Jlieuiuc (fléttront Vóór Genève begint wordt niets ondernomen er Leidse raad over de vijfde Mei Rooms-rode coalitie wordt uitgesloten geacht Aanval op Dien Bien Phoe afgeslagen De slag om Dien Bien Phoe Groeiende zorgen onder de Siamese zon Wist U DINSDAG 13 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie. Abonnementen» en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal: f 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10015 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Staatvasticf) (s gljebletrea ngn bert la NgljeospotT Accoord tussen Dulles en Eden faalt, komt Pas als conferentie een grote actie ter sprake ENGELAND en de Ver. Staten zijn het er gisteren in principe over eens geworden, het initiatief te nemen tot een veiligheidsverdrag voor Zuidoost-Azië, dat de communistische expansie moet afschrikken, indien men er op de Geneefse conferentie niet in zou slagen, de vrede in Indo- China te herstellen, aldus verneemt Reuter in Londen. Engeland, Frank rijk, de V.S., Australië en Nieuw-Zeeland zouden de voornaamste deel genoten zijn, maar ook de Philippijnen en de Zuidoost-Aziatische landen zouden kunnen toetreden. Het accoord werd bereikt tijdens besprekingen tussen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en diens Britse collega Eden. Churchill trad op in de rol van bemiddelaar, tijdens een intiem diner op Downingstreet 10. Overeengekomen werd, dat geen for mele waarschuwing tot de regering van communistisch China zal worden ge richt, voordat de Geneefse conferentie *begint. Dulles zou zich hebben aangeslo ten bü de Franse opvatting, dat er niets gedaan moet worden dat de kans op suc ces van de Geneefse conferentie in ge vaar kan brengen. Dulles, die vanmiddag naar Parijs zou vertrekken, zal het accoord met de Fran sen bespreken. Frankrijk is wel bereid, de door Dulles voorgestelde gemeen schappelijke actie achter de hand te hou den, voor het geval de Geneefse confe rentie mislukt. Voorts zijn de Fransen vastbesloten, Dien Bien Phoe te behou den, wat het ook moge kosten. Vanochtend zouden Eden en Dulles nog bijeenkomen om te trachten, over eenstemming te bereiken over de stap pen die nog vóór de Geneefse conferentie genomen moeten worden. Zoals men weet, heeft Dulles de indruk, dat een gemeenschappelijke verklaring de Fran sen zou hebben, te Genève een krachtig standpunt in te nemen tegen eik promis dat zou kunnen leiden tot het verlies van Indo-China aan Ho Tsji Minh. De Amerikaanse minister zal in de ko mende weken heel wat afvliegen. Mor genavond zal hij per vliegtuig uit Parijs naar Washington vertrekken. Het week einde wil hij doorbrengen in zijn landhuis te Ontario (V.S.) en volgende week Maandag zal hij opnieuw in Washington zijn. De Dinsdag daarop vertrekt hij dan weer naar Parijs. Daar zei hij de bijeen komst van de NAVO-raad bijwonen, die op 23 April begint. Naar Genève West-Duitsland zal twee officiële waar- ïemers naar de conferentie in Genève :enden, zo is te Bonn bekendgemaakt. Onder hen bevindt zich Martin Fischer, ien vooraanstaand deskundige in Chinese De Australische minister van Buitenl. Zaken, Casey, is per vliegtuig naar Ge nève vertrokken. Radio-actief stof boven Calcutta Japan en India contra de waterstofbom Met betrekking tot de waterstofbom is uit verschillende delen van de wereld nieuws te melden, dat wij in punten menvatten: 1. India heeft in de Ver. Naties s gedrongen op volledige openbaarheid in zake de uitwerking van de H.-bom. „Dit is de heilige plicht van de Ver. Naties," aldus de Indische vertegenwoordiger. 2. De Japanse regering heeft de Ver. Staten officieel verzocht, aantal, vang en duur van de proefnemingen in de Stille Oceaan te verminderen, opdat de Japanse vissers hun voor het land zc belangrijke beroep veilig kunnen uit oefenen. 