MOORSEL OPRUIMING Al gingen de vaders uiteen, toch hebben A.R. en C.H. dezelfde grootvader Niet de confessionele partijen braken door, maar de socialisten „Pensioenvoorstel is een Russische methode" Londen wist van de A-bommen op Japan in 1945 AANK. VERKOOPSTER CHAUFFEUR SCHILDERS KOERIERS 3 dagen 1.98 3.25 1.48 98 NIEUWE LEIDSCHE COURANT B WOENSDAG 7 APRIL 1954 De heer Tilanus opende Algemene Vergadering (Van onze Parlementsredacteur) UWEET, hoe onze Anti-Revolutionaire vrienden- verleden Vrijdag en Zaterdag het vijf en zeventig jarig bestaan van hun Partij hebben 1 herdacht. Deze jubilerende Partij en onze Unie zijn van dezelfde familie. Wij hebben een gemeenschappelijke grootvader in mr. G. Groen van Prin- sterer. Wy zyn aanvankelijk van 1879 tot 1896 in één verband geweest, onze respectievelijke vaders, Kuyper^en Lohman, gingen uiteen. Aldus de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Christelijk Historische Unie, vanmor gen in Krasnapolsky te Amsterdam, toen hy de jaarlijkse Algemene Ver gadering die ditmaal in afwijking van de traditie vóór Pasen moest worden gehouden, aangezien de Statenverkiezingen vallen op de Woensdag na Pasen van de Unie opende. Van heinde en ver waren de Christe lijk Historischen weer naar Amsterdam gekomen. Ongetwijfeld stemden zij in met de woorden van hun voorzitter, toen hij opmerkte: „Meer dan een straf georga niseerde Partij met partijdiscipline en partijeenheid gevoelen wij ons als een Vriendenkring, onderling verbonden door een hechte band, n.l. het Christelijk Historisch beginsel". Hij herinnerde er aan, dat het niet In de eerste plaats gaat om de majoriteit, de meerderheid van kiezers en kiezeressen, maar om de auto riteit, om het gezag van het Woord Gods. Dit wil echter niet zeggen, dat niet veel mogelijk kiezers en kiezeressen toe bewogen moeten worden Christelijk Historisch te stemmen. „Ik hoop, aldi de heer Tilanus, dat zij dat op 21 April a.s. weer zullen willen doen en dat op nieuw ten minste een half mlllioen man nen en vrouwen aan de Christelijk-Histo- rische candidaten hun vertrouwen zullen willen schenken. Maar dat is niet on: hoofddoel. Ons hoofddoel is, dat ons be ginsel wordt aanvaard. Dit alleen is var blijvende waarde". De heer Tilanus vestigde er vervolgen: de aandacht op, dat zonder georganiseerde politieke partijen het stelsel van de redige vertegenwoordiging niet kan ken. Driekwart eeuw geleden vonden velen in den lande een partijorganisati- overbodig, zelfs verwerpelijk. Zo kwam hij via Groen van Prinsterer en Kuypei bij de Anti-Revoluitonaire Partij terecht en deed de uitspraak, die wij in de hef vermeldden. De C.H. Unie kwam eerst in 1908 stand. Wij zijn dus ruim 30 Jaar jonger dan de A.R. Partij, aldus de heer Tilanus. Was er vóór de laatste wereldoorlog nog wel eens strijd tussen A.R. en C.H., was er vooral bij verkiezingen nogal derlinge bestrijding, ik mag met dank baarheid constateren, dat de onderlinge bestrijding van de beide Protestants- Christelijke groeperingen na de oorlog winig meer voorkomt. Men kan daarom wel van mening verschillen, soms wel eens radicaal van mening verschillen, maar de bestrijding van vóór 1940 heeft na 1945 veelal plaats gemaakt vooi respectering van eikaars bestaan. En zc kunnen ook wij blijde zijn met de jubi lerende Zusterorganisatie, die gedurende de vijf en zeventig jaren van haar be staan in het midden van ons volksleven een belangrijke geestelijke, maatschappe lijke en staatkundige functie heeft vuld. De heer Tilanus stelde daarop