„Nationale Snipperdag" Minister Donker slechts met de hakken over de sloot Juist dit jaar moet 5 Mei een nationaal feest zijn" Van het erf van School en Kerk 2 VRIJDAG 9 APRIL 1954 yV/'AT NOCH ONZE REGERING, noch onze volksvertegenwoordiging hebben vermocht, dat hebben onze Nederlandse kunstenaars bestaan. Verenigd in een gemeenschappelijk, hier en daar hartstochtelijk appèl, zijn zij de tolk geworden van, naar wij menen, het overgrote deel van ons volk, nu zij het opnemen voor het behoud van de v ij f d e M e i als natio nale bevrijdingsdag. Yoor ons ligt een fraai uitgevoerd geïllustreerd boekwerk van 170 bladzijden, getiteld: Nationale Snipperdag. Het is een gemeenschappelijke aflevering van negen Nederlandse letterkundige en algemeen culturele tijdschriften: Het Boek van Nu, Critisch Bulletin. De. Gids, Kroniek van Kunst en Kuituur, Maatstaf, De Nieuwe Stem, Ontmoeting, Podium en Roeping. „Wat ons tot het uitgeven van deze aflevering heeft bewogen, is de behoefte uitdrukking te geven aan het bij vele Nederlandse kunstenaars opgekomen verzet tegen de disqualificatie van de 5e Mei, onze nationale feestdag, tot „nationale snipperdag" en aan het gevoel van onbehagen dat ons bekruipt bij een terugblik van 5 Mei 1954 naar 5 Mei 1945", aldus de redactie. REEDS HET FEIT, dat meer dan zestig kunstenaars van allerlei scha kering waarbij ook vertegenwoordigers van het protestantse letter kundig en algemeen cultureel maandblad Ontmoeting niet ontbreken elkaar hebben gevonden om zich, als tijdens de bezetting, tot ons volk te richten, is, in ons veelszins verdeelde land een opmerkelijke gebeurtenis. Bij het aankondigen en bespreken van dit geschrift willen wij ons niet begeven in politieke beschouwingen, noch nagaan welke factoren er toe hebben geleid dat de vijfde Mei een omstreden feestdag is geworden. Voor ditmaal willen wij liever nagaan, op welke wijze dezp kunste naars op de voor hen «eigende wijze uiting hebben gegeven aan hun ge voel van onbehagen, misnoegen, wrevel of verontwaardiging. "D EEDS AANSTONDS valt het op, dat de meeste ontboezemingen worden ■t* gekenmerkt door ernstige teleurstelling. Ook de dichter Muus Jacobse, een der meest bekende protestantse dichters van het verzet, is somber gestemd: De jaren gaan van Mei tot Mei, Van Pinksterfeest tot Pinksterfeest. Maar nooit zijn wij nog vrij geweest, Want vuur en wind gingen voorbij. Vergeefs hebben wij hen herdacht, De Doden hebben ons veracht. Mok, de Joodse dichter, herdenkt de kinderen van zijn volk: Twee millioen kinderen, mijne heren zyn onder uw ogen omgebracht. Voetstappen hoor ik, het zijn jullie voeten, kleine struikelende voeten door steenwoestijnen, over blinde wegen.... Er is geen klagen meer over in de wereld om dit leed; er is geen stem die het zou kunnen overdragen; er is geen mens meer die er iets van weet. Als Rie Cramer terugdenkt aan 1942: O vrij te zijn, o vreugde onge meten van eigen land en eigen volk alleen! Maar anno 1954 vraagt zij verbijsterd: Was dit een vreugde die niet duren kon? TXXT HEN, die ondanks alle teleurstelling vooruit willen zien behoort -l ook Abel Hertzberg, de Israëliet aan wie het gegeven, werd zich los t* maken van de haatgevoelens. Dat zijn bijdrage getuigt van weemoed, wie zal het verbazen? Maar als hij aan de mogelijkheden denkt om de heu genis aan de vijfde Mei voor ons en onze kinderen te bewaren, wijst hij terloops op de Matzes, die door de Joden met Pasen gegeten worden. Terecht wijst hij er op dat de hutspot als 't nationale gerecht méér voor de herdenking van de 3e October heeft gedaan dan honderd schoolboekjes. Waarom op de vijfde Mei geen Meat en Vegetables? vraagt hij. Anton van Duinkerken zal het zeker met hem eens zijn als hij be weert dat Regeringsvoorschriften geen volksvreugde scheppen