Amsterdams concert besluit van vol schoonheid Op eerste zitting verrassende eenstemmigheid Glanzende auto's brachten vorsten naar R'dam nieuwe leidsche courant DINSDAG 27 APRIL 1954 HET DEENSE BEZOEK Gemoedelijk bezoek van vorsten aan Rijksmuseum (Van een onzer verslaggevers) Het Concertgebouw in Amsterdam heeft gisteravond een moment van oude glorie beleefd. Dat was, toen een, in velerlei gewaden, uniformen en toilet ten gestoken gezelschap er zich verhief, om de Koning en Koningin van Denemarken, die vergezeld waren van Koningin Juliana en Prins Bernhdrd, een welkom te bereiden. Het Concertgebouworkest, geleid door Eduard van Beinum speelde de twee volksliederen, dat van Denemarken en het Wilhelmus en daarna begon een concert, dat in muzikale schoonheid de schittering van de zaal evenaarde. Gisteravond woonden beide vorstenparen in het Concertge bouw te Amsterdam een uit voering bij o.l.v. Eduard van Beinum. Hier ziet men het il lustere gezelschap in de ko ninklijke loge. Het was gisteren, voor wie het bezoek ware van de Deense vorsten van nabij mee- lecti' maakten, een dag met vele hoogtepunter., ken Het grote concert in het Concertgebouw spande evenwel, zowel wat de massaliteit van het aantal kijkers en hoorders aan gaat als wat er gepresteerd werd. de kroon. Het moet voor koning Frederik, zelf een niet onverdienstelijk dirigent, een grote vreugde geweest zijn, het orkest van Amsterdam op deze wijze te horen Rechts van de Koning Koningin Ingrid en naast haar Prins Bernhard. Enkele plaatsen rechts van de concerteren. i prins zat professor Gerbrandy, die de De koning was gekleed in admiraals- Deense gravin Schack en mevrouw Van: uniform, toen hij gisteravond om tien Renelaer van Driel n!" tafeldames had. uur (een half uur later dan het vastge- Een verdere inspectie van de tafels1 stelde schema aangaf de koninklijke j leerde we moesten uiteraard een greep loge betrad. Koningin Ingrid. die hem vergezelde, droeg een zeer charmante grij: robe. Als hoofdtooi droeg zij idelstenen. leend", Zij hebben in de Sont zeeslagen geleverd en voorstellingen daarvan, als mede herinneringen eraan, vindt men in het Rijksmuseum in menigte. De Koning betoonde zeer grote interesse voor het model van een linie schip, onder leiding van Evertsen voor de Deense marine Men stond tenslotte langdurig stil voor het schilderij van Pieneman. dat de ri zilver en uit een Engelse col- j Prins van Oranje voorstelt, terwijl hij. i Koning Willem II. De bestek- j onder hot oog van Wellington, gewond n van zilver, het servies waswordt bij Qua'.re Bras. Duits porcelein. I Na een blik geworpen te hebben op De tafelschikking leerde, dat H.M. de ecn schilderij van Napoleon, dat de j Koningin aan het hoofd van de tafel zat i Franse keizer als een Caesar-fir naast Koning Frederik. Aan haar linker-dronk men beneden :r. he, restau zijde had de minister van Buitenlandse.kee Zo spoedig hij er ie kans Zaken van Denemarken, de heer Hansen :ikreeg s;ak komn3 F:?denk daar plaats genomen. Rechts van de Koning! 