Let op Heel wat medewerkers voor 't culturele facet van Leidse Burchtfeest VITAMINEN ACTIFRAL-10 Motorrallye vanuit Leiden op 10, 11 en 12 Mei Echtpaar Godschalk troont op heuvel in Australië Chr. metaalbewerkers over de wet ouderdomsvoorziening Fluitrecital door J.P. Rampal in de Zuiderkerk Inwonertal gestegen tot totaal van 92.733 MEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 7 APRIL 1954 Een maand oud-Hollands centrum Waarschijnlijk komen er acht avonden voor Leidse amateurs Het komende Leidse Burchtfeest heeft verschillende facetten. Eén er van is het culturele, waarover nu al iets te zeggen is. Uit de mededelingen van het comité blijkt duidelijk, dat men kosten noch moeiten spaart om de maand Mei werkelijk tot een feestmaand te maken. Het is dan ook de be doeling, dat dit jaar de basis wordt gelegd en dat er volgend jaar weer een Burchtfeest komt, maar dan uitgebreider. Op 29 ADril des avonds om 'half acht ■wordt de Burchtmaand door de burge meester geopend. Men heeft de konin klijke militaire kapel bereid gevonden de opening met een mars door de stad luister bij te zetten. De organisatoren stellen het zeer op prijs, dat dit illustere gezelschap zijn naam aan de Leidse fees telijkheden heeft willen verbinden. De kapel zal onder leiding staan van de ka pitein R. van Yperen. De volgende radio-orkesten zullen musiceren: de Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman, Die Tiroler Holzhacker Bub'n van Gerard Lebon, het orkest Eddy Christianie o.l.v Frans Poptie, het orkest van Gerard van Krevelen met solisten Maria Zamorra met haar orkest, het radio-, dans- en showorkest onder leiding van Martin Erich, de boerenkapel „De Dorsvlegels", The Skymasters onder lei ding van Bep Rowold, het radio-accor deonorkest ..Jan Overweg" onder leiding van Ohr. Wimmers en Tom Erich met rijn foyer-orkest. Allemaal orkesten, die op een zekere populariteit kunnen bo gen en in staat zijn veel mensen te trek. ken. Het comité heeft zich verder de mede werking verzekerd van een aantal solis ten. Wij noemen: Cees de Lange, Jan de Cler. Roland Wagter, Roland Wagter jr. Mieke Telkamp, De Wama's, de drie Jacksons. Max van Praag. Marcel Thiele- mans Wim Poppink. Jenny Bron, Tonny Schifferstein. Jan Tromp, Joop de Knegt, Tobi Rix, het Rainbow-kwartet, Dick Harris, Karei van der Velde, Annie Ple vier. Truce Speijk. Dolf Driessen. Johnny Meijer, de drie Marketentsters, Hen Do- rel, Gerda Ziller, Juultje Cambré. Jan Boots. Jan van Heroen, Mieke (van ..Hoe is de stand?") en Olga Lowina. Van de gearrangeerde variéténummers noemen we: Willy's acrobaten, de Zeeuwse boertjes (flegmatieke acroba tiek). rijwielnummer van The Dutch Rol ling Stars en acrobatiek van Betty Vise- ro De Veluwse dansers van Putten zul len voor een stukje folklore zorgen. Het is niet het plan, alle avonden door beroepsmensen van buiten Lei den te laten verzorgen. Het Leidse amateurisme zal eveneens gelegen heid worden geboden van zijn kun nen te doen blijken. Waarschijnlijk zullen er acht avonden voor de Lei- denaars worden gereserveerd. Met de inschrijvingen verloopt naar wens. De binnenplaats van geeft U precies wat U nodig hebtl Burcht is verpacht en het aantal ver pachte nissen van de rotonde bedroeg tot Maandagmiddag 6 uur tien. Op de oude kegelbaan (het grasgazon tussen de ro tonde en het weeshuis Hooglandse Kerk- gracht) worden enkele vermakelijkheden opgesteld. De Jacobazaal wordt ook ver pacht en de grote zaal wordt ingericht Dor verschillende shows. Het plan is, er ?n aantal boxen te maken. Verplichting Het comité heeft tegenover de pers nog ;ns uiteengezet, waarom Leiden deze maand nodig heeft. Het gaat er niet in de eerste plaats om, dat de ingezetenen van de buitengemeenten en de vreemdelingen naar een oud-Hollands centrum komen kijken. Er zijn immers genoeg oud-Hol landse centra, die écht zijn. Maar Leiden moet in de komende drukke tijd tonen, dat het er is en