Hoé K Opnieuw ernstige critiek op het Bronnenboek ZWITSALINE gelee V erantwoordelijklieid Verplegenden willen een modernere opleiding 1 WRICLEYr;^»! Meer studiebeurzen, minder zware col leges en minder huiswerk bepleit Daarvan 15 milliard voor leger, vloot en luchtmacht Knutselwerk Prachtbijts v-ig' xAKKERTJES 2 WOENSDAG 7 APRIL 1954 HET NIEUWS over de waterstofbom was in de afgelopen dagen niet van de frontpagina's der wereldpers te krijgen. Elke dag werden er harts- toditelijke redevoeringen gehouden, waarin tegen de proeven in de Stille Oceaan werd gepleit en telkens legden autoriteiten in verschillende landen verklaringen af, die de verkeerde indruk welke die redevoeringen zouden kunnen wekken, wilden wegnemen. Door dit alles kreeg de lezer de indruk, dat er plotseling een dreigende toestand in de wereld was ontstaan en dat ons een onafwendbaar gevaar boven het hoofd hing. Deze onjuiste indruk kreeg men zeer bepaald, wanneer men geloofde, wat de Britse socialisten in de afgelopen dagen over deze kwestie gezegd hebben. De wereldsituatie is niet plotseling dreigend geworden door de ge ruchtmakende Amerikaanse H-bom-proeven in de Stille Oceaan. De drei ging, waarop men de laatste dagen doelt, is al ontstaan, toen de atoom bom haar intrede in deze wereld deed en ook de Russen er de beschikking over kregen. Sinds die tyd heeft de gehele wereld in het teken van de atoombom en later ook van de waterstofbom gestaan. En ieder weet dat het de Russen waren, die weigerden in te stemmen met een verbod van de atoomwapens en internationale controle op de naleving daarvan. In deze houding van de Sowjets is nog geen wijziging gekomen. Wel werd de vernietigende kracht van de atoomwapens belangrijk groter. WAT IS ER DAN eigenlijk wel veranderd? Wel, dat is de houding van de oppositie-partijen in enkele Westerse landen, met name van de Britse Labourpartij, welke handelt onder de invloed van een machtige linkervleugel. Helaas tracht zij politieke munt te slaan uit de allerwegen heersende afkeer van massale vernietigingswapens. En zij vergeet daarbij maar al te graag, dat het tijdens het bewind van de Britse socialisten was, dat Engeland zelf eveneens de productie van atoombommen ter hand nam. De weigerachtige houding van de Russen noodzaakte het Westen, te zorgen dat het niet bij de Russen achterop geraakte bij de ontwikkeling van atomische en andere wapens. Daarvan waren ook de Engelse socia listen overtuigd, toen zij zelf aan de macht waren. Zij schijnen dat nu plotseling vergeten te hebben, nu zij oppositie voeren en pogingen in het werk stellen, hun verloren posities terug te winnen. EEN UITERMATE belangrijke kwestie als die van de waterstofbom mag evenwel nooit een propagandamiddel worden in de partijstrijd. Dat zou onheus zijn tegenover de regeringspartij, welke de verantwoordelijk heid moet dragen voor een politiek, die haar door het communisme wordt opgedrongen. Want er is geen enkele partij, die zich een enthousiast voor standster durft noemen van de productie van vernietigingswapens. Het is echter ook niet fair tegenover de Amerikanen, wier optreden bepaald wordt door de enorme verantwoordelijkheid, welke zij in de vrije wereld hebben. Eisenhower heeft daar Maandag nog in zijn grote rede op gewezen, toen hy waarschuwde tegen het gevaar dat de Russen er in zullen slagen, verdeling te zaaien in het Westerse kamp. Dit gevaar is niet denkbeeldig. Het kan zelfs groter worden dan dat van de waterstofbom, omdat de mannen van het Kremlin er door in staat gesteld zouden worden, hun plan nen tot overheersing vay de wereld langzaam-aan uit te voeren, zonder geweld te gebruiken Voorstellen van vakbonden Geen cursussen meer in de vrije uren, geen werkloosheid DE UNIEGROEP VERPLEGING van de] verplegenden kunnen thans niet deelne- samenwerkende bonden van over- men aan het werk In de jeugdorganisa- heidspersoneel heeft in een zo Juist ver- ties, het culturele leven enz. Vrijwel alle schenen rapport tal van voorstellen ge-1' Schep vreugde In t levêï^^^^^TT verdrtllt the torgsn. I Prof. mr