Driekwart eeuw „isolement van de A.R. Partij ligt niet in hokjesgeest, Kracht maar in beginselvastheid O K.L.M. maakt 2500ste vlucht op lijn naar New York Buitengewoon pensioen voor verzetsslachtoffers BRANDSTICHTERS* „ROEM" na°mJ in dej gr" Tweede Kamer ging onder 't juk van de regering door Oostenrijk vraagt om sympathie, ook van Nederland s VRIJDAG 2 APRIL 1954 MISVERSTAND ROND EEN LEUS (Door proi. dr J. J. de Jong) vestigde de Antirevolutionaire of Christelijk-Historische richting definitief haar herwonnen zelfstandigheid door een daad te stellen, welke een nieuw tijdperk in het Nederlands politiek bestel zou inluiden: het in het leven roepen van de eerste moderne, landelijk georganiseerde, politieke partij in Nederland. „In ons isolement ligt onze kracht"! Onder deze zo zeer omstreden, maar ook zo meeslepende leuze was mr G. Groen van Prinsterer onvermoeid en vasthoudend werkzaam geweest. En tegenover de conservatieven èn tegenover de liberalen van zijn dagen, mocht het dr Abraham Kuyper gelukken het zo noodzakelijk Antirevolutionair samengaan en samenwerken op hechte principiële en organisatorische basis tot stand te brengen. met anderen, mits op voet van gelijkheid. In de ogen van Kuyper leverde het isolement" dan ook volstrekt geen be waar op tegen samenwerking met dere staatspartijen bij de verkiezingen nog veel minder tegen samenwerking In het parlement. En in 1917 kwam nogmaals uitvoerig betogen, dat men te slagen en eenig doel te bereiken, op bondgenootschappelijk saSmgaan me andere partijen beducht heeft te zijn' Samenwerking, maar met welke par ijen? „Beurtelings, naar het gevalt, met onservatieven. liberalen, Roomschen, of adiealen wordt door ons niet geschuwd naar eer gewenscht, mits voor een juist belijnd program, -om te eindigen als dat program verwerkelijkt is". Zo schreef Kuyper in 1871 ten aanzien van alle toen bestaande parlementaire richtingen. Deze opvattingen in zake samenwer king heeft de Antirevolutionaire Partij steeds tot richtsnoer voor haar optreden genomen. In de telkenmale eerst na rijp beraad verlengde coalitie, in 1894 bij het aanbod tot samenwerking aan de radi calen met het oog op de kiesrechtuit breiding, in 1933 bij de formatie door Colijn van zijn kabinet-op-brede-basis en nog onlangs in 1952. In verleden en heden, stellig ook in de voorzienbare toekomst, vormt het devies van Groen en Kuyper de enig juiste maatstaf voor een partij, die, als de Anti revolutionaire, een minderheid vormen' de, tot heil van ons gehele volk werk zaam wil zijn, de door haar voorgestane maatregelen in bestuur en wetgeving verwezenlijkt wenst te zien. Waarbij men voor de toekomst niet louter aan eigen land en volk behoeft denken zelfs niet mag denken. E grootse en verantwoordelijke taak toch wacht ons op het Europese politieke erf. Toejuiching verdient dan ook de door het Centraal Comité van A.R. Kiesver enigingen met behoud van eigen zelf standigheid der partij gezochte „In ons isolement ligt onze kracht".' Weinig woorden van de Antirevolutio naire wegbereider hebben tot zoveel mis verstand aanleiding gegeven als dit „zin rijk adagium". In de eerste plaats bij Groens tegen standers en tijdgenoten. Vergeleek bij voorbeeld Wintgens, het conservatieve lid der Tweede Kamer van 's-Graven- hage, hem niet eens tijdens de begro tingsdebatten in 1873 met Simeon de Styliet, die, op een zuil gezeten, vandaar zijn leerstellingen verkondigde zonder te zien wat overal in de wereld de feiten der werkelijkheid waren? Maar ook in Antirevolutionaire krin gen zelf doolde de schim van misverstand telkenmale rond: zo poogde naar het woord