Gedrang op middengolf net zo erg als woningnood ZW1ÏSAL Oplossing zeer moeilijk; vlucht vrijwel de enige uitweg Verwaarlozing van melkgebit schaadt de gezondheid Prinses Margriet nam deel aan eerste ruiterwedstrijd Directeur „Nationale Unie '45" gearresteerd i.v.m. fraude Nixon: H-bom kan factor voor wereldvrede zijn 5 MAANDAG 5 APRIL 1954 T.M.: DUITSERS ONTWIKKELDEN AMERIKAANSE VINDING (Van een onzer verslaggevers) HET GEDRANG IN DE WERELDAETHER is langzamerhand net zo erg geworden als de woningnood. Erger eigenlijk, omdat voor het huizen tekort nog een oplossing bestaat: meer bouwen. Maar voor het gedrang op de omroepgolven is geen kruit gewassen. De mogelijkheden zijn beperkt en er komen steeds meer radiostations bij. Zo is het verklaarbaar, dat de F.M. (frequentie-modulatie, een modewoord) de laatste jaren zo'n hoge vlucht heeft genomen. Wie zijn radiotoestel aanzet op de midden- of lange golf, zal. vooral 's avonds, een orgie van geluiden kun nen opvangen. In de meeste gedeelten van ons land komen de beide Hilver- sumse stations en een stuk of wat Bel gische. Duitse. Franse of Engelse zen ders nog wel redelijk door. maar voor Is daar nog wat aan te doen, of moe ten we in die toestand maar berusten cn nog dankbaar zijn met hetgeen we heb ben Met die vraag zijn wij gestapt naar het overige is de radio-ontvangst be paald geen genoegen meer. Er zijn te veel stations en er is te wei nig ruimte en begrijpelijkerwijs wil geen land de plaats of plaatsen, waarop het recht heeft, afstaan. Het resultaat is In iedere huiskamer merkbaar: brom-, piep- en fluittonen en het beruchte ver schijnsel, dat in het raaiotechnisch jar gon met de naam „zijbandgelispel" wordt aangeduid (een gevolg van de te kleine onderlinge ruimte tussen de zenders). dus neerkomen op zuiver nationale (zelfs: regionale) ontvangst, uitgezonderd in de gebieden langs de grenzen. Opkikkeitje dan zou men. doordat een F.M.- zender een grotere bandbreedte heeft, veel minder ruimte krijgen en bovendien de toestelbezitters op grote kosten jagen, omdat zij daardoor ge dwongen zouden worden hun toestel len te laten ombouwen. Waar men nu tóch zijn toevlucht nar )t zeer korte golven, die op geen enkel gangbaar radiotoestel waren vangen, kon men rustig kiezen, omdat, ilde men deze golven „nemen", toch al m speciaal toestel vereist wa: Het duurde niet lang, of de keuze viel op F.M., omdat het een systeem is, waarop luchtstoringen zo goed als geen vat hebben. Omdat men bovendien de band breed kan maken als men wil (zo breed voor het gehele hoorbare klanken gamma is vereist), is men gewaarborgd ïen schier volmaakte radio-ontvangst Zwijgt een spreker of is een concert ge ëindigd, dan hoort men niets: géén ge kraak. géén geruis, géén gezoem. Als nadeel van de F.M hoort men wel oemen de betrekkelijk geringe reik wijdte. Men kan omdat de uitgezon den signalen zeer veel overeenkomst vertonen met lichtstralen over het al gemeen een zender niet verder horen in een straal van zestig a tachtig kilometer daaromheen. De golven buigen niet met de aarde mee en spiegelen ook niet terug op de Kennel-Heavyside-laag. is inderdaad een nadeel, niet van het F.M.-systeem, maar wel van de zeer korte golflengten. Een nadeel is het. omdat men dan dus afhankelijk zal zijn van wat de zender de onmiddellijke omgeving u wil voorschotelen. In het algemeen zal dat Dat houdt al meteen de reden in, aarom de „normale" middengolfsbations zeker niet door de F.M.