Vier moderne zenders voor de Wereldomroep Martha Graham bracht het drama van elk mens Suikerconventie nu automatisch goedgekeurd De Verpleging schept weer nieuwe moed Diploma's aan Chr. industrie- en huishoudschool tSCHWlN Ds L. Vroegindewey nieuwe leidsche courant 9 WOENSDAG 31 MAART 1954 Binnen afzienbare tijd: Critiek op regeringsvoorstel over samenstelling van het bestuur HET JAARVERSLAG van de stichting Radio Nederland Wereldomroep over 1953 maakt er melding van, dat plannen voor de stichting van een omroepgebouw na grondige studie bij minister Cals zijn ingediend. De tegenwoordige behuizing in vier ouderwetse villa-panden vraagt dringend om een oplossing. Over de zemderbouw meldt het jaar- I verslag, dat die Wereldomroep binnen af- I zien'bare tijd! de beschikking kan hebben over vier moderne zenders. De regering 1 heeft in het najaar van 1953 besloten om behalve de m aanbouw zijnde 100 KW i zender, nog twee even sterke zenders te bouwen- De belangen van de Nederlan ders in den vreemde en de noodzaak van de voorlichting van het buitenland, zowel vat betreft informatie, exportbevorde ring en handel, als diensten' en toerisme, gaven bij deze beslissing de doorslag- Een door de regering gevormde commis sie kwam tot de slotsom, dat commerciële propaganda via de Wereldomroep niet al leen wenselijk, maar ook mogelijk is. De Wereldomroep heeft blijkens het j Jaarverslag volledig begrip voor de op de Antillen bestaande wens om 'n korte- golfzender te bezitten. Een dergelijke zender zou na vooltooiing van he'. zen- j derproject te Lopik onder meer voor J doorzenddoeleinden van groot belang kunnen zijn. Van de bezwaren tegen de ontwcrp- omroepwet noemt het jaarverslag, dat m de voorgestelde samenstelling van het be stuur wordt gebroken met de thans ge volgde gedragslijn, namelijk, dat de ver- j anfiwoordelijkheid voor het bij uitstek nationale werk van de Wereldomroep dient te worden gedragen door een be stuur. dat weliswaar een afspiegeling vormt van de voornaamste geestelijke en maatschappelijke stromingen in ons volk, doch waarvan de leden niet ails vertegen- woordigers van regering, partij of groep zitting hebben. Dit beginsel heeft vol gens het jaarverslag, zijn waarde in wel haast 7 jaar practïjk overtuigend be wezen. Het wordt betreurd, dat dit prin cipe plaats zou gaan maken voor de be- noeming van vertrouwenslieden van de omroeporganisaties en van de regering, dus van „mandatarissen" in plaats van ..vrije mannen", aldus het jaarverslag. Voorts wordt in het jaarverslag ge zegd. dat bepalingen, die de bestaande financiële wrijvingsvlailcken tussen bin nenlandse omroep en wereldomroep weg nemen. in het wetsontwerp ontbreken- Dit kan volgens het verslag de verhou ding tot de binnenlandse omroep ongun stig beïnvloeden. Het inbrengen van 40 procent van de Nederlandse programma's door de binnenlandse omroep zal de har monische samenstelling der afzonderlijke uitzendingen m ernstig gevaar kunnen brengen, aldus wordt in het jaarverslag opgemerkt- R.K. en P.v.d.A. over middenstandsnota Na de Chr. Middenstandsbond heeft thans ook de Ned. R.K. Middenstands bond aan de Tweede Kamer een adres gezonden over de middenstandsnota. Voor de nota in haar geheel heeft men waardering. De bond maakt er o.m. ech ter bezwaar tegen, dat in de nota de middenstand als groep wordt beperkt tot de ondernemingen met elf werknemers. De sectie middenstand van de P.v.d.A. heeft Maandag in Utrecht een congres over de middenstandsnota gehouden. Sprekers waren het Tweede Kamerlid drs