Basis voor exportbeleid Absurd" Cadeaux uit eigen branche niet verboden D.D.D. Rijkspolitie heeft groot tekort aan personeel DINSÖAG 13 APRIL 1954 OP DE VORIGE week gehouden Jaarbeursconferentie heeft de directeur van de Ned. Handels Mij, mr. Albarda, in zijn daar gehouden rede, een aantal belangrijke punten ta.v. het exportbeleid nader belicht. Hij oefende daarin critiek op het verlaten van de koers, die prof. Van den Brink destijds als minister van Economische Zaken had uitgestippeld. Een koers die bestond uit een systeem van bijzondere begunstiging van de export. Het is niet zonder betekenis aan deze zaak enige nadere aandacht te •wijden. De huidige minister, prof. Zijlstra, is nl. voorstander van een al gemene verbetering van de voorwaarden voor ondernemersactiviteit, met behoud van de kostprijsverlagende belastingen. Mr. Albarda wenst echter een verlaging van de aan de credietverzekering verbonden kosten en ver hoging van de handelscredieten, met name van die, ten behoeve van de uitvoer naar de Zuidamerikaanse landen. Ziet men importbelemmering en kunstmatige bevordering van de uit voer als aan elkaar verwant, dan. is het duidelijk dat het hier om een principiële kwestie gaat. Beide maatregelen stimuleren de industrieën op kunstmatige wijze, wat uiteraard risico's insluit voor die industrieën. Bo vendien dient men er rekening mede te houden dat de concurrerende landen steeds verder kunnen gaan met het treffen van stimulerende maatregelen en eventueel zelfs beschermende maatregelen. Dit wapenarsenaal is immers onuitputtelijk! HET BEVORDEREN van de export naar de Zuidamerikaanse landen lijkt zeex begerenswaard en is zeker ook gerechtvaardigd, voorzover de staat zich garant stelt voor politieke risico's, eventueel voor niet meer onder het ondernemersrisico vallende koersrisico's. Er zijn echter aan de door mr. Albarda voorgestane vergroting deelneming van de overheid ook gevaarlijke kanten. Immers de na de oorlog door de overheid reeds geac cepteerde risico's bij exportaffaires hebben reeds een hoogte bereikt van ongeveer vijfhonderd millioen gulden. Gezien de onevenwichtigheid van de Zuidamerikaanse landen en de mogelijkheid, dat de concurrerende lan den misschien verder gaan dan Nederland in het geven van overheidsga- ranties, is voorzichtigheid wel geboden. Op grond van dit alles hebben we meer vertrouwen in een verbetering van het klimaat voor de ondernemersactiviteit, dus een beleid dat zich tot algemene maatregelen beperkt, dan in een bijzondere begunstiging. Dit te meer, omdat de overheid anders een deel van de koopmansfunctie gaat overnemen en dan treedt op haar onbekend terrein. L eigen mensen die niet met de doorbraak zijn meegegaan, in plaats dat men de doorbraak bezigt om positief in ander milieu werkzaam te .zijn. Zo ongeveer luidde dezer dagen de klacht van. prof. Duynsfee in De Maas bode en wij moeten haar onderschrijven. De aanhangers van de doorbraak hebben het aanvankelijk doen voor komen alsof zy, de doorbraak bedrijvende, zo'n beetje uit het diensthuis werden uitgeleid. Maar leest men vandaag nog hun schrifturen dan krijgt men de indruk, dat ze nog met alle vezelen aan de slavernij vastzitten. Het is al zover, dat onder hen steeds veelvuldiger de vraag rijst: wat brengen we van de doorbraak terecht? Hoe onbehaaglijker de stemming, des te feller de uitlatingen. Neem het laatste nummer van Tijd en Taak, dit „onafhankelijk weekblad voor evan gelie en socialisme". Een meditatie over de stille week kan niet verhinde ren, dat in hetzelfde nummer wordt opgenomen een nogal kribberig drukdoenerig artikel over de „verzuiling", nog wel als „het teken aan de wand". bn waanzin" leidt, waardoor zelfs „het normale denken" wordt aangetast. ..De verzuiling leidt regelrecht naar de inquisitie", zo lezen we, en dit is nog niet eens het enige fraais: „De christelijke politieke partijen, de christelijke maatschappelijke en culturele organisaties zijn voorzien van een vals etiket. Ten onrechte voeren zij eeh christelijk vaandel,, ten onrechte suggereren zij organisaties van en voor gelovigen