-ontwikkeling van de kaart zullen worden geveegd. Men denke immers, hoe de toestand in bezet Nederland zou zijn geweest, als men zo dan niet eens een opkikkertje-ijer- radio vanuit Engeland zou hebben ge kregen. Dat zou bij F.M.. of beter ge zegd, bij gebruik van deze zeer korte golven, niet mogelijk zijn geweest. Men zal de middengolf dus nooit ver laten, ook al niet, omdat ieder land toch zeker wel één zender zou willen hebben, waarmee zijn stem in het buitenland hoorbaar kan worden gemaakt. Omge keerd zal niemand slechts F.M. willen hebben, als men daarmee slechts het eigen land kan ontvangen of een uiterst beperkte keus heeft uit buitenlandse zenders. Maar omdat F.M. een zo grote mate van storingsvrijheid en natuurgetrouwe weergave biedt, zullen de beide syste men en beide golflengten-gebieden het wel naast elkaar uithouden. Een veer laten Er wordt wel eens gemompeld, dat Nederland bij een komende radio- conferentie een van de beide mid dengolflengten zou moeten afstaan. De heer Vogt verzekerde ons dat daarvan althans in de eerste tijd zeker geen sprake zal zijn. Er be staat echter wel kans, dat bij een eventueel komende sanering van het middengolfgebied (dat periodiek aan revisie onderhevig is) een aanval op onze dubbelstelling zal worden ge daan. De argumenten, die anderen daar voor zouden kunnen aanvoeren, lig gen voor de hand: Nederland is een eentalig land, niet al te groot en laag en vlak, wat dus ideale condities zijn voor de ontvangstmogelijkheden. Maar, nog eens: zover is het nog lang niet. Zelfs longalwijking mogelijk Onder de kleuters van vijf jaar heeft 73 pet een slecht gebit \TERWAARLOZING van het melkgebit is niet onschadelijk voor de ge- V zondheid. Veel ouders en ook tandartsen denken „het is toch maar een tijdelijk gebit" en stellen daarom de behandeling uit. Verwaarlozing van het melkgebit kan echter leiden tot slechte eetlust, buikklachten, prikkelbaarheid en zelfs chronische longafwijkingen. Dit zei dr J. K. Huy- singa, kinderarts in Den Haag, Zaterdag in Rotterdam op de jaarvergade ring van de Ned. Ver. voor Mond- en Tandhygiëne Het ivoren Kruis. Op hef gebied van zuigelingenzorg en medisch schooltoezicht wordt veel ge daan. zo vervolgde dr Huysinga, maar in de tussenperiode, de kleutertijd, wordt in tegenstelling tot medische en sociale zorg, aan tandheelkundige verzorging vrijwel niets gedaan, We zien hier dan ook de grootste achteruitgang in de ge bitten, Over een in Den Haag gehouden enquête merkte spr. op, dat bij kinde ren onder drie jaar het gebit meestal Toch is het zo l GELUID YAN GIKAFFE ....die golflengtes de heer W. Vogt, sedert kort ook technisch directeur van de Fridorfabrieken te Den Haag. De heer Vogt, een der weinige schier legendarische radio-pioniers, die de be ginperiode hebben meegemaakt en nog steeds in het volle (radio-) leven staan, is wel bij uitstek geschikt om daarover zijn mening te geven. Immers, niet al leen kent hij de radio in ons land van de technische, zowel als van de organi satorische zijde, maar ook heeft hij als Nederlands afgevaardigde aan tal van in ternationale conferenties deelgenomen. De heer Vogt dacht, dat de toestand er in de eerstkomende jaren nog wel slech ter op zal worden. Bij het dichtbevolkte Europa is namelijk, wat de verdeling van golflengten betreft, ook het Nabije Oosten inbegrepen. Daar komen, om het zo maar eens te zeggen, de zenders nog dagelijks bij, niet in het minst dank zij het opvoedkundige werk van de Unesco, die voor onderwijs in een dunbevolkt gebied in de radio een prachtig hulpmid del heeft. Egypte bijvoorbeeld heeft een lange reeks van jaren slechts één zender in het middengolfgebied gehad. En als dat of een ander land er een zender (dus: een golflengte) bij wil hebben, is dat een gerechtvaardigde eis. waaraan men niet zonder meer kan voorbijgaan. Storingen-van-verre