dat het wat heeft, te bie den. Wij zijn het begin van de bollenstreek en Haarlem is er het eind van. Waarom moet uitsluitend Haarlem voor de atl ties zorgen? Het feit, dat Leiden in streek ligt. die in het voorjaar en z< door tienduizenden mensen wordt zocht, legt verplichtingen op. We kunnen niet aan de kant blijven staan. Noch voor de gasten, noch voor onszelf. Hoe men die verplichtingen opvat en uitwerkt, daarover valt te praten. Het aanstaande Burchtfeest is een van de mogelijkheden. En als dat straks een goede mogelijkheid blijkt te zijn, dan is het zeker voor herhaling vatbaar. De trek naar een aantrekkelijke en goed-op- gezette traditie is groot. Het vasthouden aan een eenmaal genomen initiatief kan belangrijker zijn dan het vallen van het een in het ander. Vandaar dat het Leidse comité er prijs op stelt, de zaak nu ineens goed en groot aan te pakken om straks duidelijk te kunnen zien, of het feest in derdaad aan de bedoelingen heeft be antwoord en voor herhaling vatbaar is. „Natuur" en „techniek" hebben deze week nabij Kasteel Oud-Wassendar eikaars krachten gemeten en deze ontmoeting leverde voor de natuur een onbetwiste zege op. Een zware 15-tovs kraanwagen moest een stuk boomstam van 7000 kg optillen. Toen dat stuk boomstam even scheef kwam te hangen, kantelde de wagen, maar dit ging zo langzaam, dat'de chauffeur, de heer W. van Leeuwen uit Wassenaar, er nog tijdig uit kon springen. Tenslotte won de techniek hei toch daar een tweede kraanwagen de eerste op de wielen zette en het zware transport werd vervolgd. Tochten door polder-, bollen- en duinland Het actiecomité „Leiden Leeft" heeft, zoals hekend, het voornemen, op 10, 11 en 12 Mei door het houden van een tour-motorrallye vanuit Leiden door het polder-, hollen, en duinland van Zuid-Holland onze stad weer eens in het middelpunt van de belangstelling te plaateen, speciaal de belangstelling van de motorsportllefheb- bers. Voor het organiseren van dit sportevenement heeft het comité zich de me dewerking verzekerd van de heer G. J. Bos, Hd van bet dagelijks bestuur van de Kon. Ned. motorsportvereniging, die zich spontaan als algemeen leider beschikbaar heeft willen stellen. De heer L. de Wit, voorzitter van de Leidse motorclub „De Sleutelstad" heeft zich bereid verklaard, als tourleider op te treden. De muzikale familie voor de koksschool De kokschoolleerlingen zaten gister avond in het Anton iusclublhuis. De dienst welzijnszorg had daar voor hen een ont moeting met ,,De muzikale familie" van Rien van Nunen georganiseerd. De mu zikale familie werd voorgesteld door de Amsterdamse Comedle, een gezelschap dat onlangs met de vertoning van De Spooktrein goede naam maakte bij de koksschool. Rien van Nunen's opzet, een onderhou dend spel te schrijven, dat noch helemaal toneel, noch helemaal operette, noch he lemaal cabaret of opera is, mag geslaagd heten. Niet volledig, want het tikje mo raal, dat -hier en daar nog bij alle andere ingrediënten voor dit spel werd gevoegd, kwam de smaak niet ten goede. Maar een spel, dat elck wat wils biedt moet wel succes hebben, vooral als zo'n bont allerlei door de radde pen van Van Nu nen in de plooien is gelegd. De buikspieren hebben er fiks van langs gekregen gisteravond. Dat was ook wel het grootste voordeel van deze voor stelling. Hoge culturele gevoelens rijn er, ondanks, of misschien juist door, de lach buien niet opgeroepen. Maar omdat sol daten, die hun dienstplicht vervullen, daarvoor ook geen tijd cn geen aandacht hebben, willen we alleen de zonzij zien. En de zonzij van deze avond was dat Rien van Nunen en zijn medespeelsters en -spelers een grandioos succes oogstten, de speelsters bovendien nog bloemen. Burgerlijke stand van Leiden GEHUWD: W Kanbier en M C Zaal berg. GEBOREN: Antonius C A J M, van A de Haas en A F Zweekhorst; Wijnand. zn van W van Tongeren Koet; Oornelis, D zn van J Velzel e Theisen; Peter J. zn van P Roemer S C Fuchs; Geertruida H M dr van J v d Heuvel en G H Doevendans; Gjjs- 'bert, zn van G. Kom en T Gesman; Anne E. dr van G T v Beusekom en M E M E Blommaert; Maria M. dr van A Smit en T G N Nas; Ingrid V V. dr van A F J de Groot en A Tuinenburg; Huig, zn van W de Mol en A v d. Plas; Pieter, zn van J Lens en M C C Segaar; James, zn van J R Veekman en A C N Laibahas. OVERLEDEN: P Hammes, wednr. 