van Kuyper een enkele in politieke zelfbegoocheling bij het aftreden van Keuchenius in 1890, bij het aantreden van het kabinet-Kuyper in 1901 en van het I K ALK? Neem voort- I *«A,lêCAlVIT.De| lekkere k.lktakletten I 1 met vitamine Dj l-W- Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Verkrijgbaar, met pepermunt- of chocolade- smaak, bij apothekers en drogisten. kregen samenwerking met de Unie van Christen-Democraten, de internationale organisatie tot bevordering van het con- overleg tussen die Europese po litici, maatschappelijke en culturele 1 ids- mannen en politieke partijen, die zich bij hun arbeid willen laten leiden door de Christelijk-democratische beginselen. Toen en thans Veel, zeer veel is er veranderd sinds Kuvper schreef over de „gemeenschap pelijke taak, die op het Christelijk Europa Internationaal, vooral ook natio naal. Toen een handvol mannen, te Utrecht vergaderd ter oprichting van de Antirevolutionaire Partij, thans een dui zenden tellende schare mannen en vrou wen, die zich opmaakt dit feit plechtig te herdenken: toen de ruiterlijke erken ning, dat „we ons van elk opereren in In de regeringskring af hebben te hou den", thans een lange reeks van Anti revolutionaire voormannen, die Vorstin, land en volk als minister of volksver tegenwoordiger mochten en mogen die nen; toen een leger van „kleine luyden" het volk achter de kiezers zonder officieren, thans een kiezerscorps, in ruime en evenwichtige mate alle geledin gen van ons volk omvattend; toen een enkele Christelijke school, een schaarse organisatie, thans en niet in de laatste plaats dank zij de rijkelijk gezegende ar beid van Antirevolutionaire mannen en vrouwen schier ontelbare scholen en organisaties op elk levensterrein. Maar wat er ook veranderde, ons cen t-aal getuigenis bleef: de erkenning van Gods Woord ook als beginsel van staat kunde. En daarmee de strijd vóór de heilighouding van het recht, -vóór ering van het menselijke in de men lijke samenleving, tégen het ongeloof vóór de hooghouding van de ere Gods. En zo het ons vergund mag worden zal dit centraal getuigenis, deze strijd, ook in de toekomst onzer zijn en blijven. Van ons telkenmale opnieuw diep gaan de bezinning op de zich steeds in wis selende gedaante vertonende vraagstuk ken eisend. Keerden wij ons toen tegen een libe ralistisch individualisme en waren diensvolgens de grondlegger van zegenrijke sociale wetgeving, thans stel len collectivisme en nihilistische massifi catie ons in geheel andere gedaante op nieuw voor de vraag hoe te strijden vooi het menselijke in de menselijke samen leving, hoe dit geweldige sociale vraag stuk van de geestelijk-zedelijke vrij making van de in onderscheidene op zichten schier ten dode toe bedreigde beelddrager Gods aan te pakken. De tijden veranderen en de vraagstuk- kep wisselen met hen van gedaante. Maar vast staat het Woord Gods. Op dit fundament wil de Antirevolutionaire Partij als in verleden en heden ook, der inroeping van Zijn zegen, voor toekomst bouwen. In zelfstandigheid beginselvastheid, steeds op samenu king bedacht, tot heil van het Neder landse volk, van de Europese volkeren. kabinet-Heemskerk in 1908 de Antirevo lutionaire staatslieden, op wie de ver antwoordelijkheid van het bewind kwam te rusten, met deze aloude leuze te muil banden. Geenszins nog is dit misverstand ir onze dagen verdwenen. Integendeel, tel kenmale wordt ons ook nu Groens ada gium voorgeworpen met de onmisken bare strekking als zou hij als de voor- -waarde van kracht hebben gesteld: het geheel alleen staan! Hoe geheel anders luidt Groens eigen uitleg. Om alle valse uitleg