Gillette Gillette Billy Graham: kruisridder wereldstad Londen in 0 Engelse bladenhandelsreiziger in geestelijke waar vecht tegen de duurte REEDS 500.000 TOEHOORDERS (Van onze Londense correspondent) TANIGE WEKEN lang al is Billy Graham, Amerika's „hot gospeler", zoals -L' iedereen hem hier noemt, in Londen op kruistocht, en elke avond is Harringay Arena, de enorme overdekte hal in het Noorden van Londen, waar de windhondenrennen worden gehouden, tot de nok toe gevuld met 11.000 toehoorders. Elke avond moeten er 5 tot 8000 hongerige zielen ledig worden weggezonden, eenvoudig omdat er geen plaats is. Zaterdags wor den er drie bijeenkomstèn gehouden, en telkens is er geen plaats onbezet. De jonge, 35-jarige Amerikaan is voor de koele Londenaars als een mag neet: hij Jieeft reeds meer dan 500.000 toehoorders getrokken. Ik zal proberen u een indruk te geven van zulk een bijeenkomst, al is het verre van eenvoudige taak, Billy Graham reoht te laten wedervaren. Op een Zaterdagavond ging ik met de onder grondse de lange weg naar Harringay Arena. De bijeenkomst zou om half 8 beginnen, en daar het 7 uur was, ik gedacht de treinen afgeladen vc vinden, maar ze waren akelig leeg. Geen wonder, want ieder zorgt uren van te voren bij de Arena aanwezig te zijn. anders is ér geen plaats, en zo zag ik het geweldige gebouw omgeven door een dicht cordon van Londenaars, die ge duldig stonden te wachten tot dc deuren zouden opengaan, en zij kortten de tijd met het zingen van opwekkingsliederen. Koon 2000 stemmen De Arena stroomde gestadig-aan vol, en onderwijl zorgde Billy's assistent. Cliff Barrows, dat de reeds gezeten toehoorders *ich niet verveelden. Achter hem zat amphitheatersgewijs het stemmen sterke koor, en als Cliff zijn handen ophief, zwol het Hammondorgel, versterkt door tientallen luidsprekers, aan tot een orkaan van smeltende accoorden. en als een donderslag barstte het koor los met een juichend: „This is my story, this is my song: praising my Saviour all day long!" Het ene lied volgde op het andere: Alexander's „Glorysong": „When by His grace I shall look on His face, that will be Glory, be Glory for me!", Campbell's lied: ..Amazing Love, how can it be that Thou, my God. shouldst die for me?". „My anchor holds". Of men wil of niet, men moet denken aan het gezang van de 144.000, waarvan verteld wordt in Open baring 14, de „stem van vele wateren en Onvermoeibaar leidt Cliff Barrows de zang, en als er een groep van honderden „kruisvaarders" uit Wales binnenkomt, begroet hij hen met een enthousiast: „God bless you all, en laten we nu een lied in het Welsh zingen!" Don Moomaw. eertijds Amerika's „Number One Footballer", legt een ge- f Advertentie) DAROSAL tabletten tegen pijnen als hoofdpijn en kiespijn sn tegen griep en verkoudheden. DAROSAL bevat 0,5 gram Acidum acetylosalicylium, het geneesmiddel door millioenen over de gehele wereld gebruikt tegen pijnen. DAROSAL helpt ook U Neem het nog heden in huis. Buisjes a 20 tabletten voor 0.45 tuigenis af van de verlossende kracht, die hij vond in het geloof in Jezus, en George Beverly Shea. „America's beloved Gospel singer" zingt met een prach tige baritonstem „I am bound for my home in the sky". En dan is hel grote moment aangebroken, waarop iedereen gewacht heeft: Billy Graham bestijgt het podium, en drie kwartier lang is de Arena vervuld van zijn nimmer in kracht en spanning aflatende stem. Hij is een lange, slanke jongeman, gekleed in een foutloos zittend donker blauw colbertcostuum. Zijn enige gebrek is, volgens zijn vrouw, zijn hebbelijkheid voortdurend op zijn nagels te bijten, en