Religie geeft de democratie innerlijke kracht Jongeren opgewektzich met de politiek bezig te houden Jongetje van Haarlem vier jaar ontvoerd uit Nederland had een economisch bijzonder gunstig jaar Groot aantal officieren tot hogere rang bevorderd Ik ga nu met plezier mijn was doen Gulle gevers komen resultaten bezichtigen van hun werk 4 DINSDAG 27 APRIL 1954 GEEN VRIJHEID IN HET OOSTEN zich met de politiek bezig T~\E DELEGATIES van de jongerenorganisaties der drie grote Christe- lijke partijen in Nederland worden momenteel op „deutsch-gründ- liche" wijze onderricht over de situatie in de Oostelijke zone van Duits land. Een drietal vooraanstaande figuren voerde het woord op de confe rentie, welke in Berlijn „het balcon van de vrije wereld", zoals één van de sprekers het uitdrukte wordt gehouden. Deskundigen inzake de Oostduitse toestanden confronteerden ons met een situatie, die onze som berste herinneringen uit de jaren 1940^—1945 ver te boven gaat. 's Morgens werd het woord gevoerd door de heer Jöhring, bestuurslid van de z.g. Exil-C.D.U., die de Oostduitse C.D.U. vertegenwoordigt in West-Berlijn. Uit^ hoofde van zijn functie was de heer Jöhring bij uitstek op de hoogte van de politieke situatie in de Oostzone. Aanvankelijk was er plaats voor eenlhet binnensmokkelen van Westelijke j^y o vrij partijleven in Oost-Duitsland, aldus kranten ls vrijwel uitgesloten. Wie met IHQUIQT CfGKlCUlClTJl Jöhring. Voortdurend zijn echter de mo- een Westberlijnse krant in Oost-Berlijn. gelijkheden voor een werkelijk demo-1 wordt aangetroffen, kan Jaren tuchthuis-1 cratische functlonnerlng van de politieke i Rtraf krijgen. houden. De vertoning van een tweetal Oost duitse films toonde aan, hoe men in het Oosten de tegenstelling tussen Oost en West kenschetst als die tussen vrijheid en decadentie. Intussen dunkt ons, dat de Russische propaganda-methoden, waarbij culeert op het martelaarschap en waarbij men de Duitsers weer laat marcheren,, op de psyche van de Duitsers meer in- j druk maken dan op die van de nuchtere Nederlander. Hetgeen n.et wegneemt, dat' het systeem geraffineerd genoeg is om er ook in te slagen, ons volk na enkele tientallen jaren te vergiftigen, wanneer men de kans schoon zou krijgen. Daarom is het goed, dat men in Berlijn dit systeem van nabij kan leren kennen. Dan beseft men de noodzaak van mili taire, maar bovenal van geestelijke be wapening. Fundatie van Renswoude 200 jaar Maaltijd met servies van f 60.000 De drie fundatiën van de Vrijvrouwe van Renswoude (gesticht om de studie van onvermogenden te bekostigen), ge vestigd te Delft. 's-Gravenhage en Utrecht, bestonden gisteren tweehonderd jaar. In de stijlvolle regentcnzaal van het in 1761 gestichte gebouw aan de Agnie- tenstraat te Utrecht is een feestverga- dering gehouden onder voorzitterschap van de oudste regent mr R. van Woel- deren. De burgemeesters van de drie ge noemde gemeenten waren hier in hun kwaliteit van ,,auditeuren van rekening" met de colleges van regenten bijeen. Na een receptie kwam het gezelschap tezamen in de regentenzaal voor de een maal per jaar voorgeschreven „vrienae- I lijke maaltijd". Voor deze gelegenheid I wordt het tot de nalatenschap van de Vrijvrouwe behorende servies van Chi nees porcelein gebruikt. Dit servies, dat r.og ongerept bewaard is gebleven, ver tegenwoordigt een waarde van meer dan f 60.000. Vijf spoorrijluigen op kleinste Lloydschip partijen kleiner geworden; verkiezingen nog geheim, het indienen der lijsten werd aan steeds meer voor waarden gebonden. Zodoende is lang zamerhand aan alle vrije politieke acti viteit een einde gekomen. Vreedzame onderhandelingen met de Russen achtte de heer Jöhring niet meer mogelijk. Oe Oost-Duitsers zelf zien al leen in de spoedige totstandkoming van de E.D.G. een mogelijkheid om op de Rus indruk te maken en hem te nopen in te binden. Ten opzichte van het Oost duitse volk hebben wij thans de taak te laten blijken, dat wij aan zijn welzijn denken en werken. Dat verschaft de zo noodzakelijke morele steun. 