Laa-t men niet denken, dat Egypte zo ver verwijderd is, dat men «Je golfleng ten, die dit land krijgt toegewezen, ook kan gebruiken voor zenders In Neder land of zelfs Zweden. Noodgedwongen heeft men tot dit systeem van .shared wavelengths" al zijn toevlucht moeten nemen, maar de kwade gevolgen ervan ondervindt men dagelijks. Vóóral 's avonds, want dan wijst de practijk uit, dan zelfs een zwakke, ver verwijderde zender, een station hier in de omgeving sterk kan sloren. De toestand zal er dus niet beter op worden. Maar wat is eraan te doen? In veranderingen op de middengolf zelf zag de heer Vogt niet veel heil. Er be staat het systeem van „enkel-zijband-mo dulatie", maar daarvoor zouden, alle ont vangtoestellen zonder uitzondering moe ten worden gewijzigd, wat in dat geval een vrij kostbare ingreep zou zijn. Daartoe kan men de toestelbezitters kwalijk dwingen. Daarbij komt nog. dat dan de beschik bare ruimte op zijn gunstigst genomen zou worden verdubbeld. Maar de vraag Is zeker het drievoudige van het aanbod. op het ogenblik, en in de naaste toe komst zal de wanverhouding zeker nog ongunstiger worden. Zo kwam men (eigenlijk: kwamen de Duitsers) terecht bij de F.M. Zij zijn niet de uitvinders van het systeem, dat in Amerika werd ontwikkeld, maar tot voor kort niet tot ontplooiing is gekomen. Na de oorlog zagen de Duitsers zich echter van een zeer groot gedeelte van hun golflengten beroofd. Zij hadden er veel minder en wat er was, werd voor een gedeelte opgeëist door de netwerken der bezettende machten, die hier en daar echter ook wel golflengten bezetten, waarop zij krachtens geen enkele inter nationale overeenkomst aanspraak kon den maken. F.M. de uitweg Als uitweg koos men daar de F.M., waarvoor men gebruik kon maken van de zeer korte golflengten, waar nog ruimte te over was (en is). Bij deze nieuwe golfgebieden. heeft men (o.m. in Engeland) objectieve proeven genomen om een keus te kunnen maken uit A.M. (amplitude modulatie) en FM. (frequentie-mo dulatie). Alle zenders op midden-, lange- en normaal korte golven werken op het ogenblik met A M Zou men hier op F.M. overspringen, (12) Het is een algemeen gangbare I opvatting, dat de giraffe niet in staat is geluid voort te brengen en dat dit j dier dus het enige zoogdier is dat 1 geen, voor de soort kenmerkende, keel geluiden maakt. Toe kan wel degelijk geluid maken, ook al is het volume dan vrij ztcak. Wanneer bijv. de vrouwelijke giraffe uitermate bezorgd is voor het welzijn van haar jong, laat zjj een geluid horen dat >en wordt als kla- schrijver Slimpson zich van de juist- gelijk loeien, maar dat door de ander heid dezer opvatting eens wilde verge- een zwak geblaat wordt genoemd. In- wissen en hij zich daarvoor richtte tol drukwekkend zijn de keel prestaties dus niemand minder dan Dr. Mann, de di- I niet, maar daar ging het ook niet om. National Zoolo gical Park, kreeg hij ten antwoord: ,Jk geloof dat het inderdaad juist is dat de giraffe in het geheel geen geluid kan ma ken. Ik heb nog nooit een giraffe leen, of de giraffe te maken, en dat kan zij inderdaad. giraffenjong ie gaa hoop dat het moederdie zal laten horen. De direi gangbare Met een dergelijke autoriteit achter de hand kunt u dus frank en vrij uw mening Over deze netelige kwes tie uitspreken. Want mocht u ooit beweerd hebben of zoudt u willen beweren dat de giraffe, geen geluid maakt, dan kunt u zich altijd op een gezaghebbende stem beroepen die uw mening volkomen onderschrijft. Maar helaas, Dr. Mann en vele an deren die zich de moeite hebben ge geven de giraffe in haar doen en laten gen van het git gade te slaan, hebben het niét getrof- I