dit Freudiaans-veelbëtekenend gegeven is door de Britse pers met de nodige nadruk ruchtbaar gemaakt. Hameiend Billy draagt een soort dasspeld, die een microfoon blijkt te zijn: op deze wijze is hij vrij in zijn bewegingen en niet gebonden aan een veste mi crofoon, en van deze vrijheid maakt hij dan ook ampel gebruik. Hij beent heen en weer over het podium, zijn hamerende woorden met bruuske ge baren onderstrepend, en ik begin te begrijpen waarom enkele Britse bla den hem een „handelsreiziger in geestelijke waar" noemden. Ge kent ze wel, die smetteloos-geklede. welbespraakte reizigers in stofzuigers of andere apparaten, die hun producten prijzen met een overtuigingskracht, dat het haast onmogelijk is, hen te weerstaan. Zo „verkoopt" Billy Graham het Evan gelie. Zijn stem dondert door de zaal, altijd op topkracht. zijn woorden tuimelen in niet te stuiten rijen over de hoofden der 11.000 toehoorders, zijn lichaam en zijn handen zijn voortdurend in beweging, z'n diepliggende ogen zien in gespannen ernst de mensen aan. Hij praat over Jezus en de rjjke jonge ling: de man die alle geboden der Wet volbracht had, doch niet kon voldoen aan Jezus' voorwaarde, alles op te geven en Hem te volgen. Billy's vinger wijst: gij zijt de jongeling, en gij, en gij! Nu. nu is het ogenblik der bekering, nu biedt God u nog de kans. wie weet is het de laatste kans! O heerlijk ogenblik, als gij uw hart hebt opengesteld en Jezus bezit neemt van uw hart! De vreugde, de kracht, de blijheid, die u dan doorstraalt, alles is ineens anders geworden! Millioenen heb ben Hem al gevonden in Amerika, en millioenen zullen Hem vinden in Enge land! Billy Graham trekt avond aan avond in het Harringay Arena te Londen duizenden en duizen den toehoorders. ben? Het is moeilijk een eerlijk oor deel te geven. Want al zijn er tegen zijn werkwijze 1001 bezwaren in te bren gen. hij is het toch die Londens mil lioenen terugwijst, naar Hem. die de Weg, de Waarheid en het Leven is. De millioenen. die niets meer hebben dan hun krantje, hun sport, hun tele visie en hun kleine kringetje van elke dag. In hun vlakke bestaan tracht hij er hun ogen voor tc openen.dat zij „are bound for their home jn the sky". Ongetwijfeld komen vele duizenden al leen maar voor de „show", omdat Billy Graham r.u eenmaal ..een gebeurte nis" is. Zoals kortgeleden ook de kinderen kwamen vanwege de „show" die toen werd opgevoerd: en toen kwam „famoug cow boy star from Hollywood" Roy Ro gers met zijn beroemde paard Trigger op het toneel in Harringay Arena, niet al leen om zijn kunsten te vertonen en de kinderharten in verrukking te brengen, maar ook om getuigenis af te leggen van zijn geloof. Billy Graham, „show"? Zeker. Amerikaanse levenslust tegenover Europese moeheid? Zeker. Opper vlakkige theologie? M.i. ongetwijfeld. Dit alles en nog veel meer kunt gij Billy Graham voor de voeten wer pen. Blijft echter één vraag, die geen eerlijk mens uit de weg kan gaan: „Geeft gij deze millioenen te eten Tweede Kamei accoord Lagere sigarenaccijns 2 jaar verlengd Geen rode wijzigingen in de, Bedrijfsvergunningenwet Tweede Kamer heeft zich gister middag verenigd met het wetsontwerp waarbij de verlaging van de sigaren- accijfis en de vrijstelling van omzetbelas- en invoerbelasting op sigaren wordt verlengd met twee jaar, namelijk tot 28 Mei 1956. Ook ging de Kamer z.h.st. accoord met het ontwerp-bedrijfsvergunningenwet '52. De amendementen van de heer Roemers (P.v.d.A.), die deze wet o.a. van toepas ing wilde verklaren op de detailhandel, werden zoals we reeds, verwachtten alle maal verworpen. Alleen de socialisten, n