's Middags refereerde de heer Förster, assistent aan het Oost-Europa-lnstltuut van de Westberlijnse universiteit, \jver de economische situatie In de Oostzone. Voor de Oostduitse regering is de plan economie een religie geworden. Handel en industrie worden geleidelijk, mede tengevolge van de belastingmaatregelen. In staatshanden gebracht. Was in 1948 nog 80 pet van de handel in particuliere handen, thans is dit percentage vermin derd tot 30. Door het z.g. Stachanow-systeem wor den de arbeiders tot steeds hogere pro ductie geprest. Men stelt een bepaalde arbeider tot voorbeeld en dwingt de overigen dit voorbeeld te volgen. Zo be reikt men b.v. dat, terwijl in het Wes ten een metselaar geacht wordt gemid deld zes stenen per minuut te leggen, de metselaar in het Oosten er 15 moet leggen. Hij die dit peil bereikt, krijgt dan de nodige toeslagkaarten bij de levensmid delendistributie, die uiterst karig is. Het basisrantsoen van de Oost-Duitser bedraagt o.m. 1350 gram vlees. 950 gram vet en 1240 gram suiker. Daarboven kan men dan in de z.g. H O.-winkels zonder bon alles kopen, echter tegen fantastisch hoge prijzen. Voor een pond boter van 2.50 Mark moet men dan 10 Mark betalen een bedrag, dat de door- Duidelijk toonde prof. Dovivat aan, hoe] op de duur de bevolking „heropgevoed" wordt. Zelfs bet prlvé-leven wordt aan getast. Het volgen van politieke colleges studenten verplicht. Vrijwel i iedere burger moet bij bepaalde organi-' saties zijn aangesloten. Langzamerhand wordt de morele weerstand gebroken. Al- de Christelijke Kerk is in staat in vloed uit te oefenen. Bij de justitie in het Oosten is men er nu echter in geslaagd, materieel in te werken op de psyche van de mens: langs pharmacologische weg wordt zijn laatste innerlijke weerstand gebroken en wordt de toekomstschilde ring van George Orwell in zijn „1984" op ontzettende wijze bewaarheid. Prof. Dovivat eindigde zijn betoog met het klemmend verzoek, dat men in het vrije Westen zijn steunpunt meer zou zoeken in de religie. Alleen op die wijze krijgt de democratie innerlijke kracht. En wanneer men wil voorkomen, dat men zoals in het Oosten gedwongen wordt zijn vrije tijd aan het organisatie- leven en aan de politiek te besteden, dan ga men er tijdig toe over, al was het maar 10'/. van die tijd thans vrijwillig te benutten om zich innerlijk te verster- Is dit leuke blonde jongetje (de 4}<j- jarige Japie Klerk uit Haarlem ontvoerd door onverlaten die :\jn vader een groot bedrag willen afper sen? De politie vreest het. De kleuter is al sinds Eerste Paasdag spoorloos. (Zie ook het artikel over deze raad selachtige zaak). Met auto verdwenen Meisje werd uit een wagen gezet, omdat zij begon te huilen Nederlands oudste motorschip, de uit 1921 daterende Kedoe van de Kon. Rotter- damsche Lloyd, zal morgen met aan dek niet minder dan vijf grote personenrijtui gen tegelijk, bestemd voor de Indone- Mr C J Verplankc SPOOrjMgeo. U" Djakarta vertrekken. Dit is tot dusver het grootste aantal spoorrijluigen, dat met een schip uit Rot terdam naar Indonesië wordt verscheept. Merkwaardigerwijze gebeurt dit verreweg het kleinste schip van de Lloyd- vloot. De Kedoe, die 6500 ton meet, heeft echter een bijzonder lang voorschip, wat zich voor een dergelijk transport uitste kend leent. De rijtuigen wegen