21ictutre fciltedjc (ilimrant Ondanks de koude, meer toeristen dan ooit Leiden-Zuid-West ontsloten Volkswagen na botsing brand: vier dode in Mevr. Petrof door de politie aan Russen ontrukt Wist U Gruwelijke massamoord in Cambodja DINSDAG 20 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10019 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slant pas tlcb f« gbeblcore ngo bert la frgbenspatt" MINSTENS 200.000 BUITENLANDERS Particulieren verschaften na radio-oproep log. ONDANKS het gure weer heeft Pasen 1954 ons land een toeristen- invasie bezorgd, die groter was can ooit tevoren. Er worden schat tingen gemaakt van 200.000 tot 300.000 vreemdelingen, maar niemand weet de preciese cijfers. Vast staat echter, dat de Duitsers ditmaal in de meerderheid waren. Belgen en Fransen kwamen resp. op de tweede en derde plaats. Reeds Zaterdagavond waren alle hotels overvol. Niettemin behoefden er geen buitenlanders in politiebureaux of in hun auto's te overnachten, zoals tijdens Pasen 1952. Per radio hebben de onder hoog spanning werkende V.V.V.'s met hun logies-informatiediensten in ver schillende plaatsen een beroep gedaan op particulieren om toeristen onderdak te bezorgen. En met succes, want een half uur na die oproepen was het aanbod al iets groter dan de vraag. In Amsterdam zijn omstreeks de Paas. dagen tot Maandag 12.723 officiële over nachtingen (in de geregistreerde hotels, pensions en kamerverhuurbedrijven) van niet-ingezetenen geboekt, dat is ruim vijf duizend meer dan vorig jaar. Daarenboven moeten naar schatting nog wel een kleine twee duizend toeristen particulier onderdak hebben genoten. Deze invasie in Amsterdam imoet voor circa 85 procent aan vreemdelingen worden toegeschreven. In Den Haag schat men het aantal overnachtingen van vreemdelingen nog hoger dan in Amsterdam, namelijk op 15.000. Amsterdam en Rotterdam hebben Za terdagavond, Den Haag. Haarlem en Aalsmeer Zondagavond een oproep per radio gedaan om in het tekort aan lo- geerruimte te voorzien. Alle gasten kon den daarna worden geholpen, al moes ten automobilisten wel eens bulten de grote steden worden „uitbesteed". Van Den Haag uit werden zij b.v. naar Noord- wijk gestuurd, van Amsterdam naar de kop van Noord-Holland. De directeur van V.V.V. Delft vertelde, dat in zijn stad 1400 extra gasten, ver boven het normale aantal hotelbedden uit, kon worden ondergebracht, dank zij de hulp van particulieren. In Delft heeft men niemand behoeven weg te sturen. Onder de buitenlanders die zidh bij het V.V.V.-kantoor in Den Haag om hulp vervoegden, waren er die al (zonder succes) pogingen hadden gedaan Utrecht, Amsterdam en Haarlem. Van Amsterdam uit begon zich reeds vroeg een stroom van auto's en autobus- Motorrijder bij Velp door trein gegrepen Zeven zwaar gewonden door autobotsing bij Best Op een onbewaakte overweg tussen Velp en Arnhem is Zaterdagmiddag de ipotorrijder J. Kool uit Oosterbeek door een diesel-electrische trein uit de rich ting Zutphen gegrepen. Hij overleed oj weg naar het ziekenhuis. De motorrijdei was onmiddellijk achter een trein de overweg overgestoken, hoewelde knip perlicht-installatie rood bleef tonen. Gistermorgen zijn op de Oirschotseweg onder de gemeente Best twee personen auto's met elkaar in botsing gekomen. Alle zeven inzittenden zijn zwaar gewond naar het Binnenziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Een der auto's werd be stuurd door de heer Sikkes uit Bruns- sum. Verder zaten in deze wagen me vrouw Sikkes uit Brunssum, haar