het den van achtbaarheid te ontnemen toch, schreef hij in 1875 in zijn Nederlandschi Gedachten: „Of wilt ge inplaats vai isolement liever een hollandsch woord: in onze zelfstandigheid, in onze begin selvastheid ligt onze kracht. Dit wa: steeds het devies onzer vlag. Zelfstandig heid, die, het heterogene afstotend, al wat homogeen is aantrekt; di wrikbaar, ter aansluiting bereidvaardig de hand reikt'" Het ware isolement Zelfstandigheid en beginselvastheid! Juist hieraan had het bij de geestverwan ten en vrienden van Groen in de Tweede Kamer nog al eens in zeer belangrijke mate ontbroken; ten voordele conservatieven, die weliswaar tegenover Thorbecke en diens liberalen meenden. te staan, maar in de grond in beginsel' evenzeer van revolutionairen huize Een verloochening van Groens begin selen, tenslotte zo bitter en zo smarte lijk. zo volstrekt ook, dat hij in 1871 ge heel met hen brak en uitsluitend Keu chenius, Kuyper en Van Otterloo als de Antirevolutionaire candidaten voor de dat jaar te houden verkiezingen naar voren schoof. Het tekent stellig de toenmalige situa tie, dat het officieuze verkiezingspro gram, opgesteld door een conferentie van A.R. weekblad-redacteuren en door Groen publiekelijk geprezen als een juis te weergave van zijn opvattingen, als eerste punt stelde: „Handhaving in en buiten de Kamer van de zelfstandigheid der Christelijk-Historische richting, ge lijk die geëist wordt door de erkenning van Gods Woord ook als beginsel van Staatkunde en van Gods leiding in onze volksgeschiedenis als regel voor ons volksleven". 3 April 1879, naar de mens gesproken mede vrucht van Groens breken met zijn „vrienden" in 1871: herwonnen zelfstan digheid bevestigd. Het door Kuyper het vorige jaar na brede raadpleging ge publiceerde program van beginselen on derstreepte de handhaving van de zelf standigheid der partij met klem cn wee* indeling bij andere partij met grote kracht van de hand. Zo zal men dan Kuyper moeten toe stemmen, dat „isolement" te dezen his torisch staat tegenover „indeling bij an-1 vaartschool, de heer L. F. Hesselink, op deren". Aldus was het in 1879 en ge- de vliegheide van Soesterberg gedurende de achter ons liggende drie- de heer J. Pley van de K.L.M. het F.A.I.- Ti die in palen gaan sit eieren achter elkaar iet het doel de Jubileum op gezegelde dienst Binnenkort eenmaal per week in 39 uur per Superconnie naar Djakarta P 9 MEI zal de K.L.M. haar 2500ste vlucht Amsterdam-New York v.v. op de geregelde lijndienst uitvoeren. Het is de bedoeling, dat het be reiken van deze mijlpaal met enige feestelijkheid gepaard zal gaan. De K.L.M. onderhoudt de geregelde lucht/verbinding tussen Amsterdam en few York sedert Mei 1946. De veertieoduizend kilometer lange luchtroute AmsterdamDjakarta van de K.L.M. zal met ingang van 10 April één maal per week worden afgelegd in 40 uur en eenmaal per week in 39 uur. Dit is mogelijk, doordat deze vluchten met Lockheed Super Constellations zullen worden gemaakt en de nachtlanding te Bangkok vervalt. Zoals bekend is vliegt de K.L.M. vijf keer per week naar Indonesië. Op Zater dag 10 April zal de eerste Super Con stellation de reis naar Djakarta begin- Dit toestel zal 57 eerste klasse plaat hebben. Het vliegt via Genève, Bei roet, Karachi, Calcutta, Bangkok en Sin gapore in negen en dertig uur naar Dja- Op Maandag 12 April zal de tweede Super Connie de vlucht naar Indonesië beginnen. Dit toestel is ingericht met 15 toeristen- en 45 eerste klasse plaatsen. Het vliegt via Rome, Cairo, Karachi, Cal cutta, Bangkok en Singapore in 40 uur naar Djakarta. De overige drie diensten zullen worden