B. M. Teldersstichting opgericht Onder voorzitterschap van mr H. T Asser is opgericht de Prof. Mr B. M. Teldersstichting, met als doei vraagstuk ken van maatschappelijk belang te on derzoeken met de vrijzinnige beginselen als uitgangspunt. Als secretaris van deze Stichting, die gevestigd is aan de Java- straat 2 in Den Haag, treedt op mr R. W. Asser. De wetenschappelijke leiding berust bij een curatorium, bestaande uit de heren prof dr J. H. Witteveen, voor zitter, drs H. A. Korthals, secretaris, prof. mr R. P. Cleveringa, prof. dr P Hennipman en prof. mr C. H. F. Polak. Onderwijsdebat in Eerste Kamer daan om te komen tot een vernieuwing van de opleiding. De 6teeds wisselende geneeswijzen eisen steeds weer aanpas sing. Een van de belangrijkste voorstellen is dat men de opleiding zoveel mogelijk wil doen richten op het gehele terrein van de volksgezondheid, dus ook buiten de zie kenhuizen en Inrichtingen. Kan dat niet gebeuren door de opleiding in de inrich tingen. den door meer voortgezette op leidingen (zoals thans b.v. voor de wijk verpleging bestaat). Dat zou echter elke opleiding zeer kostbaar maken. De Uniegroep verpleging is van mening, dat er een basis-opleiding zou kunnen ko men voor de opleiding van a- en b-diplo- ma (resp. de „gewone" ziekenverpleging en de verpleging van geestes- en zenuw zieken Het Zwarte Kruis). Het moet van grote betekenis worden geacht, dat ver pleegsters met B-dlploma ook het nodige weten van de verpleging van lichamelijk zieken. Een moeilijkheid bij het werven van verplegend personeel is de minimum-leef tijd van 18 Jaar voor leerling-verpleeg sters. Het rapport wil die leeftijdsgrens beslist handhaven. Toch gaan thans veel meisjes, die met 16 17 Jaar de Mulo ver laten (over 't algemeen zal men toch Mulo moeten hebben, al moeten uitzonde ringen worden toegelaten), voor de ver pleging verloren. Volgens de uniegroep zou men dat kunnen opvangen door aan de huishoudscholen reeds een vooroplei ding te verbinden, die dan in de inrich tingen zelf zou kunnen vervallen. CZM De uniegroep dringt met klem aan op een wettelijke bepaling dat niet meer leerlingen over het gehele land mogen worden aangenomen dan noodzakelijk Is voor het op peil houden van het juiste aantal verplegenden, met inachtneming van de mutaties, die tijdens de oplei dingsjaren plaats hebben. Wellicht zal het hiervoor nodig zijn, dat er een registratie tot stand komt van alle dienstdoende ver plegenden en leerlingen. Tevens kan dan worden nagegaan welke takken van de gezondheidszorg een tekort hebben aan verplegenden en eventueel aan leerlin gen, en welke takken een overschot heb ben. In ieder geval dient voorkomen te worden, dat verplegenden werkloos wor den en de leerlingen deze plaatsen inne men, aangezien dit zeker niet in het be lang is van een goede gezondheidszorg. Gepleit wordt voor het instellen van cursusdagen, waarop de leerlingen geen gewone dienst hebben, bijv. één cursus dag in de drie weken (90 lesuren per Jaar). Dan behoeven zij de theorie niet meer in de vrije uren op te doen. De meeste T^RNSTIGE CRITIEK heeft de heer Algra (A.R.) gisteravond in de Eer- ste Kamer uitgeoefend op het zgn. Bronnenboek, de verzameling van honderd rapporten die in opdracht van de vorige minister van O., K. en W. zijn samengesteld over de maatschappelijke verwildering van de jeugd. De publicatie is wetenschappelijk niet verantwoord en de inhoud raakt kant noch wal, zei de heer Algra. Hij vroeg minister Cals, uit te spreken dat de publicatie van het Bronnenboek zoals het voor ons ligt een ver gissing is geweest. De heer Algra, die het woord voerde ding bij de behandeling van de begroting van O., K. en W., gaf uit het boek enkele cita- te die de Kamerleden in lachen deden uitbarsten, omdat bi;- wel duidelijk elke wetenschappelijke aan het onder zoek bleek te ontbreken. Spr. had echter niet de bedoeling grapjes te maken. Hij wees op de vijandigheid ten opzichte van de kerk, die blijkt uit de manier waarop gesproken wordt over de Herv. Kerk in Ede. Volgens de onderzoekers Is deze kerk formalistisch