Nieuwe kas en Leidse in laboratorium Hortus typen 10 vinger syst. steno: Studentenconferentie over integratie van Europa de Sinds 1 April een positiever visserijbeleid? Oefening „Bijstand Pijnacker" van de B.B. NIEUWE LEIDSCHE COUBANT 3 MAANDAG 5 APRIL 1951 GELUKKIGE SAMENWERKING Belangrijke schenking van industrie voor wetenschappelijk onderzoek Op het terrein van de Hortus Botanicus werd Zaterdag een nieuwe kas niet laboratoriumruimte in gebruik genomen, die een geschenk is van de Nederlandse stikstof producenten, aangesloten bij het centrale stikstof-ver- koopbureau te Den Haag. Deze kas, bestemd voor zuiver wetenschappelijk onderzoek, zal voorlopig onder beheer blijven van de daartoe in het leven geroepen stichting „Voedings-physiologisch onderzoek bij planten", waar van de president-curator van de universiteit te Leiden het voorzitter schap bekleedt. Het nieuwe complex, voor welks ope ning grote belangsteUing bestond, om vat op de begane grond een grote kas met laboratoriumruimte, terwijl boven twee kleine kassen met kleinere onder- roekvertrekken zijn ingericht. Ook vindt men er een kantoor. Vele instrumenten en installaties staan in al deze ruimten het wetenschappelijk onderzoek ten dienste. Tot voor kort beschikte de Leidse Hor tus slechts over laboratoriumruimte on der de Victoriakas; deze bood niet vol doende gelegenheid voor het thans in het nabije verschiet liggende onderzoek. Het is te begrijpen, dat prof. dr T. H. den Honert, directeur van het botanisch laboratorium en de Hortus, die tevens het directoraat van de nieuwe stichting bekleedt en in die functie de leiding heeft van de onderzoekingen in het nieu we complex. Zaterdag vele woorden wil de gebruiken om in het bijzonder de schenkers en verder de uitvoerders van het plan hartgrondig dank te zeggen. De heer A. H. Ingenhusz. president commissaris van het centrale stikstof verkoopbureau. sprak de overdrachtsrede uit. Hij gaf een korte maar duidelijke schets van de vooruitgang van de Ne derlandse landbouw en wees er op, dat de opbrengst van de gewassen is ver dubbeld en dat deze gelijke tred heeft gehouden met de toeneming van de be volking. De landbouwvoorlichting en het landbouwonderwijs waren in deze vooruitgang twee belangrijke factoren. In geen land ter wereld zijn de opbreng sten per hectare zo hoog als in Neder land. Dat wil niet zeggen, dat wy er nu zijn, sldus de heer Ingenhusz. De natuur ver bergt nog vele geheimen, zodat wij nog niet èlle landbouwkundige en biologische wetmatigheden kennen. In dit verband duidde spr. op de lacune ten aanzien van de verhouding van de plant tot de bo dem. Hij schetste de betekenis van de aanwinst voor de Hortus, die vooral zal worden gebruikt om het opnemen voedingszouten door de planten n gaan. Het tot stand komen van dit (Advertentie) blind rhythm. >4 talen (130 letter grepen p. mlnnnt) Gegarandeerd In 23 maanden klaar. Aanvang dagelijks. Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 69 Telefoon 26558 Benoeming De heer F. de Vries, leraar N.O. te LeJ- den, is benoemd tot lid van de technische raad van de H.C.N.N. (hoofdcommissie voor de normalisatie in Nederland). plex zag hij als een vrucht van een ge lukkige samenwerking tussen de weten schap en de industrie. Spr. hoopte, dat professor Van den Honert in de nieuwe ruimten gelegenheid zal vinden zijn fijn zinnige exoerimenteerkunst voldoende te ontplooien. Juistere instelling Dr J. E. baron de Vos aanvaardde het geschenk trie aan de wetenschap n< i Steenwijk de indus- herende stichting. Aan de hand var sprekende voorbeelden uit de geschiede nis toonde hij aan, dat er in de univer sitaire wereld een juistere instelling ter opzichte van de levende natuur is ont staan. Hij aanvaardde de schenking met grote dankbaarheid. Het feit. dat noodzakelijke uitbreidin gen van de universitaire apparatuur door het ontbreken van de nodige financiële middelen achterwege blijven, vervult ons wel eens met bezorgdheid, aldus dr Baron de Vos van Steenwijk. De ver fijning van de wetenschap stelt nu een maal steeds hogere eisen. Een handrei king als deze stelt de universiteit dan ook des te meer op prijs. Nadat prof. dr H. J. Lam zijn naaste collega (prof. Van den Honert) had ge luk gewenst, nam prof. Van den Honert tenslotte achter de katheder plaats om de schenkers en de uitvoerders dank te betuigen. Toen het officiële samenzijn was afge lopen, begaven allen zich naar