Jlicutue £riJtsrf)tÖTouranl Rode poging, behoefte-element voor middenstand in te voeren Socialistisch streven tot uitbreiding werkingssfeer zonder resultaat de Vier jongens vergasten bijna zich zelf (in een hol) Weinig enthousiasme voor plannen van Dulles Wist U WOENSDAG 7 APRIL 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vijf ®n de.rtigst® jaargang No 10010 Directie: F. DEEMED Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omslreken rStanlga&Uct) ItghfMmn nga btrt la fggfjenspott" Tweede Kamer behandelde Bedrijlsvergunningenwet (Van onze Parlementsredacteur) \^AN SOCIALISTISCHE ZIJDE is gistermiddag in de Tweede Kamer geprobeerd, langs een omweg in het vestigingsbeleid met betrekking tot de middenstand alsnog het behoefte-element tot uitdrukking te bren gen. Men zal zich herinneren, dat bij de behandeling van de Vestigingswet kleinbedrijf deze wens reeds leefde, maar dat de ganse rest van de Tweede Kamer daar anders over dacht. Toen is er geen amendement ingediend, waarschijnlijk omdat de P.v.d.A. wachtte op een naar haar mening betere kans, nl. bij de behandeling van de Bedrijfsvergunningenwet. Deze wet nu was gisteren aan de orde en drs Roemers (P.v.d.A.) kwam met een voorstel, deze wet ook van toepassing te verklaren op de detailhandel. Vanmiddag zou over dit voorstel worden gestemd, maar gisteren leed het al geen twijfel, of de?e socialistische poging zou mislukken. bij de Vestigingswet Kleinbedrijf: er kunnen zich omstandigheden voor doen, dat het behoefte-element moet worden gehanteerd, maar dan moet de gehele problematiek van de be trokken kleinhandelsbedrijfstalf aan de orde komen. Daarvoor is telkens een afzonderlijk wetsontwerp nodig en men dan dit niet afdoen met een' algem wet, Evenmin zal de heer Roemers succes hebben met zijn door minister Zijlstra afgewezen amendement, ook het haven bedrijf onder de wet te brengen. Nóg een voorstel van de heer Roemers zal de eindstreep niet halen: hij wilde een advies van de S.E.R., waarvan de minister zou afwijken, gepubliceerd zien in de Nederlandse Staatscourant, tenzij het algemeen belang zich daartegen zou verzetten. Minister Zijlstra had practi- De Bedrijfsvergunningenwet (die i: plaats moet komen van de wet van en van het Bedrijfsvergunningenbesluit 1941) zal uitsluitend gelden voor de nij verheid (industrie). Aan de overheid wordt de bevoegdheid toegekend om, let op de omstandigheden, die zich een bepaalde tak van nijverheid vo doen, tot sluiting van die bedrijfstak over te gaan en mitsdien voor de -vesti- ging van nieuwe ondernemingen en d< uitbreiding van bestaande een vergun ning van overheidswege te eisen. De sluiting van een bedrijfstak zal die nen te geschieden bij algemene maat' regel van bestuur (bedrijfsvergunningen' besluit). In afwachting van de totstand koming van een dergelijk besluit is mogelijk bij ministeriële beschikking (be- drijfsvergunningenbeschikking) een sper tijd van een jaar (eenmaal zo nodig met een half jaar te verlengen) in het leven te roepen. Een bedrijfsvergunningenbesluit slechts in het leven worden geroepen op drie gronden: 1. Wanneer er een overcapaciteit be staat of dreigt, welke het verbod var bedrijfsuitoefening in het algemeen be- lang doet zijn. Een sluiting van een be- drijfstak op deze grond kan slechts ge schieden op verzoek van een bedrijfschap, een productschap, een hoofdbedrijfschap, een vereniging van ondernemers of" werk gevers of een ondernemer. De Sociaal Economische Raad moet er over worden gehoord. Een op deze wijze tot stand ge komen bedrijfsvergunningenbesluit is ge durende een daarbij te bepalen termijn van kracht, doch ten hoogste twee jaar. Bij algemene maatregel van bestuur kan de werking echter hoogstens éénmaal met nog eens twee Jaar worden verlengd. 