Voortgaand economisch herstel KERK en SCHOOL Nog geen uitwisseling van televisie met België Puzzle 2 DINSDAG 27 APRIL 1954 TTET JAARVERSLAG van de president der Nederlandsche Bank is altijd belangwekkende lectuur, omdat uit een centrale uitkijkpost de ont wikkeling van de economische toestand des lands aan eefi beschouwing wordt onderworpen. Het verslag over 1953, dat zojuist verschenen is, kunnen we niet alleen belangwekkend, maar ook opgewekt noemen en het bevestigt de indrukken, welke reeds omtrent de goede gang van zaken in ons land bestonden. We willen enkele punten uit het verslag, welke hierop betrekking heb ben, onder de aandacht brengen. De stormramp, welke in het afgelopen jaar ons land teisterde, en waar van de gevolgen in het begin noodlottig leken, heeft niet kunnen verhinde ren, dat de economische verbetering verdere voortgang heeft gemaakt. De productiederving, tengevolge van de rampschade, beliep 1% van het nat. inkomen. Het volume der nat. productie steeg echter met 8het nat. in komen met 6% t.a.v. het vorige jaar. "C^EN VERMINDERING van de werkloosheid deed zich voor, mede door het werk aan de waterkeringen, terwijl erg belangrijk was de sterke verhoging der arbeidsproductiviteit. Deze was groter dan sedert 1947 is voorgekomen en de president der Ned. Bank meent, dat zulks wel voornamelijk te danken is aan een betere bezetting van het productie-apparaat. De industriële productie gaf in 1953 een onverwacht grote uitbreiding te zien, groter dan in andere landen. Het afgelopen jaar liet zich eerst, mede door de stormschade, niet gunstig aanzien, maar spoedig bleek, dat de afzet van onze producten niet te wensen overliet. De watersnoodschade betrof speciaal de agrarische sector, maar ook hier blijken de vooruitzichten voor het herstel verblijdend goed, want de productiederving voor 1954 wordt nog slechts op f 55 millioen geraamd. ALLEMAAL PRETTIGE mededelingen, welke een duidelijke illustratie vormen van het feit, dat de welvaart des lands in het afgelopen jaar ononderbroken zich kon ontwikkelen. De in- en uitvoer waren beiden niet ongunstig. Het volume steeg en de ruilvoet voor ons land was iets beter. Helaas ging de sterke daling van de grondstoffenprijzen, welke gunstig werkt op de kostprijs van onze nationale productie, gepaard mot een toeneming van de buitenlandse concurrentie, waardoor ook de exportnoteringen van onze producten aanzienlijk omlaag liepen. Van betekenis is het, dat de handel met de Europese landen wederom belangrijker werd en dat ook een verblijdende vermeei dering van de export naar de Verenigde Staten is te constateren. We hadden met laatstgenoemd land een overschot van f 225 millioen, maar hier spelen ook bijzondere fac toren als off shore-aankopen een rol. Het dollartekort is echter verdwenen en met dankbaarheid kan men daarvan nota nemen. IN HET LICHT van de tegenwoordige verhoudingen is het van betekenis op te merken, dat de president der Ned. Bank van oordeel is, dat In donesië voortdurend van minder importantie voor de economie van ons land wordt. De positie van onze betalingsbalans is gunstig gebleven, al is het over schot op de lopende rekening in 1953 geringer dan in het voorafgaand jaar. Met voldoening wordt in het verslag geconstateerd, dat een ruime marge ter dekking van toekomstige handelsbalanstekorten aanwezig is. Zou de conjunctuur sterk teruglopen, dan bezitten we in de toegenomen deviezen- en goudvoorraden een flinke buffer om de schok op te vangen. Interessant is het te lezen, dat monetair-technisch ons land in staat is tot convertibiliteit van de gulden over te gaan. In dit 'feit demonstreert zich de grote vooruitgang t.o.v. 1951, toen we er, wat dit betreft, maar zwakjes voorstonden. De president meent echter, dat ons land te veel afhankelijk is van het buitenland, om op eigen houtje een converteerbare gulden te creëren. Door gezamenlijke stappen te ondernemen, kunnen de Westeuro- pese landen eerst tot convertibiliteit komen. HET IS ECHTER al prachtig, dat de voorwaarden aanwezig zijn om, als andere Europese landen (b.v. Engeland) hiertoe willen overgaan, ons land van de partij kan zijn. De staatsfinanciën hadden, aldus het verslag, een zeer gunstig verloop. Tengevolge van een voortgezet inhalen van de achterstand in de belastingen en het nog steeds achterblijven van de militaire uitgaven, bleef er een mid delenoverschot bestaan, ondanks de uitgaven tengevolge van de stormramp. Minder gunstig was het, dat de industriële investeringen by de taak stelling in de vierde Industrialisatienota achter bleven. Als oorzaak hiervan wordt genoemd de prijsdaling in de export-sector. Ook is het opvallend, dat de prijzen van het gezinsverbruik niet in betekenende mate zijn gedaald, ondanks het feit, dat de grondstoffen- en de groothandelsprijzen toch een aanzienlijke vermindering hebben ondergaan. GEWEZEN WORDT ook op het netelig probleem van de huishuren. Deze zijn nu verhoogd tot 148% van het peil van 1940, maar gerekend moet worden met het feit, dat het „rendabele huurpeil" op circa 250% van 1940 ligt. De president merkt op, dat de oplossing van het huurvraagstuk het moeilijkste aanpassingsprobleem is, waarvoor de1 Nederlandse volkshuis houding zich nog ziet gesteld. Het lijkt noodzakelijk, aldus dr Holtrop, te komen tot een vast plan voor een geleidelijke afwikkeling, opdat al te grote schokken kunnen worden vermeden. Resumerende, kunnen wij opmerken, dat het verslag van de Neder landse Bank de indruk heeft versterkt, dat ons land*het jaar 1954 is inge gaan onder gunstige omstandigheden en dat het mogelijk moet worden geacht, het economisch herstel verder voort te zetten, indien geen schok kende gebeurtenissen van buitenaf de opgaande lijn afbreken. De grote afhankelijkheid van ons land t.o.v. het buitenland, zowel economisch als politiek gezien, noodzaken om ook hiermede rekening te houden. Kamerleden in de Keukenhof (Van onze Parlementsredacteur) "Wat zoudt u denken van een Teulings- ulp, een Nederhorst-narcis of een Hazen, bosch-hyacinth? De vele Eerste en Tweede Kamerleden hebben deze nieuwe variëteiten gisteren (nog) niet kunnen ontdekken, toen zij op uitnodiging van het Stichtingsbestuur een bezoek brachten aan de Keukenhof te Llsse. Men kan zich afvragen, welke band de Kamerleden met de Keukenhof verbindt. Toch is dit niet moeilijk te achterhalen. Is de burgemees ter van Lisse, mr Th. M. J. de Graaf, lid van het Stichtingsbestuur, niet tevens Kamerlid? Mede door zijn toedoen is er zo langzamerhand de traditie van een jaarlijks bezoek aan de Keukenhof ge groeid. Hij trad gisteren dan ook min of meer als gastheer op, daarin op voor treffelijke wijze bijgestaan door de voor zitter, de heer T. M. H. van Waveren. De Kamerleden en hun echtgenoten hebben, in de nog wat schrale wind, ge noten van een rondgang door de tuinen en kassen, die een kleurenweelde voor Dr Schouten bleek het oudste aanwezige Kamerlid te zijn en mitsdien kreeg hij de taak, een passend dankwoord te spre ken. waarvan hij zich op de hem eigen degelijke wijze kwijtte. Dr Schouten wees op de betekenis van de bloembollencul tuur voor de gehele Nederlandse eco nomie en sprak de hoop uit, dat deze be tekenis in de toekomst in nog meerdere mate zal blijken. Namens de parlemen taire pers sprak dr E. van Raalte een woord van dank voor de ontvangen uit nodiging en hij gaf het advies, ook eens een tulp naar een Nederlands Kamerlid te noemen. PERSONALIA De correspondent van cfe Nieuwe Rot- terdamsche Courant te Brussel, E. C. E. Kuyper, is benoemd tot ridder in de orde Leopold II. De onderscheiding werd hem gistermiddag op een diner van de buitenlandse persvereniging in Brussel uitgereikt. Benoemd tot ridder In de orde var Oranje-Nassau: C. W. den Boer, oud raadslid en oud-wethouder van Brou wershaven en mevr. A. Molenaar Abbeste te Zaandam. Vijfduizendste veibandacte reserve-rijlcspolitie Zaterdag zal in Zevenbergen met eer kleine plechtigheid het feit worden ge vierd, dat de 5000ste verbandacte bij c< rijkspolitie is getekend en wel door een lid van de groep Zevenbergen. N. van Zalinge (van de K.P.M. overleden) In alle stilte is op Oud