78 Jr; W P Hess, man. 56 jr E v d Steen, wed van Van den Burg, 88 jr; W Nolles, huisvr. van Pfyffer, 64 jr. Voor de organisatoren in het bijzonder het verheugend, dat alle bij deze ge beurtenis betrokken instanties in princi- haar medewerking al toezegden. Zoals bekend, kan aan deze rallye zowel met motoren als met scooters worden deelge- Maandag 10 Mei worden de deelnemers n half 2 in het Schuttershof verwacht Omstreeks half 4 zullen zij gezamenlijk langs de voorzijde van het stadhuis defi leren, na afloop waarvan de burgemees ter de rijders in de burgerzaal van het stadhuis zal ontvangen Daarna gaat men de gasthuizen en 's avonds wordt het oud-Hollandse stadje op de Burcht be- Op Dinsdagmorgen 11 Mei zullen de deelnemers tussen 9 uur en half 10 van het Schuttershof starten, voor een 160 km lange tourtocht door het Hollandse polderland. De tocht gaat via Woubrug- Woerden. Kockengen, Vinkeveen. Muiden en Schiphol. Onderweg moeten de verschillende controleposten, die in de route-beschrijving staan aangegeven, worden aangedaan voor het verkrijgen een stempel. Er bestaat gelegenheid bekende monumenten, zoals het kasteel te Haarzuilen en het Muiderslot te Mui den. te bezoeken. Ook de wereldbekende luchthaven is in de tocht opgenomen. 's Middags 5 uur wordert de deelnemers weer in het Schuttershof venvacht, waar de controle om 6 Uur definitief wordt ge sloten. Na de warme maaltijd bij de gast heren en gastvrouwen zal het programma op de Burcht worden gesloten. De volgende morgen is weer om 9 uur de start, voor een tocht van 125 km. Deze rit brengt de deelnemers grotendeels door de bollenstreek en het duinland schap. In de route staan de Keukenhof, Bloemendaal, Zandvoort, Noordwijk en Katwijk. De twee voorgeschreven ronden met controle op het circuit te Zandvoort zullen wel een attractie zijn! 's Middags tussen 3 en 4 uur worden de deelnemers ter inlevering van de con- Genezing en voorkoming van alcoholisme De deelnemers aan het congres van de Wereldgezondheidsorganisatie over ge nezing en voorkoming van alcoholisme, dat te Noordwijk wordt gehouden, heb ben zich gisteren bezig gehouden met het behandelen van de in de diverse lan den uiteenlopende maatschappelijke ge woonten met betrekking tot het nutti gen van alcoholische danken. Over het algemeen constateerde men een vermin dering van het drankverbruik in de laat ste eeuw per hoofd van de bevolking, hoewel de naoorlogse jaren aanvankelijk een sterke stijging te zien gaven. Ook thans echter is het gemiddelde verbruik weer dalende. Van Nederlandse zijde werd opgemerkt, dat sinds 1900 het aan tal vergunningszaken In ons land ls ge daald van ongeveer 24.000 tot circa 16.700. Vandaag werden de besprekingen in de ochtenduren voortgezet, waarna middag een bezoek werd gebracht de cantlnes van de volksbond tegen (drankmisbruik te Rotterdam. trole-kaart in het Schuttershof terug verwacht. Hierna zal de prijsuitreiking o spoedig mogelijk plaats vinden. Naast het tourvlaggetje, dat op Maandag 10 aan de deelnemers zal worden uit gereikt, .krijgt elke rijder, die de tochten jlementair heeft uitgereden, een fraaie plakettc. Bovendien zijn er al toezeggin gen gedaan voor het beschikbaar stellen in bekers voor bijzondere prestaties. Voor hen, die vroegtijdig van de toch ten terugkeren, zal er gelegenheid be staan met het Glippertje of met een rondvaartboot een tocht door de stad te Agenda voor Leiden Woensdag Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3, 8 uur en half 10: modeshow C. en A. Volkshuis, 8 uur: K. en O., parallel- cursus „Keukengeheimen" door mevrouw D. L. Crcyghton-Eldering. Schuttershof, 8 uur: Kpn. Ned. Midden standsbond, mr F. Portheine over de Mid-j denstandsnota. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Matthaeus- Passion door Ex Animo en Rott. Philh. Orkest. Burcht, 7.45 uur: Leids Acad. Kunst- mtrum, een-acters door L.S.T. en T.V. S.L. Schouwburg, 8 uur „Mariken van Nieumeghen" door het Rott. Toneel. Kleine Burcht, 8 uur: Genealogische Vereniging, C. Postma uit Vlaardingen over de bronnen van het onderzoek. Sociale Zaken, Steenschuur 21. half 8— half 9: zitting voorlichtingscommissie prij- Donderdag Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3, 8 uur n half 10: modeshow C. en A. Gulden Vlies, half 3: Ned. vereniging van huisvrouwen, Hella Haasse over: Vrouwenfiguren in romans. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Matthaeus- Passion door Ex Animo èn Rott. Philh. Orkest. Burcht, 8 uur: Chr. Hist. Unie. spre kers mr Scbmal en D. van der Kwaak I.IT1.V. Sylvia en Internos. Zuiderkerk. 8 uur; Zeister Broederge meenschap,, filmavond over Suriname. Prediker, 8 uur: Geref. Zendingsbonn. ds J. Batelaan over het werk onder de Toradja's, met lichtbeelden. Jacobazaal Burcht, half 8: voorjaars- kadervergadering C.N.V. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, prof. Hankins, gast hoogleraar te Leiden, over Negro-spiri- - Vrjjdag Burgerzaal stadhuis, 8 uur: burgerdag Politieke Jongeren Contact Raad. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, Ab Spaargaren over: Een lach en een traan. Gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Rode Kruis, algemene ledenvergadering. Sterrewacht, 8 uur: excursie K. en O. Koor Pieterskerk, 7.157.45 u.: Avond gebed. Alphen aan den Rijn: 3 uur: her opening van Avifauna door burgemeester Witschey. Oegstgeest, Irene, 8 uur: V.U.- avond, sprekers prof. dr R. van Dijk en ds P. D. Kuyper. Tentoonstellingen Prentenkabinet, 2S uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Boerhaavezalen (Lange Vrouwenkerk steeg). 10—5 uur: Expositie „Start" (t.m. 19 April). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Vorig jaar: Mond- en klauwzeer bij 308 veestapels Bestrijding had goed resultaat Vorig jaar zijn in ons land in totaal 308 veestapels besmet geweest met mond en klauwzeer. De resultaten van het in Nederland toe gepaste stelsel'van inenting kunnen zeer bevredigend worden genoemd. Bij runde ren kwamen practisch geen gevallen van mond- en klauwzeer voor. Slechts werden enkele gevallen waargenomen onder het rundvee van veehouders, die op grond van gewetensbezwaren niet tot inenting waren overgegaan, zo heeft minister Mansholt aan de Tweede Kamer mee- De totale kosten van de bestrijding heb ben vorig jaar ongeveer 4,75 millioen bedragen. Door het Staatsveeartsenijkun dig Onderzoekingsinstituut te Amsterdam werd in 1953 voor het binnenland 112.000 liter vaccin aan de dierenartsen afgele- leverd. In totaal werden 2.464.000 in entingen verricht. De aantallen in 1953 afgeslachte dieren bedragen 3982 tegen een vergoeding van 100 pet en 964 tegen een vergoeding van 75 pet. De netto kosten hiervan beliepen rond f 1.450.000. Leidenaars als emigranten Toen ik de oud-Leidenaar P. Godschalk ontmoette, was hij helemaal niet m een fleurige stemming. Eén oog zat in 't verband en de heer Godschalk was een trouwe klant van het ziekenhuis. Het was een ontsteking, een pijnlijke geschiedenis. Ondanks dat was hij niet pessimistisch over Australië en zijn wedervaren in dat land. Het echtpaar Godschalk heeft het niet zo gemakkelijk gehad, doch aan de andere kant toch ook weer beter dan menig an der. In de eerste plaats woonde er al een Leidse familie in de landstreek, waar zij terecht kwamen, en in de tweede plaats kwam er vrij spoedig een huis be schikbaar. Het Godschalk-gezin, dat aan de De Sitterlaan in Leiden heeft gewoond, Ia neergestreken in Verndale bij Kandos, een