2. Wanneer daartoe de wenselijkheid bestaat als uitvloeisel van het streven naar verdere industrialisatie, van het ves tigen of uitbreiden van bepaalde onder nemingen, welke het verbod van bedrijfs uitoefening in het algemeen belang doet 3. Wanneer een sluiting van een be drijfstak voortvloeit uit volkenrechtelijke verplichtingen met betrekking tot de coördinatie van investeringen. Een industrialisatie-sluiting van een be drijfstak is nooit langer van kracht dan vijf jaar. Doordat minister Zijlstra gister middag een amendement van de heer Janssen (K.V.P.) overnam, zal nu ook de S.E.R. of een commissie daaruit worden gehoord bij een sluiting op grond van industrialisatie-belangen, tenzij het alge meen belang zich daartegen verzet. Meet sluitingsgronden Zoals men ziet, kent de wet drie slui tingsgronden. Drs Roemers (P.v.d.A.) be treurde het dat er niet nog twee sluitings gronden waren opgenomen, n.l. de mische toestand des lands (physieke be heersing van investeringen) en een drei gend tekort aan arbeidskrachten. De heren Janssen (K.V.P.) en Van Eijs- den (A.R.) waren echter, mèt minister Zijlstra van mening, dat deze sluitings gronden niet dienen te worden opgeno- Het amendement-Roemers om het drei gend tekort aan arbeidskrachten toch als sluitingsgrond in te voeren, heeft dan ook geen schijn van kans. Evenzo staat het met het amen dement, dat wij in de aanhef noem den: de wet ook van toepassing ver klaren op de detailhandel. De rest van de Kamer voelde er, mèt de be windsman, niets voor. De heer Van Eijsden (A.R.) gebruikte dezelfde argumenten als die gebezigd waren Laat bloemen uw tolk zijn sche bezwaren, zegde toe de S.E.R.- adviezen ter vertrouwelijke kennisneming aan de Kamer te zullen overleggen en kwam bovendien met een nota van wijzi ging. ten gevolge waarvan hij zich ver plichtte, jaarlijks aan de Staten-Generaal verslag uit te brengen over de toepas sing van de wet. Hierin vond de heer Janssen (K.V.P.) aanleiding, zich tegen het amendement uit te spreken. De eerstaangewezene De heer Koersen (K.V.P.) smaakte het genoegen, dat een serie amendementen zonder stemming werd aanvaard, ondanks 'n matig tegenstribbelen van de bewinds man, ten gevolge waarvan, evenals bij de Vestigingswet is geschied, de minister van Economische Zaken als de eerstaan gewezen minister wordt beschouwd, ook als andere ministers er bij te pas komen. Minder gelukkig was de heer Koersen met een amendement, waarin hij poogde t.a.v. de_ vergunningverlening in plaats van beroep op de minister, beroep op het Scheidsgerecht voor het bedrijfsleven mogelijk te maken. De bewindsman, er op wijzende, dat het hier niet in de eer ste plaats gaat om beslissingen van wet matigheid maar van doelmatigheid, vond dat het amendement op een staatsrechte lijk verkeerde weg voerde, aangezien eer dergelijke beroepsregeling de zaak zon onttrekken aan de controle van de Sta de heer Koersen zijn voorstel maar weer introk. Vanmiddag zou over de socialistische amendementen worden gestemd. Zij zul len alle worden afgewezen De wet zelf zal naar de Eerste Kamer kunnen wor den doorgezonden. Alleen de heer Gort zak (Comm.) verklaarde zich er tegen, aangezien naar zijn opvatting de belan gen van het groot-kapitaal