de i we kas, waar ook verversingen werden rondgediend. Men maakte van deze ge legenheid gebruik om tevens het ver bouwde gedeelte van het botanisch labo ratorium te bezichtigen. Accordanto gat goed concert in De Burcht Een corps, dat de aandacht gaat trekken De thans vierjarige accordeonvereniging Accordanto gaf Zaterdagavond een uitvoering in de grote zaal van De Burcht, een ruimte, die voor het maken van ernstig bedoelde muziek maar weinig geschikt is. Men mag hopen, dat de architecten van vergaderzalen in de toekomst méér rekening zullen gaan houden met de eisen der acoustiek. Zij mogen dan vóór alles breken met de fatale gewoonte, tonelen te construeren, die geen deel uit maken van de zaal, zodat een deel van het geluid als door een koker naar ongewisse hoogten verdwijnt. Hoeveel Accordanto verkeert in de wel zeer ge lukkige omstandigheid, de eigen leer meester als dirigent te bezitten De heer Lauw Boellaard, die als leraar aan de Toonkunstmuziekschool steeds meer 'leer lingen om zich heen heeft verzameld, is met onvermoeide ijver bezig, het goed recht van het accordeon als volwaardig muziekinstrument te bewijzen. Kij toont zich daarin een bekwaam pleitbezorger, die mag ondervinden, dat de erkenning, tot in de betere kringen toe gaat komen. Met het door hem gevormde orkest werkt hij doelbewust en energiek verder. Hier is geen sprake van een gemakkelijk dilettantisme, waarmee nooit iets te be reiken valt; hier wordt gestudeerd langs de vaste lijnen der accordeon-methodiek. En de heer Boellaard controleert zijn mu zikanten om zo te zeggen, van dag tot dag. Het is geen wonder, dat dit orkest in de vrij korte tijd van zijn bestaan zo sterk is vooruitgegaan. We waren nu in staat drie uitvoeringen van het lopende seizoen met elkaar te vergelijken en kwa- tot de conclusie, dat Accordanto een snelle ontwikkeling doormaakt De toonvastheid, precisie, windbeheer- sing, expressie en niet in de laatste plaats het samenspel zijn in kwaliteit wel zeer verbeterd. Opmerkelijk is ook het nauwe contact met de dirigent, waardoor het spel een levendige, natuurlijke uitdruk king krijgt. Ook de klank op zichzelf is, door het juiste gebruik van de voor alle stemmen geëigende instrumenten, vol re ef en vaak uitgesproken fraai. Dit ensemble trekt reeds nu de aan dacht en dwingt tot luisteren, stiller was het niet in zaal dan lar geleden. Een stevige basis is gelegd en de boven bouw kan beginnen! Als het orkest met dezelfde toewijding i musiceervreugde hiermee voortgaat, heeft het ongetwijfeld een mooie toe komst. Zoals ook de beschermheer, de heer Q. van Trigt (voorz. Ned. Accordeonisten Associatie) in zijn openingswoord zei, itreeft men geen goedkope successen na door het spelen van graag gehoorde popu laire nummers. Allereerst komen de oor spronkelijk voor accordeon geschreven werken (die, dank zij componisten als Opening Start-expositie in de Boerhaave-zalen Mr Janssen over de „onbegrijpelijkheid" van de moderne kunst Zaterdagmiddag werd onder grote belangstelling in de oude Boerhaave- zalen de Start-tentoonstelling geopend. Het woord werd gevoerd door mr J Janssenhoofd van de afdeling beeldende kunst van het departement van O., K. en W., die de geschiedenis van de Start-beweging in het kort be lichtte, en door wethouder J. C. van Schaik, die de tentoonstelling opende. grote publiek. Iets anders is. dat hij met zijn hart dicht bij het volk moet leven. De overheid moet behalve de kun stenaars steunen ook pogen de mass: van de bevolking meer begrip voor kunst bij te brengen. Spr. dacht, dat in die rich ting al belangrijke winstpunten warer behaald, zo bijvoorbeeld door het mo derne tekenonderwijs, waardoor d< jeugd leert zichzelf in lijn en kleur uit te drukken. Is er zo vroeg spr. zich af al niet een waardevol contact ontstaan tussen het opgroeiende geslacht, dat dit moderne teken-onderwijs genoot, en de moderne kunst? Met de beste wensen voor het welsla- sn van de tentoonstelling en vooral voor m meer intensief contact van de bevol king met deze kunst verklaarde de wet houder de tentoonstelling voor geopend. Mr Janssen, die naging, hoe uit de com missie voor de Koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst een beweging groeide, behandelde in zijn inleiding ook de veelvudig voorkomende mening over de „onbegrijpelijkheid' van de moderne schilderkunst. Spr. vond het een „onbe grijpelijke klacht", omdat deze kunst niet