goede honderd mijl „boven" Sydney en dus niet ver van Queensland. Daar werkt de heer Godschalk op een ijzer- vlechterij. „Het viel me niet mee In het begin", vertelde hij me. Er waren niet alleen moeilijkheden met de taal, maar ook met de maten, die heel wat van de Nederland se verschillen. Het heeft een tijdje ge duurd, eer hij die onder de knie had Hij had te werken van tekeningen, zodat het met de maten in orde moest zijn. Klaar blijkelijk is dat wel in orde gekomen, want de heer Godschalk werkt er nog. Het is een grote maatschappij, die het be drijf nog voortdurend uitbreidt. Wat de woongelegenheid betreft mag het gezin Godschalk niet klagen. Het huis is gebouwd op de top van een heuvel: het uitzicht is dus ruim cn tegelijk buiten gewoon fraai. „We hebben hiermee wel geboft", is het oordeel van mevrouw Godschalk-Dekker, die tevreden is met de ruil van woonplaats. Vooruit De heer Godschalk betoogt, dat hij hier in één jaar tijd meer vooruit is gekomen dan in vijf jaar in Nederland. De toe komst is ook beter voor de kinderen, en dat maakt het leven voor veel mensen lichter. Men ziet het, er zijn weinig pes simistische klanken bij, ondanks dat oog Maar juist dat oog brengt enkele klach ten over Australië De sociale verzorging kon wel beter zijn, vindt mijn zegsman, een klacht, die bijna alle emigranten sla ken, indien zij ondervinding hiermee heb ben opgedaan. Het is vooral met de ziektegelden zeer pover gesteld en menig een. die met ziekte te kampen kreeg, raakte daardoor in geldelijke moeilijk- Bovendien moet men voor ziekenhuis- behandeling vaak grote afstanden afleg gen, en ook de heer Godschalk heel eind van huis. In de bouwvakken zijn er nog mogelijkheden genoeg geluk kig, en als alles goed blijft gaan, zal deze oud-Leidenaar stellig voor zichzelf be ginnen. Het echtpaar zou zeker niet,meer te rug willen naar Nederland, behalve dan met vacantle. Mevrouw kan niet ontken nen, dat ze ondanks de heerlijke natuur en het prachtige klimaat wel soort heimwee naar de Sleutelstad heeft Bezorging door do goh oio itod Neem morgen (Coüp£%a&£! de proef en U proeft het! „VOORUIT" Korevaerstreat 30 tel. 21124.' Dr Strieker sprak over de Libyers Dr B. H. Strieker sprak gisteravond in het Rijksmuseum van Oudheden over de Libyers. Zij bewonen een kaal en arm land, zo groot als Frankrijk, Engeland en Duitsland samen, maar voor negen-tien- de uit woestijn bestaande en slechts door één millioen mensen bewoond. De kust is onherbergzaam de toegang moeilijk. Het land is thans een koninkrijk, nadat het sedert de oudst bekende tijden kolo niaal gebied was, eerst van Egypte en Carthago, vervolgens van Grieken en Ro meinen. tenslotte van Vandalen, Arabie- Turl i Italia Spr. Behandelde de episode in de Ll- byse geschiedenis, die valt voor het begin onzer jaartelling. Omdat de Libyers anal fabeet waren en geen letterkunde beza ten. moeten de gegevens uitsluitend in de Egyptische teksten en in de geschrif ten van klassieke reizigers en geschied schrijvers bijeengelezen worden. De Li byers waren bekend om hun blonde haren en blauwe ogen. Julius Caesar beweerde zelfs aan de Rijn niet zulke blonde men sen ontmoet te hebben. Zij droegen een zeer primitieve, lederen kleding, leefden nomadisch en waren ongedisciplineerde, maar toch zeer gevreesde krijgslieden. Het een en ander werd met lichtbeelden verduidelijkt. Dr A. Brouwer Bij beschikking van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is benoemd tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar bij de historische geologie aan de rijksuniversiteit te Leiden dr A. Brou wer. thans wétenschappelijk ambtenaar eerste klasse. Sluitstuk van de sociale verzekering De christelijke metaalbewerkersbond in Nederland houdt dezer dagen overal in den lande extra ledenvergaderingen om het advies van de S.E.R. Inzake de nieuw® wet ouderdomsvoorziening te bespreken. Gisteravond was er in Prediker zulk een vergadering voor C.M.B.