Jlieutue gtitecift (fouranl Waarom wilden Russe mevr. Petrof. ontvoeren? n f Genoeg bloemen voor corso Sleutelposten voor socialisten Wist U WOENSDAG 21 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. ADVERTENTIEN: 0.18 per mllllmetei (BIJ contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10020 Directie: F. DIEMER Hooidredocteur: Dr E. DIEMER Chel-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken lantuastlclj If ghrbtcoen otqn her! (a fcgfjcnspaet" ZIE PAG3 HAAR MAN ZOU VEEL MEER WETEN 't Gaat om een belangrijke zaak, dat bewees het drama EEN LEGER gewapende politiemannen heeft een stalen ring getrok ken om de alleenstaande villa van de gouverneur in Darwin. Rechercheurs doorzoeken de tuin in ononderbroken patrouilles en de afgelopen nacht waren schijnwerpers op de omgeving van de villa ge richt. Elke auto, die maar in de buurt van de villa komt, wordt zorg vuldig onderzocht, terwijl de chauffeurs hun papieren moeten tonen, i De Australische regering laat niets aan het toeval over. Want in deze villa is mevrouw Petrof, echtgenote van de Russische diplomaat, die asyl kreeg in Australië, tijdelijk ondergebracht. Éénmaal hebben de Russen getracht, haar te ontvoeren en er is geen enkele garantie dat zij het niet een tweede maal zullen proberen. Al het voedsel dat mevrouw Petrof gebruikt, wordt door de echtgenote van een hoge regeringsfunctionaris persoon-lijk bereid. Mevrouw Petrof heeft de afgelopen nacht goed ge slapen en physiek maakt zij het uitstekend. Zij zegt echter, zeer bezorgd te zijn over het lot van haar moeder en haar drie zusters, die in Rus land wonen. agenten, speciaal voor mevrouw Petrof ivergekomen), mevrouw Petrof in het „Ik wil niet naar Moskou!" riep vrouw Petrof op 't vliegveld van Sydney, maar de Russische agenten kenden geen genade. Met de armen, als bart,kschroe- ven om de hare gekneld, duw den zij de Russin naar 't vlieg tuig, om de duistere plannen van de M.G.B. (geheime dienst) ten uitvoer te leggen. (telefoto) De Belgische crisis -De socialisten zullen de sleutelposten van Buitenlandse Zaken en Defensie be- zetten in het nieuwe coalitiekabinet, dat Achille van Acker wil vormen. Het lijdt geen twijfel, dat Paul Henri Spaak de portefeuille van Buitenlandse Zaken krijgt Naar verluidt komen er negen socia listische en zeven liberale ministers Be halve Buitenlandse Zaken en Defensie zouden de socialisten Binnenlandse Za ken. Onderwijs, Landbouw, Arbeid en nog enkele andere portefeuilles voor zich opeisen. De liberalen zouden in elk geval Financiën. Koloniën en Justitie krijgen. Ook het ministerie voor de Midden stand. een nieuwe post, zou onder een liberaal komen. Kostwinnersvergoeding militairen lager? Het communistische Tweede Kamer lid Haken heeft schriftelijk aan minister Staf gevraagd of het juist is dat een nieuwe regeling van de -kostwinnersver goeding voor dienstplichtige militairen, die oorspronkelijk op 1 April zou wor den ingevoerd, enkele weken is uitge steld. De heer Haken vraagt verder of de nieuwe regeling een belangrijke ver laging van inkomsten (soms zelfs f 80 per maand) brengt, vooral voor dienst plichtige Bedrijfsgebouwen in vlammen Inrichting voor geesteszieken door brand geteisterd Schade van enkele honderdduizenden guldens in Apeldoorn Een HEVIGE brand teisterde gisteravond de Sint Josephstichting te Apeldoorn, die zich bezighoudt met de verzorging van. geesteszieken. Een groot gebouwencomplex, waarin zich bevonden een toneelzaal