Geen patij vorming om het onderwijs alleen Het volk ten baet 2 VBiïDAG 2 APRIL 1954 "VTORGEN KOMT DE Antirevolutionaire Partij met duizenden in een der -L'A grootste zalen van Nederland, de Ahoyhal te Rotterdam, bijeen om te herdenken, dat 75 jaar geleden te Utrecht het „voorlopig centraal comité" met 28 afgevaardigden voor het eerst in deputatenvergadering samenkwam. In tegenstelling tot de viering van het vijftigjarig bestaan, toen men 1878 (het jaar waarin het program van beginselen door een aantal kies verenigingen werd aanvaard) als geboortejaar aannam, is men thans en terecht van de eerste officiële vergadering als geboortedatum (3 April 1879) van de partij uitgegaan. Twintig kiesverenigingen, nl. die te Gro ningen, Leiden, IJlst, Bolsward, Arnhem, Zeist, Leeuwarden, Franeker, Utrecht, Amsterdam, Alphen aan den Rijn, Deventer, Zutphen, Dokkum, Haarlemmermeer, Almelo, Appingedam, Sneek, Middelburg en Zwolle, vormden het begin van het steeds aangroeiende partijleger, dat door zijn grote politieke activiteit een duidelijk spoor in het staatkundig leven van ons volk naliet. Om het met De Maasbode te zeggen: „Wars van gewaagde experimen ten en misschien nu en dan wat overdreven behoedzaam, heeft ze door haar parlementaire bemoeiingen een forse lijn kunnen trekken, die bij het al gemene beeld niet is achtergebleven". Met deze woorden is het nationaal karakter van de jubilerende partij erkend. Een geluid dat aangenamer aandoet en ook reëler is, dan de be weringen, als zouden Christelijke politieke partijen als de A.R. Partij uit de tijd zijn. Ook een ander niet-A.R. blad, nl. de Leeuwarder Courant, constateert dat de A.R. Partij nationaal is en zegt: „Ze heeft dat in de bezettingstijd cp volkomen duidelijke wijze bewezen". Het blad verheugt zich over het bestaan en het gehalte van de A.R. partij, die een bij uitstek democratische partij is en dat zijn kan omdat bij haar de democratie principieel en zelfs religieus gefundeerd is. Strijdend tegen het liberalisme enerzijds en het socialisme anderzijds, heeft ze steeds haar eigen karakter en een eigen lijn weten te bewaren. DAT DE INVLOED, die van de A.R. Partij op ons volksleven is uitge gaan, groot is, is buiten kyf. Het moge nogmaals blijken uit enkele citaten van een buitenstaander, nl. ds L. H. Ruitenberg in een artikel in het weekblad De Hervormde Kerk, waarin hij o.m. zegt, dat in de vorige eeuw toen in de dagen van het liberalisme het geloof voor een zaak van het persoonlijk leven werd gehouden, men er niet aan dacht, dat er Bijbelse gezichtspunten waren die niet alleen voor het zedelijk handelen, maar ook voor de politiek als zodanig van grote betekenis waren. Kuyper en zyn volgelingen hebben dat laatste met grote klem en met solide machtsvor ming naar voren gebracht. De A.R. Partij, zo gaat ds Ruitenberg verder, heeft onbedoeld want ze wilde geen kerkelijke partij zijn de Hervormde Kerk er toe verplicht ook het politieke leven als zodanig onder Bijbels licht te zien. Het heeft wel lang geduurd, vóór dit tot openbaring kwam, maar het kwam tenslotte na 1945 toch. Een tweede reden tot dankbaarheid is, dat de A.R. Partij het duidelijkst van alle partijen gewaakt heeft tegen de overheersing van de overheid over het geestelijk leven, zonder tot een strikt neutrale overheid te vervallen. De schoolstrijd, die immers de directe aanleiding tot de oprichting van het centraal comité was, heeft hier zuiverend gewerkt en stuwend. Daardoor is het mogelijk geworden, dat we in Nederland een vrijheid hebben, die men elders vreest of waar men jaloers op is. Zonder de taaie strijd der Anti- revolutionnairen zou dit grote goed niet veroverd zijn. In de derde plaats gaat de dankbaarheid van ds Ruitenberg uit naar het feit dat voor een grote groep van de Hervormde Kerk de A.R. Partij