-Ieden uit Leiden en omgeving. De heer H. Bijker. de tweede bondsvoorzitter behandelde het advlea. Dit advies is van grote betekenis, aldus spr., en wanneer het wetskracht heeft gekregen, betekent het het eind van de strijd om de verzorging van de oude dag, een strijd, die zeer langdurig is ge weest. Reeds de troonrede van 1891 vermeldt dat er aandacht zal worden geschonken aan de verzorging van de oude en ver minkte arbeiders. Tussen 1911 en 1913 werd de strijd gevoerd om de principiële vraag, of men staatspensioen zou krijgen of dat men zou uitgaan van de verzeke ringsgedachte. Voorstanders van de ver zekeringsgedachte wonnen het pleit en de ouderdomswet van 1919 is dan ook een ouderdomsverzekering. Deze wet heeft he laas de loonontwikkeling niet bij kunnen houden. Na en naast deze wet van 1919 hebben de ondernemingspensioenfondsen zich ontwikkeld, waaraan nu ongeveer 385 000 werknemers deelnemen. De bedrijfspen sioenfondsen, die zich na de bevrijding ontwikkelden, tellen 800.000 deelnemers. De noodwet ouderdomsvoorziening ver zorgt 438 000 ouden van dagen. Deze wet bracht grote verademing in hun omstan digheden, maar had ook wel bezwaren. Vanzelfsprekend houdt de noodwet op te bestaan als de nieuwe wet in werking treedt. Omslagstelsel In het advies van de S.E.R. rekent men er mee. dat men in 1980 1.452.000 bejaar- Advertentie) Concertseizoen van het L. A. K. werd er mee gesloten Gisteravond werd de reeks concerten, welke het Leids Academisch Kunst centrum dit jaar voor zijn leden organiseerde, besloten met een recital door de vermaarde Franse /luitist Jean Pierre Rampal, die op de vleugel werd begeleid door zijn landgenoot Robert Veyron-Lacroix. Het program ma bestond uit sonates van Telewanp, Bach, Mozart, Hindemith en Pro- kofieff. Hetgeen ons van dit recital vooral zal 1 passages, die beneden het bereik van de bijblijven, is ongetwijfeld de sublieme fluit iagen. Op zichzelf is dit geen ern- kl ankkwaliteit van Rampal's spel; zelden Utig vergrijp, het resultaat was uitermate ja eigenlijk nooit beluisterden we een j fraai cn dus zeer aanvaardbaar, doch fluitist wiens toon zo licht, zo aethersch dient zoiets te vermelden, en toch zo warm en bezield was. en daarnaast beschikte nnle techniek. De snelste passages, de in- gewlkkelste grepen werden uitgevoerd mei. onfeilbare zekerheid, met een vol maakte adembeheersing. terwijl de toon steeds fraai en afgerond bleef De accompagnateur paste zich volko men hierbij aan, al had hij een enkele maal wel eens moeite bet terrvpo vol te houden, En dit was geen wonder; indien wc Rampal's fluitspel zonder voorbehoud prachtig noemen, dan moeten we er aan toevoegen, dat rijn stylistische inzichten niet steeds ae onze waren: in Telemann's sonate in F en in Bach's sonate in Es word in de snelle delen het tempo dus danig opgevoerd ter wille van de tech nische schittering, dat naar ons gevoel de barokstijl geweld werd aangedaan. Men bedenke, dat de vleugel hier het clavecimbel verving en dat op dit instru ment dergelijke tempi, zo ze ai niet on mogelijk zijn. dan toch weinig fraai klin ken. Bovendien zou het niveau vari de techniek in de 18e eeuw zulke snelle fiuitpassages niet hebben toegestaan. Hetgeen ons voorts enigszins verbaas de was het feit. dat men, zonder dit in het programma te vermelden", een sonate van Mozart, en wel die in F K. V. 376, voor fluit en piano had omgewerkt, waar bij de vioolpartij was aangepast aan de technische mogelijkheden van de fluit door het weglaten van dubbelgrepen en het een octaaf hoger plaatsen van enkgle B.B. een sieraad van gemeenschapszin en burgerplicht Bureau B.B. Leiden: Langebrug 56, telefoon 30441 en 30442 Grensmarken Naar gebleken is. bestaat er in Lei den slechts matige belangstelling voor de gelegenheid, die'is geboden om niet-ver zilverde grensmarken alsnog in Neder lands geld vergoed te krijgen. Zoals eerder werd meegedeeld, is