één geval ook de communisten, stemden voor. Gisteren schreven wij over deze amendementen uitvoerig, zodat we r nu verder aan voorbijgaan. Voorts aanvaardde de Kamer het wets ontwerp tot wijziging van <ie wet op de bedrijfsorganisatie. De voorgestelde wij zigingen betreffen technisch-juridische verbeteringen. Ook twee naturalisatiewetsontwerpen a het voorstel tot goedkeuring van het statuut der Europese Commissie voor de bestrijding van mond- en klauwzeer gin gen onder de hamer door. Overleg over positie van koude-grondtuinders In de Tweede Kamer is gistermiddag aan de orde gekomen het verzoek van de heer Gortzak (C.P.N.) om verlof tot het richten van vragen aan minister Mansholt over de positie, waarin de koude grond- tuinders in verband met de moeilijkheden met de afzet van hun producten zijn ko- De voorzitter deelde mee, dat hem ge bleken is, dat uitvoerig overleg is ge pleegd tussen de minister en de Stichting voor de Landbouw. Thans is er overleg gaande op het departement. De minister kan daarom nog geen verklaringen afleg gen. De minister stelde voor, thans geen beslissing op de interpellatie te nemen, doch deze aan te houden tot een nader te bepalen datum. De heer Gortzak kon zich daarmee ver enigen. De kamer besloot overeenkomstig het voorstel van de voorzitter. Prijsstijgingen overal, maar.. t-: i'jv: Hier hebt U de gelegen heid kennis te maken met 's werelds beste scheer- systeem. Blauwe Gillette mesjes, de scherpste die ooit zijn geslepen en een Gillette precisie scheer- apparaat. Die behoren bij elkander. Voor slechts f. 1.10 biedt Gillette U beide voordelen. Vraag Uw winkelier U een Gillette 32' te tonen Een Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blau we Gillette mesjes Pakje met 5 Blauwe Gillette mesjes nu slechts 75 ct. Dispenser of pakje van 10 mesjes nu voor f. 1.50 Een „goeie morgen" begint met Gillette! Altijd ernstig Al Billy's woorden zijn uitroeptekens, zijn meest-kenmerkende gebaar is de gebalde vuist, nooit glijdt er een lach over zijn gezicht, nooit geeft hij zijn toe hoorders de kans te bekomen van zijn beukende woordenvloed. Hij verkondigt geen theologie, slechts de Blijde Bood schap, maar ge denkt: Billy, waarom moet die Boodschap verkondigd worden met zo'n harde stem. en waarom doet die Boodschap jou alleen maar je vuis ten ballen, en waarom is er nooit eens een glimlach op je gezicht? Waar is „het suizen van de zaohte wind", waar is de lichte tred van het Evangelie? Het einde van Billy's toespraak is een uitnodiging om „nu, op dit ogenblik, voor Christus te kiezen", en v5n alle kanten uit de enorme zaal komen ze. de honderden, 'die gevolg géven aan Billy's roepstem: eerst elen. Ze stellen zich op voor het staari met gebogen kudde schapen. podium. noofdènffVHP Billy staat op het podium, gevouwen voor de borst en ziet toe hoe de oogst van de avond wordt binnenge haald. En als eén kudde schapen wór den de „informanten", zoals ze genoemd worden, naar een zijzaal geleid, waar ieder van hen wordt opgevangen door medewerkers aan Bilïv Graham's „Greater London Cruisade". Na afloop van de bijeenkomst praat ik nog even met Jerry Bcavan. de pu- bliciteitsman van Graham's organisatie in Amerika. Hij vertelt, dat Graham de Harringay Arena voor drie maanden gehuurd heeft voor een bedrag van f 280 000, doch waarschijnlijk zullen de bijeenkomsten verplaatst worden naar een openluchtstadion. zodra het weer dit toelaat. Men denkt erover het Wem bley stadion te hureh. dat 100.000 plaat sen telt. De „kruistocht" in Groter-Lon- den kost in totaal een millioen gulden, waarvan de helft door de Amerikanen