rondom 1890 de voornaamste krachtcentrale was, die actief bezig was met de sociale vragen. HET IS GOED, bij een jubileum als dit te luisteren naar de waarderende woorden die gesproken en geschreven worden in het niet-Antirevo- lutionaire kamp. Het is ook goed te luisteren naar die klanken, die wijzen op de minder prettige dingen, op de verschillen enz. Zo schrijft de Leeuwar der Courant dat de kerkelijke verdeeldheid de bijl is die altijd aan de wor tels van de voorspoedig gegroeide boom van de A.R. Partij ligt. Dat is volgens het blad de tragiek van Kuypers werk. Zo zeer is de A.R. Partij aan het geestesleven der 19de eeuw gebonden en aan de specifieke situatie in Nederland, dat men soms vreest dat zij het eind van de 20ste eeuw niet zal halen. De partij dient even critisch te zijn naar de kant der vrijgemaak- ten, der kerkelijk conservatieven en der oud-Gereformeerden, meent het blad, als zij gewoonlijk is naar links. „Zy zal vóór alles moeten letten op de ontwikkeling in de Hervormde Kerk en die moeten leren begrijpen en waarderen. Zou ze dat nalaten, dan was het met de bloeitijd gedaan en zou zij haar kans verzuimd hpbben om het Protestantisme in Nederland tot een politieke factor van de eerste rang te maken". Nu is het, menen we, een bekend feit dat de A.R. Partij hartelijk ge negen is mee te werken aan de vorming van een Christelijke Volkspartij. Maar, ds Ruitenberg wijst daar op, dat dit niet gebeurt, ligt voor een be langrijk deel aan het feit, dat erbinnen de Hervormde Kerk kerkelijk nog te weinig klaarheid is t.a.v. de politieke vragen en te weinig besef van samen hang. Hier speelt natuurlijk ook een belangrijke rol dat de A.R. Partij steeds met kracht gepleit heeft voor een partij die als partij van de er kenning van het gezag van Gods Woord uitging. Dat is volgens ds Ruiten berg, en hij heeft daarin gelijk, in de A.R. Party een vast fundament, maar in de Hervormde Kerk een kwestie van beraad, ja van fundamenteel verschil. HIER LIGT inderdaad het kardinale punt. Zou de A.R. Party dat funda ment loslaten, dan zou ze ophouden Antirevolutionair te zijn. Alleen op dat fundament staande, kon ze zoveel „onbaatzuchtige en in het geloof gefundeerde activiteit opwekken". (De woorden zijn van ds Ruitenberg). Alleen op die basis kan zij het Protestantisme in Nederland maken tot een factor van politieke betekenis, zoals ze dat in de afgelopen 75 jaar ook ge daan heeft. Veel en belangrijk werk is door de A.R. Partij verricht in het belang van heel ons volk. Om dat te blijven doen, behoeft ze haar verleden niet te verloochenen. Integendeel, haar Calvinistisch karakter behoedt haar voor enghartigheid, immers het Calvinisme is steeds ruim en internationaal van karakter geweest. Voortgaande in de oude lijn, met open oog voor ge wijzigde omstandigheden, zal de jubilerende partij ons volk nog vele jaren ten baet, tot zegen kunnen zijn. Diamanten doctoraat Op Dinsdag 6 April zal het 60 jaar ge leden zijn. dat aan de Leidse universi teit promoveerde tot doctor in de rechts wetenschap mr. P. A. V. baron van Ha- rinxma thoe Slooten. oud-commissaris van de Koningin voor de provincie Fries land. wonende te Opsterland. gem. Beet- sterzwaag. Van het ert van School en Kerk Dr SCHOUTEN BI] A.R. JUBILEUM Sociale politiek ran A.R. was voor ieder ran betekenis IN HET VERLEDEN heeft men de Anti-Revolutionaire partij vaak toe gevoegd, dat ze geen politieke partij, maar slechts een schoolpartij was. Thans zegt men feitelijk hetzelfde, wanneer men ons overbodig en zelfs schadelijk acht, omdat de schoolstrijd ten einde is. Aldus begon hedenmiddag dr J. Schouten zijn openingsrede op de officiële jubileumbijeenkomst in Lommerrijk te Rotterdam ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der A.R. partij. Niets is echter minder waar dan dat