uitgevoerd met Constellations, waarvan twee geheel met eerste klasse plaatsen en een geheel met toeristenplaatsen (60) zijn ingericht. We herinneren aan het feit, dat in 1924 Van der Hoop, Van Weerden Poelman en Van den Broeke met de H-NACC de vlucht van Amsterdam naar Batavia 54 dagen nodig hadden, al was hier- schuldig de motorstoring te Phili- popel. Half April zal aan de 81 KLM-passage- en vrachtkantoren in het buitenland wor den toegevoegd een passage- en vracht- kantoor in Tel Aviv. De eerste verdie ping van het vier étages tellende gebouw zal voorlopig worden verhuurd -aar Nederlands consulaat te Tel Aviv. Oreral en altijd geniet U meer van de béste sigaret voor Uw gezondheid l Hulde aan Stichting '40'45 Tegen handhaving van de verzorgingsgedachte werden nog geen bezwaren ingebracht (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag een aanvang gemaakt met de behandeling van de wijziging van de Wet Buitenge woon Pensioen 1940—1945. Deze wijziging brengt verschillende verbeteringen in het pensioen voor nagelaten betrekkin gen van verzetsslachtoffers. Men weet, dat de Wet Buitengewoon Pensioen een nominaal pensioen garandeert, terwijl de Stichting 1940—1945 hierop suppleert. Door de gelukkige samenwerking tussen overheid en particulier initiatief is op deze wijze voldaan aan de ereschuld van het Nederlandse volk jegens zijn verzets helden, al is er natuurlijk geen sprake van, gelijk de heer Scheps (P.v.d.A.) het uitdrukte, dat guldens gebroken harten kunnen helen en tranen kunnen drogen. De heer Scheps was het met de wijzi gingen van harte eens. Ook met de hand having van een zekere verzorgingsge dachte, die in de wet is neergelegd door dat in artikel 20 een zekere aftrek voor eigen Inkomsten is neergelegd. Hij vond het n.l. sociaal onjuist, wanneer bij wijze van spreken aan een mlllionnair op de zelfde wijze pensioen zou worden uitge keerd als aan een minder met aardse goederen bedeelde. Hij sloot zich overi gens aan bij een adres van de Stichting 19401945, waarbij er op gewezen was, dat het laten vervallen van de aftrek ook een wijziging van de pensioenper centages ten gevolge zou moeten hebben. Daarentegen heeft de Vereniging Natio nale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland geadresseerd en betoogd dat de verzorgingsgedachte die een grote rol speelde bij de behandeling van de oorspronkelijke wet in 1947 nu uit de wet moest verdwijnen. Wij herinneren er aan, dat mr Roosjen (AR) destijds via een amendement gepoogd heeft, de af trek van eigen inkomsten uit arbeid on- I gedaan te maken. Ditmaal sprak namens de A.R. de heer Stapelkamp, die zijn grote tevredenheid uitte voor de samen werking tussen buitengewone pensioen raad en Stichting 1940—1945. Nu de wet reeds zoveel Jaren heeft gewerkt vond hij het niet nodig de bewust in de wet gebrachte verzorgingselementen er nu uit te verwijderen. Van eenzelfde opvatting getuigde de heer Kikkert (C.H.) De heer Ritmeester (V.V.D.) drong aan op ver hoging der normen en bepleitte nog en kele andere verbeteringen. Vanmiddag werd het debat voortgezet. Batavieren bij opening van rijksweg nATAVIEREN met dreigend opge heven knotsen en een aantal Ro meinen verwelkomden gisteren op het bordes van het Utrechts stadhuis mi nister Algera en de andere autoritei ten die in Amsterdam de opening van de rijksweg AmsterdamUtrecht had den bijgewoond- Na burgemeester De Ranitz hielden de Batavieren aanvoerder Aluin en de Romeinse hoofdman Cornelius (in werkelijkheid Utrechtse journalisten) elk een korte toespraak, waarin zV duidelijk hun bewondering voor het nageslacht lieten uitkomen. Minister