AGFA CLACK Nieuwe rijksweg aangelegd kanaal in een Sodafabriek Delfzijl kan over 4 jaar draaien KLM'ers (450) en Indon. vliegers zullen één corps vormen DE Radio ziet men vooral als middel tot ontspanning De regering blijft te schriel tegenover gerepatrieerden Chefariae A Witte steenkool van Noorwegen naar Zweden: groots plan 5 WOENSDAG 31 MAART 1951 STAALTJE VAN TECHNISCH VERNUFT worden Kosten (f 35 millioen) in tien jaar vergoed (Van onze speciale verslaggever) OVER HET KANAAL, dat enkele'jaren geleden een aantal verblufte bui tenlandse technici tot vervoersweg diende, zullen van morgen af in lange rij de personen- en de vrachtauto's snellen. Drie duizend personen auto's en ongeveer 1400 vrachtwagens per dag en bovendien een 100 bussen en 1200 wielrijders! De grote verkeersweg van Amsterdam naar Utrecht is gereed gekomen en dit laatste snufje van technisch vernuft, dat zelfs in het buitenland een meer dan gewone belangstelling heeft getrokken, wordi morgen door minister Algera officieel geopend. Deze nieuwe weg, die een aanzienlijke verbetering betekent in het verkeer van het Zuiden des lends naar Amsterdam en een belangrijke aanwinst vnor bet uitgebreide Nederlandse wegennet, is er geen ogenblik te vroeg Er is ja; en lang op gewacht. Er is ook jaren lang aan ge werkt. want zo ergens, dan warer. tussen Amsterdam en Utrecht en vooral in de veenstreken ten Zuiden van de hoofdstad grote moeilijkheden te overwinnen. Om een stevige ondergrond te krijgen, moest eerst een dunet in gewoon Ne derlands een kanaal gegraven worden met de bodem 6 4 8 meter ond?r N.AV Dit kanaal, dat eens een aantal buiten landse deskundigen als vaarweg heef: gediend, is vervolgens met zand gevuld tot 14 meter boven het maaiveld Het benodigde zand kreeg men uit het Noordzeekanaal, uit de Vinkeveense plas sen en van enkele andere plaatsen, Voor de aanvoer van dit zand heeft men zelfs een apart kanaaltje met sluis en al moe ten graven.... Voorrang Heeds in 1936 verklaarde de toenmalige minister van Waterstaat, jhr ir O C. A van Lidth de Jeude, dat de aar.leg van de Rijksweg Amsterdam—Utrecht voor rang diende te hebben boven de aanleg van de weg AmsterdamRotterdam. HIJ verwachtte toen .dat men er in vier of vijf jaar mee gereed kon zijn. In 1938 bracht de regering voor het eerst een half millioen op de begroting voor grond aankoop en de uitvoering van enkele kleine werken. Op 29 Augustus 1939 volgde de aanoe- steding van de aanleg van de aarden baan met bijkomende werken van het weggedeelte in de gemeenten Abcoude en Baambrugge, ongeveer 4.5 km. In April 19'0 hadden nog enkele aanbeste dingen plaats, doch het uitbreken van de oorlog verhinderde de uitvoering van het grote werk. Pas in 1947 hervatte men de arbeid aan Rijksweg no. 2, maar doordat aanvan kelijk de nodige fondsen ontbraken, be gon men in een kalm tempo. De bedoe ling was voorlopig één rijbaan aan te leggen. Het was evenwel te voorzien, dat de nieuwe weg dadelijk op^xun. volle capai citeit gebruikt zou moeten worden. D-j Kamers van Koophandel en fabrieken van Utrecht en Noord-Holland richtten daarom in November 195Ó het dringend verzoek tot de regering om direct twee rijbanen aan 'te leggen en van de gelijk vloerse kruisingen af te zien. Nog datzelfde jaar werd besloten het oog op de werkverruiming ook de tweede rijbaan aan te leggen. En in plaats van kruisingen 4 niveau kwamen er verscheidene viaducten. Dichter hij elkaat Thans is het laatste ontbrekende weg- vak Ouderkerk—Amsterdam met de aan sluitende nieuwe brug over de AmsteJ tegenover de Rijnstraat gereed gekomen. De lengte van de nieuwe weg Ls 33.865 km. dat is van Amsterdam tot het ver keersplein Oudenrijn bij Utrecht 84 km korter dan de oude weg. Op ^ich zelf