Eik en Duinen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de te zijnen huize te 's-Gravenhage 76 jaar oud. overleden oud-presidënt- directeur van de KPM in Indonesië, de heer N. van Zalinge. Tot zijn verscheiden was #iij lid raad van bestuur der KPM. De overledene commander in de kroonorde vai Italië, commandeur in de orde van Öranji Nassau, ridder in de orde van de Neder landse Leeuw en ridder in de kroonorde België. Hij was in het bezi gouden De Ruytermedaille. De heer Van Zalinge was voorzitter van de Vereniging „Onze Vloot". Jhr ir G. de Graaff overleden Morgenmiddag om 12.45 üur fcal op Oud Eik en Duinen ter aarde worden besteld het stoffelijk overschot van jhr ir G. de Graaff. oud-inspecteur van de Volksge zondheid in Zeeland en Noord-Hólland boven het IJ, die te Den Haag jarige leeftijd is overleden. Groeiend ledental van Chr. Esperanto Ver. De Ned. Chr. Esperanto Ver. heeft dezer dagen in Rotterdam haar jaar lijks congres gehouden. De vereniging beijvert zich. tussen Christenen in de hele wereld een doel treffend contact te leggen, de mogelijk heid te vergroten om christelijke saam horigheid te betrachten, en tevens de toepassing van Esperanto in interna tionale relaties en acties der Kerken en organisaties te bevorderen- Eén tak van haar arbeide de geregelde Esperanto- uitzendingen via de radio, bewijst daarbij goede diensten. Het jaarverslag liet een gunstig geluid horen en maakte gewag van een groeiend ledental. Een speciale commissie zal het streven der vereni ging uiteenzetten op internationale bij eenkomsten. waar tot dusver Esperanto niet wordt gebruikt. Christenvrouwen 7 en 8 Mei naar Rotterdam De Ned. Chr. Vrouwenbond zal. zoals men weet 7 en 8 Mei te Rotterdam zyn bondsdagen houden onder presidium r. dr M. H. Albronda-v d. Na gel- De bondspresidente zal een rede houden over: Onze Wapenrusting. In de huishoudelijke vergadering op 7 Mei zal de afdelingspresidente, mevr. M. C. Tref fersDe Knegt. een opwekkend slot woord spreken. Op 8 Mei zal de Bondsdag worden gehouden in de Ahoyhallen. waar dan het 35-jarig bestaan van de bond zal worden gevierd. Prof. dr H- N. Ridder- Kampen 2al spreken over Christelijke Levensstijl en de bondspre sidente over: Onze Banier. Mevr. L. A. Lever-Brouwer van Den Helder spreekt het slotwoord. Prol. R. Kranenburg naar Aruba Prof. R. Kranenburg zal zich 2 Mei a.s. met zijn echtgenote per vliegtuig naar Aruba begeven om advies te geven over Juridische vraagstukken verbonden aan mogelijke wijziging van de status Het Chr. Paedagogisch Studiecen trum belegt op 30 April en 1 Mei practische werkconferentie op Woud- schoten te Zeist, gewijd aan het obser- n het kind. Diensten Herv.-Geref. Kerk te Parijs in Mei De diensten der Verenigde Hervormd- Gereformeerde Kerk te Parijs worden iedere Zondag gehouden en wel op de le. 3e en eventueel 5e Zondag van de maand orp 15 uur in de Temple de Bercy. 5 Rue de la Lancatte, Parijs 12e (metro Daumes- n.i) en op ae ze en 4e Zondag van de maand om 15.30 uur in de Temple de Charenton 12 Rue Guérin, Charenton (me tro Charenton-Ecolesi. ScriDa IV. A Brenning. 118 Avenue du Gén. Leclerc Solsy Sous Montmorency (S et O). 2 Mei: ds H. Stolk, Herv. pred- te Sche- veningen, 9 en 16 Mei ds F. J. Jonkhof. Geref. pred- in Frankrijk, 23 Mei ds C- van der Loo. Geref. pred- te Dordrecht. 30 Mei ds C. van der oude, Geref- pred- te Leeuwarden- Akkrum vraagt uw steun voor bouw Geref. kerk De Gereformeerde kerk van Akkrum voert een landelijke actie om f25.000 bij een te krijgen, die nog ontbreken aan het nodige om een eigen kerkgebouw te kun nen bouwen. De gemeente komt thans samen in een sportlokaaltje van iVz bij 9 meter. Drie jaar geleden heeft men bouwgrond aangekocht. Dit jaar moet met de bouw ning van het terrein mogelijk. Alleen uit 'worden begonnen, anders wordt onteige- uiterste noodzaak is men tot de landelijke actie overgegaan. Het gironummer van de penningmeester Bouwfonds luidt 32286. Ds J. P. Snoep (Veenwouden) 63 jaar oud overleden Ds J. P. Snoep, predikant van de Her vormde gemeente van Veenwouden, is