5:garet op, die hij rookte uil een DINER VAN ZES GANGEN Het diner, dat gisteravond in het palcis op de Dam in zes gangen werd geserveerd, bestond uit: Kalfszwezerik met Champagne 1947 ppensoep Zalmforel met gelieerde botersaus en witte Bourgogne 1945 Lamsrug met rode Bordeaux 1934 IJs In biscuitvorm met gesuikerde violettes Petits Fours Fruit Koning Frederik. in de beste stemming Gejuich van Noord lol Zuid Met de Piet Hein door de havens naar de Karei Doorman de vrolijk klapperende vlaggen bij het paleis op de Dam om het ver trek van de vorstelijke gasten naar Rotterdam te aanschouwen. Toen de vorsten naar buiten traden, weerklonk een luid gejuich, dat Koning Fre derik lachend met een armzwaai beantwoordde. De Deense Koning en Prins Bernhard waren beide gekleed in admiraalsuniform. Koningin Ju liana droeg een lichtblauw met wit gebloemde japon waarover een grijze stola. Zij had een witte hoed op en witte schoenen aan. De Deense Koningin was gekleed in een rode mantel en zij had een rode hoed op. Koningin Juliana en Koning Frederik namen in de eerste auto plaats en Ko ningin Ingrid en Prins Bernhard in de tweede. In vijf auto's volgden de leden van de hofhouding. Overal waar de stoet passeerde, was langs de Amsterdamse straten bijna geen kapitein plaatsje onbezet. En Rotterdam bleek in wijl bov dit opzicht niet voor de hoofdstad onder te doen Reeds aan de grens van de ge meente. in voormalig Overschie. stonden honderden langs de weg. juichend en wuivend met vlaggetjes, toen oe Ko ninklijke stoet omstreeks half elf in zicht kwa Een auto waarin de burgemeester mr G. E. van Walsum was gezeten, evenals de kamerheer van Koningin Juliana mr K. P. van der Mandele. stelde zich aan het hoofd van de stoet op. In niet te snel tempo reden de glan zende wagens dwars door Rotterdam (o a langs het beeld Verwoeste stad van Zadkine en door de Maastunnel) naar de Maashaven, waar het koninklijk jacht Piet Hein lag gemeerd. Naar de Karei Doorman Omstreeks elf uur zette de Piet Hem koers naar het vliekampschip Karei Doorman, dat op stroom lag in de Nieu- Maas- De koninklijke gasten arri veerden daar. na eerst nog een indruk de Rotterdamse haven te hebben gekregen. De Piet Hein hield op de riviei het stadscentrum, keerde mij de monding van der Menvehaven terug, voer langs de oever van Zuid en meende daarna aan de staatsietrap van de Karei Doorman. Alle schepen, die gepasseerd, groetten op de hun eigen wijze de vorstelijke personen, ter-1 wijl op de verschillende kaden het pu-1 •ch De vorstelijke gasten werden op ae Karei Doorman onder aan de staatsie trap opgewacht door de commandant. A. M. Valkenburg, ter deze trap de comman dant zeemacht Nederland en ministe. Staf ter welwelkoming aanwezig waren De erewacht aan boord stond onder commando van de kapitein der mariniers. Incident met fotograaf bij erewacht Tijdens de inspectie van de erewacht voor het Paleis is. nadat de eerste stal meester van H.M. de Koningin enkele fotografen had teruggedrongen, een Deense invalide fotograaf hardhandig van zijn plaats gestuurd door een politie man in burger. De Deense fotografen hebben nu een protest ingediend bij de Buitenlandse Persvereniging in Neder land over het bemoeilijken van hun werk door de autoriteiten. Accoord MolotoiEden Belg voorzitter van „Genève" morgen overeenstemming bereikt over het voorzitterschap van de openingszit- ting van de conferentie te Genève. Louis de Scheyven. tijdelijk hoofd van de Bel gische delegatie, zal als zodanig fungeren. Zoals gemeld, wil communistisch China als volwaardig partner aan de conferen tie meedoen en dus ook - wisselend met de Grote Drie - het voorzitterschap be kleden. Washington verzet zich hiertegen echter heftig en zolang hierover geen de finitief