en natuurlijk ook van de Amerikaanse machthebbers er slechts door zullen worden bevorderd. Gevaarlijk spel te Oldebroek 11 jaar uit Ol-1 achtte het noodzakelijk, twee vrij ernstig en twee ook al met het oog op infectie, ziekenhuis over te brengen. Twee jongens v; debroek werden anderen Jicht gewond, toen zij, ongewild, een kleine, explosie veroorzaakten. Met ernstige-brandwonden aan gezicht, han den en knieën werden Henk v. d. Brink en Aalt Eibrink in het Sophia-zleken- huis te Zwolle opgenomen. De jongens hadden op de grond van de heer Van de Brink een hol gegraven, waar een keukenkacheltje stond en een oude stormlantaarn brandde. De lan taarn deed het niet al te best, en daar om wilden zij het ding brandend en wel bijvullen uit een verfblik met benzine. De brandstof kwam in de vlam te recht en op hetzelfde ogenblik ontplo! ten de gaès< Overdekt rti< Oude vrouw met ijzer neergeslagen Overval op klaarlichte dag in Beemster vier jongens het hol uit Twee jongemannen hebben gistermor gen omstreeks half elf een overval ge pleegd op de 70-jarige mevrouw J. Sche- ringa—De Heer aan de Oosthuizerweg te Beemster. De mannen vervoegden zich aan de deur van de boerderij. De vrouw, die al- die in het hol hingen. leen ,huis was, liet hen binnen. Even- brandwonden schoven de i 'a*er sloegen zij haar met een breekijzer I„ I "«er. Door de thuiskomst van ae zoor vuile „loot, die er vlek bij list. Men s '3 verhinderd Westelijke Drie en de Russische nota Vooraanstaande diplomaten der Wes terse Grote Drie zijn gisteren te Parijs begonnen met het opstellen van een antwoord op de Russische nota. waarin onder meer toetreding der Sowjet-Unie tot het Noordatlantisoh Verdrag werd voorgesteld. Rode-Kiuisconterentie Genève Moderne wapens vragen nieuwe conventie Militaire-, medische en juridische des kundigen uit tien landen zijn gisteren te Genève bijeengekomen onder auspi ciën van de Internationale Commissie van het Rode Kruis. Men zal eer- studie ma ken van de beschikbare middelen, onder de internationale wetgeving, tot bescher ming van burgers in oorlogstijd tegen nieuwe wapens, die geperfectionneerd zijn sedert het aannemen van de Geneef- se conventies van 1949. Oost-Berlijn wordt niet erkend De Westelijke Grote Drie koesteren niet het plan, de regering van Oost-Duit-sland te erkennen, zo is bekend gemaakt op de conferentie der Hoge Commissie, die ge houden is naar aanleiding van de recente Russische poging om erkenning voor de Oost-Duitse regering te verkrijgen. Een nieuwe Britse tank: de Conquerer Het Britse ministerie van oorlog heeft bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië de beschikking heeft gekregen over een nieuw type tank, de Conqqueror (Overwin naar). Hij is groter, sneller en zwaarder bewapend en gepantserd dan de Centu rion van 52 ton. Verdere gegevens worden nog geheim gehouden. Schotten hun zin: Elizabeth is I en niet II De Schotse nationalisten hebben een overwinning behaald in hun strijd om de Engelse koningin als Elizabeth de Eerste en niet als de Tweede beschouwd te zien. Zij heb ben daar bezwaar tegen oindat tijdens het bewind van de Engelse koningin Elizabeth de Eerste, Schotland nog niet bij Groot-Brit tannië behoorde. Gisteren is in Schotland het be sluit bekend gemaakt dat de Schot- de brievenbussen en de auto's van de posterijen niet langer het op schrift E II R (Elizabeth II Regina, dat is koningin Elizabeth II) zullen dragen. Het zal zo spoedig mogelijk worden vervangen door de Schotse kroon De