het Gewes telijk Arbeidsbureau deze week iedere avond van 79 uur geopend voor de af gifte van formulieren. Daarna kan men alleen nog tijdens de normale bureau uren terecht. LEIDERDORP Rheum a bestrijding Zaterdag 10 April wordt alhier eer straatcollecte gehouden voor de rheuma- bestrijding. De opbrengst komt geheel ten goede aan de bestrijding van deze ziekte in Leiden en omgeving. Men kan zich voor hulp opgeven by J. M. Limburg Achthovenerweg 2, of mevrouw Kruide nier, Koningstraat 71. Eén van de mooie plekjes rond Kandos in Australië, waar de Leidse familie Godschalk is neergestreken. De fluitliteratuur heeft in de 19e e niet gebloeid, en dus was het niet vreemd dat men na de pauze zonder meer met het moderne repertoire begon. Hinde- mith's sonate uit 1936 is een prettig zikantesk werk zonder veel problemen van harmonische of andere aard, w; evenwel het eigen karakter van de fluit voortreffelijk tot uiting komt. Hetzelfde geldt bijna voor de sonate op. 94 van d« onlangs overleden grootmeester der Sow- jet-Russische componisten Serge Proko. fieff. Toch vindt men in dit werk gro tere spanningen: daarentegen wordt de lengte niet steeds door de spankracht van de inhoud gedragen. Belde werken werden magistraal uitgevoerd, pianist fluitist bereikten daarbij een hoge mate van homogeniteit. Het langdurige applaus bewoog de listen er toe nog twee delen uit de sonate in e van J. S. Bach te vertolken, prachtig besluit van een schitterende avond. Wij hopen, dat dit bezoek van dit kunstenaarsduo aan Leiden niet het laat ste zal blijken te zijn. J. ran der Veen wat er uit de bus komt! Rokers in Leiden U ontvangt één dezer dagen de folder met ant woordcoupon van hetlBIS Opinie Onderzoek naar rookgewoonten. Vul die coupon meteen in en win een verrassingSteek er een sigaret b(j op van IBIS EXPORT 100o/„ Engelse shag; milde, zongertfpte Virginia! - puur blond! Of neem eens KING WILLIAM, de zuivere Virginia sigaret den zal hebben te verzorgen. Vrijwel geheel ons volk is bereid hun verzorging op zich te nemen door middel van deze volksverzekering. Bejaarden krijgen jaarlijks een uitkering van f 1260 (Er zullen geen gemeenteklassen zijn). Onge- huwden ontvangen 60 procent van dit bedrag. De uitkeringen geschieden volgens het omslagstelsel. Men berekent, wat men jaarlijks nodig zal hebben, dus het wer kende geslacht zorgt voor de uitkerin gen. Het grote voordeel van dit stelsel ls, dat de uitkeringen op deze manier met de koopkracht van de gulden op en neer kunnen gaan. Practisch iedere be jaarde komt voor uitkering van deze volksverzekering in aanmerking. Wordt de wet direct ten volle ingevoerd, dan zal 5% procent van het loon aan premie moeten worden betaald. Komt er een overgangstijd, dan maar 4.2 procent. Deze premie mag volgens het advies niet op het loon drukken. Compensatie zal wor den verkregen, omdat de verevenings heffing van 4 pet vervalt. Dit pensioen wordt een basispensioen, dat geen gevaar oplevert voor inkomsten uit de bestaande pensioenfondsen. Komt er evenwel een overgangsregeling van vijf jaar. dan blijft het eerste jaar f300 van het eigen inkomen onaangetast eh wordt de helft van de rest van de uitke ringssom van f 1260 afgetrokken. De vol gende jaren blijft telkens f192 méér on aangetast. Na deze uiteenzetting van de heer Bijker volgde nog een drukke discussie. Leidens bevolking in 1953 De bevolking van Leiden is in 1953 toegenomen met 1101 personen, zodat op 1 Januari 1954 het inwoneraantal 92.733 bedroeg. Dit is een veel groter toeneming dan in vorige jaren, hetgeen kan worden verklaard uil het feit, dat het vertreksaldo veel geringer was dan vorige jaren. In 1953 bedroeg het vertreksaldo namelijk 103, terwijl dit over de jaren 1949 tot en met 1952 respectievelijk bedroeg 625, 543, 382 en 1007. De vestiging van nieuwe industrieën en het gereed komen van een groter aantal woningen dan de laatste jaren, zal aan dit verschijnsel wel