besluit was genomen, moest een tijdelijke voorzitter worden aangewezen. Dat is thans geschied. Noodkreet uit Bosland naar Nieuw-Vennep Missie wil Zendingsschool in Suriname afsnoepen Tienduizend guldens kunnen het gevaar keren „Als we niet binnen zeer korte tijd hulp kunnen krijgen, moeten we, hoe jammer ook, aanzien dat de R.K. Kerk hier een school neerzet bij ons Zen dingshospitaal op grond, die de heidenen gratis voor ons hebben openge- kapt en klaargemaakt om er een Zendingsschool op te bouwen. En wat is dan gemakkelijker voor de Missie om de kapiteins (dorpshoofden) om te praten en de ongeveer zeventig leerlingen, die reeds voor de nog te bou wen Chr. school staan ingeschreven, over te nemen? Al onze moeite van jaren voorbereidingen en maanden directe actie zijn dan nutteloós". UPje. landse Rode Kruis, tai 'n geanimeerd ge- :r van het Neder- n van Tuyll. Dam. zij het ook. ijtoer werd afge- Koni grijs toi'le i Julia Prins Bernhard was als ge neraal van de grenadiers gekleed. Links van de koninklijke loge zaten de leden der regering. Wij zagen vrijwel alle ministers met hun echtgenoten, als mede de vele leden van hoge colleges van staat, zoals de presidenten van Eer ste en Tweede Kamer, de president van de Hoge Raad mr Donner, talrijke verte genwoordigers van de rechterlijke macht van leger en marine. Rechts van de loge hadden de diploma tieke vertegenwoordigers in ons land en de pro inciale autoriteiten an Noord- Holland en de stad Amsterdam hun plaatsen gevonden. Tot hoog op het podium, achter het orkest, zaten voorts de genodigden. De zaal zelf bood, behalve door de rijkdom aan kleding een prachtige aanblik dooi de fraaie bloemversiering. die was aan gebracht. Het podium was afgezet door een rand van azalea-mollis in oranje en gele kleuren, afgewisseld met trossen Bougainvilles, die In kleur varieerden van rood tot oranje. Het programma, dat ten gehore ge bracht werd, bracht, na de Ricercare van Hendrik Andriessen. een stuk, waarvoor de componist hartelijk werd toegejuicht, de symphonie in d groot nr. 96 „Het Wonder" van Joseph Haydn. Na de pauze werd de suite uit het ballet „De Vuurvogel" van Igor Stra vinsky uitgevoerd. Het grote banket Aan dit concert was een groot gala maaltijd voorafgegaan, die in de Burger zaal van het paleis op de .Dam werd ge geven voor 180 gasten Gistermiddag om zes uur, een uur voor dit banket aanving, waren wij in de ge legenheid om de tafelschikking in ogen- achouw te nemen. De Burgerzaal, met de zes fonkelende luchters, bood een overweldigende aan blik. Zeven tafels stonden haaks op de hoofdtafel. De zijtafels hadden alle ver guld zilveren kandelaars en bloemorna menten. In de laatste had men een keur van Hollandse lentebloemen bijeenge bracht. Tulpen, hyacinten, narcissen en lelietjes van dalen lagen ook over de tafels verspreid, zodat een heerlijke bloe mengeur de hele geweldige zaal vulde. De middenstukken van de hoofdtafel ivond- geflankeerd door de echtgenote kapje waarnemend Hoge Commissaris van m- sië. mevrouw Susanto Tirtoprodjo en chtgenote van de Zweedse gezant, Dahlman. Het kaartje van de echtgenote van minister Suurhoff vonden wij tussen dat van brigade-generaal Pahud de Mortagnes en de gezant vati Portugal, de heef Oliveira Bastos. De moeder van de Nederlandse schaakkam pioen, mevrouw Donner, echtgenote van de President van de Hoge Raad, had als tafelheren de Zwitserse