en deskun dige rapporten geen feestelijke stijl. De kinderen moeten het vieren, zegt hij, maar hij voegt er aan toe: Zij moeten de geschiedenis van de over rompeling, bezetting en bevrijding leren kennen. Men behoeft niet eensgeestes te zyn met de bekende historicus prof. dr Jan Romein om hem bij te vallen wanneer hij in zijn gedegen bijdrage De Betekenis der Historische gedenkdagen ons voor ogen houdt (en dit speciaal ter overdenking van hen die met economische argumenten komen aandragen), dat de Amerikaan niet minder dan twaalf historische ge denkdagen heeft. Zuiniger op onze tijd dan de Amerikanen behoeven wij zeker niet te zijn, aldus deze geleerde schrijver. 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen voor uw aioelgeng. Neem de le week elke avond twee Carter's Leverptlletjes. 2e Week elke avond één. 3e Week - om de andere avond «én. Daarna niets meer, want Carter s Leverpilletjes stellen uw Ingewanden In staat weeropelgen kracht te werken, sonder laxeermiddelen. ttjdeltlk vertragen, neem dan tUdelUk Carter s Leverpi lletjes o m u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstopping Wijzigingen in het tele- visieprogramma Van dc zijde der Ned. Televisiestich ting wordt meegedeeld, dat de voorberei dende technische maatregelen, voor de Europese televisie uitwisseling in de maand Juni, het helaas noodzakelijk ma ken, belangrijke wijzigingen aan te bren gen in de voorgenomen uitzendingen. Daardoor is het onmogelijk gebleken, op 30 April een reportage te verzorgen van de feestelijkheden op het paleis Soest- dijk. Een reportage van de dodenherden king op de Waalsdorpervlakte op 4 Mei eveneens technisch niet uitvoerbaar. Op 30 April zal thans een ander pro gramma worden uitgezonden, waarin o.a. een filmreportage van het bezoek van het Deense vorstenjfcar en van de fees telijkheden in den lande, op Koninginne dag is opgenomen. Lp.v. op 4 Mei is er nu een uitzending op 5 Mei. Al 50 Nederlanders voor Airik. spoorwegen De Zuid-Afrikaanse Spoorwegcommis sie. die enkele weken geleden in Neder land arriveerde om jonge ongeschoolde Nederlanders te werven voor verdere opleiding bij de Spoorwegen in Zuid- Afrika, heeft goede resultaten bereikt Tot dusverre zijn ruim vijfhonderd sol licitaties behandeld. De eerste vijftig can- didaten hebben reeds eer. contract gete kend en zullen op 23 April met de Water man naar Zuid-Afrika vertrekken. De commissie -hoopt dat dit aar.tal nog de vertrekdatum van de Waterman kan worden uitgebreid tot 70 of m De opinie van de commissie gehalte van de aollicitanten was buiten gewoon gunstig. De commissie zal met enige onderbrekingen nog een drietal maanden in Nederland verblijv< Leeftijdsgrens en pensioen voor notarissen Maar net mislukte poging, bij negatieve uit slag referendum nieuwe wet te eisen (Van onze Parlementsredacteur) "C^EN PAAR STEMMEN vóór minder en het wetsontwerp, dat een leef- tijdsgrens van 70 jaar voor notarissen invoert met daarnaast uitzicht op mogelijk pensioen, zou gisteren in de Tweede Kamer verworpen zijn geweest. Nu was dit niet het geval: minister Donker kon zijn schepping in veilige haven loodsen, zij het, dat hij nauwelijks de wal bereikte. De stemverhouding was 41 leden voor en 38 tegen. De voorstemmers be hoorden tot de P.v.d.A., de C.H.U., de C.P.N. en 8 leden van de K.V.P. Tegenstemmers waren de A.R., de V.V.D. en 20 leden van de K.V.P. Het gehele debat bleef de spanning er aangezien er herhaalde malen moest •orden gestemd over amendementen. En telkens was het verschil tussen voor- en tegenstanders maar gering. Men zal zich herinneren, dat minister Donker reeds min of meer overstag was geg8an: de pensioenregeling zou niet worden ingevoerd dan nadat een referen dum onder de notarissen en candidaat- notarlssen zou zijn gehouden. Zou