waarschuwing aan China Parijs vreest zeer nadelige invloed op de conferentie van Genève PREMIER LANIEL van Frankrijk moet thans antwoord geven op het Amerikaanse voorstel, dat Frankrijk samen met Engeland, Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland (de Anzus), een ernstige waarschuwing zul- 1 enrichten aan de communistische aggressors in het Verre Oosten. Naar aanleiding hiervan wordt in officiële kringen te Parijs verklaard, dat Frankrijk in het algemeen instemt met het denkbeeld van een waarschu wing aan communistisch China, zich niet in de Indochinese oorlog te men gen. Men is in Parijs evenwel eenstemmig van oordeel, dat Dulles' rede van Maandag jl. de kansen op beëindiging van de strijd door middel van onderhandelingen op de komende Geneefse conferentie zal schaden. Weer uitstel Sears (pro McCarthy) doet niet mee Het met spanning verwachte onder zoek in de zaak tussen het Amerikaanse leger en Senator McCarthy is opnieuw uitgesteld, doordat de advocaat Sears, ,7y die was benoemd tot leider van het on derzoek der gewijzigde subcommissie, zijn ontslag aanbood en kreeg. Nadat Sears vorige week was aange steld, hebbeii enkele grote Amerikaanse kranten knipsels uit hun archieven ge publiceerd, waaruit bleek dat Sears in 1952 de herverkiezing van McCarthy vreugde had begroet en dat hij toen McCarthy had aangemoedigd, zijn .grootse taak" (de communisten uit de regering te verjagen) te volbrengen. Sears zei §isteren, nadat de subcom- issie uit ae Senaat in een plenaire zitting over zijn ontslagaanvrage had beslist, dat hij er van overtuigd was, dat hij niettemin in staat zou zijn gc- het onderzoek onpartijdig te leiden. Hij had evenwel zijn ontslag aan geboden om een einde te maken aan alle discussies en geschillen die na zijn be noeming waren ontstaan. McCarthy heeft intussen voor de Ame rikaanse televisie de beschuldiging geuit, dat de Ver Staten het onderzoek met de waterstofbom om de één of andere duis tere reden opzettelijk 18 maanden hebben vertraagd Dit zou het werk zijn geweest van communistische agenten in dc rege ring McCarthy verklaarde dit in ant woord op een aanval, die de radio- en televisiecommentator Murrow onlangs op hem heeft gedaan. Uitspraak in zaak Ogem.-Eman De president van de Arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr J. van Vol lenhoven. heeft gisteren uitspraak gedaan in het kort geding, dat de N.V. Overzeese Gas- en Electriciteitsmij heeft aanhangig gemaakt tegen de Erven Eman op Aruba tot opheffing van het conservatoir beslag op f 8 min, hetwelk de Erven Eman had den leggen bij de Nederiandsch Handel- mij De president was in zijn uitspraak van oordeel, dat men kon volstaan met beslag op f3 min. K. L. M. en Indonesië wordt bestudeerd.... Het hoofd van de afdeling burgerlucht vaart van het Indonesische ministerie van Verbindingen. Soegoto, heeft medege deeld. dat het verzoek van de KLM om zes maal in de week van Kemajoran bij Djakarta naar Schiphol te mogen vliegen bestudeerd wordt Ook de Boac heeft om uitbreiding der diensten verzocht, nL vier in plaats van drie maal per week. der hun gang te gaan. Terwijl de zoop de achterdeur binnenkwam, zagen overvallers nog kans de tussendeur grendelen en door de voordeur te ontko men. Na het inslaan van een ruitje vond de heer Scheringa jr zijn moeder in de gang. Met een zware hersenschudding werd de vrouw naar het Stadszieken huis te Purmerend overgebracht. Na een onderzoek bleek dat er niets uit de woning werd vermist. Wel vond