Het is Rokers... Leidse spelgroep voert weer „De Dag des Heren" op Verder: Paasspelen in Volkshuis en Luxor en speciale kerkdiensten Negerstaat Liberia verdient volle aandacht „Zeemonster" bezorgde velen vrolijke ogenblikken Diploma's Avondtekenschool werden uitgereikt HOOGENBOSCH, Nieuw gemaal te Katwijk in September in gebruik NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VRIJDAG 2 APRIL 1954 RONDOM HET PAASFEEST Verschillende Kerken en godsdienstige groepen in Leiden hebben zich de laatste weken beraden over de activiteit ter gelegenheid van het ko mende Paasfeest. Het is verheugend, dat allen, die bij bepaalde besprekin gen betrokken zijn geweest, straks een eenvoudig en duidelijk gemeen schappelijk getuigenis willen laten horen. Een getuigenis over de levende Heer, Wiens verrijzenis ook voor deze tijd beslissend is. it de Leidse oeci onder leiding Daar is dan e nische spelgroep de heer Zondervan, die bereid is gevon den op Maandag 12 en Dinsdag 13 April in de Marekerk het Paasspel „De Dag des Heren" van M. Nijhoff op te voeren, deze opvoering wil men een traditie ken, zoals dat ook voor het Kerstspel en voor het Pinksterspel geldt. Op de Maandagavond hoopt dr H. J. Westerink, Gerei, predikant, de opening te verzorgen en de Schriftgedeelten te lezen en op de Dinsdagavond hoopt ds A. J. Snaaijer, Doopsgezind predikant, dat te doen. Het programma vermeldt de opvoering van het spel, het lezen Schritgedeelten en samenzang. Het orgel wordt bespeeld door de heer J. Hooger- werl, organist van de Marekerk. Op Dinsdag 13 April 's avonds o acht vraagt nog een Paasspel de aandacht. Het is het spel „De kinderen ruzalem", geschreven door de Amster damse predikant H. J. W. Modderman, dat in het Volkshuis wordt opgevoerd onder auspiciën van de vereniging Vrijz.-Hervormden Leiden-Oegstgeest. De opvoering geschiedt door Vrijz.-Herv. jongeren en kinderen van de Zondags school van de Nederlandse Protestanter Bond. Ds W. J. H. Hubeek, voorganger van de Vereniging van Vrijz.Hervormden. wees er op, dat deze eigen uitvoering nie betekent, dat de Vrijz.-Hervormden aai de avonden in de Marekerk niet mede Het spel „De kinderen van Jeruzalem' bestaat uit drie taferelen. Het eerste stelt voor de Palmzondag (de intocht te Je ruzalem) met kinderen van de Farizeeërs, kinderen van de tollenaars en kinderen van de Romeinen, drie groepen, waar tussen nogal onenigheid bestaat. De kin deren van de tollenaars bijvoorbeeld wordt de palmtak afgenomen. Wat heb ben zij er immers te maken? Het tweede tafereel is de Goede Vrijdag, waarop eer H.B.S.-grap 1 April Behalve de grap van het zeemonster zijn er nog meer Aprilmoppen geslaagd. De 4c-klas van de meisjes-H.B.S. aan de Garenpiarkt slaagde er gisteren in het geheim in de gemeentelijke H.B.S. aan de Hoge Rijndijk binnen te dringen en daar plaats te nemen in de vierde klas, gewoonlijk alleen jongens, te vinden zijn. De leraar Frans, die om kwart voor ne gen in de klas kwam, merkte in zijn ver strooidheid niet direct op, dat de manne lijke klasbezetting was vervangen dooi een vrouwelijke. Tegelijkertijd waren de jongens uit deze vierde klas van de gemeentelijke H.B.S de meisjes-H.B.S. aan de Garenmarkt bin nengeslopen en hadden daar de 4c-klar bezet. Over het algemeen werd de grap humoristisch gevonden. Voor de meisjes van 4c leverde de grap een vrije dag op. Uitbreiding bij P. en C. geopend Gisteren vond de officiële opening plaats van de uitbreiding, die in de af gelopen weken tot stand gekomen