Algera had in Amsterdam de rijksweg nr. 2 geopend door het in de juiste richting draaien van nieuwe verkeersbord van de A.N-W.B. in de rotonde voor de nieuwe Amstel- brug. Toen de honderden meters lange karavaan van auto's en auto bussen met genodigden zich in bewe ging zette in de richting Utrecht, had zich intussen door de opening de brug een enorme file auto's vormd, alle verlangend om ovei gladde beton, dat als een strak Unt door het lage polderlandschap is ge legd, naar de Domstad te kunnen snellen. Maar van snel rijden kwam voorlopig niet veel. In matige vaart gaf de karavaan met genodigden het tempo aan en al probeerden sommige vrachtwagenchauffeurs zich langs de file te wringen, de kop daarvan was voor hen onbereikbaar. Bij de Geit- zensloot stapte het gezelschap uit zn bezichtigde de werkzaamheden. En zo gebeurde het, dat de eerste offi ciële33 km tussen hoofdstad er Domstad, niet werden afgelegd in eer supersnelle tijd, maar in büna ander half uur.... Zilveren jubileum Hesselink leidde 270 K.L.M.-vliegers op Op 9 April a.s. zal het vijf en twintig iar geleden zijn, dat de bekende vlie ger-instructeur en chef-instructeur der linktrainerafdeling van de Rijkslucht- kwart eeuw. Aldus ook wil de Antirevo lutionaire Partij in zelfstandigheid en beginselvastheid haar kracht voor mor gen en overmorgen handhaven. Maar bedacht op samenwerking Hand in hand met de strijd voor zelf standigheid gaat. gelijk ook Groen on derlijnt, de bereidheid tot samenwerking brevet kreeg uitgereikt. In totaal heeft de heer Hesselink 7900 uren gevlogen, waarvan ruim 3600 instructie-uren. Meer dan 270 jonge K.L.M.-vliegers heeft de heer Hesselink in de linktralner In de geheimen van het instrumentvlie- gen ingewijd. De heer Hesselink zal op 9 April op het schoolbedrijf Gilze-Rijen der Rijkslucht vaartschool door collega's en vrienden worden gehuldigd. Toch is liet so isplaatste (11) Ove ten, of 340 opslurpen, uitsluitend aandacht der wereld voor zich te vestigen, behoet spreken. Maar wanneer i eerzucht kunstobjecten worden ver nield (om de allerergste excessen nog streven om in het middelpunt van hel gesprek te komen, toch wel bijsonder ergerlijk. Zo dachten de burgers van Ephese er blijkbaar ook over, toen een hunner medeburgers, de onverlaat He- rostratos in 356 v. Chr. de stak, uitsluitend met het doel zijn voortbestaan. Wel nu, de brandstich ter is inderdaad onvergetelijk ge wei de Ephesers na i Art er fse medewerking verrees i nog grotere schoonheid )e lengte van het gebouw 00 77i hebben gemeten en n bijna 20 m schraagden hiervan waren gebeeld- de grootste kunstenaars n Plinius wist te vertellen n beschrijving van al het werk in de tempel vele boek- den zou vullen. Behalve de prachtige telden van Praxiteles bezat de tempel i k vele beroemde schilderstukken. i dan natuurlijk nog de geweldige mpelschat, die voortdurend aan- 727 'zuilen t het dak: 31 homed door van die tijd dat alleen e beeldhoi bekendmaken Afgezien van enige aardschok ken en branden die geen noemens- .vaardige schade r hebben aangericht, moet de tempel deze bijnt slotte hebben de Goten in de derde eeuw na Chr. het i de. burgers angstvallig z ergelei viller rd i r rad en -.egger i grote in tern pel^ te schonken •re Crne- zuilen idaad werd zameling gehouden om doen herrijzen. De dame verkochten hun sieraden koningen uit naburige rij in navolging van de vroeger sus prachtig gebeeldhouwdt en Alexander de Grote, die hier juist langs kwam op zijn veroveringstocht door Klein-Azië, bood zelfs aan de vol ledige herbouw voor zjjn rekening te nemen, mits uit een inscriptie zou blijken dat