Plesman en zijn verhouding tot de Schepper LINOLEUM KROMMENIE Stem van Hitier en stenen bijl op tentoonstelling bl4 linger jongen mooi Zeven gebeurtenissen rondom atoom- en waterstofbom NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 ZATERDAG 10 APRIL 1945 ZOALS MAAR WEINIGEN HEM HEBBEN GEKEND „We moeten het lijntje naar boven vasthouden PLESMAN, ze hebben me gevraagd over jou te schrijven in een „liber amicorum". Dat is een gevaarlijke opdracht. Ik heb ook al de rouw dienst geleid. Daar zat eenzelfde gevaarlijke kant aan. Ik herinner me no« precies ons gesprek na de ramp van Prestwick in October 1948. Dat was een enorme slag toen voor je. In je karakteristieke, ruige, beeldende taal begon je dat gesprek aldus: „Dominee, dat is een zware klap. Ik heb aan de Prins gezegd: nog één zo'n slag en we liggen in eeri kistje". Je was toen naar de nabestaanden vai de slachtoffers gegaan en hebt gezegd Daar moet een dominee bij komen. Dat vonden ze goed. Maar nu ging het or. vraag hoe ze het doen zouden Je dat ik dat natuurlijk zelf het beste ■weten, maar intussen schreef je me geveer alles voor. Want je kende me wel, maar nam toch liever het zekere het onzekere. Je zei „Er komen enige duizenden mens- het kerkhof. De meesten hebben kerk nooit van binnen gezien en vinden een dominee iets, waar je eerst even aar wennen moet. Als jij nu de Christelijk' heid er te dik op legt, dan staan ze ti denken„Die vent misbruikt waarachtig zo'n ramp om reclame te maken zijn eigen zaak En dan is het weg Aan een open graf is een mens maar een klein kind en als God spreekt, hebben wij niets te vertellen. Houd dus geen lange redevoering, maar bid het Onze Vader". Dat heb ik toen gedaan en het wai Maar dreigt nu niet weer hetzelfde ge vaar Namelijk zo, dat ik je geloof gé gebruiken als reclame voor de zaak, die mij lief is. door tot ongelovigen te zeg gen Nou zie je eens, hij geloofde wél, en hij was toch maar die grote Plesman! Dat gevaar is er, maar ik zou het alleen kunnen ontlopen, als ik over je zweeg. Want voor mij blijf je de man, die inner lijk altijd bezig was met zoeken naar God. Ook als zodanig, leven een getuigenis en dat mag toch gezegd worden. Dat moet zelfs gezegd worden, wil men je persoonlijkheid in haar volheid waarderen. In datzelfde memorabele gesprek heb je je geloof samengevat in de woorden, die ik ook in de Willemskerk heb geci teerd „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat het in het leven tenslotte maar om één ding gaat zoals jij dat'in Enschede eens hebt gezegd dat we het lijntje naar boven vasthouden. Dit gebaar, en je hand ging rechtstandig op en neer, dit gebaar, dat is het. De rest is stof en Hoor je dal, jeugd van Nederland TZTJK, ALS JUFFROUW JANSE en zo, uit laten we zeggen Coevorden, dat zegt, klinkt het anders, dan wanneer het uit jouw mond komt. Als een reus als jij, een visionnair, een captain of indus try. een wereldburger, een geboren leider, een man met een fantastisch in zicht. doorzicht en kunnen, als een man. die het zover heeft gebracht, zoiets zegt. dan gaan zulke woorden roodgloeiend staan en ik zou er een enorme luidspre ker naast willen zetten om er bij te roe pen over heel Nederland en daarbuiten Hoor je dat. jeugd van Nederland, hoor je dat, H.B.S.-ers en Gymnasiasten, M.T.S.