te kunnen zijn' Nog één zin halen we aan: „Christelijk aan politiek doen is naar onze overtuiging absurd". We zullen er maar niet te veel van zeggen. Het is tenslotte de stille week. Maar mochten we in gemoede van Tijd en Taak niet iets beter verwachten? Wetsontwerp ingediend Ook plaatjes, ballons, zakagenda's e.d. blijven nog toegestaan /"^OEDEREN DIE EEN bedrijf normaal niet verhandelt, zal dat bedrijf XT' ook niet meër aan zijn klanten cadeau mogen geven, indien-het wets ontwerp tot beperking van het cadeaustelsel'van kracht wordt, dat minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp thans aan de Tweede Kamer hebben voorgelegd. Het geven van goederen die tot de branche behoren, wensen de bewindslieden wel toe te staan. Dit houdt in, dat bijv. een winkelier in herenmodeartikelen wel een das als geschenk zal mogen aanbieden aan de koper van een overhemd. Hij mag echter geen horloge cadeau geven. Op de algemene regel van het wets- tijdstip zodanig tè bepalen, dat binnen 'redelijke -grenzen gelegenheid wordt BANDEN Advies tegen rentebetaling op lappen V.T.H. De commissie van aandeelhouders der N V. Vereenigde Transetlantiiche Hy potheekbanken te Rotterdam onder voor zitterschap van prof dr W. L. G. Le* maire oordeelt het" niet uitgesloten van de liquidatie over te schakelen op een levendige werkzaamheid. ZU acht het ogenblik nog niet aangebroken om de restantbewijzen een renteclausule te verbinden, doch wil volstaan met prin cipiële bereidverklaring. De commissH constateert stof voor twijfel nopens de onvervalste bedoelingen van hen, die voor de V.TH. kort vóór de devaluatie 2.4 millioen Canadese dollars verwissel den tegen guldens, vooral omdat vai voorgegeven pressie niets gebleken De N V. is door onvoldoende zo-g en zicht geschaad. Zij machtigt het bestuur te beslissen of de wegen der rechten kunnen worden bewandeld. (Advertentie) bald vloelbL ik bedaart, de D.D.D. De gedood GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Morgen onderhandelingen over Perziës olie De Perzische minister van Financiën, tevens hoofd van de Perzische delegatie voor de onderhandelingen over de olie- kwestie met de zeven grote oliemaat schappijen, heeft medegedeeld, dat de eerste bijeenkomst der onderhandelaars op Woensdag is bepaald en dat de Perzen de voorstellen van de oliemaatschappijen zullen afwachten zonder zelf met tegen voorstellen te zullen komen, voordat de besprekingen een flink eind gevorderd zijn. De Britse minister van Buitenlandse Zaken. Eden. zeide in het Lagerhuis, dat de Anglo Iranian betalingen zal ontvs gen van de andere maatschappijen als er te Teheran een overeenkomst tot stand komt. Een van de grote vraagstukken bij de onderhandelingen zal de schadever goeding zijn, welke de Perzische regering zou moeten betalen voor de eigendommen der Anglo Iranian. Eden bevestigde nog. dat de Anglo Iranian 40 procent zal krij gen van de te winnen olie, de Koninklijke Shell en de Compagnie Frangaise des Petroles samen 20 procent en de 5 Ameri kaanse uj-ïochappUen samen 40 pet. Kamerlid stelt vragen Vervoer van kolen voor staatsmijnen duurder Het Tweede Kamerlid Nederhors: (PvdA heeft schriftelijk aan de ministers Algera en Zijlstra gevraagd or het juist is dat bet contract tussen de Ned. Spoorwegen en de Staatsmijnen, waarbij aan de mijnen een belangrijke reductie werd gegeven op het kolen- vervoer. per 1 April is opgezegd Dit komt juist op het moment, waar op door het opheffen van de prijsegali- satie voor industriekolen de kans ot stijging van de kolenprys aanwezig is. aldua de heer Nederhorst Het Kamer lid informeert of de Ned. Spoorwegen tot opzegging van het contract verplicht waren krachten» bet verdrag tot oprich ting van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. DeRomeinse tram- en buschauffeurs H^HHI lijn gisteren voor 48 uur In staking ge-jde zaak voor me te houden, en ging toen gekleed gaan om hun looneisen kracht bij te op mijn bed liggen. zetten. I Ondanks de pijn in mijn arm en mijn hoofd ontwerp zijn enkele uitzonderingen Zo wordt bijv het aanbieden en