H. Peschar en de tweede voorzitter in de partij, ir H. Vos. Niet in alle onderdelen is er aanleiding tot juichkreten, aldus ir Vos. Hij noem- aantal passages, die verwarrend wer- o.a. de omvang van het mldden- standsbedrijf, dat niet 38 pet, doch 23 pet van,het aantal werkers in het totale bedrijfsleven omvat. Ommer luidklok uit 1672 nu terecht? Volgens overlevering zouden tijdens de bisschoppelijke oorlog in 1672 de j Munsterse troepen hebban getracht een der bronzen luiklokken uit het klokkenhuis hij de Hervormde Kerk te Ommen te vervoeren. Dit plan zou zijn mislukt en de klok zou geworpen zijn in een oude arm van de rivier de I Vecht, de zgn. Burggraven. „De gemienschap van Ou-Ommer", die zich ten doel heeft-gesteld-overle veringen te onderzoeken heeft zich in verbinding gesteld met de wichelroede- I loper Hulsegge te Deventer. Deze zou nu hebben geconstateerd, dat de klok I zich op twaalf meter diepte op de be wuste plaats moet bevinden. De „ge mienschap" zal thans pogingen in het werk stellen de klok aan de oppervlakte te brengen. Nederlands fregat bij feestend Tasmanië I Het Nederlandse fregat Van Kinsber- gen is te Hobart (Australië) aangekomen I voor de deelneming aan de feesten ter herdenking van het feit, dat 150 jaar ge leden de Britten zich in Tasmanië ves tigden. Vele inwoners van Nederlandse afkomst waren aan de kade om het schip te begroeten. De feesten zijn 18 Februari begonnen en duren tot en met vandaag. Het Ned. gezelschap bracht een bezoek aan de vissershaven Dunalley, in Zuid-Oost Tas manië, waar een monument is opgericht voor de Nederlandse zeevaarder Abel Tasman, die in 1642 het eiland ontdekte. Ned. vlieger in Amerika verongelukt Op Maandag 29 Maart is op Luke Air- force Base in de V.S. bij een vliegongeluk met een F-84 Thunderjet om het leven gekomen de 21-jarige ongehuwde tijde lijke reserve-sergeant-vlieger van de Kon. Luchtmacht A. van Heyningen, Hoorn bruglaan 31, te Rijswijk. Tegen hulppredikant 6 maanden geëist Oplichting gepleegd bij colportage? Wegens oplichting is gisteren voor de Rotterdamse rechtbank tegen de 51-j hulpprediker P. L. P. uit Rotterdam een gevangenisstraf van 6 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk, geëist. De man zei, in Duitsland een theolo gisch diploma te hebben behaald en daar ook als hulpprediker te hebben gewerkt. In ons land was het hem niet gelukt pre dikant te worden. Van verschillende men sen heeft hij geld weten los te krijgen door te vertellen dat hij dominee was en een gift kwam vragen ter ondersteuning van zeevarenden en hun gezinnen en voor verspreiding van christelijke lectuur. Daar verdachte thans Engels studeert en op 13 April examen moet doen, werd de uitspraak bepaald op 6 April en niet. zoals gebruikelijk is, gisterfen over 14 dagen. Blohm en Voss beginnen weer Blohm en Voss te Hamburg, eens de I grootste scheepswerf van Europa, aldus Ass. Press, heeft van de geallieerden toe- i stemming gekregen weer te beginnen I met de bouw van kleine schepen. „Daar krijg ik alles voor aieis" Psychopaath wilde naar kamp terug Caféhouder opgelicht om gepakt te worden Een caféhouder aan de Wibautstraat te Amsterdam kreeg dezer dagen bezoek van een man, die hem verzocht adver tenties te plaatsen, waarin adressen voor kostgangers werden gevraagd. De adver tenties werden inderdaad geplaatst. Maandag bestelde de man bij de café houder voor de eerste 23 .kostgangers" een uitgebreid twaalfuurtje, maar toen niemand verscheen, begreep de caféhou der, dat hij bij de neus was genomen. De