op deze wijze een pensioenregeling niet tot stand komen, dan zou wel de leeftijds grens worden ingevoerd, maar er zou dan een overgangsperiode zijn van vier jaar plaats van twee jaar. De heer Roosjen (AR) kwam nu met in amendement om de overgangstermijn alle gevallen vier jaar te doen zijn i de ontslagverlening te doen plaats hebben volgens een ln de wet vastgelegd schema. Notarissen, geboren in 1882 of vroeger zouden ontslag krijsen met in- gane van 1 Januari 1956. De volgende iaarklassen. tot en met het geboortejaar 1888 zouden telkens een half jaar later ontslagen moeten worden. Dit amendement werd aangenomen met 48 tegen 33 stemmen. Tegen waren de PvdA. de CPN en het grootste deel van de CHU. Al was de bewindsman al vrij ver aan verschillende wensen tegemoet gekomen, er waren nog meer verlangens, neerge legd in amendementen, ingediend doorilen mr Van Rijckevorsel. mede ondersteund door leden van de ARP. In de eerste plaats wilde hij onder de notarissen en de candidaat-notarissen afzonderlijk het referendum gehouden zien. Minister Donker vond dit in strijd met de solida- riteitsgedachte, die onder beroepsgeno ten aanwezig behoort te zijn. Minister Donker had voorts, gedachtig aan het spreekwoord: wie zwijgt stemt toe. bepaald, dat notarissen of candidaat- notarissen. die niet aan de stemming deelnemen of blanco stemmen, geacht worden zich vóór de oprichting van een pensioenfonds uit te spreken. De heer Van Rijckevorsel daarentegen wilde min der ver gaan en de niet-uitgebrachte en blanco stemmen eenvoudigweg niet laten Amsterdams blad verschijnt niet H^t antwoord is nu aan het Nederlandse volk, zegt ds Slomp (Frils de Zwerver) Op 5 Met, de dag der bevrijding zal het Amsterdamse dagblad Het Parool niet verschijnen. Directie en hoofdredactie hebben In afwijking van wal de laatste Jaren gebruikelijk was hiertoe dit jaar besloten als een demonstratieve daad niet enkel met woorden duidelijk te ken hoezeer Het Parool het oneei met het door de regering gevolgd' door de meerderheid der volksvertegen woordiging. zü het zonder geestdrift, aanvaarde beleid in zake de Nationale Feestdag. IN AANMERKING GENOMEN dat dit gezamenlijk nummer der Neder landse letterkundige tijdschriften binnen zeer kort tijdsbestek is tot stand gekomen, hetgeen, gezien het zeer uiteen lopende klimaat der be trokken bladen zéker een krachtproef is geweest, verbaast het ons nauwe lijks, dat de beschouwende bijdragen nog al wat eenzijdig zijn uitgevallen. Liever was het ons geweest als er door onderscheidene medewerkers wat minder politiek was bedreven. Nu er, naast de creatieve bijdragen, zoveel plaats is ingeruimd voor beschouwingen, haddén wij, behalve de mening van Prof. Donkersloot, A. H. Nü'hof en B. W. Schaper ook gaarne die gelezen van figuren als Prof. Gerretson en Prof. Scholten. Gezegd moet worden dat de medewerkers die tot de Protestants-chris telijke groep gerekend worden, een waardige houding hebben aangeno men gezien de wyze waarop zy hebben gereageerd op de richtlijnen welke de redactie aan de medewerkers heeft aangegeven, waarin o.m. sprake was van „het Opsommen van feiten, die verhinderd hebben, dat de beloften die wy onszelf en elkaar tydens de oorlog hebben gedaan, niet werden na gekomen". DIT HEEFT de auteuh C. Rynsdorp gewild of ongewild gebracht tot een indringende kenschetsing van de situatie, met name van het culturele aspect in orthodox protestantse kringen. In zijn bijdrage getiteld: Vrijheid, waartoe? stelt Rijnsdorp allereerst vast dat in het vergeten schuld ligt. Ten aanzien van de veelszins geconstateerde „teleurstelling" zegt hij, dat hy zich tydens de oorlog nimmer heeft verloren in illusies. De nuchter heid van de Bijbel was hem, en vele christenen, daarbij tot steun. „Wat zich wreekt, is altijd de