Herboren vogelpark wordt morgen weer geopend Nog geen besluit over ulo aan Oranjeschool J. L. Joosten vogelkenner bij uitnemendheid Boerenleenbank te Leimuiden groeit gestadig Agrarische jongeren uit acht landen in Alphen A.v.d.Mey Bollenkwekers ongerust over uitbreidingsplannen nieuwe leidsche couhant DONDERDAG 8 APRIL 1954 AVIFAUNA ZAL HERRIJ ZEN" Nu geschikter voor dagje uit - aantal vogels verdubbeld AANTAL VOGELS VERDUBBELD. AANTREK KELIJKHEID VERHOOGD (Van een onzer verslaggevers) „Avifauna zal herrijzen!" Deze woorden over het alombekende vogelpark te Alphen aan den Rijn, dat morgenmiddag weer wordt geopend, zijn niet gebaseerd op puur idealisme, maar op een weloverwogen plan en op ter dege bestudeerd cijfer- en feitenmateriaal. Natuurlijk 'igt er ook een gezond optimisme aan ten grondslag, maar: een gezond optimisme. Ze werden gis teren tijdens een persconferentie uitgesproken door de heer C. M. Deeren- berg, voorzitter van het stichtingsbestuur en wethouder van Alphen. Deze deelde mede, dat men dit jaar reeds op een winst van f 28.000 rekent, die als „onvoorzien" op de begroting voorkomt. Het aantal vogels van de herboren met veel gejuich ontvangen, maar ten- Avifauna bedraagt nu al 1400 tot 1500, dat ia meer dan het dubbele van vroeger, terwijl nog meer uitbreiding op het pro gramma staat. Met man en macht is men maanden bezig geweest om de ruine, waarin het vogelpark zo langza merhand was ontaard, weer te maken tot een glorieuze trekpleister voor velen. En niet tevergeefs! Twee van de hoofdpersonen hiervoor xijn de directeur, de heer A. F. van Gef. fen, die een internationale vermaard heid bezit op hotel- en organisatiegebied, en de heer J. L. Joosten, een van Ne derlands beste vogelexperts, over wie we elders in dit blad meer schrijven. De leiding van de reclame, waarvoor ƒ75.000 is begroot, is in handen van een man, wiens naam (voorlopig?) niet vermeld mag worden. De ontspanningsmogelijkheden zijn, zoaJs we reeds meldden, uitgebreid. Zo hoopt men half Mei gereed te zijn met een kanovijver en een speeltuin en men is ook bezig met een zwembad. Dan is de inrichting van het restaurant thans zodanig, dat ook mensen met een be scheiden beurs zich hier kunnen laven, en versterken. Onder meer in een modern zelfbedienings-restaurant. Voorts zullen dit jaar weer kakende orkesten spelen. Wat de begroting betreft, die nog moet worden aangeboden aan de ge meenteraad en de P. S., deze is min of meer gebaseerd op het bezoek in het laatste (en slechtste) Jaar onder de vo rige directeur, toen het park dus nog ln particuliere handen was. Er is een poet van rond 25 mille uitgetrokken voor de verbouwing van het benedengedeelte van de directeurswoning tot restaurant. Terzake van het dansen op Zondag merkte de nieuwe directeur op, dat deze kwestie niet de oorzaak is geweest van het faillissement. Zijn op ervaring en feiten gegronde mening is: zuiver zake lijk en financieel gezien liever één goede dansavond op Zaterdag dan tien Zon dagen dansen. De heer Van Geffen wil overigens deze zaak ln bet geheel niet als belangrijk zien en liever de mening van anderen respecteren. Voorts la hij van gedachte, dat men niet in het ver leden moet zien, maar in de toekomst en hoogstens lering moet trekken uit de in het verleden gemaakte fouten. Beroep van Hervormde Gemeente De Hervormde Gemeente heeft een beroep uitgebracht op ds M. Hane- maayer te Kampen in de aanstaande vacature ds Stehouwer. Ds Hanemaayer werd geboren in 1914. Hij werd in 1938 candldaat in Gelderland, was daarna hulpprediker te Pijnacker en diende achtereenvolgens de Gemeenten te Mid- lum (Fr.) en Kampen. Het enige teken Ds A. Straatsma, Hervqgmd predikant in Den Haag, sprak gisteravond voor de afdeling Alphen van de Christen-vrou wenbond over het onderwerp „Het enige teken". Spr. deed dit aan de hand van het Amerikaanse boek „Zeven dagen voor