3. Boven Calcutta (India) hebben spe ciale vliegtuigen monsters radio-actief stof gehaald, vermoedelijk afkomstig de jongste proef op Bikini. Het stof voor de mens onschadelijk. 4. Adenauer heeft Amerika aangebo den. waterstofbommen in West-Duitsland op te slaan, zo meldt de Oostberlijnse radio. 5. Zowel het Italiaanse communisti sche blad lTJnita als het blad van hel Vaticaan l'Osservatore Romano, veroor delen in hun jongste nummers de water stofbom. L'Unith schrijft: De communis tische en de katholieke wereld zijn het eens over het gevaar van de waterstof bom. Op vrije voeten „Eindelijk!" riep Marie Besnard' „Eindelijk!" riep de 57-jarige Marie Besnard toen zij door het hek van de gevangenis te Bordeaux (waarin zij vijf jaar in voorarrest hëeft gezeten) naar buiten stapte. Zij nam een wagen en liet zich voorlopig opnemen in een zuster, klooster. Marie Besnard, die* er van wordt ver dacht. een aantal familieleden te heb ben vergiftigd, dankt haar invrijheids- stelling aan onenigheid tussen de deskun digen over de oorsprong van het arseni cum dat in de lijken van de slachtoffers is gevonden. Oospronkelijk was een borgstelling van 12.000 gulden voor de invrijheidsstelling geëist, maar het Hof liet deze eis gisteren varen, hoewel haar familie het bedrag bij elkaar had gekregen. Personenauto was „het haasje" Een merkwaardig avontuur be leefden twee automobilisten op de weg van Arnhem naar Zevenaar, toen een haas, die de weg .over sprong, door een auto werd gegre pen en daarna door de vooruit een andere wagen binnenvloog. Resul taat: één aode haas en circa vijf honderd gulden schade aan de De haas sprong tegen de voor kant van de wagen die uit de rich ting Arnhem kwam. Op hetzelfde moment passeerde een tegenligger uit Zevenaar. Het gedode dier sloeg na de botsing dwars over de weg, tegen en door de voorruit van de tegenligger. De chauffeur van deze auto werd gewond door glasscher ven. Het inwendige van de auto werd ernstig besmeurd met bloed en met resten van het hazen- lichaam De Arnhemse wagen werd aan de voorzijde ingedeukt. Fabers arrestatie weer bevolen De rechtbank te Düsseldorf heeft van daag opnieuw een bevel tot inhechtenis neming van de uit Breda ontvluchte Ne derlandse oorlogsmisdadiger Faber gevaardigd. De Westduitse rechterlijke instanties onderzoeken of Faber krachtens het Westduitse recht berecht kan worden voor de feiten waarvoor hij in- Nederland is veroordeeld. Vorigé week had het gerechtshof te Düsseldorf vastgesteld, dat Faber niet mag wo'rden uitgeleverd, omdat hij door lidmaatschap van de S.S. Duitser gewor den zou zjjn. Komt er een einde aan het cadeaustelsel? Koop niet alleen grote I Eieren niet duurder rond de Paasdagen Deskundigen verwachten dat de huidi ge 'betrekkelijk lage eierprijzen ook Pasen gehandhaafd zullen kunnen blijven. De oorzaak hiervan is de grote productie die er op het ogenblik is- Men vestigt echter de aandacht op. dat er moeilijk heden in de afzet kunnen komen, wan neer het publiek alleen de grootste eie ren koopt. Men raadt de consumenten daarom aan. zowel grote als kleinere eie ren te nemen. Bovendien is de kwaliteit van de kleinere doorgaans beter aange zien de grootste eieren afkomstig zijn van oude kippen. Koningin en Prinsesje zagen Paasspel Koningin Juliana en Prinses Margriet hebben gisteravond in de Nieuwe Remon strantse Kerk te Amsterdam een dienst bijgewoond, waarin door ongeveer 40 kinderen tussen 10 en 15 jaar een Paas spel werd opgevoerd. Met dit spel getiteld Kinderen ruzalem, poogt de schrijfster, de Remon strantse predikante mej. da H. J. Modderman (een studievriendin van Koningin) aan kinderen de betekenis het Paasfeest bij te brengen. Donderdag laatste kans om munten in te leveren Donderdag 15 April is het de laatste gelegenheid om de zinken stuivers, kwar