Stiritwe £riAsrf)ë GTmtmiit J Premier Am. Laniel verwerpt plan in beginsel het Geen Comet meer de lucht in; eerst zekerheid Oorlogsmisdadiger Faber wordt niet uitgeleverd Besprekingen over Joods kind hadden geen zin Wist U ZATERDAG 10 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 6.40 per kwartaal; f 2.15 per maand; f 0.50 per week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf en dertigste jaargang No 10013 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINX CHRISTEUJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stonlvastktj Is gfiekleoea tngn her! (a fcgtjenspotl" Alles goed en wel, maar., DULLES VERTREKT VANNACHT... Frankrijk wil met vrije handen in Geneve aankomen ZONDER met één woord te reppen van het Amerikaanse plan voor een gemeenschappelijke actie tegen communistische aggressie in Zuidooist-Azië (door middel van een verdrag tussen tien landen) heeft premier Laniel gisteren in de nationale vergadering te kermen gegeven, dat de Franse regering het Amerikaanse plan in principe verwerpt. De premier verklaarde met nadruk, dat de Franse delegatie naar de Azia tische conferentie in Genève „met de handen vrij" wil aankomen. Frankrijk wil blijkens Laniels rede in ieder geval tot een vreedzame regeling komen van de verschrikkelijke oorlog in Indo-China. Dulles zou vannacht om 12 uur naar Europa vertrekken, om de Fransen tot andere gedachten te brengen. „Wij mogen en zullen ook niets nalaten om tot een vreedzame op lossing te komen." aldus Laniel, „een oplossing die rekening houdt met de fun damentele rechten van de belanghebben de landen." De premier bevestigde, dat de Chine zen hun hulp aan de Indochinese commu nisten hebben vergroot. Zonder minister Dulles met name te noemen, verklaarde Laniel, dat Maandag deskundigen van de Ver. Staten, Enge land en Frankrijk in Parijs bijeen zullen komen om de verschillende Westerse standpunten ten aanzien van een oplos sing voor Indo-Chiha te bespreken. Na een conferentie met Eisenhower zou Dulles vannacht om 12 uur naar Europa vertrekken. Intussen is het Franse parlement voor vier weken met reces gegaan. Indien de toestand zulks noodzakelijk maakt, zal het parlement van dit reces worden te ruggeroepen, zo verzekerde Laniel. Aan het front, in Dien Bien Phoe, ver wacht men binnen vijf dagen een nieuwe, grootscheepse aanval van de communis ten. De Vietminh werkt koortsachtig aan stellingen in de onmiddellijke nabijheid van de vesting. Het artillerievuur van de vijand is in kracht verdubbeld. Het is kort dag voor de communisten: reeds valt veel regen in Indo-China, een teken dat de zomermoesson, die het land in in modderpoel zal veranderen, niet ieer af is. Malik, de Russische ambassadeur in Londen, die dezer dagen van vacantie teruggekeerd, bracht een beleefdheids bezoek aan minister Eden. In Londen deed gisteren het gerucht de ronde, dat Malik met de Britse minister het Ame rikaanse plan voor een gemeenschappe lijke actie tegen communistische aggres sie heeft besproken. Siam (Thailand) heeft als eerste het Amerikaanse plan aanvaard. Vergeets verzoek Franse regering Staak vertoning film over Juin De Franse regering heeft gisteren het grote filmjournaalbureau Pathé Journal verzocht, de vertoning van een film, in maarschalk Juin zijn mening geeft de E.D.G., te staken. De film wordt sinds gisteren vertoond. Het filmbureau het verzoek van de hand met de mededeling, dat dit een schending van de vrijheid van voorlichting zou zijn. Ook het verzoek van een aantal grote steden, de vertoning van de film over het inci dent bij de Are de Triomphe (waarbij premier Laniel en minister Pleven rake klappen opliepen) te staken, werd alge- Intussen werkt de Franse regering aan een witboek, waarin een overzicht zal worden gegeven van marschalk Juins mening over het Europese leger, maarschalk heeft zijn functie bij de NAVO gistéren gewoon hervat. Hoge post voor Nederlander in Genève bij E.O.K.O. Prof. dr C. J. Bakker, directeur van het Zeemanlaboratorium der Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam is be noemd tot onder-directeur van de Euro pese Organisatie voor Kernphysisch On derzoek te Genève. De Zwitserse Nobelprijswinnaar dr Felix Blóch werd benoemd tot directeur. Millioen en-a von (uur? ,Bouw atoomoven nog niet verantwoord" Delftse hoogleraar waarschuwt Prof dr ir F. A. Heyn, hoogleraar aar e Technische Hogeschool te Delft, schrijft in de Internationale Spectator van weck, dat de bouw van een kern- :or (atoomoven) in Nederland voor erlijke doeleinden nog eens ernstig worden onderzocht zich in lillioei Valse geboorte-aangifte: 12 maanden geëist Arbeider ging van kraamgeld een dag vrolijk uit Tegen de 23-jarige transportarbeider G. D. van 't S. te Amersfoort, beschuldigd van „het opzettelijk aangeven aan ambtenaar van de Burgerlijke Stand geboorte van een kind, wetende dat dit niet geboren is, teneinde daaruit voordeel te trekken," is gisteren voor de Utrechtse rechtbank 12 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 voorwaardelijk, en toezicht v de reclassering geëist. De verdachte gaf toe, dat hij op 15 J; aan zijn werkgever had vertéld, dat zijn vrouw het leven had geschonken aai dochter. Dit was echter niet juist, de arbeider had zich die nacht verslapen en om zijn verzuim goed te praten had hij zijn baas verkeerd ingelicht. De 55 gulden kraamgeld wilde hij gaar ne in ontvangst nemen, maar daartoe moest hij bij de Burgerlijke Stand het kind laten inschrijven, hetgeen hij daar om maar deed. Met dit geld reisde de ver dachte naar Rotterdam waar hij een dagji vrolijk uitging. Het bedrog kwam aan he licht toen de vrouw van de verdachte, die zonder geld thuis zat, naar de fabriek ging om een voorschot op het weekloon van haar man te vragen. Uitspraak op 20 April. Bos en hei bij Beilen in vlammen Vier hectare lange heide en een hectare bos zijn gisteren op het Terhorsterzand in de Drentse gemeente Beilen in vlammen opgegaan. Een landhuisje dat gevaar liep, kon worden behouden. Mijnwerker omgekomen in de Emma In het ondergronds bedrijf van de staatsmijn Emma te Treebeek is gisteren de 26-jarige ongehuwde schachthouwer H. J. Heynen uit Oirsbeek om het leven ge komen. Hij stortte naar beneden in een opbraak op de 700 meterverdieping van deze mijn. Ziektekostenregeling gemeente-ambtenaren De ziektekostenregeling voor gemeen te-ambtenaren in onze provincie schijnt toch nog een eigen vorm te kunnen vin den. De afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft aan de gemeenten bericht, dat de kans op een eigen Zuidhollandse regeling groter is geworden. Er heeft namelijk een samenspreking plaats gehad tussen de wethouders van de gemeenten Leiden, Vlaardingen. Schiedam, Dordrecht, Delft, Gouda en Voorburg. Bovendien hebben zich nog weer enkele gemeenten, samen met 585 ambtenaren, aangesloten. Ds D. Crommelin (75) te Aerdenhout overleden Bekend© figuur in de Zending In de ouderdom van 75 jaar is te Aer denhout overleden ds D. Crommelin, oud- Zendingsdirector en oud-Zendingsconsul. De overledene was ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Het stoffelijk overschot is vanmorgen in alle stilte op de begraafplaats