hele voorraad belegde broodjes heeft hij aan een liefdadige instelling gegeven. Voor de advertenties had de caféhouder f 800 uitgegeven. De dader Is intussen aangehouden. Het ls een 33-jarige Amsterdammer, die langs na een 6-jarig verblijf uit een kamp voor psychopathen te Avereest is ontsla gen. De man verklaarde, dat hij deze grap heeft uitgehaald, omdat hij graag naar het kamp terug wil. „Buiten het kamp moet ik werken om aan de kost te komen, maar daar krijg ik alles niets". Verwerping beroep geëisi Moord te Hengelo voor de Hoge Raad De advocaat-generaal bü de Hoge Raad, <$r Loeff, concludeerde gisteren tot verwerping van het beroep tegen het st van het Arnhemse hof waarbij C. S. was vroordeeld tot 20 jaar ge vangenisstraf wegens moord op zijn echt genote. De mfn zou op 1 April 1953 in Hengelo (Ov.) zijn echtgenote van het leven heibfoen beroofd door het toedienen in een phosj horhoudende stof. Wegens medeplichtigheid was mej. A. W. H. door h?t hof veroordeeld tot 12 jaar en ter beschikking stelling van de regering. Zij had het vergif aan de dader ter hand gesteld. Ook in haar geval con cludeerde de advocaat-generaal thans tot verwerping van het beroep. De Hoge Raad zal op 4 Mei uitspraak doen. Viruly bijna kampioen pijproken Het wereldrecord pijproken is alweer verbeterd, ditmaal tijdens een Internationale ontmoeting in Montreal. Paul Lauderback uit Los Angelos hield z'n tabak 111 minu ten en 53 seconden brandend. Tweede werd de K.L.M.-vlieger Viruly met 73 minuten en 53 secon den. De deelnemers rookten 3.3 gram Burley-tabak en gebruikten slechts twee lucifers. Dans werd vrijgemaakt van conventie en traditie MARTHA GRAHAM heeft haar dansdrama's aan het Nederlandse pu bliek laten zien. Neen meer, zij heeft althans wat ons betreft deze drama's doen meeleven en meebeleven. Want het waren maar niet zo luchtig gespeelde en virtuoos gedanste drama's, het was het drama van elk mens. Op het grote podium van de wereld danst een ieder zijn eigen rol, danst een ieder zichzelf. Op het podium van de Kon. Schouwburg in Den Haag vond elkeen iets van zichzelf terug. Dat is--eigenlijk de grootheid van. deze danskunst: achter de beweging, achter de vorm schuilt de gedachte, niet als een spel. maar als directe uiting van het innerlijke wezen. In deze kunst is er dan dan ook geen plaats voor het pronken met technische bravourstukjes. zoals vele traditionele klassieke 'balletten to- Weliswaar Ls bij Martha Graham alles technisch tot in de perfectie afge werkt. maar de aandacht wordt door deze techniek niet afgeleid van de nieu- taal der beweging, die Martha Gra ham gebruikt. Een nieuwe taal die wel licht elementen heeft ontleend aan Isa dora Duncan., aan Rudolf von Laban en Mary Wigiman, maar toch een volko- eigen karakter heeft, omdat Martha Graham meer van mens tot mens spreekt en daardoor deze kunst ook meer tot een gemeenschapsbelevenis maakt. Die taal zal wellicht nog niet door ledereen worden verstaan, er zullen nog enkele woorden onbegrijpelijk zijn. Maar ondanks dit grijpt het dram zo aan, dat men ook het onbegrepene ondergaat. De kunst van Martha Graham is een soort religieuze beleving, zoals we die alleen bij de Oosterse dansen kennen en Birgit Culberg met haar Zweedse groep, enkele jaren geleden in Bijbelse taferelen. Deze kleine Amerikaanse w heeft de dans vrijgemaakt van conventie en traditie, van onzuiverheid onnatuurlijkheid, van degeneratie en sensualiteit. De dans is beleving gewor den, emotie. Als Molière in het eerste bedrijf van zijn „Le Bourgeois