zustei en de verloofde van deze zuster. De be stuurder van de andere wagen was de« heer Schink uit Haan in Duitsland, die een dame en een heer als passagiers had. Vermist in de bergen Alle hoop vrijwel opgegeven Het zoeken naar de 10 Duitse school jongens en drie leraren die sinds Don derdag in het Daohsteingebergte van Midden-Oostenrijk vermist worden, bleef nog zonder resultaat. Meer dan 100 per sonen nemen deel aan het zoeken. De laatste dagen hebben er voordurend sneeuwstormen gewoed, maar Zondag- avond werd het weer beter en een war me zon zette sneepwlawines in bewe ging. De reddingsbrigades hebben zo goed als geen hoop. Hoger op in de bergen woei het nog te sterk om vliegtuigen aan' de naspeuringen te laten deelnemen. met gezelschappen te bewegen naar het bollenland en de Keukenhof. De spoorwegen waren genoodzaakt, achttien treinen in te schakelen op het traject AmsterdamDen Haag. De inliohtingen- bureaux aan de stations hadden druk werk om alle vragen over de bloembol- lenvelden, en over de mogelijkheden orr films te komen voor de camera's, t£ beantwoorden. De echte bollen-Pasen heeft men nle' gehad. Het legioen der fietsers had zich een deel kennelijk laten afschrik ken door de ijzig koude Noordooster er ook wat de auto's betreft,, kon men nie' spreken van een fantastische drukte Dat wil zeggen: in de Bollenstreek zelf. Want op het parkeerterrein van de Keukenhof parkeerde men de ene wagen na de an der, registreerde men o.m. aoht honderd autobussen en tien duizend luxe wagens en vertelde de heer Zwetsloot ons gis teravond, dat men de afgelopen drie dagen rond 100.000 bezoekers langs de loketten had zien gaan! Dat het bezoek aan keukenhof zo over weldigend was, is begrijpelijk, daar de bollenvelden eigenlijk nog niet veel te zien geven. De vroege tulpen kleuren nog amper. De narcissen en hyacinthen bloeien weliswaar in vele gevallen, maar het eigenlijke aspect -van het tulpenland, de bonte lappendeken van felle kleuren, ontbreekt nog. yoor vervolo zie paama 2). Inlichtster opgelicht De WV's zijn met Pasen dag en nacht in touw geweest om iedere toerist zoveel mogelijk ter wille te zijn. Geen moeite was de VVV- mensen teveel. Zo ook in Arnhem. Op een gegeven ogenblik zag een der informatrices een onbeheerd fototoestel (waarschijnlijk Leica) staan. Denkend dat het van de Amerikaan was, die zij zojuist te woord had gestaan, rende zij deze toerist buiten achterna. Op een vraag, of het toestel van hem was, zei hij prompt ja en hij bedankte de jongedame nog met veel égards. Op het VW-bureau kwam echter even later een Duitse architect, die zijn vergeten toestel wilde halen. Het was er echter niet meer, even min als de Amerikaan. 't Koninklijk bezoek aan Leiden en de Rijnstreek Het Koninklijk bezoek aan Leiden en de Rijnstreek, dat aanvankelijk bepaald was op Vrijdag 21 en Zaterdag 22 Mei, is thans nader vastgesteld op Donderdag 20 en Vrijdag 21 Mei, aldus meldt het A.N.P. De eerste dag wordt een bezoek aan de Rijnstreek gebracht, de tweede dag aan Leiden- Prins Bernhard hoopt H-M- de Koningin bij ddt bezoek te gezellen. Tien slachtoffertjes Babies gestikt bij brand in kraaminrichting Tien babies zijn tengevolge van de rook welke zich bij een overigens kleine brand in een kraaminrichting te Reading in Engeland ontwikkelde, gestorven. Vijf babies, van wie er enigen ernstig aan toe zijn, moesten naar een ander zieken huis worden overgebracht om zuurstof toegediend te krijgen. De twee verpleegsters, die tezamen 15 babies uit het met dichte rook gevulde zaaltje gered hebben, liepen brandwon den op. De brand werd snel geblust en kon tot één vertrek beperkt worden, maar de rook was zo dik, dat de brandweer- ïden maskers moesten dragen. Onder de babyzaal bevindt zich een ketelkamer. Onderzocht wordt, of daar de oorsprong van de brand geweest kan Van Acker iormateur De 56.