de tempel door hèm aan Artemis was opgedragen. Dit verzoek werd door de Ephesers afgewimpeld met het diplomatieke, maar vleierige voorwendsel dat „het niet gebruikelijk is dat de ene god tempels opdraagt t herbouw zijn gedaan, u naar rle zojuist geno ook het Brits Mus bij het graven nog e- pakken gekregen, u behalve verschillend, erote schoonheid (meest gouden) vot ■en rivierloop. r de tempelschat gen we verwijzen mde Goten. Maar mt heeft hier,an gift of als off. Irtemis zullen beeldjes a hebben gediend. rakt een giraffe geluiden: (Nadruk verboden) De Indische oorlogsslachtoffers Stemmingen om eigen verantwoordelijkheid van het parlement te demonstreren (Van onze Parlementsredacteur) 2 TWEEDE KAMER is gistermiddag met betrekking tot de uitkeringen aan gerepatriëerden onder het juk van de regering doorgegaan. Ge lijk bekend waren er vier moties ingediend, die een wezenlijke verbetering ten voordele van de Indische oorlogsslachtoffers beoogden te bereiken, ter wijl een vijfde een wettelijke regeling van het geheel wilde forceren. Bij monde van minister Luns verklaarde de regering alle moties onaanvaard baar en zo zij zouden worden aangenomen, dan zou de regering de dan vastgelegde wensen toch niet uitvoeren. Wat nu?, was de vraag die men stellen kon. En de verschillende Kamer leden deden dit ook. Er waren moties bij die in feite een veel breder steun vonden dan die van de fracties vai ondertekenaars. De heer De Graaf (KVP) was echter van oordeel, dat voorstemmen weinig zin had: de Kamer zou alleen maar machteloosheid demonstreren. De heer Stufkens (P.v.d.A.) vond het beneden de waardigheid van de Kamer moties aan te nemen, die de regering toch naast zich zou neerleggen. Ook de heer Van de Wetering (C.H.) vond, dat het geen zin had dergelijke moties na de verkla ring van de regering te steunen. Geheel anders redeneerden echter de indieners van de irioties zelf. Dit waren de heren Hazenbosch (A.R.). Lemaire (K.N.P.) en Ritmeester (V.V.D.). Eerst genoemde had niet duidelijk gemaakt ge- waarom zijn motie niet uitgevoerd kunnen worden en handhaafde haar mitsdien. De heren Lemaire en Ritmeester hand haafden eveneens hun moties, met name Nasleep van mislukte exppsitle Koffiehuis kwam op de koffie bij Mijlpaal Vorderingen van beide partijen thans afgewezen De Arnhemse rechtbank heeft pistenen uitspraak gedaan in de zaak van de N.V. tot exploitatie van koffiehuizen Royal te Arnhem, tegen de stichting nationale ten toonstelling Mijlpaal 1950 te Arnhem. De wederzijdse vorderingen werden afge wezen. Elk van de partijen moet 350 proceskosten betalen. Royal dat op de expositie het buffet verzorgde, had van de Mijlpaal schade vergoeding geëist omdat de Mijlpaal in gebreke zou zijn gebleven de tentoonstel ling op voldoende aantrekkelijke wijze in te richten. De rechtbank is echter oordeel dat de Mijlpaal voor het aangaan van de overeenkomst aan Royal geen toe zegging heeft gedaan over de aard en In richting van de tentoonstelling. Boven dien blijkt het niet dat de Mijlpaal bij de inrichting en exploitatie van de ten toonstelling zodanig is te werk gegaan dat een massaal bezoek nooit verwacht kon 'worden. De vordering van de Mijlpaal strekte tot betaling van 10.000 gulden wegens roalty voor de exploitatie van het buffet, die Royal aan de Mijlpaal zou moeten betalen. De rechtbank besliste dat de overeenkomst met betrekking tot deze „roaltv" niet duidelijk is en dat het niet mogelijk is het geding uit te leggen. Daarom moet een lezing worden gekozen die het gunstigst is voor de debiteur. In dit geval is dat Royal. Beide vorderingen werden op deze gronden