gezant, de heer Sacrétan en dr Holst Wilber. Hoog achter traliewerk in de zaal, zichtbaar voor de gasten zetelde de Mari nierskapel onder leiding Gijsbertus Nieuwland. De kapel luisterde het banket op. De hofmaarschalk, majoor van Zinnlcq Bergman, die verantwoorde lijk was voor de gang van zaken aar tafel, onderhield, door middel van eer lichtsignaal, het contact met de dirigent. Van lichtsignalen bediende zich ook huismeester Beerman, die de functie gérant vervulde en zorgen moest, dat alles naar wens en dus vlot verliep. Een gedeelte van de keuken was naar de étage, waarop de burgerzaal ligt, overge bracht. zodat er een goed contact tussen keuken en eetzaal bestond. Onderscheidingen Voor een aantal leden van het huis personeel van de Koningin was het gis teren een belangrijk moment, toen Ko ning Frederik hun persoonlijk een aan tal zilveren en gouden medailles uitreik te. Wij zagen gistermiddag in het paleis de heren Beerman. Oostrom, Perfors. Vlier (huismeester van Soestdijk) en Dresselhuis trots met de nieuwe gouden medailles, die aan linten in de Deense kleuren hingen, door de paleisgangen Vooral voor kleuter: en jonge moei ra. Veikrijgbaar. met pepermunt- of chc .lee gmaak, Lij apoLbekers en drogisten Tijdens zijn bezoek aan de hoofd stad maakte onze fotograaf deze aardige snapshot van koning Frederik. toen men zich van het concert, waarover!Mei in de hal van 't Universiteitsgebouw w(j in de aanvang schreven, paleiswaartsaan het Domplein aldaar een bronzen ge- begaf. De volgende dagen zullen een denkplaat aanbieden uit erkentelijkheid even bezet programma geven als de voor de wetenschap die Zuid-Afrikaners eerste dag reeds had. 'daar sinds'1762 hebben opgedaan. Dirigeerstok uit H'sum voor Deense koning Het gemeentebestuur van Hilver sum heeft naar het Paleis te Am sterdam enige geschenken gezon den, bestemd voor de koninklijke gasten uit Denemarken. Voor de Koning was er een dirigeerstok benevens een gramofbonplaat, waarop het Radio-Philharmonisch Orkest een werk uitvoert van de Deense componist Nielsen. Voor de Koningin waren er bloemen en voor de drie Deense Prinsessen kunstvoorwerpen, vervaardigd door leden van Goois scheppend Ambacht. APPLAUS IN GENÈVE i zalen gaai Museumbezoek De Amsterdammers waren gistermid dag bij drommen uitgelopen om de rij toer te zien. die de Deense vorst met zijn gemalin en onze Koningin en Prins door Amsterdam maakten. Die tocht had allereerst ten doel. een bezoek te brengen aan het Rijksmuseum. In die tempel van Nederlandse kunst schatten, kreeg men een goede indruk van het welhaast huiselijk karakter dat dit bezoek kenmerkt. De Koningin en Koningin Ingrid trach ten. voorgelicht door de directie van het Rijksmuseum, lange tijd door bij de schilderijenafdeling van het museum, de stijl- en poppenkamers Koningin Ingrid was in het bijzonder geïnteresseerd b ij'n schilderij van Maria Stuart, de echtgenote van de vroeg over leden stadhouder Willem II Het schil derij is van Van der Helst. Een stadsgezicht van Amsterdam, ge maakt door Jan van der Heyden. de zelfde die de brandspuit uitvond, had evenens dc aandacht van de Deense Koningin, omdat het een situatie weer geeft. die haar sinds gisteren goed bekend is. De hoek van het Dampaleis en de Nieuwe Kerk namelijk. Zoals men weet heeft de vorstin juist in deze hoek van het Dampaleis haar vertrekken. Het schilderij, waarop de figuren