Op politiek gebied beleven we nu 'n „sombere lente" „Ons streven zij niet horizontaal, maar verticaal gericht Naar „LEITEX" LEITEX NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 9 APRIL 1954 Mr di Schmal en D. van der Kwaak spraken voor C. H. U. te Leiden Wij gevoelen ons als een vriendenkring, onderling verbonden door een hechte band. Met deze woorden van de heer Tilanus, van de week uitge sproken op de algemene vergadering van de Christelijk-Historische Unie, is de Unie inderdaad te kenschetsen, zo zei mr dr J. J. R. Schmal gister avond in zijn rede op de Christelijk-Historische familie-avond, die in de Burcht werd gehouden. Wij hebben de pretentie, aldus de heer Schmal. iets meer te zijn dan een partij, bestaande uit mensen, die dezelfde be langen hebben. We zijn een vriendenkring en dat wil zeggen, dat we el kaar verdragen. De buitenstaander krijgt wel eens de indruk, dat bij de C.H.U. een ieder voor zichzelf spreekt en inderdaad kennen we grote verscheidenheid bij eenheid van uitgangspunt. Dit is misschien wel onze zwakheid, maar ook onze kracht, zo zei spr. In de C.H.U. kunnen spanningen voorkomen, die elders al lang tot uitbars ting zouden zijn gekomen. De politieke toestand nationaal zowel als internationaal zou men kunnen be titelen met de naam van een nummer, dat het amusementsorkest vanavond bracht, zo zei de heer Schmal. namelijk „Prin- temps sombre". Weliswaar zijn de bin nenlandse politieke verhoudingen iets gunstiger te noemen dan de internatio nale, maar alles bij elkaar is het toch maar een „droeve lente". De zaak wordt op de bestaande voet voortgezet; met deze woorden kan men de nationale politiek kenschetsen en mis schien is dit wel haar kracht, gezien de internationale politieke toestand. Rustig gaat men in den lande de Statenverkie zingen tegemoet. Waarom zou men zich Immers druk maken als de zaak op de zelfde voet wordt voortgezet? Over het algemeen vergeet men echter, dat de statenverkiezingen grote betekenis hebben als graadmeter voor de politieke verhoudingen. Bovendien hebben de Pro vinciale Staten ook nog zo iets als een staatkundig-nationale taak als kiescollege voor de Eerste Kamer. We kunnen dus allen ons steentje wel bijdragen zorgen, dat het aantal C.H.U.-zetels daar wordt gehandhaafd. Wanneer we doen. wat onze hand vindt om te doen, dat wil zeggen, wanneer we hen, aanraking komen, «op hun verantwoorde lijkheid wijzen, dan kunnen we de Staten verkiezingen inderdaad rustig tegemoet gaan. De geschillen, die er toch heus wel In onze natie zijn, moeten we niet méér onderstrepen dan het belang van ons volk vraagt, Juist in verband met de sombere internationale toestand. Indo-Ohina, In donesië, Israël, Egypte en het geval Juin vervullen ons allen met grote zor gen. Ook binnenslands gebeurt er veel, waarover we ons niet kunnen verheugen. Eén ding is er echter, dat we, een ieder zijn plicht doende, wel kunnen beïnvloe den: dat zijn de statenverkiezingen. De C. H. U. verwacht, dat ieder lid zijn plicht zal doen, zo eindigde de heer Schmal. Appél De heer D. van der Kwaak hield na di pauze een toespraak, bedoeld als een ap pèl op het protestants-Christelijke kie zerscorps. Spr. zei, dat hij zijn toespraak de titel „Verticaal, niet horizontaal" willen geven. Te veel wordt nog ir 1 horizontale vlak bezien en besproken. Spr. noemde vier punten. r de C.H.U. werken en ook zij positief wil vier punten, bouwen. De C.H.U. wijst het staatssocialisme af, zij wil er niet aan, dat de staat alles mag, kan en weet en daarom alles neemt. Ver- VOOR HOLLANDIA-ONDERGOED van cfe bovenste plank Voor: Dames, Heren, en Kinderen ZIE ONZE SPECIALE HOLLANDIA-ETALAGE NOORDEINDE 42 Leiden RIJNDIJK 244 Voorschoten Licht in duisternis van midden-Celebes Gisteravond hield de hulpvereniging Leiden van de Geref. Zendingsbond in Prediker een bijeenkomst, waarin de zendingsdirector ds J. Batelaan uit Utrecht sprak over het werk onder de Toradja's. Een serie lantaarnplaatjes verduidelijkte