vooi gelukwens-telegram te zenden, wij de tekst elders vermelden. Rapporten niet ontevreden te zijn. Hij prees de ac tiviteit van de Vereniging van C.H.leden Gemeentebesturen in Nederland, van de C.H. Jongerenfederatie en de C.H. Vrouwengroepen en de arbeid van de C.H. Persorganen. Voorts maakte hij bekend, dat de Land- bouwcommissie aan het Hoofdbestuur een rapport over agrarische vraagstukken heeft uitgebracht. Dit rapport gaat bin nenkort naar de kiesverenigingen ter be studering, terwijl eind October/begin November een speciale Landbouwconfe- rentie staat te worden belegd. De Mid denstandscommissie heeft zich bezigge houden met de door de regering ingedien de Middenstandsnota. De jaarlijkse Zomerconferentie in Lun- teren zal ditmaal gehouden worden of 22. 23 en 24 Juli. Een speciale commissie heeft zich bezig gehouden met het persvraagstuk: goed-gedocumenteerde rapport is aa kiesverenigingen toegezonden. Het Hoofd bestuur heeft nog in studie het rapport inzake het stimuleren van de studie van de problemen. die in het staatkundig, maatschappelijk en geestelijk leven aan de orde komen en het geven van voorlich ting over de toepassing ten opzichte i die problemen van de C.H.-beginselen. Gedenken Staande luisterde de vergadering het eerbiedig gedenken van hen, sedert de vorige Algemene Vergadering door de dood aan de Unie waren ontval len. Met name noemde de heer Tilanus T. Schalekamp uit Pernis, Jouke Faber uit 's-Hertogenbosch, Christoffel van Rijswijk uit Woudrichem en Jacob Gerardus Min- nema uit Groningen. „Wij gedenken deze mannen met eerbied en dankbaarheid wij hopen, dat jongeren hun taak zullen willen overnemen. Wij danken God v wat Hij ook ons in hen gegeven heeft hopen, dat God troost zal willen schen ken aan de achtergeblevenen". De heer Tilanus stond ook een stil bij de aansluiting van de C.H. Uni samen met de A R P. en de K.V.P. bij de „Unie van Christelijke Democraten", het geen gewenst was met het oog op de in ternationale ontwikkeling en de doorwer king van de Christelijke beginselen or het internationale terrein. Stuurlui aan de wal De verhoudingen in de wereld zijn nog weinig ten gunste veranderd, zo moest de heer Tilanus constateren. In Korea werd de strijd met de wapenen beëindigd, werd althans een wapenstilstand bereikt; in Indo-Chlna woedt een hevige strijd, die een zware druk legt op het Franse volk. In Europa kar) men van ontspanning nauwelijks spreken. De resultaten va conferentie van Berlijn waren teleurstel lend, al is misschien door de onderlinge besprekingen van de Grote Vier de sfeer iets opgeklaard en worden de handels betrekkingen tussen Oost en West iets uitgebreid. Maar noch met betrekking tot het Duit se probleem, noch met betrekking tot Oostenrijk kwam men ook maar één stap n wat zal „Genève" brengen? Laat ons slecht hopen en bidden, dat geen derde wereldoorlog over ons komt. De in ternationale spanningen dwingen ook ons land. in NATO-verband, zware militaire lasten op ons te nemen. In het voetspoor de C.H.