God". Hierin wordt beschreven, dat oor logsinvaliden een teken zien, waardoor zij genezen. Dit wordt op Amerikaanse wijze slotte blijft er niet veel vi Wij mensen, aldus spr., verlangen wel eens een teken of wonder, maar hoe zou de mens reageren als dit eens gebeurde, wanneer Jezus bijvoorbeeld plotseling in ons midden verscheen? Het moet immers zo zijn, dat het geloof aan het wonder moet voorafgaan Spr. bracht dit in ver band met het komende Paasfeest. Ook voor de discipelen werd eerst het geloof gevraagd voordat het tot aanschouwen De presidente, mevr. Brouwer-de Lan gen. wekte in haar openingswoord de (vele) aanwezigen op de bondsdag te be zoeken. die 6 Mei te Rotterdam wordt gehouden. De stoep is weg Voor het patriciërshuis, thans n aan de Julianastraat, was sinds mei heugenis een blauwe, hardstenen stoep met een bordes, aan weerszijden, geflan keerd door een aantal traptreden, ouderen zullen zich nog herinneren, dat notaris Spruyt hier woonde, dige verschijning. Na hem bewoonde de heer D. ten Cate Brouwer het grote huis naast de Hervormde kerk. En de laatste jaren van ongekende woningnood onder dit ene dak enige tyd vier gezinnen gehuisvest geweest. Het pand is thans ontruimd cn straks zal er de boekwinkel annex drukkerij fa C. van Wieringen leigenaren de heren Van Dam) worden gevestigd. Maar de stoep is weg. die stoep, duizenden Alphense jongeren, a wandel of op weg naar school, ove ben gelopen. De stoep was in de tijd van notaris Spruyt de trots van de met stevige blauwe jurk, witgekant schortji en kroontjesmuts uitgedoste dienstmaag den. In die tijd was er moed voor nodig even over die stoep heen te wippen Menigeen herinnert zich een nat pak, te danken aan de waakzaamheid van de getergde dienstbode, die er voor dankte haar schone stoep door vuile jongensvoe ten te laten verontreinigen. Gisteren i: de stoep afgebroken. En daarmee ver. dween voor velen ook een stukje jeugd herinnering. Zilvi tuini De heer C. van der Laken viert volgen de week Donderdag zijn zilveren jubileum bij de gemeente. Thans is hij voor tuinman. Het is te verwachten, dat het deze rustige en sympathieke figuur die dag niet aan belangstelling zal ont breken. Gisteravond werd, onder voorzitter schap van de heer E. van der Pol. de jaarvergadering gehouden van de Oran jeschool- In zijn openingswoord herin nerde de voorzitter aan de voorgenomen bouw van een tweede school, uitgaande van deze Geref. vereniging in het Uit breidingsplan-West ten zuiden van de Baronie. Het staat nog niet definitief vast of het een school met vier. dan wel met zes lokalen zal worden. De bespre kingen zijn nog niet afgelopen. De secretaris de heer S. J. Koning, releveerde in zijn jaarverslag onder meer het feit. dat de Oranjeschool het geschilpunt over de brandassurantie- penningen met de gemeente heeft ge- Het financieel overzicht, uitgebracht door de penningmeester, de heer E. J van Heijningen. gaf over 1953 bij een eindcijfer van f 54.198.94 een nadelig saldo van 221.41. De boeken werden In orde bevonden. De heren E- J. van Heijningen en S. J. Koning waren als bestuurslid aftredend. In verband met het nieuwbouwplan werd het mandaat van de laatste met een jaar verlengd, en in de eerste vaca ture werd gekozen de heer J. H. Noo- HAZERSWOUDE Lorren voor Harmonie De Harmonie van Hazerswoude verzoekt ons mede te delen, dat zij het plan heeft Zaterdagmiddag een hernieuwe lorren actie te ontketenen. De inwoners wordt verzocht hun kasten na te zien of er wat opgeruimd kan worden. Voor Simavl De collecte ten bate van Simavi heeft te Hazerswoude dorp opgebracht f 135,22. De Kievit loopt De Wandelsportvereniging De Kievit loopt Zaterdagmiddag mede in de Dui nenmars 1954 te Scheveningen, onder lei ding van A. van Staveren. Zendingskrans Dorcas De Zendingskrans Dorcas vergadert Vrijdag om 7.30 uur in het Oude Raad huis. Wees een Zegen De Dameskrans Wees een