verzorgd werden door Adriaan van der Velden (Van der Heyde kon geen figuren schil deren) had dus bepaald iets zeer be paald iets zeer bekends voor Hare Ma jesteit. Koning Frederik en Prins Bernhard daalde inmiddels in de souterrains van het museum af. waar de historische af deling is ondergebracht. In het bijzonder hebben zij daar de maritieme afdeling bekeken. die veel nver de geschiedenis van Denemarken en Nederland onthult. Zoals men weet. zijn zo cl de Ruyt®r als van Wi'senaar van Obdam destijds aan de Denen „uitge- E GROTE EENSTEMMIGHEID en de korte duur van de eerste zitting van de Geneefse conferentie verraste gistermiddag iedereen, ook de chauffeurs en de orde-handhavers, met het gevolg, dat het vertrek van de ministers een chaos veroorzaakte. Sommigen van hen hadden moeite, zich een weg door de menigte te banen en anderen zochten ge ruime tijd tevergeefs naar hun auto. Er was voor de openingszitting veel belangstelling van het publiek, dat zich buiten voor het hek van het voormalige Volkenhondspaleis verdrong. De nieuwsgierigheid bij de aankomst van de gedelegeerden werd hoorbaar door de vele uitroepen en tastbaar door het gedrang, toen Russen, Chinezen en Noord-Koreanen uit hun speciaal voor de conferentie uit Rusland aangevoerde Zis-auto's stapten. Maar het applaus van de toeschouwers bleef gereserveerd voor Eden en Bidault zelfs Dulles werd daar niet op onthaald. Bidault dringt aan op tijdelijke wapenstilstand in Dien Bien Phoe DE te beginnen over een collectief defensie stelsel voor Zuidoost-Azië. De Engelsen willen eerst het resultaat van Geneefse conferentie afwachten. Intussen wordt van betrouwbare zijde vernomen, dat de Amerikaanse stafchefs zich zullen verzetten tegen elk voorstel om vliegtuigen van Amerikaans vlieg- MET BELANGRIJKSTE PROBLEEM DER CONFERENTIE IN GENEVE Onmiddellijk na het begin van de ope ningszitting werd het voorstel, deze door prins Wan Waithayakon uit Thailand te doen presideren (hierover was met Molo- tot al in beginsel overeenstemming be reikt) eenstemmig aanvaard. Even eens gezind werden andere regelingen voor de conferentie geaccepteerd, zoals: dagelijks, behalve 's Zondags, zal van 15.00 tot 19.00 uur worden vergaderd, iedere zitting zal om 17.00 uur onderbroken worden, om de gedelegeerden gelegenheid te geven thee te drinken en zich te verfrissen. De zit tingen zullen achter gesloten deuren wor den gehouden en ieder land zal zelf voor het contact met de pers zorgdragen. De officiële talen zijn Frans, Engels. Russisch, Chinees cn Koreaans. De toe spraken zullen tegelijkertijd vertaald «•orden Delegaties, die een andere taai prefereren, moeten zelf voor 'olken zor gen. Zoals in een deel onzer vorige edi ties reeds gemeld, is de kwestie van het voorzitterschap op ingenieuze wijze op gelost: achtereenvolgens zullen steeds presideren prins Wan (Thailand). Molo- tof en Eden. MolotoiBidault De ministers Bidault (Frankrijk), Eden (Engeland) en Dulles (Ver. Staten), heb ben gisteren de Indochinese kwestie be sproken. Molotof. die ook tot de peno- digden behoorde, schitterde door afwezig heid. Hij is waarschijnlijk weggebleven, omdat de Chinese premier Tsjoe En-lai niet was uitgenodigd. Bidault en Molotof zouden elkaar nu in de loop var de dag ontmoeten. Men verwacht, dat Bidault er bij Mo lotof op zal aandringen, onverwijld be sprekingen te openen over het beëindigen van de