met can- tine, een schoenmakerij en wasserij, een boekdrukkerij en boekbinderij, een garage en de stallen, werden een prooi der vlammen. Persoonlijke ongelukken hebben zich, voor zover thans valt na te gaan, niet voorgedaan. In de wasserij lag veel wasgoed en ervan kon niets in veiligheid worden gebracht. Vele kostbare machines gingen verloren. In de stallen bevonden zich 23 ;tuks melkvee en 16 kalveren. De broe ders en het personeel slaagden er in het naar buiten te brengen. maar elf koeien hadden zulke ernstige brandwon den opgelopen dat ze moesten worden afgemaakt. Over de oorzaak van de brand tast men volkomen in het duister. Ook is het niet bekend waar het vuur precies is ontstaan. Enige ledeh van het personeel zagen plotseling stukken van de dakbedekking wegvliegen, waarna direct vlammen uit de ontstane opening sloegen. Met eigen materieel begon men het vuur, dat door de Oostenwind fel werd aangewakkerd, onmiddellijk te bestrijden, doch men stond oor een hopeloze taak. De Apeldoornse brandweer die snel ter plaatse was, slaagde er ondanks zestien stralen evenmin in het vuur te stuiten. Het broederhuis, dat dicht bij het gebou- •omplex staat, liep gevaar, zodat het huis met enige stralen moest worden natgehouden. De nablussing vergde nog veel tijd. De aangerichte schade is nog schatten doch men neemt aan dat deze wel enige tonnen zal bedragen., 'e verzekering dekt echter de schade. Het gebouwcomplex vormde met het broederhuls het laatste overblijfsel van ■oormaige landgoed Hohenheim. De gebouwen waren ruim 100 jaar oud. Mevrouw Petrof, wanhopig snik kend, en met nog slechts één schoen aan, op transport naar het vliegtuig, dat haar zou wegvoe ren. De beide mannen zijn Rus sische koeriers. Adiiaan Volleer jubileert Trots van Sliedrecht bestaat weldra honderd jaar Baggerwerk over de hele wereldstraks olieboringen in Rijswijk De Maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken Adriaan Volker N.V. zal Maandag 26 April met een receptie in het raadhuis van Sliedrecht haar hon derdjarig bestaan vieren. Het bedrijf heeft o.a. een rol gespeeld bij de bouw van de Moerdijkspoorbrug, het uitdiepen van de Nieuwe Waterweg en belangrijke werken in het buitenland. In de loop der jaren heeft het bedrijf 120 kubieke meter uit de haven van Rotterdam gebaggerd. Op 'het ogenblik f 6 millioen nieuw baggermate- riaal in aanbouw. Het betonwerk wordt voor de maat schappij uitgevoerd 4oor de maatschap pij Bato in Den Haag, waarvan de N.V. Volker enig aandeeLhoudster is. De Bato werkt o.a. mee aan de bouw van een stuw bij de monding van het Victorla- meer (Centraal Afrika), die binnrnkor» door Koningin Elizabeth in bedrijf zal worden gesteld. Verder hèef-t het bedrijf van Volker maatschappijen in Engeland, Frankrijk en België. Het jongste kind van Volker is de Nederlandse Boormaatschappij, waarin meewerkt de Amerikaanse Drilling and Exploration Company, die voor de Ned. Aardolie Maatschappij werkt in Schoone- beek en Hoogeveen. Verwacht wordt, dat deze nieuwe maatschappij binnen- Waarom willen de Russen mevrouw Petrof zo graag in handen hebben? Op deze vraag is geen definitief antwoord te geven. In Australische diplomatieke krin gen veronderstelt men, dat men door mid del van mevrouw Petrof druk wil uit oefenen op haar echtgenoot, die op een geheime plaats wordt verborgen gehou den. Wat deze druk voor zin zou hebben is echter een raadsel, want het grootste gedeelte van de documenten die Petrof aan de