is in het kledingmagazijn van Peek en Clop- peniburg aan de Breestraat te Leiden. De oude zaak grenzend aan de Mandenma- kersteeg, die sedert vele jaren als ma gazijn werd gebruikt, is na een grondige restauratie bij de verkoopruimte getrok ken, terwijl de bestaande etalage werd gemoderniseerd en voorzien van de grootste spiegelruit, die er in Leiden te vinden is. De nieuwe verkoopruimte maakt een keurige indruk. Volgens moderne opvat tingen heeft men deze afdeling, speciaal voor kinderkleding, ingericht op een wijze, die de artikelen dicht bü het pu bliek brengt. In tegenwoordigheid van het personeel droeg drs E. Bartel, een der directeuren van de N.V., de uitbreiding over aan de Leidse bedrijfsleider, de heer M. Meyer. Hij bracht hartelijk dank aan de bou wers, die met hun werk een grote pres tatie geleverd hebben. Op 31 December 1953 werden de besprekingen over het plan geopend en nu reeds is het werk voltooid op een wijze, die aller bewon dering afdwingt. De heer Meyer vond in deze gelegen heid aanleiding het personeel nogmaals aan te sporen tot een hechte teamgeest. Tenslotte sprak de heer C. J. Wcsse- ling, die namens het personeel een fraaie klok aanbood en bovendien de directie een afdruk overhandigde van de eerste advertentie, die P. en C. in 1882 plaatste bij de opening van de Leidse zaak. Zilver bij de N. Z. H. De heer H. W. de Bie, hoofdconducteur bij de N. Z. H .V. M., hoopt Woensdag 14 April zijn zilveren jubileum bij deze maatschappij te vieren. treurstoet naar Golgotha trekt. En het derde stelt voor de heerlijke Paasmorgen, waarop de engelen de opstanding van de Heer melden. Dan wordt openbaar, dat alleen in Jezus Christus het behoud van de mensen ligt. Door de opstanding des Heren heen verzoenen de kinderen zich met elkaar. En het slot van het spel is dan. dat ze allen een opdracht krijgen. Kruisappèl Het volgende punt van het Paaspro- gramma is het kruisappèl, dat op Woens dag 14 April om 8 uur 's avonds in de Pieterskerk wordt gehouden. Sprekers in deze bijeenkomst zijn ds J. N. de Ruiter (Hervormd) en ds G. Toornvliet (Geref.). Medewerking verleent de Chr. zangver eniging „Con Amore". Na afloop van d( dienst vindt er samenzang plaats op het Pieterskerkplein. Deze avond gaat uit van de interkerkelijke commissie het evangelisatiewerk te Leiden. Op Palmzondag wordt in de Geref. kerk aan de Herengracht 's avonds 7 een dienst gehouden in het kader „De Kerk spreekt naar buiten". Voor ganger is dr Westerink. die zal spreken over „Het is een kruis...." Op Paaszondag 's morgens half elf is er in het Luxor-theater een bijeenkomst voor iedereen (behalve voor kerkmensen), uitgaande van de commissie voor het Bijzondere Kerkewerk van de Herv. Ge meente. Het programma vermeldt: sa menzang, solozang, optreden van drie bazuinblazers, opvoering van het Paas spel „De Emmaüsgangers" door leden van de Leidse oecumenische spelgroep, een korte toespraak van dr P. L. Schoonheim het lezen van Schriftgedeelten enkele gedichten door de heer Jac. Wijn beek. Tenslotte vindt op Paaszondag 's avonds uur een bijzondere dienst in de Pieters kerk plaats, waarin dr Schoonheim hoopt te gaan en de Chr. zangvereniging „Ex Animo" onder leiding van Herman de Wolff zal zingen. Cefa piesenteeide „De man die het meende", tilm van Frank Capra De Cefa heeft haar leden in het Casinotheater gisteren kennis laten maken met een typisch product van de Amerikaanse filmindustrie, „Meet John Doe", in ons land uitgebracht onder de brave titel „De man