begrepen, maar doorvoeld moet worden. Onbegrijpelijk noemde spr. het, dat er nog zoveel winkels zijn, die stukjes doek met kloddertjes verf er op voor kunst verkopen, begrijpelijk echter wèl, dat niet iedereen de modernen kan aanvoelen. Mr Janssen wees er op, dat de kunste naar in zijn werk iets wil meedelen van zijn eigen innerlijk en van de reacties van dat innerlijk op de omgeving. Hij hoopte, dat er veel discussie over het werk van Start zou ontstaan, want daaruit moet toch het begrip groeien. Spr. hoopte óók, dat de belangstelling van de studenten in de universiteitsstad Leiden groot zou zijn. Wethouder Van Schaik begon zijn ope ningswoord met een verklaring keuze van de Boerhaavezalen als exposi tieruimte. De vertegenwoordigers v departement, aldus de wethouder, eerst wat huiverig voor deze zalen, die nu niet bepaald in een deugdelijke toe stand verkeren en gelegen zijn in buurt, waar sanering hoogst noodzakelijk is. Toch is de vertegenwoordiger van O., K. en W. er anders over gaan denken. De wethouder vertelde heel in het kort lets over de historie van dit eeuwenoude complex en betoogde met klem, dat het voor Leiden bewaard moet blijven. Dat echter niet alleen: het oude Caecilla- gasthuis moet weer een functionele be tekenis krijgen in het stadsleven. Het ge meentebestuur denkt aan een cultureel centrum en stimuleert zoveel mogelijk alles, wat deze plannen in de hadn kan Komende tot het eigenlijke onderwerp van de middag, trok de wethouder parellel tussen de schilderkunst van heden en het oude gebouw, waar thans geëx poseerd wordt. De schilderkunst daag staat ver van het volk af. Ook de schilderkunst moet weer functioneel in het leven worden ingeschakeld. De vraag, wie voor de verwijdering •en kunstenaar en volk verantwoordelijk gesteld moet worden, beantwoordde spr. met een verwijzing naar de pot en de ketel. Nadrukkelijk betoogde de wethou der echter, dat de kunstenaar daarom niet mag knipogen tegen de smaak Agenda voor Leiden Maandag Stadsgehoorzaal, half 3, 8 uur en half 10: modeshow C. en A. Burcht, 4.15 uur: inschrijving kinder wedstrijden Koninginnedag (912 jaar). Dinsdag Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3, 8 uur en half 10: Modeshow C. en A. Burcht, 4.15 uur: inschrijving kinder wedstrijden Koninginnedag (912 Jaar). Zuiderkerk, 7.45 uur: Lelds Acad. Kunstcentrum, Jean Pierre Rampal (fluit) en Robert Veyron-Lacroix (piano). Prediker, 8 uur: Chr. Metaalbewer- kersbond, extra vergadering over de nieuwe ouderdomsvoorziening, spreker de heer H. Bijker. Kleine Burcht, 8 uur: motorclub De Sleutelstad. Rijksmuseum van oudheden, 8 uur: di B. H. Strieker over de Libyers. Woensdag Stadsgehoorzaal, 11 uur, half 3, 8 uui en half 10: modeshow C. en A. Volkshuis, 8 uur: K. en O., parallel- cursus „Keukengeheimen" door mevrouw D. L. Creughton-Eldering. Schuttershof, 8 uur: Kon. Ned. Midden standsbond, mr F. Portheine over de Mid denstandsnota. Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Matthaeus- Passion door Ex Animo en Rott. Philh. Orkest. Burcht, 7.45 uur: Leids Acad. Kunst centrum, een-acters door L.S.T. en T.V. S.L. Schouwburg, 8 uur: „Mariken Nieumeghen' 'door het Rott. Toneel. Kleint Burcht, 8 uur: Genealogische Vereniging, C. Postma uit Vlaardingen /er de bronnen van het onderzoek. Antonius-clubhuis,, 8 uur: propaganda- avond van de Leidse melkhandel. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 half 9: zitting voorlichtingscommissie prij- Tentoonstelllngen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m 5 April). Prentenkabinet, 2—5 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Würthner, Rixner en Van Orsouw steeds in aantal toenemen) in aanmerking. En verder natuurlijk geschikte arrangemen ten. We hoorden nu van Würthner de Ouverture in C, van Rixner de Ouver ture „Bagatelle", een zeer geslaagde ver tolking van een „Walzertraum"-selectie, het „Cavalleria"-intermezzo en de Accor- danto-mars van Van Orsouw. De jongeren, in het B-corps verenigd, speelden veel eenvoudiger werken (o.a. „Balalaika-Souvenir" van Joh. B. Kok), toonden, dat over hen al dezelfde geest als van de A's vaardig is. Hun con centratie was zeer te prijzen. Het tweede deel van de avond werd verzorgd door Mary Helvoirts Cabaret. Joh. van Wolfswinkel Gevestigde en vertrokken personen In de week van. 29 Maart t/m 3 April Te Leiden vestigden zich: W. L. Allaart-Baaxt en Fam., Tem- minckstr. 