verstrekt wordt. Billy, zegt hij, wil geen nieuwe kerk stichten, doch slechts zijn toehoorders het tonipum van hét. évangelie toedie nen. Aan elke bekeerling wordt ge vraagd. tot welke kerk hij behoort en wie zijn priester of predikant is. waar na deze door de organisatie wordt aan geschreven met het verzoek zijn tot de kerk teruggekeerd geméentelid te gaan bezoeken. Zes maanden lang wordt er nog geregeld contact gehouden met hen. die zich hebben aangemeld. Ooideel is moeilijk Of zjjn werk blijvend succes zél heb- Kamerdebat over V.A.M.-nota Verwerking van huisvuil tot compost wordt uitgebreid Voor nieuw bedrijf in Brabant 3 millioen, voor andere bedrijven f 7 millioen Tj^EN ONWELRIEKEND ONDERWERP is gistermiddag in de >veede Kamer aan de orde gekomen. Het ging om de afvoer van stadsvuil en de verwerking daarvan tot compost, waarmee de zandgronden vruchtbaar worden gemaakt. Minister Mansholt had hierover aan de Tweede Kamer een nota overgelegd. In Amsterdam bestaat sinds jaren de N V Vuilafvoermaatschappij V.A.M., die het stadsvuil per trein naar Drente brengt, waar het in Wijster wordt ver werkt volgens de methode-Van Maanen. Enige jaren geleden zijn er plannen gere zen om ook in Nuenen (N.-Br.) en Stroe tGld) een composteringsbedrijf te ves tigen. Dit zouden halfgrote bedrijven De minister stelde toen voor. 10 mil lioen gulden beschikbaar te stellen aar de V.A.M. ter vergroting van het aan delenkapitaal en tot uitvoering var bovengenoemde plannen. -De Tweede Kamer maakte daartegen indertijd Toch is het so VERVUILING DEM LUCHT (15) In vroeger tijden werd met de .zwarte plaag" de pestziekte aangeduid, naar momenteel wordt onder „the black tlague". in de sterk geïndustrialiseerde [elen ran Engeland en de Verenigde haten verstaan de geweldige verruiling an de atmosfeer, als gevolg ran t is, rerbrandingsgassen. roet, stof monk die door de duizenden fabrieks schoorstenen de lucht wordt ingeblazen. Hierdoor hangt gedurende grote gedeel de plantengroei tot Oer in omtrek is bedekt. Tijdens een regenbui slaar, inderdaad enkele stoffen uit t mcluder i de atn osfeer migde, i vele steden de lucht- van de ernstigste pro- zijn uitgebreide proeven genomen met luchtfilters, welke aantoonden dat na een regenbui geen enkele verminde- totale hoeveelheid veront- rn die de lucht in dergelijke tevat, maakt dit gen, enkel, al- ■n aantoonbaar verschil uit. En werkelijke luchtzuivering door is uiteraard in het geheel geen Volkomen stof zuivere lucht gesleept en bijv. tegen of in de huizei wordt gevoerd, waar het een verbin ding aangaat met het loodoxvde in d verfstoffen, zodat loodsulfide ontstan dat zich als een zwarte smeer op deu, óp of In onze huizen iegéhieden niet eens pr(js op behoud van thans wordt aange if zuiverheid rra- dergelijke indus- Zij stellen slechts hun gezondheid, zij zouden tnger regget kier bezwaar, omdat het onjuist werd ge vonden de V.A.M. eer. monopolie-positie te verschaffen, terwijl er twee andere huisvuilverwerkingsmethoden zijn. dit wellicht goedkoper zijn en voor de ge meente en de land- en tuinbouw nut tiger kifnnen worcen toegepast. Dit zijn de z.g. raspmethode en ce Deense Dano- methode, die het voordeel bezitter, dat zij geen onaangename reuk veroorzaken, zoals de methode-Van Maar.en. De Tweede Kamer vroeg minister Mansholt om een nota waarin deze zaak opnieuw zou worden bekeken. Deze nota kwam gistermiddag in behandeling. De regering kwam daarin met een nieuw be leid voor de dag. Voor de stichting van een halfgroot bedrijf in Nuenen en van eén rasp-composteringbedrijf in Schiedam (beide uitgaande van de