verstrek- eeschenken aan wederverkopers vrijgesteld. Fabrikanten en groothande laars mogen dus allerlei ges denken aan bieden aan grossiers en detaillisten, die goederen verhandelen welke' deze fabri kanten en grossiers zelf vervaardigen of vethandelen. Andere groepen van per sonen zullen bij algemene maatregel van bestuur gelijkgesteld kunnen worden met deze wederverkopers. Hierbij is ge dacht aan ambachtslieden die geschen ken ontvangen als zy grondstoffen aan kopen die voor de.uitoefening van hun bedrijf nodig zijn, en aan restaurateurs en caféhouders. Het verstrekken van diensten bij wijze van geschenk willen de bewindslieden evenmin verbieden Het is namelyk niet gebleken, dat da gratis dienstverlening in het algemeen tot uitwassen leidt. Plaatjes eh ballons Ook het geven van reclamevoorwer- pen door fabrikanten, zal volgens het wetsontwerp geoorloofd blijven, voorzo ver deze goederen plegen te wordeh- ge bruikt of verbruikt bij de vertobchte goederen. Zo zal een koffiefabrikant of detaillist wel een kop en schotel ,met reclamemerk ten geschenke mogerl ge ven, maar geen bierglas. Toegelaten blijven ook de tegen d< jaarwisseling gebruikelijke attenties. In de vorm van reclamekalenders en recla me-zakagenda's. Het zelfde geldt plaatselyk gebruikelijke geschenken, die van ouds tert plattelande hebben bestaan en deels ~vari folklo?fet&dhe aard zijn. Geer. bezwaar--bestaat voorts tegen ce plaatjes die sommige ondernemers by hun artikelen plegen te voegen, de kindervreugde bijdragende kleine geschenken als luchtballons. De meerderheid van de Sociaal-Eco nomische Raad had, zoals men weet, geadviseerd het cadeaustelsel niet te re gelen bij de wet. maar dit over-te laten aan de bedrijfslichamen. Minister Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp zijn het hiermee slechts tén dele eens. Voor zo ver het Cadeaustelsel zich afspeelt binnen de grenzen bepaalde bedrijfstak, kar. de regeling volgens hen aan de 'oedrijffgenoten den overgelaten. Anders ligt het echter volgens de bewindslieden met de toe passing van het cadeaustelsel met behülp van goederen die vreemd zijn aari de betrokken branche. Het is niet te Ver wachten. dat hiervoor spoedig door de bedrijfslichamen van ae diverse secto ren een regeling kan worden getroffen. De minister en de staatssecretaris achten het in het algemeen belang nu een wet telijke regeling te treffen^ daar de toe passing van het cadeaustelsel met goede ren die aan de branche vreemd zijn de normale concurrentieverhoudingen ver stoort ten nadele .van de kleinhandela ren. De bewindslieden herinneren er aan dat de wetgever ook reeds in het verle den heeft ingegrepen in de concurrentie verhoudingen. namelyk door de vesti gingswetgeving en de regeling van het uitverkopen en opruimen. Teneinde het bedrijfsleven een rede lijke termijn te geven voor het afwik kelen van lopende cadeau-acties, voor zover deze in het wetsontwerp worden verboden, en om dus te voorkomen dat In geschenken geïnvesteerd geld ver loren zou gaan, wordt voorgesteld dè ontworpen wet eerst op een door de Kroon te bepalen tijdstip in werking te doen treden. Het is' de bedoeling, dit Autorijden op Java Chauffeur ogen uitgeprikt, eigenaar verbrand stak de chauffeur de ogen uit. Toen de "eigenaar vertelde, dat hij al zijn geld in de brandende auto had achtergelaten» wie^p men hem i In Evanston Apart programma voor de officiële bezoekers Voor de talrijke officiële bezoekers, die de leden van de Wereldraad van Kerken met de eigenlijke afgcvaardis- naar Evanston zullen zenden, is een speciaal programma ontworpen. Zy zullen nl. wel deelnemen aan de plenaire zittingen (evenals de afgevaardigden naar de jeugdconferentie), maar gedu rende de vergadering van groepen, sec ties en commissies zullen deze bezoekers apart bijeehkóthen. Evenals de atge- vaardigden zullen zij het algemene thema en de onderverdelingen bespre ken. Zo zullen zij worden ingelicht over de evangelisatie in Japan, het getuigenu de kerk in Hongarije, het apostolaat onder de Britse fabrieksarbeiders, de problemen Van de eenheid der kerk, de kerk