30; E. Bax, li. verpleegster, Witte Singel 27; S. J. Besselink, beroeps militair, Morsstraat 62-64; T. W. Boon man, Korp. KL, Morsstraat 62-64; L. J. M. Bos, secretaresse, Bakh. Razeboom- str. 1; A. M. F. B. Crousen, Oude Vest 199AG. Eikelboom, beroeps sergeant, Suringarstr. 23; J. J. den Eisen 1.1. ver pleegster, Hooigracht 15; H. Evertse, Thorbeckestr. 42; M. J. Faase, maatsch. werkster, Morssingel 8; J. H. P. Foppen en Fam., ontvanger inv. en acc., Hart- manstr. 33; T. W. Giesen, beroeps mili tair, Noordeinde 52; S. M. J. Grevelink, Herengrt 9; C. M. in 't Groei, naaister, Zoeterw. singel 18; J. E. Holl en Fam., sahryver Verif Rtfkszeeinstr., Djjkstr. 27; P. van Houten, winkel-chef, da Costastr 58, J. M. A. van Gool-Joosen, RUnsb.weg 128; M. M. Streng-Kempen, Ründykstr. 103; G. van der Koofl, verpleegster, van 't Hoffstr. 7; J. Leeflang, transporteur, Langegrt 153; J. G. van der Meer, sla gersknecht, Boerhaaveln 19; B. J. M. van Meurs, Dahliastr. 6A; J. Pleit, majoor monteur, Noordeinde 2A; J. van Ryn, ge- zinsvereorgster, Rjjnkade 5; H. M. A. var Schaick en Fam.. slager, Haarl.str. 246: T. M. Schouten 1.1. verpleegster, Rtjns- burgerweg 10; Jonkvr. L. C. Grev Twiss Quarles van Ufford, Burggraven- In 239; J. van der Veen, dienstbode, Rjjnsb.weg 23; J. H. Visser, Plantsoen 95; J. L. Webster, a./b. „Moeders wil" llgg. Langegrt 117; H. W. van West. arts, Boerhaavelaan 17. Uit Leiden vertrokken T. M. G. Alkemade Boerh.ln 16, Noord- wjjk, Voorstr. 56; D. Alken en Fam., St. Buysingstr. 32, Verenigde Staten Noord Amerika; C. G. Berkelbaoh der Sprenkel, Leeuwerikstr. 16, Haarlem, J. v. Lenneppln 10; P. J. Blaauw, Haarl. str. 247A, Rotterdam, Zw. Janstr. 138; C. Kruidenberg-Boot, Bakkerkorffstr. 4A Amsterdam, O.Z. Voorb.wal nr 162 II; J. G. Boudewyn, Morsstr. 62/64, Ossen- dreoht, Prov. weg 40; M. M. Bouwes Ba- vinck, Rapenburg 17, Helmond, Kr. Steenweg 4; J. W. Breeman en Fam. Zoeterw. Singel 21, 's-Gravenhage, Sport- laan 1224; H. Broekmeyer en Fam., Nieuwstg 31, Gorssel, Bolmanweg 7; T. P. J. de Bruijckere, St Jecobsgrt 1, 's-Gravenhage, Noordpoiderkade 290; G. H. Cassutto, Nieuwstg 2, 's-Gravenhage, Badhuisweg 86; A. Kret-Cra-ma, Varken markt 7, Alkmaar, St Annastr. 27; J. K. Donker, Herengrt 96, Dordrecht Burg. de Raadtsingel nr 4; B. A. van Ek, Pr. Frederikstr. 10, Katwyk, Drieplassenweg 17; D. Evers, Stieltjesstr. 40, Zoeter- woude. Weipoort 13; T. van Gorsel, W. de Zwygerln 3A, Voorschoten, Voordorp- str. 18; G. P. de Graef en Fam., Doeza- str. 7, Rotterdam, L/isstr. 19 B; H. Gulde- mond en Fam. Leeuwkenstr. 16, 's-Gra venhage, Gasseltsestr. 3; J. Blom-Have- Iaar, L. RjjndUk 5, Delft, Lange Geer 48; C. J. van der Heijden, Noordeinde 2A, 's-Gravenhage, Pasteurstr. 199; A. J. Hoek, Transvaalkade 8A, Den Helder Buitenhaven 5; B. J. V. Horak, Cobet- str. 8, Voorburg, Parkweg 225; A. Huls bos, Zijlsingel 73, Castricum, Dujnen- bo9ch 3; S. A. op 't Hof-Johnson en Fam., H. Riindtfk 242, Den Helder, J. Verfalllewg 462: H. M. Kerkhof, Hooi gracht 11/29, Breda, Mgr Hopmansstr. 2; G. J. A. Koehorst, Garenmarkt 28, Oegst- In „De Haven" te Wassenaar Het afgelopen weekeinde hebben tal van studenten zich beraden op de pro blemen rond de integratie van Europa en de positie die de mens van vandaag hier bij inneemt. Deze conferentie was geor ganiseerd door een groep studenten in samenwerking met de Geref. studenten predikant, ds G. Toornvliet, en vond plaats in „De Haven" te Wassenaar. Als sprekers waren uitgenodigd de heer ThUs Booy en mevrouw dr E. Beerman de Roos. De heer Booy besprak Zaterdagavond ln het bijzonder de noodzakelijkheid en de mogelijkheid van de integratie. Op duidelijke wijze schetste hij aan de hand van historische feiten het verval van Europa. Spreker vergeleek de positie van het Europa van vóór 1914 met de plaats, dia Europa thans inneemt. Toen: poli tiek. economisch en wetenschappelijk een centrum. Thans: politiek en economisch afhankelijk en wetenschappelijk in zien gedaald. Teven wees de heer Booy er op. dat integratie van Europa in dc lijn der his torie ligt. Enerzijds is het noodzakelijk, dat de individueel zo verzwakte staten zich aaneensluiten tot een verenigd Europa om niet tol een volkomen val te geraken. Anderzijds legde spre ker er de naduk op, dat integratie Europa niet gelijk te stellen is aa redding van Europa. Hiervoor is veranderde geestelijke instelling eerste eis. In het levendige gesprek, dat