Wester- veld te Driehuis ter aarde besteld. In de school vóór lichamelijke opvoeding van de Britse marine te Portsmouth, beoefenen vijf matrozen al maandenlang een staaltje van balanceerkunst, dat de moeite waard is om te zien. De vijf mannen zullen hun „stoelendans" vertonen op de traditionele jaarlijkse wed strijden in EaYls Court teLonden. Probeer het ook eens! Tweede piloot pas gehuwd Wat gebeurt er toch op grote hoogte? Een tot nu toe onbekend verschijnsel? Er zal geen Cornet meer de lucht in- fakkels. De Britse regering heeft het c Het zevenjarig zoontje W. van d< veehouder H. uit Reijerscop (U.) is gis teravond op de fiets, toen hij de macht over het stuur verloor, in de Wetering achter zijn huis gereden en verdronken. President Tito van Zuid-Slavtë b. vindt zich per schip op weg naar Turkije derhandelingen om de banden tussen beide staten te ver- De Schelde zich sterken. vliegtuigfabricage, aldus ide niet is te voorzien. Prof Heyn is van mening, dat de voor- itclling van zaken, waarop zich het on langs door de regering ingediende wets- •erp tot de bouw van een kernreactor 28 millioen gulden baseert, wel zeer simplistisch en optimistisch aandoet. Hij vraagt zich af of het niet veel beter a goedkoper zou zijn, eerst af te wachten hoe de bouw van energie leverende reac- 1 toren zich ontwikkelt in die landen, die ons nu mijlen ver vooruit zijn, en reac toren te kopen zodra dit economisch ver antwoord is. Het is toch niet per se no dig. aldus prof Heyn, deze zelf te maken. De Delftse hoogleraar is tot deze Indruk gekomen na lezing van het boek van de Engelsman Gordap Dean Report on the Atom, dat dit jaar in- Londen werd uitge geven. Bijzondere aandacht verdient volgens Gordon Dean en prof Heyn de vraag of de in de toekomst te bouwen reactoren wel op brandstof kunnen rekenen. De V.S. doen alles om zoveel mogelijk thonium in te slaan. Marinevliegtuig maakte noodlanding In de buurtschap Dijkerhoek onder de gemeente Holten (Ov.) heeft een twee- motorige Beechcraft van het vliegkamp Valkenburg gistermiddag omstreeks half vijf wegens motorstoring een noodlanding moeten maken. Bij het neerkomen op een weide kwam het toestel in aanraking met verscheidene afrasteringspaaltjes, waar door het werd beschadigd. Beide propel lers werden vernield. De korporaal-vlieger van de Koninklijke Marine. Ph. K. M. Klasing, die de Beech craft bestuurde, liep geen letsel op. In West-Europa Bijna 17 millioen vluchtelingen Hulpactie van de Ned. Jeugdgemeenschap Het aantal vluchtelingen in West-Euro pa bedraagt bijna 17 millioen. Van hen vallen 1.187.500 onder het mandaat de Nederlandse hoge commissaris het vluchtelingenvraagstuk, dr G. J. van Heuven Goedhart. In West-Duitsland alleen zijn meer dan g'.s millioen. Hier op volgt Turkije x\et 945.000. Italië met 970.000, Finland met 425.000. Groot-Brit- tannië met 400 000, Frankrijk met 300.000 en Oostenrijk met 226.000. De overige Westeuropese landen tellen alle minder dan 65.000 vluchtelingen. In Nederland zijn er (indien de 12.000 Ambonnezen worden meegeteld) 19.500. Denemarken 'heeft het kleinste aantal, na melijk 2.000. Deze cijfers zijn verstrekt door de Ned. Jeugdgemeenschap, die een grote lande lijke hulpactie ten bate van de vluchte lingen organiseert. Het hoogtepunt zal zijn de verkoop van in jeugdclubs vervaar digde handenarbeid-voorwerpen op de zg. „voorjaarsmarkten" in Mei a.s. Acht in één pacht Jongen pleegde inbraken om de sensatie In Ambt-Vollenhove is klaarheid ge bracht in een reeks van 15 nachtelijke inbraken, die de laatste tijd werden ge pleegd. In de nacht