V.A.M.) werd een bedrag- van resp. 3,5 millioen en 500.000 gulden uitgetrokken Voorts was de minister van plan driej millioen gulden te reserveren serieuze aanvragen van gemeenten, die eer. van de andere composterings- methoden zou willen gaan gebruiken in eigen bedrijven. Deze gemeenten zijn Venlo. Delft. Sneek. Almelo. Alkmaar en Dantumadeel. Dan blijft er nog 2.9 millioei| over. die in reserve worden gehouden voor de financiering van nieu we toekomstige plannen. DONDERDAG 8 APRIL 1954 Duitser ten onrechte met stok verdreven Minnelijke regeling in grensaffaire Tussen de gemeente Bergen (L.) en de Duitse grensboer J. Schabrucker is een minnelijke regeling getroffen voor het gebruik van bepaalde landerijen, waar over vorige week een woordenwisseling is ontstaan tussen S. en de Nederlandse landbouwer K. uit Bergen, waarbij de rijkspolitie met de gummiknuppel de Duit ser verdreef. Gebleken is. dat het op zijn minst twijfelachtig is. wie hier het recht aan zijn zijde heeft. Sch. heeft bij vonnis 27 ha zogenaamd tractaatland van de Raad voor Rechtsherstel in eigendom terugge kregen. De tenuitvoerlegging van dit von nis werd echter opgeschort totdat uit spraak zou zijn gedaan over een schade- vergoedingseis, die de gemeente Bergen had ingediend voor de verbetering van deze grond. Hierdoor konden de landbou wers die de gronden van de gemeente Bergen hadden gepacht, hun werk voort zetten. De pachter Jacobs zag echter af van zijn rechten op de pacht van 5 ha en deed hiervan aan Sch. en aan de ge meente mededeling. Sch. stelde zich toen op het standpunt, dat hij nu in zijn vol ledige eigendomsrechten kon treden. De gemeente beschouwde zich echter gerech tigd de grond opnieuw te verpachten en deed zulks aan de landbouwer K. Zo ontstond het conflict. Beide partijen zijn nu tot een overeen stemming gekomen. Van de 5 ha gaat Sch. er twee bewerken. De overige 3 ha zullen nog drie jaar ter beschikking van een Siebengewaldse pachter worden gesteld. Adenauer in de Bondsdag: Oost-Duitse „souvereini- teit" zal weer verdwijnen Bondskanselier Adenhuer heeft in de Bondsdag (Eerste Kamer) een verklaring afgelegd over de nieuwe status van Oost- Duitsland. Adenauer zeide met klem, dat de Bondsrepubliek nimmer de commu nistische regering van Oost-Duitsland zal erkennen. Hij sprak dc verwachting uit, dat de z.g. souvereiniteit van de Oost- (ftiitse regering weer zal verdwijnen, evenals de Russische bezetting en daar mee de communistische terreur. ,.De on vernietigbare souvereiniteit van het vrije Duitse volk zal blijven bestaan", aldus Adenauer. De verklaring van Adenauer werd door de Bondsdag in een resolutie ondersteund. Oorlogsgravencomité door Koningin ontvangen Tot 10 April wordt hier te lande een bijeenkomst gehouden van het gemengde comité der Oorlogsgravenstichting in Ne derland en de Imperial War Graves Com mission van het Britse Gemenebest. Men bracht gisteren een bezoek aan de Ned. begraafplaats op de Grcbbe- berg en aan het Engelse oorlogskerkhof bij Arnhem. Hier werden kransen gelegd resp. door admiraal Lord Frazer en door admiraal Füretner. Na een bezoek aan de Canadese begraafplaats bij Groesbeok zou het gezelschap des middag6 door H M. de Koningin in het Paleis Soestdijk ontvan- gpr. worden. Vandaag heeft minister Beven het ge zelschap aan een diner in hotel Witte- brug te Den Haag ontvangen. Verzoek van Kamerlid Ned. stappen gevraagd i.v.m. H-bom Het Tweede-Kamerlid De Kadt (PvdA) heeft schriftelijk aan de ministers Beycn en Luns gevraagd of zij niet van mening zijn dat stappen van Nederlandse zijde gewenst zijn opdat een uitweg