op dit referaat volgde, werd op verschillende punten dieper ingegaan. Speciaal vraag of het een Christen geoorloofd is. aan een Europese Defensie Gemeenschap deel te nemen, vormde een punt van In de kamDdienst, die Zondagmorgen geleld werd door ds G. Toornvliet, werd er op gewezen, dat de mens verantwoor delijkheid draagt en zich hiervan be wust moet zijn. Mevrouw dr Beeman liet in haar le zing uitkomen, dat er voor de mer Europa alleen een toekomst en eer staansmogelijkheid is door een totale gerichtheid op Jezus Christus. De conferentie werd besloten met geanimeerde discussie rond het haard vuur. Heel duidelijk kwam dit weekeinde naar voreri. hoezeer de studenten het werk van ds en mevrouw Toornvliet op prijs stellen. B. H. Hoe vind je ze? Prima Prima V1SSER1JGOLF Het visserijbedrijf is de afgelopen weken op een positieve wijze in de pu blieke belangstelling terecht gekomen de oorzaken daarvan zijn in vak kringen bekend genoeg om ze hier nog eens te herhalen. Al mag dat be drijf dan door zijn individualistische inslag een bepaalde en soms sterke afkeer van openbaarheid hebben, tegen de publicaties, die rond de verre visserij en de visserijnota zijn verschenen kunnen moeilijk argumen ten worden aangevoerd en naar ons oordeel, maar dat is natuurlijk gebaseerd op een vooroordeel heeft openbaarheid nog nimmer kwaad kunnen stichten, zolang deze publicaties in vertrouwde handen waren. Er gaan zich van al deze grote feiten i hun ganse nasleep van gebeurtenissen 1 duidelijker contouren aftekenen, dan :n week of wat terug mogelijk leek. Het antiwoord van de minister op het plan Tinbergen is voorlopig in hoofdzaak kwestie van de productiesector, al moet de handel het verloop wel degelyk het oog houden, wil de sanering een evenwichtige opbouw van het hele be drijf tot gevolg hebben. Zo beiden zou de nog door de volksvertegenwoor- geest, Regentesselaan 32; J. C. de Kok, Varkenmarkt 7, Alkmaar, St Annastraat 27; C. Korswagen, v. Oldenb.veltstr. 40, Amsterdam, Lomansstr. 88 B; A. N. La- meris-Kos, Paviljoenshof 13, Utrecht, Oudeskerkhof 22 bis; J. Kuivenhoven, Waerdgrt 20, Brunssum, Pelgrimsweg 55, Graaf W. J H. v. Limburg Stirum. Hout straat 6, Rotterdam, Calandstr. 55; W. Lootj, 3 Octoberstr. 21A, Australië; Maitimo, Rynsb.weg 10, Katwtyk, Kamperf. pin 3; B. F. Meihuizen. H. de Grootstraat 5, 's-Gravenhage, Ieplaan 13; L. Tjallingii-v. d. Meulen Fam., He rengrt 14, Bergen N.H., Kerkedijk 6; J. P. Meijer en Fam., Raamstg 7, Australië; W. Mom, Gerecht 10. 's-Gravenhage. Be- zuidenhoutseweg 235 A; K. Otten en Fam., Clarenstg 26, Hoogeveen, Elim 14; M. M- van Pernis, Rapenburg 59, Haarlerramer- Reigerstraat 37; S. A. Rissik. Ge recht 5, Amsterdam. Koningsin 62; H. Robbers. Pioenstr. 37, Roosendaal ca NB. we Madestr. 79; J. de Rijk, Tib Sie- genb str. 17, 's-Gravenhage. de Bruijne- straat 72; L. S. S. Schenkelaars, Heren gracht 100, Hoogland, Kerkln 18; A. Sleg- tenhorst en Fam. Druivenstr. 31, Austra lië; C. A. Slierings en Fam., P. Heinstr. 3, Leiderdorp, Berkenkade 12; F. Smit. Nw Rijn 34a, Alblasserdam, Oost-Kin derdijk nr 193; J. H. Stasse en Fam., Lam- mensch weg 105, Amsterdam, Bestevaer straat 109II; A. Steenbergen, Balistraat Rotterdam, Waalhaven OZ 50; A. M. H. Straatman en Fam.. H. Rijndijk 199. Zoetermeer, Voorweg 103; H. Strengers, Meidoornstr. 41 's-Gravenhage, Ant Duyckstr. 102; X, E. de Sturler, Hoge- woerd 128, 's-Gravenhage, Hoefbladln 103; C. Swaan en Fam., Fr. v. Eedenln 6, Haarlem, Roerdomppln 11; B. Tulner, J. Goijenkade 40, Wageningen, Hoogstr. i; J. Verhoeven, Rapenburg 27, Rot terdam. Koraalstr. 21a; D. de Vlieger, Oude Vest 199a, Rotterdam. Ungerpln 19a; P. W. Vogelaar, F^gelstr. 30, Sassen- heim, Hoofdstr. 209; J. Voorburgh, Ra penburg 60, Rotterdam, Kamillestx. 39; J. Smit-Vos, Kraaierstr. 3a, 's-Gravenha ge. Draaistraat 17; L. T. de Vos, Plan tage 4, Beverwijk, Wijk aan Duinerweg 12; W. M van de Wall, Groeneveldstich- ting 4, Deventer, Singel 11; A. L. van Weizen en Fam., Damln 16, Canada; A. der Weij, Drie Octoberstraat 45a, Zwolle, Vondelkade 18; A. H. van Wier, Ryitób. weg 10, Oegstgeest, Terweeweg 1; F. C. Wildervanck, Boerh.ln 20. Amster dam. Reguliersgrt 9; A. Boekwijt-Woes- tenburg en Fam., Rapenburg 51. Ede Gld.. Proosdijerveldweg 49 I; C. C. Zandvliet Fam.. Borneostr. 