ongeveer 30.000 kg per stuk en hebben ieder ei lengte van 22 meter. Milva-receptie werd druk bezocht Verscheidene hoofd- en opperofficie- ren van land- en luchtmacht, enkele marine-officieren er- een-aantal buiten- landsc militaire atbaohé's (hebben gister avond in het Juliana'kamp te Kijkduin bun gelukwensen aangeboden ter gele. genheidi van het tienjarig bestaan var de Mil-va. Onder de aanwezigen op de druk be zochte receptie bevond zioh o.m. n C. E. Smit-Dyserlnok, oud-commandante van het vrouwenhulpcorps dat tien j< geleden in Engeland werd opgericht waaruit later de Milva ontstond. Voorts waren aanwezig de oud-sous comi darvte mevr. Kruls-Dyxhoorn en haar echtgenoot generaal H. J. Kruis, alsmede vertegenwoordigers van de minister van Oorlog, van de staatssecretaris van Oor log, van de chef van de generale staf, de directeur-generaal van Oorlog, de heer S. D. Duyverman, vrijwel alle V/apen- inspecteurs, de commandante van de Marva, schout bij nacht H. Schaper, ko lonel J.'R. Pritchard, militair attaché van de Verenigde Staten, major R. M. Wills, luchtmacht attaché van de Ver enigde Staten, luitenant kolonel M. T. Harjono, militair attaché van Indonesië en group-captain J. G. Glen, luchtmacht- attaché van Groot-Brittaninië. De geluk wensen werden in ontvangst genomen door luitenant kolonel mevr. A. Halbers. ma. inspecteur Mil-va, en de drie com- mandanten van de groepen landmacht, luchtmacht en geneeskundige diensten. (Advertentie) tussen hoop en vrees. Die middag namelijk verdween het vier en een halfjarig zoontje van de familie Klerk: Japie Klerk, een aardig ventje met donkerblonde krullen boven een levendig gezichtje. Verlegenheid kent Japie niet, en zo is hij een van die vele kinderen, die meegaan met ieder, die maar een beetje vriendelijk is of een snoepje belooft. BANDEN snee burger niet kan opbrengen. De heer Förster eindigde zijn betoog met een klemmende waarschuwing voor het systeem van concentratie van economi sche macht, dat achter het IJzeren Gor dijn woedt De meest suggestieve spreker van de dag was de bekende publicist prof. dr Dovivat, hoogleraar in de journalistieke wetenschap aan de Westberlijnse uni versiteit. die des avonds een uitermate boelend betoog hield over de culturele situatie in de Oostelijke zone en een duidelijke Indruk gaf van de wijze, waarop de menselijke persoonlijkheid daar wordt verkracht. Als het wezen van de democratie zag prof. Dovivat. dat de burger de staat moet kunnen tien. In de huidige staat gebeurt dat door middel van pers en radio. Bovendien moet In een democratische staat het volk zelf Invloed kunnen uitoefenen op het regeringsbeleid. In het Oosten is noch van volksinvloed, noch van eerlijke voorlichting 6prake. Al les gaat uit van de bewuste omkering van begrippen, van de bewuste leugi Stelselmatig wordt het communisme v< heerlijkt en het Westen door het slijk gehaald. Objectieve kennisneming van. andere voorlichting is In dit duivels) Sedert Japie weg is, heeft men ge dregd in en rond Haarlem, men is afge gaan op aanwijzingen van helderzienden ric zich daarvoor uitgeven, en men heeft iedereen verhoord, die het ventje dien middag nog gezien heeft. Daaruit heeft de politie maar één conclusie kun- trekken. en wel dat kleine Japie Klerk mogelijk ontvoerd zou kunnen :ijn. Waarom, waartoe? Daarvoor zijn geen directe aanwijzingen te vinden, al geeft het feit, dat zijn vader een eede stuurman ter koopvaardij niet onbemiddeld is, iets te denken. Meegenomen in auto Voor zover men de gang van zaken heeft kunnen reconstrueren, staat vrij- vast, dat Japie Eerste Paasdag tus- i en 6 uur werd meegenomen in een donkergekleurde personenauto, waarin