en farizeïsch. Ook over de Friese dorpen worden vol komen onjuiste en grievende voorstel len van zaken gegeven. „Ik heb deernis met de jonge mensen die deze rappor ten hebben samengesteld" zei de heer Algra. Een ander punt dat de heer Algra aan roerde, ls het tekort aan leerkrachten bij het ULO-onderwijs. Hij wees er op. dat er velen zijn met lagere acte Engels, maar weinigen met lagere acten Frans of Duits. Hij zou gaarne zien, dat de studie voor de moderne talen beter aan sluit bij het kweekschoolonderwijs dan thans het geval is. Voorts drong hij aan op het stellen van objectieve normen in de wet voor het vestigen van scholen, want hij had de indruk dat men ten de- partemente met deze normen nogal eens vreemd omspringt. In dit verband vroeg hij hoeveel Prot.-Christelijke en hoeveel openbare middelbare scholen voor meis jes er in Nederland zijn. „Deze zaak be gint zo langzamerhand te lijken op om recht", aldus spr., doelende op het uit blijven van een wettelijke regeling. Wat het departement betreft begreep hij niet dat de minister goed vindt, dat de secretaris-generaal is benoemd als cultureel adviseur van de NAVO-raad met zetel Parijs. Hij vroeg zich af hoe veertienjarige meisjes, die geen fabrieks- arbied meer zullen mogen verrichten. Hij besprak voorts de opleiding van leraren leraressen bij het nijverheidsonder wijs en wees er op, dat het tekort aan leraressen zeer groot is. Prof. De Zwaan (CH) bepleitte de be langen van het oudheidkundig museum in Leiden en vroeg de minister zijn denk beelden uiteen te zetten over ULO en middelbaar onderwijs. „Welke koers wil de minister varen bij de technische reor ganisatie van het onderwijs?" zo vroeg deze spreker. Vanmorgen zou de begroting van Eco nomische Zaken aan de orde komen. leerlingen zijn in hun cursusjaren ideze functie en deze van secretaris-ge- 's avonds of door cursussen bezet of moe- neraal zijn te verenigen, ten late dienst doen indien er 's middags t w cursus wordt gegeven. Tegen examentijd j 1 UllSteH-OpleidlIig zijn de meeste leerlingen oververmoeid. (inm. Verder wordt vooneeteld. met de ver- De heer Ven Velthoven <KVP> pleging van de zwaardere psychopathen pleitte inschakeling van de industrie by niet langer leerlingen te belasten, maar de oprichting van technische scholen, alleen de ouderen gediplomeerden. I Prof. Diepenhorst (AR) vroeg uitbrei- Britse begroting omvat 49 milliard gulden De Britse minister a i Financiën, But ler. heeft In het Lagerhuis de nieuwe be groting ingediend, welke een totaal van 49 milliard gulden aan uitgaven omvat. De inkomsten zijn ongeveer honderd mil- lioen gulden hoger, zodat er een klein overschot is. De verdedigingsuitgaven bleven ongeveer op hetzelfde peil, nJ. ƒ17.8 milliard, waarvan meer dan zes milliard voor de luchtmacht. Lulde toe juichingen oogstte de minister, toen hij zeide: „In het komende jaar moeten wij ln de eerste plaate proberen de verde- dlglngslast te verminderen." Daartegen over bracht hij het nieuws, dat de sociale voorzieningen niet kunnen worden uitge breid, omdat Engeland dit niet betalen kan. Weliswaar brengt de nieuwe begroting vrijwel geen nieuwe lasten, doch veel verlichting brengt zij ook niet. De beli ting op schouwburgen en bioscopen wordt iets verminderd en industrieën, die zich nieuwe installaties willen verschaffen, krijgen vrijdom van belasting voor deze nieuwe investering. Het is namelijk Butlers bedoeling pro- cacao een klein kopje een groot genot duetie en uitvoer tot zo hoog mogelijk te brengen. Hij deed de verheugende mededeling, dat de industriële productie een record voor alle tijden had bereikt en dat de uitvoer ln 1953 tot een 10 pet. hoger peil gestegen was, doch zeide, dat men nog verder omhoog moet, wil Enge land zich handhaven. Drie storingsfronten meent hij namelijk te ontdekken, in de eerste plaats de hoge regeringsuitgaven, ln de tweede plaats Engelands poaitie ln de wereldhandel en ln de derde plaats de teruggang in Amerika. Deze was volgens Butler even groot als die in 1948''49, doch hij voegde er als gunstig verschijnsel