is het al belangrijk, dat Amsterdam en Utrecht voor het snel verkeer dichter bij elkaar gebracht zijn. Maar wat eveneens van grote betekenis is, is dat de veel te smalle oude weg door negen bebouwde kommen van dor- DE NIEUWE R'JKSWRi NR. 2 pen voerde. Vooral Abcoude was berucht Ach ja. die oude weg! Op een aantal plaatsen loopt hij dicht langs <de zich door het landschap kronkelende Vecht met zijn fraaie buitenplaatsen van vroe gere. rijke. Amsterdamse kooplieden aan zijn oever Een mooie weg en een roman tische weg zelfs, voerende o a. langs het imposante kasteel Nijenrode. maat een weg. die in geen enkel opzicht meer het moderne snelverkeer aan Kan. Een weg met 126 bochten, waaronder scherpe met 75 driesprongen. 27 kruisingen. 4 be weegbare bruggen, inhaalverboden over een totale lengte van 25 km en met 32 bushalten De nieuwe weg is geen overbodige weelde. Hij heeft in totaal 35 millioen gulden gekost Maar hij is het waard, zo zouden we willen zeggen. Al was he. alleen maar om de besparingen, die hij brengt Vergelijkende proeven o.a. met vracht auto's en personenauto's op de oude weg en op 'n nieuwe weg (Rijksweg no. 12). overeenkomende met de Rijksweg no. 3. hebben uitgewezen, dat de ongelijks* tijdsbesparing een bedrag oplevert van f3500. De verbruik9besparin? kan 8*" schat worden op f7000 per dag. De tijdsbesparing is 40 pet, de zirebesparing 20 pc! Voor de gehele ge meenschap mag gerekend worden op een jaarlijkse besparing van 34 millioen gu:- den, zodat de kosten in 10 jaar goedge maakt zouden zijn. In sterke mate zal ook de verkeers veiligheid verhoogd worden. Dat is maar goed obk, want op de oude weg gebeur den jaarlijks 150 a 200 ongelukken Simla 1933 is daardoor 1 a 14 millioen gulden schade geleden Steeds sneller Als de minister van Verkeer en Wa terstaat morgenmiddag om kwart ovet drie de nieuwe verkeersweg geopend zal hebben, is niet alleen het snelver keer van het Zuiden naar Amsterdam, maar ook dat. komende van Nijmegen en Arnhem en uit Duitsland een uiterst moderne verbinding rijker Het verkeer uit het Zuiden des lands behoeft niet langer meer het drukke centrum van Utrecht te passeren, verkeer uit de richting Arnhem zal de route via Amersfoort en de gevaarlijke weg door het Gooi met zijn vele bouwde kommen, enige spoorwegover gangen en gevaarlijke kruispunten kun nen vermyden. Het kan nu de sneller? en veiligere route VeenendaalUtrecht nemen om vervolgens via de nieuwe Rijksweg Amsterdam te bereiken, het geen een aanzienlijke tijdsbesparing geeft. Slechts op één plaats wordt Rijkswet no. 2 gekruist door een spoorlijn, het on belangrijke lijntje AalsmeerNieuwer- sluis, waarover per dag slechts enkele treinen passeren en dat wellicht de langste tijd heeft dienst gedaan (Nadruk verboden) Wetsontwerp ligt gereed Werk van 51 millioen van groot belang voor Nederlandse economie HET WETSONTWERP met betrekking tot de soda-industrie te Delfzijl zal tussen 10 en 15 April de Tweede Kamer bereiken. Vermoedelijk zullen de Kamers vóór half Juli de wet hebben behandeld. Dan zal de N.V. officieel worden opgericht en kan men met de bouw van de fabriek be ginnen. Men rekent er op, dat de productie op 1 Januari 1958 kan beginnen. Nederland zal dan voor het eerst een sodafabriek hebben. Een en ander is van groot belang voor onze economie. Reeds in 1917 waren er plannen, om aan de zoutvondsten in ons land de pro- dpetie van soda te verbinden. De moei lijkheid was toen de afvoer van de schadelijke calcium-chloryde. De enige oplossing was het aanboren van zout bij diep zeewater, zoals thans is gebeurd. Bij Winschoten is een zoutlaag aange troffen, waarvan de voorraad wordt ge schal op 50 milliard kubieke meter. Dè grote fotoverrassing 1954 Zoals men weet, was