-minister van Oorlog en van ine, ir C. Staf. critiseerde de heer Tilanus het „dikwijls ondeskundig ge schrijf" van zogenaamde militaire deskun digen stuurlui aan de wal. Verheugd onde de Unie-»voorzitter zich er over, it minister Staf, na enige strubbelingen in de Tweede Kamer, zijn begroting in de Eerste Kamer met succes heeft kunnen verdedigen. Dit verheugde hem te meer. omdat kort tevoren op het Congres der Liberalen, prof. Oud zich niet had ontzien een scherp critisch geluid ten opzichte van deze minister, die voor zulk uitermate zware taak staat, te laten ho ren. Over de hoofden van de aanwezigen heen riep hij prof. Oud toe: „Het is zo'n kleine kunst het gezag van een bewinds- ondermijnen, maar ik meen, al behoort men tot de zogenaamde oppo sitie, dat verantwoordelijke politieke lei ders in 's lands belang, ook internatio naal gezien, daarmee toch zeer voorzich tig moeten zijn". De andere C.H. minister, prof. Kern kamp, staat voor moeilijke problemen van geheel andere orde. De heer Tilanus hoopte, dat het moeizaam overleg mi Nederlandse Antillen en Suriname lang tot een gunstig resultaat r.al I' en hij wenste minister Kernkamp wijs heid, tact en geduld toe. Vorots kwam de heer Tilanus tot de conclusie, dat Nederland de plicht heeft, na te komen datgene, wat het in interna tionaal verband op zich heeft gene hoe het verder ook met het E.D.G.- verdrag loopt. Ouderdomsvoor ziening Op binnenlands vlak wees de Unie- voorzitter op de totstandgekomen huur verhoging, belastingverlaging en loons verhogingen. Grote schokken hebben deze maatregelen nog niet veroorzaakt, het verloop moet aandachtig worden ge volgd. De heer Tilanus wees op het pro bleem voor de naaste toekomst: de loon vorming. ..Wij staan op het standpunt var een vrijere ik zeg niet een geheel vrije loonvorming". Ook besteedde hy aandacht aan het belangrijke advies van de SER over de ouderdomsvoorziening en hoopte, dat het het Kabinet zou ge lukken, vóór 1956 een definitieve re geling tot stand te brengen. Hij acht te het belangrijk, dat is vastgehouden aan de gedachte van de sociale ver zekering en dat staatspensioen is af gewezen. „Een socialistisch voorstel zal men het zeker niet kunnen noe men". Wel zette hij enige vraagte kens. Hij waarschuwde er voor, da de regeling niet zo mag zijn, dat de zelfwerkzaamheid der burgers zou worden geremd. Hij vroeg zich af, of de grenzen van f 2.000 waar beneder. Aanhankelijkheid en geluk Aan het slo tvan zijn openings rede stelde de heer Tilanus voor, het volgende telegram te zenden aan H.M. de Koningin: De Christelljk-Historische Unie in Jaarvergadering bijeen, betuigt Uwe Majesteit en Haar Huis eer bied en aanhankelijkheid en bidt U Gods zegen toe bij de behartiging van de belangen van land en volk. Het gelukwens-telegram, dat ge zonden werd aan de A.R. Partij, luidde als volgt: De Christelijk-Historische Unie in Algemene Vergadering te Am sterdam bijeen, biedt de Anti- Revolutionaire Partij haar harte lijke gelukwensen aan met haar vijf en zeventig jarig bestaan; spreekt haar waardering uit voor haar ar beid in het midden van het Volks leven en bidt haar Gods zegen toe bij die verdere arbeid op geestelijk, maatschappelijk en staatkundig 'an f 6.000 waarboven geen pre mie zal worden geheven, moeten worden aanvaard en voorts, of de verplichte verzekering zich ook zal moeten uitstrekken over hen, die uit eigen inkomen en eigen initiatief ge makkelijk voor hun oudedagsverzor- ging kunnen zorgen. Maar in ieder geval hoopte de heer Tilanus, dat de regering de oplossing van het probleem der ouderdoms voorziening voorrang zal willen ver lenen. De Unie-voorzitter herinnerde ook aar het belangrijke rapport van de Delta-com missie inzake de afsluiting van de zee gaten. „Dit rapport opent weidse perspec tieven. Het zal. naar mijn inzicht, groot moeten worden aangepakt. Nederland be schikt over de intellectuele, materiële personele capaciteiten daarvoor. Ik hoop, dat de Regering in deze zin eerlang plan nen aan de Staten-Generaal zal kunnen