Indochinese oorlog. Bidault zou aan deze kwestie voorrang willen /er- lenen boven die van Korea. Hij besprekingen komen over de wijze, waar op ecn bestand kan worden gesloten. Hoe ernstig de toestand is, bleek wel uit een verklaring die Bidault vóór de openingszitting aflegde tegenover de pers. Daarin drong hij aan op een t'jdelijke wapenstilstand in Dien Bien Phoe. ten einde de belegerden in staat te stellen hun gewonden af te voeren Hij deed voorts en plechtig beroep op de Indo chinese communisten, de bepalingen van het Rode Kruis te eerbiedigen. In dit verband wees hij er dp dat de Franse commandant van het garnizoen van Dien Bien Phoe vorige maand de opstandelin- had 1 hun gewonden van het slagveld te halen De rebellen gaven echter geen gehoor aan een soortgelijk J"rans ver zoek. Hierdoor kunnen honderden zwaar gewonden niet worden geëvacueerd. Geruchten Indo-Chin spoedig lal li En terwijl geruchten de ronde deen dat de com nunistische Chinezen in Indo- China drie divisies in de strijd hebben geworpen (iedereen in Vietnam 'ou hier van op de hoogte zijn), wordt ->p hoog nivevu beraadslaagd over het Franse ver zoek om daadwerkelijke steunverlening aan de verdedigers van Dien Bien Phoe. In de Ver Staten komt Donderdap a.s. de nationale veiligheidsraad (het hoogste adviserende orgaan voor president Eisen hower) bijeen. De raad wacht op de aan komst van de voorzitter van de Ameri kaanse commissie van stafchefs, aimiraal Radford, die een bezoek aan een staf- oefening van de NATO in Frankrijk on derbrak en nu op weg is naar Washing ton Radford maakte een tussenlanding te Londen, waar hij besprekingen voerdi- met i cmier Churchill en Britse mili- Engeland het Amerikaanse voorstel heb- gelijk tot ben verworpen, onverwijld besprekingen deksehepen te gebruikt pogingen het belegerde garni: Bien Phoe te ontzetten. Hoge ambtenaren gaven echter te ken nen. dat de regering-Eisenhow denkbeeld. Amerikaanse strijdkrachten naar Indo-China te zenden om er eer ramr te voorkomen, niet heeft opge geven. Het zou evenwel slechts geschie den op voorwaarde dat het Amerikaanse ontreden plaats heeft in het kader een „verenigde actie" door de vrije lan den wier belangen met de uitslag vau h Indochinese conflict op het spel staan. De dominees Nickelson en Lloyd vi Stone van de Amerikaanse zendings-co poratie Christian and Missionary Alliance hebben in de Baliemvallei op Ned. Nieuw Guinea ecn zendlngspost gevestigd Keizer Haile Selassie var, Abes- sinië heeft zun dankbaarheid geuit de arbeid van de Zweedse protéstantse zending in zijn land en hoopt in de herfst Zweden te bezoeken. Het betreft hier de schoolaffaire van Kabel (Bosland. Suriname), waarover zus ter Trineke Weststeyn. verpleegster In het hospitaal aldaar en afkomstig uit Nieuw Vennep, een brief naar huis heeft geschreven, die ook van af de kansel van de Hervormde Gemeenten te Nieuw Ven nep en Abbenes werd voorgelezen. Direct nadat de brief ook bU het Zen- dingsbestuur van de Evangelische Broe dergemeente te Zeist aankwam, heeft het bestuur dezelfde dag vergaderd en hoewel er geen cent beschikbaar was, werd on middellijk het telegram verzonden „Bou wen!". Voor de school is 10.000 nodig en gaven er voor kunnen worden gezonden, aan de heer Joh. Weststeyn. IJweg 1624. °P; °at# Nieuw Vennep, giro 406953, die de eerste zending naar Bosland reeds heeft kui gemaakt en op het ogenblik hebben