in de oderdom van 63 jaar aldaar overleden. Hij diende de gemeenten van Ten Boer, Gaast en Ferwoude, St. Anna-Parochie Nijehaskè, Hoorn (Orthodoxe Evangelisa tievereniging) en sinds 1946 die van Veen- woden; Hij was o.a. praeses van het pro vinciaal kerkbestuur van Friesland en secundus lid van de generale synode. De begrafenis heeft gisteren in Hoorn plaats „Behoud van nationaal besel" Jeugdbeweging blijft streven naar herstel van 5 Mei Voorjaarsmarkten in het hele land ten bate van vluchtelingen DE NEDERLANDSE jeugdbeweging zal blijven ijveren voor het herstel van de bevrijdingsviering op 5 Mei. Dit is gisteren tijdens een perscon- feréntie in Den Haag meegedeeld door de algemeen secretaris van de Ned. Jeugdgemeenschap, de heer J. Peters, en de voorzitter van de Bond voor Gereformeerde Jeugdorganisatie, ds J. C. J. Kuiper. Zoals men weet, werkt het Gerefor-' meerde jeugdwerk, dat niet in de Ned. Jeugdgemeenschap re opgenomen, in vele opzichten nauw met de N.J.G- -samen. Ds Kuiper was van mening dat de 5 Mei-vie ring niet beoogt, blijvend de gruweldaden van de vijanden te herdenken. De vijfde Mei dient men zeker om drieërlei redenen te handhaven, namelijk voor het bewaren van de nationale weerstand tegen onna tionaal optreden, voorts voor cultivering van het historisch besef en in de derde Onthutste chauffeurs in Amsterdam POLITIE STAL(DE) VELE AUTO'S \~ELE autobezitters, on- dags tussen paleis en Kc- naar het Rembrandtplein der wie een betrek- nlngsplein met auto's die overgebracht, 's Middags kelijk hoog percentage door hun bestuurders maakten andera wagens, buitenlanders hebben langs de N Z- Voorburg- waaronder enkele buiten- gisteren ,n Amste.Oam «Tl «aren gesel. Isnier.. een kort reisje lot hun schrtk nnWekn £-0fIDEN de „genten de postiegelmarkt. dat de door hen gep..- JV IK.h t0«,gang vcr.cl.al- keerde «agens spoorloos schaf£en Iot dc aut0.„ t-,e onthutste eigenaars waren verdwenen. R, p]aa„ U werden overigens Zij hadden dit echter acht€r het stuur, terwijl prompt bediend aan de aan zich zelf te wijten. an<jeren de wagen op- afdelLngbureaux, waar zij Zaterdag reeds zijn langs duwden naar de dichts- zich vervoegden. Zij be de route, die de kor.ink- bjjzjjnde parkeerplaats- hoefden slechts té ver- lijke stoeten gisteren door Maar meestal waren de tellen welk nummer hun de stad zouden volgen, wagens op slot. Ook daar- wagen heeft en hoorden duidelijke borden ge- mee wist men wei raad. dan precies, waar de au- plaatst. waarop vermeld j^et .twee kraanwagens to naar toe was gebracht, stond, dat het parkeren van de Amsterdamse po- En bovendien beteken- van auto's langs de weg mie werden zij behoed- de het een meevaller, dat verboden was- zaam aan de voorzijde geen van hen enige kos- Zo is gisternacht een opgetakeld en dan weg- ten voor deze versleping legertje agenten in touw gesleept. Gisternacht wer- behoefde te betalen, zelfs geweest om wagens die den op deze wijze talloze niet een bekeuring, want toch langs het Damrak auto's naar de parkeer- proces-verbaal wordt van stonden, weg te slepen plaatsen bij de beurs, deze overtreding niet op- Hetzelfde gebeurde's mid- langs het Rokin en zelfs gemaakt. r het behoud van het nationale Evangelische Maatschappij vergadert 19 Mei De Evangelische Maatschappij zal haar jaarlijkse algemene vergadering houden op Woensdag 19 Mei in het Protestants Centrum" te Utrecht. Aan de orde een voorstel van het hoofd bestuur om deel te nemen in de te vor- Stichting Protestantse Belangen, die de coördinatie beoogt van een aantal ganisaties, die ten doel hebben de verde diging van de geestelijke en economische belangen van het Protestantisme in Ne derland. Het hoofdbestuur stelt voor zijn college met een drietal plaatsen uit te breiden en heeft voor deze nieuwe vaca- candidaat gesteld de heren dr M. Bóon,( gedeputeerde vanwege de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk bij de Hoge Overheid, dr N. J. Hommes, Geref. Pre dikant te Rotterdam-Hillegersberg. en W. J. Leyds Rzn te Almelo. De aftredende hoofdbestuursleden mr J. Schuttevaer