komen, fen. Want het moge dan waar zijn, dat dit dier stil, bescheiden en zwjjg- zaam door het leven gaat. de giraffe giraffe hebben recht- •pvatting dat een zilveren lepel in een glas heet water het sprin- Nadruk verboden). Morgen op Hilversum I van 17.4518.00 uur Wereldgezondheidsdag '54 gewijd aan de verpleegster De directeur-generaal van de Wereld gezondheidsraad. dr M. G. Candau, heelt ter gelegenheid van de Wereidgezond- heidsdag 1954 een boodschap uitgegeven, waarin hij in het bijzonder hulde brengt aan Florence Nightinggale en in haar aan het verpleegstersberoep. waaraan deze Wereldgezondheidsdag is gewyd Hij spreekt tevens de hoop uit, dat nog meer jonge vrouwen dan tot nu toe zich tot dit beroep zullen aangetrokken voe len. waaraan over heel de wereld zo'n grote behoefte bestaat. Morgenavond zullen enkele deskundi gen van kwart voor zes tot 6 uur over Hilversum I spreken over de Wereldge zondheidsraad in het radio-programma Nederland en de Wereld. Chr. basis voor taak hoger personeel Bij de huidige maatschappelijke ont wikkeling is het van belang, dat de on derneming als kern van het bedrijfsleven een afgeronde arbeidsgemeenschap met eigen verantwoordelijkheid vormt en niet nodeloos door allerlei maatregelen van boven af in een eenheidsconfectiepak je gestoken wordt. Het hoger personeel heeft hier als groep een taak. Een lan delijke vereniging met een Christelijke basis is hierbij onmisbaar De voorzitter van de Ned. Chr. Ver. van Hoger Personeel, de heer W. Koops (Eindhoven), zei dit op de derde jaar vergadering van deze groeiende vereni ging, die dit jaar begon met 193 leden, doem thans de 220 al bereikt heeft: De heer Koops trad als voorzitter op in de plaats van de pionier der vereniging, de heer H. M. Punt, die wegens verande ring van werkkring deze functie moest neerleggen. Door haar aansluiting bij het C.N.V. liggen voor de vereniging de mogelijk heden om mee te tellen in de P.B O. dichter bij dan voor de andere vereni gingen. Het hoger personeel zal vertegen woordigd zijn in het bedrijfschap voor de rayon-industrie, het centrum van overleg in de metaal- en electroteoh- nische industrie en in andere bedrijfs takken. waarover de besprekingen nog lopende zyn. De heer Koops vroeg aandacht voor wat de vereniging gedaan heeft bij de besprekingen over de vaststelling van sterk-progressieve honoraria voor de artsen. De Maatschappij voor Genees kunst heeft toegezegd, dat van deze rege. ling een redelijk gebruik gemaakt zal worden en dat bij klachten beroep moge lijk is. De vergadering herkoos de heren W. Koops (Eindhoven), P. Prins (Den Haag) en dr Joh. H. Scheurer ((Voorburg) als hoofdbestuursleden en koos in de plaats van de heer Punt de heer B. Berends (Dordrecht). Prof dr H. Thierry refereerde over het onderwerp Vrijheid en Verantwoor delijkheid. schaafwonden, schrammen, ontvellingen L 9enéétl1 Koningin en Prins keken (oe Nummer vijl in dressuurproef te Leusden PRINSES MARGRIET heeft Zaterdagmiddag voor het eerst aan een ruiterwedstrijd deelgenomen. Dat gebeurde in een door de actieve Zuidveluwse Jachtvereniging uitgeschreven jeugdwedstrijd, die werd ge houden in de grote manege van de Kon. Ned. Federatie van Landelijke Rij verenigingen te Leusden. Koningin Juliana en Prins Bernhard waren bij de verrichtingen van de jeugdige amazones aanwezig. Het Prinsesje werd in de dressuurproef nummer vijf. Het was een dressuurproef voor kin deren tot een leeftijd van 13 Jaar, en eenvoudige springwedstrljd over hindernissen van 60 tot 70 cm, waarbij het parcours twee maal moest worden afgelegd. In de dressuurproef J.