van Dinsdag Woensdag j.l. werden' zelfs acht inbraken gepleegd. Het begon op te vallen, dat ove algemeen weinig werd vermist. Ook het feit, dat behalve het overhoop halen kasten e.d. vernielingen werden aange richt, leidde tot de overtuiging, dat met een .normale" inbreker te doen De rijkspolitie heeft tenslotte de 17-jarige J. B. aangehouden, die juist terugkwam van een nachtelijke escapade. Bij het verhoor bekende hij de laatste tijd 15 inbraken te hebben gepleegd. Hij ertelde daarbij, dat het hem niet i buit ging, maar wel om de sensatie, die het inbreken verbonden zou ziji gaan, voordat volledige klaarheid is kregen omtrent de oorzaak van de onge lukken met dit type straalvliegtuig. Aldus heeft Sir Miles Thomas, directeur van de BOAC. meegedeeld naar aanleiding van de ramp met de Yoke Yoke, die gister morgen in de Tyrrheense Zee stortte na dat zich daar wijst het grote aantal, verspreide, wrakstukken op op grote hoogte een ontploffing had voor gedaan. Zoals gemeld kwamen bij de jongste ramp 21 mensen om het leven. heeft men acht lijken ge vonden. De afgelopen nacht is het zoeken voortgezet bij het licht van parachute- Brits vorstenpaar op Ceylon aangekomen Koningin Elizabeth van Engeland e haar gemaal zijn met het jacht Gothic op Ceylon aangekomen. Het Spaanse consulaat to Gibraltar wordt m.i.v. 1 Mei gesloten uit projtest tegen het koninklijk bezoek. K.S.G.-markt voor speciale staal soorten uitgesteld De raad van ministers der Europese Kolen- en Staalgemeenschap heeft beslo ten de opening der gemeenschappelijke markt voor speciale staalsoorten uit te stellen van 1 Mei tot 1 Juli a.s.. aange zien een grondiger studie nodig is. tificaat van luchtvaardigheid voor alle Cornets ingetrokken. Ook de Cornets de Air France worden tot nader order op de grond gehouden. De technici van de BOAC staan :n raadsel. Zij hebben in de voorgaande weken ieder onderdeel van de Cornet nauwkeurig onderzocht ën een groot i tal wijzigingen aangebracht om r niets aan het toeval over te laten, kringen van Britse vliegtuigexperts reeds de opmerking gehoord dat zich op grote hoogte mogelijk tot nu toe onbeken de atmosferische gebeurtenissen doen, die de ongelukken met de Cornets ?roorzaken. Naar wij vernemen, was de Cornet bij ;n Londense bank verzekerd millioen gulden. Als tragische bijzonderheid van de ramp wordt gemeld, dat de tweede piloot de Yoke Yoke. Bernhard Grove. deze week pas in het huwelijk was getreden. Mij De Schelde uit de vliegtuigfabricage Gerechtshof in DüsseldoH: Bevreemding in Nederlandse kringen over Duitse uitspraak HE ET GERECHTSHOF te Düsseldorf heeft uitgesproken dat de uitlevering van de uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadiger Klaas Faber aan Neder land ongeoorloofd is, daar hij als Duitser moet worden beschouwd wegens zijn lidmaatschap van de S.S. Tevens werd het op 14 Januari 1953 uitge vaardigde arrestatiebevel ingetrokken. Faber is echter nog niet uit de ge vangenis ontslagen. Hij blijft voorlopig in verzekerde bewaring daar tegen hem een onderzoek zal worden ingesteld om uit te maken of hij naar Duits recht als oorlogsmisdadiger kan worden veroordeeld. Noord-Rijnland- hebben voorbehouden. Op grond van deze - - rechten heeft de Britse bezetting inge grepen op het ogenblik toen de vluchte- Het ministerie Westfalen deelde mee dat het gerechtshof in zijn motivering zich aansluit bij de opvattingen van het Federale Gerechts hof, dat Faber tot diegenen behoort, die door hun lidmaatschap van de Waffen S.S. de Duitse nationaliteit verkregen hebben. Als Duitser kan Faber dus