alleen de bestuurder zat. Daarvoor zjjn twee aanwijzingen. Ten eerste die van een 4,.a-jarig meisje, dat eens werd meegenomen maar later uit de auto werd gezet omdat het huilde, verder de verklaringen van de veer- n van het veer over de Ringvaart na bij de Cruqulus onder Haarlem, die de auto waarschijnlijk heeft overgezet. Die Paasmiddag trof een vrouw op de Schalkwijkerweg een huilend meisje aan. Het vertelde uit een auto te zijn gezet, De dame gaf het kind mee aan een 16-jarige jongen, die het op de fiets in de richting huis vervoerde en het bij de Buitenrust- brug meegaf aan een paar tienjarige meisjes, die de opgegeven straat wel wis ten. Dit meisje vertelde, met een jongetje van ongeveer dezelfde leeftijd in de auto te hebben gezéten. Jaarverslag Ned. Bank Nederland wordt niet het eerste schaap over de dam der convertibiliteit Het jaar 1953 is voor de Ned. volks huishouding in haar geheel een in alle opeichiten bijzonder gunstig ja-ar -geweest, aldus opent dr M. W. Holtro-p, president van de Ned. Bank, het heden verschenen jaarverslag. De schade van de overstro mingsramp bedroeg niet meer dan 5 pet Deze 5 pot werd door het gehele volk gedragen, waardoor het getroffen land er weer nel boven op kwam en het herstel bovendien een opleving betekende van de economische activiteit. De financiële resultaten van het bedrijfsleven waren gunstiger dan in 1952 Het particuliere verbruik vertoonde een vooruitgang. Door overeenkomsten met de handels banken en de landbouwcredietban-ken is de Ned. Bank in staat monetaire ver storingen ai-thans te beperken. Ook kan Nederland zo deel gaan nemen a-an een vrijer internationaal betalingsverkeer en stappen ondernemen om te komen tot convertibilnitei-t der voornaamste Euro pese valuta's. De technische positie van de gulden vormt hier thans geen bezwaar meer. De vrije inwisselbaarheid zou ook voor de gulden mogelijk zijn. Monetair- technlsch staat Nederland op de drem pel van de convertibiliteit. De toezeg gingen door de minister van Financiën gedaan inzake het financiële beleid zou den er borg voor staan, dat er geen mis bruik gemaakt zal worden van de infla de auto's bleek, behalve de be stuurder, een klein jongetje te zitten. De Met ingang van 1 Mei 1954 zijn benoemd Ito li weggereden in Zuidelijke rtchtinc. «ngeneld bij het dienstvak van de technische dienst, tot luit.-generaal, de De bestuurder was iemand van naar gen.-maj. J. D. Backer, van dat dienst- schatting 30 tot 35 jaar oud, bloots- j vait; bij het wapen der infanterie, tot hoofds, met donkerblond hoogopgekamd i gen.-majoor, de als zodanig tijdelijk be- haar. Hij droeg vermoedelijk een bril noemde brigade-generaal B. M. P. van met hoornen montuur. Hij was gekleed Gnethuijsen, van dat wapen; In ton donkerblauw costuum met een t-idelük benoemd en aangesteld, voor de i tijd, dat hij de functie vervult van plaats- heel smal licht streepje. vervangend directeur materieel land- De Haarlemse politie (tel. K 2500—(macht, bij het dienstvak der intendance, 15350) verzoekt dringend inlichtingen, j tot brigade-generaal-intendanh de kol.- Mocht lemanjl de kleuter ergens m] nen te ontdekken, dan kan men he... vragen .tollen over zijn zusje van tien 'M. d»: M 'unctie vervult moortrinn .1 TocA'tio hnÊt or, n-tr Van inspecteur der cavalerie, bij het wa- maanden, dat Jose tje he?t, en over een der cavalerie tot brigade-generaal, de oom en een tante, die Frans en TruuK kol A D c van der voort van Zijp. van dat wapen. genoemd worden. Zuidelijke richting De veerman van het veer, een forse Groninger, die weet wat hij zegt, is posi tief in zijn verklaringen. Hij heeft dien tien auto's overgezet systeem