het gesproken woord. Men zal zich herinneren, dat ds Batelaan een tournee van enige maanden door dit zen- dingsgebied heeft gemaakt. Wij hebben temidden van het heidense bijgeloof der Toradja's het Evangelie van de levende God te brengen, aldus spr. Spr. herinnerde er aan, dat het in Fe bruari veertig jaar geleden was, dat zen deling Van de Loosdrecht daar als eerste zendingsarbelder aankwam. Nu kunnen we er van gewagen, dat er licht ontsto ken is in de duisternis van midden-Cele bes, ondanks de tegenstand van de Islam, aldus ds Batelaan. PUZZLE PROMlNENi tN 1. J. Blokzijl, Haarlemmerstraat 44, Leiden; 2. W. Gaas, Wilhelmina- Jtraat 47, Lisse; 3. H. A. Bollée. Warmonderweg 88, Oegstgeest. der verafgoodt de C.H.U. haar afgevaar digden in de verschillende bestuurscolle ges niet. Ook wil ze niet, dat Christen dom en humanisme op één lijn worden gesteld. Meer dan ooit hebben we te strijden tegen het materialisme. Het kruis stellen we centraal. We willen ook de kiezers niet lokken met brood en spelen, een methode, die zich op de duur zal wreken, zo zei spr. Positief wil de C.H.U. gezag en vrijheid handhaven. Vrijheid zonder gezag leidt tot de chaos en gezag zonder vrijheid tot slavernij. De C.H.U. wil zijn een Christelijk nationale partij. Uit alle ran gen en standen kan men zich onder haar gelederen scharen, mits men erkent, dat Jezus Christus de Heer is, voor wie volk en overheid zich hebben te buigen. Wij trekken geen scheidslijnen, maar we heb ben heel ons volk op het oog. We gaan er van uit, dat we heen wijzen (ook ons programma doet dat) naar het ene mid delpunt: Jezus Christus. Voorts worstelen we met de problemen van het ogenblik, maar we schuwen het succes van het moment. Niet het horizontale is ons doel, maar het verticale, niet het succes, maar de zegen, niet het overtuigen, maar het ge tuigen. Dit is onze plicht en roeping, zo zei de heer Van der Kwaak ten slotte. Het mannen-dubbelkwartet „Inter Nos" onder leiding van de heer Louis van Wijngaarden en het Leids amusements orkest „Sijlvia" onder leiding van de heer Jan Meerpoel zorgden er op de bekende wijze voor, dat de aandacht niet al te zeer door politiek werd gespannen. De heer D. Hendriks, voorzitter van de Sta- tenkring Leiden der C.H.U., had de lei ding van de avond. Boottocht chronische invaliden Dat het initiatief van het Rode Kruis tot het organiseren van een zesdaagse t tocht voor chronische invaliden uit den veler instemming heeft gewekt, stemt tot grote voldoening van de organi satoren. Op het ogenblik, dat wij dit schrijven mag men er van verzekerd zijn, dat aan twintig zieken een plaatsje op het schip kan worden aangeboden. Gro tere en kleinere giften komen nu bijna dagelijks binnen, maar er is nog meer nodig. Het bestuur van de afdeling Lei den van het Rode Kruis zou gaarne het 25-tal volmaken, maar daarvoor ls nog wat geld nodig en bovendiener zijn nog heel wat bijkomende kosten, van vervoer, versnaperingen enz. Misschien zal men zeggen, dat de zie ken zelf iets kunnen bijdragen, maar we hebben er in' ons eerste artikel reeds op gewezen, dat deze boottocht alleen is voor hen, die zelf niets kunnen betalen. Bovendien, wanneer men een geschenk aanbiedt, is het toch allerminst aardig de ontvanger zelf te laten meebetalen. We zijn er van overtuigd, dat velen bij het lezen van eerste oproep (Zaterdag j.l.) gezegd hebben: „Ja, dat is iets moois; daar doe ik aan mee!1' Doch, zoals het zo dikwijls gaat, het blijft bij het goede voornemen en het girobiljet blijft onm- Stort nu onverwijld uw bijdrage op het gironummer van de afdeling Leiden van het Rode Kruis: 46800, onder vermelding van: Bijdrage boottocht chronische inva liden. Heeft u geen giro, dan kunt u uw bijdrage ook afleveren aan het bureau Rijnsburgerweg 3. Mooie geste van R.H.W. de denken bij het 1 De Matthaus-Passion door „Ex Animo" Niveau lag niet hoger dan dat van vorige uitvoeringen Ook dit jaar heeft de Chr. zangvereniging „Ex Animo" haar traditionele