Zegen ver gadert hedenavond om half acht in de Hervormde School. Hij zorgt met elJ anderen voor vogels en planten in Avifauna (Van een onzer verslaggevers) Een eenvoudig Gelders boertje. Daar zou men de heer J. L. Joosten, die nu de verzorging van de vogels en planten in het vogelpark Avifauna te Alphen aan den Rijn leidt, voor aanzien, als men hem niet kende. Maar dat is toch een vergissing. Reeds in zijn kinderjaren legde h\j op de boer derij van zijn vader (in Gelderland) een meer dan gewone belangstelling voor vogels aan de dag. Dat betrof dan vooral fazanten, die tn het Gelderse werden gefokt om later door de jagers neergeschoten te worden. Nu is de heer Joosten 51 jaar en heeft hij in practisch alle landen ter wereld het leven van duizenden vogels bestudeerd. Hij is een van de beste vogelken ners van Nederland. Van zijn zestiende jaar af heeft de heer Joosten zijn leven met dat van de vogels verenigd en op die manier zijn boter ham verdiend. Nu is het kennen en fok ken van vogels niet iets, dat men kan leren, zegt hij: „je moet het hébben". Natuurlijk moet die gave dan verder worden ontwikkeld en dat heeft dc heer Joosten dan ook gedaan. Niet minder dan twaalf jaar was hij leerling van de heer C A. A. van Heijst te Amersfoort, die algemeen als de beste vogelkenner van Europa wordt erkend. Er is geen vogelliefhebber of hande laar, die de heer Joosten, die ook thans nog in zekere zin verbonden is aan de fokkerij van mr H. Jochems te Wasse naar. niet kent. Een klein bewijs van wat hij op vogelgebied betekent: het merende"! van de vogels van de hui dige zowel als van de vroegere Avi fauna werd door hem gefokt. Verdient een vogelkenner en -fokker gemakkelijk zijn geld? Vraag het aa heer Joosten. die toch al gauw alleen op Avifauna een zeventlg-urige werk week maakt, "s Morgens om 6 uur doet hij daar de ronde en 's avonds om Hi twaalf gaat hij nog eens kijken, of de vogels wel goed slapen enhc slapen. „Want", zegt hij. ..iedere vogel kenner moet weten, hoe ^ijn vogels sla pen. Dat is minstens even belangrijk als het voedsel. Een vogel, die bijvoorbeeld op een in de tocht geplaatste zitstok moet slapen, maakt het niet lang, vooral als het geen „harde" is". Voor de verzorging van de vogels in Avifauna heeft de heer Joosten vijf men sen tot zijn beschikking cn voor de plan ten en alles wat daarbij hoort zes man. Hoe degelijk en tevens artistiek ver antwoord hij zich van zijn plichten je- zens Avifauna kwijt, blijkt wel duide lijk uit de keurige huisvesting, die de vogels thans weer hebben en uit het lage sterftecijfer onder de vogels Wat die huisvesting betreft: „Een baby tiert ook niet in een vieze en rommelige omge ving". zegt de heer Joosten Voor de vogelliefhebbers laten we hier nog enige van de vele nieuwe aanwinsten volgen: blauwe vliegenvangers. Indische casiques, rode ara'<. Javaanse Pauw. re- genboogvinken, witoor-nachtegalen. drie kleurnonnen. rode kardinalen, rijstvo- gels. edelzangers. goud mussen. Indische nachtegaal brillenvogeltjes, baardparkie- ten. boomklievers. blauwe honingzuigers. zilvereigers en nachtegaler Het jaarverslag van het hoofd der school, de heer D Streefkerk, gewaag de van een normale voortgang van he schoolleven. Uitvoerig is gesproken over een ver zoek van enkele leden behorende tot de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O.. het mogelijk te maken, dat ook personeel uit deze kerk benoemd Hiervoor zou een statutaire wijziging met juridische procedure nodig zijn. De stemmen, die hierover gehoord werden, waren vrij algemeen tegen het Men besloot deze zaak later opnieuw bezierv Ook over de gedachte van het bestuur, aan de Oranjeschool een Geref. Ulo school te verbinden, is uitvoerig gespro ken. Men kwam niet tot een besluit er in een volgende vergadering zal hier over opnieuw worden gesproken NIEUWVEEN Naar een Prot. Chr. sportvereniging Gisteravond kwam