toe, dat deze teruggang zich geleidelijk en ordelijk had voltrokken. Niemand weet of er nog een verdere daling zal volgen, eer er herstel Intreedt, doch hij consta teerde, dat het vertrouwen ln het be drijfleven sterk was gebleven. van het getal der studiebeurzen, van dat der renteloze voorschotten, studiebeurzen moeten dan zo ruim zijn, dat de student zich enigermate in cultureel milieu kan bewegen. Critiek had hy op diverse punten op het (zj. onaanvaardbare) rapport van de commissieVan der Pot over de ju ridische opleiding. „De meeste studen ten worden jurist bij gebrek aan beter", in dit verband pleitte hij voor eerbiediging van het historische bij de rechtenstudie. Prof. Schermerhorn (PvdA), die had aangekondigd slechts enkele forse prin cipiële lijnen te zullen trekken, hield eer betoog van bijna twee uur. Spr. consta teerde dat thans nog een groot aantal be gaafden rond loopt, dat door allerlei oor zaken niet aan hoger onderwijs toekomt. (4.000 b.v. van de 65.000 recruten die jaarlijks gekeurd worden). Voorts stelt het hoger onderwijs eisen waaraan gemiddelde student niet kan voldoen. „Wij leven hier nog steeds in de v> onderstelling, dat wij met ons onderwijs opvoedingsstelsels kunnen door gaan zoals wij altijd gedaan hebben", aldus spr., „terwijl wij niet begrijpen, dat de wereld onder ons verschuift". Po sitieve selectie is dringend nodig, gezien de felle strijd om het materiële bestaan, waarin ons iand meer dan menig ander land is gewikkeld. Wil men in Neder land het onderwijs hervormen, dan zal op de verschillende afdelingen departement een beleid moeten worden gevoerd, dat berust op het wetenschap pelijk inzicht. Spr. pleitte voor meer des kundigen op het departement van O., K r het oprichten van een af deling wetenschappelijk onderzoek er documentatie in zeer hoge kwaliteit op dit departement. Komende op het hoger onderwijs, be toogde hy. dat er te veel colleges gege- worden en dat er overmatig veel slechte dictaten door studenten worden gemaakt Om hieraan tegemoet te ko men, opperde hij het denkbeeld, samen vattingen van colleges door de univer siteit te laten verschaffen. Dit kan b. gebeuren door de colleges op de band op te nemen en de assistenten een uit treksel te laten maken. Haags instituut De manier waarop de heer Algra het Bronnenboek had behandeld, kon hij niet bewonderen. Hij had er zelf zeer vele lezenswaardige dingen in gevonden. De heer Wendelaar (VVD) had het! verstandig gevonden, het Internationaal^ Academisch Instituut in Den Haag wat bescheidener op te zetten en uit te bou wen naar behoefte. Elk van de 40 leer- leerlingen kost op de huidige basis het rijk thans ƒ10.000 per jaar. De heer Derksen (KVP) keerde zich tegen prof. Schermerhorn. die hij de man van het overheidsonderwijs noemde. De overheid behoort zich niet bezig te hou den met onderwijskundige vraagstuk ken. Zij heeft geen wetenschappelijk studie-apparaat nodig. Er wordt op dit gebied uitstekend werk gedaan door de paedagogische centra. Het vele huiswerk op de lagere scholen was hem een doorn in het oog. Hij vroeg daarom de minis ter, de eisen voor toelating voor HBS en gymnasium te véreenvoudigen door de vakken aardrijkskunde en geschiede nis daarvoor te schrappen. De heer Schipper (AR) Informeerde naar de regeling van het onderwijs voor (Advertentie) Hhenmetlsche Pijnen •lopen Uw krachten - Laat dat toch niet zo doorgaan* Drijf die pijnen uit! Met een bloedzuiverende Kru- schen-kuur. Met de jaren gingen Uw lever, nieren en ingewanden trager ken. De zes minerale zouten van Kruschen brengen ze weer op gang. Als dat .ge beurt, geen opeenhoping van onzuiver heden meer in het bloed. En daarmee behoren dan ook vanzelf die pijnen tot het verleden. Duitse Technische messe in Rotterdam Van 1 tot en met 9 September zal in c Ahoyhal te Rotterdam een Duitse Tech nische Messe worden gehouden. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling een Duitse algemene beurs te organisi ren, maar de belangstelling voor deel neming bleek zo groot te zijn, dat van Duitse zijde de voorkeur gaf aar speciale technische beurs, mede me oog op de beschikbare ruimte. Tot deel neming aan de Technische Messe zullen alleen worden toegelaten in Duitsland ge vestigde firma's en Nederlandse firma' die agenturen hebben van Duitse fabrie ken en uitsluitend met deze artikelen zul len exposeren. Het comité van voorbereiding draagt de naam Intero, Secretaris is mr C. Sypkens, Noordsingel 21. Rotterdam. Geref. Politiek Verbond komt 20 April bijeen De algemene vergadering van het Ge ref. Politiek Verbond zal worden gehou den op Dinsdag 20 April ln de Geref. Kerk onderhoudende artikel 31 k.o. de Zuidsingel te Amersfoort onder pre sidium van ds F. A. den Boeft var Helpman. Na een langdurige ziekte ls gister avond op 56-jarige leeftijd overleden bur gemeester J. Bouwman van de gemeente Oudendijk en Beets (N.-H.). Van het eri van School en Kerk Nog is Polen niet Beroepingswerk verloren Kerkelijk leven bloeit er, ondanks de druk Frederick Kuh, een Amerikaans Jour nalist van grote reputatie, heeft b weken in Polen gereisd en ongehinderd rondkijken. Zijn artikelen i Chicago Sun Times komen er op neei de communistische regering van Polen de R.K. kerk sterker dan ooit overheerst. (Negen van de tien Polen zijn R.K.). Niettemin geven de mensen uiting zwijgend verzet tegen het regime door drukker naar de kerk te gaan di ooit. De bisschoppen hebben vier jaar ge leden een verklaring ondertekend, wt zij de Paus erkennen als hoofd vai kerk in alle zaken van geloof, zedenleet kerkelijke jurisdictie. Terwijl in alli andere aangelegenheden het episcopaat zou laten leiden door de belangen de Poolse staat. Vage bewoordingen, die de regering een middel in de hand gaven om de macht van de kerk naar wil lekeur te besnoeien. De regering vervolg de, arresteerde en doodde sommige pries ters. De hoge geestelijkheid heeft een eed moeten afleggen, om de regering te steu- de binnen- en buitenlandse poli tiek. Minder vat hebben de communisten blijkbaar op het volk. Trouwens het druk ke kerkbezoek wordt niet verhinderd de werken van barmhartigheid zijn de kerken uit de hand genomen. De ker kelijke pers is in handen van de (commu nistische) „progressieve" Rooms-Katholia- ken (een zeer gering percentage overi gens). Sommige geestelijke steunen de rege ring vanwege de vrees voor nieuwe Duit se overheersing, andere Poolse priesters hebben trouw gezworen, omdat niet alle ensen geboren martelaars zijn In de kerken zag Fred Kuh vele Pools< lilitairen. ook officieren, in uniform. Drie kwart van de gemeente bestond zelfs uit jonge mensen, al zijn die ook meestal lid van de communistische jeugdbond. Paasweek in Berlijn Arjos zoekt contact op internationaal niveau Het hoofdbestuur van d? Arjos is van plan toe te treden lot da jeaigisectie van de NouveÖee .Equipes Internationales. Reeds hebben de eerste besprekingen de A.R. partij hierover plaat? gehad. Dit jaar zat. door samenwerking tussen Arjos en ..Jonge Unim" in de Paasweek een conference in Eerlijn worden gehou den. Acht Arjos. re-en CHU- en KVP-vertegcrvwooraigors zullen deze sle -grote conferenc e van Jonge Christen Democraten bijwonen Met dc jongeren van KVP en CHU he;ft de Arjos bespre kingen geopend om te komen tof oprich ting var. een Nederlandse equipe Jonge Christen Democraten- In Augustus zal eer. Arjos-grccp ge durende een week het Rijnland bezoeken. Ook denkt me.i aan de oprichting van een internationale organisatie var. Prot. Chr. jongeren op politiek terrein, het buitenlandse werk wil men een aparte secretaris benoemen- Dit alles werd gis teravond tijdens een vergadering van hel stedelijk verband Den Haag medegedeeld door de heer Sj. Jonker, landelijk secre taris van de Arjcs. Ned. Herv. Kerk ngenomen: naar Doorn (voor buitengewone werkzaamheden-dir. oplei dingscentrum) W. Th. Hoek te Doorn, led an kt: voor Schoonhoven, H. A. 1 Slooten te Wierden. I e n o e m d tot vic. te Nijega-Elahui- i, Th. Rinkema, vic. te 's Gravenhage. Tot vic. te Beerta, P. Sierat, vic. te Leiden. Geref. Kerken iroepen: te Zwagerveen, J. van Leeuwen te Oudemirdum. Geref. Kerken art. 