uitvoering gegeven van Bachs onvergankelijke Matthaus-Passion. Velen 75-jarig bestaan, aldus het maandblad de Stichting 1940- 45. Het is de R. H. W. Limonade- en Vruchtenproductenfabriek (Riedel, Hoogenstraaten, Willaars) N.V. te Leiden, die haar relaties heeft verzocht ter gelegenheid van het feest liever geen bloemen te geven, doch de vulpen te han teren voor een giro-overschrijving. Zo leverde dit Leidse jubileum de Stichting een bate van f 436,80 op. Mèt een hartelijk woord van dank stelt het maandblad dit voorbeeld gaarne ter navolging! haar j zijn opgetrokken naar de Stadsgehoorzaal om dit machtige werk, De romanschrijver en de historie Hella Haasse voor de Leidse huisvrouwen Groot was gistermiddag in het Vlies de belangstelling van de leden van de afdeling Leiden der Ned. vereniging van huisvrouwen voor de schrijf ster Hella Haasse, die een causerie zou komen houden over dé vrouw de wereldlitteratuur. En ofschoon niet over het aangekondigde onderwerp werd gesproken (Hella Haasse was op echt vrouwelijke wijze zoals ze zelf zei haar aantekeningen kwijt geraakt), de aandacht was er niet minder om. Het onderwerp, dat de bekende romanschrijfster behandelde was „De romanschrijver en de historie", een fascinerend probleem, dat op uiterst boeiende en erudite wijze werd belicht. liturgische en muzikale elementen tot een ideale eenheid versmolten schijnen, opnieuw, en gelukkig in onverkorte vorm, te beluisteren en te beleven. Ook ditmaal werd de uitvoering, die weer onder leiding stond van Herman de Wolf, gekenmerkt door een geest van toewijding en over gave, een onmisbare voorwaarde wanneer het gaat om de uitvoering van Bachs passiemuziek. Er worden over de romankunst veel tegenstrijdige beweringen geuit. Bijvoor beeld, dat men met het schrijven van een historische roman geen vlees en geen vis zou opdienen. Hella Haasse echter be schouwde de historische roman als een onderdeel van de romankunst in het al gemeen, als een provincie van een groot rijk, in wezen feitelijk nog terra incog nita, onbekend land,, ondanks de grote verspreiding van de roman. De romankunst is een product van het einde van de achttiende eeuw. Het was een verschijnsel van de burgerlijke maat schappij, die haar intrede deed. In plaats van de bonte avonturenreeksen kwam het element van de psychologie. En de romankunst is een wonderkind gebleken. Heel het maatschappelijk leven werd ver overd, in al zijn facetten. Men heeft in de laatste jaren voor de tweede wereldoorlog wel beweerd, dat de romankunst zou verdwijnen bij de j (klaarblijkelijke) ondergang van de bur gerlijke maatschappij. Was de roman kunst immers geen kwasi-kunst? Er was toch geen innerlijke gebondenheid ln deze kunst te ontdekken? Alles was met de roman mogelijk, gewéést dan altijd, want men beschouwde de mogelijkheden als uitgangspunt. Terwijl bovendien een deel van de functies van de romankunst was overgenomen door de journalistiek Na de oorlog hoorde men over de ro mankunst heel andere geluiden. Het schijnt, dat de roman eigenlijk nu pas aan het volwassen worden is. dat men thans doorstoot naar het terrein van de innerlijke bewustwording van de mens, de verovering van de menselijke werke lijkheid. Het gaat niet alleen maar om het weerspiegelen van de werkelijkheid zonder meer, men maakt een bewuste keuze uit die werkelijkheid. Hella Haasse wees erop, dat in dit pro ces de historische roman een rol speelt in zoverre deze de mens plaatst tegenover de historie, dat is tegenover een afgrond en te overzien geheel van menselijke be levenissen in het verleden. Sprekend over de persoon van de ro manschrijver legde spr. er de nadruk op, dat de romanschrijver alleen kan ge ven wat in hem zelf leeft. En het beste geeft men zichzelf wanneer men zich daarvan 't minst bewust is. Wanneer een schrijver zich keert naar de historie, ziet hij het verleden niet als iets. dat voorbij is, maar als iets, dat voortbestaat. De mens immers schijnt steeds weer voor dezelfde