illusie, nooit het geloof". Hij constateert echter een overschatting van het instituut der kerk. (De twist om de gist, waarbij de giat niet in het brood terechtkomt). Bovendien een tekort aan een veel zijdige deelneming aan het leven. Niet in tekort aan organisatie hebben wij gefaald, aldus Rijnsdorp, maar in de vorming van de christelijke persoonlijkheid. En nu is de vloedgolf van het moderne leven over onze slapersdijken heengespoeld. Het orthodox-protestantse volk, over het geheel zonder geoefende smaak, zonder aesthetisch onderscheidingsvermogen, zonder veel innerlijke cultuur, dat theologisch wel de muggen vermocht te ziften loopt gevaar de kemelen van de moderne levensvormen door te zwelgen. Sprekende over de ontmoeting-groep besluit hij: „Door ons zelf te zijn willen wij ons volk dienen." Vrijheid dus, om een positief christelijk nationale cultuur na te streven, vooral op het minst ontgonnen gebied: de kunst. REEDS dit diep borende artikel van Rynsdorp zal voor vele van zijn geestverwanten aanleiding zyn om zich dit boekwerk, (dat ook afzon derlijk in de boekhandel verkrijgbaar is tegen de prijs van f2.50), aan te achaffen. De vrij uitvoerige weergave van de inhoud van dit merkwaardigi geschrift zal de lezer ervan overtuigd hebben dat het, als geheel bezien, endanks enkele politieke ontsporingen en harde woorden aan het adres van regering en volksvertegenwoordiging, toch geen ander doel heeft dan een appél te zijn op het geweten van iedere Nederlander. Het is mede daar om. dat wij de lezing en overdenking van dit kunstenaars-manifest aan bevelen. God verhoede, dat wij en ons nageslacht de betekenis van de Vijfde Mei zouden vergeten. P. J- RISSEEUW „Wanneer immers dit jaar niet duide lijk het ongelijk blijkt van hen die zeg gen. dat de viering der bevrijding bij ons volk geen werkelijke weerklank heeft gevonden, dan is het laat nie mand zich daarover illusies maken de 5de Mei als nationale feestdag ge daan. Dan zal die dag ook volgend jaar, 10 jaar nadat Nederland zijn vrijheid herkreeg door de capitulatie van Duits land. een dag zijn die zich maar in nig onderscheidt van alle andere. De viering van de bevrijding zal dan hoe langer hoe meer verschrompelen, in on bruik raken en ten slotte afsterven. Daarom komt het er juist dit jaar zc aan het bewijs te leveren, dat toezet ting en bevrijding, verzet en overwin- meetellen voor het vaststellen van de meerderheid. Veel diepgaander van aard was echter het amendement van de heer Van Rijc- kevorsei, de leeftijdsgrens niet vast te stellen, wanneer het referendum zou laten zien. dat er geen pensioenfonds ge wordt. alvorens bij afzonderlijke n pensioenregeling zou zijn gesteld. Hiertegen verklaarde minister Donker zich principieel, aangezien hij hiervan uitstel tot St Juttemis verwacht te. Maar bovenal omdat hij vond. dat bij het referendum op deze wijze de keuze uitermate moeilijk zou worden gemaakt: lers niet weten, wat het al ternatief zou zijn. wanneer een pensioen fonds ongewenst geacht wordt. Blijkens de toelichting van mr Van Rijckevorsel lag het in de bedoeling, in de eventuele tweede wet slechts een tegemoetkoming te regelen voor de voor het leven be noemde notarissen, die door de plotselin ge invoering van de 70-jarige leeftijds grens zich inkomsten ontnomen zouden zien, waarop zij aanvankelijk konden rekenen. Wij moeten echter minister Donker toegeven, dat deze bedoeling in de tekst van het amendement zelf allesbehalve tot uitdrukking kwam. Al deze amendementen werden ver worpen met een benauwend kleine meer derheid: 39 tegen 40. In alle drie geval- de KVP, de AR en de KNP de PvdA. de CHU. de VVD en de CPN tegen. De heer Oud (WD) had zich tegen al deze amendementen verklaard, om dat hij helemaal niets voor-eén pensioen regeling voor beoefenaars