-jarige socic'^st Aduü'.c vin Acker heeft de opdracht tót het vormen van een kabinet aanvaard, nadat zijn partijgenoot Buset de opdracht had geweigerd. De Belgische socialisten en liberalen hebben in beginsel overeenstemming be reikt over een coalitie ter vervanging van de aftredende R.-Katholieke rege ring. De raden der beide partijen zullen Donderdag vergaderen en een definitief besluit nemen. Moeilijke identificatie doordat (bij Oegstgeest) ook de papieren verbrandden Touristen onder dak bij particulieren Omstreeks half drie in de afgelopen nacht kwam op de rijksweg onder Oegst- geest, ter hoogte van de Marine-elcctro- •,he bedrijven, een vrachtauto met aanhangwagen, komende uit de richting Amsterdam, in botsing met een uit de ichting Den Haag komende Volkswagen. Deze vloog onmiddellijk in brand, even ts de cabine van de vrachtauto. Vier icrsonen afkomstig uit Amsterdam, kwa- nen om het leven. Drie dezer inzittenden van de Volks wagen konden de brandende auto niet verlaten en overleden ter plaatse, erde inzittende, een vrouw, werd door de chauffeur en de bijrijder van vrachtauto nog uit de brandende pei nenauto gehaald en daarna naar Academisch Ziekenhuis te Leiden ot gebracht. Vanmorgen is echter ook zij overleden. De slachtoffers zijn: de 26-jarige hee: L. Blitz te Amsterdam met zijn 26-jarige echtgenote mevr. Blitz-Funke, de 34-ja- rige L. H. Kalkman en de 40-jarige mej W. C. M. Ziggelaar, beiden ook uit Am sterdam afkomstig. Hoe de botsing is ontstaan, kan nog niet met zekerheid worden gezegd. De officier van Justitie in Den Haag kwam vanmorgen persoonlijk een onderzoek In stellen, waarbij ook de burgemeester var Vier dagen geleefd op stroop en sneeuwwater Verloren gewaande student gevonden De 24-jarige Haagse student Lumkeman. die Donderdag in de omgeving van Len- zerheiae in Oost-Zwitserland werd ver mist en voor wie de hoop was opgege ven. werd gisteren door een reddings ploeg van 40 man in een berghut gevon den Toen hij Donderdagmiddag op weg was naar een bergkam, werd hij door een sneeuwstorm overvallen. Hij zocht zijn toevlucht in een verlaten berghut, waar hij voor 4 dagen op een beetje stroop en wat gesmolten sneeuwwater leefde. In de hut waren wel brandstoffen doch geen lucifers te vinden. Door zijn kleren met hooi op ie vullen, beschermoe hij zich tegen de kou. Toen hij later toch lucifers vond. kon hij zich verdr bij een vuurtje warm houden. Oegstgeest, de heer H. L. du Boeuff, aan wezig was. De vrachtauto, beladen met groente, was afkomstig uit Noord-Schar- woude. De chauffeurs ervan liepen geen letsel op, al brandde ook de cabine van vrachtauto geheel uit. De brandweer was spoedig ter plaatse, aar kon helaas het felle vuur niet meer idig bestrijden. De slachtoffers waren dermate verminkt, dat identificatie aan vankelijk onmogelijk was. Ook de pa- iren namelijk verbrand. De na bestaanden werden vanmorgen in het politiebureau te Oegstgeest van het treu rige nieuws op de hoogte gesteld. Corso op 24 April kijkdag vervalt Mozaiekwedsfrijden een week uitgesteld In een vanmorgen gehouden spoedver gadering van de bloemencommissie voor het corso in de Bollenstreek is besloten, het