de politie een breekijzer van 60 cm lengte. Kapitein Damaskus in Hamburg vrijgesproken Het zeegerecht in Hamburg heeft giste ren de gezagvoerder van het 4.524 b.r.t. metende Hamburgse motorschip Damas kus niet schuldig verklaard aan de bot sing met de sleepboot Argus van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rot terdam. Zoals men weet, werd de Argus op 5 Ja nuari van dit jaar tegen 12 uur 's nachts op de Nieuwe Maas, ter hoogte van de Heysehaven, door de Damaskus overva ren, tengevolge waarvan de sleepboot kapseisde en gedeeltelijk zonk. De vier opvarenden en de havenloods kwamen daarbij om het leven. Mevr. Baruch procedeert om f 285.000 De weduwe van de voormalige Ameri kaanse ambassadeur in Den Haag, dc wed. dr Herman-Baruch-geb. Baronesse Mackay, thans Amerikaanse, heeft de boedelrechtbank te Riverhead (New York) verzocht de akte van huwelijkse voor waarden uit 1949 ongeldig te doen verkla ren. Op grond van de laatste wilsbeschik king zal aan mevr. Baruch geld en goe deren worden uitgekeerd ter waarde 225.000 dollar (f 855.000). Indien deze akte Zeventigjarige bruiloft in Goudswaard Zaterdag 17 April zal het echtpaar W. van de Plugt. Dorpstraat 11 te Gouds waard, zeventig jaar getrouwd zijn. De heer Van de Plugt, die 93 jaar is. is de oudste inwoner van het dorp. Zijn vrouw js 92 jaar. Het E.D.G.-verdrag in het Ital. parlement De Italiaanse premier. Mario Scelba, heeft het Italiaanse parlement gisteren verzocht het E.D.G.-verdrag te bekrach tigen. Hij diende de tekst van het ver drag bij de Kamer van Afgevaardigden in. Alvorens de voltallige Kamer het ver drag zal behandelen, wordt het in een bijzondere commissie besproken. Volgens parlementsleden zal het*nin- stens zes imaanden duren voor beide Ka mers van het parlement het verdrag zul len hebben behandeld. Bij de Amerikaanse bondgenoten wordt weinig enthousiasme geconstateerd voor de gedachte, in een gemeenschappelijke verklaring de Chinezen te weerhouden van interventie op straffe van krach tige vergeldingsmaatregel. De Ameri kaanse regering is evenwel zeer geïn teresseerd in een spoedig ten uitvoer brengen van het plan. Komende week zullen te Parijs Brits- Frans-Amerikaanse besprekingen worden gehouden, dje als inleiding op de Geneef se conferentie beschouwd kunnen den. Wellicht dat men hef daar ove gemeenschappelijk optreden eens worden. Intussen lijkt er een steeds wijder dende kloof te bestaan tussen de belofte van de Franse regering aan de nationale vergadering, te onderhandelen over be ëindiging van de oorlog en het Ameri kaanse plan. de oorlog te beëindigen met een militaire overwinning. In dit band maakten onafhankelijke wa mers de opmerking, dat premier Laniel het gevaar loopt, tussen twee stoelen te gaan zitten. In een speciale zitting heeft het Franse kabinet met de stafchefs ge confereerd over voorstellen tot het ver krijgen van grotere Amerikaanse hulp. Men zou besloten hebben, Amerika op korte termijn om 50 viermotorige bom menwerpers en meer artillerie en radar Op de top van het St Hubertxis- duin in Den Haag, met links de Dr A. Plesmanweg en op de achtergrond het KLM-gebouw, komt het nationale monument van de grondlegger van onze nationale luchtvaartmaatschap pij te staan. Men is thans bezig met de laatste werkzaamheden op het plateau en met de aanleg van een weg naar de top van het duin. Het ontwerp voor het hier. te plaatsen monument wordt gemaakt door vier pro minente beeldhouwers. Het zijn de heren J. Radecker, Amster dam; Albert Termote, Voor burg; IV. Couzijn, Amsterdam en H. Richters, Amsterdam. DAT de Westduitse ambassadeur, dr R. Mühlenfeld, gisteren de Jaarbeurs te Utrecht bezocht. DAT de burgemeester van Wageningen gisteren aan de bewoners de sleutels overhandigde van het 1000ste nieuwe huis na de oorlog. DAT het echtpaar G. W. Fransen— Hietbrlnk te Beekbergen op 11 April 65 jaar getrouwd is. DAT te Utrecht. 