die het meen de". Het is een dynamisch product, gemaakt door de bekwame regisseur Frank Capra, die tal van beroemd geworden films op zijn naam heeft staan. John Doe. aanvankelijk het geestes product van een met ontslag bedreigde journaliste, die sensatie zoekt om haar baan te behouden, is een zwerver, gekozen uit een groep haveloze indivi duen, om de idee tot tastbare werkelijk heid te maken. En, kenmerkend vooi tijd. de van naastenliefde door drenkte stukjes van de journaliste, er later de ieder mens aansprekende radio toespraken hebben een grootscheepse be weging ten gevolge. Overal in Amerika ontstaan John Doe- clubs van mensen, die het beter willen aanleggen met hun buurman dan vroeger. De onderneming wordt gefinancierd door Hermann Göringachtige figuur, die door middel van John Doe wil opklim- ien tot dictator van het Amerikaanse jntinent. Vooral in sociologisch opzicht is deze film interessant. Zij laat zien, hoe een bekwaam spreker met $en heel oud idee, namelijk het Bijbelse „Hebt uw naaste lief als u zelf", een tijdelijk opbloeien geestelijke waarden kan bewerken. Tüdelijk, want die opbloei staat en valt de prediker Dat tekent meteen de zwakte van dit hele gegeven. Alleen de B.B. ook tegen rampen in vredestijd Jezing voor K. en O. over land in opkomst Dr B. M. A. Paulus van Pauwvliet, Liberia's gezant te Brussel, heeft gister avond voor K. en O. gesproken over Liberia. De foyer van de Stadsgehoor zaal, waar de lezing werd gehouden, was bijna helemaal vol. Spreker bepaalde de aandacht van de toehoorders voor de pauze bij Liberia als geciviliseerde negerstaat. Na de pauze toonde hij me', behulp van documentaire films het Nigeria, zoals dat in de voor stellingswereld van de gemiddelde West- Europeaan bestaat, een onbeschaafd land in de tropische streken van het zwarte werelddeel. Dr Paulus van Pauwvliet heeft velen gisteravond van deze bezijden de waar heid zijnde voorstelling verlost, Na de cijfers en f-iten, die hij in zijn schets van de ontwikkeling van Nigeria in de laatste decennia gaf, twijfelde niemand van de toehoorders er nog aan, dat deze neger staat in alle opzichten een spectaculaire ontwikkeling heeft doorgemaakt. Aan het onderwijs wordt grote zorg be steed. De Liberiaanse economie is geba seerd op de twee grote fundamenten rubber en ijzererts. Het Liberiaanse ijzer erts wordt (met een gehalte van 69 pet) als het meest zuivere ter wereld be schouwd. Aan de rubbercultuur is de naam Firestone onverbrekelijk verbonden. In 1930 was er nog geen enkele straat in de hoofdstad Monrovia. Nu ligt er een modern wegennet door de hele stad. Er varen op de wereldzeeën meer sche pen onder Liberiaanse dan onder Franse of Nederlandse vlag. De meeste Europese landen en vooral Amerika, tonen steeds, grotere belangstelling voor deze staat, die door bevrijde Amerikaanse negerslaven werd gesticht onder de zinspreuk, „De liefde voor de vrijheid bracht ons hier"., ware navolgers van Christus kunnen het licht van het Evangelie uitdragen Het vage humanisme van John Doe zal altijd een stroovuur blijven hoe optimistisch deze film ook moge eindigen. Maar dat zal de critisch ingestelde toeschouwer allang voor zichzelf hebben uitgemaakt. G. Tulp. De heer Van der Kwaak in de N.C.R.V. Naar wij vernemen, is de heer D. van der Kwaak benoemd tot lid van de ver enigingsraad en tto lid van de provin ciale commissie van de Ned. Chr. Radio- Vereniging. Leidse automobilist rijdt Haagse bromfietser aan De 36-jarige Leidse autobestuurder