en de maatschappij in Frankryk. India en de VS- de godsdienstvrijheid in Zuid-Amerika. de Islamietïsche we reld. de communistisché landen. Oost- Duitsland. Spanje en de V.Sde rassen kwestie. de internationale situatie lie: vluchtelingenvraagstuk, de roeping van de Christen en het werk van de oecu menische beweging op ander terrein. Naar particuliere organen Maatschappelijke zorg gerepatrieerden De maatschappelijke zorg voor gerepa trieerden behoort voor het overbruggende kerkelijk en particulier initiatief te wor den pvergedragen aan de Nederlandse organen van maatschappelijk werk. Het tijdstip is afhankelijk van de verant woorde mogelijkheid ter plaatse. Tot deze slotsom kwam men gisteren in Oosterbeek op een bijeenkomst, be legd door het centraal comité van kerke lijk en particulier initiatief voor sociale zorg ten behoeve van gerepatrieerden uit Indonesië. De secretaris-generaal van het ministe rie -van "Maatschappelijk Werk, mr. Ph. Werner, deelde mee dat in de laatste vier jaar van rijkswege 9.000 woningen aan gerepatrieerden beschikbaar wer den gesteld. Het aantal collectief gehuis veste gezinnen, dat vier jaar geleden 4.050 bedroeg, was op 1 April van dit jaar gedaald tot 1.100, Men verwacht in de komende twee jaar een verdere sterke daling. Vrienden en verwanten van Marie Bcsnard, die zes familfeleden zou hebben vergiftigd, hebben 12.000 gulden bijeen gebracht die nodig zijn als borg voor haar vrijlating. Wel aanbod, waar geen kwaliteit Van de 1200 sollicitanten worden er slechts vijftig goedgekeurd TXE RIJKSPOLITIE heeft nog steeds een tekort aan personeel en mei ■Mzit 500 onder het gewenst geachte getal van 6500 man personeel. Aan bod is er over het algemeen voldoende, maar veelal is de kwaliteit van de sollicitanten te gering om aan de toch werkelijk niet te hoge eisen te vol doen", zo_heeft deinspecteyx-generaal.van.d.e rykspoiitie A-F. J,-Benders medegedeeld. „Eeq eerste vereiste voor ons is uitbreiding van'de verkeers- groepen ,in verband met-de toeneming'van de intënsltèitvan' het vèrkeer". Vereiste voor indiensttreding is naast het voldoen aan de keuringseisen het beschikken over de parate kennis, die hoort bU de zesde klasse van de lagere school. Vrij eenvoudig zal men zeggen, maar als men dan hoort dat bij het de vraag: „aan welke rivier ligt Maastricht", -beantwoord wordt met „aan de Rijn", dat een ander Naguib noemt als president van Amerika en Milaan de hoofdstad van Rusland wordt genoemd, werpt dit toch wel een typisch licht op de candidaten, die zJeh aanmelden. Van de 1200 die zich aanmelden, worden er na keuring en examen dan ook gemid deld maar 50 aangenomen. Van de 1083 Nederlandse gemeenten beschikken er 126 over een eigen poli- toecorps. de overige 957 zijn aangewezen op de hulp van de rijkspolitie voor het bewaren van orde en rust. Als men dan weet, dat van de 6000 rijkspolitiemannen er nog een groot deel beschikbaar moet zfln voor de verkeersgroepen, voor de vaartuigendienst en voor de kort geleden opgerichte dienst luchtvaart, dan zal men begrijpen dat op het platteland de rijks politiemannen naar verhouding maar dun gezaaid zijn. Daarbij moeten de verkeers groepen vaak nog een beroep doen op de gewone troepen b.v. bij de verkeers regeling op drukke dagen in de bollen streek, wanneer 100 man uit andere ge westen naar deze contreien moeten wor den gezonden. Ook voor de T.T. wordt een zware wissel getrokken op de dienst uren van het rykspolitiepersoneel en dt autoraces in Zand voort b.v. zouden niet door kunnen gaan zonder de assistentie van de rijkspolitie. Verhoging salarisschaal Merkwaardig is overigens, dat de ani mo voor de reserve-riJkspolitie zeer groot is en dat het getal van 5.000 reeds is ge passeerd. Het feit dat hier de maximum leeftijd van 28 jaar voor indiensttreding niet geldt, zal daar zeker van invloed zijn. Het personeelsgebrek bij de rijkspolitie is thans nog niet verontrustend, maar het personeelvraagstu-k baart de autoriteiten wel grote zorgen. Wellicht, zo hoopt men in bevoegde kringen, zal de binnenkort door te voeren verhoging van de