-ers en Delftenaren: „de baas", deze grote man. waaraan wij geen van allen konden tippen, die zei het zoEn ihij heeft gelijk Men is pas een echt, volledig mens, als men gelooft! Dat ik dus een beetje propaganda met je schijn te maken, daar zul je zelf wel geen bezwaar tegen hebben. Want iets dergelijks heb je me ook over je kerk- gaan gezegd. Dat was. toen je eens op ccn bijeenkomst van de „moral rearm- ement" was geweest. Dat lag je niet en je was niet lekker. Je bent toen eerst maar eens op een bed gaan liggen. Daar na heb je er weer wat bij gezeten. Maar je moest te veel zwijgen en dat kon je niet. Tenslotte heb je ongezouten je opi nie gezegd, ongeveer in deze woorden „Jullie doel is goed, maar wat ik niet begrijp is waarom je daarvoor in een hotel in Zwitserland moet kruipen, als je het vlak bij je deur hebt: elke Zondag kun je naar de kerk gaan. Als de preek je niet be valt, nou, dan.luister je niet, maar je kijkt naar de mensen en je voelt de sfeer aan en je komt tot rust. Boven dien is dat effectiever. Want als je een vooraanstaand persoon bent op enig gebied, en ze zien je daarheen gaan, denken ze: Verdomd, gaat hij naar de kerk? Dan moet dat toch niet zo gek zijn als ik dacht!" Maar je ging niet naar de kerk alleen om te tonen, dat je het belangrijk vond want alles wat God betrof had een vreemde aantrekkingskracht op je. Je kwam daar sinds je gevangenschap niet meer van los. Ik heb je altijd beschouwd als een geniaal artist Bijna alle waarach tige kunstenaars zijn op de een op dndere manier Godzoekers Maar als ze er gaan spreken rijzen je haren te berge. Zo was 't ook met jou. Je was zo direct op de dingen reagerend, ook in je geloof, dat je intuïtief de essentie van het geloof te pakken had. Maar als je er over ging spreken zei je naast een paar brillantc dingen een heleboel onzin. Soms begreep je zelf wel, dat je over God beter kon zingen dan praten, laat staan schrijven. Terwijl ik dit schrijf moet ik glimlachen over je stokpaardje over de ziel... wilde, dat de kerken over de hele wereld zouden samenwerken om een team van de knapste mannen der wetenschap te vormen, die dan het bewijs zouden moe ten zoeken voor het bestaan der ziel. Eenmaal dit bewijs gevonden, zou het voor de moderne mens niet meer zo las tig zijn te geloven: „Want", zei je, „als de mens een ziel heeft, dan is er ook een God. Van God de Schepper begrijp ik Zó boeiend is nu PANORAMA niet veel, van Jezus Christus ook maar schijntje, maar de Heilige Geest, dat begrijp ik: dat lijntje tussen Heilige Geest en onze ziel". Ja. als je de ziel wilde gaan bewijzen, dan liet ik je maar praten. Want elke poging om daar iets tegen in te brengen, werd eenvoudig weggevaagd met je grote hand. Die grote handen van je TK DENK DIKWIJLS aan die grote handen van je. met de brede vier kante vingertoppen Je handen spraken duidelijke taal Ik heb ze nog één keer gezien, toen je gestorven was, en de ziel je weggevloden. Waarheen? Dat wist je niet precies. Dat was „het onbekende land" en over onbekende landen liet je je niet graag uit. In 1943. in het begin van onze kennismaking, toen ik pas in Enschede was gekomen, liep ik rond met het plan een serie boekjes te laten ver schijnen. na de bevrijding als we die zouden beleven om mee te geven aan jonge gezinnen, ter vernieuwing en ver sterking van het Christelijk fundament van ons volksleven. Ik besprak mijn plan met je en je zegde mij een inleiding toe. Het is by een plan gebleven, maar je in leiding heb ik nog. Je begeleidende brief begon zo: „Nadat ik U toegezegd had U het een en ander op schrift te geven, werd mij bij het overdenken van mijn belofte dui delijk, hoe weinig ik wist en hoe gemak kelijk het is er over te praten, hoe moei lijk echter het op papier te stellen Toch heb ik mij er tor gedwongen een en an der neer te schrijven, hetgeen dus over wegingen zijn van een leek; ik hoop, dat U er iets aan heeft." Plesman 11 En het eind van de brief luidde: „Ik zal zeer gaarne met U hetgeen ik hier op schrift heb gesteld bespreken, omdat ik meen, in mijn mondelinge toe lichting sterker te zijn, dan in mijn schriftelijke uitingen." De