tjes. dubbeltjes, 2ü centsstukken de bronzen 2V4 centsstukken, centen halfjes; de zilveren halve gulden, het zilveren kwartje en de nikkelen stuiver an voor de oorlog bij de postkantorep i te leveren. Uit de Staatscourant Aan A. A. Hasche is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als honorair sul der Nederlanden met de persoonlijke titel van consul-geheraal te Bogota. Dit consulaat zal voortaan als consulaire af deling deel uitmaken van het gezant schap te Bogota. Koning Leopold in de beschaving tefug Koning Leopold van België is gisteren per vliegtuig uit het oerwoud in Panama City teruggekeerd, om „dringende af spraken te kunnen nakomen". Die af spraken had de koning gemaakt, vóór hq met de expeditie het oerwoud in trok. Als zjjn afspraken dit mogelijk maken, zal de koning zioh weer bij de expeditie aansluiten. Engeland en de E.D.G. Gaullisten vinden Brits plan ontoereikend De vijf Gaullistische ministers in het kabinet-Laniel hebben gisteravond een beroep gedaan op de premier, te pro testeren tegen de ontoereikendheid van de voorgestelde Britse band met het Europese leger. Zij weigerden hardnek kig hun goedkeuring aan het plan te hechten. Ondanks het Gaullistische be roep heeft de kern van het Franse kabi net het Britse plan aanvaard. De Britse voorstellen zijn nog steeds geheim. Zi; zullen echter vóór het komende week einde worden gepubliceerd. Van welinge lichte zijde werd enige tijd geleden •el reeds verklaard, dat Britse eenheden op het vasteland onder hetzelfde mando gesteld kunnen worden als de troepen van de EDG. Engeland zo der beloofd hebben troepen op het land te houden voor de duur v spanning in de..wereld. Het zal verder de EDG raadplegen, als het troepen venst terug te trekken. Verder zouden Britse vertegenwoordigers zitting neme in alle hoofdorganen van de EDG. lagan voor zes maanden de cel in Dr Jagan, de afgezette premier va Brits-Guyana, is veroordeeld tot 6 maai den gevangenisstraf wegens overtreding verordening, volgens welke hij de hoofdstad Georgetown niet mocht vi laten. Jagan wenste geen verdediging, „omdat heel de kolonie één grote ge vangenis is en het daarom toch niets uit- Beroep Simpanghotel verworpen De gemeenteraad van Soerabaja heeft met algemene stemmen het hoger beroep van de heer Weyer namens de Nationale Handelsbank over de intrekking der gunning van het voormalige Simpang hotel verworpen en hiermede het besluit van burgemeester cn wethouders be krachtigd, aldus meldt het A.I.D. de Preangerbode. Wethouder R. P. Amang Makmoer verklaarde dat hoewel op zich zelf de overtreding van een employé niet ernstig was, de weigering,om de minister van Economische Zaken een kamer te verhuren politiek gezien allerminst on betekenend was en dat deze weigering als een belediging van de overheid en het Indonesische volk bèschouwd kan wor den. Een andere en juistere straf dan in trekking van de vergunning is moeilijk denkbaar, zeide hü. Het voorstel tot statutenwijziging der N.V. Billitonmij met het oog op het plan om door uitgifte van bonusaandelen het kapitaal te verhogen tot f21 millioen, zal behandeld worden in een aandeelhou dersvergadering op 24 dezer 11 uur v.m. ten kantore te 's-Gravenhage. Voorgesteld wordt o.m. de dotatie aan het reserve fonds te limiteren, het primair dividend te verlagen van V/t tot 5 pet, het maxi- van tantième te doen vervallen en iedere commissaris en directeur een bepaald percentage als tantième toe te kennen. Na de Belgische verkiezingen C.V.P. verloor in Kamer van Afgevaardigden niet minder dan 14 zetels Onmiddellijk nadat premier Van Houtte gisteren zijn ontslag had aan geboden, is koning Boudewijn van België besprekingen begonnen met vooraan staande politici. Hoewel het heel goed mogelijk is. dat de koning opnieuw een r.katholiek als formateur benoemd, geeff