niet uitgeleverd worden. Deze opvattingen zijn, zoals meldden, gebaseerd op ling De Jonge in vrijheid werd gesteld. Drie rechtbanken moeten thans nog e uitspraak doen: in Keulen over de vluch teling Tousseul, in Hamm over Bicker in Cel ie over Polak en Van der Neut. De zesde vluchteling. De Jonge, is indertijd reeds! reeds door de Britse Politie naar Neder- W1U decreet van land gebracht en de zevende, Borgers, Hitier. dat in 1943 werd uitgevaardigd met, nog altijd niet opgespoord. de uitdrukkelijke bedoeling om 3c- )ar.d-|. verraders, die tot de S.S. toetraden, voor ïn latere bestraffing in hun eigen land vrijwaren. Daar aan de Nederlandse afstamming an Faber niet te twijfelen viel, spreekt het vanzelf dat deze uitspraak in Neder landse kringen te Bonn als hoogst be vreemdend is opgevat. De Nederlandse ambassade in Bonn heeft zich terstond in verbinding gesteld met het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken. Onder de gegeven omstandigheden valt echter niet in te zien. hoe de regering aan het Nederlandse verzoek tot uitlevering van de misdadigers zou kunnen voldoen. De Westduitse regering moet weliswaar uiteindelijk de beslissing over een uitle vering nemen, maar zij is daarbij gebon den aan de uitspraak der rechters. Daar deze uitspraak, wat het geval Faber be treft, niet meer voor wijziging vatbaar is, lijkt nu de enige mogelijkheid om deze vluchteling nog naar Nederland terug te voeren, gelegen in de rechten die de ge allieerden zich in het bezettingsstatuut Geen Nederlanders bij de ramp in Canada Bü het vliegtuigongeluk van gisteren in Canada, waarbij een les- en een pas sagierstoestel met elkaar in botsing kwa men (37 doden) waren alleen Canadezen en Britten betrokken, zo meldt Reuter Een grote ravage werd gister middag bij Rotterdam aange richt, toen drie wagons van een kolentrein ontspoorden. Een seinbrug stortte in, de boven leiding werd vernield. Het treinverkeer op de lijn Rotter damDen HaagAmsterdam ondervond vertraging. Primeurs in het Westland De eersfe aardbeien en aardappelen zijn er Aan de veiling Westerlee in De Lier voerde mevrouw de weduwe J. Olsthoorn, St. Jorispad 18, aaldwijk, gisteren de eer ste aardbeien aan. Ze brachten 15 cent per stu kop. Kweker J. P. v. d. Plas, Kijckerweg 65 te De Lier kwam met de eerste postelein. De prijs was f 1.10 per kg. Aan de veiling Poeldijk ontving kwe ker C. A. Koot f 5.30 voor de eerste kilo snijbonen, terwijl kweker W. Poppe aan deze veiling f 1.30 tot f 2.50 voor de eerste nieuwe aardappels ontving. Met 22.000 vogels „Vliegende ark" naar Schiphol Een vliegtuig van de K L M. is uit Cal cutta naar Schiphol vertrokken met een miniatuur dierentuin aan boord. De „vliegende ark" kwam uit Bangkok (Thailand) met ongeveer 22.000 vogels uit de Himalaya, een dozijn pythons, schild padden, sierslangen uit Assam, gele hage dissen. adders en jonge luipaarden. Van Schiphol uit zullen de dieren naar hun verschillende bestemmingen worden vervoerd, zoals New York, Londen, Zü- rich, Brussel en Duitsland. Raadsman van familie Vrijspraak van overtreding Zondagswet De kantonrechter te Maastricht heeft gisteren drie leden van het kerkbestuur der St Josefparochie te Maastricht vrijge sproken van overtreding van de Zondags wet. Op Zondag 28 Maart was ter gelegen heid van het 40-jarig priesterschap var pastoor J. Joosten te Maastricht een stoet geformeerd, die de jubilaris begeleidde van de pastorie naar de kerk. De kantonrechter was van oordeel dat het hier een optocht met godsdienstig ka rakter betrof, die valt onder het onthef fingsgebod. Er was