voorleggen". Doorbraak Tenslotte stond de heer Til^r.us. wi toekomstplannen betreft, stil bij het eind rapport van de Grondwetshcrzicr.ings- commissie. Daarbij besteedde hij in he bijzonder aandacht aan een tweetal min derheidsnota's. die hij van harte onder steunde. In de eerste plaats de wens, in de grondwet tot uitdrukking te brengen, dat het Staatsbestel van het Koninkrijk wordt gedragen door de erkenning van God als Schepper en Bron van het recht. Hij keerde zich hierbij tegen prof. Oud, die hierover op het Liberale Partijcon gres de staf heeft gebroken. De heei Tilanus moest nog zien, dat alle liberalen en alle socialisten zuk een voorstel den afwijzen. Men moet niet vergeten, aldus zelde hij, dat niettegenstaande alle gepraat van de zijde van de P.v.d.A. over doorbraak, niet de zogenaamde confessionele partijen zijn doorgebroken, die partijen staar, ongebroken in ons volksleven. Gode zij dan, ten zegen van ons volksleven de „socialisten" zijn zelf doorbro ken door enkele confessionele en andere elementen, een omstandigheid, waarover ik mij tot op zekere hoogte kan verblij den. omdat daardoor het karakter van de socialistische partij, thans de P.v.d.A., radicaal is gewijzigd. Een tweede minderheidsnota handelt over het processiérecht. „Het onderwerp behoort tot de meest delicate van om Staatsrecht; ik spreek de hoon Ti-, da» de regering zich dit goed bewust zal zijn er deze zaak zeer ernstig zal overwegen. Kort roerde de heer Tilanus nog de ont wikkeling der partij-verhoudingen onder ling aan. Hij wees daarbij op de scher- Ds Zandt op S.G.P.-vergadering: De fundamenten woiden omgestoten, op allerlei gebied DE FUNDAMENTEN OMGESTOTEN". Dit was de titel van de rede, die ds P. Zandt, voorzitter van de Staatkundig Geref. Partij, van daag in Utrecht op de algemene vergadering van zijn partij uitsprak. Deze woorden waren genomen uit het derde vers van de elfde Psalm: „Voor zeker, de fundamenten worden omgestoten". Als het enige deugdelijke fundament voor het regeringsgebouw noemde spr. Gods Woord. Hierheen wil de S.G.P. terug, maar zij staat daarin alleen en stuit op tegenstand, vijandschap, zelfs van de zijde der Christelijke partijen, aldus ds Zandt. :chouwde het als het verwekken van een Algemeen zou in Nederland onder het volk de gedachte leven „De cultuur zal het doen". Dat zou het redmiddel tegen de vele kwalen zijn. Spreker zei, niet :gen verlichting, beschaving en cultuur zichzelf te zijn, maar wel had het zijn sterke afkeuring wanneer de beweeg redenen en de doeleinden de miskenning het geopenbaarde Wpord en c levende God zijn. Spreker keurde het af, dat vrij algi ieen door gemeente, provincie en ri; subsidies verstrekt worden voor sport t spel. opera en comedie, volksvermaken feesten. Nederland zou de cultuur vol gen welke door Goethe, die zich een oudt heiden noemde, werd aangeprezen er door Hitler en Mussolini in practijk werd gebracht. Het is niet onder bewoordingen te brengen in welk een staat van verval wij gekomen zijn. Duisternis bedekt de aarde. De fundamenten zijn omgestoten. Men heeft zijn heil gezocht bij de nietige zon dige mens, bij diens rede en krachten, in navolging van Rousseau. De Volken bond is als een tweede toren van Babel ingestort, maar de organisatie der Ver enigde Naties is een nieuwe dergelijke poging, aldus spreker. Het „verplichte staatspensioen" brandmerkte ds Zandt als een maatregel volgens Russische thode, als een zucht om alles van staats wege te ordenen. In dit verband werden tevens genoemd de P.B.O. en