wordt ge vonden in de situatie die in de wereld is ontstaan door de aanwezigheid van de den geen visakosten geheven. waterstofbom. De heer De Kadt lnfor- Belanghebbenden wordt aangeraden, meert, welke stappen van Nederlandse zich in verbinding te stellen met het con-i zijde reeds gedaan zijn. sulaat van de Ver. Staten te Rotterdam j en bij het indienen van hun emigratie-: aanvraag de bijstand van de bekende Emigratie naar familie in de Ver. Staten Voordelige regeling Krachtens een nieuwe wet op de im migratie zal het Amerikaanse consulaat te Rotterdam buiten hét gewone quotum om. gedurende een beperkte periode 2000 visa uitreiken voor emigratie naar de Verenigde Staten. In aanmerking komen: 1. Ouders en kinderen boven de leef tijd van 21 jaar en broers en zusters van personen, die het Amerikaanse burger schap hebben verworven; 2. Echtgenoten en ongehuwde minder jarige kinderen van personen, die het Amerikaans burgerschap nog niet bezit ten, maar op wettige wijze naar de Ver enigde Staten zijn geëmigreerd. Personen, die deze graad van bloedverwantschap bezitten, moeten bovendien op 7 Augus tus 1953 in Nederland gevestigd zijn ge weest en Nederlander naar den bloede particuliere of openbare aanmeldings organen in te roepen. Voor personen, dit een subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van hun passage wensen te ont vangen, is het noodzakelijk zich van deze medewerking te verzekeren. Bromfiets Pluvier, type M-21 naar het .fietspad Minister Algera heeft bepaald, dat rij wielen, toegerust met motoren van het merk Pluvier, type M-21, zullen worden beschouwd als rijwielen met hulpmotor. Raad voor de Scheepvaart Kapitein m.s. Horst niet strafbaar geacht Schuldig aan de stranding maar nenaelijkerwijs niet strafbaar, aldus luidt het oordeel van de inspecteur-ge neraal voor de scheepvaart, vanmorgen uitgesproken over de Groningse kapitein K. K. van het M. S. Horst, dat op 15 Fe bruari 1953 bij het eilandje Floro (West kust van Noorwegen) aan de grond liep licht werd beschadigd, toen de kapi tein zonder loods naar dit eiland koerste. Drie vragen Het debat spitste zich gistermiddag toe op drie vtegen: welk stelsel moet wor den toegepast, op welke wijze moet de vuilverwerking worden gefinancierd en welke instantie moet beoordelen Minister Mansholt verklaarde, geen voorkeur te hebben voor een bepaald systeem. De beslissing hierover ligt aller- •st bij de gemeenten Alleen Venlo kan op het ogenblik beschouwd worden als serieuze candidaat voor het Dano- De gelden, nodig voor de V.A.M.-be- drijven (Nuenen en Schiedam) zouden gestort kunnèn worden in het aandelen kapitaal. Daarnaast zouden gelden kun- worden gestort in een fonds om daar uit de renteloze leningen aan gemeenten bekostigen. Het bestuur van de Stich ting Compost zou kunnen worden ge wijzigd, opdat het kan optreden als in stantie. die de minister adviseert vooi de besteding der gelden. Deze wijziging ziet spr. als een uitbreiding Daarover z hij de Kamer nader inlichten. De Kamer nam tenslotte de nota va de minister voor kennisgeving aan. Kamerlid stelt vragen Volmacht geweigerd aan religieuzen Het Tweede-Kamerlid Groen (K.V.P.) heeft schriftelijk aan minister Beel ge vraagd of het hem bekend is dat in Alk maar aan religieuzen van het St. Eliza- bethziekenhuis en Huize St. Augustinus een volmacht om bij de a.s. statenverkie zingen voor een zieke medezuster te stem men, is geweigerd. Deze wijziging was gegrond op het feit dat de zusters niet als eikaars huisgenoten worden be schouwd. Het kamerlid verzoekt de mi nister. het gemeentebestuur van Alkmaar mee te delen, dat