en dr J. H. Sebs zijn herkiesbaar. Ds Bouwers (Dantumawoude) 60 jaar predikant Ds M.J. A. Bouwers, emeritus-predi kant te Dantumawoude, hoopt 6 Mei het zeldzame feit herdenken, dat hij zestig tar geleden het predikambt in de Ned. erv. Kerk aanvaardde. De jubilaris werd 20 Nov. 1869 te Drachtster-Compagnie, waar zijn vader predikant was, geboren. Op 6 Mei 1894 werd hij in zijn eerste gemeente Rotte- valle bevestigd. Daarna stond hij te Veen- goden (1896), Siddeburen (1898), Winters wijk (1901), Hardegarijp (1902), Wagen borgen (1930) en Dantumawoude (1933), hij op 1 Nov. 1943 met emeritaat ging. Hij diende zijn gemeente daarna nog enige tijd als hulpprediker. Ds Bouwers is een van de oprichters m de Ned. Chr. Gemeenschapsbond te Amerongen. Hij had ook zitting in het hoofdbestuur van de Utrechtse Zendings vereniging. De jubilaris zal op Zondag 9 Mei in de Herv. Kerk van Hardegarijp een gedach tenisrede uitspreken. Ds H. Tj. Hoeksema (Geref.) wordt 5 Mei 95 jaar Woensdag 5 Mei hoopt de nestor van de Geref. predikanten in Nederland, ds Hoeksema, emeritus-predikant te Amsterdam, zijn 95e verjaardag te vieren. Ds Heertjen Tjaard Hoeksema werd te Appingedam, waar zijn grootvader een vooraanstaande plaats heeft ingenomen in de afscheiding van 1834, geboren. Hij erd 13 Dec. 1891 door wijlen ds G. Geerds uit Appingedam te Zevenhuizen (Gron.) in het predikambt bevestigd. In 1898 vertrok ds Hoeksema naar Nieuwol- da (Gron.), waar hij werkzaam is ge weest tot aan zijn emeritaat op 1 Oct. 1933. Hij diende tevens de kerk van Woldendorp. Na zijn emeritaat vestigde ds Hoekse ma zich metterwoon te Amsterdam. Toen hij met emeritaat ging had hij 6560 maal gepreekt. besef. De heer J. Peters zei dat het zo grote verschil in karakter tussen. 30 April, en 5 Mei tot gevolg heeft dat door combina tie aan, de betekenis van beide feestén afbreuk wordt 'gedaan. Met het Neder lands Cultureel Contact en de kerken wordt gestreefd naar herstel van de vijfde op Woensdag 19 Mei gèhouden worden in Bonsdag Geref. vrouwen op 19 Mei De Bondsdag 1954 van de Bond va j Verenigingen van Geref. Vrouwen- zal Ar\ A Mei. De heer Peters deelde hierna een en ander mee over de wijze waarop de jeugdorganisaties de hulp aan vluchtelin gen zullen gaan propageren. In ruim 400 clubs in heel het land wordt gewerkt voor deze actie. De bevrijdings- markt die op de 5de Mei door de hoge commissaris voor de vluchtelingen, dr G. J. van Heuven Goedhart, op het Binnen hof in Den Haag wordt geopend, kan als de start van een groot aantal voorjaars markten in het hele land worden be schouwd. Tenslotte uitte mr C. Brouwer, verte genwoordiger in ons land van de hoge commissaris, zijn vreugde over het feit dat er in Nederland thans een sterke op leving waarneembaar is in de belangstel ling voor de vluchtelingen. het Kurhaus te Scheveningeni. Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Surhuizum (toez.) H. J. van Nie te Gieterveen. Te Giesen- dam-Nederhardinxveld H- M- Kuitert te Scharendijke. Aangenomen: naar Ruinen (toez.) K- Mulder te Oude Pekela. Naar Nieuw Stadskanaal (toez.) E- C. Baart te Ee- Bedankt: voor Heemstede (vac. H. Bartlema) J. C. H. Jörg te Apeldoorn- Benoemd tot geest verzorger der Gooise Sanatoria W- M. A- Kalkman, a s. em- pred- te Amsterdam. Geref- Kerken Tweetal te Overschie H. H. Gros heide te Rotterdam-Charlois en B- J. A- Streefkerk te Berkel-Rodenrijs. Beroepen te Woubrugge G. Hengel- veld, cand- te Aalten. Bedankt voor Dinteloord Th- Rienks te Schoondijke; voor Zwagerveen J. van Leeuwen te Oudemirdum- B en o e m d ds J- A. van Netten te Sloot- dorp is met ingang van heden benoemd tot legerpredikant voor de tijd van een jaar. Geref- Kerken art- 31 Beroepen te Hijken (dr) K. Drost te Veendam. Bedankt voor Almelo J. v- d. Haagen te Neede Eibergen. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar 's-Gravenhage A. J. Buurman te Franeker- Oud Geref- Gementen Bedankt voor Rijssen E. du Marchle van Voorthysen te Leersum. Evang. Lutherse Kerk Beroepen te Bodegraven W. F- ten Rouwelaar, legerpredikant te Nijmegen. Doopsgez- Gemeenten Aangenomen naar Texel J. J- J- an Sluijs te Den Helder. Chr. bouwbonden herstellen kerkje in Blauwkapel Het oude gotische kerkje in het Fort Blauwkapel onder de rook van Utrecht, dat sinds de oorlog in een zeer bouwval lige staat verkeert, zal door de Ned. Chr. Aannemersbond en de Ned. Chr. Bouw- bedrijfsbond gezamenlijk gerestaureerd worden, die het daarna zullen gebruiken voor bijzondere samenkomsten en activi teiten van deze bonden. De Hervormde gemeente van Blauwkapel heeft in het naburige Groenekan enige tijd geleden een nieuw kerkgebouw in gebruik geno men, zodat de kerkvoogdij tot verkoop kon overgaan. Dit voornemen van de Christelijke bouwvakbonden mag gezien worden als een symbool van de een dracht. die tussen Christelijke werkge vers en werknemers mogelijk is. EERSTE R.K. ZOELOE-BISSCHOP Bonaventura Diamini, wiens naam „hij, die het daglicht eert" betekent, is tot R.K. bisschop gewijd. Hij is de eerste Zoeloebisschop van de R.K. Kerk. De nipuwe bisschop van Oemzimkoeloe is de tweede Afrikaan in de Unie van Zuid-Afrika, die tot R.K. bissohop ver heven is. werktuig kundig ingenieur: E. K. Dart te Bussum. LEDEN, 27 April Geslaagd doctoraal examen natuurkunde; de heer G E G Har- Nieuwe moeilijkheden Artisten eisen hoger honorarium De uitwisseling van televisieprogram- i was de bedoeling geweest dat op 1 Mei ma's tussen Nederland en België zal ai de uitzendingen van Nederland naar voorlopig niet kunnen doorgaan, hoewel België zouden worden hervat, terwijl de technische moeilijkheden, ontstaan door de brand op de Boerentoren te Ant werpen. uit de weg zijn geruimd. Het WOENSDAG 28 APRIL im I. 402 m. NCRV: 7.00 Ni< i. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een w 9.00 V. d. zieken 9.30 V. d. 10.18 Gram. 10.30 Morgendi 11.05 „De Vijf Admiralen Tulpenrally 12.30 Land- en 1 Gram. 12.37 Middagpauzedien! gelui 1.00 Nieu' - -- - .15 Pi Thuisfroi Gretel", opera 2.55 Viool Interkerkelijk 1.50 „Hönsel plano 3.30 Lichte jeugd 5.20 Orgelspel 5.50 Generaal Collins bezoekt Nederland Generaal J. Lawton Collina, Ameri kaans vertegenwoordiger bij de militaire commissie van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie. is vertrokken voor een Inspectiereis in de Noordeuropese NAVO- landen. Het is de bedoeling dat generaal Collins van 10 tot 14 Mei een bezoek brengt aan Nederland teneinde bespre kingen te voeren met militaire autori teiten en het terrein te verkennen. Int. rheumacentrum in Amsterdam In Amsterdam zal een Internationaal studiecentrum voor rheumatlsche ziekten worden opgericht. Dit is min of meer een verj§arsgeschenk aan de geneesheer- directer van het Amsterdams centrum voor rheumatiekbestrijding, dr J. von Breemen. die op 11 Mei zijn 80ste verjaar dag hoopt te vieren. De kosten van het internationaal cen trum worden op f2.5 millioen geraamd Voor een dele hiervan (f 1 millioen) wil men een beroep doen op het bedrijfsleven. De gemeente zal financieel aanvullend optreden. Begin Mei a.s. zal de heer J. van Eek 25 Jaar directeur zijn van de Ned Middenstandsbank N.V. te Amsterdam, en tevens zich terugtrekken. Hij recipieert 3 Mei van 3 tbt 9 uur n.m. in het Carlton hotel. Daardoor staat hij ook gereserveerd tegenover het grote enthousiasme van Dirk over het be. richt, dat hij dezer dagen in de krant vond: De Nederlandse Staatscourant van gisteren be vat een oproep aan hen die menen gerechtigd te zijn tot de nalatenschap van de echteliedei, Alexander de Bas en Catherina Huydecoper, overleden te Batavia, respectievelijk in de jaren 1650 en 1653, en van hun uit dit huwelijk gebo ren zonen Caspar de Bas en Anthony de Bas. vermoedelijk overleden in 1652. en van Sylvia de Gloca, echtgenote van Anthony de Bas voor noemd. IV. EERSTE INDRUK. Moedei heeft tegenover Annie gesproken van dwaasheid, gekkenpraat en dooie mus, maar in haar hart denkt ze anders. Het leven is haar niet meegevallen.'Die Hui dekopers met hun solide ouderwetse deftigheid! Ze heeft er altijd tegenop gezien en dat doet ze nog. Maar zich thuis voelen is anders. En pret tiger. Een