schets van een inleiding, die je mij daarbij zond, is zo typerend voor je, en de moeite waard om bekeken te worden. Daarom volgt deze hier: Er zijn verschillende voorbeelden te noemen waar het dier de mens treft. De adelaar met zijn blik. hond met zijn reuk, enz. Ook de jonge pasgeboren dieren kunnen vroeger ii hun levensonderhoud voorzien dan de kinderen der mensen en dit laatste waarschijnlijk de sterkste drang tot het stichten van een gezin, welke in stelling waarschijnlijk de belangrijkste factor is geweest voo- de ontwikkeling van de mens Door het gezin en familie werd de ervaring bewaard het grootste deel van onze kennis kunde werd in het gezin verkregen en onze levenshouding en gevoels leven werden daar gevormd. Het is opmerkelijk, hoe onze levens houding en ons gevoelsleven door de godsdienst worden beïnvloed. Het blijkt onvoldoende te zijn wanneer men uitsluitend door humanisme hier aan vorm laat geven, en ook een cos- mische godsdienst leidt niet tot eer volledige harmonie De wijze, waarop de opvoeding in het gezin plaats kan hebben, is ln hoge mate afhankelijk van hetgeen de ouders zelve van vader en moeder hebben geleerd Het lijkt een verstandige raad te zeggen: Trouw in Uw eigen nationaliteit, Uw eigen stand. Uw eigen leeftijd, Uw eigen Godsdienst, maar het moder ne leven leidt er toe. dat men in aan raking komt met personen van geheel andere opvattingen, leefwijze Ook in zulke gevallen is het nodi^ mogelijk, tot een harmonisch geheel te komen en dan zal men tussen en vrouw een brug moeten slaan welke weer tot harmonie moet leiden om bij de opvoeding van de kinderen en bij het leven in het gezin een leid raad te geven. Hoe moeilijk is het om tussen leken een vruchtbaar gesprek te houden over God en hetgeen Hij van ons ver langt.. De bedoeling van deze hand leiding is juist om deze gesprekken te vergemakkelijken en aan hen. die huis uit geen vaste leiding hebben ge had, hier een aantal overwegingen aan te bieden, welke kunnen dienen, als hulp om het godsdienstig leven in het gezin te bevorderen. Soms fantastisch, maai steeds geniaal Oef! Dat was een zware bevalling. Er waren dingen, die je vlotter afgingen Toen je daar bij Enschede verbannen zat, hebben je hersens niet alleen K.L.M. weer opgebouwd, maar ook de Kerk, ja, de hele wereld. Daar waren wilde, al te fantastische plannen bij, maar ze hadden bijna allemaal een ge niale touch. Je hebt me je ideeën over opleidingsschool voor de buiten landse dienst ontvouwd, evenals je plan voor de wereldvrede, die zijn helaas bij een boekje gebleven. En dan Arabië. Je wilde alle aankomende pre dikanten een reis naar Palestina laten maken, natuurlijk per K.L.M.. opdat later smakelijker uit de Bijbel zou den kunnen vertellen. Ze moesten, als daar toch waren, meteen een beetje door Arabië reizen. Dan zou er onder hen ongetwijfeld iemand warm lopen de bevloeiing van de Arabische Woestijn en een tweede Plancius zou de zaak aan 't rollen brengen. n van je vele plannen voor de Kerk had te maken met het lied, dat ik in die e jaren dikwijls in de kerkdienst liet zingen, en waar je zoveel van hield ;as van mening, dat de Kerk elk jaar een grote prijs zou moeten uitloven dichters en componisten om aan nieuwe liederen te komen. „Als je", zei „de gemeente psalmen laat zingen ;r Jacob en Jeruzalem, dan begrijpen daar niets van. We moeten moderne liederen hebben, liederen van het he den! Let maar eens op. als je Gezang opgeeft, dan gaan de matte oogjes schitteren, dan gaat er een electrische trilling door de kerk heen. dan staan ze te zingen met hun hele ziel en ze heb ben ineens weer moed op de toekomst, ik incluis". Wat de toekomst brengen moge Mi) geleidt des Heren hand. Moedig sla