gentil- homme" laat zeggen: „Niets heeft de meer nodig dan de dans', dan be doelt hij hiermee de dans als een direc- n natuurlijke reactie op een bepaal de emotie. Martha Graham grijpt met haar dans dieper: het gehele scale van de menselijke emoties vat zij in de be weging. zonder opschik, zonder effect, heel eenvoudig en eerllj'k. "Ten drama als „Errand into the maze", met verrukkelijke muziek van Menottl, ls het drama van elk mens, die met het monster „angst" in aanra king komt, Hoe geniaal heeft Martha Graham dit in de choreografie uitgebeeld op het podium gedanst, tezamen met i onovertrefbare danser als Stuart Hodes. Welk een suggestieve werking, welk een ruimte beheersing en welk een prachtig toneelbeeld van Isamu Noguchl In „Ardent Song", waarvoor Alan Hovhaness zeer illustratieve muziek schreef, was er de welhaast mystieke na tuurbeleving. de tragiek van de avond en de glans van de ochtend, de hoop, die weer gedoofd wordt als de avond valt Ongelooflijk sterk in choreografie en be lichting, waarbij vooral de danseressen Yuriko en Pearl Lang opvielen. Tot slot de „Letter tot the world" (knappe muziek van Hunter Johnson), gebaseerd op het leven van de Ameri kaanse lyrische dichteres Emily Dickin son (1830—1886), die na 1854 door een tegengewerkte liefde huis noch tuin ver liet en in verzen leven, dood, liefde en natuur bezong. Realiteit en fantasie.... het gesproken woord en de gedanste emotie. Aan de ene zijde de ondervinding van de dichter in het leven, soms be angstigend. aan de andere zijde de ver beelding van de dichter. En in dit leven zien we ons aller leven. Dit was een grootse en onvergetelijke creatie van Martha Graham en vooral ook van Pearl Lang, die de verben zegde en danste. Woord, beweging en klank zijn hier op Ideale wijze samengebracht. Het eigen orkest van Martha Graham speelde voortreffelijk onder leiding van Simon Sadoff. Het talrijke publiek van deze gala-première heeft Martha Graham en haar groep langdurig toegejuicht. Zaterdagavond is er in K. en W. te Den Haag een tweede optreden Corn. Basoski. Thans officieel Luit.-gen. I. A. Aler pres.-directeur De voormalige chef van de luchtmacht staf, luitenant-generaal b.d. I. A. Aler, is gisteren door de raad van bestuur van de K.L.M. met ingang van 1 Mei a.s. be noemd tot president-directeur, als opvol ger van wijlen dr A. Plesman. In een gisteren gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders, die aan de eerstgenoemde vergadering vooraf ging, werden de heren Aler en mr H Slotemaker benoemd tot directeur van de vennootschap, eveneens met ingang van 1 Mei a.s. WEINIG BEZWAREN (Van onze Parlementsredacteur) De Tweed Kamer heeft gistermiddag iet alleen de communisten tegen, beslist, f te zien van een uitspraak ove goedkeuring van de op 1 October 1953 Londen gesloten Internationale Suiker Overeenkomst. De regering had spoedige beslissing gevraagd, opdat de conventie op een dusdanig tijdstip kunnen worden geratificeerd, dat Neder land zou kunnen deelnemen aan de werk zaamheden van de Internationale Suiker Raad. De heer Chr. v. d. Heuvel (AR) wilde zich tegen deze beslissing niet verzetten, vroeg een afzonderlijke nota over het binnenlands suikerbeleid, aangezien de suikerconventie ook een en ander geregeld wordt met betrekking tot de omvang van het suikerbieten-areaal. Hij n.l. van oordeel, dat ten gevolge aardappelproductievermindering wegens aardappelmoeheid, het wel eens nood zakelijk kan zijn, de suikerbietenproduc tie uit te breiden. Minister Mansholt zegde de voorberei