grote staat heeft ze nooit kunnen voeren, want daar houdt haar man niet van. En het kan eigenlijk ook niet. De Huidekopers zijn niet zo rijk als de buitenwereld denkt. En nu die crisis. Daar moesten mensen als wij toch niets van voelen! Dat het personeel bij na volledig is ontslagen, heeft ze tegenover haar kennissen .,en bagatelle" besproken. „Zaken doen is op 't ogenblik niets gedaan, we wachten liever rustig betere tijden af." Ze zag wel, dat men haar benijdde, want voor rustig afwachten moet er financiëel uithoudings vermogen zyn. „En Annie is naar kantoor, om praktijk te le ren na de genoten theorie." Zo is de schijn gered. Daar verschijnt eensklaps het verrassende krantenbericht: Ze begrijpt het niet dadelijk. Va der begrijpt het wel, doch die peinst alleen maar en zegt niets, daar wordt ze niet wijzer van. Maar Dirk gaat een boom opzetten, waar ze verstomd van zit Een kapitaal, dat op matige rente staat, verdubbelt zich elke twintig jaar door rente op rente. Wanneer die erfenis dateert van 1650, is inmiddels elke gulden vermeerderd tot veertig duizend. Als de nalatenschap maar duizend gulden heeft bedragen, is dit bedrag nu gegroeid tot veertig millioen. Is het tienduizend gulden geweest, dan is het nu vierhonderd mil lioen, enzovoort. „Och jongen, dat kan niet. Gebruik je ver band, Eén gulden wordt veertig duizend! Zo K. JONKHEID HET PORTRET VAN DE ERFLAATSTER De romantische geschiedenis van een erfenis maar vanzelf! Daar moet ik om lachen. Mijn vader zei altijd: Geld fokt niet, je moet er voor werken. Nee, Dirk, praat nou verstandig. Het is toch de moeite wel waard. Reken het nu eens goed uit." „Ik héb het goed uitgerekend, moeder. Het is zo. Ik maak er geen grap van." „Reken me dat eens voor." „Wel, na twintig jaar is een gulden met de rente er bij twee gulden geworden. Die tweede gulden geeft inmiddels ook rente. Na veertig jaar is het vier gulden, na zestig jaar acht. En zo wordt het bedrag iedere twintig jaar verdub beld. Dat loopt zo geweldig op, dat je na driehon derd jaar een fabelachtig getal krijgt." „Waar is al dat geld?" „Ik denk, in beheer bij het "Rijk." „Waar ligt het dan?" „Het ligt nergens. Het staat op rente. Op het Grootboek of in effecten. Dat horen we wel. als we gaan informeren." „Waar kun je informeren?" „Aan het Departement van Justitie. En da» moeten we een advocaat in den arm nemen, die het geval voor ons behandelt." „Begin eerst maar met het Departement", mengt zich vader bedachtzaam in het gesprek. „Dat kost niets. Een advocaat moet betaald wor den." „Vraag vooral, over hoeveel geld het gaat", gelast moeder. „Natuurlijk." „We moeten eerst weten, of we gerechtigd zijn", zegt vader weer. En dan met een lachje: „Het bedrag van ons aandeel horen we dan van zelf." „Wat bedoel je daarmee?" vraagt moeder on- rustig, „wat is gerechtigd zijn?" „Dat betekent erfgenaam zijn, recht hebben op de erfenis. Dat recht hebben we alleen, als we onze verwantschap kunnen aantonen en bewij- „Daar nemen we een advocaat voor", zegt Dirk vastbesloten. „Wel neen, jongen", wijst vader terecht, „dat is geen werk voor een advocaat. Daar is een genealogisch onderzoek voor nodig." Daar begrijpt moeder niets van. „Onze stamboom moet worden vastgesteld, terug gaande tot 1650. Het is de vraag, of dat kan", vervolgt vader kalm. „Natuurlijk kan dat", poneert Dirk. „Hoe weet je dat?" is vaders nuchtere vraag. „Waarop Dirk het antwoord schuldig blijft. Vader zwijgt ook. Hij legt zijn wijze lippen op elkaar. Laat Dirk eerst vastlopen, dan kan hij daarna de leiding overnemen. Het schijnt, dat Truus niet reageert. Ze kijkt alleen in vaders ogen, die vandaag bijzonder diep zijn. Daar leest ze in. Het schrift is zo duidelijk als de druk van de Statenbijbel en zo licht te begrijpen als de krant. -schljningen" door Prof. Dr W. H. C. Tenhaeff 7.00 Nieuws 7.10 Boek- bcspr. 7.25 Gram. 7.30 Buitenl. overz. 