Australische regering overhandig de, is reeds vertaald en de regering zou er toch onder geen omstandigheid af stand van doen. Als gevolg van deze redenering komt men dan tot de con clusie, dat Petrof nog meer weet, dat hij gegevens kan verstrekken die vérgaande gevolgen zouden hebben voor de orga nisatie van de Russische spionnage in de gehele wereld. Dan zou de ontvoering van mevrouw Petrof inderdaad zin heb ben.. De vastberaden wijze waarop de Russische „koeriers" (doorknede geheime In het stemlokaal vliegtuig naar Moskou hebben getrokken, getuigt van de ernst van hun opdracht. Voeg daarbij de revolvers die deze man oksels droegen en de be langrijkheid van deze operatie voor de is duidelijk. Had mevrouw Pe trof niet zoveel belang voor de Russen, zij zouden zeker een scène zoals die op het vliegveld van Sydney is voorgekomen, hebben vermeden. Zoals gemeld, sleepten levrouw Petrof zó ruw voort, dat en schoen verloor. En in Darwin, zij asyl vroeg en kreeg, grepen zij hun revolvers toen hun plan dreig- mislukken. Een Australisch politie- greep één der „koeriers" tijdig bij de pols, anders had de ontvoering nog dramatisch karakter kunnen krijgen, al was daarvoor slechts weinig meer nodig. (Zie vervolg pagina 5) Toestand Dien Bien Phoe steeds slechter De toestand in de belegerde Franse vesting Dien Bien Phoe wordt met de dag slechter. De troepen die het bolwerk bezetten zijn thans samengeperst in een gebied met een omtrek van nog geen 3 000 meter, een prooi van de communis tische mortieren De Vietminh heeft haar tactiek kennelijk gewijzigd. Niets duidt op de grote verwachte aanval. De i munisten beperken zich tot aanvallen bajonetten en handgranaten en den met dezelfde wapens bestreden door de Franse bezetting. In de Franse stelling heerst groot ge brek aan drinkwater. Het Is voor de Franse vliegtuigen moeilijker geworden nieuwe voorraden boven de vesting af te werpen, gezien de geringe omvang Toch slaagde men er gisteren in, ondanks hevig afweervuur, het garnizoen te zien van tonnen, munitie, voedsel, water en medicamenten. Harde woorden van Peron President Peron heeft Maandagavond in een politieke redevoering gezegd, dat hij de staat van beleg in Argentinië niet zal opheffen zolang er nog één man in het land is, die er naar streeft zijn regering omver te werpen. Deze foto van het echtpaar Petrof werd nog niet zo lang geleden in Australië genomen. kort ook in Rijswijk gaat werken, waar de N_A.M. nu nog zelf fcoort. Exploreren doet men nog niet, doch men hoopt bin nenkort naar het buitenland te gaan voor exploratieboringen. Nog NIET opgericht Over Reiskamer wordt nog beraadslaagd (Van een onzer verslaggevers) De publicaties over een op te richten Reiskamer In Netferhmd zfjn -zeer voorba rig, zo heeft men ons gisteren var zijde der Ned. Chr. Reisver. verzekerd. Dat de stichtingsacte reeds zou zijn ge passeerd, moet naar het rijk der fabelen worden verwezen. Het is waar, dat diverse organisaties de hoofden biieen hebben gestoken, om te trachten het reizend publiek en de bonafide relsbemiddelaars te beschermen. Deze besprekingen zijn nog in volle gang en hebben nog niet tot een beslis sing geleid. (Men zal zich herinneren dat een week geleden namens een andere reisvereniging werd verteld, dat de Reiskamer reeds in een vérgevorderd stadium zou zijn en dat met name de stichtingsactie reeds gepas seerd was. Red. Nieuwe Leidsche Crt.) Dulles naar Europa vertrokken Minister Dulles is gisteravond uit de VS. naar Europa vertrokken. Met een staf van deskundigen gaat hij eerst naar Parijs, waar hij Vrijdag de vergadering van de N.A.T.O.