ding van de gevraagde nota toe, zodat Katwijk aan Zee In Casa Cara werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van de ver eniging De Verpleging. De voorzitter, de heer L. van der Zwan, zeide in zijn openingswoord, dat na de oorlog een ware uittocht ontstond, doordat veel vrijwillig verzekerden, verplicht verzekerden werden. Toen werd de algemene taak van de vereniging overgeschakeld naar een algemeen ope ratiefonds. Het besluit van vorig jaar de contribu- e te verhogen werd eerst in October uitgevoerd, toen de uitgaven de inkom sten ver gingen overschrijden. Er is ;en sterke toeneming in ledental te bespeuren geweest, toen de zieken fondsen hun premie sterk gingen ver hogen. De secretaris, de heer A. C. Hof- kes las zijn verslag van het jubileumjaar De vereniging heeft 30 jaar bestaan. Deze jaren hebben dubbel en dwars bewezen, dat de verpleging recht vain bestaan heeft. Op 1 November 1951 was het ledental 14000, maar al spoedig bedankte 75 pro cent van de leden. Een fusie kwam to stand met de kleinere R.K. vereniging er et Voorzorg te Katwijk aan den Rijn. Sedert 1 Januari 1954 zijn er 435 leden bijgekomen. Dit jaar zal wellicht het laatste jaar zijn, dat de vereniging sub sidie ontvangt. Spr. maakte dan nog een vergelijking tussen de premiebedragen en de ver- pleegkosten in 1945 en nu. Toen was de premie 16 cent per week en nu 53 cent. de verpleegkosten stegen van f 2.50 tot f 9.50 per dag. Over de activiteit van de vereniging zeide spr. het volgende: 131 patiënten werden in de ziekenhuizen verpleegd. Hiervoor werden 2778 verpleegdagen be taald; twee patiënten, lijdende aan tbc, werden in een sanatorium opgenomen. voor 197 dagen werden betaald; 278 patiënten ontvingen vergoedingen in klinische en poliklinische behandelingen. Het leden-tal per 1 Jan. 1954 In de groe pen A B en C. was 4043, van wie 2896 betalenden en 1147 kinderen. Een ver meerdering in 1953 van 62 leden. Het ledental van het aanvullingsfonds voor (Advertentie) NIEUWE LIDMATEN Laat Uw BELIJDENISTEKST in HOUT- BRAND maken. Een gedachtenis voor Uw t. Ook voor Uw Belijdenisplaat heb ben wij een passende lijst. A. A. RIJNSENT Sluisweg 13 Katwijk aan Zee KATWIJK De volgende leerlingen van de Chr. industrie- en huishoudschool hebben van daag het getuigschrift van de primaire opleiding ontvangen: Uit Katwijk aan Zee: Aat van Beelen; Corrie van Beelen; Willie van Beelen; Arendje van Duyn; Alie van Duyn; Cor rie van Duyn; Riet van Duyn; Grietje van Duyn: Trijntje van Duyn; Riet van Dijk; Huibie Guyt: Niesje Guyt; Ina Haasnoot: Jannie Haasnoot: Loes Haas noot: Cobie Harteveld; Ameriek Hellen- berg; Trijntje Hoek: Ina Hus; Ineke de Jong; Mienlje de Jong; Rina de Jong: Nellie Kroon; Weintje Kuyt; Dina Ouwe- hand; Johanna Ouwehand; Teuna Ouwe- hand; Annie van der Plas; Els van der Plas: Janie van dre Plas; Teunie Plug; Marijke van Rhijn, Annie v. Rijn; Annie Rijnsent; Klazien Schaap; Marie v Schie; Hennie Sinon; Marrie Souverein; Truus van der Velde; Lena Verdoes; Paulien Verdoes, Adri de Vreugd; Wil Zandbergen Cobie Zwanenburg. Katwijk aan den Rijn: Tina Doets; Corrie Glasbergen; Jannie Gijzenij; Cor rie Houwer; Lyda de Jong. Ineke Kruger Alie Riemcns. Oegstgeest: Alie Heidsma; Joke v. d. Mey; Kathleen Vos. Valkenburg: Truus Bisdom; Fia Boter- mans: Ria van Dijk; Rie van Gelderen; Ina de Kruyff; Annie v. d. Mey; Gré v d. Mey. Rijnsburg: Annie v. d. Burg; Greet Cederhout: Jannie van Delft; Truus ten Donkelaar: Greet Driebergen; Bertha v. d. Eykel; Didi v. d. Eykel; Toos van der Gugten: Prijna v. d. Gugten; Willie Hogewoning; Annie Hogewoning; Jansje de Koning: Pietertje Kralt; Cobie Krom hout; Adrio van der Kwaak; Didi de Leeuw; Klazien Maat; Jannie van der Mey; Jannie Noort; Neeltje Ouversloot; Jannie Ravensbergen: Francien Schone- veld; Gerrie Schyff; Joke Sosef; Geesje van Starkenburg, Neeltje van Vliet. Het diploma Huisnaaister ontvingen: Jani van Duyvenbode; Nel de Mol. Coba Ouwehand; Lena van der Plas; Rie der Plas; Klazien Ros: Lenie van Rijn, allen uit Katwijk aan Ze Corrie van den Anker en Fia Wasse naar, uit Katwijk aan den Rijn. Jannie Bouwman; Maartje v. d. Mey; en Piëta Paauw uit Rijnsburg. Het diploma costumière verwierven; Aria van Beelen; Geertje Bos; Wil van Duyn; Martftje v. d. Does. Katwijk aan den Rijn; Marrie Krijgsman; Annie Ouwehand; Cobie Ouwehand; Corrie der Plas; Annie van Rijn; Coba Zwanen burg. Zonder vermelding van plaats- f gewezen. Wat de raad behandelt Morgenavond half acht komt de ge meenteraad In openbare vergadering bij een ter behandeling van de volgende zaken: voorstel tot aankoop van het defensieterrein; aangaan van een grond- transactie met de Kerkeraad der Chr. Geref. Kerk; verhoging van crediet voor een ongevallenverzekering voor het brandweerpersoneel; in het grondbedrijf, brengen van gronden; verlenen van mede werking voor het bouwen van 36 wonin gen aan de Karei Doormanlaan; een prae- advies op een verzoek van de Geref. Schoolvereniging te Katwijk aan den Rijn om medewerking op grond van art. 72; toekenning van een tegemoetkoming als bedoeld in art. 13 l.o.-wet; bouwen van een woning bij het tennispark; crediet- verlcning tot stichting van een recreatie, gebied in de Zuidduinen; credietverlening voor verdere voltooiing sportpark. sanatorium B'tarief bedroeg per 1 Januari j.l. 719 betalenden en 391 kin deren. Een vermeerdering van 259 be talenden en 103 kinderen. De penningmeester, de heer J. Vink gaf enkele cijfers uit de balans: ambulance auto f 5.620, totaalcijfer f 33.938; Kapi taal f 11.278, reserve f 12.000. reserve aan verzekering f 5472; uit de verlies- en winstrekening: contributies f 42.685, winst f 120. Na enige discussie werd besloten het salaris van de secretaris met f 250 te ver hogen tot f 1000, ingaande 1 Januari '53. in afwachting van nadere voorstellen in deze. In de Kascommissie werden be noemd de heren D. C. O. Boekhoven. W. Vooijs en G. van Diggele. In het bestuur werden herkozen de heren P. Haasnoot en A, C. Hofkes. In de commissie toezicht kwam in de plaats van de heer D. Parlevliet Sr, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer D. Par levliet Jr. Christen-vrouwenbond Hedenavond 8 uur wordt in de Oranje zaal van het jeugdhuis de jaarvergade ring gehouden van de Christen-vrouwen- W\jk*vond Zuid Morgenavond 8 uur wordt in het wijk- gebouw Abeelplein een wijkavond gehou den van de wijkgemeente.Zuid. Ds W. A. B. Hagen zal spreken over „Gethscmané, afstand van een steenworp". Kerk en Belijdenis De veren, ter behartiging van de be langen van Kerk en Belijdenis vergader de Maandagavond in de achterzaal van de kapel aan de Voorstraat onder leiding van de heer T. Guijt. Ds Meuzelaar te Noordwijk hield een referaat over het onderwerp „De leer aangaande de II. Schrift", een geschriftje, d .t enige tijd geleden door de Hervormde synode werd uitgegeven. Het verheugde spr., dat in de na-oorlog- se jaren een verandering ten goede plaats vindt in de Hervormde Kerk. De Bijbel is brief van God aan ons, aldus spr., ondertekend met „Uw Heiland". Al zijn dingen, die we niet