de melk- sanering. De fundamenten worden omgestoten, ook in betrekking tot de opheffing het processieverbod. „Het is mogelijk, dat op dezelfde pleinen weer de hostie wordt gedragen, waarop eenmaal duizenden brand en onthalsd zijn, omdat zij, zo als zij dat noemden, voor Rome's brood god geen knie wilden buigen." Spreker memoreerde de twee telegram men van Joodse kerkgenootschappen, waarin aan het aartsbisdom Utrecht ver zocht werd om opsporing van een ont voerd Joods kind. Op de telegrammen werd zelfs niet geantwoord. Men rel. Ds Zandt besloot zijn rede met de woorden: „En ook is het niet zo, dat de S.G.P.-er niet mede schuldig zou staan het grote verval onzer dagen. De e zelf geve haar de krachten ondanks alle tegenstand en vijandschap, laster en verdachtmaking, deze last igen gelederen op te volgen en haar overheid en volk onverdroten en on zwakt voor te houden." mutselingen tussen K.V.P. en P.v.d.A., ir sloot zich aan bij de woorden van Kolff, in de Eerste Kamer uitgespro ken, dat hij een andere dan de huidige regeringscombinatie niet concreet zag en bij de woorden van Prins Bernhard in iv.jr Watersnoodrede van 1 Februari j.L: „Iiel is een luxe scheidingslijnen erg belang rijk te vinden". Laten wij, aldus de heer Tilanus, als volk de scheidslijnen niet te scherp trekken. Dan behoeven de debatten in de Kamer volstrekt niet te ontaar den in zoetsappig gekeuvel, maar dan moet men zich diep bewust zijn de plicht voor héél het volksleven te zoeken naar de beste wegen, die in het sociale, economische, financiële en staatkundig Igven van ons volk kunnen worden bewandeld. WARMOND A. Barkema speelde simultaan A. Barkema, kampioen van de Leidse schaakclub Philidor, hield een simul- leden van de War- mondse schaakclub Barkema nam het op tegen 19 tegenstanders Hij won 14 partijen, speelde remise met P. Wasse naar en F. J. J. Slager en verloor van M. D. Bergman. J. v. d. Ploeg en A. Warburg. Het was een goede propagan- da-avond voor de schaaksport. Geen spreekuur De burgemeester zal op Donderdag 8 en Donderdag 15 April geen spreekuur hou den. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes J. zn v J. J. v. d. Meij en Ca. v. d. Nouland; Johannes, zn v D. Roest en A. Schrier; Hendrika J. M., d v L. J. Hage en Ra. Ca. van Arnhem; Matthias H. P.. zn v H. J. v. Winsen en Aa. A. v. d. Klauw; Elsje J., d v J. van Rijswijk en E. C. Samwel. Ondertrouwd: Van Gerven. 30 jr te Ros malen en M. Ca. v. d. Zwet 31 jr; J. A. v. d. Vooren 28 jr en W. Ca. Hekker 27 jr; W. F. M. Schimmel 24 jr te Leiden en Wa. van Hulst 21 jr; N. v. Schie 31 jr en C. Aa. Ma. Heemskerk. Gehuwd: R. Klink 27 jr te Arnhem en Ma. Bakker 26 jr. Overleden: Ja. Verhaar, 80 jr echtgen. v. W. Terpstra; C. v. d. Meij 76 jr echtgen. Ike voorlopig niet naar Europa DE VERWOESTENDE UITWERKING VAN DE H-BOM ilet betrekking tot de ontwikkeling het gebruik van de atoom- en de wa terstofbom zijn gisteren de volgende Lijzonderheden openbaar gemaakt De regering-Churchill is in 1945 ge raadpleegd. vóór de Amerikanen atoom bommen wierpen op de Japanse steden Hirosjima en Nagasaki (volgens het ver drag van 1943 tussen Churchill en Roose velt); 2. Britse vliegtuigen hebben van Ame- kaanse toestemming gebruik gemaakt om ■nemingen te doen, onmiddellijk na de ontploffing van de waterstofbommen in de Pacific op 1 en 27 Maart J.I.; 3. Eisenhower kan voorlopig niet naar Londen komen om met Churchill en Ma lenkof. de Russische premier, te spreken over de waterstofbom, zo meent Chur chill; 4. Vier afgevaardigden