corso op 24 April, dus aanstaande Zaterdag, te doen doorgaan. Er zijn wel genoeg bloemen, maar nog niet voldoen de kleuren. Daarom moet Vrijdag nog de wagens worden gewerkt en kun- deze niet voor het publiek ter be zichtiging worden opgesteld op de dag voor het corso, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Omdat de hyacinten wel gesneden kunnen worden, maar nog niet „ge stroopt", hebben de VW's van de Bol lenstreek besloten, de mozaïekwedstrij den uit te stellen tot 1 Mei. Voor mozaïeken heeft men namelijk de „nagels" van de hyacinten nodig. Bond van verloofden in Alkmaar In Alkmaar is een Bond van verloofden opgericht, die „de zede lijke en stoffelijke belangen" van zijn leden wil behartigen. Door het uitgeven van een orgaan, het houden van avonden enz. wil de bond de a.s. echtparen „een beter en gelukkiger leven" bereiden. Grote aandacht wil de bond be steden aam het probleem van de woonruimte. Het voorlopig secre tariaat is gevestigd Geestersingel 5, Alkmaar. Pasen bracht guur weer. 't Was kil, met nu en dan een regen vlaag en hier en daar zélfs hagel en natte sneeuw. Toch trok de bollenstreek duizenden bezoekers uit binnen, en bui tenland, die zich vooral op Keukenhofconcentreerden. Nasser nu „de" man Naguib weer van post gestoten Zij die voorspelden dat aan de machts verschuivingen in Egypte nu een eind is gekomen, hebben zich vergist. Naguib is opnieuw van zijn post gestoten als premier en voorzitter van de revolution- naire raad. Hij blijft wel president, maar heeft thans de meeste macht ver loren. Nasser treedt in zijn plaats en werd ook benoemd tot militair gouver neur van Egypte. Aanleiding tot de nieuwe gebeurtenis sen was de gezondheidstoestand van Na guib. Na de crisis van de vorige maand zakte hij in elkaar. Het begin van een parlementaire pe riode is verre. Verscheidene burgermi nisters zijn weggezonden en vervangen door leden van de militaire junta. De Russische geheime dienst heeft inderdaad de ontvoering gelast van dr Troetsjvitsj, zo blijkt uit een rapport van Westduitse agenten in Oost-Duits- land Dr Troetsjvitsj werd de vorige week .bewusteloos over de grens van West naar Oost gevoerd. Zowel in Ber lijn als in Frankfurt hebben duizenden mensen gedemonstreerd tegen de ont voering. „Ik wil niet naar Moskou I" Met revolvers gewapende So wj et-agenten poogden haar te ontvoeren ~vE RUSSISCHE geheime dienst heeft tevergeefs getracht. Petrof, echt- Moskou te ontvoeren. Op het vliegveld van Darwin drukten kordate Australische politiemannen twee Russische agenten opzU. omdat zij de toegang tot het vliegtuig versperden, en haalden mevrouw Petrof naar buiten. Toen de twee Russische geheime agenten gewapend verzet wilde bieden, ontnamen dc politicmannen hun ieder een revolver, die zy onder hun oksels in een holster droegen. Snikkend verzekerde mevrouw Petrof, dat zU niet naar Moskou wilde. Lcydln, een Australische regeringsfunctionaris die voor deze gelegenheid naar Darwin was gekomen, stelde haar gerust: Mevrouw Petrof heeft asyl gekregen in Australië. Aan de hierboven beschreven gebeur tenissen is nog wel het een en ander vooraf gegaan. Het begon op het vlieg veld van Sydney. Een wagen v.an de Rus sische ambassade draaide het vliegveld op. Twee functionarissen van'de ambas sade gingen vooruit om kaartjes te ko pen. Zij werden op enige afstand gevolgd door mevrouw Petrof, begeleid door de Russische agenten en een vrouw, vermoedelijk eveneens van de geheime Op het vliegveld had zich een woeden de menigte