begrijpen, we moe- i r.iet aan God gaan twijfelen. Het gaat t in de eerste plaats om de Bijbel, ar om Hem, die zal wederkomen. En de Bijbel moet ons tot Hem brengen. Hoog en laag water Donderdag 1 April: hoog water 1 33 13.52; laag water 9.29 en 22.01 uur. de Tweede Kamer het suikerbeleid later nader zal kunnen bespreken. Een half uur later nam de Eerste Ka mer een soortgelijke beslissing. Prof. Mo lenaar (VVD) maakte van de gelegenheid gebruik, er op aan te dringen, dat in het reglement van orde de mogelijkheid ge opend wordt, bij deze zgn. verkorte pro cedure toch over de zaak zelf te dis cussiëren. De voorzitter, mr Jonkman, zegde hierover overleg met de fractie voorzitters toe. Nu beide Kamers der Staten-Generaal verklaard hebben geen uitspraak ov< ls deze auto- Visserijgolfjes De Sch 118 ving een zeehond De Sch 118 van de rederij Van der wan bracht Maandag een zeer onge- one vangst aan de markt; een flinke zeehond. Dit dode dier. dat circa 200 pond weegt, en in een trawlnet met de nee naar boven kwam, is voor een zacht prijsje verkocht aan een vishande- in de Frederikstraat. Duet gisteren twee trawlers en acht loggers aan de markt. De Sumatra voerde behalve zijn 1200 kisten Silverpitharlng, nog 1200 stuks stijve kabeljauwen aan en de Antje had 15 kisten schol, 70 makreel, 15 wijting, 40 gestripte radio, 130 dichte ■n 30 wolf, met 400 stijve kabeljau- Uit de acht loggers kwamen 4000 kilo's tong, 100 kisten schol, 40 varia, 1050 ijskabeljauwen, 300 stijve en 1500 kisten Silverpitharing. Sumatra verkocht niet alles De haring bracht het tot f 12.40 aan de bovenkant en de laagste prijs was tevens de opvangprijs. Van de Sumatra werden tussen de 700 en 800 kisten opgevangen, zijnde te kleine om een naam te hebben - de makreel deed van f 22 tot f 23. Kleintjes naar binnen Daar het grote goed weer naar het bui tenland ging de regels kabeljauw wer den als vanouds door de Belg uit de kt genomen tegen f 75 tot f 55, met f 80 tot f 60 voor de kisten kabeljauw, moest het binnenland zich met de klel- soorten rondvis vergenoegen: de braadjei zijn verkocht voor f 31 tot f 28 deden f 56, terwijl klein- middelschelvis voor een gulden minder is verkocht en er f 35 binnenkwam voor de grove gullen, wat eveneens betaald is de middelgul. Torren golden f 30, evenals de schol twee. De schol III deed f 16 tot f 22. Engeland kocht paar kistjes Bij gebrek aan meer kocht Engeland slechts een paar kistjes grove schol: de grote deed f 17, de middel tot f 30 en de zetschol maakte tot f 44. Tong ongewijzigd als Maandag: betaald en de met kleinmiddel De tongkoersen blevei oor de lappen is f 1.6t grootmiddel deed f 1.35, ^Ik heb geen zin om hem uit fe laten en wat beweging moet hij toch hebben. Philips noteert niet in Amerika In een gisteren gehouden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouder» N.V. Philips Gloeilampenfabrieken resp. der N.V. Gemeenschappelijk Bezit van Aandelen Philips Gloeilampenfabrie ken werd overeenkomstig de voorstellen van het bestuur met algemene stemmen besloten de statuten ln dier voege te wij zigen, dat de mogelijkheid wordt ge schapen aan de houders van de prefe rente en gewone aandelen een bonus aandeel te verstrekken door uit de agio- ve het nominale bedrag der aan delen te brengen van 750 tot 1000 gulden per aandeel. Met betrekking tot geruchten, dat Phi lips notering ln Amerika zal aanvragen, verklaarde ir Otten, dat deze aanvrage bij het bestuur nog geen punt van over weging heeft uitgemaakt. Emissie Albert Heijn De Amsterdamcatoe