van Labour zijn een campagne begonnen tegen de watei stofbom. Parlementsleden en kerkelijke en humanistische organisaties zijn uitge nodigd voor een grote protestvergadering; 5. De 23 Japanse vissers diè na de H- bom explosie van 1 Maart met radio actieve as werden overdekt, zullen waar schijnlijk nooit meer hun beroep kunnen uitoefenen, aldus een Japans professor De toestand van enige hunner wordt ern stiger; 6. Het zou onverstandig zijn, de Ver. Staten te vragen, de proeven met de H- bom te staken. Wij kunnen ons er mee troosten, dat de bom niet uitsluitend in handen is van de andere partij, aldus de Canadese minister van Buitenlands» Zaken, Lester Pearson. (Advertentie) De Herv. J.V. op G.G. „BOGERMAN" houdt haar JAARVERGADERING Ds P. P. J. MONSTER Alle belangstellenden hartelijk welkom! KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Hedenavond om half acht spreekt voor de Geref. Gemeenten in Nederland in Casa Cara ds Van de Ketterij van Al- blasserdam. Hoog cn laag water. Donderdag 8 April: hoog water 6.32 en 19.02; laag water 2.16 en 14.43. Middelgrote Scheepswerf te Rotterdam heeft plaats voor EEN ZEER BEKWAAM IJZERWERKERSBAAS Alleen zij komen in aanmerking die over een uitgebreide pract. en theor. kennis beschikken zowel in reparatie- als in nieuwbouw. Voor zo spoedig mogelijk gevraagd MESSCHERS MODEHUIS Leiden. Breestraat 175. W|| vragen een bekwame CHAUFFEUR. Leeftijd 24—30 Jaar. Goed bekend met stad en buitengemeenten. Gevraagd Gepensionneerd ambtenaar (bij voorkeur Politie o.d.) voor werkzaamheden gedu rende enige uren per dag. Brieven no 3363 bur blad GEVRAAGD een nette VERPLEEGHULP NAAISTER GEREF. MfNNEIIUIS Florisson vraagt voor geruime tijd. Oranjegracht 26 Diveisen 0 Grote theepot ƒ1.49, bijl 1^4 liter inhoud, prima le keus aardewerk, mooie bruine kleur. Alleen met advertentie voor 1,49. Geldig tot 10 April. I.V.A., Haarlemmer straat 48; Nova, Noordeinde 43, Leiden. Ronde Bazarbak ƒ2.10, le kwaliteit emaille. diep model. Vastgestelde prijs 2.98. Nu met inlevering van deze ad vertentie voor 2.10. Geldig tot 10 April. I.V.A. - Haar lemmerstraat 48. Nova Noordelnde 43, Leiden. bankwerker-lassers draaiers machine-bankwerkers Aanmelden aan do fabriek. Na 18.00 uur bij C. BAKKER. Leidaeweg 294. Voorschoten, of J. TEYN. De Sitterlaan 27, te Leiden- Aangename werkkring. - Vergoeding reiskoeten. II4111 Machinefabriek HAxntyrotjPE-RU.N DUK. TEL K i7i*-z«»\ 0 Personeel gevraagd Gevraagd zelfstandig dag meisje of flinke werkster v. meerdere dagen per week. Unger, Konijnenlaan 18, Was senaar (halte Nachtegaallaanj Telefoon 8808. Gevraagd net meisje voor winkel en huishouding. Werkster aanwezig. .Brood- en banketbakkerij Joh. Jon- geneel, Nieuw-Vennep, Tele foon 253. 0 Nette werkster gevraagd voor 2 ochtenden per week van 8.30—1.30. Mevr. De Bruyn. Rijnsburgerweg 105, Nette werkster gevraagd. Maandag, Woensdag en Vrij dag van 8.30—4.30 uur. Mevr. Veldhorst, Wilhelminapark 20 Oegstgeest. 0 Werkster gevraagd ochtenden Herensingel 0 Voor direct gevraagd tim merman, prima vakman. Aanmelden werk te Leiden, Vismarkt, Slagerij Zandvoort H. v. Iterson, aannemer. Gevraagd een flink meisje voor 3 ochtenden per week. Pr. Hcndriklaan 21, Oegst geest. Werkster gevraagd gedu rende 3 weken, wegens ziekte van de tegenwoordige dienstbode. Mevr. Van Breda, Melch. Treublaan 45, Telefoon 23323. Mevr. Timmers, Papen gracht 19. vraagt een meisje van 85 uur of een werkster voor enige dagen per week, van goede getuigen voorzien. Vrouwelijke verpleeghul pen en een kookster gevr. Brieven aan Stichting „Our Home", Mathenesserlaan 491. Rotterdam. Meisje gevr. bij Stoom- Chemlsche Wasserij „De Zon", Fa. H. J. Dieben, Zoeterw. Singel 23. 