de A.R. partij een partij met een beperkt doel zou zijn. Tot op de huidige dag heeft zij grote positieve betekenis gehad voor ons staatkundig leven, zodat er overvloedig reden is God te danken voor wat Hij in onze partij ons volk geschonken heeft. De A.R. partij moest de strijd om de school met de Bijbel voeren tegen mis bruik van macht en tyrannie, juist om dat zij politieke partij was. Groen kwam tot de keuze van de A.R. of Christelijk Historische richting, omdat hij de waar de van het Christelijk geloof voor heel het leven zag. Daarom stelde hij zich teweer tegen de principieel revolution- naire toenmalige politiek, die zioh niet verdroeg met het Evangelie, en dit bracht hem tot ponering van zijn in zichten in het staatkundige leven. Kuy per deed het ln bepaalde opzichten nog sterker en streefde naar een zo breed mogelyke staatkundige werkzaamheid. Zijn beginselprogram nam zijn uitgangs punt in de SChrift en in nauw verband meit de historie van ons volk en de Re formatie om het typerende van ons volkskarakter in het operibare leven weer tot zijn recht te brengen. Geen partijvorming om het onderwijs alleen, maar om een Christelijk-nationale uni versele staatkunde. Van achter de horren Daarom bracht Kuyper de sober, deels armoedig lovende mensen van Gerefor meerde gezindte van achter de horren, uit de schuilplaatsen en achterkastjes, bijeen en tot het besef, dat ook het po litieke en sociale loven in dienst van God moet zijn, uit liefde tot God en de naaste De geestelijke energie, die zo aan ons volk werd toegevoegd, valt niet te meten. Het gelaat van ons volksleven werd veranderd, de voorwaarden wer den ge-ohapen voor die wonderlijke Christelijke sociale en politieke activi teit. i n D n Sociale politiek Voor heel ons volk is de sociale po litiek der A.R. partij van betekenis ge weest. Reeds Groen wenste het door de Franse revolutie vernielde organische karakter der maatschappij te herstellen. Kuyper was in 1874 zijn tijd ver vooruit, toen hij vroeg om een „wetboek van de arbeid" Reeds in het concept-program van 1878 heeft de AR. partij geponeerd, dat ook door wetgeving gestreefd moet worden om de verhouding tussen de standen aan de eisen van Gods Woord te doen beantwoorden. Ook in eigen kring waren er nog, die meenden, dat de overheid zich van elke bemoeiing met het sociale leven had te onthouden, maar geleidelijk kwam het inzicht, dat personen, groepen en organen een leven de gemeenschap moeten vormen, dat er samenwerking moet zijn tussen werkge ver en arbeider, en dat zij zich dus or ganiseren moeten op positief-Christelyke grondslag, dat men pleiten moest voor regeling van arbeidsvoorwaarden en voor collectieve arbeidscontracten, dat men door sociale verzekering de gevol gen van ziekte, ouderdom, ongeval, in validiteit en werkloosheid moest weg nemen. Men besefte, dat dit het best kon geschieden per bedrijfstak en kwam zo tot pleidooien voor bedrijfsorganisatie. Het inzicht brak baan, dat men de ar beider gelegenheid tot overleg over zijn arbeid moest geven, wilde hij als mens Gods zijn taak naar behoren kunnen vervullen. Nodig waren ondernemdngs- en bedrijfsorganen, benevens een orga nisatie van permanent overleg voor i denstand en landbouw. Dit kwam niet ineens maar door worsteling van vele jaren. Staat en maatschappij Overheidsbemoeiing kan in het claal-economische leven niet worden ge mist. De overtieid heeft tot taak zwakken te beschermen en in overleg met de volksvertegenwoordiging rechts regelen te stellen voor de arbeid. Dal over de verhouding van staat en maat schappij bannen de partij verschillend is gedacht, is vanzelfsprekend. Het is mogelijk een afgrenzing van het gebied van staat en maatschappij te maken, die voor altyd geldt. Men heeft te rekenen met steeds wisselende omstandigheden. De Overheid