niet mogelijk. Langs de grenzen daar het ovcrzetgeld mede afhanke- der Oostelijke zone staat een 'Üneëns*-| Ui* het aantal Inzittenden, pleegt sloten rij van stoorzenders opgesteld enIhij een blik te werpen in elke auto. In IK heb een proef genomen met Castella Parels en het resultaat was ENORM. Mijn mening is: voortaan altijd Castella Parels. Ik ga nu werkelijk met plezier mijn was doen. De vlekken zie je eruit trekken en je behoeft gelukkig maar eenmaal het goed te spoe len. Dat betekent zo'n tijdsbesparing, dat 'n pak Castella Parels mij dubbel zoveel waard is. Zo schrijft ons één van de vele tlen- iulzenden huisvrouwen die opgetogen :ljn over de snelle en fantastische resultaten, die zij bereiken' met Cas tella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. U vliegt nu door de was heen Castella Parels strooit men zo in het water en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Al met al betekent dit een geweldige tijdsbesparing. U vliegt nu door de was heen. En U staat versteld van de blankheid, de helder heid en de zachtheid van alle goed, dat U behandelt met dit wonderwasmiddel. Bovendien vindt U in Castella Parels (47 ct) een uiterst vei lig wasmiddel, waaraan U alle textiel- weefseis met een gerust hart kunt toevertrouwen. Volg de beste raad die U ooit werd gegeven: haal nog vandaag CaateUa Parels in huis! Toch is het so! Geneeskrachtige nagels (30) Twee duizend jaar geleden meng den kwakzalvers afgeknipte stukjes na gel met was, en verkochten dit als ge neesmiddel tegen de derde- of vierde- daagse koorts. Het gebruik van deze medicijn teas uiterst eenvoudig, want de patiënt behoefde slechts de deurpost dit i ■ngsel rdoor de kuaal het geuaarmerkte huis spoedde, de patiënt als bij to verslag genezen teas. De ziekte werd door dit middel dus als het ware op anderen overgedragen. Plini- ut, de bekende Ro meinse encyclopae dist uit die tijd. brandmerkte deze middelen niet alleen als volslagen kwak kelde bovendien de immoraliteit van de gebruikers, die er niet tegenop zagen anderen met hun ziekten op te knap- Dat i i dus de tijd die sindsdien is i erstreken mogen we dan ook vernach ten dat het geloof aan de wonderbaar lijke en genezende eigenschappen van nagels volslagen is verdwenen. Want. indien de Romeinen, zich daartegen reeds te weer steldenhoeveel sterker zal de nuchtere Westerling van bijna 2000 jaar later zich dan wel kanten tegen dergelijke opvattingen? We zul len zien.' Hoe het tot voor kort toeging (en wellicht nóg toegaat) bij de Menang- kahouers, zal velen onzer een glimlach ontlokken. Want wanneer daar te lande iemand door een ander „betoverd" is, en hij lijdt dientengevolge aan zware hoofdpijnen en hevige koortsen, snijdt de doekoen de nagels van handen en patiënt, knipt hi enige har hoofd legt deze ingrediënten, vergezeld van een bezemtwijgje, op een vuurtje. De patiënt moet dan de rook hiervan in ademen, waarna hij geacht wordt van de opgelopen toverij te zullen bekomen. Ook in China worden nagels als ge neesmiddel aangeivend en beschouwd als een voorbehoedmiddel tegen allerlei ziekten en kwalen. Hiervoor zyn het nu eenmaal Oosterlingen, die star vast houden aan genees kundige tradities uit lang vervlogen tijden. Een dergelijk oor deel kunnen we ons veroorloven, maar dienen dan toch wel te bedenken dat deze opvattingen in verschillende delen van ons vaderland eveneens nog spring levend zijn. De arts C. Bakker, die een uitvoerige studie maakte ran de volksgeneeskunde verhaalde bijv. 25 jaar geleden dat in verschillende delen Utreeht nog van Noord-Holh steeds de n' nagels die brandewijn bedstee mt middel teg, grond be gi ig heerste dal afgeknipte Fles i gedai stekend j beschouwd. middel t ten des iekte hoei el dui >.n jonge >g steeds van oordeel dat het hoogst ongewenst is de eerste nageltjes van hun baby te knippen? Ook aan deze onschuldige opvatting ligt oorspronkelijk hetzelfde bijgeloof ten grondslag als wij hierbo ven de Chinezen en Menangkabouers in de schoenen hebben geschoven Daarover morgen. (Nadruk verboden). Met ingang van 30 April 1954 zijn be noemd en aangesteld, tot luit.