van een vrij beroep voelde en er dan ook geen enkele verantwoordelijkheid voor wilde dragen. Vóór de eindstemming legden de heren Van Rijckevorsel (KVP) en Roosjen (AR) korte verklaringen af. De eerste deelde mede, dat een deel van zijn frac tie (het bleek verreweg het grootste deel •e zijn) tegen zou stemmen omdat het laatste amendement verworpen was. De heer Roosjen verklaarde eenvoudigweg, dat de bezwaren bij de AR niet waren weggenomen en dat zij deswege zouden tegenstemmen. Het resultaat was, gelijk in de aanvang is vermeld. De Kamer is nu op Paasreces en komt pas 27 April weer bijeen. ning niet zijn vergeten. Daarom moet" juist ditmaal 5 Mei zo worden gevierd, dat het in de ware en volle zin van het woord een nationale feestdag wordt", aldus het blad. Ds F. Slomn. gereformeerd pr°dikant. a- In de illegaliteit bekend als Frits de Is I Zwerver, schrijft in het blad: ..De nationale herdenking moet leven bij ons volk". En: „De regering heeft gesproken, maar daarmee is de zaak niet beslist. Het antwoord is nu aan het Ne derlandse volk. Toon dat deze dag wel bij u leeft", aldus ds Slomp. Op 5 Mei zullen in Amsterdam feeste lijkheden plaats hebben, die door het ge meentebestuur in samenwerking met de Amsterdamse Jeugdraad worden gear rangeerd. De Amsterdamse Jeugdraad, waarbij 105 organisaties zijn aangesloten, zal 's middags het 'bevrijdingsspel Vrij ter ere van de verzetsstrijders in het Sta dion gevèn De uitvoering wordt gediri geerd door Marius Kruyne. Ongeveer 1700 schoolkinderen perken hieraan In de bevrijdingsweek wordt verder door de Amsterdamse Jeugdraad een jeugdweek georganiseerd- met het doel het werk onder de jeugd meer onder de aandacht van dfe bevolking te brengen Ver. Vrijz. Hervormden 'n halve eeuw Kranslegging in Herv. Kerk te Bolsward De Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den in de Ned. Hervormde Kerk bestond gisteren precies een halve eeuw. Het ini tiatief tot oprichting (op 8 April 1904 van afdeling, de afdeling Friesland) ging vooral uit van dr C. J. Niemeijer. destijds Herv. predikant te Bolsward. Na Friesland werden ook in andere provin cies afdelingen opgericht, totdat in 1913 landelijke organisatie kon worden opgericht. De officiële viering van het 10e lustrum il worden gehouden op 8 Mei fn Leeu warden. Vandaag werd echter in de Mar tinikerk te Bolsward, waar een buste van wijlen dr Niemeijer is opgericht, een krans gelegd. Ds Boonstra uit Franeker,* voorzitter" an de Friese afdeling sprak een herden kingsrede uit. IJzendoorn zonder Hervormde predikant en kerkeraad De Prov. Commissie voor het Opzicht i Gelderland heeft ds mr H. Schokking. Herv. predikant te IJzendoorn voor een half jaar in de bediening geschorst. De Classlcale Commissie voor het Opzicht in de classis Tiel heeft de leden van de Herv. kerkeraad te IJzendoorn afgezet, omdat zij niet met ds Schokking wilden samen werken. Ds Schokking gaat in beroep bij de Generale Commissie voor het Opzicht de kerkeraadsleden doen hetzelfde bij de Prov. Commissie voor het Opzicht ln Gelderland. Promotie over binnenvaartrecht Op proefschrift: Het nieuwe Binnen vaartrecht (Wet van 24 Juni 1939; st.bl. 201) heeft mr J. Verhoeve, geb te Maas tricht het voornemen op Dinsdag 13 April des namiddags te 3 uur aan de Rijksuniversiteit te Utrecht bij prof. dr mr T. J. Dorhout Mees te promoveren tot doctor in de rechtsgeleerdheid, referendaris afd. Wetgeving en Juridische Zaken bij het departement voor Binnen landse Zaken te 's Gravenhage. Studiereizen in O.E.E.S.