G. M. verleende op de hoek van de Haag- weg en de Thorbeckelaan te Den Haag gisteravond omstreeks negen uur geen voorrang aan de 26-jarige bromfietser D. v. N. uit de Evertsensbraat. Van N. kwam te vallen en kon. na door de GGD behandeld te zijn, met een pijnlijke rechterknie op eigen gelegenheid huis waarts keren. Kort en Klein The int. Missionary Council's Comit- tee on the Christian Approach to the Jews (zendingsraad voor Israël), houdt van 6 tot 16 Juli op het chateau de Paron in Frankrijk een studie-cursus Israëls Verkiezing. De raad van Amsterdam benoemde prof. dr H. W. F. Stellwag, thans buiten gewoon hoogleraar, tot gewoon hoogleraar in de paedagogiek aan de Gemeentelijke Universiteit. Op de plaats, waar volgens de c levering de engel Gabriël aan Maria heen (een natuurlijke grot te Nazareth) al een nieuwe Roomse kerk gebouwd worden; de grootste tot nu 'oe Midden-Oosten. De Amerikanen hebben thans ook het gemeentelijk slachthuis in Bussum goed gekeurd om slachtingen te verrichten het Amerikaanse bezettingsleger in Europa. De N.V. Kon. Ned. Zoutbedrijven de Kon. Weefgoederenfabriek C. T. Stork en Co N.V. richten de Exploitatie! Stork Chemie N.V. op met f 2 millioen geplaatst kapitaal, die bedrijf, terreinen en gebouwen van de C. T. Stork Chemie N.V. zal overnemen. Directrice wordt de Kon. Ned. Zoutindustrie. Agenda voor Leiden VrUdag Kleine stadszaal, 8 uur: K. en O., lezing „Eenheid en erscheidenheid der Ker ken" door prof. dr Berkelbach van dï Sprenkel, voorzitter Oecumenische Raad. Prediker, 8 uur: Chr. Bedrijfsgroepen- centrale, 37ste jaarfeest. Burcht, 8 uur: Boekenweek-avond, Hans Alma en Teun van der Veen over Spanji en Joego-Slavië. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Lissone- I indeman, filmavond over toeri Oud-Hortuszicht, 7—12 uur n.m.: bazar speeltuinvereniging Zuiderkwartier. Turk, 8 uur: Leidse smalfilmliga. Koor Pieterskerk, 7.15—7.45 uur: Avond- Oegstgeest: Wijkgebouw De Kern- penaerstraat 42, 8 uur: vereniging Wijk verpleging (Groene Kruis), ledenvergade ring. Zaterdag Oud-Hortuszicht, 212 uur n.m.: bazar speeltuinvereniging Zuiderkwartier. Filmzaal academie, 3 uur: overdracht nieuwe kas Hortus. Boerhaavezalen, Caeciliastraat, half 4: opening tentoonstelling Start. Burcht, 8 uur: concert accordeonvereni ging Accordanto. Maandag Stadsgehoorzaal, half 3, 8 uur en hal: 10: modeshow C. en A. Burcht, 4.15 uur: inschrijving kinder wedstrijden Koninginnedag (912 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei) Nachtdienst apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon 24807, en apotheek „Tot Hulp der Mensch- heid", Hooigracht 48. telefoon 21060 Kinderwedstrijden op Koninginnedag Maandag- en Dinsdagmiddag, te begin nen om 4.15 uur, is er in de Burcht in schrijving voor schoolgaande jeugd van 9 tot 12 jaar. Voor hen, die geheel koste loos willen meedoen aan de spelen, wed strijden en tractaties, te houden op Vrij dagochtend 30 April op het sportterrein aan de Zoeterwoudse Singel, ter gelegen heid van de verjaardag van H.M. de Koningin. Burgerlijke stand van Leiden b o r e n Hans, zn van J van den Hout en J E Klein; Robert, zn van J W d Steen en W van Hout; Pieter, zn van G Penseel en N Burgerhout; Coenraad, zn P K Francken en C de Wit; Erik Peter, zn van G H Devilee en P J M van den Berg. idertrouwd: JA Allaart en T M C van Schuylenburg; W Boon en H M Putten; A Goossens en E Slegten- horst; G de Koning en M Meijers; W A Ligtvoet en N Vink; J Pardon en J Loe- ber; G Rikkers en J D van Biemen; H W de Soeter en J M v d Hart; F G A Wel en C J M Hogeboom; H W van Wet en M Bink; J Wolring en E Som- meling. 