keuze geplaatst te worden. Het is alsof hij een examen moet doen, waarvoor hij telkens of nét niet slaagt, of grandioos zakt. Verder speelt bij de historie-schrij ver ook een gevoel van verlangen naar die continuïteit mee en weemoed, omdat dat verlangen niet bevredigd kan worden, zoals hij wel zou willen. Ieder mens kent wel de bekoring, die het verleden uit oefent, maar de schrijver van historische romans wordt erdoor beheerst als door een hartstocht. Zonder deze hartstocht is geen schrijver van historische romans denkbaar. Verder werkt ook de persoonlijke in stelling van de schrijver mee. Voor de één betekent het schrijven van historische romans een vlucht uit het heden. Voor anderen is het een vorm van critiek op dat heden. Uit commerciële overwegingen worden natuurlijk óók historische romans geboren. Het publiek immers wil roman tiek. wil óók vluchten uit het grauwe heden. Men vergeet dan altijd, dat het verleden heus niet zo romantisch was, als het schijnt. Deze avonturenromans in een echter een groot Zij dreigen het beeld van het verleden te vervormen en te verwringen. Bovendien zijn zij uit ar tistiek oogpunt meestal kitch. Na de pauze behandelde de schrijfster de genres en soorten, de er in historische romans voorkomen. Zij overzag de pro ducten op leder niveau en wist haar pu bliek uitermate te boeien door haar grote overtuigingskracht, haar belezenheid en haar voordracht. Ds Ottevanger in radiodienst Vrijdagavond 16 April om 7 uur zendt de N.C.R.V. een dienst uit, die wordt ge houden in de Leidse Marekerk. Voor ganger is ds M. Ottevanger. Wanneer deze geest van overgave en toewijding zo tastbaar is als hier het ge val was, is de uitvoering van liturgisch gezichtspunt uit geslaagd te noemen Het is echter de taak der muziekcritiek, ook en vooral de aesthetische zijde der uitvoering te bezien; trouwens dit aspect wordt belangrijik zodra men een oor spronkelijk voor de kerk geschreven werk in de concertzaal gaat uitvoeren buiten elk liturgisch verband. Wanneer we deze uitvoering zo bezien blijft er nog veel te prijzen over: de dra matische kracht van vele koorpassages, de vaak expressieve wijze, waarop de koralen werden uitgevoerd, de prachtige alt-aria's van Annie Woud en sommige aria's van Dora. var. DoornLindeman, j sommige gedeeltén van de Christuspartij gezongen door Anton Eldering, en niet te vergeten vele instrumentale soli, ge speeld door leden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest, waarbij we den ken aan de vioolsolo van Salvatore To- masso in de aria nr 47: „Erbarme dich' Toch moet gezegd worden, dat het ni veau van deze uitvoering niet hoger la dan dat van vorige jaren. En stilstand i aohteruitgang, zolang men de perfectie nog niet bereikt heeft. De directie zou wat strakker moeten zijn vooral in het t«gin was de harmonie tussen het koor en het orkest zwak. de inzet van beginkoor was slordig. Het koor. inclu sief het overigens zeer verdienstelijk zingende jongenskoor, moet nog leren zachter en genuanceerder te zingen, de klank zal mooier kunnen worden. Slechts hier en daar is een klankvolume ge rechtvaardigd zoals dat nu bijna regel was. De tempi waren over het algemeen aanvaardbaar, soms echter wat te ge jaagd zoals in de aria nr 75 en in het beginkoor. De zwakheid van de uitvoering lag evenwel voornamelijk, evenals verleden jaar. in de ontoereikende bezetting van de mannelijke solistenpartijen. R. van Randwijk is,' ondanks zeer goede kwaliteiten, niet geheel tegen de grote moeilijkheden van de evangelis tenpartij opgewassen: zijn stembereik is tc beperkt; in een passage als ging hinaus und weintc bitterlich" schiet zijn techniek bepaald te kort, en dit geldt voor meer passages. Anton Eldering voldeed als solist in dc Christuspartij vaak vrij goed, doch mist de soepelheid van techniek, de nuancering van timbre, waardoor deze partij terecht tot het stralende centrum van het werk kan worden. Zijn voor dracht blijft wat vlak. en in de hogere noten