- landen gemakkelijker De Raad van de O.E.E.S. heeft besloten dat inwoners van de deelnemende landen van de O.E.E.S. grote faciliteiten zullen genieten voor het bèzoek aan andere deelnemende landen, teneinde univ taire colleges of vakcursussen te kunnen volgen en te kunnen verblijven in turele centra. Advertentie Welterusten Kunt U niet slapen door rheumatiek. spit, ischias hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en IJ klaart weer rustig de gehele nacht door Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren c-n is onschadelijk voor hart en maag BH apoth. en drog. f 0.95. f2.40 en f 8.88 taiikaart VPRO: 7.30 ..Pi .40 „Het Boek Handelingen" ,7.55 „Dez week" .00 Nieuws 8.15 Gi MB. .ïi—-12.00" Verë. 12 30 J programma. 12.33 Gram. 12.55! Engeland BBC 330 m. 12 00 Dai ewtjzer 1.00 Nieuws 120 Amus. muz. I Gram. 1.25 Gevar. progr. Boekbcspr. 2.10 V. d. kind. 2.20 Engelse Toespraak 2.10- Nieuws .40 Koorzang 3.00 Kron. ZATERDAG 10 APRIL Hilversum I 402 m KRO: 7.00 Nieuws 7.101 partout" 7.15 Gewijde muz.. 7.45 Morgengebed"us- --- - d huisvr 9.35 I Nieuv.- Ld. kleuters 10.151 'nn, Gram. 10.30 Idem. 1100 V. Pianospel 12.00 Angelus 12.03 Gi Lar 7. o, 5 „De 3.40 Cont 4.00 inde Hollander plar „De 6.35 Lichte 11.22 Kamerork. 1.50—12.00 Gram. VARA 7.00 Nieuws 30 Gram. 8.00 Nieuws vrouw 9.00 Gym 9.10 VPRO 10.00 ..Tijdelijk uitgeschakeld". 10 05 Morgenwijding VARA: 10 20 V. d. 7.10 Gram. 7.15 Gym progr. 2.50 Volksdansen 3 15 Van de wieg het graf 3.30 Dansmuz. 4.00 Kamerork. sol. 4.45 Weekjourn. 5.15 Lichte muz. 5 „Een wettelijke ouderdomsverzekerlng v< allenI". caus. 6.00 Nieuws 6,20 Dansmuz. 6 Regerlngsuitz.Atlantisch allerlei. Een Knap óp die onogelijke schuur met m. 5.30 Hot W eerbei VARA: 8.00 Ogr. 10.00 Soc. c 10.40 „Onder de Nieuw 1.15 Pari. mu 10.00 Nleu' 6.00 V. d. kin. 11.45 Avondgebeden 12.00—12.03 Nicu\ Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 uz. 12.45 Pari. overz. 1.00 Dansmua 2.15 Orgelspel f Symph. ork. ll.( ivs ll.i» Dansmuz. 12.561.00 Nieuw issel 324 m. 11.45 Vlaamse muz. 12.25 19 an Weerher. 12 34 Filmmuz. 2.15 Gram 4 45 Engelse les 10 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.' Omr. Ommeganck 9.15 Gran 10.15 Verz. progr. 11.00 Nleuv 8.30 Chansoi 7.30 Nws. Muzikale Nieuw* 10.15 Lichte 11.00 Dl .55 Nieuws 11.00 Dansmuz. 11.55 N- BBC Ultz. voor Nederland 10.00—10.30 N. M. Nieuws. Spiegel v. d. week. Sportjourn. (op 224 m.) 49. ..Casey", zei ze, „het heeft geen zin hierover te praten. We kunnen het onmogelijk klaarspe len. Moto's mannen bewaken dit hotel. Wij zit ten hier als twee ratten in een val." „O nee, helemaal niet", verzekerde ik. Nu ik aan het vliegtuig gedacht had, werkte mijn brein vlot. Nu de raadsels waren opgelost, had ik met feiten te doen. „Als je doet wat ik je zeg, zal vriend Moto vanavond alle verdere belangstelling in ons ver liezen. Hoor je, wat ik zeg. SonJa? Bel meneer Moto op en vraag hem om hier te komen. Zeg hem dat je het briefje hebt Het zat in de veld fles. Zeg hem, dat ik het hem met genoegen wil afstaan. Ik stel er geen belang in. Daar heb je de telefoon. Ga jij het hem zeggen, Sonja." Sonja dacht een ogenblik na. Casey, ik vind je bijzonder schrander. Ik meen het. Je bent dapper, je bent vlug. Ik zou overal met je heen willen, Casey." Haar woorden maakten mijn stem onvast. „Ik voel hetzelfde voor jou, Sonja." Ze ging naar de telefoon en nam de hoorn op. Denk eraan, dat je de binnenzijde van die beker schoonmaakt, Casey. Laat het me liever zien als je ermee klaar bent." Aangezien ik geen Japans ken, weet ik niet wat Scnja gezegd heeft Het kon me, eerlijk ge zegd, verder ook niets schelen, want ik ver trouwde haar. Wij voelden ons als heel oude vrienden, terwijl wij op Moto wachtten. „Doe een das aan. Casey", zei ze, „en steek de fles weer in ja zak. Ik wil, dat je er netjes uitziet als meneer Moto komt. Het is misschien beter, als je die revolver in de lade van Je bu reau legt." „Weet je zeker, dat ik hem niet nodig zal heb ben?" „Maar, Casey", zei ze verontwaardigd, „dat is niet aardig van je Hoe