salaris schaal het aanbod van voldoende can didaten van behoorlijk gehalte bevor deren. Zuid-Korea heeft zijn deelneming de conferentie van Gèneve afhanke lijk gesteld van meer Amerikaanse mili taire hulp. Van het ert van School en Kerk Beroepingswerk Lulh. kerk in Warschau werd een concertzaal De grootste protestantse kerk in Polen, de Luth. Drieëenheidkerk in Warschau, is door de communistische machthebbers veranderd in een concertzaal. In de kerk n 5000 zitplaatsen. Zij was gemaakt volgens het model van het Pantheon tn Rome en gold als een van de schoonste bouwwerken van de Poolse hoofdstad. Na de verwoesting in de oorlog werd zij. door Poolse Lutheranen herbouwd.... en on- ddellijk na de restauratie door de rege ring in beslag genomen. Zonder dat het Interieur veranderd werd, diende het ge bouw voor niet-kerkelijke bijeenkomsten, fu is echter ook het interieur veranderd; en groot kruis aangebracht in 1950, werd erwijderd. Ds De Kluis uit ziekenhuis ontslagen Dezer dagen heeft de hoofdlegerpredi- kant, ds H. T. W. de Kruis, het Haagse Diaconessenhuis, waar hij een operatie had ondergaan, genezen verlaten. Binnen kort hoopt hij zijn werkzaamheden te kunnen hervatten. A'damse synagoge voor oorlogsdocumentatie Op vragen over de bestemming vin het gebouw van de voormalige Hollandse Schouwburg (de voormalige Joodse Sv- nagoge) in de Plantage Middenlaan heb ben B. en W. van Amsterdam geant woord, dat, indien mocht blijken, dat een bestemming voor een specifiek Joods doel niet mogelyk is, zij bereid zijn, aan het rijk de vraag vóór te leggen, of vestiging van het Rijksbureau voor Oorlogsdocu mentatie in de Hollandse Schouwburg mogelyk is Bijzondere leerstoel (audiolögie) in Groningen Het Groninger Universiteitsfonds is bij K.B. gemachtigd om bij de faculteit der geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen een bijzonder leerstoel te ves tigen in de Audiologie (gehoorkunde). Het ligt in de bedoeling, hiervoor te benoemen dr H. C- Huizing wetenschap pelijk ambtenaar van de kliniek vooi keel-, neus- en oorheelkunde te Gronin gen. Geref. Psalmzingen op de Witte Hei De Stichting tot verbetering van hei psalmgezang in de Gereformeerde Ker ken in Nederland verzoekt ons mede te delen, dat op de cursus in het Gérefor- meerd Jeugdcentrum „De Witte Hei' Huis ter Heide, -te houden van Donder dag 22 tot Zaterdag 24 April a.s., nog cur sisten kunnen worden- geplaatst. De cursus is gratis en het logies, neemt de Stichting ^eveneens voor haar rekening Oud-cursisten, die de stof nog eens wil len herhalen, zijn ook van harte welkom. Eventuele opgaven ten spoedigste in zenden aan de secteratis der Stichting, de heer H Dekker, Kerklaan 28 te Rijs wijk iZ-Hi. Ds C. Kaptein 25 jaar bij de Jodenzending Ned Herv. Kerk. roepen: te Nijehaske-Hasker» dijken (toez) B. Albada te IJlst; te Waddinxveen (vac. J. J. Moll); C. v. d. Bosch te Bruchem-Kerkwyk. ingenomen: naar Soerabaja (Prot. Kerk in West-Indonesië) A. Zun- neberg te Ellewoutsdijk; ben. tot vic. te Beerta. P. Sierat, vic. te Leiden; naar Zalk en Veecaten, C. J. de Haan te Aar- lanrierveen. idankt: voor Groningen (zie- kenhuis-pred. C. B. Boere te Groede. Geref. Kerken -roepen: te Zwaagwesteinde J. Eleveld, cand: te Smilde; te Andijk J. v. Leeuwen te Oudemirdum. inge-nomen: naar Schèrmer- horn, cand. J. Dijkstra te Ellecom, die bedankte 'voor Echten, Ouddorp, St. Pan en Wijckel Chr. Geref. Kerken vee tal: te Amsterdam-O, J. C. Marle te Haarlem-N. en B. v. Smeden te Rotterdam-N. Bedankt: voor Gouda L. Floor jr te Opperdoes. Geref. Gemeenten i d a n k t: voor Werkendam J. B. te Krabbendijke; voor Zeist A. de Blóis te Rotterdam. ona gehuldigd in verband met zijn zil veren jubileum als predikant Geref. jeugd 23 en 24 April naar Den Haag Honderden leden van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie zullen Vrijdag 23 Zaterdag 24 April naar Den Haag komen om de Bondsdagen bij te wonen. Vrijdagavond om 8.15 uur wordt in het Gebouw voor K. en W. een gezellige ont moetingssamenkomst gehouden, die voor leder toegankelijk is (entrèe ƒ0,50). Leden van