7.50 Gram. 8.00 Radiokrant 8.30 Amus. muz. 8.50 „Vijf jaar NATO" 9.10 Kamer-ork. 9.55 Ren. 10.10 Tulpenrally 10.30 Gram. 10.45 Avond- overdenkldg 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Hilversum II. 298 ni. VARA: 7.00 Nieuws .10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Ni< .18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. rouw 910 Gram. VPRO: 10.00 Schoolr; 'ARA: 10 20 V. d. vrouw 11.00 Gram. 12.00 Jrgelsp. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12 50 Rep. 1.00 Nieuws 1.15 Tentoon- tellingsagenda 1.18 Amus. muz. 1.45 „De ■/eg omhoog", caus. 2.00 V. d. kind. 4.00 V. d. jieken 4 30 Jeuifdconc. 5 15 Dansmuz. 5.50 Re- geringsuitz.: „Nederland en de Wereld": Ir H. K. van Zijll de Jong: „Nederlandse inge nieurs in het buitenland" 6.00 Nieuws 6.20 \ct. 6 25 Topsongs 6.55 V. d. jeugd 7.05 „Moet de Staat de Kerk geldelijk steunen?", caus. .20 Ronde v. Nederland. VPRO: 7.30 Een ton oor Triest. VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Pol. omm. 8.15 Gevar. muz. 8.40 ..De ingebeeld» lekte", hoorsp. 10.00 Amus. muz. 10.30 Gram. 10.45 „De tabak als maatschappelijk vraag stuk". caus. 11.15 Socialistisch nieuv Esperanto 11.20—12.00 Uitlopers van ?arnassus. jeland. BBC. 330 V. d. boeren 12.55 Weerbei Rep. 1 30 Dans 4.44 Vespers 4. 6.30 Gevar. pr ork. 9.00 Nieuï 10.45 Pari. ove )0 Gram. 12 30 00 Nieuws 1.10 2.00 Gram. 3.00 Hoorsp. us. 5 00 V. d. kind. 5.55 6.15 Caus. 6.25 Sport gr. 7.30 Klankb. 8.00 Symph. 5 9.15 Toespraken 10.15 Gi e. 11.00—11.08 Nieuws. 6.00 Fanfare-ork. 6.45 Hc .30 Hoorsp. 10.00 Nieuws 10.i5 7.00 Nieuws 7.25 Sport 7.30 Gevar. progr Rep. 10.35 Revue-ork. 11.05 Voordr. 11.20 Lichte muz. 11.50—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Symph. ork. en 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 12.50 Koersen Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Pianospel 1.30 C 1.45 Pianospel 2.00 Symph. ork. 2.40 er Gram. 4.20 Omr.koor en -ork. en sol - - - - 5 30 Klankb. 5.40 C ct 6.00 Gram. 6.15 Caus. 5.50 De boekenr 6.30 V. d. sold. 8.00 Hoorspel 9.C Nieuws 10.15 Gr 10.55 Nieuws. Volk! i Gram. 9.15 Omr.ork. 10.00 m. 10.55—11.00 Nieuws. s 10.15 Lichte r 10.00—10.30 BBC. Ultz. voor Nedei LR). Nieuws. „Ugandi Coningln". Vrijbuiters Radiodagboek. (Op België op zijn beurt televisieprogram- lar Nederland zou uitzenden. Nu echter nieuwe moeilijkheden ge rezen door een conflict over de honoraria der artisten. De internationale organisatie van ac teurs, musici en variété-artisten, die vorige week in Parijs bijeen zijn ge weest. hebben daar besloten hun leden te adviseren, niet in naar het buitenland gerelayeerde televisieprogramma's op te treden zolang er geen regeling voor een verhoogd honorarium is getroffen. De Europese Radio-Unie heeft onlangs bepaald dat bij relayering geen verhoogdi honorarium zal worden toegekend, be houdens enige uitzonderingen. Zo'n uit zondering is gemaakt voor de Neder landse uitzendingen naar België, waar- 25 procent extra mag worden ge geven. Tot dusver heeft de Nederlandse televisiestichting echter vijftig procent extra betaald. Zij is daartoe in principe nog steeds bereid, maar zij is gebonden jan het besluit van de Europese Unie. Nationale BK kookwedstrijd in Den Haag Donderdagmiddag 13 Mei om 13.15 uur zal in de Houtrusthallen te Den Haag de tweede-nationale BK kóokwedstrijd den gehouden voor leerlingen van Huis houdscholen. Na afloop van deze wed strijd is er een gezellige bijeenkomst in het Houtrustrestaurant. Om 17.15 worden de prijzen uitgereikt. Invulraadsel 5 k fik. Woorden invullen van de volgende be tekenis- Bij goede oplossing vormen de letters op de streepjes van boven naar beneden de veiligste geldbelegging voor iedereen- 1- Markttent; 2- verharde laag aan de oppervlakte; 3. dik touw; 4. karpet; 5- cirkel; 6. omlijsting- Oplossing van vorige puzzle HORIZONTAAL: 1. Wacht; 5sijs;7-aal; 8. ent; 10- ar; 12- Aa; 13- fut; 15- pas; 17. bagatel; 19. lat; 20- pol; 22. as; 24. re; 25- ais; 27. oog; 28. til; 29- tobbe- VERTICAAL: 1. Waas; 2- aar; 3. cL; 4- te; •V stapel; 6. spijs; 9 na; 11. mug; 13- fataal; 14- tap; 16- al; 17- ba; 18- top; 19. 'lust; 21. zege; 23- si; 24. rob; 26. st.; 27. Ob.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2