het de v minister Zijlstra. dat hier het particulier initiatief zou spreken en de Staat slechts aanvullend zou optreden. Men is er in I geslaagd, een financiering op te zetten Dor deze grote Industrie. De financiering zal een bedrag vor-1 ;ren van 51 millioen gulden. Vier grote industrieën zullen zich garant stellen het aandelenkapitaal van ƒ30 mil lioen. De rest wordt door de Staat ge garandeerd in de vorm van leningen rente en aflossing, vier industrieën beginnen met 164 millioen: de Kon. Ned. Zout- industrie zorgt voor ƒ12 min. de Staats mijnen voor 4 min cn de MEKOG en Kon. Ned. Zwavelzuurfabrieken v.h. Ket- jen beide voor ƒ250.000. Het nog te plaatsen aandelenkapitaal is dan nog 134 min. Er bestaat reeds samenwer king voor de verkoop. Eindelijk de ideale camera voor een ieder die eenvoudig en gemakkelijk wil fotograferen.- portretlens foto's: 6*9 verroklj kor -roeker sierlijk - sportief Ga naar Uw fotohandelaar. Hij heeft de schitterende AGFA CLACK zojuist ontvangen. 80 pet daarvan kan in Nederland ge maakt worden. De publieke werken vergen ƒ474 min. ooral voor de aanleg van de havens, wegen, en sluizen. Verbreding van Eemskanaal, de omlegging van Eemskanaalmond om Delfzijl, de sluis en het havenbekken zullen 374 min kosten.. Het rijk zal twee derde vai bedrag voor zijn rekening nemen, provincie Groningen een derde. DIVIDEND IN PLAATS VAN AFKOOPSOM Nieuwe verhouding tegenover G.I.A. eerder een verloving dan een huwelijk (Van een onzer verslaggevers) E NIEUWE VERHOUDING tussen de K.L.M. en de Garuda Indonesian Airways lijkt meer op een verloving dan op een huwelijk: de band is losser geworden en de mogelijkheid om uit elkaar te gaan, blijft (in dit geval met een opzegtermijn van zes maanden). Misschien hebben juist door die lossere verhouding de partners geen behoefte om uit elkaar te gaan. de GIA worden gesteld tegen kostprijs Zo ongeveer borduurde de wnd pres.- dlrecteur van de KLM. drs M. J. v. d. Ploeg, voort op een vergelijking, die hy in een Indonesische krant had aange troffen. Hij deed dat op een persconfe rentie die gistermiddag in Den Haag werd gehouden. Drs Van der Ploeg is de leider geweest in de KLM-delegatie tijdens de onder handelingen met de Indonesische rege ring over de GIA. Een voornaam punt tijdens die onder handelingen is daarbij de positie ge weest van het KLM-contingent van 450 nog in Indonesië werkzaam is. Hun belangen zullen worden verdedigd Nederlandse directeur, die ook zijn verantwoordelijkheid zal hebben in het college van directeuren van de GIA (een president-directeur en twee direc teuren). Hij zal worden bijgestaan door réneens Nederlandse adjunct- directeur. Door de Indonesische regering zal deze directeur worden belast met een veilige uitvoering van de vluchten. Hij zal voor een periode van drie jaar aanblijven, aangezien de Indonesiërs ernstig reke ning houden met de mogelijkheid, dat dan het gehele KLM-personeel zal zijn afgevloeid. Een voorstel ter voorziening in deze functie kan van de KLM bin nen enkele weken worden verwacht, aangezien de directeur op 1 Mei zijn werkzaamheden zal moeten aanvangen. In de komende drie jaar zal de GIA zich intens bezig moeten houden met een snelle opleiding van vliegend personeel. „Maar ik geloof, dat zij de daaraan verbonden moeilijkheden en kosten ernstig onderschatten," aldus drs Van der Ploeg. De 450 man zullen ter beschikking zekere redelijke vergoeding die il worden berekend naar de te vlie- :n ton-kilometers. In hun postitie zal geen wijziging den gebracht, dan na overleg met de Nederlandsp directeur. Met de Indonesiërs zullen zij één corps geen bezu> zullen rijn tegen het werken onder Iemand van een andere landsaard. Door de Indonesiërs zal aan de KLM ;n dividend worden