de jongensclub „Johannes" Den Haag-West voeren het stuk „Het kind van Staat" op. De Chr. Resi dentie Harmonie o.l.v. de heer P. van Bruggen, verleent medewerking. Tenslot- ermeldt het programma: vlaggen- groet en declamatie. Moeilijkheden bij „Art. 31" te Enumatil Ds K. Meima 14 dagen met verlof, om na te denken over zijn positie De kerkeraad der Geref. Kerken (Art. 31) te Enumatil heeft aan zijn predikant ds K. Meima ongevraagd 14 dagen va- cantle gegeven, die deze kan gebruiken zich nader te bezinnen op zijn kerke lijke positie. Ds Meima heeft bij herha- in woord en geschrift laten weten dat hij van de zgn. voortgaande refor matie afkerig en van oordeel is, dat ztjn kerkeraad hem bindingen oplegt, o.a. door van hem de toezegging te verlangen niet meer op te zullen treden Voor het herstel der eenheid in de Geref. Kerken. Ds Meima heeft ook uitgelaten, dat als hij nog voor de vrijmaking zou staan daartoe niet te zullen overgaan. Zondag is ds Meima niet voor zijn ge meente opgetreden en heeft ds J. Meijer van Oldenhove, die zijn plaats innam, daar de gemeente mededeling gedaan van het besluit van de kerkeraad. In de Geref. Keizersgrachtkerk te Am sterdam-C. Is ds C. Kaptein D?q gister- de' Universitaire Film vond in Zending ónder de Joden'van de Geref; Kerk te Amsterdam. Ds S. Doorenbos, voorzitter van de commissie voor de Zen ding onder de Joden te Amsterdam, on der wiens leiding deze bijeenkomst stond, sprak als eerste ds Kaptein hartelijk toe. Namens de deputaten voor de Zending onder de Joden voerde ds C. J. Sikkel het woord. Voorts werd ds Kaptein toegespro ken döor de heer Witte, penningmeester van de Amsterdamse commissie, nartiens de Geref. kerkeraad door dr P. G. Kunst, namens de Herv. Raad voor Kerk en Is raël door de heer Hlrsch Blum, namens zijn collega-missionarissen door ds E. I. F. Nawijn uit Den Haag. Ds Kaptein sprak een dankwoord. Een zangkoor verleende zijn medewerking en vele stoffelijke blij ken van sympathie werden aangeboden. WOENSDAG Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws T.13 Gram. 7.30 Gewijde mui. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst", caus. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zie ken 9.30 V. d. vrouw 9.40 Gram. 10.30 Mor gendienst 11.00 Gram 11.15 „Het leven van Grief" hoorspel 12,15 Me' -- 13 1.15 Met jrk. 1.50 Gram. m. 5.30 Orgelspel 6.00 Uil. vraaggespreK 6.10 Gram. 6.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven 6.30 RVU: Prof. dr W. H. C. Tenhaeff: Verschijningen 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespr. 7.25 Gram. 7.30 Buitenl. overz. 7.50 Gram. 8.00 Radiokrant 8.20 Koor cn sol. 9.20 Voordr. 9.40 Vocaal ens. 10.00 „De bewogen wereld", C«us 10.15 Meisjeskoor 10.40 Nat. Kamp. - ondoverdenklng ngelle in Espe- Schaken 10.45 Gra 11.00 Nieuws 11.1a ti ranto 11.30—12.00 Gra 52. Ik kon niet meer doen dan deze globale plan nen maken. Het. had zelfs geen zin mijn kansen te berekenen, maar er was één ding in mijn voordeel. Ik was er vast van overtuigd, dat mr. Moto het spoor bijster was en dat ik het vlieg veld ongehinderd en misschien zonder argwaan te wekken, zou kunnen bereiken. Hierop zette ik mij de zaak uit het hoofd, maar begon in plaats daarvan over een nog gewichti ger onderwerp te peinzen: Sonja's verhaal. Door mijn kennis van vliegtuigmotoren wist ik iets van werktuigkunde en natuurkunde. Als Karaloff inderdaad een methode had uitgevonden om het energie-opwekkend vermogen van petroleum te verdubbelen, was de uitwerking hiervan niet te dat kon zelfs een leek als ik nagaan. Zowel te water als in de lucht streefde ieder er naar, de „actieradius" van schepen en vliegtui gen te verhogen. Met een verdubbelde energie van petroleum zou een Japans eskader Ameri ka's Westkust kunnen beschieten en terugkeren zonder te tanken. En dat was nog niet alles. Als een dergelijke ontdekking bekend werd, waren de gevolgen niet te overzien. Invloedssferen zou den verdubbeld worden en er zouden allerlei con flicten ontstaan, voordat de nieuwe invloedssfe ren geregeld waren. Eén ding stond wel vast als