we al ruim 300. Vanavond ga ik met een lijst de arbeiders langs, maar zij ver dienen hoogstens 60 per maand en de hoofdzuster is zojuist bij alle wasvrouwen geweest, die de kost verdienen plus 4.30 per week „Doch Jezus zegt. dat het penninkske der weduwe voor God meer ls dan de veelheid der rijken. Ik hoop, dat deze roep uit het Bosland thuis en in de naaste omgeving wordt verstaan Dan zal. zo de Here wil, hier een Zendingsschool ko- Zuster Weststeyn merkt tenslotte nog graag de naam van de (geverto wii weien, zodat ze een reactie kan laten horen voor de verleende medewerking. overmaken. Uit de brief van zuster Weststeyn nemen we verder het volgende over: „Tot heden is de school er nog niet. En waarom niet? Omdat het zendingsbestuur te Zeist momenteel nog niet In staat is het toe gezegd bedrag te zenden. Maar wat Is er nu gebeurd? Enige weken geleden kwam de Mon seigneur van de R.K. Kerk met enige paters hier. zogenaamd op doorreis naar Lomoe (de R.K, Missiepost), maar in wer kelijkheid hebben ze op Dam (over de rivier, een eindje van ons af, aan het eind van de vroegere spoorbaan) een ver gadering belegd, waar alle omwonende kapiteins waren uitgenodigd. Als ze er wat voor voelden, konden ze een R.K. noeWei ook nu w Missieschool krijgen, want: „De Arnitri I tf.nlandse toeristen (Zending) heeft toch geen geld om ooit komen, was het toch aanm een school te bouwen". eer dan op Goede Vrijdag Dit is, wat de Zending de Jaren door altijd heeft ondervonden van de Missie, maar ditmaal betreft het onze eigen zaak hier. Broeder Koorndijk heeft al onge veer zeventig leerlingen ingeschreven ei een stuk bosgrond ligt op honderd meter afstand van ons hospitaal klaargemaakt te wachten op de bouw van de school. Weer volle hotels Veel Deense toeristen in ons -land Gedurende het afgelopen weekeinde hebben zich bij de logies-informatiepostcn van de A.N.V.V. weer enkele honderden buitenlanders gemeld, die geen logies hadden besproken cn alle hotels vol had den gevonden in de grote steden in het Westen van het land. Zonder veel moeita konden ditmaal alle toeristen in pensions of in hotels buiten de grote steden wor den ondergebracht. Hoewel ook nu weer tienduizenien bul- r ons land zijn ge- •kelijk rusti- n tijdens do Helpen Een hele deputatie kapiteins was hier op 28 Maart bij de kerkdienst om broeder Koorndijk te vragen hoe de zaken sta&n. Kunnen we er op rekenen, dat de school hier binnenkort komt, of heeft Monseig neur van de Missie gelijk? In het laatste geval wilden ze dan toch het Roomse aanbod maar aannemen. Liever een school dan geen school, was hun mening. Eén kapitein, namelijk Dompoe var Bieriehoedoematse, is niet naar Dam ge weest en doet wat hij kan om de anderen nog even koest te houden. Na de kerk dienst zei hij tegen broeder Koorndijk: Nu moet u mij niet in de steek laten, want ik zeg tegen de anderen, dat de ArnitrischooJ er wel komt. Maar nu moet u mij helpen hoor, opdat ik niet schande sta tegenover de afideren. Die Zondag (28 Maart) vond broeder Koorndiik een gift van 100 in de col lecte met het bericht: voor de school. Deze vonk heeft ons allen weer warm Lagere winsten in Amerika Uit een onderzoek, dat A.P. In de kwartaalsberichten van 150 Amerikaanse maatschappijen ingesteld heeft, is geble ken, dat de winsten ten opzichte van de zelfde periode van verleden jaar mei bijna 12 pet gedaald zijn. Vele van d« grootste