uitgekeerd van vijf procent per jaar cn in ruil daarvoor heeft de KLM de afkoopsTirh ng. die Indonesië anders zou heb ben moeten betalen, laten vervallen. Het dividend betreft een som van d •n half millioen gulden. Over de vier jaar dat de KLM de directie van de GIA hgeft gezeteld, is geen verlies gemaakt. „Integendeel", vond de heer Van der Ploeg, de intrinsieke waarde van de aandelen uitrekent, geloof ik. dat we op een cijfer sn 135 a 140 komen." Dat de onderhandelingen zo lang heb ben geduurd, is mede te wijten aan he de leden van de Indonesische delegatie nog andere werkzaamheden hadden en bovendien enkele malen rug gespraak moesten houden met het ka binet en een commissie ad hoe. Wat de diensten op de lijn Amster dam-Djakarta betreft, hoopt de KLM nog op een zesde frequentie, voor de concessie over een tjjd van drie jaar zou worden verleend. Dk ,:onrt r„i.m„.nr/ion I bat« v"n b*t hospitaal- dienst zou dan via Colombo worden I n. w—/iarab-j" Toch is het zo Delfzijl Voor Delfzyl zal de bouw van de soda- fabrieken een enorme verandering be tekenen. Niet alleen komen er andere :n-industrieën, maar ook moeten er binnenhaven, een zeehavenarm en insteekhaven bijkomen. Dat kost 10 millioen gulden. Er komt een ni openbaar lichaam voor, Het Havenbedrijf Delfzijl, dat uniek is voor Nederland. Later komt hiervoor een wetsontwerp. Het openbaar lichaam kan leningen af sluiten voor vergroting en vernieuwing de haven etc. en het zal de haven ook exploiteren. De drie deelnemers zijn het rijk, de provincie Groningen ei gemeente Delfzijl. Wordt het wetsontwerp goedgekeurd, dan zal de Provinciale Zee havendienst Delfzijl verdwijnen. Uitvoer De sodafabriek wordt uiterst modern. Het complex beslaat tien tot twaalf hec taren en de productie zal 170.000 ton per jaar bedragen, ofwel 450 ton per dag. Het totale verbruik vansoda in Ne derland bedraagt 80.000 ton per jaar; een belangrijk deel van de productie kan dus worden uitgevoerd. Men denkt hier bij vooral aan Scandinavië, waar nage noeg geen soda geproduceerd wordt (wel in Noorwegen, maar juist voldoende voor het land zelf). Er zullen voor de nieuwe fabriek 300 werkkrachten nodig zijn. Op het .zout- veld" Winschoten zal men weinig van de fabriek merken: er komt een pomp station met enige boortorens Wel zal de bouw veel werk vergen, alsmede de levering van de apparatyur. Ongeveer DIANA AMTEMIS nu verlustigen in de I vijfde wereldwonder t.u\ de tempel van (9) Vóór we aanblik van het uit de oudheid. Diana te Ephese, moeten we een kleine ran e naamsverandering toepassen. Want Diahalve na is, een Ouditalische, dus Romeinse dan s godin, die weliswaar vereenzelvigd kan ligdoi ulorden met de Kleinaziatische Artemis, in de maar dat wil nog niet seggen dat wi de Romeinse naam mogen koppelei aan de Griekse Tempel te Ephese. W eeks culturen die zich hebben uitge- trekt over vele tijdperken. IT are Artemis uitsluitend een godin an de jacht geweest, zoals kortheids- talve in vele hoekjes ivordt vermeld, lan sou voor haar werkelijk geen hei- opgericht dat zijn weerga niet vond. ffnnt de jacht waarlijk niet het belangrijkste in t(jd waarin de landbouw reeds een heersende plaa het rvolg mensenhanden n gebouwd". E dergelijk oordi en slechts beschik- brokstuk tan dit roemruchte bouwuerk, wy nen ons moeilijk een voorstelling H ken van de betekenis van deze tempel, I ouder zyn dan dt noch van de godin Artemis, aan wie Maar goed, in welk aanz.vn n. dit heiligdom geugd was. B"ant wél m de oudheid ook heeft gesla hebben we hierboven in één zinnetje i welke schitterende tempel haai Artemis voorgesteld als de godin die was toegewijd, het was voor d, in Klein-Azië werd vereerd, maar eigen- heidkundigen die uitsluitend ov, lijk droeg deze