een aantal perso nen bijeen in een der lokalen der O.L. school, ten einde pogingen in het werk te stellen om te komen tot oprichting van een sportvereniging, die niet op Zon dagen zal spelen. De initiatiefnemer deze avond, de heer Breedveld, hoofd der o.l. school, zette de plannen uiti het gemeentebestuur op 't ogenblik be studeert om te komen tot inrichting een behoorlijk sportveld. Aangezien hier geen andere sportvereniging is dan de R.K., wilde hij de gelegenheid om tot oprichting van een Prot. Chr. spoortver eniging te komen met beide handen aan grijpen. daar uit de plannen van het ge meentebestuur de mogelijkheid groeit ook een sportveld te krijgen, wa heden toe onmogelijk was gebleken, dat er geen enkel geschikt terrein be schikbaar was. Besloten werd een voorlopig comité op te richten om te onderzoeken, welke takken van sport, behoefte te- staat. Getracht zal worden de gelegen held open te stellen voor beoefening var de volgende takken van sport: voetbal, handbal, korfbal, volleybal en athletiek. Tot leden van het voorlopig comité wer den gekozen de heren A Breedveld. A. Boogaerdt, W. Veenendaal. D. Zemel, J. C. Tintel, J. C. Vervark, J. Bos, D. Lok, 1. v. d. Leden en J. Hubert. Binnenkort zullen huis-aan-huis cir culaires worden bezorgd, waarin een en ander uitvoerig wordt toegelicht. Het woord en de daad is aan de jeugd. Niet gespaard Op de rijkspostspaarbank werd in Maart ingelegd f 3391.12 en terugbetaald f 8457,38, zodat f 5066,26 werd ontspaard. Nieuwe aanplant Langs de W. P. Speelmanweg. die in het afgelopen jaar werd verbreed, wor den de bermen beplant met bomen, strui- en heesters, zodat, wanneer de jeugd dit alles ontziet, deze zomer een en an der al een fraai aanzien zal geven. Laten de ouders medewerken en er op toezien, dat de jeugd de aanplanting niet ver nielt. LelUke val De echtgenote van de landbouwer C. v. d. W had het ongeluk van de trap te vallen, tengevolge waarvan zU een hersenschudding opliep. TER AAR Kon. Wilhelminaionds De heer H. van Wijk gaf gisteravond in het gemeentehuis een uiteenzetting over het Koningin WiUielminafonds voor de bestuursleden van de twen plaatselijke verenigingen voor EHBO. Men hoopt in Ter Aar een uitgebreide ledenwerf-actie op touw te zetten, waarbij de EHBO- mensen zo mogelijk worden ingeschakeld Omstreeks half Mei zullen de beide ver enigingen hiervoor dan nog een. gezamen lijke vergadering beleggen. De heer Van Wijk te Amsterdam zai dan weer spreken. Het bestuur van het gisteravond samen gestelde comité ziet er als volgt uit: pre sidente mevr. Vuijk-Meijering: secretaris, de heer C. Otto. Langeraarseweg 230; penningmeesteressen, mej. Stien Pieterse voor Langeraar en mej. Marg. Vuijk voor Ter Aar. Leden van het comité zijn voorts mej. Bets Mulder cn de heer A. M. Post Uiterweer. Sempre Avantl De mandolineclub Sempre Avanti geeft Vrijdag en Zaterdag een uitvoering in het gymnastieklokaal te Aardam. KOUDEKERK AAN DEN R11N Plattelandsvrouwen bijeen De afdeling Koudekerk-Hazerswoude van de Bond van Plattelandsvrouwen hield onder presidium van mevr. i Dool-v. d. Harst en vergadering. In deze vergadering sprak mevr. Bloera-de Vries over Pestalozzi-Kinderdorp. Met grote aandacht werd deze interessante lezing aangehoord. Er meldden zich enkele Bij de besprekingen over allerlei huis houdelijke zaken, werd onder meer be sloten een excursie te maken op 26 Mei. naar Best, Noord-Brabant. Daar zullen de BATA-schoenfabrieken worden bezich tigd. ZEVENHOVEN EHBO-cursus De in het kader van de B.B. georgani seerde EHBO-cursus. die in Januari is begonnen wordt in September voortgezet De hele cursus omvat 26 lessen, waarvan er reeds tien zijn gegeven Als alles goed gaat kunnen de cursisten midden Januari 1955 aan het examen deelnemen. Hond beet lam dood Omstreeks 3 uur gistermiddag liep een grote hond achter de schapen van dia landbouwer T. van W, beet een