ik dus de ogen naar het onbekende land. Wil mij volgen zonder vragen Vader, wat Gij doet is goed. Leer mü slechts het heden dragen Met een rustig kalmen moed. Heer, ik wil Uw liefde loven, al begrijpt mijn ziel U niet. Zalig hij, die durft geloven ook wanneer het oog niet ziet. Schijnen mij Uw wegen duister T oelichting "Dij Het Wereldvenster te Baarn is een boek van 175 pagina's verschenen, dat tot titel draagt „De vliegende Hollander" en bedoeld is als een stille hulde aan een der grootste Nederlanders de veel te vroeg gestorven directeur-gene raal van de K.L.M., dr Albert Plesman. Het bestaat uit korte im pressies van een kleine veertig vooraanstaande figuren uit binnen- en buitenland, die onze onverge telijke luchtreus allemaal van zéér nabij hebben gekend. En juist daar ligt het geheim van de kracht, die men uit dit boek kan putten. Nu eens wordt men door een causeur sterk geboeid, dan weer beluistert men een verteller, die de lezer doet glimlachen of schaterlachen, en weer een andere vriend van Plesman zegt woorden, die beklemmen of ontroeren. Hier volgen dan de namen van de man nen, die stuk voor stuk. vol be wondering en verering, hun hart hebben uitgestort LI.-Generaal I. A. Aler, die "pas tot opvolger van Plesman werd be noemd; A. M. v. d. Pauw, hoofd Commerciële Dienst Nederland K.L.M.; W. C. J. Versteegh. oud onderdirecteur K.L.Mir R. J. Gastendijk van de Rijksluchtvaart dienst; G. W. Bakker, administra teur N V. Ver. Ned. Scheepvaart Mij (V.N.S.) te 's-Gravenhagé; Jhr I. L. van den Berch van Heem stede. erelid van de K.N.V. v. L Jerry Shaw; Jac. Kleiboer; W. Vogt, technisch directeur „Fridor" 's-Gravenhage, W. van Veenen- daal. gezagvoerder K.L.M.; dr ir M. H. Damme, oud dir.generaal P.T.T.; mr D A. Delprat, dir Stoomvaart Mij. „Nederland"; dr ir. W. Schermerhom. hoogleraar TH Delft. Henri Hegener, jour nalist; H. Ch. E. van Êde van der Pais, oud dir.-gen. Rijksluchtvaart dienst; prof. dr ir H. J. van der Maas. hoogleraar T.H. te Delft, voorzitter Ned. Inst, voor Vlieg- tulgontwikkeling; H. J. P. van Heek; mr S. E Neisingh-Bakhuis; dr G. Bolkestein, oud-minister van Onderwijs; dr J. Tinbergen, hoog leraar Ned. Econ. Hogeschool, te Rotterdam; directeur Centraal Planbureau; ir J. Luymes, Onder directeur Hoofd Technisch Bedrijf K.L.M.prof. mr D. Goedhuis, bur- gerluchtvaartattaché voor Neder land in Engeland, Frankrijk. Por tugal en Spanje; Sir William P. Hildred, director general I.A.T.A. ir F. Q. den Hollander president Ned. Spoorwegen; C Kolff, voor zitter K.N V. v. L., president van de Fédération Aéronautique In ternationale; I. F. Dempsey, gene ral manager of „Aer Lingus"; Gil bert Périer, president Sabena; Per A. Norlin. president van de S.A.S.: dr W. Berchtold. pres.-directeur Swissair; Donald W Douglas, pre sident Douglas Aircraft Company. Inc.; Robert E. Cross, president The Lockheed Aircraft Corpora tion; gen Joseph T. McNarney U.S. A F (Ret.) president Consoli dated Vultee Aircraft-Corporation Chr. K. Werkman; Frank N. D Buchman. president M R A.; ir D Roosenburg. architect B.N. Adr K. Vaandrager, K.L.M.-arts Cura cao; en ds P. Fagel, Ned. Herv pre dikant, Brussel. Van laatstgenoem de is nevenstaand artikel. De prijs van het boek bedraagt (geb.) f6 90 zie. ik vraag U niet Eenmaal zie ik al Uw luister Als ik in Uw hemel kom. Laat mjj niet mün lot beslissen. Zo ik mocht, ik durfde niet. Ach, hoe zal ik mij vergissen als Gij mij de keuze liet. Wil mij als een kind b'handelen, dat alleen den weg niet vindt. Neem mijn hand in Uwe handen en geleid mij als een kind. Waar de weg mij brengen moge aan des Vaders trouwe hand loop ik met gesloten ogen naar het onbekende land. TA, JE HIELD VAN DAT LIED. hoe J weinig