verzameld, die voor een groot uit geïmmigreerde Russen bestond. In het Russisch werd de ambassadeleden :oegeschreeuwd: „Wat gaan jullie met haar doen? Vertel de waarheid!" Een- woedende Australiër sloeg één der Rus sische agenten de hoed van het hoofd, was het sein voor een algemene Meer dan 1000 mannen, kinderen werden in Indochi leven gebracht door de Vietminh, nadat de trein waarin zij zaten tot ontsporing was gebracht. Het was een trein van het Een aardige snapshot uit de Bollenstreek: Bloemenslingers op lachende gezichten, die de illusie schonken, dat het zomerweer was.... DAT in Eindhoven gistermiddag 30.000 kinderen in het Fhilips-de Jongh-park jacht hebben gemaakt op 3000 chocolade- paaseieren, die daar door padvinders ver stopt waren. DAT Serge Caudron en Bern. Vander- zande. 2 Franse jongens, 16 en 13 jaar, die de Unesco-prijsvraag over de Euro pese samenwerking wonnen, voor een 7-daags bezoek in A'dam aankwamen. DAT visser H. Mons (Hk 167) de eer ste prijs kreeg voor de palingvangst op de Zaterdag gehouden Harderwijker vlaggetjesdag en visser G. Petersen (Hk 6) de 2e prijs behaalde. DAT de burgemeester van Venlo Za terdag met de opening van de tentoon stelling Limburgse Kunst de stadsfeest- week aldaar heeft ingeluid. DAT de geregistreerde verkeersonge vallen in A'dam in Maart 1292 bedroe gen (Maart '53: 1120) en over het eerste kwartaal '54: 3339, d.i. 16.8 pet meer dan over het le kwartaal '53. DAT men tegen het eind van dit jaar denkt klaar te zijn met de vervanging van de kruisen op het Canadese kerkhof te Groesbeek door staande stenen zer ken en men thans halverwege (t.w. 1100 graven) gevorderd is. DAT de in R'dam bekende architect Adr. C. Lengkeek. 74 jaar oud, tijdens een verblijf in Menton (Zuid-Frankrijk) is overleden- Ruim duizend mannen, vrouwen en kinderen gedood traject Pnompenh-Battambang In Cam bodja. De locomotief en veertig wagons vlogen uit de rails, nadat mijnen er onder tot ontploffing waren gekomen. Daarop stort ten 500 opstandelingen van de Vietminh, gewapend met geweren, handgranaten en machinegeweren zich op de wrakstukken en doodden systematisch de overleven den. De vernielde wagons werden met benzine overgoten en in brand gestoken. De gewonden in de wagons verbrandden levend. Sommige passagiers werden ge folterd. Oude mannen en vrouv ook kinderen zouden in stukki gehakt. Prof K. Dijk commandeur Orde van Oranje Nassau Minister Cals -heeft op de jub ileum- vergadering ter viering van het 75-jarig bestaan van de Urn ie „Een School met de Bijbel", hedenmorgen in Tivoli te Utrecht de voorzitter, prof dr K. Dük, mede deling gedaan van diens benoeming tot commandeur in de orde van Oranje Nas sau. Minister Cals bracht namens de regering de gelukwensen over voor de jubilerende vereniging. Voor het verslag vain deze bijeenkomst verwijzen wij naar pagina 2. Militair in pyama met veilot Een 24-jarige militair, die waJ opge nomen in het militair hospiaa! aan de Springweg in Utrecht, nam Zaterdagmid dag in pyama de benen, kennelijk met de bedoeling de Paasdagen thuis in Rot terdam door te brengen. Zoals hij had kunnen voorzien trok zijn ongewone straatkleding onmiddellijk de aandacht van het publiek, en het duurde dan ook niet lang of de vluchteling had in korte tijd winkelend Utrecht achtei zich aan. Inmiddels was ook in het hospitaal de vermissing opgemerkt. De wacht kwam „in het geweer" en slaagde er in de Rot terdammer in de Domstraat te grijpen. Daar werd hij een apotheek binnenge bracht om te wachten