8a, Australië. Te Alphen aan den Rijn was hef hoold- lrwartier gevestigd Mede door onze werkzaamheden bij de B.B. waren we in de gelegenheid de oefening „Bijstand Pijnacker", die Zaterdagmiddag werd gehouden, op „het hoofdkwartier" mee te maken. Dit hoofdkwartier was dan de commandopost van het kringhoofd van de B.B. Zuid-Holland III, die tij delijk in het raadhuis te Alphen was gevestigd, terwijl ook de verbindings dienst in een der kamers was ondergebracht. Tijdens deze oefening bleek, dat een der peilers, waarop de B.B. steunt, de onderlinge hulp, naast de zelfbescherming een onmisbare factor is in het bestaan van deze instelling. Bij deze oefening ging men er van uit. Dergelijke oefeningen laten de bovol- dat Pijnacker, die met 21 andere gemeen ten de geroemde kring vormt, door een bombardement met brisant- en brand bommen zwaar was getroffen. Er was dus brand, er waren huizen ingestort en zwaar en licht gewonden vroegen hulp. Voorts moesten doden worden afgevoerd. Deze gefingeerde ramp was zo groot, dat Pijnacker, na het eigen materiaal te hebben ingezet, op hulp van buiten was aangewezen. Die kon dan worden ver strekt via de commandopost te Alphen aan den Rijn. Toen de berichten van de ramp hier binnen kwamen, werden deze op een kaart verwerict en binnen korte tijd had men een min of meer volledig begrip van de omvang van hef gebeurde. Zo wa6 er een vuurfront van 400 meter lengte, waarvoor hulp werd gevraagd. De zwaargewonden werden in een verzamel plaats gereed gemaakt voor het vervoer naar Gouda, aangezien de weg naar Delft versperd zou zijn. De waarnemend kringcommandant brandweer kreeg nu te beoordelen, welke eenheden hy zou zenden. Dit deed hij uiteraard aan de hand van allerlei ge gevens. De heer Vos dirigeerde er tenslot te een zevenital brandweereenheden heen, van de meest dichtbij gelegen plaatsen, samenwerking met de plaatselijke brand- Deze eenheden gaven in Pijnacker weer spoedig water, totdat het „branden geblust" kon worden gegeven. Alle berichten kwamen op de centrale post te Alphen aan den Rijn binnen, van waaruit ook weer alle bevelen moesten worden gegeven. Hier klopte dus het hart van de gehele beweging en men hac' er de handen vol werk. Veel werk were vooral geleverd door de actieve verbin dingsdienst met haar telefonisten cn or donnansen. Om vier uur kon hef sein in rukken worden gegeven. king zien, dat de B.B. een levende orga nisatie is en zij geven de B.B.-er-s zelf de stimulans zich steeds beter met elkaar te verstaan, zodat zij geheel op elkaar raker, ingewerkt Uw verslaggever hoopt bin- oefening vanaf het „rampgebied" te kun nen niet al te lange tijd een dergelijke ncn verslaan Voor Simavi 2787 De Zaterdag te Leiden gehouden straat collecte ten bate van Simavi heeft f 2787 opgebracht. Gevonden voorwerpen Portefeuille, veilingkisten, kinderstep, bus inh. gember, schaar, paraplu, arm band, ringetje, sjaal, muts, alpinomuts, buitendand (auto), kinderschoentje, bank biljet, portemonnaie. schooltas, vulpen, trap, plastic étui, paardendek, halsket ting. broche, zwembroek, schooi maand- kaart. gymschoenen, wanten, handschoe nen, leesboek, hoofddoek, padvindersriem, horloge, pet, sleutels, sigarettenaansteker, wieldop van auto, kindertasje, zadeldek, dop van benzinetank, tabakspijp, breek ijzer, muntbiljet, konijn, schaal van weeg schaal. oorbel, bril. boord, studieboek, boodschappentas, ceintuur, identiteits kaart (volleybalbond), schoudertas, blous- je en jurkje, uitlaat van motorrijwiel, badpak, steunzool, rozenkrans, hamer cn stuk ijzer, pakje inh. gordijnstof, rijwiel- tas. rijwielhandpomp, kerkboekje. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10 op Woensdag en Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur. Telefonische Inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. diging te bekrachtigen maatregelen betere stimulans tot éénwording van bedryf schuilen, dan velen in de toekom stige PBO durven te onderkennen. Gro tere aanvoeren zullen er op den duur het gevolg van kunnen zijn en dan zal het handelsapparaat klaar moeten zijn, om de sterkere stroom op te vangen. De Tzonne wordt ln het midden deze week in IJmuiden terugverwacht de tweede reis naar de IJslandse wa teren is onder betere voortekenen be gonnen dan de beide eerste. De koolvis is imimers door het feit. dat vele traw lers op haring zijn overgegaan, r waard geworden en de Tzonne heeft deze rondvis ongetwijfeld weer een mooi vang et je bij zich. De reisduur is paar dagen korter, dc totale aanvoer ongeveer op het zelfde