het ook bij je scheen te pas sen. Of paste het precies bij jou, bij die ziel van je, die als een klein kind in de kern van je wezen zat en die door Gods vinger was aangeraakt, waarover Pau- lus zo treffend geschreven heeft: „Want Gij hebt niet ontvangen een geest van slavernij om opnieuw te vrezen, maar gij hebt ontvangen den geest van het zoonschap, door wel- Wlo overlegt, legt liever linoleum I Een prachtige U botft er baast nitts aan te doen. Een droge doek is meestal voldoende en nu en dan een vleugje Linoleum-was Krom menie. Dal is alles! is mooi en blijft mooi ken wij roepen: „Abba. Vader! geest getuigt met onzen geest, wij kinderen Gods zijn". We hebben je lied in de Willemskerk gezongen, dat had je lieve vrouw zo wild. En Jo Vincent heeft voor laatst haar schone stem laten horen Mozart's loflied aan den Heer. En Louis van Tulder. die zelf zo vaak de evange list in de Matthaus-Passion vertolkte, heeft het K.L.M.-koor het beste laten zingen, dat een mens op aarde zingen kan. En je lievelings-sweet-n „When yop come to the end of a per fect day" heeft ons aan 't eind allen ont roerd. We hebben dat allemaal willen doen. met je vrouw en je kjnderen je kleinkinderen, met je vrienden, dat we van je volle persoonlijkheid niet loskomen en omdat we wilden dat dit einde je leven waardig zou zijn. Die „perfect day" voor jou is een zware dag geweest, een soms haast on dragelijke dag. Maar je hebt 'm met je hele wezen beleefd, met oen onverzet telijke moed, en je hebt als een goed Christen van het leven en van de men sen met al hun gebreken gehouden. Is het feit, dat ik in briefvorm over je schrijf, alleen maar een stijlkwestie, omdat ik zó alleen uit deze opgaaf kan komen? Neen. toch wel niet. Zoals kin deren soms brieven naar de hemel schrijven, zo schrijf ik deze brief. Ik weet niet of je in je nieuwe bestaans vorm nog lastig wilt worden gevallen met herinneringen aan je leven op deze kleine planeet, die mede door jouw le venswerk een stuk kleiner werd ge maakt. Vlieg jij maar rechtstandig naar het Licht. God zal je zeker weer grote opdrachten geven en je bent al dade lijk aan het werk gegaan. Maar de tra nen, die hier op aarde uit het weerloze plekje van je hart kwamen, en hun weg vonden langs je stalen ogen. die zijn nu voorgoed weggewist: „En Hü zal alle tranen van hun ogen afwissen en de dood zal niet zijn, noch rouw, noch geklaag, noch „2.500.000.000 buren" Studenten geven een beeld van de sociale wetenschappen (Van een onzer verslaggevers) De stem van Hitltr en voorwerpen uit het stenen tijdperk zijn aanwezig op de belangwekkende tentoonstelling 2 500 000.000 buren", die gisteren ir Stedelijk Museum te Amsterdam is ge opend. De tentoonstelling is op touw gezet door studenten van de nog jonge poli- tiek-soclale faculteit der gemeentelijke universiteit. Op deze manier willen zij in wijder kring bekendheid geVen aan de betekenis van de sociale wetenschap pen. Vandaar dat men o.a. een uitbeel ding vindt van de gedoceerde vakken, de verplichte literatuur en functies die afgestudeerde P.S F.-ers zullen kunnen vervullen, zoals Socioloog, bedrijfspsy choloog. gevangenisdirecteur en journa list. Het boeiende van de expositie Is dat zij ook pakkend aangeeft, met welke problemen de sociale wetenschappen zich zoal bezig houden. Geestige teke ningen van Opland tonen hoe de tech nische ontwikkeling sinds Adam uiterst langzaam voortschreed en pas in de laatste twee eeuwen in adembenemend tempo vooruitging. Op verschillende moeite zal meer zijn. Want de eerste dingen zijn voorbijgegaan". Plesman, grote vriend, wij die achter bleven, roepen je na: „Goede vlucht!" Ds P. FAGEL, Ned. Ilerv. Predikant, Brussel w^Collall plasticujm manieren