-kol., bij de generale staf, de majoors J. H. G. Marie, A. E. van Dishoeck, P. A. Cox, J. van Buuren (tijdelijk luit.-kol.), A. A Paessens, J. C. Stravers en P. J. Doorne bal (tijdelijk luit.-kol.). Met ingang van 1 Mei 1954 zijn benoemd en aangesteld, bij de generale staf tot kolonel, de luit.-kolonels P. H. Donck. J. P. F. Agasi, H. A. J. Duchateau, A. L. t den Berge (tijdelijk brigade-generaal) F. van der Veen (tijdelijk kolonel); bij het dienstvak der intendance, bij het regiment intAidancetroepen, tot luit.- kolonel-intendant, de majoors-intendant P. G. H. R. Zuijderhoudt en J. E. Slot boom; Bij het wapen, der infanterie, tot luit.- kolonel, bij het regiment infanterie Johan Willem Friso, de maj. H. P. Boelhouwer; bij het regiment Infanterie Oranje-Gel derland, de maj. J. H. R. Koehler; bij het regiment stoottroepen, de maj. J. A. C. Schotte. J. A. C. Macare en A. Kornet; bij het regiment infanterie Menno van Coe- hoorn de maj. R. Helmer; bij het regi ment Van Heutsz, de maj. F. W. Dracht en A. C. van der Meijde; bij het bewa kingskorps der Kon. Landmacht de maj. L. B. G. Buermann; bij het regiment aan- en afvoertroepen, tot luit -kolonel, de maj. H. J. W. Visser en A. J. Treffers; bij het regiment huzaren van Boreel, tot luit.-kolonel, de maj. jhr J. J. G. Beelaerts van Blokland cn F. Rouffaer; bij het regiment veldartillerie Van Es sen. tot luit.-kolonel. de maj. J. W. D. Meihuizen en M. C. Schram de Jong; bij het wapen der genie, tot luit.-kolo nel, bij het 1ste regiment genietroepen, de maj. E. H. van Heerde; bij de dienst der genie, de maj. A. M. J. Taks; bij het dienstvak van de technische dienst, bij het regiment technische troe pen, tot luit.-kolonel, de maj. R. A. Ab- bink, van het wapen der infanterie; bij de Kon. Marechaussee, tot kolonel, de luit.-kol. A. J. W. J. L. Losecaat Nouhuys; bij het dienstvak der militaire admini stratie. tot luit.-kolonel. de maj. G. J. Roeterink en J. H. Arends. Met ingang van 1 Mei 1954. tijdelijk, voor de tijd, dat hij de functie vervult van chef van de staf van de inspecteur van de verbindingsdienst, benoemd er aangesteld bij het reserve-personeel dei landmacht. 1ste regiment verbindingstroe pen, tot res.-kolonel, de als zodanig tijde lijk benoemde res.-luit.-kol. G. W. J. var Walraven. Zeepost voor Oost en West Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijm, staan tussen haakjes achter de i van het schip vermeld: Indonesië ms. Oranje (12 Mei); Ned. Nw-Guinea: m.s. Japara (13 Mei); Ned. Antillen: m.s. Willemstad (11 Mei); Suri name: s.s. Ellerdek (3 Mei); Unie Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Jagers fontein (4 Mei): Canada: m.s. Prins Wil lem van Oranje (3 Mei): m.s. Noordam (6 Mei): Zuid-Amerika: m_s. Uruguay Star (3 Mei); Australië: via Engeland (1 Mei); Nieuw-Zeeland: via Engeland (1 Mei) Inlichtingen over de verzendings data van postpakketten peyen de post kantoren. tolre mogelijkheden Het monetaire even wicht zou immers ernstig kunnen, wor den verstoord, indien zich in de overheids sector een ernstig liquidiiteitstekort zou gaan ontwikkelen, dat gefinancierd zou worden uit het grote creditsaldo van de schatkist en uit de 'geldruimte. Convertibiliteit is echter ook