'erleden: H Kroon, wed. van Windhorst, 82 jr; E Swaan, man. 52 jr; P Keereweer, wednr, 78 jr; E Brandt, wed. Vijlbrief, 87 jr; J van der Horst, m.. In de komende week begint het Ibia Opipie Onderzoek naar rookgewoonten! Door de makers van de bekende IBIS EXPORT 1000 o Engelse shag, DOUBLET half-zware shag en KING WILLIAM Virginia siga retten, zullen U een paar gemakkelijk te beantwoorden vragen worden gesteld. Iedereen kan GRATIS meedoen. DIT IS ER VOOR U BIJ Wij marcheren met de antwoorden niet zó maar weg, maar U wordt bij ons in geschreven en krijgt daarmee een zeer grote kans op een attractie, waarmee de kinderen letterlijk wèg zullen lopen. KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, c drie kwartjes per doosje vt kost. 75 cent DOE HET NU Mocht U toevallig nog géén kennis hebben gemaakt met één van de 3 merken, neem dan snel nog de proef! Vraag erom by Uw winkelier. IBIS EXPORT IOO°/o Engelse shag Milde, zongerjjpte Virginia op z(jn allerbest; een zachte en zuivere, puurblonde mélange. 85 cent DOBBELMANN LEKKER MAN! Op de eerste April Honderden vlogen er in maar ze „namen" hel sportief De 1 April-mop met het zeemonster van de Wassenaarse Slag heeft èn de redactie èn de Jonkers van het Duinpad te Katwijk aan Zee gisteren een veelbewogen morgen bezorgd. Het was natuurlijk te voorzien, dat vele lezers het verhaal zouden geloven. Maar dat er zo'n lawine van belang stelling in beweging zou komen, wie had dat ooit kunnen denken? Geen van de ingewijden in het complot heeft ook maar vermoed, dat in Katwijk honderden nieuwsgierigen één Katwijker had het over 2000 naar het hotel Noordzee zouden trekken, en dat de hal van Flora te Rijnsburg vol belangstellenden zou staan, en dat het van tien tot elf op de Leidse Beestenmarkt een gezellige boel zou worden. ons zou hebben gezegd, dat er in verscheidene gezinnen een hele avond (in goeden moede) ruzie zoü worden gemaakt J. G. van Gent kieeg medaille voor meeste moeite Voor de leerlingen van de Avondtekenschool (voorheen van de Ned. R.K. Volksbond, afdeling Leiden) was het gisteren een belangrijke avond: de diploma's werden uitgereikt. De voorzitter, de heer P. B. H. Oostdam, sprak een kort openingswoord, waarna hij, om het geduld van de geslaagden niet al te lang op de proef te stellen, de directeur, de heer P. J. J. van Weerlee, direct gelegenheid gaf de diploma's uit te reiken. Voorschoten; H. van Gent; G. Groenveld, De Kaag; C. Haasbroek; P. J. de Kort; R. Roodenburg, De Kaag; Th. M. van Werkhoven, Lisse; T. G. Vos, Oegstgeest; Daarna waarschuwde de heer Oostdam de geslaagden het diploma slechts als een begin te beschouwen en hij adviseerde korte rustperiode weer ver der te gaan. De heer J. G. J. Verhey van Wijk kon met blijdschap namens de maat schappij voor Nijverheid en Handel aan geslaagden, de heer J. G. van Gent te Sassenheim, het getuigschrift en medaille overhandigen, aangezien deze zich de meeste moeite had moeten getroosten om het diploma te verwerven; dit wegens het vervullen van zijn mili- J. van der Heiden; G. M. Óliva; W. J. Nederloff, Gouda; (schilders, enz.)C. Bergman; B. Dubbelaar. Valkenburg; A. M. Elferink, Sassenheim; J. van Gent Oegstgeest; M. N. J. van Haasteren; J. A. J. Mank; G. J. M. Waasdorp; (goud- en zilversmeden): R. v d. Hoek. Voor schoten. taire dienstDlicht Diploma B (bouwkunde): J. Hofman; G. Boting; J. G. van