tegen elk van de drie kerkbe stuurders een boete van f 6 geëist. Twintig parlementsleden van Labour hebben zich onder leiding van Bevan in een petitie tot de regering gericht. In de petitie wordt de herbewapening Duitsland afgekeurd. Van een Hetze tegen R.K. Kerk is geen sprake geweest DE RAADSMAN van de toeziende voogdes en de familie van Annek« Beekman, mr J. E. Hes Bzn, heeft in Het Nederlands Juristenblad, dat vandaag verscheen, enige opmerkingen gemaakt naar aanleiding van de verklaring aan de pers van het aartsbisdom te Utrecht. Het aartsbisdom heeft, zoals men weet, in het slot van deze verklaring gesteld: „Men make er geen rel van die de bevolkingsgroepen van Nederland van elkaar zou kunnen vervreemden." Vandaag herdacht de heer J. Sieben. directeur van de N.V. Nederlandse Kabelfabriek te Delft, het feit, dat hij 40 jaar geleden zijn intrede deed in dit bedrijf- Namens het personeel van de fabrieken Delft en Alblas- serwaard werd hem een geschilderd portret aangeboden, dat is vervaar digd door Bernard van Vlijmen. Woensdag zal de jubilaris recipiëren op het kantoor van de Kabelfabriek te Delft. DAT de onderzeebootjager Holland na geen geslagade proeftocht gisteren de haven van Den Helder binnenliep. DAT een automobilist uit Den Boscn onder Vianen ontdekte het huishoudgeld van zijn vrouw meegenomen te hebben, doch wegenwachten de beurs velig thuis brachten. DAT in de staatsmijnen in 2 jaar tijds 17 min. m3 mijngas is weggezogen en men deze hoeveelheid waardevol gas wil opvoeren tot 100.000 m3 per etmaal. DAT thans in ons land 12 schepen voo: de Amazone-rivier (Brazilië) in aanbouw zijn. waarvan het eerste in Juli klaar DAT het Amerikaanse bezoek De Kon. Mij Dc Schelde te Vlissingen, ie een vliegtuigfabriek bezit te Dor drecht, voert met dc Fokkerfabrieken on- de vraag of en hoe terugtrekken uit de Jaarbeurs te Utrecht dit jaar de 3e plaats lus de Tel. 1 innam (v.j. 7e plaats)- DAT het plan bestaat om het gehucht Tweeloo bij Meppel te behouden en het te richten als de culturele speeltuin in deze stad. DAT de 26-jarige kantoorbediende N. H. W. te Utrecht veroordeeld is tot 1U mnd. waarvan 5 voorw. wegens verdu-s- tering van ca. f7500 bij het Spoorwegbe drijf. DAT het Ned. schip Atly op weg van Ceuta naer Hamburg voor herstel van een lek de haven van El Ferrol del Cau- dillo (Spanje) binnenliep. DAT m.i.v. 6 Oct. de locale tramdienst SloterdijkA'dam wordt gestaakt er personeel overgaat naar Zandvoort- DAT het Ned- Kunstverbond, afd, Delft in de bibliotheek van de T.H. al daar 30 schildefstukken en aquarelle- overdro.g voor het herstellingsoord Den nenheuvel te Ossendrecht (N.B DAT het m.s- Talisse 2 kangoeroes uit Nieuw Guinea geschonken door resi dent A. Lamers voor ArtLs meebracht DAT in R'dam op de kruising Kruis kadeLijnbaan een nieuw Lumiére- theater gebouwd zal worden. DAT dc Purmerender pijproakclub D- Gesellighe Dampkring de 24e April wil uitroepen tot wercldpijprookkring. DAT de mijnenvegers Marsdiep. Vli»*- stroom. WesterschelJe en Volkerak van Harlingen naar Leeuwarden zijn doorge varen om de watersporttentoonstelling Brio aldaar op te luisteren. DAT op de plaats van het voormalige Hotel Willems aan het Vredenburg te Utrecht een damesmodemagazijn ge bouwd zal worden (opening: voorjaar '55) DAT de Siichtiqg Uitwisseling en Stu diereis voor het Plateland Ln de volks hogeschool te Bergen (N.H.) 27 jong' Franse boeren voor een bezoek van maanden heeft ontvangen Mr Hes schrijft nu: „Sinds Mei 1953 als raadsman in deze zaak betrokken, heb ik op verzoek van de familieleden en de toeziende