heeft steeds te rekenen met de eigen werkzaamheid en verantwoor delijk van personen en organisaties, maar dan heeft ze ook een brede taak op maatschappelijk gebied, omdat steeds moet rekenen met de deforme rende macht van de zonde. Het A.R. vrijheidsbegrip, nl. gehoor zaamheid aan God en Zijn levensorde, staat tegenover dat van de V.V.D., het welk uitloopt op individualisme er van de Pv.dA.. dat eindigt ln eer persoonlijke overwoekerend collecti- Dr Schouten eindigde met dank God en besloot met de woorden: Wij zien ocflc de persoonlijke en meensdhappelijke sdhulid, want het his- torieboek der partij bevat ook zwarte aJtaea's* en bladzijderreh daardoor wordt de gunst van God voor ons besef nog groter. Wij bidden God om vergeving, danken Hem voor Zijn goeder-tierend- heid en vragen Hem: gord Gij ons opdat wij kunnen voortarbeiden trouw en liefde aan de vervulling de opdracht, ons door U gegeven: stel ons tot zegen. Persoon en partij die op zich zelf een tegenstelling lijken, De persoon is er, de partij m'oet door ons worden gemaakt uit een zekere geestelijke gemeenschap van personen, die zich welbewust en met bepaalde nauwkeurig onder woorden gebrachte bedoeMng organiseren, namelijk uitoefe ning van macht. Naar A.R. beginsel dat geen soirvereine rnaaht van de volks wil, maar toch ook meer dan .invloed". Wij willen bij wetgeving en bestuur de ordonnantiën Gods voor staat maatschappij tot hun recht doen komen en daarom is partijforma,tie volstrekt vereist Niet uit welbehagen ln machts uitoefening, maar om Christus' Koning schap te bevorderen op alle levenster rein. Ondanks velerlei tekortkomingen is dat steeds de welbewuste hoofdlijn geweest en daarom herdenken wij dank' baar, dat wij 75 jaar onze partij in stand hebben mogen houden. Oprichting van een partij geeft de persoon juist haar werkelijke betekenis. Op staatkundig terrein schuilt de kracht de partij in de personen. Verwer pelijk is een partij-organisatie, die aan een kleine kring van bestuursleden alle macht toebedeelt. Slaafse volgzaamheid >or een deugdelijk partijwezen ver derfelijk. Anderzijds moet men een krachtig en eenstemmig partijbeleid voeren, dat niet verlamd wordt door persoonlijke inter ventie. Men moet waken tegen licht vaardige verkettering. De partijorgani- moet ruimschoots gelegenheid ge- persoonlijke opvattingen tot gelding te brengen. Het diepste wezen van onze partijformatie wordt gedragen door in tuïtief inzicht. Het is de liefde tot God. voor het Vaderland, het Vorstenhuis, tot de mannen die ons leiden, tot elkander. Daarmee is de doorbraakpolitiek prin cipieel geoordeeld. Want of men krijgt en partijverband, dat alleen eenstem migheid in bepaalde belangen waarborgt en alle bezielende eenheid ontbeert, of men grijpt naar een geestelijke band, die niet anders dan het humanisme kan zijn. De belijdende Christen lijdt dan schade aan zijn ziel. Spr. besloot met een waarschuwing, dat de actie in haar hart zou worden aangetast door ontrouw. Trouwe liefde blijve ons binden, zeide prof. Anema. Haagse wieg na 25 jaar naar Australië Minister Suurhoff bij vertrek Johan van Oldenbarnevelt Het motorschip Johan van Oldenbarne velt is gistermiddag met ongeveer 1401) emigranten aan boord uit Amsterdam naar Australië vertrokken. Tijdens de scheping hebben de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhoff en emigratie-ambtenaren van de Australische ambassade een bezoek aan boord gebracht. Ook de secretari generaal van het Australische departe ment voor Immigratie, de heer T. Heyes, die enkele dagen in ons land vertoeft, woonde het vertrek bij. Bij de bagage van het schip bevindt zich een wieg, die kapitein Zeilmaker zal overhandigen aan de heer D. van Eek uit Den Haag, die enige tijd geleden Australië is geëmigreerd. Aan deze wieg is een hele geschiedenis