men toch een socialist de meeste kans en als dit laatste bet geval is dan zal dat Spaak zijn. Wordt het Spaak niet, dan zal de eerste man van de Belgische socialisten toch zeker wel de portefeuille van Buitenlandse Zaken te beheren krijgen. De rooms-rode coalitie, die wij giste- I ren als één der mogelijkheden aanmerk- I ten, wordt thans uitgesloten geacht: de r katholieke leider De Lefèvre ver klaarde te Brussel: „Wq zullen eerder Deze jongedame luistert met belang stelling naar de muziek uit haar „fietsradio". Van huis naar kantoor of op een vacantietochtje behoeft men de radio niet meer te missen. Netjes op de fiets bevestigd, bevindt zich een zeskrings middengolf ont vanger in een huls op het frame be vestigd. De luidspreker is op het stuur gemonteerd en de batterijen vinden een plaats achter het zadel. Duitsland heeft de primeur van deze luxe. Voor goed 120 mark (f108) bent u bezitter van zo'n apparaat. Stemming bij volmacht Minister is het niet eens met Alkmaar H$t besluit van B. en W. van Alkmaar, an religieuzen geen volmacht te geven m bvj de statenverkiezingen te stem men voor een zieke „huisgenoot", heeft niet de instemming van minister Beel. maar de bewindsman acht zich niet be voegd hier in te grijpen. Dit blijkt uit het antwoord van de minister op vragen het Tweede-Kamerlid Groen (KVP). Honderdduizend Chinezen in Indo-China Ten koste van vele doden aan beide zijden van de frontlinie ET AANZIENLIJKE verliezen aan beide zijden hebben de Franse Unie strijdkrachten een massale communistische aanval op Dien Bien Phoe. afgeslagen. Het zijn woeste gevechten geworden vap man tegen man, waar bij gebruik werd gemaakt van de bajonet, handgranaten en messen. Bijna twee uur lang hebben de Fransen met de communisten gevochten in en bij de doorweekte loopgraven op een 375 m. hoge heuvel aan de Oostzijde van het fort. Toen'de manschappen vandeVietminh zich terugtrokken, moesten zij honderden doden en gewonden op het slagveld achterlaten. in de oppositie gaan dan een pact met de socialisten te sluiten De definitieve uitslag voor Kamer en Senaat (die voor de provinciale raden gaven wij gisteren reeds) is Kamer van Afgevaardigden r.-katholieken 94 zetels, verlies 14; socialisten 86 zetels, winst 9; liberalen 25 zetels, winst 5; communisten 5 zetels, verlies 2; r.-katholieke splintergroepen 2 zetels. Senaat r.-katholieken 49 zetels, verlies 5; socialisten 42 zetels, winst 5 liberalen 11 zetels, winst 1; communisten 2 zetels, verlies 1; soc.-liberaal kartel 2 zetels. Eerste asperges in Bergen op Zoom geveild De eerste asperges zijn gisteren aan da groenten- en fruitveiling te Bergen on Zoom aangevoerd. Twee kwekers zorgden voor een totale aanvoer van 2'.4 kg. Deze eerstelingen werden voor f 4.20 per kg verkocht. Onderdak gevraagd voor Ned. kinderen Op Nederlandse gezinnen wordt ee: beroep gedaan, dit jaar van 21 Juli to 11 Augustus gastvrijhejd te verlenen aa: Nederlandse kinderen van 8 tot 15 jaar, die in Duitsland wonen. Vorig jaar den 234 van zulke kinderen in Nederland ondergebracht, maar 78 anderen moesten worden teleurgesteld wegens plaatsge brek. Men kan zich aanmelden aan het bureau van de Cosa, Bovenbrugstraat 29, Arnhem, tel. K 830025830, met opgave gewenste leeftijd, godsdienst er slacht. Geldelijke bijdragen kan storten op girorekening 275987 van de Cosa te Arnhem. Treinverkeer A'dom-R'dam was gestremd Door een aanvaring van de Veenbrug bij Voorschoten was heden omstreeks het middaguur het spoorwegverkeer Amster damRotterdam gestremd. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. De communisten hebben voor de aan val op de heuvel vermoedelijk verschei dene bataljons gebruikt in een wan hopige poging een verloren uitgangspunt te heroveren voor een massaal offensief tegen het hart van het bastion, dat een kilometer van dc heuvel ligt. De Fransen veroverden die heuvel Zaterdag en sinds dien hebben zij vier venijnige, zware Vietminhaanvallen moeten weerstaan, die de communisten honderden doden hebben gekost. De communisten hebben deze stelling hard nodig, omdat zij het dichtst bij het centrum van de vlakte Dien Bien Phoe ligt. Alle loopgraven stellingen zijn nu weer vast in handen in de Fransen. De rebellen, die in het oerwoud :huilplaats hebben gezocht, wreekten zich voor deze zware nederlaag met artilleriebeschieting van de Franse stellingen. Het internationale Rode Kruis heeft öen beroep op beide partijen gedaan het mogelijk te maken, de gewonden te voeren. Men heeft gevraagd om neutrale zones voor het onderbrengen van zieken en gewonden. De eenheden van de geneeskundige dienst hebben aan belde zijden zware verliezen geleden. "Volgens Nationalistische Chinese krin gen zouden zich in Indo-China ongeveer 100.000 communistisch-Chinese soldaten bevinden. Volgens het nieuwsbureau Tao Tai bevinden zich vijf Chinese dlvislee in Indo-Ohina plus ongeveer 50.000 tech- andere Chinese militairen. In de Koreaanse oorlog was een Chinese divi sie toen twaalfduizend man sterk. Ook Chinese militaire adviescommis sie in Indo-China zijn aangekomen onder leiding van^de een-ogige generaal Lloe Potsjeng. Een nationalistisch blad meldt, dat In de eerste helft van Maart onge- 10.000 Chinese soldaten het Viet- minhgebied zijn binnengesmokkeld. Koortsachtig wordt er op het vliegveld bij Hanoi gewerkt om de toestel lendie deelnemen aan de slag om Dien Bien Phqe, weer gevechtsklaar te hebben. Op de foto ziet men, hoe de vliegtuigen worden nagekeken en voorzien van een nieuwe lading bommen. Gezelschap voor Mossadeq Ex-premier Mossadeq van Perzië, die heeft geklaagd over zijn een zame opsluiting, kreeg gisteren tot zijn gróte verbazing twee celgeno ten: een communistische rebel en een zakkenroller. Die waren hem gezonden door de procureur van het leger „voor de gezelligheid". Mossadeq re» "de onmiddellijk Hij verzocht h. Hof, zijn klacht over eenzaamheid maar te ver geten Brieven van onderweg (2) Voor reusachtige voorraad rijst zijn geen kopers te vinden (Van onze correspondent Alfred van Sprang) BANGKOK, (Siam), April 1954 HET IS NU VLIEGERTUD. Op het grote, groene paradeveld voor het Koninklijk Paleis met zijn gouden pagoda, verblindend in de felle tropenzon, krioelt het van de kleine jongens en volwassen mannen met grillige, papieren vliegers bedrukt met onbegrijpelijke Siamese lettertekens. Er wordt heftig gestreden met kleine jachtvliegers, die de grote vogels hoog in de blauwe lucht bespringen en omlaag trachten te trekken. En in de schaduw van de bomen om het veld genieten honderden toeschouwers dit zorgeloze vertier. Er zijn echter ook zorgen. Siam (of Thailand zoals het land tegenwoordig heet) bestaat in de allereerste plaats van de export van rijst. Tot voor kort was er voor iedere baal rijst ook 'n grage koper. Dat is nu echter anders. Het land heeft 'n enorme rijstvoorraad. waar voorlopig geen afzetgebied voor te vinden is. En economische moeilijkheden zijn er het ge volg van. De schatkist begint lèeg te raken. De import moet sterk beperkt wor den. Evenals de binnenlandse uitgaven. Intussen zakt de koers van tical op de wereldmarkt. In regeringskringen trekt men dan ook terecht een zorgelijk gezicht. Maar in de drukke, lawaaierige straten van Bangkok is niet veel van die zorgen te merken. In het overvolle centrum, met zijn honderden winkels, rijden meer auto's dan ooit en duizenden samlors: de Sia mese uitgave van de Indonesi.che betjak. Vele van deze bakfietsen-voor-transport zijn tegenwoordig gemotoriseerd en vullen de toch al zo overladen atmosfeer met nog meer herrie en benzinedaihp. Het DAT de burgemeester van Liverpool, W. John