kan dat nu nodig zijn. als je meneer Moto geeft wat hij verlangt? Hij is geen boef. Casey. Hij is een heel befninne- lijk man." Ik vond haar opmerking nogal vermakelijk, waar ik verschillende bewijzen van Moto's be minnelijkheid had ontvangen, waaronder een doorboorde arm en een hoofdwond. „Nee", verzekerde zij, „meneer Moto zal je nu heel aardig behandelen." Daar was ik benieuwd naar. Sonja ruimde de kamer op en maakte alles netjes. Van een dra ma veranderde het geval in een theevisite. Casey, hoe lang is het geleden, dat je gedron ken hebt?" Ik dacht na. DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914—'18 „Heel wat uren niet sedert ik bij Wu was. Ik geloof, dat ik geen behoefte meer heb aan alcohol als er iets is dat me boeit." Zif keek verheugd. Zij scheen de Gaiety Cluh en de Wit-Russische complotten in Harbin ver geten te ziin. Ik verwachtte, dat mr. Moto met een gewa pende lijfwacht zou verschijnen aangezien hij een valstrik moest vermoeden, maar ik had zijn doorzicht onderschat. Mr- Moto kwam alleen zon der het minste wantrouwen te vertonen. Hij had rich keurig in avondcostuum gestoken en droeg wat de Fransen een smoking noemen een be minnelijk mannetje, dat boog en glimlachte en een hoge hoed ln de hand hield. Hij uitte zijn verlichting en vreugde in een zo ontwapenende glimlach, dat ik hem bijna aardig begon te den. Er glansde een rij parels op zijn keurig ge steven front," een zakdoek stak sierlijk uit zijn zak en zijn voetjes staken m glimmende lak schoenen. „Hallo, Moto", zei ik. „Hallo, Lee", antwoordde hij. Zijn glimlach kon onmogelijk geveinsd zijn. „Ik ben zo ver heugd", verklaarde mr. Moto, „zo bijzonder, bij zonder verheugd, en ik heb zo'n spijt van wat er vanavond gebeurd is. Ik hoop, dat u geen let sel gekregen hebt? Waren wij maar eerder tot deze conclusie gekomen maar het was mijn schuld, niet uw schuld." Ik stond op en drukte hem de hand. Het was een grappige verhouding en mr. Moto's verlan gen om vriendschap te sluiten was bijna roerend „Dat is in orde, Moto", zei ik. „Ik wilde maar, dat u eerder aan die fles gedacht had. Ik had er niet aan gedacht, Moto." Moto lachte en ook zijn lach klonk opgelucht, niet het gemaakte beleefdheidslachen, dat men in Japan gewoonlijk hoort. „Beste kerel", zei hij, „ik ben zo blij, dat je niets overkomen is. Het zou een vreselijke ver gissing geweest zijn. En je hebt je zo verdien stelijk gemaakt. Laten we nu samen iets drin ken, goede whiskey voor goede Japanners en goede Amerikanen." „Uit de veldfles?" vroeg Ik hem. Mr. Moto lachte vrolijk. „Die is goed", verklaarde hij. „U bent aange naam gezelschap, meneer Lee." Hier viel Sonja hem in de rede. „Nee, meneer Lee drinkt niet meer." Ik hoorde nu voor het eerst, dat ik niet meer dronk. Over mr. Moto's glimlachend gelaat gleed een schaduw en daarop een glans van begrijpen. Ik overhandigde hem de veldfles. „Hierin zit goede whiskey voor een goed Ja panner, mr Moto", zei ik hem „En dan is er nog iets. dat u misschien niet is opgevallen Er zit een bker om de bodem van de fles." Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk •roepen: te Kootwijk (toez.) G. Dieren te Ede. •roepen: te 5s-Gravenhage, (als predikant voor de ziekenhuizen; nieuwe pred.pl.). M. van der Voet te Haarlem- Noord. 