lammetje dood en verwondde nog drie lammeren. De landbouwer achtervolgde de hond tot zijn eigenaar, die meedeelde de schade ie zullen vergoeden en de hond onscha delijk te zullen maken. Afscheid voorzitter Groene Kruis De heer M. Japenga, vooraitter van de afdeling van het Groene Kruis, heeft in een bestuursvergadering zijn functie neergelegd in verband met zijn vertrek. Aantal leden echter nog voor uitbreiding vatbaar De coöperatieve Boerenleenbank te Leimuiden kan zich sinds Januari 1953 verheugen in een gestadige groei. Het saldo der spaargelden steeg met f30.000 tot f 608.000. Dit is de hoogste stand sinds 1946. Het aantal spaar boekjes kwam van 624 op 661. De omzet op de spaarrekening daalde ech ter van f 627.000 naar f 563.000. Gedurende 1953 werden fl voorschotten afgelost en 8 nieuwe verstrekt tot bedrag van f 23.750. Het aantal vo schotten bedraagt per 1 Januari 1953 een bedrag van f 225.424, waar\ 177.849 of 79 procent is gedekt door hypotheek. Aan het eind van het jaar was rekeninghouders crediet verstrekt f 7000 meer dan in 1952. De credietgelden op lopende rekeningen stegen van f 44.01 tot f 109.000. Het aantal rekeninghoude; n van 61 op 67. omzet was aanzienlijk gestegen c bedroeg f 2.082.000. Het aantal leden be draagt thans 71 en het aantal dagboek- posten steeg van 4800 tot 5400. Doordat in de laatste jaren de belastingreserve te hoog was opgevoerd, kon hiervan 1200 gulden worden overgeboekt naar de ge wone reserve, die thans f 18.470 bedraagt. De winst van 1953, namelijk f 345,45, werd hieraan toegevoegd. De bruto winst be droeg f 5.292. (Onkosten en afschrijvingen 4947 gulden). Deze gegevens maakte de kassier, de heer H. C. de Rijk, bekend tijdens zijn uitvoerig jaarverslag op de jaarverga- Hier ziet men de heer J. L. Joosten, een van de grote vogelkenners van Nederland en nu een onmisbare steun voor het vogelpark Avi fauna te Alphen aan den Rijn, dat morgen weer wordt geopend. Meei internationale samenwerkjjig en uitwisseling Agrarische jongeren uit Finland, Zweden, Noorwegen, Engeland, Sleeswijk-Hol- stein, Schotland, Noord-Ierland en Nederland houden deze week een congres in hotel Toor te Alphen aan den Rijn met het doel tot meer internationale samen werking te komen. Het initiatief ging uit van de Ned. Chr. jongeboeren- en tuin- dersbond en de algehele leiding is in handen van de heer Joh. de Jong, directeur de Chr. lagere landbouwschool te Alphen. Er zijn 25 deelnemers, onder wie drie vrouwelijke. Nederland is met vier man vertegenwoordigd. Gistermorgen werd het congres ge opend door drs J. J. Knibbe. tweede voorzitter van de C.JB.T.B., die onder meer het devies van deze bond releveer de: internationale samenwerking, geba seerd op de Bijbel. Hierna kregen de afgevaardigden van de verschillende landen het woord. Zij gaven een uitvoerige beschouwing van rganisaties op agrarisch gebied in hun eigen land cn verder werd gespro- over de reeds gehouden onderlinge uitwisselingen en verschillende interna tionale problemen. Onder meer bleek, dat buiten Neder land vrijwel nergens de verenigingen een politieke of godsdienstige basis hebben Uitgezonderd Zweden, waar men twee organisaties heeft voor jonge boeren; een RUNSBURG Jaarvergadering O.B.K. reciteercluib Oefening Baart Kunst houdt morgenavond haar jaarvergadering i Concordia (Advertentie) RIJNSBURG 2214 WIJ KREGEN DEZE WEEK WEER NIEUWE VOORRAAD „ROBINO" de lekkere rode zoete wijn. Slechts 1,25 per fles Ook hebben wij nog enkele LITERPOTTEN ABRIKOZEN voor de spotprijs van 1,85 neutrale en een politieke. Voorts houdt de National Federation of Young Far mersclubs in Engeland oogstfeesten mei een religieuze inslag en kerkdiensten. Bij de discussies kwam vast te staan, dat de afgevaardigden van alle vertegen woordigde landen tot een nauwere sa menwerking en tot uitwisseling willen komen. De voertalen op het congres zijn Engels en