Tristan. voor een officieel be zoek in Amsterdam is aangekomen. DAT de eerste zelfvarende emmerbag germolen die na de oorlog in ons land voor Engeland is gebouwd, morgen Smit in Kinderdijk te water wordt laten. DAT de Bantam van R'damsche Lloyd die Zondag naar Indonesië vertrok, is uitgerust met een luchtregelingsinstalla- tie en zo'n installatie ook op de andere vrachtschepen van de Lloyd wordt1 aange- I bracht. DAT de 41-jarige Amsterdamse sor teerder. die beschuldigd was van het in de Amstel duwen van dc 52-jarige ge scheiden naaister G. S., op vrije voeten is gesteld. DAT de telefoon in Dordrecht gister avond door een storing lange tijd on bruikbaar was. DAT het vroegere Tweede Kamerlid voor de SDAP, mevr. A. de Vries Bruins, op Tweede Paasdag 80 jaar hoopt tc worden. DAT een 21-jarige debiele joqgem^q van 6 m hoog uit 'n gesticht in Maarssen sprong en met een bekkenfractuur kreu pel op de Churcbilllaan in Amsterdam werd aangetroffen. DAT de Utrechtse politie inlichtingen heeft gevraagd over een onbekende gees telijk gestoorde vrouw, <jie Zondag in Utrecht is aangetroffen. DAT t.g.v. het 140-jarig bestaan van het regiment Limburgse Jagers (gevierd op 9 Januari) een gedenkboek is verschenen, samengesteld door de eerste luitenants T. Hendriks en P. Derks. DAT op 21 April in Straatsburg een bijeenkomst van de Int. Burgerluchtvaart Organisatie over coördinatie /an het luchtverkeer in Europa wordt gehouden, waaraan ook twaalf Nederlanders zullao deelnemen. DAT J. F. v. Hengel tot voorzitter •- anjhet levén hier nu zelfs de Ned. K.v.K. ïn de V.S. benoemd .>ginnen te vinden..,. resultaat is. dat het centrum van deze zonnige stad een permanente verkeers chaos vertoont. Melk Bangkok heeft een uitgesproken inter nationaal karakter. Tussen de bijna an derhalf millioen goedlachse Siamezen in overwegend witte broeken en hemden, in strakke flatteuze toiletten van kleurig) stof en in de oranje-gele gewaden v Boeddhistische bedelmonniken, bewegen zich de vertegenwoordigers van minstens dertig naties. De Nederlanders nemen et belangrijke plaats onder hen ln. En er geen kruidenierswinkel, die geen blikji Hollandse melk verkoopt. En tegenovi het moderne, monumentale postkantooi op de drukke New Road, staat zelfs gebouw in oud-Hollandse stijl, compleet met trapgeveltjes cn al. Het is het gebouw van de Nationale Handelsbank, die e stekende zaken doet. Evenals de particu liere geldwisselaars: meest slimme Chi nezen. die in een miniatuur-kantoortj' met drie of vier telefoontoestellen, alli soorten valuta kopen en verkopen en hui hand niet omdraaien voor een transactie van een ton. Het is drukkend. De atmosfeer is z en vochtig en iedereen, die het zich veroorloven kan beschikt minstens een air-conditioned kantoor en slaapka mer. Er is echter ook een tijd geweest, dat de politieke atmosfeer in deze tempel stad (er zijn meer dan driehonderd pels) geladen was Dat schijnt nu voorbij te zijn. Het is zo lang geleden, dat het leger en de marine of de luchtmacht en de politie, elkaar in de straten van Bangkok, in operetteachtige revolutiestijl, bestreden hebben, dat sommige mensen beetje saai Hij was tegen de H-bom Am. atoomgeleerde bleek ex-communist De Amerikaanse atoomgeleerde dr Ro bert Oppenheimer, die de eerste atoom bom samenstelde, is geschorst, hangende onderzoek naar zijn betrouwbaarheid, aldus meldt de New York Times. De geleerde heeft in het verleden zeer luwe betrekkingen met de communisten onderhouden. Hij zou thans geen commu nistische sympathieën meer hebben, maar atte hij de veiligheid zeer lichtzinnig op. Zo zou hij o.m. ex-communisten in zijn werkplaatsen hebben aangesteld. Dr Oppenheimer heeft zich „op huma nitaire gronden" heftig verzet tegen da ontwikkeling van de waterstofbom. De begroting van Financiën Scelba met de