-a. die door de heren D. A. Camerling Helmolt en W. van Oppenraay werd beoordeeld, werd Brigitte Linthorst met Libresco met 117,25 pt als eerste geklasseerd. Met Kindness legde zij ook beslag op de tweede plaats, die zij echter moest delen met Gerda Roerink met Top Row. Beiden behaalden 117 pt. Vierde werd Anita Dethmers met Sidö (111 pt) en op de vijfde plaast ein digde prinses Margriet met Barbero (109,5 pt). Het springconcours werd gewonnen door Anita Dethmers met Sidl, die een foutloos parcours reed en voor stijl 8.5 pt verkreeg. Tweede werd Wendelien Lans met Margriet, 0 ft en stijlcijfer 8; derde Brigitte Linthorst met Libresco, 3 ft en stijlcijfer 7,5. Prinses Margriet werd in de eerste ronde van het spring- r.ummer uitgeschakeld, maar voor haar stijl kreeg zij 8,5 pt. De leeftijd van de amazones in aan merking genomen waren de verrichtingen van prima kwaliteit en van het vertoon de ging dan ook een grote propagandis tische waarde uit voor de jeugdruiter- sport. A.N.V.V.-directeur won prijs Ballon van Keukenhof landde bij Angerlo De ballon, die in Lisse is opgelaten er gelegenheid van de opening van Keukenhof, is te Angerlo bij Doesburg tn de grónd gekomen. Hij werd gevonden door de landbou- er Beffelink. De ballon heeft een af stand van ongeveer 112 kilometer afge legd. De beste benadering van deze af stand in de ballonprijsvraag is gegeven door jhr W. Boreel, directeur van de A.N.V.V. wel gezond is, maar dat op vier- en vijf jarige leeftijd dit nog sporadisch voor komt De heer L. J. M Spoorenberg. inspec teur van de volksgezondheid in algemene dienst, hield een betoog over het onder werp kleuterzorg als noodzakelijke ba sis voor een verantwoorde tandheelkun dige verzorging op latere leeftijd Hij merkte op dat slechts twee van de hon derd mensen een gezond gebit bezitten. Spr. wees op het feit dat een goede ver zorging van het gebit van volwassenen berust op het goed in stand houden van fcet kindergebit. Hij wilde dit als volgt aantonen: onder kleuters van drie jaar vindt men 64 procent met een slecht ge bit. bij vierjarigen is dit 71 procent en b(j vijfjarigen 73 procent. Volgens de heer Spoorenberg werd In het ziekenfondsbesluit van 1941 niet ge noeg de nadruk gelegd op de tandheel kundige verzorging van kinderen. „Ik heb m'n hele leven nog niet zoveel geld bij elkaar gezien," verklaarde de 77-jarige weduwe Malmstedt in Stockholm. Kort geleden vond zij op de vloer van een bankgebouw zomaar een bil jet van 100.000 Kronen (bijna 75.000 gulden). Hiermee is de geschiedenis niet uit, want de vraag rijst: Van wie is dat geld? En nu het vreemde: de eigenaar of eigenaresse van dat bankbiljet heeft het nog niet gemist, ten minste, tot nu toe is er niemand die het heeft opgeëist. Als de eigenaar weg blijft, heeft de we duwe haar ouderdomspensioentje niet meer nodig. En komt hv wel opdagen, dan is het nog zeer de vraag of zij een beloning zal krij gen. Want in Zweden behoeft men voor vondsten in openbare gelegenheden en banken geen vindersloon te betalen. Geknoei met auto's Lichtte met nog vijl anderen financierings maatschappijen op (Van een onzer verslaggevers) NA EEN DIEPGAAND ONDERZOEK zijn een aantal malversaties aan het licht gekomen, waarbij zes Hagenaars betrokken zyn onder wie de directeur van de N.V. Verzekeringsmaatschappij „De Nationale Unie van 1945", bij welke maatschappij de expediteur J. D. uit Ouderkerk aan de IJssel (wiens chauffeur Dirk de Baat het auto-ongeluk bij Wiedburg in Duitsland overkwam) was verzekerd. Zoals men weet, is „De Nationale Unie van 1945" al failliet verklaard. Thans is gebleken, dat deze directeur, de 51-jarige makelaar J. P. K., zich heeft ingelaten met knoeierijen