bedrijven zoals General Motors. Standard Oil, U.S. Steel en Bethlehem Steel moeten hun cijferss nog publiceren Verwacht wordt, dat zij wel het percen tage zullen wijzigen, maar niet de alge mene tendenz. In verschillende catago- riën is het winstcijfer wel hoger dan rig Jaar: bij drie vliegtuigfabrieken Is het bijv. verdubbeld. Daartegenover staat echter, dat in ander catagorièn d< '••eruitgang enorm is. Van tien staal- eken waren de cijfers 34 pet lager. vier spoorwegmaatschappijen 38 pet. 13 chemische bedrijven 7 pet. Hel es van vier textielbedrijven was naai zo groot als verleden jaar. Het afgelopen jaar hebben 1810 bui tenlanders in Nederland gestudeeid in België 1059. Aan de Dorpsweg-hoek Roerdomp laan te Charlois hebben honderden l.den der Ger-f. Kerk van Rotterdam-Charlois steen gemetseld voor een nieuw 1 erk- gebouw. Te Kortgene op Noord-B iveland. heeft de hoofdinspecteur bij Let L.O. te Den Haag. de heer P. Tazelaar. de nieuw gebouwde O.L.S. en Ulo-school off.cice: geopend. Paasdagen. Opvallend groot was het aantal Deense bezoekers, hetgeen ongetwijfeld in t- band staat met het bezoek van het Deense koningspaar. Aanvaring KW 76 Schipper en stuurman 2 maanden niet varen De Raad voor de Scheepvaart heeft schipper C. P. en stuurman A, v. d. S.. beiden uit IJmuiden. van de motorlogger KW 76 Excelsior III. voor twee maanden uit de vaarbevoegdheid ontzet in verband, met de aanvaring met het m.s Frederik op de Noordzee op 6 Januari 1953 Naar het oordeel van de Raad moet deze aan varing geweten worden aan het op zeer onvoIdoer.de wijze houden van uitkiik op de KW 76. De schipper had op zee de brug verlaten en de stuurman had het attentiesein van de Frederik niet opge- Koninklijke (onveranderd) Recordinvesteringen zijn op komst Aan de aandeelhoudersvergadering der N.V. Koninklijke Nederlandschc Petro- leummij zal in Juni a.s. een onveranderd dividend van 16 procent worden voorge steld. waarvan 4 pet als interim is uitge keerd, zodat het slotdividend 12 pet be draagt. Het netto-resultaat der Konin klijke Shell-grocp bedroeg over 1953 130 millloen pond sterling of f 1383 min tegen 1952 125 millioen pond sterling of f 1330 min. De stijging der wereldprijzen van ruwe olie en de hogere inkomsten der Shell Oil Company in Amerika hebben de •al der tankvrachten belangrijk gecom penseerd. De bruto-opbrengsten van ver kopen en andere inkomsten beliepen f 18 088 min tegen 1952 f17.194 min. Dc ka pitaalsinvesteringen bedroegen f 2340 min tegen 1952 f2000 min. Zij waren oen ecord voor de groep en geven een aan duiding van de bedragen. welke nog nodig zullen zijn om de vooruitgang tc handhaven Kas en bankiers bedroegen einde 19.53 f 3351 min (einde 1952 f 2777 min), waarin een voorziening voor f 1223 min belastingen. In totaal werd aan om zetbelasting. accijnzen e.d. f 3702 min be taald of f 478 min meer dan in 1952. De Koninklijke en de Shell Transport and Trading Company betalen f235 min divi dend en voegen de niet uitgekeerde winst De aan het bedrijfsvermogen. Dividenden N-V. Bankierskantoor Staal en Co te i-Gravenhage. Voorgesteld dividend 6 pet; winst f 137-125 of iets minder dan i 1952 Handelsmij Van Rossum en Co te 's-Gra- ïhage. Voorgesteld dividend 12 pet- De resultaten waren bevreuigend in 1953 en 1">34 In de bandenafdcling was een belangrijke omzetstijging

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5