Gent. Sassenheim; J. P. dat het was, alsof hij zelf deze onderschei ding had ontvangen, en hij wilde ook de andere cursisten niet onder stoelen of banken steken. Namens de leerlingen sprak de heer G. Hunders- marek. Aan onderstaande leerlingen werd een diploma uitgereikt; Diploma A (bouwkunde): Th. Dickhoff; v. d. Nat; J. H. Regeer; H. M. v. d. Vos; Th. W. v. d. Wereld, Rljpwetering; W. J. M. de Winter, Warmond; J. H. Yzerman; (metaalbewerking) P. C. M. Bancken, &Lrnlur SCHOENEN VAN dt Zümlur sptciafLit Haarlemmerstraat- 131 Leidse Vogelvrienden bijeen Met de installatie van een aantal nieu- e leden opende de voorzitter van Leidse Vogelvrienden, de heer A. Mook, gisteravond in Hotel Bellevue vergadering, waarin veel agendapunten moesten worden behandeld. Voor de verkiezing van een tweede secretaris waren geen tegencandidaten gesteld, dus kon zonder stemming deze functie worden toevertrouwd aan de heer van Velzen. De leden hebben gisteravond ook de nodige wetenswaardigheden over liefhebberij te horen gekregen bij het vogclforum, waarin de voorzitter vragen leden beantwoordde, et een aantal kleuren- en zwart-wit i vertelde de heer Jaap de Jong uit Amsterdam van zijn belevenissen bij het verkennen van het vogelleven in het weideland. tweede causerie, eveneens met ge kleurde lichtbeelden, werd gehouden door de heer H. den Hertog. Een geva- ieerde trektocht dorr Frankrijk onder de titel „Met de International Camping Tours naar de Cóte d'Azur". Hameren, Roelofarendsveen; A. Koppers, Warmond; H. Neuteboom; K Peter. Zoeterwoude; (schilders, enz): P van Egmond, Voorhout. Waar geen plaats naam is vermeld, is deze Leiden. H. Schüller nam afscheid van de lichtfabrieken Gistermiddag heeft de heer H. Schüller, technisch hoofd-ambtenaar aan de stede lijke lichtfabrieken, na een diensttijd van 43 jaar afscheid genomen van directie, collega's en personeel. Het college van B. en W. had de heer D. van der Kwaak afgevaardigd om na mens het gemeentebestuur de heer Schül ler te danken voor zijn waardevolle diensten, zo langdurig aan het bedrijf bewezen. Spr. uitte hierbij tevens zijn bewondering voor de enorme vitaliteit, die de heer Schüller bezit Hij betreurde het, dat het bedrijf iemand moet missen met zoveel liefde voor zijn werk en me zulke capiciteiten. De heer Van dei Kwaak besloot met de beste wensen vooi de toekomst. Vanzelfsprekend zagen ook de direc teur en de adjunct-directeur de heer Schüller node vertrekken. In hun af scheidswoorden getuigden deze heren eneens van hun bijzondere waardering, w bouwwerken zijn even zovele monu- nten, die ons aan u zullen herinneren", aldus de heer Ykema. over de vraag, of het nou al of niet een Aprilgrap was, hij zou geen geloof heb ben gevonden. En het wordt misschien niet geloofd, maar het is een feit, dat in een Leids bedrijf een weddenschap om f 50 werd afgesloten. Het is i^aar, dat een dame met haar kind naar de Beesten markt kwam, omdat ze zelf wel eens wou of het monster gekomen was, ja Het moest gisteren van haar huishoudgeld f2,50 overdragen aan haar man, die de weddenschap had gewonnen. Er kwam een heer per auto uit Alphen aan den Rijn op de Beestenmarkt, louter en alleen voor het reptiel. Toen hij hoorde, dat het verhaal van het begin tot het eind uit de duim was gezogen, reed hij spoorslags weer huiswaarts, schaterlachend dat hü er in was gevlogen. Er verschenen gisteren op een bedrijf in de buurt van Katwijk negen van de tien arbeiders niet op tijd op het werk. Bij hotel