0 Stoom-Chemlsche Wasserij „De Zon". Fa. H. J. Dieben. Zoeterwoudse Singel 23. Leiden, vraagt strijkster. Personeel aangeo. Jongeman. 29 jaar, b.z.a. als verkoper in levensmldde- lenbcdrijf. Reeds enige jaren als. zodanig werkzaam ge weest. Br. onder No. 3369 aan het Bureau Blad. Biedt zich aan een zelf standige hulp in de huish. voor dag of dag en nacht, v.g.g.v., godsd. G.G. Br. No. 3368 Bureau Blad. Te koop gevraagd 0 Gevraagd: Sierteelt, war me en koude kassen en bak ken. open grond A en B. Te huur gevraagd 100 R.R. B en A C V. N. Bakker Hz. Roe- lofarendsveen. K 1713487. Te koop aangeb. 0 Te koop pr. Philips radio 60.—. pr. gramofoon met veel platen 40; gr. vlees- en groentenmachine 10. Veurseweg 153, Voorschoten. 0 Aangeb. Eerstelingen met spruit, maat 2835 en 35—45, in bakken van 10 kg., en verder alle soorten poters. Fa. B. Abbink en Zonen. Kapelstraat 7, Lisse. Tel. 3206 Aangeboden in prima staat verkerende kinderwagen met nieuw bedje en kussentje. Witte Rozenstr. 52, Leiden, f Losse Berini-motor. J. A. Zwaan, Hoge Morsweg 91, Oegstgeest. 0 Graszoden, ligustrum, bij grote en kleine hoeveel heden. J. J. Philippo, Ambon- straat 12, Leiden, Tel. 31512. 0 Graszoden, ligustrUm, bomen en heesters in elke hoeveelheid aangeboden. I. L. Philippo, Margrietstr. 5, Lelden. Tel. 26414. Philips radio ƒ40.—. stof zuiger op slede 125 Volt 25, jongensfiets 35. herenfiets met nieuwe banden en ver lichting 45, aangeboden door vertrek. Te bevragen alleen hedenavond Kraaier- straat 41. Opel Olympla 1940, hydr. remmen, in- en uitw. in prima staat, geen oliever- bruik, met kentekenbewijs. Bevragen: Rijn- en Schie- kade 65. Leiden, Tel. 30710. 0 Breimachine. Brieven onder No. 3370 aan het Bur. van dit Blad. Te huur gevraagd 0 Heer, 35 Jaar, zoekt eer net en gezellig kosthuis In Katwijk-Binnen, voor direct. Br. No. 3367 Bureau Blad. Heer, b.b.h.h., zoekt een kosthuis met volL pension, te Leiden. Br. onder No. 3366 Bureau Blad. Een besch. juffr. v. mid- delb. leeft., zoekt een kamer met kookgelegenheid, liefst bij dame alleen en omtrek Lammenschansweg. Br. No. 3365 Bureau Blad. Te huur aangeb. 0 Flinke kamer op Zuiden, met keukentje event, kabinetje, c v., op goede stand. Br. No. 3370 Bureau Blad. 0 Bromfietsen machine verhuur. De nieuwe D.M.F. Onze Hoover machi nes v.a. 1.25 per 4 uur Huisman, Hugo de Vries- straat 36. Leiden, Tel. 30372. 0 Rijwielen. Prima Gazella damesrijwiel en een Fongers herenrijwiel, en een heren- sportrijwiel. Tevens meisjes- jongensrijwiel. Levendaal 0 Opschuifbaar schrijf bureau ƒ20.eiken dienst bodekastje 17.50, 4 zware eiken stoelen 20.kinder- ledikantje 10.1-pers. Aupingspiraal 12.50, werk- jasjes, flinke maten 5.p. st., 3 houten keukenstoelen 7.50. Te bevragen Jan Vos- sensteeg 51. Weet U. dat A.J.S., Sparta, Puch, James, Tornax, Triumph door ons vertegen woordigd worden? Maar ook andere merken worden door ons verkocht. Wendt U naar Valk. Haagsche Schouw, Voorschoten. Heeft U bij aankoop van auto, motor of bromfiets voldoende contanten, geen be zwaar, wij regelen met U de betaling. Kantoor: Druiven- straat 38, Leiden, Tel. 30104. Dagelijks van 17.30 tot 19 uur. 0 Dames Nog voor Pasen een Permanent? Maakt U dan gebruik van onze Reclame- Permanent van 6.Altijd succes. Vroegtijdig bespreken s.v.p. Wassen, Watergolven ƒ2,G. Tesselhoff, Kapper, Herenstraat 54. Tel. 23711. 