bij de financiering van auto's, als gevolg waarvan behalve hij, nog zijn gearres teerd de 40-jarige rijwielhandelaar J. C. N., de 37-jarige verzekerings agent A. J. V., de 50-jarige ir E. N. van B., de 29-jarige exporteur F- M- H. en de 34-jarige vertegenwoordiger W. A. J. Tezamen hebben zij zich schuldig ge maakt aan oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte. De aanstichter tot deze fraude is eveniwel niet K ge weest, maar de verzekeringsagent V. Deze is geen onbekende van de politie Van 1947 tot 1951 zat hij een straf van vier jaar uit wegens verduistering en oplidhtlng. Midden '52 begon hij aan een nieuwe serie malversaties. Via adver tenties kwam hij, als agent van een Am sterdamse financieringsmaatschappij met kantoren in Den Haag en Rotterdam, in contact met mensen, die geld nodig hadden. Spoedig had hij enkele mensen geïnteresseerd voor de aankoop van auto's, welke aan de financieringsmaat schappij werden verkocht en dan in huurkoop teruggekocht. Voor alle afbe talingstermijnen waren voldaan werden de wagens echter doorverkocht en ook wel ondergebracht bii andere financie ringsmaatschappijen. Toen een en ander marcheerde waagden de heren steeds meer. Ze traden valselijk op als eige- auto's om een financierings regeling los te krijgen, verschaften zich gegevens uit de administratie van de maatschappij en onderwierpen, hun wildvreemde, wagens aan financiering, zodat die in de administratie bij twee maatschappijen voorkwamene.d. Al len zijn ï.i verzecercse oewaring gesteio. Naar wij vernemen, heeft de direc teur van „De Nationale Unie' ue ver zekering van de firma D. uit Ou. k aan de IJssel nog bij een Franse maat- scnappy offers van het beruchte verkeersongeluk uit te keren bedrag (de materiële schade aileen wordt op 2 tot 3 ton geschat) aan de slachtoffers ten goede zal komen. Hoogstwaarschijnlijk zullen eerst de ere- j diteuren van uc failliete „Unie" voo. j steld. c-lyk ge- Toch is het zo Stukspringen cl waterglas (13) Het is een algemeen gangbare lepel gebruikt, of niet. Een opvatting dat een zilveren lepel in een voorzorgsmaatregel zou alleer glas, dat met heet water wordt vol- tekenis kunnen zijn, gegoten, het stukspringen van het glas kleine beetje warmte dat dot voorkomt. Er zyn ook mensen, die minder hoog grjjpen en menen dol elke lepel deze kleine ramp kan voorkom Omdat werkelijk verbluffend, i kleine beetje wordt opgenomen, de doorslag geven, dus indien het water jui> héél klein tikkeltje te heet zou zodat de door de lepel afge i lassnorten zyn die warmte nog juist het springen va gen hitte bestand glas sou voorkomen. Dit zijn vendien nog veel zuiver theoretische gevallen die i g kan bestaan over I huishouden geen rol spelen. H recht. Maar Als het glas springt en de inhoud vloeit weg, is het een belang rijk voordeel staat. V heeft dus de keus! Wal een huishoudelijke problemen uverigens! Daarom is hel wellicht niet ondienstig eens bij anderen te kijken om te zien hoe de moeilijkheden daar zult zich bijv. heel voorstellen dat de Ned. Hoogovens veel last hebben van hoog- ovenstof, dat veel ijserdeeltjes bevat. Velnu, dit bedrijf weet van de nood 'en deugd te maken, en vervaardigt ijzer uit dat stof. Op zichzelf is dat niet zo verbazingwekkend. Maar nu de hoeveelheid ijzer die uit dat stof te voorschijn komt' Geen honderden kilo's goed ku, i opgelost. H' H Heeft U wel eens stoute dromen gehad van wandelingen in zevenmijlslaarzen? Wanneer U zo'n reus tussen de dwergen wilt zijakom dan naar Madurodam. de beroemde Haagse Miniatuurstad. Dan zult U net als Gulliver uit het be kende verhaal tot aan de knieën in een stad staan en op moeten