verbonden. Zij werd in 1927 gemaakt door de grootvader van de heer Van Eek en heeft achtereen volgens gediend voor al zijn broers zusters. De wieg werd daarna beloofd het eerste lid van de familie die kinderen zou krijgen. De heer Van Eek en Australische echtgenote verwachten in Juni hun eersteling en zo zullen zij de wieg krijgen. De heer Van Eek komt uit een emigre rende familie. Niet minder dan I tantes, een oom en zijn grootouders nen in Melbourne. Zijn grootouders, de heer en mevrouw Van den Berghe, eens afkomstig uit Den Haag, vlogen jaar geleden op resp. 79- en 76-jarige leeftijd naar Australië. R. M. C. de Wilde (57) in Delft overleden Thesaurier-generaal van de Oud-Kath. Kerk De heer A. M. C. de Wilde, thesaurier- generaal van de Oud-Katholieke Kerk, is in de leeftijd van 57 jaar in Delft overleden. De uitvaartdienst wordt mor- in Delft gehouden, waarna de be grafenis op Jaffa zal geschieden. De heer De Wilde was een vooraan staande persoonlijkheid in de Oud-Kath. Kerk. Hij is ook lid geweest van de bisschoppelijke raad, van de commissie beheer van het pensioenfonds de geestelijken en hun weduwen wezen, van de bouwcommissie voor nieuw seminarie en voorzitter van internationaal congrescomité. Lange tijd hij bestuurslid van de Oud-Kath. pers. 'Bïr# ballpoints 090 vanaf Op weg naar Indo-China Amsterdammer uit Legioen gedeserteerd Vier deserteurs van het Franse vreem- delimigenlegioen zijn van het Franse troe- penschip Pasteur (op weg naar Indo- Ohina) bij Singapore in zee gesprongen- Onder hen bevond zich de 23-airige Am- waren van de Belgische. Duitse en sterdammer Jan Pardoen. De anderen meense nationaliteit. Allen zijn door een tankboot ln Singapore aan land gezet. Pact TurkijePakistan getekend Het pact tussen Turkije en Pakistan is vandaag getekend. Het voorziet in we samenwerking op het gebied van tiek, cultuur, economie en defensie. Wat het laatste punt betreft, dit brengt mee dat de Ver. Staten de beide bondge noten zullen helpen. Verscheidene landen uit het Midden- Oosten overwegen, toe te treden tot het nieuwe pact. Irak b.v. zou er grote be langstelling voor hebben. Grafkerk in Jeruzalem in vervallen staat Na Pason zal de eeuwenoude ,.Keik van het H- Graf', te Jeruzalem, voorlopig worden gesloten, Architecten zullen de desolate toestand van het gecouw onder zoeken. Dan zal oeslotcn worden of tauratie mogelijk is. dan wel of de kerk moet worden herbouwd. In de loop der tijden heeft deze beken de kerk veel te lijden gehad van aard beving en brand- Reeds in 1935 moesten sommige delen van de kerk onderstut worden. In 1947 bleek dat de stutten het niet lang meer zouden uithouden Zo nodig zal een geheel nieuwe kerk worden gebouwd, veel groter' dan de tegenwoordige. Zoals men weet behoort de kerk toe aan niet minder dar. gemeenschappen: de Grieks-orthodoxen, de Armeense kerk, de Koptische kerk. de Syrische kerk en de R.K. kerk. Alle zullen dus haar eventuele toestemming voor restauratie of nieuwbouw m< geven. Hoogstwaarschijnlijk staat deze kerk niet op de plaats, waar eens Jezus' graf ZATERDAG 3 Hilversum I 402 m. KRO 7.00 Nli Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 V. d. hulsvr. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12.00 Angelus 12.03 Metropole-ork. 12.30 Land-en tuinb. meded. 12.33 Salonork. en soliste 12.55 Zon- newyzer 1.00 Nieuws 1.20 Amus. ork. 2.00 Boekbespr. 2.10 V. d. Jeugd 2.20 Eng. les 2.40 Amateursprogr. 3.15 Kron. v. letteren kunsten 3.55 Promenade-ork. en solist De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 V. d. jeugd 5.55 Sport 6.05 V. d. jeugd 6.20 1. weekoverz. 