een kwes- e van algemeen economisch beleid- Ne derland kan zelfstandig niet tot het con- vertibel maken van zijn valuta besluien. Zwitserland is hiertoe wel overgegaan, maar met bepaalde restricties. Dit land namelijk convertibel alleen ten opzichte m andere convertibele landen- Voor de overige landen geldt een systeem van ge bonden betalingsverkeer. Dit is ook de uiterste gr£ns, waartoe Nederland zelf standig zou kunnen gaan- Of de overige inden van de O E.E S. reeds ook zo ver zijn, dat in 1954 tot een gezamenlijke con- ertibiliteit zou kunnen worden besloten, rek dr Holtrop ernstig in twijfel- Vergeleken met voorafgaande jaren is de geldcirculatie geenszins abnormaal ge weest. De toeneming van de circulatie' beantwoordde steeds aan de min of meer duurzame stijging van het nationale inko men- -De overheidssector had een liqui- diteitsoverschot van f 540 millioen. In 1952 Had zowel de centrale als de lagere over heid een financiering met deflatoir ka rakter. Het jaar 1953 gaf zo een aanmer kelijk herstel van evenwicht. In 1953 hebben echter de deflatoire ten denties niet de overhand gehad- Er was juist een sterke economische opleving te De industriële productie bereikte hoger niveau. De werkgelegenheid de industrie evenaarde het topjaar 1 en de werkloosheid was belangrijk lager- Krachtige deflatoire tendenties echter uit de overheidssector ei der fondsen en spaarbanken. Hieruit kan echter het betalingsoverschot niet worden verklaard- Dit moet gezien den mede als resulaat van de inwerking buitenlandse inflatoire impulsen op de binnenlandse economie- Voorts wordt geconstateerd, dat de kas- positie van het rijk in 1953 niet het on gunstige beeld vertoond heeft dat aan vankelijk werd verwacht. Oorzaken hier voor waren: De militaire kasuitgaven bleven belangrijk achter, en de 5 pet loonsverhoging beïnvloedde de belastings ontvangsten gunstig. Een en ander be tekende voor 's rijks kas een voordeel f 170 millioen. netto-effectenexport omvatte in een bedrag van f 207 millioen (vorig jaar f203 min). Het totale netto-aanbod op de kapitaalmarkt door de institu tionele beleggers, de banken en het bui tenland in 1953 kan worden getaxeerd op circa f 1470 millioen tegen naar schat ting f 1220 millioen in 1952. Voor het huurvraagstuk zou dr Holtrop een vast plan opgesteld willen zien dat de volkshuishouding door de •ermijden verdere aanpassing van het huurpeil niet aan te grote schokken de blootgesteld De baten der bank daalden 38,7 min tot f 29,6 min. De netto-winst an f7.8 min komt geheel aan de staat Van de in de Haagse Dierentuin gehouden Bondsdag van de Bond voor Geref. Jeugdorgani saties ontvingen wij nog deze aardige foto. Schade door industriegas Ramp voor bollenkwekers in Kennemerland Reeds enkele jaren kon men klachten ernemen over de beschadiging van bol gewassen in midden-Kennemerland, ten gevolge van vrijkomende industriegassen. Thans heeft deze beschadiging een der gelijke omvang aangenomen, dat de ge volgen catastrophaal worden voor da kwekers. Van Beverwijk tot diep in Heemskerk, waar in grote golven de gas- over de tuinen slaan, zijn de bolge- en aangetast. Het loof sterft af en de bollen .worden waardeloos. Van 1947 af zoekt men naar middelen, zowel om aan I te tonen dat de beschadiging inderdaad afkomstig is van deze industriegassen, als de gewassen tegen deze gassen te be hoeden. Van kwekerszijde wordt thans 1 aangedrongen op een schaderegeling. HITLERS LAATSTE DAGEN WORDEN VERFILMD De laatste tien dagen uit het leven an Adolf Hitler zullen het onderwerp ormen van een film, die in de naaste toekomst door een Weense filmmaat schappij opgenomen zal worden. Van de zijde der