-raad zal bijwonen. Nog schraal weer HET SCHRALE en koude weer in ons land heeft nu bijna veertien dagen geduurd en het einde er van >s In de laatste weken waren, op één dag na, de temperaturen in De Bilt I tot 4 graden beneden normaal, alrfus het K.N.MI. Voornamelijk wind en uit Noordelijke richtingen waren de oorzaak uan dit koude weer. De lucht werd aangevoerd over de Noordzee waar de temperatuur van het zee water langs onze kust ndg maar 6' graden bedraagt. Hoewel het tveer thans een wat rustiger karakter heeft verkregen, duurt de aanvoer van koude lucht voort. De wind blijft namelijk in ae Noordhoek als gevolg van een gebied van hoge luchtdruk in het zeegebied tussen Schotland en IJsland en een ingewikkeld stelsel van lage druk in Zuidoost-Europa en de Middellandse Zee- Op de Oceaan is de de pressie- activiteit gering. Wel is er bij IJslana een nieuwe storing ontstaan, iie naar het Oosten beweegt, maar deze ver toont geen grote activiteit en hééft geen directe invloed op het weer in onze omgeving. DAT M. Sterk te 's-Hertogenbosch een maquette (schaal 1200) heeft gemaakt de Bossche veemarkt omstreeks 1600- DAT de Maastrichtse rattenvanger. J- Olischlager, begonnen is met de ratten- verdeiing in he Belgisch-Limburgse plaatsje Heers, waar het krioelt van ratten. DAT de wereldomroep morgenavond de Wereldpijprookdag 1954, die Zaterdag ge houden wordt, in 5 talen officieel zal af kondigen. DAT de jaarlijkse herdenking van de te Katwijk aan de Maas (N-B.) in 1940 ge vallen Nederlandse militairen daar op Zondag 9 Mei gehouden wordt. DAT B- en W. van Nijmegen de raad voorstelden een crediet van f 20-000 te verlenen om architect ir J- Bijvoet te Haarlem opdracht te geven voor het ont werpen van een schetsplan voor de bouw van een nieuwe schouwburg aldaar. DAT in de Stads- of Prinsentuin te Leeu warden een melkschenkèrij met een z-g milk-shake-barinstallatie zal worden gt- DAT minister Witte morgenmiddag een bejaardencomplex aan de Minckelerstraat te Hilversum zal openen in tegenwoordig heid om- van minister De Bruijn. DAT een 1500 jeugdige luchtvaartenthou siasten gisteren deelnamen aan de natio nale jeugdluchtvaartdag op Schiphol. DAT de stichter van het natuur-histo- risch museum Natura Docet te Denekamp. J. B- Bernink. 76 jaar oud. is overleden DAT de onbewaakte overweg in de prov weg van Kloosterdyk naar Mariënberg (Ov.) in de spoorweg ZwolleEmmen van een knipperlichtinstallatie en sluit bomen is voorzien- DAT de Beweging van Europese Federa- congres in Hilversum houdt, listen Zaterdagmiddag haar landelijk DAT een in Duitsland woonachtige 16- jartge Jongen, uit Joego-Slavië afkomstig, zich bij de A'damse politie zonder midde len van bestaan heeft gemeld- DAT bij de aanbesteding voor de bouw van een gemeentelük tehuis voor ouden van dagen te Heerenveen de fa L. v. d Meulen aldaar met f624 245 de laagste In- schryfster was (hoogste inschrijvin* 1694.000). DAT de raad van toezicht van de Ned- Ver. tot Adoptie van Schepen, NEVAS. in R'dam vergaderde en er eind '53 224 geadopteerden bleken te zijn en 1704 brie ven van scholen naar schepen werden gezonden en 790 brieven van schepen naar scholen. DAT op de veerboot TexelDen Helder een speciale studiebox en een jeugdbibli otheek worden ingericht voor de meer dan 100 leerlingen, die dagelijks over- DAT een Ned. Fabriek