6.30 Gram. 6.40 Regerings- Atlantisch allerlei. Een e Stassen over handel met Rusland Voorkoming van derde wereldbrand Harold E. Stassen, directeur van het Amerikaanse bureau voor buitenlandse werkzaamheden heeft gisteren gezegd, dat de uitbreiding van de handel met de landen achter het IJzeren Gordijn ten doel heeft het oorlogsgevaar te helpen keren- „Wanneer wij van oordeel waren dat een derde wereldoorlog voor de deur stond, zou iedere vorm van handel als een versterking van het Russische oor logspotentieel kunnen worden be schouwd", zeide hy. Dit is echter me. het geval enwjj hopen, dat een uitwisse ling van goederen, gedachten en contrac ten zal bijdragen tot voorkoming van een derde wereldbrand- Binnenkort zullen de Westelijke lan den te Parijs bijeenkomen om de lijst definitief te herzien, een werk dat twee tot drie maanden zal vengen. De 79-jarige wielrijder W. van Otten uit Wilp is bij het oversteken de weg DeventerApeldoorn door auto gegrepen en overleden. Ik zag een gesloten auto, welks portier open stond. Ik hoorde het gedreun van de motor, terwijl ik erheen wankelde. Ik vermoed, dat Son- ja me naar binnen heeft getrokken, want ik herinner me niet, te zijn ingestapt. De auto stoof dpor de straten. Sonja had de arm om me heen en streek voorzichtig langs mijn gezicht. ..Casey, ben je gewond? Je moet gewond rijn.' Ik trachtte te antwoorden, maar was niet in een toestand om te kunnen weten, wat mij man keerde. „Sonja", zei ik, „dat hebben zij niet heel handig gedaan. Zij hebben gedacht, dat ik een te gemakkelijke buit zou zijn. En nu moeten we eens samen praten, dunkt mij. Daarvoor ben ik gekomen, Sonja." Zij betastte mijn rechter schouder. ,,Je bloedt! Zij hebben je geraakt!" Ik had niets gevoeld, maar op zulke ogenblik ken voel je nooit iets. „Dat kan wel", vond ik; „ze hadden er alle gelegenheid toe. Sonja wist dadelijk, wat haar te doen stond. „Vlug!zei ze, „trek je jas uit!" De auto reed nog steeds ui volle vaart door halfduistere straten, maar er was licht genoeg om te zien, dat mijn linkerarm hevig bloedde. Sonja scheurde mijn met bloed doorweekte hemdsmouw open. „Hier", zei ze. „Dank je. Scheur een stuk van mijn overhemd en bind het er stijf omheen. Dank je, Sonja" Het leek erg genoeg, maar zij deed het even nandig als een verpleegster. Het bloeden hield op. toen zij mijn arm stevig verbond. Zij boog zich voorover en sprak tot de chauffeur. „En wat nu?" vroeg ik. „Ik wil even stilhouden om je een overjas en een nieuwe hoed te kopen", legde zij uit. „Men mag je zó niet zien, Casey" De auto hield voor eeri half-Europees. half-Chinees kledingmagazijn stil „Wacht op me zei Sonja „Ik zal je niet in le steek laten, Casey" Ik werd me niet bewust, wat de volgende ogen blikken gebeurde. Toen kwam zij terug met een hoed en een goedkope overjas, die zij om me heen sloeg. „Waar gaan wij nu heen?", vroeg ik. Op dat ogenblik vertrouwde ik haar volkomen, misschien wel omdat mij niets anders overbleef. „Wii gaan naar je hotel", besloot zij. „Dat is welhaast de enige plaats, waar wij veilig zijn, dunkt mij". Zij zeide het half-lachend, half-zuch- tend. „Ik heb mijn schepen achter mij verbrand, Casev Zij zullen begrijpen, dat ik je heb mee genomen. Zij zulien begrijpen, dat ik je gewaar schuwd heb. Jij en ik zijn nu vogelvrijen". DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914—'18 „Zijn we dat?" „Ja", zei ze en ik vatte haar hand. „Best, zolang jij er ook een bent". „Laat ik je gezicht schoonvegen. En steek die revolver in je zak" Ik had die revolver helemaal vergeten, maar zag nu, dat ik hem nog steeds in de hand ge klemd hield. IN het hotel zullen zij wel gedacht hebben, dat ik ziek geworden was Sonja ondersteunde mij als een goede verpleegster en sloot de deur tk legde mijn revolver op het bureau, werkte mij uit mijn overjas en bleef naar mijn beelte nis in de spiegel starer. Ik was werkelijk flink toegetakeld Er was een jaap over mijn noofd die nog steeds bloedde Mijn overhemd was in flardenl