0 „Rosine" geeft de hoogste prijs voor goud, zilver er juwelen. Grote keuze ir verlovingsringen, gouden, zil veren en verzilverde artike len. Het adres voor all< paratiën en uurwerken. Steenstraat 16. Telef. 28654. Dat is goedkoop. Uw rij wiel geheel opnieuw gemof feld, nieuwe kogellagers, nieuwe handvatten, alles keurig afgebiest, binnen 14 dagen klaar, ƒ32.50. Joop Nieuwenhuis, Korte Mare 6, Telefoon 26857. 0 Grunnegers De toneelclub van „Ons Grunnegerlaand" speult op 10 April in de grote zoal van den Burcht: „De Kwetsboare Plek" toneelspul in 4 bedrieven van Mw G. Hamstra-Vos. Aanvang 8 ui 0 Rechtskundige adviezen verzoekschriften - schuldbe kentenissen verstrekt en maakt op het Raadgevend en Bemiddelingskantoor K. W. Wijk, gep. Insp. v. Politie, Thorbeckestraat 78, Leiden, Telefoon 22503. Bespreekt cn behandelt vertrouwelijk, de licate aangelegenheden. 0 Uw hond lust ook honden brood. Probeert U ons verse hondenbrood met veel vlees maar eens. Per kg 96 ct. Vlieland't Hondensalon, Nwe Rijn 50. bij 't Gangetje. Ook voor het opknappen van Uw 0 Muziekschool Zwamg. Les op alle Instrumenten, welke in bruikleen of op condities verstrekt worden, o.a. accor deons 10.- p. mnd. Gitaren enz. 5.- p. mnd. Uw eigen dom. Vraagt prospectus Ko- revaarstraat 5, Tel. 24358. Nog Nieuwe Fantastische koopjes in de nieuwste artikelen van dit seizoen. Slechts 365 meter FRANSE IMPORT ECHTE KATOEN, kreukherstellend, de mode 1954, 90 breed, J Q£ van 5.50 NU L J Zuiver wollen kamgaren RUITSTOF. 140 breed. 30 pracht ruiten. Slechts 3 dagen. JfcA van 8.25 NU 5i#0 CANASTA en JOKARIE POPELINE. De laatste 3 dagen. Van 3.25 NU Slechts 350 Meter ZWITSERSE IMPORT VEREDELD KATOEN, gelijk pure zijde. Zo'n mooi artikel heeft U kocht. 90 breed Van 6.25 NU RESTANT STUKKEN, (bij elkaar 1000 meter) ZOMERSTOFFEN. Vistra - Popeline - Fibranne Zomervreugd enz. TOILE DE SOIE, 15 Kleuren. Im. ORGANZA. Matting, Uni en bedrukt. Ja. zelfs Vistra Imprimé. 80 en 90 breed. EEN PRIJS: SNEL VERKOOP COUPONS Van ALLE RESTJES hebben wij Coupons gemaakt van 4 Meter. Deze kunt U vinden in onze Etalage. Wees er snel bij. DUS DAMES NOG SLECHTS 3 DAGEN. Denk U daar wel aan. Zaterdag 6 uur sluiten wij voor onbepaalde tijd. BOTERMARKT DONKERSTEEG 0Op s'n Paasbcst kan Uw hond ook ztJn. Mogen wij hem eens voor U opknappen? Vlleland's Hondensalon, Nwe Rijn 50, bij 't Gangetje. 0 Pootaardappelen. Goedge keurde Eerstelingen, Eigen heimers, Noordelingen. Be velanders, Meerlanders, IJselster, enz. A. v. Egmond Wzft., Sandtlaan 19. Rijns burg, TeL 2502 K 1718. 0 Maison Marguerite. Per manent Wave, olie en haar- vitamine F, compleet 10. Oude Rijn 2a, hoek Donker- steeg, Lelden. 0 Porseleinen kop en schotels 39 ct. Diepe borden 39 ct. Porseleinen theepotten 1.49. Koffiepotten 1.98. Wasstel 5-delig ƒ7.49. Losse waskom 2.98. Melkkan netjes 09 ct., enz. enz. I.V.A., Haarlemmerstraat 48; Nova, Noordeinde 43. 0 Zündapp Bromfiets. Be trouwbaar door zijn eenvoud, 1 Vx P.K. motor, geruisloze uitlaat, snelheid 43 km. Bij- trappen onnodig, ook bij zware tegenwind. Prima remmen en zuinig. Overtuigt U door een demonstratie. Dolf v. d. Linden, Nieuw- straat 40. 0 Kousenreparaties. - Nog dezelfde dag gereed. Bij aan koop van kousen ontvangt U een bewijs van gratis repa ratie! Novelty, Haarlemmer straat 16. 0 J. A. Verheul, Haarl.str. 86. levert U op gemakkelijke betalingsvoorwaarden hor loges, klokken, verlovings ringen, goud- en zilver- j werken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 6