Noordzee stonden troepen school kinderen en er zullen vele onderwijzers en onderwijzeressen zijn geweest, die het 't eerste schooluur niet druk hebben ga- had. Naar we hopen ook niet met het op-' geven van strafregels, want dat was na tuurlijk niet de bedoeling van de grap! Tegen tien uur hielden zich in de buurt van de beestenmarkt te Leiden tientallen mensen op, die niet vrijmoedig hun nieuwsgierigheid durfden tonen. Zij gin gen blijkbaar uit van de gedachte, dat het beter was om anderen het spit te laten afbijten. Maar toen de vrachtauto van de Jonkers de Beestenmarkt op kwam. leeg, zonder monster en mèt grin nikende Katwijkers, toen voelden ze zich toch beetgenomen. Het zij eerlijk bekend, de angst 6loeg ons gistermorgen om het hart, toen de zaker. ons uit de hand dreigden te lopen. Het had toch kunnen zijn, dat velen ons de grap kwalijk hadden genomen. Onze verslaggever en de chauffeur waren er niet op gebrand om naar Katwijk te gaan met het raambiljet, dat aan alle raad selen een einde maakte. Gedachten aan een omver geworpen auto en een flink pak slaag bleven hen hardnekkig door het hoofd spelen. Maar het sportieve Katwijk kan wel wat hebben, en daar zijn ze dankbaar voor. Het was allemaal te mooi om er niet nog enkele dingen over te vertellen. Die renvrienden belden de redactie op om te protesteren tegen het voorgenomen om- zeulen met het zeedier. Zij hadden toch in elk geval moeten begrijpen, dat de N.L.C., die in 1952 van de wereldfederatie, voor dierenbescherming het diploma voor bescherming van het dier kreeg, zoiets nooit zou willen doen. Er waren ook men sen, die het wel begrepen. Gistermorgen belde een onbekende mijnheer op: „Kunt U voor mij op de Beestenmarkt twee loge-plaatsen reserveren?" Iemand anders belde de krant op om te vragen of hij van uit ons gebouw het beest mocht bezichtigen. Hij durfde er niet bij in de buurt te komen. Hij bleek het werkelijk te menen. Er was een mijnheer uit Haarlem op de Beestenmarkt. Hij was speciaal voor ons monster gekomen. Een andere heer kwam kijken, omdat hij gewed had om een kist sigaren, dat het monster werke lijk was gevangen. Gelukkig heeft zo goed als iedereen, (wat eerder of wat later!) de zaak opge vat, zoals ze opgevat moest worden: als een goedgemeende grap. Wij beginnen al vast met een mop voor het volgend jaar te verzinnen. Al hebben we dan ook niet veel hoop, dat we nog eens zoveel succes zullen hebben. Wij hebben namelijk het vermoeden, dat onze lezers de krant van 31 Maart 1955 met argwaan en zéér critisch zullen lezen. één v i de r Tot slot de reactie v sen van onze courant zelf, nadat hij eer- gistermiddag het gefantaseerde verhaal had gelezen: „Stel je voor, dat Je aan het zwemmen bent en zo'n ding bijt je in het been". Waarmee maar gezegd wil zijn, dat niet alleen onze lezers er in zijn gevlogen. Bij dit afscheid was ook aanwezig de heer Hamerpagt, architect van de K.E.M.A. en belast met de bouw van de nieuwe Leidse centrale. Deze gaf in hooggestemde bewoorcilngen uiting aan zijn waardering voor de aangename nwerking met en het tactvolle op- n van de heer Schüller, waardoor zijn bezoeken aan het werk in Leiden al ien genoegen waren. Spr noemde de heer Schüller de spil, waar alles draaide bij de uitbreidingswerken. Ook de heer Hamerpagt wenste hem nog vele Hoogheemraadschap Rijnland De Verenigde vergadering van het hoogheemraadschap Rijnland, op 81 Maart te Leiden b(jeen, heeft de heer P. M. M. van der Weyden, burgemeester van Noord- wijkerhout, toegelaten