Japan de enige bezitter van dat geheim was, zou mijn land alle invloed in de Stille Oceaan verliezen en zelfs in gevaar verkeren. Ik kwam in de verleiding Driscoll op te bel len, maar bij nader inzien scheen me dit toch nutteloos. Als iemand het papier, door Sonja's vader, de uitvinder, geschreven, kon vinden, was ik daartoe even geschikt ais welke van myn land genoten ook, vooral waar onze Geheime Dienst in het Oosten niet heel uitgebreid is. Misschien deed ik verkeerd, maar in elk geval besloot ik viel ik in een diepe slaap; tot mijn groot geluk, want als iemand die nacht slaap nodig had, was ik het! Ik was veel beter, toen de portier van het hotel me om «even uur wekte om mij de kof fers te brengen, zoals Moto beloofd had. Ik was blij, mijn eigen kleren weer te kunnen aantrek ken. Hoewel mijn hoofd en arm nog pijnlijk wa ren, voelde ik me beter. Ik deed een stevig, dik wintercostuum aan en eer wollen trui. Verder keek ix mijn kaarten na, die ik voor de Stille DE JACHT NAAR HET marine-document Kort o» eerste Wereldoorlog 191'II Oceaanvlucht gekocht had het leek me een eeuw geleden en vond daaronder ook een, op groter schaal, van de Chineese kust. Vervolgens nam ik Sam Blooms revolver en stak die weer in de schouder-hols ier. Kwart voor acht ging de telefoon; Sonja's stem zeide, dat ze beneden op me wachtte. Vijf minu ten later juist toen ik mijn laatste voorbereid selen maakte (ik had een leren jas en mijn eigen vlieghelm en bril uit de koffer gehaald) belde Sam Bloom op om te zeggen, dat ook hij wachtte. Alles liep gesmeerd, maar dat verbaasde me niets want het gaat in het leven al net als bij het speleerst een hele rij tegenslagen en dan loopt alles weer mee. Bloom wachtte bij de receptie-toonbank en Sonja zat dicht in de buurt, maar hij vermoedde niet dat zij in de geschiedenis betrokken was, voordat ik haar riep om mee te gaan. „Zeg eens", zei Sam, „dat is het meisje van de bont" „Dat doet er niet toe", zei ik. „Sonja gaat met me mee Ze moet wat leren kledingstukken heb ben, want de hare zien er niet erg warm uit". Sonja leek meer gekleed voor een wandeling langs de Bund dan voor een vliegtocht van zeven honderd mijl. Er stond een auto op óns te wach ten en alles ging weer gesmeerd. Toen Bloom over de verbazing heen was, Sonja ineens terug te zien, begon hij me technische inlichtingen te geven. „Het is een verkenner. Een Davi3 M type; ze zal je wel bevallen, Casey! Een kind kan ze zelfs besturen. Ze heeft extra brandstoftanks. Ze .kan zevenhonderd mijl doen en misschien meer. Ik vraag je niets, want ik wil niet weten wat je van plan bent. Men wil je met genoegen in de gelegenheid stellen óm ze te proberen, aange zien je een bekend vlieger bent. Ik weet niet waar je heengaat. Wat er gebeurt is m ij n schuld niet". „Dank je, Sam!" „Je zult kaarten vinden, en thermosflessen en sandwiches. Houd ze op ongeveer achtduizend voet en als je de golf nadert, stijg dan tot twaalfduizend en blijf zover uit de kust als je kunt. Vlieg niet over de spoorweg voor het nood zakelijk is. In elk station liggen troepen maar ik behoef jou niet te leren, hoe je vliegen moet, Casey" „Dank je, Sam". „Niets te danken. Ze is al voorgewarmd. Zo dra wij er zijn, kun je vertrekken". Wij waren intussen buiten de stad gekomen. „Sam", vroeg ik, „worden we ook gevolgd?" Sam keek door de achterruit. Zijn ooghoeken rimpelden zich en hij schudde het hoofd. ..Nee, dat geloof ik niet; en al was het zo, dan zou je tóch wegkomen, dat verzeker ik je". VARA: 7.00 Nieuws .30 Gram. 8.00 Nieuws 8.50 V'. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vróuw 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vróuw 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Tcntoonstelingsagenda 1.18 Dansmuz. 1.45 „De weg omhog". caus. 2.00 V. d. kind. 4 00 V. d. zieken 4.30 Koorzang 5.20 Ham mondorgelspel 5.35 Lichte muz. 5.50 Re- geringsuMz.: Prof. dr N. A. Donkersloot: „Nederland en de wereld: Het PEN-Congres 600 Nieuws en comm. 6X0 Instr. kwint. 6 55 V. d. kind. 7.05 VARA-varia 7.10 ..Het klankb. VPRO: 7.30 V. d. Jeugd. VARt Nieuws 8.05 „Waar staan wij?", toespraak 8.20 Lichte mu*. 