67 jaar oud. is over leden de oud-hoofdinspecteur der N.S., mr F. G. J. Borgerhoff Mulder. DAT na het vertrek van de speelclubs Arcadia en de Kleine Sociëteit in Baarle- Nassau nog 2 clubs, Entre Nous en Seaside, zijn overgebleven. DAT de 46-jarige zetschipper J. J. H. C. te R'dam zichzelf aangaf met de mede deling f 1070. die hij had moeten afreke nen, te hebben opgemaakt, en hem het vorig jaar hetzelfde was overkomen met f 700. DAT Hr. Ms. Marsdiep en Vliestroom dit weekeinde naar Leeuwarden gaan om de walersporttentoonstelling Brio aldaar op te luisteren. DAT op 27 April de burgemeester van Meppel de nieuwe drukkerij opent van de fa A. Huisman te Meppel, die dan een halve eeuw bestaat. D*AT tegen de 22-j. betonwerker W. B. uit Maastricht 1% jaar is geëist, wegens een inbraak, waarbij hij door een afdruk van de handpalm op een raamkozijn ver- DAT het scheepsbouwbedrijf Apol te Wirdum igem. Loppersum) naar een ge heel nieuwe werf te Appingedam ver plaatst zal worden, waarmede in deze plaats de scheepsbouw terugkeert. DAT de gemeente Uithoorn een riool waterzuiveringsinstallatie zal bouwen (kostenraming f 1,2 millioen). DAT de onderdirecteur van de K L M B. G. van Os van Delden op 23 April een bronzen plaquêtte zal aanbieden in het nieuwe stationsgebouw van het vlieg veld te Beiroet (Libanon). te vragen. Het kabinet is evenwel niet teruggekomen op zijn tegenstand tegen internationalisatie van de strijd in Indo- China. De socialisten in de nationale vergade ring hebben, naar aanleiding van de rede Dulles, om een debat in geheime zitting gevraagd. Dit verzoek wezen de rege ringspartijen van de hand. nadat te ver staan was gegeven, dat een debat onge legen zou komen, zolang de strijd Dien Bien Phoe nog in volle gang ii Strijd gaat door Het einde van die strijd is intussen nog lang niet in zicht; er wordt nog steeds hevig om de vesting gestreden. Er zullen volgens deskundigen meer vliegtuigen nodig zijn om de opmars van de rebel len tot stilstand te kunnen brengen. Intussen heeft de onverzettelijke be velhebber van het garnizoen, kolonel De Castries, zijn PREMIER LANIEL Moeilijke keuze nieuwe loopgraven aan te leggen prikkeldraadversperringen en beschadig de bunkers te herstellen. Hij liet voorts de vermoeide bezetting van de Noord oostelijke stelling, die in de nacht var Zondag op Maandag de volle kracht der communistische artillerie had moeten doorstaan, aflossen. De Izwestia het orgaan van de Sowjet- regering. heeft in een uitvoerig artikel gepleit voor een staken van het vuren in Indo-China, gevolg door vresd.esonder- handelingen tussen Frankrijk en de Viet- minh. De B.P.M.-brand in Pernis Ontlading in explosief gas de oorzaak De felle tankbrand op de B.P.M.-ter- reinen te Pernis wordt toegeschreven het optreden van een electrische ontlading, die in het gasmengsel, dat zich In do tanks boven de benzine had gevormd, een explosie veroorzaakte. Het onderzoek dat is ingesteld door het SheW-laboratorium In Amsterdam, heeft aangetoond, dat een aantal on gunstige omstandigheden, die zelden n optreden, zich juist deze koer alle hebben voorgedaan. 