31 iroepen: te Almelo, J. v. d. Haa- gen te Neede-Eibergen. Geref. Gemeenten e e t a 1te Vla'ardingen. F. J. Die- leman te Yerseke en A. v. Stuyvenberg te Nunspeet. Doopsgezinde Broederschap •roepen: te Texel, J. J. J. van Sluys te Den Helder, die bedankte voor Heerenveen. Vrije Evang. Gemeenten roepen: te 's-Gravenhage, A. J. Buurman te Franeker. H.B.S. te Middelburg, uitgaande Ver. voor Chr. Middelbaar Onderwijs Zeeland gesubsidieerd. In Utrecht was de fa A. Brandwijk uit Slièdrecht met 886.700 de laagste in- schrijfster bij de aanbesteding meentelijke M.T.S. voor de mechanische technologie (hoogste inschr. 1. voor mooie, zacJH^hajiden^^ DONDERDAG 8 APRIL Hilversum I. 402 m. KRO; 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7 45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw 9.35 Wateret. 9.40 Schoolradio. NCRV; 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst KRO; 11.00 V. d. zieken 11.45 Sohoolradio 12.00 Angelus 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.33— 12.40 V. d. boeren) 12.65 ZonnowiJzer 1.00 Nieuws 1.20 Bariton en piano 1.45 Gram. De staatsaecretari» van Economische Zaken heeft een commissie ingesteld met de opdracht hem van advies te dienen omtrent de vragen of een wettelijke rege ling van het accountantswezen gevensl is en. zo Ja. welke inhoud daaraan zou zijn te geven. Tot voorzitter Is benoemd prof. mr W. C L. ven der Grinten. De oude R.K. kerk van St Pleter. op de St Pieteriberg. zal gerestaureerd wor den en weer voor de R.K. dienst ln ge bruik worden genomen. Op Nieuw-Gulnea la een interkerke lijke stichting opgericht ter bevordering van het Prot. Chr onderwijs. In Emmeloord komt een Geref. kerk met 1000 plaatsen (totale bouwkosten 550.000). 47. „Vertel het me liever, Sonja." „De Japanners waren niet van plan, zich een dergelijk geheim te laten ontgaan en ik kan het hun niet kwalijk nemen, jij? Zij grepen mijn vader in Harbin. .Zij sloten hem als politiek ge vangene op in de nieuwe hoofdstad van Mand- sjoekwo ietwat onrechtmatig, wellicht, maar zij hadden een reden. Zij hielden hem daar vast, terwijl zij zijn woning doorzochten naar papie ren, maar zij vonden niet wat zij zochten. „Toen wendden zij zich tot mij. Ik had in To kio mijn opvoeding genoten, weet je, en heb on der de Japanners veel vrienden. Men verzocht mij beleefd, of ik dat papier niet kon helpen zoe ken en gaf mij een wenk. dat mijn vader mis schien niet zou blijven leven als het niet gevonden werd. Ik wilde hem redden omdat ik van hem hield, maar misschien begrijp je nu, waarom dat papier niet gevonden werd. Ik had geen flauw idee waar het was, voordat wij aan boord waren en ik in jouw hut een dode vond." „Ga voort, Sonja." „Het was Ma. Ma was vaders oude tolk en bediende, een trouw en volkomen betrouwbaar man, innig aan mijn vader gehecht, zoals je dat soms bij Chinese bedienden vindt. Ik kende hem sinds ik een kind was; hij zou zijn leven voor ons geven. Dat heeft hij trouwens ook ge daan, nietwaar?... Het is wel duidelijk, wat er gebeurd is. Toen mijn vader zag, dat hij gevan- {;en genomen zou worden, gaf hij Ma die formu- e en droeg hem vermoedelijk op, die aan Ame rika te verkopen. Ma wist ermee te ontkomen, doch waagde het niet zo iets bij zich te dragen. HU zal het ergens in Mandsjoerije hebben ach tergelaten. Dit briefje zal ons vermoedelijk me dedelen, waar het papier zich bevindt" Zij wachtte even, alsof zij een antwoord ver wachtte. doch ik zweeg. „Vandaag hoorde ik toen de rest van het nieuws van Wu Lai-fu, die allerlei verborgen bronnen heeft. Ik verdenk hem ervan tot de Chi nezen te behoren, die heimelijk de bandieten in Mandsjoerije ondersteunen. Hij heeft vernomen en hij spreekt de waarheid, dat mijn vader bij een poging tot ontvluchting is doodgeschoten. Ook ik heb je de waarheid verteld, Casey. En dat is nu alles. Ik heb het je verteld omdat je mij moet helpen. Aan meneer Moto heb ik nu verder geen verplichtingen... Wil je mij laten zien, wat er op dat papierjte in je veldfles staat?" Ik wachtte me' antwoorden en poogde tot een besluit