8 hoorsp. 10.15 Tenor als maatschappelijk Nieuws 11.15 Social: ranto 11.20 Django Reinhardt-progi Engeland. BBC. 330 V. d. t Rep. 1. Gram. 12.30 :,55 Weerber. 1.00 Nieuws 1.10 ns ork. 2.00 Gram. 3.00 Hoorsp. 4.45 Caus. 5.00 V. d. kind. 5.55 Nieuws 6.15 Caus. 6.25 Sport var. progr. 7.30 Caus. .00—9.15 Nieuws) 10.00 10.30 Gram. 10.45 Pari. overz. 11.00 11.03—11.08. Weerber. Engeland. BBC. 1500 i i 247 i 12 00 Dat I V. d. kind. 2.00 vrouw 3.00 Orkest conc. 3.45 Lichte 4 15 ..Mrs Dale's Dagboek" 4.30 Ork. r.30 Gevar. one. 11.05 Meditatie Hoorsp. 7.00 Nieuws Nieuws 10.15 Rep. Voordr. 11.20 Lichte 11.50—12.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 11.45 Orgelspel 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 1.30 Piano en zang 2.00 Omr.koor en -orkest en sol. 3X0 Omr.koor en solist 4.15 Orar. ork. 5 00 Nieuws 5.10 Gram 5.50 De boekenmarkt 6.00 Pianorecital 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.30 Volkszang 7.50 Gram. 8.00 Hoorsp. m. muz. 9.35 Gram. 9.45 Fragm. „Dolly", ope- Brussel. 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieu> 1.15. 2.00 en 3.00 Gram. 4.05 Lichte muz. 5. Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Planorecital 7. uit AriTi 10.00 Nieuw Schipperskind in R'dam verdronken In de Nieuwe Maas te Rotterdam is gi-termiddag het vijfjarig jongetje C. M. P. Verhulst verdronken. Het jongetje woonde bij zijn.ouders aan boord van het binnenschip Cornells, dat bij een fabriek aan de Schaardjjk voor reparatie lag. Utrecht onderdak In het Hygiënische Laboratorium te Utrecht is gisteren de nieuwe behuizing van het Ned. Instituut voor de Productie van Wetenschappelijke Films door de president-curator van de Rijksuniversi teit te Utrecht, dr G. A. W. ter Pelkwijk officieel geopend. Het instituut vond reeds sedert 1950 onderdak in hetzelfde gebouw, maar thans heeft het door een verbouwing meer armslag gekregen en kan het inderdaad uitgroeien tot een landelijk instituut, zoals prof. dr H. W. Julius, de geestelijke vader van de Unfi, onderstreepte. Veye. Allcma, GRONINGEN. 13 April Geslaagd voor doet rechten; M H Barnouw. Vries (D); R C Fischer, (cum laude), Groningen. TILBURG, 13 April Geslaagd voor prop economie: H Bartings, Valkenburg (L); A v d Berg. Oisterwijk; F Coenen. Dldam; P van Dongen. Den Bosch; M Fleischeuer, Sit- tard; H Hamelynek, Den Bosch; J Koster, Hilversum; W Laihaye. Maastricht; J Lin den. Someren; W Oudolf, Heerlen; A Pey- nenburg. Tilburg; J Sctaebbers. Eindhoven; S v d Venne, Heerlen; A Vermeulen, Lel- pater_A Verpaalen, Prlncenhage en G filbor •urg. WAGENINGEN, 12 April Geslaagd voor prop landbouwkunde: R van Aart. Roer. mond; J M v d Bas. Oosterbeek; A W J de Bruijn. Raamsdonkveer; C G v Dongen, Geertruldenberg; W Dijkstra, Slegerswoude; H W v Gils. Delft; O E Hasselbach. Den Haag; C J J Hooijman, Rijswijk (Z-H); E G Kamphuls. Vaassen; M E F Kool. Bilt- hoven; J Lebbink. Hilversum: mej S Ol- denboom, Oosterbeek; M B Pon6en, Wage- ningen; H del Prado. Wagenlngen; F C Pril- levitz, R'dam; W Prummel. 2e Exloërmond; IJ S Rijpkema. Scharsterbrug; J v Selm, Wllnis; L Th J M de Wit, Nieuw Vosse- meer; en A C Zeven, Wassenaar. Puzzle ook eens met ons mee Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 Drank, 5 aardig heidje. 6 sporenplant, 8 hoofddeksel, 9 zangnoot, 10 behoetig, 13 naam voor een huisdier. 16 teleurgesteld, 17 voorzetsel, 19 dier, 20 armzalig. 21 scharnier van een hengsel, 22 vallei VERTICAAL: 1 Mannetjeseend. 2 boom. 3 knaagdier, 4 telwoord, 6 onder vraging. 7 muurholte, 11 dwaas, 12 reis brief, 14 surrogaat voor hennep, 15 stop, 1P insect, 19 huid, 21 uitroep. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Hól, 3 debet, 7 op 9 la. 10 eiker. 13 ben, 15 N.N., 16 gazon, 18 me, 19 we, 21 halma, 23 ei, 24 sec. 25 arend, 27 ha, 29 te. 30 Metro, 31 kor. VERTICAAL: 1 Hyena, 2 lok, 4 el. 5 baboe, 6 ton. 8 pegel, 11 in. 12 ra. 14 en, 17 zwart, 18 macht, 20 cider, 21 hè. 22 ma. 23 en, 24 som, 26 eek 28 ar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2