deze uitleg van het begrip huisgenoot in de zin van de kies wet onjuist is. Oslo bestelt tankschip in Amsterdam De maatschappij Sigurd Herlofson en Co te Oslo heeft de Ncderlandsche Dok en Scheepsbouw-Maatschappij te Amster dam opdracht gegeven voor de bouw van een tankschip van 38.000 Ion dwt. Het schip moet eind 1957 worden geleverd. Eerste-Kameilid Vixseboxse Tegen uitwassen cadeaustelsel kan huisvrouw wel waken Jubileumrede van minister Zijlstra door V.V.D. en P.v.d.A. bestreden TTET LIJKT MIJ ONJUIST, dat minister Zijlstra door een wetsontwerp de uitwassen van het cadeaustelsel wil beteugelen, zei de heer Vixseboxse (C.H.) gistermiddag in de Eerste Kamer. Voor die beteuge ling achtte hij het nuchter verstand van de huisvrouw voldoende. Boven dien kan een wettelijke regeling de goede zijden teniet doen. Hij'ried de minister aan, het aangekondigde wetsontwerp niet in te dienen. De heer Vixseboxse, die het woord voerde bij de behandeling der begroting van Economische Zaken, had voorts cri- tiek op de hoge prijs voor aardgas: 13 cent per kublieke meter. De zaak van het aardgas is z.i. aardig vastgelopen. Wil i een nieuwe industrie op gang bren- dan moet men de vraag bevorderen dat doet men niet door een te hoge prijs te berekenen. Prof. Rip (A R.) begon zijn rede met de veronderstelling, dat de minister Reen hulde zal verwachten, omdat een com plex van factoren tot de huidige gunstige economische toestand heeft geleid. Hij bepleitte meer verscheidenheid in de loonpolitiek, waarop het georganiseer de bedrijfsleven meer invloed moet heb ben. Wil een vrijere loonpolitiek slagen, 1 het bedrijfsleven zich echter zelf tucht moeten opleggen. Er mogen geen grote verschillen ontstaan in de hoogte de lonen in de verschillende bedrijfs takken. Prof. Rip vroeg om een concreet en constructief middenstandsbeleid. waarop nu niet te veel meer gestudeerd moet worden, en verklaarde ten aanzien van dc melksanerlng geen bezwaar te hebben tegen behoorlijke en verantwoorde sane ringsregelingen, waarvan de voordelen ook aan komen. groeien, maar wanneer ik constateer, dat mijn fractie zonder aarzeling met de grote lijnen van het beleid van deze mi nister kan instemmen, dan zou daaruit volgen, dat de minister zelf ook naar de P.v.d.A. neigt." reageerde prof. Molenaar (V.V.D.) op de uitlatingen van minister Zijlstra. De heer Kapteyn (P.v.d.A.) zag de zaak aldus: „Minister Zijlstra heeft de mantel van Jesaja omgeslagen en ziet met profe tische blik het liberalisme afglijden. Hij neemt nu het vaandel uit de falende hand van prof. Molenaar om het naast de regeringstafel te plaatsen. Zo komt de V.V.D. toch in het kabinet, maar de situatie wordt met de Slatenverkiezingen in zicht, wel verward." Op de overige aangeroerde punten ko men wij terug bij het antwoord van mi nister Zijlstra. De begroting van het Landbouwegall- satiefonds (het volgende agendapunt) werd z.h.st. aangenomen. De vergadering werd daarna verdaagd tot hedenmorgen half elf. Kraan niet goed gesloten? Rotterdammer omgeko men mosten I men door gasverstikking zolderkamer aan de Buiten- s Rotterdam trof men gister- Verscheidene leden brachten de rede ter sprake, die minister Zijlstra vorige week in Rotterdam heeft gehouden t.g.v. het Jubileum der A R. Partij. De minister heeft gezegd, dat V.V.D. P.v.d.A. geleidelijk naar elkaar toe de 75-jarige J Lindhout. De man woon de bij zijn schoonzoon in en was de vorige avond om half elf thuisgekomen. Vermoed wordt, dat de man water heeft gekookt, waarna hij dc gaskraan niet goed gesloten zou hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5