's-Gravenhage, wijkgemeente XXIV (a-s. vac. dr A. J. Bronkhorst, toez.) M. C. Koole te Den Haag, wijk gemeente I. roepen: te Zalk en Veecaten, C. J. de Haan te Aarlanderveen. ingenomen: naar Oostcr-Nijkertc, d. Heide, vic. te Gaast (Fr.), die be dankte voor Surhuizum (toez.). dankt: voor Wateringen, G. Ju- kema te Middelstum. Geref. Kerken ingenomen: naar Willemstad, H. in Duinen, cand. te Wassenaar, die bedankte voor Anna Jacotoapolder, Hoek Schipluiden. Valkenswaard, Wate ringen, Wemeldinge, Wilnis, Wouibrugge voor Zuid-Beijeriand; naar Boorwber- gum. J. Koopmans te Gasselter-Nijveen. Bedankt: voor Middelstum (2e pred. pi.) J. D. Kruithof te Zyidijk (Gr.); voor Zevenhuizen. (Z.H.), J. Eleveld, cand. ta Smilde. Geref. Kerken art. 31 ingenomen: naar Overschlld, Th. C. F. van Karrup te Maastricht. Geref. Gemeenten troepen: te Middel'harnis, A. v. Stuyvenberg te Nunspeet. Dr J. H. van Roijen eredoctor universiteit New York De Nederlandse ambassadeur in de V-S dr J. H. van Roijen. is door de universiteit van de staat New York. in Albany, uitgenodigd deel te nemen aan de verjaardagsplechtigheden, die van daag worden gevierd- De ambassadeur zal bij die gelegenheid het eredoctoraat in de rechten van de universiteit wor den verleend. Daarna zal dr Van Roijen de gast van de universiteit zijn en een toespraak houden over: De waarde van het Onder wijs als Vriendschapsband tussen Neder land en de V.S. In Albany zal hij de gast zijn van gouverneur Thomas Dewey. Ds H. Jonker van Amsterdam promoveerde te Utrecht Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is gistermiddag tot doctor in de theologie gepromoveerd ds H. Jonker, Herv. predi kant te Amsterdam, op een proefschrift getiteld: Over Jaspers' Metamorphose der Bijbelse Religie. Als promotor trad op prof. dr J. Severijn, terwijl als para- nymfen fungeerden ds L. Kievit, Herv. predikant te Woerden en ds N. Kleerma ker, Herv. predikant te Leiden. Dr Jonker neemt o.m in de Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk en in de Anti-Rev. Partij een vooraanstaande paats in. Hij heeft ook zitting in het dagelijks bestuur van de Dr A. Kuyperstichting te 's Gravenhage. Het proefschrift van dr Jonker handelt over de bekende Duitse existentie- philosoof, thans hoogleraar te Bazel, dr Karl Jaspers, die 23 Febr. 1883 te Tantzen bij Oldenburg werd geboren. PROMOTIES UTRECHT. 7 April. Gepromoveerd tot doctor In de geneeskunde op proefschrift; Behandeling van Pemphius met Acth en Cortlson, P v Aken. geb. te Ermelo. AMSTERDAM. G.U.. 8 April. Gepromo veerd tot doctor In de wis- en natuurkunde op proefschrift; Vergelijkende Prothromblne. tijdbepallngen, K Kok. geb. te Amsterdam. trecht, en H P Hooymayers, HPChr Zeist Idem E; A C Boel Idem K; P M A van Eek. Utrecht. Haeck, Utrecht. Idem L- J J L Wil i laude, en mej. J Z v Dijk. Utrecht, irkunde; kapelai kunde; H N Stein, Utrecht. Dot mevr. A H Palm Lijescn, Utrecht, B~de Groot (cum laude). De Bilt. L E Nijenhuas. i Boerrlgter. D J Schouten. C Comelisse, A H J Visch. G H Potman, allen Amsterdam, en G S-van Dorp, IJmuidén. LEIDEN. 8 April. Geslaagd voor het candldaatsexamen wijsbegeerte de heer A Kroon te Rotterdam. Geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands recht de dames A E Bosscher te Maarssen; A H de Vries te Den Haag; D van Immerzeel te Voorburg: C J Zee venhoven te Bussum en de heren H H Scholten te Almelo; N P A Broekhoven te Den Haag; J W van Hoogstraten te Den Haag; B G, Schoonhoven te Den Haag; J M Westra van Hoithe te Bilt- hoven; N J van der Lee te Aerdenhout; F G Waller Jr te Delft en D J Buter te Wormer. Puzzle ook eens met ons mee Kruiswoordraadsel 75" Horizontaai: 1. Ontstaan; 6. broeibak 7. lokmiddel; 9. reeds; 10. ongebonden; 11 geheel de uwe; 14. verfrissend snoep je; 15 de naam onbekend; 17 gemeente in Gelderland; 18. zangnoot, 19 kleefstof; 21 zonder glans; 22 steensoort. Verticaal: 1. Ophoging. 2 dier; 3. be- driegelijke redenering; 4. dichtbij; 5. opening; 6. Ind. omheind erf. 8. drievoet 12 familielid; 13. vervoermiddel; 16 bU voortduring, 18 bedorven. 20 advocaat, 21 lidwoord. Oplossing vorige puzzle Chanson, hoed. grondslag, honderd, ananas. Deen. bede, fort. eed. boeten, BETER EEN GOEDE DAAD DAN HONDERD SCHONE BELOFTEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2