moet hij zichzelf forceren. G. van der Berk is beslist tegen de moeilijkheden der tenoraria's nog niet opgewassen. Meine Pot heeft als -bassolist in de Suriname roept U In verschillend opzicht is dit land een zonneland Onder de titel „Suriname roept U" werd gisteravond in de Zuiderkerk door de Evangelische Broedergemeente te Zeist een filmavond gegeven. Ds G. F. Hajer opende de avond. In z|jii openingswoord zei h\j o.m.: We moeten wel heel goed luisteren om de roep van Suriname te kunnen horen. Het is zó ver weg, dat we met onze belangstelling er helemadl niet hg komen. Hier ligt niet alleen een grote schuld van het Nederlandse volk, maar ook van de Kerk. Spreker hoopte, dat men In Suriname antwoord zal ontvangen op de roep „Kom tot ons". De inspecteur van het onderwijs in Suriname, de heer W. F. E. Smclik, sprak over „Suriname-Zonneland". In dit land valt wel viermaal zoveel regen als in ons land, maar altijd wint de zon weer. Koninginnedag is geen Oran.iedag maar een „Oranjeweek". In dc derde, maar niet in de laatste plaats is het een zonnig land door de zon van Gods genade, die daar kan doorbreken. Het aantal inwoners van Suriname ls even groot als het inwonertal van Leiden en Haarlem samen. Niettegenstaande dit kan men er vertegenwoordigers vinden van praktisch alle landen van de wereld. Het wonderlijke ls wel dat men ondanks deze verscheidenheid maar één taal spreekt, de Nederlandse, en dat men vol komen volgens Nederlandse gewoonten leeft. De internationale Zendingskring heeft de bevolking daar in opgevoed. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis der Broedergemeen te vertelde de heer Smelik. dat de Hern hutters in Parimaribo zijn begonnen met het kopen van enkele slaven. Uit deze slavengemeente is de christelijke bevol- van thans ontstaan. Hoewel er veel Hindoes en Mohammedanen leven, ma ken deze toch liever gebruik van de Christelijke dan van de openbare school. De opbrengsten van de Kerken voor de Zending zijn lang niet toereikend om dit alles te bekostigen. Zo kan de be kende dr P. A. de Groot niet eens een sohooltje bij zijn hospitaal krijgen. Eerste voorjaarsshow bij V. en D. Uitstekende collectie in het betere genre OUiciële publicaties gemeente lei den Afsluiting scheepvaartverkeer Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 12 April 1954 de Mare- singelgracht en de Langegracht tijdelijk gesloten zullen zijn voor alle scheep vaartverkeer. Agenda voor Leiden Vrijdag Burgerzaal stadhuis, 8 uur: burgerdag Politieke Jongeren Contact Raad. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, Ab Spaargaren over: Een lach en Gulden Vlies. 8 uur: afdeling Leiden. Rode Kruis, algemene ledenvergadering. Sterrenwacht, 8 uur: excursie K. en O. Koor Pieterskerk, 7.157.45 u.: Avond gebed. Oegstgeest, Irene, 8 uur: V.U.- avond, sprekers prof. dr R. van Dijk en ds P. D. Kuyper. Zaterdag Gehele dag: Emmabloemcollecte. De Lakenhal, half 5: burgemeester jhr mr Van Kinschot opent de tentoonstel ling „Geheimen van de grond". Gulden Vlies. 3—half 5: receptie UVS (40-jarig bestaan); 8 uur feestavond in de Stadsgehoorzaal. Burcht, 8 uur: toneelclub van „Ons Grunnegerlaand" met „De kwetsboare plek" van G. Hamstra—Vos. Oegstgeest: Springveld bij Oud- Poelgeest, half 3: eerete-hulpwedstrijden voor padvinders. Zondag Kerk Herengracht 6870, 7 uur: De Kerk spreekt naar buiten, dr H. J. Wes terink over: Het is een kruis Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Marekerk, 8 uur: Paasspel „De dag des Heeren" door Leidse oecumenische spel- De Doelen, 8 uur: Leidse amateur-foto grafen, praatavond. Sterrenwacht, 8 uur: excursie K. en O. Harmonie, 8 uur: Oud-strijders en dra gers „Het Mobilisatiekruis", kapitein H. Lamers uit Leiderdorp over Suriname. Oegstgeest, 8 uur: Irene, Christen vrouwenbond, huishoudelijke vergadering. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel- Enige tijd geleden eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank, jllng "Nederlanders Rome" (tot 1 Mei) mr Hamelberg, een jaar gevangeisstraf en vernietiging van de stukken vanstnj^uur: Expwfti^^aï-r^Lm" overtuiging tegen een 33-jarige Leidse technisch adviseur, die zich zou 19 April), hebben schuldig gemaakt aan valse munterij. Thans diende deze zaak weer Nachtdienst apotheken om de directeur van de Ned. fotovakschool in Den Haag, de heer Thierion, Apotheek Boekwijt. Breestraat 74. tel. te horen als getuige. 120552, en de Haven-apotheek, Haven 18, aria's cn in de kleine dramatische soli goede kwaliteiten, doch zijn essentiële tekortkom o? is zijn slechte intonatie, waardoor bijna elke noot te laag wordt, Annie Woud. die deze avond zeer ge lukkig gedisponeerd bleek, roemden we reeds. Haar aria's en soli behoorden tot het beste van de avond. Ook Dora van DoornLindeman had prachtige momenten, haar stembereik is wellicht iets te beperkt voor sommige hoge passages, maar haar voordracht en haar ingetogen expressiviteit verdienen alle lof. zo in de aria „Aus Liebe will mein Heiland sterben", een der aller schoonste wellicht van dit werk, waar trouwens ook de solofluitist zioh onder scheidde. Over het algemeen stond de uitvoering van het tweede deel op een hoger ni veau dan van het eerste deel. Een woord van lof komt toe aan Hans Schouwman, die het clavecim/bel op kundigé wijze bespeelde, en aan de heer Zonneheld, die de orgelpartij vertolkte H. de Wolff en zijn koor komt stellig veel dank toe. Wij hopen echter, dat een sterkere bezetting der mannelijke solis tenpartijen en een grotere zorg voo algemene hombgeniteit, ook ten op zichte van de koorstemmen onderling, bij een volgende uitvoering tot nog be vredigendere resultaten mogen leiden. J. van der Veen. Haagse rechtbank Leidse technicus maakte valse muntbiljetten erd besloten door dr O. Verdachte had toegegeven valse rijks daalderbiljetten te hebben gemaakt. Hij had deze echter niet uitgegeven, maar al- vaardigd uit studie-doeleinden, omdat de getuige met hem had gesproken mogelijk betrekking bij de firma Enschedé en Zn te Haarlem. De getuige vertelde, dat hij inderdaad met ver dachte een jaar tevoren over deze moge lijkheid had gesproken. „Dat is geen materiaal voor va!<e rr.un- terij", zei verdachte, wijzend op het "be wijsmateriaal. „Nu heb ik dezelfde spul strafbaar ,U had moeilijkheden rs". meende de officier van Justitie, ar verdachte betoogde, dat n een goed bankbiljet kan maken, het aanbrengen van de nummers r ondergeschikt belang dankt voor de-tip", zei de officier, die ook de meest verfijnde smaak zou weten te voldoen. De confectie-afdeling van V. en D. is dit jaar later dan anders met haar eerste voorjaarsshow voor de dag gekomen. Men heeft het nieuwste van het nieuwste willen toneneen uitgelezen collectie in het betere genre, op verd. antwoordde, dat hij nu eenmaal technicus is. Het plan om bij de fa. En schedé te komen had hij laten varen, toen hij werk in het buitenland kreeg. Tijdens zijn verblijf buitenslands had een mede bewoner van het huis de apparatuur ont dekt en aangifte gedaan bij de politie. De officier van Justitie persisteerde bij zijn els. Mr P. van 't Hoff Stolk, raadsman, wees er op, dat verdachte middellijk in het buitenland werk kan krijgen. Hij bepleitte vrijspraak, spraak 22 April. Inbrekers veroordeeld De Haagse rechtbank veroordeelde drie Daarin is men gistermiddag wel ge slaagd Er waren op de beide shows ma trozenkragen. in allerlei toepassingen, mantelpakken in de nieuwste lijnen, boot- halzen met opstaande randen in de ja ponnen, combinaties van japonnen met jasjes, wijde rokken met juipons eronder, de moderne kleuren marine met wit, zandkleur, cognac-kleur, rose en wit, en allerlei snufjes, die soms werkelijk ver nuftig genoemd mochten worden. Zo zagen wij een redingote, die door een hoge sluiting de moderne hoge taille suggereerde, en, een rok van geplisseerde nylon, die g-swassen kon worden en verkdien aan twee zijden gedragen. Een klassieke tailleur kreeg een zeer modern cachet