te komen. Het is onmogelUk te zeggen DE JACHT NAAR HET marine-document Kort oa eerste Wereldoorlog 1914—11 waarom, doch ik wist dat zij de waarheid sprak. Zoiets moet je voélen. Haar verhaal klopte met alles wat ik zelf gezien had. Tiaar rol was nu verklaard, en ook die van Moto en DriscoU en zelfs van Wu Lai-fu pasten in het kader. „Sonja, ik geloof je. Ik geloof, dat je de waar heid hebt gesproken." „Dat heb ik", zei ze en drukte mijn hand, wat mij ineens tot het besef bracht, dat ik al die tijd de ha»-e had vastgehouden. „En als je dat briefje gelezen hebt, wat wil je dan doen?", vroeg ik. „Dan ga ik dat papier zoeken, als je me hel pen wüt, Casey." „En als je dat ook vindt", vervolgde ik, „wat wil je dan doen?" „Daar kunnen we later dan wel over spre ken", vond zij. „De hoofdzaak is, dat wij het bei den willen zoeken, niet? Wil je je fles voor de dag halen?" „Ja. Ik yertrouw je, Sonja. Kun je Chinees lezen?" Zij knikte en ik trok de fles uit mijn zak. Ik trok er de beker af en overhandigde haar die. „Met mijn complimenten", zei ik. Zij nam de beker aan, lichtte het papiertje heel zorgvuldig tussen duim en wijsvinger eruit en bestudeerde het, eerst peinzend, toen ongelo- „Maar nep zij, „maar... „Wat is er, Sonja?" „Dit heeft Ma niet geschreven!", zei ze. Ik kep Ma's lettertekens. Hij heeft ze mij geleerd, toen ik nog een klein meisje was. Iemand an ders heeft dit geschreven niet Ma!" Er viel een zwijgen, terwijl ik nadacht. Ik voelde dat zij de waarheid sprak, maar het ge val was voor mij te gecompliceerd om te be grijpen. „Weet je dat zeker?" „Ja. volkomen zeker." „Maar wie kan het anders geschreven heb ben „Dat weet ik niet. Laat ik eens nagaan." Zij fronste zuchtend de wenkbrauwen. „Laat me den ken." Het leek me nutteloos haar te helpen, want het geval ging boven mijn begrip. „Als je er geen bezwaar tegen hebt, neem ik intussen een glaasje, terwijl jij nadenkt." Ik schroefde bet deksel los en stond juist op het punt, de beker vol te schenken, toen mijn blik op de vergulde bodem viel. „Sonja", zei ik, „kijk eens! Er heeft hier een ander papiertje gelegen Kijk eens naar de bo dem van de beker. Je kunt zien, waar het gele gen heeft. Een hoekje ervan is aan de bodem blijven plakken. Ziel" NCRV; 2,00 Gram. 2.il5 Dubbelkwart. 2 45 V. kapel 6.35 Raadhuispraat 6 45 Gram. 7.0- Nieuws 7.10 V. d. jeugd 7.30 Gram. 7.55 „Ga mee naar Jubo II" 8.00 Radiokrant 8.2C var. progr 9.45 Gram. 9.30 Discussie Rep. 10.10 Órgelconc. 10.45 Avondoverdenklng 11.00 Nieuws Hl.Ié—12.00 Gram. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7 00 Nieu- 7.10 Gram. 7.16 Gym. 7,30 Gram. VPRO; 7. Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram, 9.00 Morgenwijding 9,15 Gram. 9.30 De groenteman 9.35 Gram. 10.50 V. d kleuters 11.00 „Studio Europa". ultwisïellngsprogr. met Wenen 12.00 Viool en orgel 12.25 In het •pionnetje 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Uit 't bedrijfsleven 1.00 Nieui „05 Cabar 3.45 •uwsTlf Sportproblemen 0.26 V. d. jeugd 6.40 Rep. of Gram. 6.45 Oude liedjes 7.00 V. d. kind. 7.05 Gesproken brief uit Londen 7.10 Amus-muz. 7 45 ..Een nationale zaak", caus. 8.00 Nieuws 8.05 Radio Philharm. ork. en solist 9.20 Disco- caus. 10.00 Metropole-ork. 10.45 Sportact. 11.00 Nieuws 11.15 Dansmuz. 11,46—12.00 Gram. Engeland. BBC. 330 m. 12.45 Hoorsp. 1. Orgelsp. 1.25 V. d. Niet 1.55 Wcerber. 200 2.10 Meded. 2.20 Gevar. rrvuz. 4.30 Hoorsp. 6.00 V. d. 4.00 Gi kind. 6.55 Weerber'. 7.00 Nieuws 7.15 Cai 7.25 Sport 7.30 Gram. 8 00 Hoorsp. 8.30 Con cert 9.15 Am. nieuwsbrief 9.30 Gevi 10.00 Nieuws 10.15 Vragenbeantw. 1 eert 11.30 Wetenschappelijk overz. 1 overz. 12.00—12.03 Nieuws. Engeland BBC. 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dale's Dagf). 12.15 Concert 12.46 Pari. ove 1.00 Dansmuz. 1.45 Concert 2.45 V. d. kleuti 3,00 V. d. vrouw 4.00 Spa-ork. 4.25 Sport 4.4 t 7.45 Hoorsp. 8.00 I 9.00 Vragenbar Act. 11.20 Amus.m ■■■■1 12.06 Voordr. 12.20 Dansmuz. 12.56—1.00 Nii Brussel. 324 m. 11.45 Omr.ork. en solist 12.30 Weerber. 