Cosmopol filmmaat schappij is verklaard, dat zij er nog niet geslaagd is, een acteur te vinden die de hoofdrol wil spelen. De film begint op Hitlers laatste ver- ardag. Hoogtepunten zullen het huwe lijk met Eva Braun en de zelfmoord in de Berlijnse schuilkelder zijn. De regie van de film zal gevoerd wor- den door de beroemde regisseur G. W. Pabst. Vooral Vrijdags oppassen I Ongevallenkansen van automobilisten Volgens berekeningen van de K.N.A.C. uit gegevens van het C.B.S. heeft de bestuurder van een personenauto de meeste kans op een verkeersongeluk, indien hij in de leeftijdsklasse van 30—39 jaar valt en zich Vrijdags tussen vijf en zes u-ur 's middags op de weg be vindt. In de maanden van Juli tot en met October is deze slechte kans groter dan in de overige maanden. Als bestuurder van een personen auto heeft men de meeste kans op een botsing met een vrachtwagen. Deze botsing heeft doorgaans plaats op een hoek of kruispunt. In vier van de vijf verkeersonge vallen met een personenauto ont staat, naar de KNAC meedeelt, uit sluitend materiële schade. evenels de f 102 min nettowinst in 1952- De rente van binnenlandse wissels be droeg f 1.8 (8,5) millioen, van bele ningen f 0.7 (1,5) millioen, van de boek- vordering op de staat f 1.3 (1,6) min, de provisie beliep f6,4 (6.9) min. De goud voorraad steeg tot f2792,2 (2059,6) min- De bankbiljettenomloop was f 3342.8 (3114.1) min. Minister Witte nodigde schenkers der houten huizen uit voor tocht door rampgebied i Wederopbouw, ir H- B. J. Witte, heeft de landen welke na de watersnood houten woningen voor hel rampgebied geschonken hebben, uitge nodigd de resultaten van hun hulp te komen zien- Oostenrijk, Finland. Noorwegen en De nemarken zijn vertegenwoordigd door af gevaardigden van de regering of van het Rode Kruis. Zo is voor Oostenrijk bij de gasten de vice-burgemeester van Wenen, de heer K. Honay; voor Finland is de voorzitter en vice-voorzltter van het Rode Kruis gekomen. Namens de Liga van Rode Kruisvereni gingen is uitgenodigd, de luit.-kolonel W. B. G- Reynolds, die reeds twee dagen na de ramp uit Canada in ons land arriveer de met ais taak de coördinering van de buitenlandse hulp. Hij vertrok pas weer toen de plannen voor de hulpverlening (het huizenplan, het textielplan en de verstrekking van gereedschappen) ge reed waren om tot uitvoer gebracht te worden. Ook de directeur van het bureau voor gezondheidszorg van de Liga. de heer Gunnar Alstes, is overgekomen. Gisteravond ontving minister Witte zijn gasten in de Trèveszaal- Des avonds werd aan de buitenlandse gasten der Rode Kruisverenigingen door het hoofdbestuur het Nederlandse Rodekruis een diner aangeboden. Vandaag en morgen wordt een tocht langs de geschonken woningen gemaakt Donderdagavond biedt minister Witte zijn gasten een afscheidsdiner in hotel wittebrug aan- Dank zij kordaat jongetje Daders van overval gearresteerd In Bergen en Alkmaar zijn resp. Vrijdag en Maandag de 24-jarlge metaalarbeider J. P. S. en de 41-jarige chauffeur M. J. v. V. gearresteerd. Beide mannen hebben bekend, dat zij begin April op een boer derij aan de Jisperweg in de Beemster,' een overval hebben willen plegen, waar toe zij de 70-jarige mevr. Scheringa met een beitel buiten gevecht hadden gesteld. De 24-jarige metaalarbeider fietste dezer dagen in Bergen langs een weg in de duinen en maakte daar een praatje met een 10-jarig jongetje en een iets ouder meisje. Tenslotte slaagde hij er in het meisje te overreden met hem de dui nen in te gaan. „Dat mag niet" riep het Jongetje uit en waarschuwde de rijkspoli- j tie, waarop de arrestatie van S. volgde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4