wordt daarna uitgebeeld dat deze ontwikkeling de hele maatschappij veranderde. Hoe sterk het analphabctis- me is geweest, leert men b.v. uit een huwelijksboek uit 1810. waarin de mees te paartjes toen nog een kruisje zet ten Dat de maatschappelijke organisatie vaak de technische ontwikkeling ni«* aan kan demonstreren stands over de Benelux en de sociale wetgeving. ALs speciale gevaren van onze tijd ziin cri sis, massa-beïnvloed en opeenhoping van staatsmacht uitgebeeld. Hier zien we prikkeldraad en de figuur van Hitier. De organisators en uitvoerders (meest stndenten) hebben eer van hun werk. ZÜ geven een pakkend beeld van de wetenschappen die een hulpmiddel kun nen zijn om de ingrijpende maatschap pelijke verschuivingen in goede banen te leiden. Tot 16 Mei kan men dagelijks van 10 5 uur terecht. De opening werd bijgewoond door de waarnemend hoge commissaris van In donesië in Den Haag, mr Susanto Titto- prodjo. Minister Witte: Vrijheid van bewonen soms ieveel beperkt „De bewoners van nieuwe hoogbouw kunnen er van verzekerd zijn. dat zij kunnen uitzien over goed geordende achtertuinen, waarin de gelijkvloerse be woners niet meer naar hratelust konij nenhokken. speelbakken. schuurtjes of schommels mogen aanbrengen. Soort gelijke voorschriften worden ook reeds toegepast bij de laagbouw. Maar indien dit stelsel te streng wordt uitgevoerd, dan gaat er toch wel zeer veel verloren van de vrijheid van het individu. Ieder moet toch nog iets mogen doen op zijn. eigen domein Gaan wij misschien iets te ver met dit technisch schematiseren?'* Deze vraag stelde minister Witte gis teren tijdens een rede voor de Ned. MO voor Nijverheid en Handel in Amster dam Anderzijds zei de minister, de bevrij ding uit de individualistische chaos van vroeger hogelijk te. waarderen. ..Ge poogd moet worden de juiste narmonte tussen beide te vinden", zo besloot hy zijn rede. „Laten wij er vooral om den ken. dat wij met de steden, die we nu bouwen, voor een groot deel het karak ter bepalen van de mens van morgen.'* Boete van f 300 geëist Honden mishandeld door „ellendige bruut"? Wegens mishandeling van honden die in zijn kennel in bewaring waren ge geven, is tegen de 32-jarige eigenaar J. en vroegere hondendressuur- school te Weesperkarspel, thans explol- een broodjeswinkel in Amster dam, gisteren voor de Amsterdamse htbank de maximumboete van f 300 plus drie maanden voorwaardelijk ge- eist. De officier van Justitie, mr W. B. J. Aberson, zei, dat in het dossier een groot aantal klachten tegen de verdachte lag, doch dat hij er slechts drie met name genoemd had ln de dagvaarding. „De haren rijzen Je te berge wanneer je al die klachten leest," zei hij. „Ik heb er geen andere woorden voor dan een ellendige bruut." Kennissen van verdachte, o.a. dierenarts, zeide echter dat het wel meeviel. Uitspraak op 23 April. Toch is het so OMVANGRIJKE BOMEN uiy willen spreken hoogti a8)d "b°T" pingsdrang van de plant, is het verlei delijk de Afrikaanse apenbroodboom te noemen, welks stam een doorsnede van 10 m kan bereiken. Deze geweldige bonk hout is gesproten uit één klein zaadje, dal i tot 20 meter aangetroffen, erdwijnen volslagen in het niet in vergelijking met de reusachtige welker ontwikkeling wij ons werkelijk geen voorstelling kunnen maken. Naast een kreupelhout ran zeldzame, gras achtige uneven, zonderlinge palmen, koraalachtige strui ken en parelmoer achtige planten, ont wikkelen zich daar in het water de eikenbos gedurende de herfst. Dit is het zeewierwoud, in welks loof zich het tnrr heerst. Bij deze geweldige hossen looi. die door honderden stammen en kroonomvang van 280ja self 's van 500 meter gemeten.' De omvangrijkste boom van deze soort moet gestaan hebben op een