afgewezen. Twee nieuwe mijnenvegers naar Den Helder De mijnendienst in Den Helder zal, naar men verwacht, binnenkort gloednieuwe mijnenvegers krijgen: Bolsward en de Borne, de vierde en de van een serie kustmijnenvegers, die Nederland overeenkomstig het program ma voor wederzijdse militaire bijstand van Amerika ontvangt. Ze zullen op 7 April uit Norfolk in de staat Virginia naar Nieuwediep vertrekken. De schepen, die ----- heb December 1953 zijn overgenomen dienst gesteld, staan onder bevel van de luitenants ter zee der tweede klasse Anth. L. van der Cingel uit Capelle aan de IJssel en T. H. de Meester uit Bussum. De K.N.A.C. heeft in een adres aan minister Beven verzocht te bevorderen, dat de visumplicht tussen Nederland, Spanje, Spaans en Frans Marokko en Portugal wordt opgeheven en in afwach ting daarvan te trachten de kosten van deze visa tot een minimum bedrag terug te brengen. vast te leggen, hoe de Kamer haar eigen verantwoordelijkheid voelt. Straks komt er een suppletoire begroting, die kan worden geamendeerd en het is goed reeds de stemming te peilen. De heer Ritmeester vond, dat de Kamer zich, via de moties, behoorde uit te spreken de houding van de regering. Het slot was, dat alle moties (gedeelte lijk bij zitten en opstaan), werden ver worpen, met de stemmen van K.V.P., P.v.d.A. en C.H. tegen en die van A.R., V.V.D.K.N.P.S.G.P. en C.P.N. voor. De nota werd ten slotte zonder hoofde lijke stemming voor kennisgeving aan genomen, hetgeen betekent, dat de rege ring overeenkomstig haar eigen plannen te werk kan gaan bij het doen van uit keringen aari Indische oorlcgsslacht- Gelegenheidsstempel bij uitgifte zomerzegels Ter gelegenheid van de eerste dag va uitgifte van de zomerzegels 1954, op 1 Mei a.s. zullen bij de postzegelhandelaren eerste-dag-omslagen verkrijgbaar zijn. De op 1 Mei aan het loket van i postkantoor afgegeven eerste-dag-omsla- gen, uitsluitend gefrankeerd met ee meer zomerzegels 1954, zullen van afdruk van een speciaal stempel worden voorzien. Zojuist verscheen De Zilveren Beker door Thomas B. Costain 533 blz. Geb. in luxe half leren band f. 7,75 (voor abonné's op de Triomf- Reeks f. 3,90) Een der grootste Bijbelse verhalen van alle tijden. Bestel het bij Uw boekhan delaar Triomf-Reeks, Zaltbommel De Duitse inval in Bergen (L.) Locale, doch uiterst brutale actie, aldus minister Luns (Van onze Parlementsredacteur) Aan de Duitse zijde van de Neder landse grens wordt reeds geruime tijd een hetze gevoerd tegen het door Neder land in beslag nemen van landerijen van Duitsers als rechtstreeks gevolg van de in 1940 door Duitsland tegen ons land ontketende oorlog. In verband -hiermede staat ongetwijfeld- de illegale grensover schrijding door een groepje Duitsers op 25 Maart j.l. in de gemeente Bergen iL.) gevolgd door hinderlijke demonstratieve handelingen op het land van een Neder landse landbouwer. Deze feiten waren het onderwerp van enige mondelinge vragen, die de heer Droessen iKVP) gisteren in de Tweede Kamer stelde aan de ministers Luns en Donker. Minister Luns gaf een schilderachtige beschrijving van het gebeurde en zegde toe, dat al het mogelijke zal worden ge daan om herhaling te voorkomen, al is het moeilijk, hiervoor concrete maatrege len te treffen. Over protestvergaderingen en demon straties zijn uitvoerige rapporten ter be schikking; deze zijn echter tot nu toe van locale aard gebleken. Ook het hierbe- doelde incident is, naar de mening van de regering, te zien als een locale, doch uiterst brutale actie. Daarom is er geen reden, bij de Duitse regering stappen te ondernemen. Zowel van Duitse als van