niet vreemd zijn. Het geboortecijfer bleef ongeveu; ge lijk aan dat van 1952, namelijk 19.W per 1000 inwoners (1952: 19.78), terwijl het sterftecijfer nog iets verder daalde, van 7 16 tot 6,70 per 1000 inwoners. Van de 1822 geboren kinderen, behorend tot de Leidse bevolking, waren er 920 jongens en 902 meisjes (1952 resp. 943 en 869). Van deze kinderen werd opgegeven, dat de volgende aantallen zouden gaan be horen tot de daarachter vermelde Ker ken: 598 Hervormd, 598 R.K.. 117 Geref. Kerk. 81 overige Kerken. In proeenten uitgedrukt is dat 32,82 Hervormd (33,72), 32.82 R.K. (31.67), 642 Geref. (6.12), 4.45 overige Kerken (3.70), 23.49 geen Kerk (24.78). De cijfers tussen haakjes hebben betrekking op 1952. In 68 proeent van de gevallen had de geboorte thuis plaats in 1952 was dat 67 procent. Evenals in 1952 werd in de helft van de gevallen een dokter te hulp ge roepen. in de overige een verloskundige. In bijna geen enkele Nederlandse ge meente worden zoveel kinderen, die niet tot de bevolking behoren, geboren als in Leiden. In 1952 waren dat er 1129, vo rig jaar 1131. Van deze kinderen behoor de 58,5 procent tot de bevolking van de naaste omgeving, 29 procent tot de ove rige bevolking van Zuid-Holland en 12,5 procent tot de bevolking buiten de pro- Huwelijk en sterfte Wederom was het aantal huwelijken (737) lager dan het jaar tevoren (772). Meisjes huwen het meest in de leeftijd van 21 tot 24 jaar, jongens in de groep tussen 25 en 29 jaar (resp. 44,1 en 43 pro cent). Het aantal minderjarige meisjes, dat trouwde (16.1 procent) was eveneens veel hoger dan de minderjarige Jonge mannen. die een huwelijk aangingen (4 procent). Van de huwelijken werd 54.7 procent kerkelijk ingezegend. In 1952 wat dat 50.5 procent. Het aantal huwelij ken tussen Leidse ingezetenen en perso nen niet te Leiden woonachtig neemt de laatste jaren geregeld toe. Het aantal overledenen in 1953, dat be hoorde tot de Leidse bevolking, bedroeg 618 (615), van wie 314 mannen en 304 vrouwen. Hier overleden 200 mannen en 154 vrouwen, die niet tot de bevolking behoorden, (in 1952: 191 en 143). Dit komt er op neer. dat 38 procent van de te Leiden overledenen niet tot de be volking dezer gemeente behoort. (1952: 36 procent) Migratie Zoals reeds gezegd was het vertrek saldo belangrijk lager dan het jaar tevo ren. In 1953 vertrokken slechts 103 per sonen meer dan er zich vestigden. Van de vertrokken ging 17.7 procent naar het buitenland (1952: 17,8 procent). Op vallend ls, dat het aantal gezinnen, dat zich te Leiden vestigde, veel groter is dan het voorafgaande jaar. Dit houdt verband met het feit, dat veel meer wo ningen gereed rijn gekomen dan in 1952. De nieuwe migratiereserve zorgt er nu voor. dat deze personen als het ware hun woning meebrengen. Gemeenten, waar zich meer gezinnen vestigen dan er uit vertrekken, krijgen namelijk een extra contingent, gelijk aan het verschil nis sen vestiging en vertrek. Wat de leeftijdopbouw betreft, het aan. UI mannen en vrouwen van 65 jaar en ouder bedraagt dus 7632, van wie 3361 mannen en 4271 vrouwen, of 8,23 procent der totale bevolking. Op 31 December 1952 was dit 8.11 procent. Verwacht kan worden, dat dit percentage over vijftien jaar ongeveer 10 procent zal bedragen, een probleem, waarop zeker de aandacht gevestigd zal moeten blijven. Zaterdag in Lakenhal: Geheimen van de Grond De burgemeester zal Zaterdagmiddag half vijf in de Lakenhal de tentoonstel ling Geheimen van de Grond openen, na een inleiding door dr H. Brunsting, con servator van het rijksmuseum van oud heden. De expositie is samengesteld door de regeringsvoorlichtingsdienst, met medewerking van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort. Zij geeft een beeld van het oudheidkundig bodemonderzoek in Ne derland. Onder de tentoongestelde voor werpen bevindt zich een aantal belang rijke vondsten uit de omgeving ran Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3