niveau als de vorige reis en al met al kon de vis- moelfabriek er wel eens niet aan te pas hoeven komen Dat de koolvis een betere kans gaat ma-ken, bleek wel uit de prijzen, die tegen het eind van de vorige week v< zijn gegeven: tegen de ƒ60 per kist, waarvan ook de gullen profiteerden er zullen profiteren. En dan is ook eens tt zien, hoe de binnenlandse handel rea geert op de nieuwe roodibaars, als ten minste België er niet zal opspringen. De IJsland-aanvoer kan. wanneer zij enige regelmaat krijgt, de spoeling voor de Noordzeeschepen uiteraard dunner maken. Wanneer dat gaat gebeuren, kan er niets anders achter vandaan komen, dan een nog intensiever aanvoer van makreel en haring. Waarbij de conser- venfabrieken wat de makreel betreft alleen maar wel zullen varen, want die hobben het sinds begin Maart krap gehad. Was er vorig jaar om deze tijd al overvloedig makreel, die op de wereldmarkt graag te ruimen keer zit alles op de SH-verpitjea en daar zien de conservenmensen voorlopig nig heil in. Aan die kant van het be drijf begrijpt men dan ook niet, dat de reders hun schepen met zoveel nadruk op de kleine haring afsturen, tenzij de oplossing gevonden moet worden in de veelomstreden „haringpot", die te gelijken ls met een suikerpot reders zouden dan de vliegen zijn, die er voor zorgen zoveel mogelijk binnen te krijgen. Hoe het ook zij er is beweging ge noeg in het bedrijf. Er is beweging ook in de Benelux- affaire, die zo langzamerhand van eer verontrustende lange adem blijk gaat geven. Thans kan er dan op beperkte schaal kleine vis naar onze Zuiderburen worden gezonden en dat betekent IJmuiden zeker een marktverruiming voor de gewilde grote kleine schelvis bijvoorbeeld. Direct achter het getem perde optimisme rond zulk een markt verruiming echter staat de vrees een plotselinge duikeling van de pryzen in België, met alle risico's voor de han del van dien. Dat het gevaar er is staat voor ons vast, ook al meent de handel, dat zij „vast" verkoopt. Er is een duidelijke kentering in de visserij waar te nemen. Op één April begon naar wij hopen een positief vis serijbeleid. dat zich in de steun aan de verre visserij al enigszins ging aftekenen. Hoe groot de gevolgen zullen zijn, moet nog worden afgewacht dat ze zullen komen lijkt onbetwistbaar. Colombo wordt verbouwd De trawler Colombo, die thans op de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge wordt afgebouwd en daarna vertrekt r.aar Rio de Janeiro, wordt verbouwd. Het visruim wordt voorzien van een complete koelhuis-installatie, met het oog op het vissen in de tropische wateren. De Toronto, het zusterschip, blijft voors hands eigendom van de rederij Batavia te IJmuiden. Een tweede zusterschip is bestemd voor een Braziliaanse rederij. De Maria van Hattum had Zaterdag met vijf kustloggers en wat kleine vaart het rijk alleen. Het sohip voerde kisten schelvis. 55 kabeljauw en gul. 80 radio. 450 makreel. 135 wijting, 40 varia en 400 stuks stijve kabeljauwen. De ove rige schepen zorgden onder meer voor 20.000 kilo tongen. Haring: slap en goed Eén van de loggers verscheen met een helaas zeer slappe kwaliteit Silverpitha- ring, die dan ook niet meer dan f 10,50 tot f 12 opbracht; er was echter een scheepje goede haring, waarvoor van f 15 tot f 12 werd gegeven. De makreel zat tussen de f 21 en f 18. Regels weg. kisten blijven De rijen stijve kabeljauwen gingen aar België voor f 80 tot f 67, maar de kisten dikkoppen verdwenen naar het binnenland en brachten van f 94 (voor de trawlerkwaMteiten) tot f 52 (voor die van de loggers) op. Behoorlijke rondviskoera Dc overige rondvis was eveneens re delijk aan de prijs en voor de grote en middelgul betaalde de handel bijvoor beeld rond f 33. terwijl de torren bij de f 26 terecht kwamen. Wijting maakte er f 27 tot zelfs f 31 van en de grote schel vis is voor f 40 verkocht, terwijl er tot f 50 neergeteld werd voor de middel soorten. Kleinmiddel kwam daar nog weer eens f 5 per kist bovenuit en de pennen deden f 54 met f 38 tot f 32 voor de braadjes. Grote naar de Brit L)e Engelse handel kon de grote schol len weer gebruik en betaalde voor de grove van f 18 af, voor de grote en mid del f 23 en de zetschoilen zijn voor f 34 tot f 26 betaald; de enen verdwenen te gen f 34 tot f 23. De tweeën en drieën bleven hier voor respectievelijk f 24 tot en f 15 tot f 12. De Franse promotie te Leiden Zoals men weet is een vroegere pen- sionnaire