Duits. Vanmiddag werd een bezoek gebracht aan de Haarlemmermeer. Amsterdam en IJmuiden en morgen hoopt men verschil lende bedrijven in de Rijnstreek te be zichtigen. Daarvóór worden de congres sisten 's morgens door het gemeentebe stuur van Alphen aan den Rijn ontvan- in Avifauna. dering. De directeur, de heer S. J. Visser, vond het jammer, dat er op de jaar vergadering zo weinig belangstelling de zijde der leden was. De heer J Boere werd als bestuurslid en de heer J. Blom als lid van de raad van toezicht herkozen. Het aantal leden blijkt nog voor breiding vatbaar te zijn. Het aantal lenin gen bleef beneden de verwachting. Het renteresultaat was in 1953 f 435 gunstiger dan in 1952 en de netto winst bedroeg f 136 meer. D e rentevergoeding bedraagt spaargelden nu 2,5 procent en voo: credietgelden op lopende rekeningen 1 procent. Het bestuur deelde ten slotte mede. dat de contróle aanmerkelijk verscherpt. Chr. landarbeiders bijeen De afdeling van de Ned. Chr. land- arbeidersbond vergaderde gisteravond in een del* gebouwen der Hervormde Gemeente onder leiding van de voor zitter, de heer G. Vroonland, die slechts acht leden welkom kon heten. De secre taris, de heer N. Westerhout, deelde me de, dat de ledenvergadering eens per maand wordt gehouden en dat het de leden zo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt, doordat men ook in de buurt schap Bilderdam en in Rijnsaterwoude vergadert. De vergadering besprak de sociale po sitie van de landarbeider vroeger en thans. Algemeen was men van oordeel, dat de collectieve regelingen door de landarbeiders worden verknoeid. Uit het financiële overzicht van de penningmeester, de heer Van Dijk, bleek, dat de inkomsten en uitgaven respec tievelijk '1508,83 en 1517,66 bedroegen. Op 31 December j.l. was nog 54,50 ln kas. Het aantal leden is met twee ge daald tot 46. De jaarlijkse uitgaansdag wordt dit jaar op Donderdag 17 Juni ge houden; men zal dan het Noordelijk ge deelte van ons land bezoeken. Wat be treft de nationale feestdag was men van mening, dat deze vrije dag van een vrij- wflligc tot een verplichte gesteld moet KATWIJK Modeshow in pension Noordzee ln de eetzaal van pension Noordzee te Katwijk aan Zee hielden gister avond twee Katwijkse firma's een modeshow. Het waren kapsalon Ba- rendsma en Goemaats manufacturenhandel. De eerste bracht variaties op de nieuwe kapsels Panache en La Fronde, de tweede een reeks zomer- en sir and japonnen. Er werd hem van bedrijfswege een gra tificatie overhandigd. Ook kreeg hij de Ingesteld op de practijk van de bad plaats Katwijk liet de heer P- Goemaat vooral het luchtige katoen, poplin everglaze zien. Verder ook ottoman deux-pièsec. En luchtige, wijde rokken met sportieve of geklede blouses. Alles in de nieuwe lijnen en dessins. Bijzonder chic was een rok-blouse- combinatie met stola in zwart-witte handgeweven stof. Origineel waren beide Chinese pyama's. Practisch de in de mode komende overgooier, gelan ceerd door Wenen, maar bestemd or vrouwenwereld te veroveren wegens de vele mogelijkheden. Kapper Bai-ensdma had de mannequins (géén beroeps-) gekapt, telkens andere variaties op de moderne haarmodes, die het goed deden. Hij demonstreerde op het podium ook het omtoveren van een dagkapsel in een avondkapsel. Het publiek, dat voor beide shows in groten getale was opgekomen, was bui tengewoon gul met applaus. De organisa tie van deze eerste show in Katwijk klopte weliswaar nog niet altijd, r n waardeerde blijkbaar het initiatief vond wat men te zien kreeg, de moei- waard. Misschien werken een volgen de keer méér Katwijkse middenstands zaken mee. De conférence werd verzorgd door de heer Goemaat. Chr. technische' avondschool De bevordering en diplomering van de leerlingen van dc Chr. technische avond school vindt Donderdag 15 April om half acht in' het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee plaats. KATWIJK