nis hoofdingeland-plaatsvervanger. H(j heeft zitting voor het gebouwde eigendom namens de zg. restgemeenten en is als zodanig de opvol ger van de heer L. Simons, oud-burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarn- i welverdiende rust t Namens het personeel en ook als admi- istrateur sprak de heer J. J. C. Snel de afscheidnemende functionaris toe. Hij de heer Schüller om zijn recht schapenheid en gemoedelijke vriendelijk heid, waarmee hij zich ook in de harten het personeeel een monument ver worven heeft. Tot slot getuigden ook de heer H. van Woudenberg, voorzitter der Na het afdoen van enige routinezaken heeft de vergadering besloten een adres verzenden aan de Provinciale Staten i Zuid- en Noord-Holland om te op de ongewenste toestand, die door nieuwe reglement van 1950 in Rijn land is ontstaan. Dit nieuwe reglement brengt nl. een onderscheid in rechtstoe stand tussen het Zuidhollandse en he Noordhollandse deel van Rijnland mee tot onzekerheid en verwarring op allerlei gebied leidt; o.a. belet het nogtoe het tot stand komen van nieuwe algemene keur van Rijnland staat het in de weg een nood zakelijke regeling tussen Rijnland en an dere hoogheemraadschappen. Terwijl het bestuur van Rijnland tot concessies bereid is om de eenheid te herstellen, bepleit het met nadruk de noodzakelijkheid van het herstel der be voegdheid van het bestuur van Rijnland langaande de boezemwaterkerende pol derkaden ook In het Noordhollandse deel Rijnland. De vergadering besloot een stemmig tot het verzenden van dit adres, nadat op grond van opmerkingen door de leden gemaakt de inhoud hier en daar was gewijzigd. Ook de gedragslijn, die na de verzending van het adres zal zijn te volgen, werd besproken. De dijkgraaf kon mededelen, dat de bouw van het gemaal te Katwijk goed vordert en de ingebruikstelling er van in September tegemoet kan worden ge zien. Jeugdavond Marewijk De jeugd van de Marewijk der Herv. Gemeente had gisteren in het gebouw Prediker een jeugdavond onder het mptto „Voor de jeugd door dc jeugd". Ds M. Ottevanger had de leiding. Hij sprak in een kort openingswoord zijn blijdschap uit, dat zoveel ouders aan de uitnodiging gehoor hadden gegeven, want op deze manier, zo zei h(J, wordt het contact tussen de bewoners van de Marewijk verstevigd. Ds Ottevanger hield zijn openingswoord kort, omdat hij het woord aan de jeugd wilde geven. Het programma begon met een vlag- genparade van de Jan van Hoofgroep. Een meisjeskoor onderleiding van de heer J. H. Kret zong enkele liederen. Verder waren er nog schetsjes cn decla matie van de Zondagsschool, de kinder- kerk, dc meisjes- en do knapenvereniging Leidsche Spaarbank personeelsvereniging, en de hei Batist, chef algemene zaken, waardering Enige geschenken onderstreepten de toespraken tot de heer Schüller. die daar in gevoelvolle woorden zijn dank uitsprak. In de kring van zijn naaste medewerkers had de heer Schüller reeds afscheid genomen, waarbij ook vele andere personeelsleden hem harte lijk de hand kwamen drukken. W. J.'taald f 738.823,94. Het aantal nieuwe boek- huniw bedroeg 345 en het aantal afbetaalde boekjes 229. Op 5.398 rekeningen van deelnemers aan dc afhaaldienst werd f 87.920,50 bijgeschreven. Er werden 528 busjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 9.918,70 Het bij de jeugdspaardienst gespaarde bedrag f 287.35. Het tegoed der 33 468 in leggers bedroeg aan het einde der maand f 20 302 660.41.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3