voogdes in de eerste plaats getracht eert „geruis loze oplossing" voor deze zaak te berei ken. Hiertoe heb ik contact opgenomen met enige vooraanstaande katholieken Kamerleden en tevens sinds September j.l. met het aartsbisdom door bemiddeling van een R.K. priester, die hiertoe bijzon der geëigend scheen". „Na uitvoerige besprekingen met ge noemde Kamerleden en een uitgebreide correspondentie door middel waarvan het episcopaat de volledige afschrift proces-verbalen van de voorgdijverhoren in de zaak Anneke Beekman werden tei beschikking gesteld benevens ander docu mentatiemateriaal, bleek het episcopaat niet bereid enige medewerking te lenen. Dezerzijds is voorts verscheidene malen gesuggereerd om een bespreking doen plaats vinden tussen de opperrabijn en de aartsbisschop om een oplossing bevorderen. Het episcopaat heeft echter herhaaldelijk doen blijken dat van eer terugkomen op het oorspronkelijke stand punt, zoals dat geformuleerd werd onge- een jaar geleden door de deken Hilversum en vervolgens in de woorden van de aartsbisschop aan voorzitter van de voogdiivcreniging Le Ezrath Ha-jeled en aan de opperrabijn, in geen enkel opzicht sprake kon zijn, en heeft aan mij doen weten, dat de aarts bisschop „geen redenen ziet welke actie dan ook te ondernemen", zo verklaart de raadsman. „Dat onder deze omstandigheden bespreking als bedoeld weinig zin hebben gehad, is duidelijk". „Ten overvloede stellende", aldus Hes. „dat van een Hetze of rel tegen „de kerk" of „de geestelijkheid" geen sprake is geweest en van Katholieke zijde spook beelden worden opgeroepen, is het toch wel duidelijk, dat niemand belang heeft of gebaat is bij een dergelijke gang var zaken en dat zeker van de zijde der fa milieleden van Anneke Beekman al het mogelijke Is gedaan om een ontwikkeling als de huidige te voorkomen". „Dat van de zijde van de Israëlische kerkgenootschappen aan dit streven met volle instemming is medegewerkt moge blijken uit het feit, dat, hoewel het voor- i n tot het uitgeven van een witboek reeds dateert van Juni 1953, met het doen verschijnen hiervan ruim 9 maanden is gewacht in de hoop dat de onderhandelln- :ot resultaat zouden leiden", aldus de raadsman. Zonnige Aprildagen (Van onze weerkundige medewerker) Als het waar is, dat April doet wat zü' wil, dan kunnen wij hiermee deze dagen beter tevreden zijn dan vorige week. toen het weer regenachtig en somber was. Een hoge-drukgebied heeft zijn centrum boven Zuid-Zwe den en daar de luchtdruk over de Middellandse Zee en Frankrijk aan de lage kant is, waait er een zeer droge en nog vrij koude Oostenwind. In de stad, waar de wind minder sterk is, zal het vooral in de zon overdag heerlijk voorjaarsweer zijn. Maar op het platteland voelt de wind nog koud aan. Een belangrijke tempcratuursstij- ging verwachten urij nog niet, terwijl de kans op nachtvorst aanwezig blijft. Regen is een verschijnsel, dat een krachtig hoge-drukgebied niet duldt, zodaf alle depressies van de oceaan over IJsland naar de Poolzee verdwijnen. Het droge en zonnige weer kan zeker nog wel tot begin volgende week aanhouden. WEERBERICHT Schraal Het K.N.M.I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Heldere nacht met plaatse lijk zware nachtvorst. Morgen overdag droog, vrij zonnig weer met een overwegend matige wind uit Oostelijke richtingen. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon van 5.54 tot 19.29 uur; maan van 12.23 tot 3.21 uur; Maandag zon van 5.52 tot 19.31 uur; maan van 13.37 lot 3.42 ïur. Heden E.K. op 18 April V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1