hakken over de sloot De twee maanden oude Italiaanse coa litieregering van premier Scelba is bij belangrijke stemming met de hakken de sloot gekomen: niet 295 tegen stemmen keurde de Kamer de be groting van het ministerie van Financiën goed, nadat deze Zaterdag bij een ge heime stemming was verworpen. De ge heime stemming van Zaterdag was on geldig verklaard, omdat er onregelmatig heden bij gebeurd waren. Betogingsplannen der Ambonnezen 24 dezer Naar aanleiding van een bericht in Het Vrije Volk, dat het bureau Zuid Moluk- ken op 24 April a.s. in Den Haag voor de ambtswoning van minister president dr W. Drees een grote betoging zou houden onder regie van de heer Carel Briels, ont werper van massa-spelen, heeft dr J. P. Nikijuluw medegedeeld, dat nog gezocht •ordt naar de juiste vorm van deze be toging. Als doelstelling staat voorop, dat de Zuidmolukse gemeenschap in Neder land de aandacht trekt van de internatio nale pers en van de wereldopinie, omdat alleen door tussenkomst van de Verenig de Naties rechtsherstel zal kunnen wor den verkregen voor de republiek Zuid Molukken en terugkeer van, de Zuid Molukkers naar hun vaderland. Over de ezenlijklng van het plan werden nog slechts informatieve besprekingen ge voerd met sympathiserende Nederlan ders, onder meer Carel Briels, en autorl- Het Vrije Volk wist reeds te melden, dat vier tot vijfhonderd kinderen in smetteloos wit een zwijgende betoging zouden houden voor de ambtswoning, xna twee meisjes zouden aanbellen vlaggen van de republiek Zuid Mo lukken af te geven benevens een brief de woorden: „Wij hebben het koud en willen graag naar huis, maar bambd8Gl-yv-dy'en i". Cameramensen vAn Amerikaanse filmjournaals zouden wordèn uitgeno digd. Gelijk dr Nikijuluw echter mededeelt, staat er nog niets vast. Kort en Klein 30-J. kantoorbediende H. K. heeft en periode van enkele jaren kans gezien in zijn beirekking, een couranten- bedrijf te Deventer, bedragen te ver duisteren tot een totaal van ruim f2000. Hij is nu gearresteerd. De 38-j. Suri- stoker W. L. R., die in een Am sterdams pension een radiotoestel had willen stelen, dodh door de pensionhoud ster werd klem gezet tussen kamerdeur deurstijl, is in hoger beroep veroor deeld tot 7 maanden irechtbankvonnLs 1 jaar) De ruïne van de Herv. Kerk te Bergen (N.H.) zal gerestaureerd worden ikosten: f480.000). De 39-jarige landbouw en schaap herder Th. M. V. te Cromvoirt (Vught) het Cromvolrter Boertje, is wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst in Den Bosch in hoger beroep veroordeeld tot 6 maal f 120 boete (overeenkomstig het vonnis van de kantonrechter). De 24-jarige leerling-stucadoor P. V. uit Gouda, die zijn schoonvader bij een echtelijke ruzie met een mes had gestoken is in Rotterdam veroordeeld tot 12 mnd., waarvan 5 voorwaardelijk. Op een in Den Haag gehouden af delingsvergadering van de Vrijz. Demo cratische Bond is tot voorzitter gekozen mr Louis Bourbon cn tot secretaris de heer P. van Baer. Secretariaat, Frederik Hendriklaan 97, Den Haag. Premier Papagos van Griekenland heeft acht van dc twintig ministers in zijn kabinet vervangen wegens een me ningsverschil. HET WEER IN EUROPA lil" C S windstil" windstil wzw windstil Oslo Stockholm Kopenh. Parijs Bordeaux Grenoble Genève Locarno Wenen Innsbruck Wisselend bewolkt .;/T\ Het K. N. M. I. te De Bilt r.'-ri verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking en IA. overwegend droog weer. Ma- tige in het Noorden van het 'Wf, A-alf land aanvankelijk krachtige wind tussen West en Noord- West. Vannacht voornamelijk ln de Zui delijke helft van het land plaatselijk lichte nachtvorst, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Woensdag: Zon van 5.47 tot 19.34 uur; Maan van 15.58 tot 4.13 uur. Op 18 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1