Een van de mouwen van mijn jas was gescheurd en bebloed. Mijn broek was aan de knieën gescheurd. „Je ziet er verschrikkelijk uit, Casey", zei Sonja. „Daar heb je gelijk in", erkende ik, „maar jij niet, Sonja". Mijn hand voelde iets in de zijzak van mijn jas en ik haalde mijn veldfles te voorschijn. „Een slok daarvan zal mij misschien opknappen", vond ik vaag. „Het zal je opknappen als ik je eens was, Ca sey." Sonja draaide me voorzichtig rond. Zij keek mij met enig ontzag aan. „Er zijn niet veel lui, die vanavond levend uit de Gaiety Club zou den zijn weggekomen. Ik kan het weten!" „Ja", zei ik enkel. Zij stond zo kalm naast mij, in het minst niet van haar stuk gebracht door wat er gebeurd was, alsof het haar dage lijks werk was. ,Ik vrees, dat je veel te veel weet, Sonja." Ik eindigde met de dwaze vraag: „Ben je blij, dat het hun niet gelukt is?" Zij antwoordde eenvoudig, zonder enige ontroe ring. „Dacht je, dat ik anders hier zou zijn? Ik had nooit verwacht, dat ik me door mijn gevoel zou laten beïnvloeden Dat had ik ook niet mogen doen. Het betekent misschien het einde, maar ik kan er niets aan doen. Ik heb inderdaad al veel meegemaakt, maar ik kon niet verdragen dat ze jou vermoordden, Casey. Het was tè vre selijk, dat ik er aan medeplichtig zou zijn. Ga liever op de bank liggen, Casey, dan zal ik je arm verbinden" Wanneer de geoeurtenissen zich bliksemsnel af spelen, komt er een ogenblik waarop je geest ongevoelig wordt voor nieuwe indrukken en daar door komt het, vermoedelijk, dat alles dan heel gewoon lijkt. Ik vond het helemaal niet vreemd hier met Sonja te zijn. Het was wat ik gewild had. Wij moesten toch eindelijk tot overeenstem ming komen Wie was zij? Ik wist, dat ik dat hedenavond zou vernemen. Ik stond daar met de oude veldfles in mijn nand. Het leder was al even gehavend als ik zelf. Musette-ork. 10.30 11.00 Nieuws 11.15 11.22 MaastrJ(" 9.10 Gi ÏO.ÖO „Tijdelijk uitgeschakeld", iwijding continubedrijven Clavecimbelrecital uinb. meded. 1.15 VARA- ,.20 Dansmiiz. 1.45 Sportpraatje 2.00 Gram. s. 2.40 Amateursprogr. 5.00 Weekjournaal 5.30 Gi 6.20 „Het Beambtencongre; rep. 6.35_ Licht» N.V.V.' 7.00 Artistieke Staal- VPRO: 7.30 „Passepartout", caus „Het Boek Handelii week", caus. VARA: 8.00 Nieuws 8.1 eerste lustrum van de Noord-Atli Verdragsorganisatie (NATO), caus. 8.15 Ge- var. progr. 10.00 Socialist: Engeland BBC 330 m. 12.00 Dansork. 12.30 Gram. 1.25 Have a Go 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Gevar. progr. 3.10 Concer Idem 4.30 Hoorsp. 5.30 Gevar. progr. V. d. kind. 6.55 Weerber. 7.00 Nieuws Sport 7.40 Gevar. muz. 8.15 Pari. overz Initerv. 9.00 Gevar. progr. 10.00 Nieuws 10.15 Engeland BBC 1500 1.15 Sport 1.30 Ider /s 11.15 Dansmuz. 11.55 Sport 12j nuz. 12.56—1.00 Nieuws, ssel 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Idem l.i /s 1.15 Muzikale almanak 2.15 Grar loorzang 3.00 Vlaamse muz. 3.45 Beiaar. .15 Gram. 4 les 5.00 Nws. 5.10 Nieuwe grtm. 5.40 Koorzang 5.50 1.15 Verz. Verz. progr 5.15 Lichte rogr. 2.15 Gram. 2.30 Idem 3.; 4.30 Lichte muz. 5.00 Nieuw tiuz. 6.45 Accoord. muz. 7.15 c 8.00 Gram. 8.5 Lichte mu Chansons 10.00 Nlew 10.55 Nieuws 11.00 Gram. 11.55 Niet BBC ultz. voor Nederland. 5.00—5.15 N.M. Engelse les v. beginnelingen (Op 224. 