eilandje in de Nnrbadnrivier, en telde 1300 grote en 3000 kleinere stammen, onder wier loof 7000 mensen schaduw kondei Het lijkt 'chtvaardigd deze, uit bestaande bossen, als de oorden waarschijnlijk nog door de planten, die in de waterwereld der Zuidelijke •n. Zeker, ook in de Noord- -rzoekers zelfs 300 rrkt, dat niet uitsluitend in tie groeien, maar deels ook toevend wij u opn trkuaardig verschijnsel: een Amerikaan gaat de zon op in het gebied van de Atlantische Oceaan en gaat zij onder in de Stille Oceaan. Dat is klaar als de dag, uant de Atlanti sche Oceaan ligt voor de Amerikaan in het Oosten en de Stille Oceaan ligt in het Hesten. F.r beslaat echter ook een plek, waar de son opkomt vanuit de Stille Oceaan en ondergaat in de Atlantische Oceaan! Ra, ra hoe kan dat Daarover Maandag. (Nadruk var boden) Bescherming Bevolking noodzakelijk Ook bisschop Dibelius acht H-bom grootste waarborg voor de vrede middelen te vinden voor beperking van de bewapening met A- en H-wapens. 4. Japan heeft de Ver. Naties een resolutie aangeboden, waarin wordt verzocht om maatregelen tegen schade door experi menten met waterstofbommen. 5. Op 8 Mei zal in het Italiaanse parlement een debat beginnen over de H-bom. De cis van socialisten en communisten, dit debat onmiddellijk te beginnen, werd afgewe zen. 6. Ass. Press meldt, dat zes Oostduitse instituten binnenkort met atoomonderzoek zullen beginnen. 7. Ex-president Truman van de Ver. Staten heeft thans toegege ven. dat het Brits-Amerikaanse verdrag (van 1943) inzake de atoombom, niet meer van kracht is als gevolg van een in 1948 aangenomen wijziging. Rond het probleem van de waterstofbom 1 de atoombom hebben zich de afgelopen I uur de volgende gebeurtenissen vi gedaan: 1. West-Duitsland zal spoedig officiële missie naar de V.S. sturen on bescherming van de burgerbevolking te gen atoomaanyallen te bestuderen, heeft de minister van Binnenlandse Za ken meegedeeld. De minister voegde hier toe: „In een eventuele toekomstige oorlog zullen zeker ook gewone bommen worden gebruikt en bovendien kan schuilkelder tegen een atoombom, die op grote afstand ontploft, bescherming bie denNaar de correspondent van hef N.P. meldt, heeft de Bondsregering eer federaal instituut voor de luchtbescher ming in het leven geroepen. 2. Bisschop Otto Dibelius, hoofd van de Protestantse Kerk in Duitsland, heeft gisteren de H- bom „de grootste waarborg voor de vre- genoemd. 3. Engeland heeft formeel voorgesteld, dat de ontwapenlngscommls- der Ver Naties een subcommissie Canada en de Grote Drie instelt, om Nieuwe maatregelen tegen communisten in V.S. Brownell. dc Amerikaans* minister van Justitie, heeft een aantal maatrege len %-oorgesteld tegen communistische activiteit in zijn land. Onder de maat regelen zijn doodstraf voor spiormage in vredestijd en ontslag van verdachte arbeiders uit belangrijke industrieën tij dens een eventuele nationale r.oodtoe- Tevoren maktea de minister van De fensie. Wilson, bekend- dt eaen actie de gang is tegen communisten in het leger. Communisten zullen worden ontslagen en verdachten zullen r.let wor- j den bevorderd. (Advertentie) 9 van de 10 vrouwen zeggen Ja" ala U se vraagt of se voel MAÏZENA DVRYEA gebruiken. Maar er sty» er onder, die zich vergiasen.Die vroegen wel-en weL bewust - MAÏZENA DVRYEA, maar ay waren te goedgelovig en letten niet op de naam DVRYEA, die beslist op 't pak moet staan. Jawel - uit de resultaten bleek 'tgauw genoeg. Wat 'n verschilt Niet eó maar is MAÏZENA DVRYEA wereldvermaard ge worden als het ideale bindmid del voor groenten, soepen en sausen. Vrddg dus niet alleen MAÏZENA DVRYEA, maar let op dat ook DVRYEA kr^gt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5