'n omstandigheid was het optreden zgn. statische electricitelt. Teken des lijds De gemeenteraad van de Britse stad Coventry, die in de oorlog door dc nazi's werd platgebombar deerd en later weer werd opge bouwd, heeft besloten, het gemeen telijk comité voor dc- burgerlijke verdediging te ontbinden, aange zien het werk van dit comité „ge zien de waterstofbom" tijd- en geldverspilling is De Fokkerfabrieken hebben gisteren op Schiphol de laatste twee Meteor-straaljagers over gedragen (één aan Nederland en één aan Belgip).. Na. deze plechtigheid werd ook nog even de Hawker-Hunter voorgevlo- gen. Het hoofd in de nek, keken de belangstellenden toe, toen het vliegtuig boven de lucht haven cirkelde. V.l.n.r.: de di recteur van Fokker, de heer Duhring, de staatssecretaris van Oorlog, de heer Kranenburg, de heer Van der Wal Bake, Prins Bemhard, de heer Van Embden en de heer Van Daalen (de laatste twee van Fokker). De Indische slachtoffers Zodra de begroting van Buitenlandse Zaken wet geworden zal zijn, zullen ten behoeve van de gerepatrieerden bij de postkan-toren aanmeLdingskaarten met bij behorende toelichting worden verkrijg baar gesteld inzake de rehabilitatie van de Indische oorlogsslachtoffers. Boven dien worden nadere bijzonderheden be kend gemaakt in de regcringsuitzendin- gen op 23 dezer tussen 19, 10 en 19.30 uur over Hilversum I (402 m.). Voor de uit voering is ingesteld de afdeling rehabili tatie Indische slachtoffers, Alexander- straat 16, Den Haag. Zendeling Axwijk neemt Vrijdag afscheid De zwarte zendeling Axwijk, die on der auspiciën van het Comité Suriname- Zending Den Haag c.o. enige tijd in ons land verbleef, zal binnenkort naar zijn geboorteland teruggaan. Hij heeft hier veel vrienden gemaakt en -zal daarom Vrijdagavond in Dc Ruyterstraat 67 af scheid nemen. Ds J. v. d. Linde, de op volger van ds P. M. Lcgêne, zal het woord voeren. Op die samenkomst wordt gezongen, er wordt een film vertoond en er zal een herinneringsgeschenk worden aangeboden. Ir «trlële Weit-Duitsla ii i t Zuid- ii d, die t de Jaarbeurs te Utrecht bezochten, besloten hun verblijf in ons land met een diner in het Kurhaus te Scheveningen, waaraan o.a. ook de Westduitse ambassadeur, dr H. Mühlerafeló, en de pr rident van de Ned. K. v. K. in Duitsland, prof. dr P. Gelissen, aanzaten. Nachtvorst Een gebied van hoge luchtdruk, dat boven dc Oceaan is gelegen, breidt zich thans via Engeland naar on:e omgeving uit, daarmede samenhan gend wordt voor morgen overwegend droog weer verwacht met zonnige perioden, aldus deelt De Bilt mede. De temperatuur komt echter overaag niet boven de normale waarde voor de tijd van het jaar, terwijl de nacht koud blijft met op vele plaatsen nachtvorst. Op .de Oceaan houdt de depresste- activiteit aan. De storingen volgen echter een Noordoostelijke koers. Ze beïnvloeden daardoor slechts net Noor- den van de Britse eilanden. Depres sies in het Middellands Zee-gebied veroorzaakten in het Apengebied en Zuid-Duitsland uitgebreid sneeuw en regen. HET WEER IN EUROPA Sis S3 Londen Brussel Frankfort Munt. Zürich li: NNO 3 ZZO 2 wlndatil NACHTVORST Het K.N.M.I. te De Bilt sa verwacht tot morgenavond Wisselend bewolkt en over- wegend droog. Op vele plaat sen zware nachtvorst. Mor gen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag. Ma tige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon van 6.01 tot 19.24 uur Maan van 8.43 tot 1.24 u. op 10 April E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1