op de politie-auto die hem even later weer „naar bed" reed, aldus De Tel. Met een Russische stem tegen heeft de ontwapeningscommissie der Ver. Na ties een Brits voorstel aangenomen tot instelling van een sub-commissie der Grote Vijf om te spreken over invoering van contréle op het gebruik van atoom- DAT minister Drees Zaterdagavond de Grote Kerk aan de Loolaan te Apel doorn t.g.v. de 9e verjaardag van de be vrijding van deze plaats een rede heef; gehouden. DAT de Maatschappij Helenaveen aan de gemeente Horst (L.) de toegangswe gen tot het dorpje Griendtsveen r droe'g.- DAT te R'dam, 84 jaar oud, is leden de arts dr B. J. F. Bavinck. DAT het reisprogramma-boekje 1954 van de Ned Chr. Reis Ver. dezer dagen verschenen is. DAT A, N. Fleskens, oud-burgemees ter van Geldrop en oud-lid der Eerste en Tweede Kamer der R.K. Staatspartij, vandaag 70 jaar werd. actie. Vuisten werden gebald, en het re gende slagen op de hoofden en ruggeni van de Russen die mevrouw Petrof in het vliegtuig probeerden te krijgen. Daarbij ontwikkelde de Russin oen grote activi teit. Zij greep mevrouw Petrof bij de pols en sleurde haar zo ruw voort, dat zij een schoen verloor. Mevrouw Petrof begon te snikken en riep in het Russisch: „Ik wil niet weg. Ik wil niet naar Mos kou!" Toen. was het echter reeds te laatl althans voorlopig. Want enige minuten later rolde het vliegtuig de startbaan af en vloog in de richting van Darwin. Toen premier Menzies van het gebeur de op het vliegveld vernam, gaf hij on middellijk opdracht, mevrouw Petrof in Darwin nadrukkelijk te vragen of zy blijven wilde. En zo geschiedde. Mevrouw Petrof vertelde later, dat men 'haar op de ambassade had verteld, dat haar mah was gedood. Daarom had zij aanvankelijk naar Rusland willen terug keren. Kort voor haar vertrek vernam zy echter de ware toedracht van de zaak en veranderde prompt van gedachte. Maar toen was het bijna te laat. Mevrouw Petrof werkte als codeer klerk op dc Russische ambassade (dezelf de functie vervulde Igor Gouzenko in Canada. Gouzenko vroeg indertijd even eens asyl en droeg daarbij een schat van gegevens over Russische atoomspionnage aan de Canadese regering over). Naar Reuter verneemt, zal mevrouw Petrof de tweede getuige zijn (de eerste is haar man) voor de krooncommissie die een diepgaand onderzoek naar spionnage in Australië zal instellen. Naar A P meldt heeft mevrouw Petrof op het vliegveld van Darwin, telefonisch in contact gestaan met haar man- Pas toen zij zijn stem hoorde, geloofde rij. dat hij nog leefde, zo grondig hadden de Russen haar voorgelogen. De Russische ambassadeur in Australië, Generalof, heeft in felle bewoordingen geprotesteerd tegen de ontwapening van zijn koeriers en (wat hij noemde) de ont voering van mevrouw Petrof. Van Austra lische zijde is de Rus te kennen gegeven, dat de „koeriers" moesten worden ont wapend, omdat één hunner naar zijn wapen greep Bovendien is het verboden wapens te dragen in burgervliegtuigen. In Australië verwacht men, dat de „koeriers" tijdens de tussenlanding in een Westeuropees land. vermoedelijk in Londen, eveneens om asyl zullen vragen, nu zij hebben gefaald. iET WEER IN EUROPA Frankfort München Gcnève Rustig weer Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijven de wolkenvelden. Zwakke tot matige wind tussen Noordoost en Noord. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Woensdag: Zon van 5.32 tot 19.46 uur; Maan van 23.52 tot 6.26 uur. Op 26 April L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1