van het Maison Descartes te Amsterdam. Paul Dibon, leraar bij het Franse middelbare onderwijs en thans verbonden aan de Mission Universitaire van de Franse ambassade in Nederland, te Leiden gepromoveerd op een proef schrift: „l'Enseignement philosophique dans les universités Néerlandaises l'époque pré-cartésienne". Dit feit, aldus de Echos de France, verdient om meer dan één reden vermeld te worden. Het promoveren van een Fransman aan een Nederlandse universiteit is een bewijs van de versteviging van de Frans-Neder landse culturele betrekkingen. De heer Dibon is thans aan een tweede proef schrift bezig over Les développements du cartésianisme aux Pays-Bas, dat hij aan de Sorbonne te Parijs zal verdedigen. Raad van Leiden ergadert m 2 uur. Prof. Wisse komt spreken. Voor de verdrukte Protestanten ln Spanje komt prof. G. Wisse een spreek beurt vervullen ln het kerkgebouw van de Geref. Gemeente, dat gratis voor dit doel is afgestaan. Deze bijeenkomst ls bepaald op Donderdag 29 ApriL Rondleiding op expositie van „Start" Morgenmiddag van 3 tot 5 uur zal ds heer J. Mulder, Jurylid van de Konink lijke subsidie voor vrye schilderkunst, een rondleiding houden op de „Start" tentoonstelling ln de Boerhaavezalen. Deze rondleiding is bedoeld voor leder die belang stelt in dexe tentoonstelling en de hedendaagse kunst ln het alge- B.B. - Eendracht maakt macht Bureau B.B. Lelden: Langebrug 56, telefoon 30441 en 30442 Nieuwe vogelvereniging opgericht Onder auspiciën van de Nederlands® bond van vogelliefhebbers ls ln da Kleine Burcht een vergadering van vo gelvrienden gehouden. De heer L. Cavé gaf een uitvoerige beschrijving van de vogelllefhebberij en besprak de levens voorwaarden van een vereniging, die in hoofdzaak de liefde tot de vogels moet uitdragen. Hij betreurde het, dat cr nog elementen zyn die deze liefhebberij ia dienst stellen van geldelijk gewin. De 25 aanwezigen hebben samen een vogel vereniging opgericht, waarvan het be stuur als volgt werd samengesteld: L. Cavé, voorzitter; H. Zandvliet, secreta ris; W. Potters penningmeester en J. M. Stouten, algemeen adjunct. Er zijn plannen om te zijner tijd een commissie in het leven te roepen die in verking met andere verenigingen op dit gebied een zo doeltreffende mo gelijk actiecomité kan vormen, ten einde de vogels ln een vorstperiode bi] te staan. De naam van de nieuwe vereniging ls Leidse vogelvereniging Vogelweelde. Tot dusver hebben zich reeds 35 leden ge meld. Het secretariaat ls gevestigd Ja- vastraat 52a, Leiden. Suriname-avond De Broedergemeenschap te Zeist geeft Donderdagavond om acht uur in de Zui derkerk een vertoning van films over de zending in Suriname. Leidse chefkok bij de Lloyd gehuldigd De heer N. van Haarlem te Leiden, chef kok bij de Kon. Rotterdamsche Lloyd, was 25 jaar bij de maatschappij in dienst. Samen met een groot aantal andere Jubi larissen van de Lloyd is hij Zaterdag ln de Rivièrehal te Rotterdam hartelijk ge huldigd. De jubilaris kreeg een horloge. Het congres te Noordwijk Invloed pharmaceutische middelen tegen alcohol De deelnemers aan het te Noordwijk door de Wereldgezondheidsorganisatie be legde Europese congres over genezing en voorkoming van alcoholisme hebben Vrij dag gedebatteerd over de invloeden van pharmaceutische middelen tegen alcohol misbruik. Daarbij werd telkens weer de nadruk gelegd op het feit, dat deze mid delen het alcoholmisbruik wel doen op houden, maar geen genezing van alco holisme betekenen. Het bleek dat in ver schillende landen, afhankelijk van de sociale omstandigheden, verschuilend® pharmaceutische middelen de boventoon voeren. Voor- en nadelen van deze mid delen werden uitvoerig besproken. In de middaguren brachten de congressisten een bezoek aan Haarlem en Amsterdam. De besprekingen werden vandaag hervat. Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar I. van Nieuwenhoven—A. Ginjaar, wonende Bethaniëhof 1 (Kaiser- straat 43), viert 13 April zijn gouden hu welijksfeest. Het bruidspaar kreeg acht kinderen, onder wie een tweeling, dl® allen nog ln leven zijn. Burgerlijke stand van Leiden W. H. Jan, z. v. F. J. Barens en d. Horst; Willem P.. z. v. H. Z|t- M. MIeloo; Pieter D., x v p D van Vliet en A. Privé; Hendrika. d. v.' W* - Vin L««iwen en M. Truyers; Johanne." A. J. Mulder en A. W. Homburg; rs en W. Meijers; Mattheus, l C. r 1 d aA. S toeken, man 71

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3