49 en 1 10.00—10.30 Nieuws Spiegel v. d. Beroepingswerk Oud Geref. Gemeenten roepen: te St Philipsland, M. A. s te Krimpen a. d. IJssel. Grote behoefte aan Herv. Geref. Onderwijzers Stichting Chr. kweekschool op de Veluwe vergaderde Dezer dagen werd in Utrecht een ver gadering gehouden van de groep „Her vormd-Gereformeerden" van het bestuur der stichting Chr. Kweekschool op de Veluwe. De voorzitter, ds J. van Slie- dregt, wees in zijn openingswoord op het grote gebrek aan Herv. onderwijzers van Geref. richting. Vorige acties om tot opleiding van deze onderwijzers te komen, mislukten. Thans echter zal. zoals men weet, met 1 Sep tember op de Veluwe een parallelklas ge vormd worden van de besturen der twee bestaande verenigingen te Ede en te Har derwijk, die beide tot doel hadden het stichten van een Chr. kweekschool op de Veluwe. Er zal volgens ds Van Sliedregt op al lerlei terrein actie moeten worden ge voerd voor leerlingen en geld. Dit laatste vooral om een internaat bij de kweek school te krijgen. Prof. dr J. Severijn, voorzitter van de Geref. Bond, hield een toespraak, waarin hij o.a. handelde over de situatie in de gezinnen over de catechisatie. De heer C. Vermaas uit Rotterdam sprak over „Onderwijzer en school" en wees er op, dat de geest van het onder wijs het meest afhangt van de man en de vrouw voor de klas. Het bestuur van de stichting bestaat uit zeven Hervormden van de Geref. rich ting, vijf Gereformeerden en een Chr. Geref. Als na vier of vijf jaar blijkt, dat er voldoende leerlingen zijn en er een belangrijk volksdeel achter staat, is de kans groot, dat de parallelklassen in een zelfstandige kweekschool overgaan. Fi nanciële bijdragen van kerkeraden, schoolbesturen enz. worden verwacht. Bergens ruinekerk moet nodig gerestaureerd worden Het tijdschrift voor historie en folklore De Speelwagen, heeft een geheel nummer gewijd aan de ruïnekerk te Bergen (N.H.), waarvoor de restauratiecommissie van de Hervormde Gemeente aldaar binnenkort f 150.000 bijeen moet brengen, wil men tot herstel van dit unieke kerkgebouw overgaan. Zoals men weet, had deze kerk oorspronkelijk een toren die in 1573 door brand werd verwoest, waardoor de kerk tot een bouwval werd. De Herv. gemeente heeft later echter het koorgedeelta her steld en daarin kerk gehouden. Inauguratie mevr. Korvezee 14 April te Delft Mevr. dr ir A. E. Korvezee, die be noemd is tot buitengewoon hoogleraar im de afdeling der scheikundige techno logie aan de Teohnisdie Hogeschool te Delft, zal Woensdag 14 April haar ambt aanvaarden meit het uitspreken van een Na afloop daarvan zal de gebruike lijke ontvangst van de hoogleraar wor den gehouden in het gebouw Oude Delft 95. Geref. evangelisatiecongres 810 Juni te Zeist De jaarvergadering van het Verband van Evangelisatie-Commissies der Geref. Kerken wordt 8 Juni op Woudsohoten te Zeist gehouden en de aansluitende conferentie tot en met 10 Juni. Op de jaarvergadering spreekt ds H. U. Buitink te Amsterdam over organisatieproble men. Op de conferentie spreken de he ren W. Struys te Rotterdam, ds G. Toornvliet te Ledden, prof. dr G. Bril- lemburg Wunbh en ds J. H. Baas uit Hillegersberg-Terbregge. Tienhoven Loosdrecht; Prinses Wllhelminaschool te Kaatsheuvel. W Eykelenboom te Elim; A. S. PROMOTIES AMSTERDAM. G.U.. 1 April. Gepro Amsterdam. i Nltro verbindingen. A Bier, geb. t mej. H J Kruik, e E OngHanf, mej. C Walter, ik. en de heren R J M Hendrix. H Essed. J W Poggemeier. G. Hou- Ink, H de Mol van Otterloo, Amsterdam, i Th E Sparrius, Heemstede, Geslaagd voor selt. Amst en J H H Munnik. Haarlem. GRONINGEN. 1 April. - Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1 Model, 4 overal, 7 ver gankelijk, 9 deel van de bijbel, 11 vogel, 12 lidwoord, 13 spie, 15 insect, 16 ruim damesfcleed, 18 haag. 19 geheel de uwe, 20 buitenhaven, 22 afnemend getij, 24 appelwijn, 25 vluchtig, 27 tenen mandje, 28 reeks, 29 rukwind, zwenking, 30 vogel. Verticaal: 1 Vogel, 2 rondhout, 3 tam, 4 gravin van Holland, 5 de lezer heil, 6 insect, 8 opschudding, 10 vuurpotje, 12 vreemde titel, 14 verdwijn, 15 voor zetsel, 17 voerbak voor beesten, 18 weg, vertrokken, 19 takje, 21 hoogstaand, 23 zoutoplossing. 26 lage zijde van een schip, 28 zangnoot. Oplossing vorige puzzle 1 Spaniel, 2 paling, 3 allen, 4 nier, 5 Inn, 6 eg

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2