AAN DEN RIJN Damclub K.D.C. Uitslagen van onderlinge wedstrijden van de damclub K D.C. Tiende ronde: A. A VooüsH Voorzaat 11; H. J. KoelewijnJ. Houwer 20; Am v. Bee- lenC. van Klaveren 20; C. de Winter iB. Bijsterbosch 02; Jac. FrekeJac. Heemskerk 02; H. DurieuxAb v Beelen 11. KATWIJK AAN ZEE Psychologisch onderzoek „Grenzen en mogelijkheden van het psychologisch onderzoek", Dat was het onderwerp, ifoarover drs W. A. Nell uit Utrecht gisteravond Voor het departe ment tot nut van het algemeen sprak. Spreker bakende eerst het veld van onderzoek af, waarop de psycholoog zich beweegt. De psycholoog stelt onderzoe kingen in naar intelligentie, vaardigheid karakter van de mens. Drs Nell sprak uitvoerig over het intelligentie-onder zoek. De Intelligentietests worden door de psycholoog kwalitatief geïnterpreteerd. Bij de interpretatie wordt het feit, dat één enkele test spreker noemde als voorbeeld de test van Binet Simon betrekkelijke waarde heeft, goed ln aanmerking genomen. Niet alle ter za ke dienende factoren kunnen met één st naar waarde worden geschat. Drs Nell toonde verder aan, dat onder zoek naar intelligentie en dat naar vaar digheid niet los van elkaar gedacht kun nen wonden. Beide soorten onderzoekin gen worden dan weer omsloten door het karakteronderzoek. Het kardinale punt van aandacht van de psycholoog is de situatie van de mens in de wereld. Er volgde op de boeiende uiteenzettin- :n van drs Nell een breedvoerige dis- De tweede voorzitter van het depar tement. de heer J. de Groot, kondigde dat de algemene ledenvergadering op 24 Mei in „De Zwaan" wordt gehou- en dat het programma voor het vol gende seizoen wat beperkt zal worden. Dit laatste maakt een verlaging van de contributie mogelijk. Postbesteller jubileerde De heer J. Hartevelt, Remisestraat 32, is vandaag 25 jaar P.T.T.-besteller. Hij ls vanmorgen door de directeur van het P.T.T.-kantoor te zijnen huize gehuldigd. Protest in Alkmaar GOEDE CULTUURGRONDEN VERDWIJNEN GROTE AGRARISCHE BELANGEN worden op het spel gezet indien er niet genoeg rekening wordt gehouden met de gronden waarover de vele uitbreidings- en streekplannen van de laatste jaren worden ontwor pen". Dit was de kern van een rede, die Woensdagmiddag door de heer J. A. Valkering, bloembollenkweker en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel Hollands Noorderkwartier te Alkmaar, is uitgesproken tijdens een vergadering van die kamer. De heer Valkering meende dat niet genoeg kon worden gewaakt tegen het verloren gaan van onze kostbare cul tuur grond en ln het bijzonder van ce lichte zandgronden, die zo uitstekend ge schikt zijn voor de teelt van export- bloembollen. Amerika, dat ruim 45 mil- lioen gulden aan bollen uit Nederland Invoerde (de totale export bedroeg 140 mlllioen gulden) stelt bijvoorbeeld de els, dat de bollen (voornamelijk tulpen narcissen) vrij zijn van aanhangende aarde en de teelt van dit aoort bollen is evenals die van de hyacint alleen mogelijk op zandgrond. Cn het ls deze zandgrond, die steeds zeldzamer wordt omdat uitbreidingsplannen veelal dwars over deze gronden ontworpen worden. Dc Kamer van Koophandel Hollands Noorderkwartier zal zich verstaan met de Kamer te Haarlem, met de vereni ging voor bloeboHcneuhuur en met de Stichting voor de landbouw gezamenlijk deze kwestie in studie die hij op grond van zijn dienst tijd gerechtigd is te dragen. Het Kat wijkse P.T.T.