Nederlandse zijde zijn stappen onderno men om de schuldigen te straffen. De be windsman merkte tenslotte op, dat der gelijke incidenten de oplossing van de hangende kwesties niet vergemakkelijkt. Bezet gebied heeit zware dobber Jaarbeursinzendingen tonen, wat een beproefd land kan produceren (Van een onzer verslaggevers) MET SMAAKVOLLE parfumsproeiers, vele soorten nylonkousen, brom fietsen in luxe-uitvoering, scooters, miniatuur-filmapparaten, wijn soorten en nog andere artikelen, is Oostenrijk op de Utrechtse Voorjaars- beurs aanwezig. Wie belangstelling heeft voor het land, dat al zo heel lang gebukt gaat onder bezetting en dat een zware economische dobber heeft in het maatschappelijk bestel, zal ongetwijfeld ook met interesse kijken naar wat dit land heeft te bieden. Westen nauw verbonden en Is ook lid van de Europese Betalingsunie. Dit feit heeft ertoe geleid, dat het land thans genoodzaakt is, zijn invoer tot 75 pet vrij te maken. De gevolgen van deze vrijmaking zijn vooral gevaarlijk, omdat daarbij het spook Oostenrijk mag dan geen rijk land zijn, maar wat de industrie thans toont, mag worden gezien. Over die scooters ge sproken, deze zijn, merkwaardiger wijze, gemaakt uit Nederlandse onderdelen met een Oostenrijkse motor. De in fraaie kleuren en met veel chroom uitgevoerde bromfietsen hebben, in de luxe-uitvoe ring nog een tweede zadel voor een pas- Heel mooi zijn ook de geweven shawls, de smaakvolle geweven banden voor gar nering of ceintuurs en de originele Oos tenrijkse japonstoffen. Ter introductie tot de Oostenrijkse stand in het landenpaviljoen werd de Nederlandse pers ontvangen door de Oostenrijkse handelsgedelegeerde, de heer Grohsmann, die o.m. zei, dat Oostenrijk behoefte heeft aan de sympathie van de Westerse landen. Bezet gebied r is Oostenrijk nog altijd be- het geheugen. De gevolgen bezetting zijn voor de Oostenrijkse econo mie niet gunstig. Daar zijn de demonte ring van fabrieksinstallaties, het in beslag nemen van gehele bedrijven, de grote verliezen op grond van het feit, dat de jaarlijkse olieproductie van 420.000 ton uitsluitend aan de Russische bezetting ten goede komt cn voorts de derving van in voerrechten en belastingen, in het bij zonder met betrekking tot alle door de Russische bezetting in beslag genomen bedrijven en de USSIA-Chanstores. Oostenrijk voelt zich echter met het werkloosheid dreigt; in Oostenrijk ten men thans 300.000 werklozen. Om de werkgelegenheid te verruimen, zal de Oostenrijkse regering nu enkele grote werken laten uitvoeren o.m. de aanleg van de grote verkeersweg Wenen-Salz- burg en die van een groot vliegveld bij Wenen. Spr. vroeg om deze redenen sympathie voor Ooslcnrijk en bepleitte tenslotte het tot stand komen van gemeenschappelijke exportcombinaties van Nederland cn Oos tenrijk. in het bijzonder in de minder ontwikkelde landen, waarbij een zekere werkverdeling bij het uitwerken van pro jecten zou kunnen worden bereikt in het geval, dat het ene land niet over de no dige capaciteiten resp. industrieën be schikt, cn het andere wel. Wat de Oostenrijkse import betreft, zijn het voornamelijk Engeland en Nederland, welke de goederen van derde landen le veren. Nederland zorgt voor 11 pet der indirecte Importen en 20 pet van alle indirecte exporten. De Oostenrijkse export naar Nederland heeft in 1953 met een waarde van bijna f 100 raillioen een nieuw hoogtepunt be reikt. Behalve met de Inzending in het lan denpaviljoen Is Oostenrijk op de Utrechtse Jaarbeurs ook nog vertegenwoordigd in een technische inzending op het Croese- laanterrein.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5