12.34 Zangrecital 12.50 Koer- ------ 2.30 Fn d. kind, 6.15 Grar 6.30 V. d.Gsold! Verz. 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7.50 Caus. 8.( progr. 8.35 Raadselprogr. 8.50 Verz.progr. 9.3Ó Gram. 10.15 Cello en plano 10.55—11.00 Brussel. 484 m. 12 00 Gram. 1.00 Nieuw 1.15 en 3.00 Gram. 3 00 „La vole de Colomb' opera 3.50 Gram 4.06 Lichte muz. 5.00 Nieuw 5.15 Dansmuz. 6.30. 6.45 en 7.15 Gram. 7.3 Nieuws 8.00 Hoorspelen 10.00 Nieuws 10.1 Gram. 10.55 Nieuws. BBC Uitzending voor Nederland. 10.00- 10 30 n.m. Nieuws. Beste Allemaal. Engels* literatuurgeschiedenis. (Op 224 Waarom tooh 1 ho!pen direct T Ds H. A. Enklaar (Blaricum) werd 70 jaar Ds H. A. Enklaer Herv. emeritus pre dikant, woonachtig te Blaricum werd dezer dagen 70 j. Ds Enklaar aanvaardde in 1910 het predikambt te Hekelingen en stond hierna te Berkhout (1914) Aknelo (1917) Oudkerk-Roodikerk (1923) en sedert 1929 te Den "Helder, alwaar hij in 1946 met emeritaat ging In 1947 verbond hij zich aan de Ned. Protestantenbond en de Remonstrantse Kring te Laren-B'.aricum. Het ligt in zijn voornemen deze werk zaamheden met 1 September neer te leggen en zich daarna metterwoon in Nunspeet te vestigen. Indonesië weigert visa aan missionarissen Ten Vaticane volgt men met bezorgd heid de toestand die in Indonesië ls ont staan door de weigering van de regering, aan buitenlandse missionarissen een visum te verlenen. Sinds September 1953 is geen verblijfsvergunning meer ver leend, zodat op dit ogenblik 137 missiona rissen; meest Nederlanders, werkeloos wachten op toelating. Men meent dat de vertraging eerder wordt, veroorzaakt door de Nederlandse nationaliteit der missionarissen. Men denkt er over, priesters van andere na tionaliteit te zenden, maar ook buitenlan ders hebben tot op heden £,een visum ge- Ds S. Goverls (Linschoten) 40 jaar predikant Ds S. Goverts, Hervormd predikant te Linschoten, hoopt op 3 Mei met een ge dachtenisrede het feit te herdenken, dat hij voor veertig jaar bevestigd werd in het ambt. Zijn eerste gemeente was Hei louw. Verder diende hij de gemeenten van Ottoland Nijkerk (Fr.) Lexmond, Ol- debroek, Gameren, Bergschenhoek, Val burg en ten slotte Linschoten. Binnen zeer korte tijd hoopt hij met emeritaat te gaan. Hij zal zich dan als hulpprediker vestigen in Werkhoven. Voor de periode van 15 Juli tot 15 October worden drie Italiaanse studie beurzen beschikbaar gesteld, voor het volgen van een zomercursus in de Ita liaanse taal- en letterkunde aan een der universiteiten in Italië. Inlichtingen wor den verstrekt door het Dep. van O. K. en W. te 's-Gravenhage. Benoemd' tot administrateur bij het ministerie ven Sociale Zaken en Volks gezondheid in vaste dienst: de heren N. C- Kwint, referendaris in vaste dienst en mr drs A. L. C- Knook, tot dusver op arbeidsovereenkomst. Th F I Bookelmann, rechten J E Brikkenaar a Dijk. J H P Vos, Amsterdam, en H Dles- doet. rechten, J H Grosheide. Amster- Ned. recht, de heren C G J A Stort te Leiden, G J H Verstegen te Den Haag, S van der Wind te Rotterdam. W E Mansvelt te Den Haag, en A A ter Laag te NIJMEGEN. 6 April. Geslaagd vc cand. rechten mej. A B M J Courts, Ven H D M Lambooij, Tiel, en P F M Creuve (Advertentie) LIKDOORNS WONDEROu" Weg met onhandige llkdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN. neemt de pijn weg ln 60 seconden. Eeltplckken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie. Jodium en het pijnstillen de benzocalne. Een flesje NÓXACORN Puzzle ook eens met Zandloper Tot en met 5 min. daarna, plus een letter van het voorgaande woord: 1. Gever, schenker. 2. ringvormig, 3. droog en schraal 4. zangnoot, 5. klinker. 6. voorzetsel. 7. speelbakie. 8. kurk. 9- vochtmaat. Oplossing vorige puzzle. Horizontaal: 1. Taps, 4. beet, 8. eng, 9. pijler, 10. eg. 11. hol. 12 ma. 13. rem- 16. luister 19- kaf, 21. Ur. 23. paf. 24. ba. 25. baars, 27. pa3, 28- agio, 29. rite. Verticaal: 1. Teer. 2. angel, 3. PG, 4. bijl, 5. el- 6. Eem, 7. trap, 9- poespas. 14. mud. 15 hek, 17. rabat 18. tuba. 20. fase, 22. rag. 23. pro, 26. ai. 27. pi.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2