passen om die Madurodam is een toverstad voor ieder een, die écht eens een sprookje wil beleven. U mag dil niet missen! Mg DEN HAAG - TEL. 555S16 Opening Woensdag 7 April 15.30 „Russen zijn er mee bezig Vijf vooraanstaande of deskundige per soonlijkheden hebben het Jongste week einde iets gezegd of geschreven ten aan zien van de waterstofbom. Richard Nixon. de vice-president der Ver. Staten, verklaarde in Detroit, dat in de gehele wereld de vrees voor een nieu we oorlog begrijpelijkerwijs is toegeno men als gevolg van de Amerikaanse proeven in de Pacific. Voor deze vrees is volgens Nixon vermoedelijk geen reden, want: „Mogelijk zal de H-bom, waarmee verwoestingen kunnen worden aange richt die het menselijk begrip bijna te boven gaan. juist de meest doorslagge vende factor blijken voor het verkrijgen van wereldvrede". Nixon voegde hieraan toe. dat het resultaat van een derde wereldoorlog de mogelijkheid van Rus sische zelfmoord zou inhouden. „Er be staat thans maar één cateeorie van mo gelijke aanvallers", aldus Nixon. „name lijk de Sowjet-Unle en haar vazalstaien. Zij weten echter dat wij terug zullen slaan De democratische leider Adlai Ste venson verklaarde in de Amerikaanse stad Chartotte. dat de Ver. Staten hun bondgenoten moeten inlichten over de gegevens die verkregen zijn bij de jong ste proef met de waterstofbom. Dr Herbert Evatt, leider van de so cialistische oppositie in het Australische parlement, drong aan op een speciale vergadering van de algemene vergade- Vaandrigs voortaan drie maanden op proei Niet meer automatisch tweede luitenant Op grond van een ministeriële beschik king zullen dienstplichtige vaandrigs en kornets niet meer. zoals in de practijk tot dusverre min of meer het geval was. automatisch tot tweede luitenant wor den bevorderd. Zij zullen na drie maan den dienst bU de troep beoordeeld wor den op hun capaciteiten als toekomstig officier Is deze beoordeling gunstig, dan zullen zij. na 4 maanden bij de troep te hebben gediend, bevorderd worden tot res. 2e luitenant. In het omgekeerde ge val zullen zij teruggezet worden tot de rang van dienstplichtig sergeant of wachtmeester. Voor de vaandrigs, die reeds langer dan vier maanden practische ervaring hebben, wordt deze beslissing op 15 April s. van kracht. Voor dienstplichtige onderofficieren gold een dergelijke regeling reeds ge- jime tijd Na vier maanden diensttijd •erden zij aangesteld als effectief ser- ceant of teruggesteld tot de rang van korporaal. ring der Ver. Naties om internationale contróle op de waterstofbom te be spreken. Paul Wandel, de secretaris van het centrale comité der Oostduitse commu nistische partij, verklaarde, dat zijn land zich actief met kernonderzoek bezighoudt (onlangs meldden wij reeds, dat Oost- Duitsland is begonnen met de bouw van een atoomzuil). Hier denkt men echter nog niet aan atoom- en waterstofbom men doch wel aan de bestrijding van kanker. Tenslotte schreef de wetenschappelijke medewerker van de New York Times. Laurence, dat elk land dat over ee- wone atoombommen beschikt, zich in het bezit kan stellen van waterstofbommen door een betrekkelijk (je moet weten hoe) eenvoudig procedée. Het verschil tussen een A- en e-m H-bom is althans wat de kracht betreft dat de A-bom in duizenden tonnen TNT (een hoogst explosieve stof) wordt gemeten, terwijl men de waterstofbom in millioenen ton nen van deze stof uitdrukt. „Vanzelfsprekend is ook Rusland lm staat tot het veranderen van atoombom men In waterstofbommen. In feite is het zelfs zeer onwaarschijnlijk, dat Rusland daarmee niet reeds bezig is", aldus Law-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5