de eerste alu minium laadbak voor vrachtauto's in on6 land vervaardigde, welke 2-75 m lang en 1-75 m breed is en bij een laadvermogen van 1500 kg slechts 116 kg weegt. DAT de boerdery van P- Geven in de wijk Boshoven onder Leende (N B.) vol komen afbrandde, doch de inboedel gro tendeels kon worden gered en er zich geen persoonlyke ongelukken voordeden. DAT een gezelschap groothandelaren op rondreis door Europa >2 Mei in ons land omt en Vège. Doets. R- S. Stokvis en het Groothandelsgebouw zal bezoeken Een woédende menigte probeerde op htt vliegveld van 'Sydnay dé ontvoering van mevrouw Petrof te voorkomen. Daarbij werd één djfr Russische agenten bijna naar beneden getrokken. Ev enlater werd,fie trap door de menigte van het vliegtuig weggesleurd, maar de politie zette hem weer op zijn plaats. (telefoto) Indonesisch minister verklaart Nederland is bereid tot praten over Nieuw-Guinea Den Haag herinnert aan uitdrukkelijke ontkenning van 14 April De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, de heer Soenarjo, heeft gisteren verklaard, dat de Nederlandse regering heeft toegestemd in besprekin- met Indonesië over ae unie op een onzydige plaats buiten Nederland in de tweede helft van Juni as. Voorts deelde riinister mede, dat de Nederlandse regering zich in haar nota ook bereid heeft verklaard de kwestie van Nieuw- Guinea te bespreken, indien deze een bron van zorg vormt aan Indonesische zyde, doch los van de -kwestie van de unie en het geheel van regelingen van financiëel-economisdhe aard. Soenarjo voegde er nog aan toe, dat zo lang de kwestie van Nieuw-Guinea niet zijn opgelost, een goede verstand houding tussen beide landen onmogelyk zou zyn. ook al zou men t stemming komen over de unie en andere zaken. Eon woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag merkt naar aanleiding van Soenarjo's verklaring op, geen commen taar te 'hebben. Hy verwees naar de ver klaring van de Nederlandse regering van 14 April j.l., waarin gezegd werd. dat de Nederlandse regering niet bereid is de status van Nederlands Nieuw-Guinea in deze bespreking te betrekken. SpoorJbaan ondermijn op lijn A'dam-Amersfoort Het doorgaande treinverkeer tussen Amsterdam en Amersfoort was vanoch tend vroeg gestremd tengevolge van een lek in de persleiding van de riolering onder de hoofdsporen op het Water- graaf smcerterrein bü Amsterdam. De spoorbaan was ter plaatse volkomen on dermijnd. Vanmorgen om half acht is het treinverkeer van Amsterdam naar Amersfoort hervat en om negen uur ook dat van Amersfoort naar Amsterdam. HET WEER IN EUROPA i I a 3 Dit is piloot Capt. Davys, die mevrouw Petrof en de Russische agenten van Sydney naar Dar win vloog. De bemanning had aanvankelijk niet begrepen wat de incidenten op het vliegveld te Sydney om het lijf hadden. Maar onderweg vernam de piloot dat mevr. Petrof niet naar Mos kou ttrug wilde. Hij seinde dit naar Sydney en de Australische regering nam onmiddellijk maat regelenom haar uit het vlieg tuig te halen. (telefoto) i M s5 nno nno windstil ono windstil zzo 4 Aanhoudend schraal weer Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met over het al gemeen weinig bewolking. Koudere nacht met plaatse- lük lichte nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatur als vandaag. Zwakke tot ma tige, morgen af en toe vrij krachtige wind tussen Noord en Noord-Oost (Opge maakt hedenmorgen te 10 uur). 5.30 tot 19.48 uur;

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1