-personeel bood' de heer Hartevelt een gemakkelijke stoel aan. Bij de huldiging werd de jubilaris om zijn ijver zeer geprezen. Aquariumvereniging Maandagavond om 8 uur is er in Casa Cara een ledenvergadering van de aqua riumvereniging „De Minor". De heer Slegtenhorst komt spreken over „Vissen in hun milieu en hun gedragingen". Filmavond Vola In het lokaal Elleboogteeg is de Vola bijeen geweest onder leiding van de heer A. Kleinhout. De huishoudelijke vergade ring is tot later uitgesteld, zodat nu alleen films werden gedraaid. De heer W. van Beelen draaide een film over de kolen mijnen van ons land, een rolprent over de woningschaarste in Europa en de even tuele oplossing daarvan, en ten slotte een film over de opleiding van Nederlandse piloten in Amerika en het werk op de energiebedrijven. Hoog en laag water Vrijdag 9 April; hoog water 7.26 en 1.02; laag water 3.02 en 1531 uur. VISSER1JGOLE Tzonne mislukte ondanks de markt Al kwam de IJsland-trawler Tzonne gisteren aan een gunstige markt en al ia de besomming van bijna f 30 000 velen hard meegevallen voor de 1200 kisten angst, het resultaat geeft zeker geen aanleiding tot een juichkreet: voor een krappe duizend gulden dagbesomming kan zulk een expeditie uiteraard niet draaien en dc regering zal dus weer ste vig moeten bijspringen. De reis werd gemaakt naar de visgron den ten Zuidwestenvan LJsland, maar niet op de gronden waar de Duitsers de roodbaars vandaan halen vandaar de slechts 80 kisten van deze vis, die giste- overigens haast allemaal naar België werden geëxporteerd. Verder had de Tzonne 575 kisten kabeljauw bij zich, een gewilde soort, 275 schelvis eveneens trek en 160 kool. De vangst kan zonder kans op veel tegenspraak slecht genoemd worden en men breekt zich dan- ook in IJmuiden het hoofd over de oor zaken van deze mislukking. De Duitse trawlers hebben bewezen i eenzelfde periode de ruimen vol te kunnen vissen en kwamen dan ook met hun besommingen uit Ondanks de Duitse isschipper aan boord van de Tzonne heeft de IJmuidenaar dat niet na kun- doen en men wil vertellen, dat deze visschipper eerder gaat steken dan zijn collega's in het rauwe zeegebied ro'nd IJsland. Inmmiddels is bekend geworden, dat Tzonne voor zijn derde reis naar de »rre wateren de gronden bij de Lofod- ;n, voor de Noorse kust, gaat opzoeken aar schelvis te halen is. Vikingbank maakte een „big" reis Het is in geen tijden voorgekomen, dat de kleine Vikingbank, die gisteren tege lijk met de Tzonne aan de IJmuidense markt verscheen, een reis van f 30.000 maakte. Het schip had het fortuinlijke vangetje bij zich van 60 kisten schelvis, 180 kabeljauw, gul en kool, 150 radio, makreel, 30 haring, 50 open wijting, og en poon en 450 stuks stijve kabel jauwen. De Belg betaalde ruim voor de dikkoppen die het tot f 124 por rij brach- :n de goede kisten werden afgeno- voor f 115: Het binnenland kon de goede gullen gebruiken en legde er f 50 voor neer, de middelgul maakte f 40 en de torren dedea van f 26 tot f 30 terwijl de zwarte kool met f 67 tot f 58 óok best tevreden kon zijn. Voor wijting is f 30 betaald en de braadjes deden tussen de f 45 en f 50. Grove schol naar de Britten waren weer Engelse kopers te vin voor de grove schol, die tassen de en de f 16 per kist deed, de middel schollen maakten f 25 en de zetschool haalde f 35 met f 30 voor de enen. Schol twee werd door de binnenlandse handel gehonoreerd met f 30 tot f 27 en de drietjes deden f 16 tot f 19. Oplopende tong een lange periode van grote stabi liteit in de tongprijzen was er gisteren eindelijk sprake van een opleving. De bekende week voor Pasen deed haar in vloed al gelden en er was veel export Engeland, Frankrijk en Italië. Grote tong haalde op tot f 1.70 én de middel is voor dezelfde prijs verkocht, e pondjes maakten van f 1,70 tot en de enen zaten tegen de f 1,75 per kilo aan.Voor tong twee ls f 1,50 betaald. Polderman vandaag Behalve de Polderman, die vanmor gen duizend kisten varia loste, was de Thornia aan de afslag met 1020 kisten, waarvan 240 schelvis. 220 kabeljauw, 30 radio, 30 dichte wijting, 90 open, 20 di versen en 400 makreel met 40 stijve ka beljauwen. De Flamingo komt Vrijdag, dc Haarlem zal deze week hoogstwaar schijnlijk nog wel verstek laten gaan. De visserij loopt de laatste dagen in de Noord aanmerkelijk terug.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4