door een matrozenkraag erover heen van organza in lagen, waarop kunst bloemen waren gehecht Naar ons gevoe len iets te overladen, maar een aller aardigst idee. En dan de bruidsjapon in witte kant en tule. die ook als avond japon furore zal maken. Katoen, poplin, alpaca en ottoman waren gisteren bij V. en D. favoriet. Tweed werd gebracht voor het jonge De modellen waren allen uiterst mo dern. het ene geïnspireerd op Balenciaga, het andere op Dior. Ook geïmporteerde modellen, van verfijnde coupe en prachtige stoffen. De couture-afdeling van V. en D. toon de deze keer maar één model, een wijde tonneau-jas, die beslist zeer apart mocht worden genoemd, maar die door het strik je op de rug wat onaanvaardbaar leek. Voor het jonge meisje, de little lady, eenvoudige, maar gracieuze japonnetjes en natuurlijk strandpakjes, waaronder de in de mode zijnde piratenpakken, die wij echter het eenvoudig; Nederlandse meis je nog moeten zien dragen. Bijzondere vermelding verdienen o.i. het ensemble in cognac-kleurige ottoman- zijde met inktvlek-motiefjes en daarop een zwart alpaca jasje, gevoerd met de van de japon.' En dan het zwarte zijden avondtoilet met fluwelen garnering, geïnspireerd op Dior. De !<how werd gebracht door drie be- roepsmannequins en één lid van het per soneel, de little lady, die het buitenge woon vlot deed. De commentaren waren van de leider van de couture-afdeling. de heer Pothoven Het publiek toonde zijn enthousiasme door herhaaldelijk applaus. Een strijkje zorgde voor de muzikale en tourage. C. Th. R. NederlandEngeland Prof. Hankins hield voordracht over negro-spirituals Prof. Hankins. Amerikaans gasthoogleraar te Leiden, hield gisteravond in De Doelen een lezing over negro-spirituals. Er bestond voor deze lezing meer belangstelling dan verwacht werd. Talryke middelbare, scholieren hadden achter in het zaaltje, waarin de lezingen doorgaans worden ge houden, plaats genomen. Dertig jaar geleden waren de negro spirituals, die men als natuurlijke volks poëzie kan beschouwen. lang niet zo po pulair als heden ten dage. zo begon prof. Hankins zijn lezing. Hij ging verder met een korte inleiding, waarin hij sprak over de verschillen tussen de Amerikaanse slavernij en de lijfeigenschap in het feo dale Europa. Komend tot het eigenlijke onderwerp, deed prof. Hankins de uitspraak, dat de negro-spirituals treffend uitdrukking ge ven aan het hoopvolle in de Christelijke godsdienst. Wie de negro-spirituals op hun muzikale waarde onderzoekt, ontdekt er een zeer sterk gevoel voor rhythme in. De liederen zijn naai :ckst cn melodie niet origineel, aldus spreker. Men kan er kenmerken van door het blanke ras ge zongen liederen in ontdekken. Opvallend is hier evenwel, dat de negro-spirituals springlevend zijn, terwijl de correspon derende liederen der blanken dood zijn. Prof. Hankins vergeleek een blankenlied en een negerlied met elkaar. Daarbij kwam de uitdrukkingskracht van het negerlied sterk uit. niet in het minst doordat de hoogleraar de liederen voor zong. Nadat spreker nog over de dramatiek en het religieuze karakter van het neger lied had gesproken, vervolgde hij zijn voordracht na de pauze met het door het gehoor laten zingen van een aantal liede ren. Hij fungeerde daarbij zelf als zanger. Haagse inbrekers tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek en een vierde to jaar met aftrek. Twee van hen, L. B. en J. de H„ hadden onder mei Leiden sloffen sigaretten, geld en juwelen gestolen. Het viertal had zich aan tallen inbraken schuldig gemaakt, veroordeelden waren al vaker me Justitie in aanraking geweest. Leidse res.