Banik, Rotterdam- sche Bank en Labouchère en Co openen 6 April a_s- die inschrijving op f 960.000 ge wone aandelen van f 1000 Albert Heijn N V- te Zaandam, wlnstdelend na 1 Jan. a 115 pet. met claim voor 10 gewone aandelen of 2 oprichters be wijzen op één euw aandeel- Het volgestorte kapitaal thans f9.1 mdllioen. het aantal winkels 7, waarvan 14 zelfbedieningszaken. De N-V. bezit nagenoeg het gehele aandelen kapitaal van N-V. Sterovita Melkproduc ten N V. Sterovita Melkexport, N.V. Vaml N.V. Formosa. Over 1953 wordt 9 pet dividend voorgesteld (v.j. 8). de omzet f127 min. Men verwacht voor 1954 gunstig resultaat. :vens wordt een 4 pet onderhandse 20-jarige lening aangegaan van f 2 min. Van trap gevallen en overleden De 74-jarige Hagenaar K. D. A. is gis teren, vermoedelijk doordat hij door een duizeling werd bevangen, ln zijn woning de Zusterstraat van de trap gevallen. Hij overleed ter plaatse. f 1.40 en tot f 1.40 voor de enen. Twee-tong haalde f 1.10. Vloa vandaag De Vios heeft vanmorgen gemarkt met 70 schelvis, 75 kabeljauw en gul, 60 kool, wijting, 50 haring, 150 radio, 950 ma kreel en 160 stijve dikkoppen. Bovendien wordt de Schoorl verwacht; de Postboy or Donderdag. REILEN EN ZEILEN Ned. Herv. Pred. te Gameren, in de kapel aan de Voorstraat. Aanvang 8 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN K.D.C.-nieuws Uitslagen van de Damclub K.D.C. Prij- zenwedstrijd 9de ronde: J. Kouwer—A. A. Vooys 20; Am. v. BeelenH. Durieux 20; C. v. KlaverenH. J. Koelewijn 11; H. VoorzaatJac Freke 11; B. BljterboschM. v. Beelen 02; C. de Win terH. Klinkenberg 20. N.E.S.B.-zaak voor de Hoge Raad Cassatieberoep weersproken De Hoge Raad heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van de procureur- generaal bij het gerechtshof te Amster dam tegen het arrest van dit Hof, waar bij de leiders der Nationaal Europese Sociale Beweging, de heren Paul van Tienen te Amsterdam en mr J A. Wolt huis te Groningen, werden vrijgesproken. Het cassatieberoep van de procureur- generaal is gisteren voor dc Hoge Raad tegengesproken door mr E F. L Steijns uit Amsterdam, die erop wees. dat de gerequireerden reeds zelf een contra memorie hadden ingediend. Hij weer sprak de mening van de procureur-gene raal, dat men hier met een bedekt ont slag van rechtsvervolging te doen zou hebben en dus cassatie mogelijk zou zijn. Het Hof achtte wel enige punten van overeenstemming aanwezig met het pro gram der oude N.S.B., maar oordeelde dit niet voldoende om te kunnen zeggen, dat het streven der N.S B. door de N.E.S.B wordt voortgezet. In deze over weging zag pleiter een zuivere beoorde ling der feiten. Ook is nimmer aangetoond, aldus mr Steijns, dat de N E.SJ3 iets anders zou nastreven dan ln dc statuten vermeld slaat. Het gaat hier niet alleen om de NE SB maar tevens om het recht van vereniging en vergadering, hetgeen uiterst voorzichtig moet worden gehan- De advocaat-generaal mr Loeff, zal op 13 April conclusie nemen. ALDEGONDA I ARNOUDSPOLDER i ARENDSDIJK 29 NNW Fort» BLOMMERSDIJK BOISSEVAIN 29 CALTEX UTRECHT r CITADEL p 29 Vllsslngen COOLHAVEN r DELFLAND DRIEBERGEN p DUIVENDIJK 29 I DUIVENDRECHT 3 DUIVELAND 2! EENDRACHT ELLEWOUTSDIJK 30 ENGGANO 30 te Le I FRIESLAND SSM 1 MAETSUYCKER ORESTES 29 v Brighton PIETER HUBERT 30 l S ALEXANDER 2 I ALEXANDER I AMSTERDAM 1 ANKHAVEN**; TERSCHELLING 1 TEXEL p 29 Kp TFLAMON 29 WZ TH AL ATT A 29 Z TITUS 29 V Al, TJILUWAH 30 TJIMENTENG TJTBADAK p f SPILBERGEN WONOGIRI 29 v ZUIDERKRUIS ZWARTE ZEE t

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 9