-officier werd „beroeps" Aan dé luitenants ter zee der eerste klasse van de Kon. Marinereserve (on bepaald verband) J. Smith uit Den Hei der en I. Bink uit Leiden is met ingang van 1 April op hun verzoek eervol ont slag verleend uit de reserve dienst onder gelijktijdige benoeming tot kapitein-luite- Old man Grimbergen hielp Veron uit de brand Als de Leidse leden van de vereniging voor experimenteel radio-onderzoek Nederland naar een vergadering van afdeling gaan hoeven zij nooit huiswaarts te keren met het gevoel hun radio-tech nisch vernuft niet te hebben gescherpt. Want als er al eens een keer geen lezing op het programma staat, doordat adspirant spreker na adspirant-spreker het laat af weten, dan staat toch altijd nog „old man" Grimbergen klaar. Zo was het gis teravond. Twee mensen, die lets van V.H.F. (Very High Frequency) afweten, lieten dat niet blijken en lieten het bestuur van de Veron in de kou staan. De derde wou zijn wetenschap wel mededelen, maar was daartoe helaas verhinderd. Old man Grimbergen was trouw op zijn post en hij liet zowel zijn wetenschap als zijn spreektalent zeer schitteren. Spreker be handelde de voordelen nadelen heeft V.H.F. blijkbaar niet "en de problemen de V.H.F „old men" Van Weerlee, Grimber- en Daniëls brachten verslag uit van de redactievergadering voor Electron, het 'gaan van de Veron. Leiden leverde eer eens te veel kopij in. Deze blijken in schrijftalent hebben tot gevolg gehad, dat Lelden de wisselmicrofoon voor het driemaal vullen van een volledig Electro- Definitief dus. De Leide- stcllen nu voor de afdeling, die hun goede voorbeeld volgt, een niet com plete zender beschikbaar. De zender moet worden afgebouwd door de verenigingen, die hem in bezit krijgen. Naar men ver wacht blijft de zender in Leiden. Valt verder nog te vermelden, dat >Id men" Ponstein en Daniëls verslag uitbrachten van een voorspoedig ver lopen vergadering van de vereniglngs- in Utrecht. tel. 20089. G. van Dijk vijftig jaar bij de Touw In een blauw-geruite kiel... De heer G. van Dijk, wonende in het Bethlehemhof aan het Levendaal, hoopt op 14 April te herdenken, dat hij vijftig jaar geleden in dienst trad van de Ver enigde Touwfabrieken te Maassluis. Hij kwam daar als twaalf-jarige jongen. Reeds toen hij twintig jaar was, werd hij tot baas van de nachtploeg bevorderd. De heer Van Dijk heeft nog aan het be kende wiel in de lijnbaan gedraaid. Zo waar in een blauw-geruite kiel. Ter ge legenheid van zijn 25-jarig jubileum bij de fabriek ontving hij onder meer een penning, waarop dat wiel staat afgebeeld. Twee-en-dertig jaar geleden begon de heer Van Dijk in de fabrieken te Leider dorp zijn werkzaamheden. Hij is daar nu baas van de staalfabriek. Het gouden ju bileum betekent voor deze jubilaris geen afscheid. Dat gaat zo, als men er jong op uit moest om de kost te verdienen. Met plezier gaat hij nu aan het laat-te rukje beginnen, r.'n vader werkte bij de Maas- sluise visserij en vond op de zee z'n ele ment. G. van Dijk had liever de vaste grond onder de voeten en vindt na vijftig jaar, dat die keuze niet kwaad ls ge- Woensdagmorgen 11 uur wordt hij ge huldigd. Kadervergadering C.N.V. Het rayon Leiden van het C.N.V. hield gisteravond in de Jacobazaal van de Burcht een kadervergadering onder lei ding van de heer D. van 't Zelfde. De heer C. van Mastrigt. secretaris van het hoofdbestuur, besprak deze avond aller lei interne aangelegenheden. Onder meer behandelde hij het nieuwe rapport inzake de Chr. besturenbonden. Hierin wordt de gedachte geponeerd, dat voortaan de verschillende besturenbonden onderwerpen opgeven voor de kaderver gaderingen, die in de toekomst mede hierdoor misschien wel een dag kunnen duren. Voorts besprak de heer Van Mastrigt de propaganda, waarvoor het huisbezoek iltljd nog het beste middel ls. Al groeit het C.N.V. gestadig, niemand moet dit al te optimistisch zien, omdat dit voorname lijk is te danken aan de normale bevol kingsaanwas. Lisse had de verplaatsing van de ge- eenten in de bloembollenstreek van do derde naar de tweede gemeenteklasse op de agenda geplaatst, omdat men dit wen selijk acht. De heer Van Mastrigt wees op twee wegen, die ln dezen kunnen wor den bewandeld: het ontwikkelen van ac tiviteit ln de afdelingen terzake van de T cn contact met de gemeente-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3