dome in Klein-Azië schriftelijke overleveringen besc. vele namen (evenals later in Grieken- een hele toer land) en zij bezat ook verschillende Ephese (ten Z. eigenschappen al naar gelang de nerfc had geil. landstreek en het tydperk waarin zij hadden op des werd vereerd - die. de Grieken van pracht en prooi de vóór-Griekse bevolking hebben over- nitgeu i Smyrna) dit bouw- ilaats elk spoor van schittering volkomen tot systematische opgravings deze godin in'de loop der tijden aan- I rich uitstrekten over een penoOe van zienlijk werden uitgebreid. Artemis, die ruw» 40 ,oar de overblijfselen van maar we, gemakshalve als de natuurgodin 5 Arlemistempels aan het Iwht aanduiden (geboorte, leven, dood, bracht, vruchtbaarheid, jacht, enz.) is dus Daarover morgen, eigenlijk een samenvatting van vele verschillende godinnen uit een /angel (Xadruk ierboden) Bonte avonden zijn troel Nederlander luistert gemiddeld 2 uur per dag "[VAAR EEN RADIO-UITZENDING wordt gemiddeld door bijna een mil- L lioen Nederlanders geluisterd, de jeugd beneden 18 jaar niet inbe grepen. De Nederlander luistert gemiddeld op weekdagen ruim 2 uur per dag en op Zondag 2% uur naar de radio. Vrouwen luisteren bijna 18 uur per week, mannen bijna 14 uur. De meeste luisteraars trekken de bonte avonden: maximaal 2r4 millioen. Daarna volgen de nieuwsberichten (1 1/3 millioen) ie Interessante cijfers vermeldt het Centraal Bureau voor de Statistiek in :ijn rapport aan minister Cals, die op dracht had gegeven, een onderzoek in stellen naar het luisteren naar de radio. Op de nieuwsberichten volgen de hoor spelen en gemengd luchtige muziek in .•onduren (beide ruim een millioen). Ernstige en godsdienstige uitzendingen vorden aanzienlijk minder beluisterd', esp. 140.000 en 350.000. De bonte programma's trekken 50 a 75 pet luisteraars die een programma blad gebruiken van een andere omroep dan die welke het programma verzorgt. Wat de luchtige muziek betreft. Is het merkwaardiger, dat er wel bijzonder graag naar geluisterd wordt, maar dat verhouding veel minder lichte mu ziek wordt uitgezonden dan voor de oorlog (1935: 48 pet, 1953 27 pet); het gesproken woord won sterk aan beteke nis, mede als gevolg van een toeneming hoorspelen en reportages (1935: 21 pet, 1953: 36 pet). n uitzending wordt beluisterd door minstens 100.000 Nederlanders en maxi maal door 3 millioen. Ontspanning Men ziet de radio in de eerste plaats als ontspanningsmogelijkheid. Ook vergeleken met de andere re creatie-vormen is de plaats van de radio groot. En het merkwaardige is, dat er voor het overgrote deel der bevolking niet veel verschillen zijn luistervoorkeur", ook weer ver geleken met de andere ontspannings gewoonten. In dit verband is het ver meldenswaard, dat 40 pet van de uit gezonden programma's onder „ont spanning" valt, en 60 pet onder ontwikkeling en verdieping. De agrarische bevolking luistert min der dan de overigen cn doet trouwens toch minder aan ontspanning In het al gemeen. Arbeiders luisteren weinig meer naar de radio dan de gemiddelde Neder lander. Hier treedt grote voorkeur aan de dag voor de lichtere programma's ZO luisteren als gevolg van factoren als huisvesting, opleiding en vermoeidheid minder naar andere programma's De leidinggevenden luisteren betrek kelijk weinig, terwijl zij Juist veel aan andere ontspanning doen. Zij kiezen hun programma's met meer zorg uit, maar wat zij kiezen, komt toch in grote lijnen overeen met het gemiddelde. Het ie bij onderzoek geenszins geble ken dat de jongeren oppervlakkiger zou den zUn dan de ouderen. In veel gezin nen bepalen de oudere kinderen, wat er wordt „aangezet" een smakelijke inhoud akvolle verpakkihg Austr. immigialiedeskundige in Nederland Op Schiphol is gisteren aangekomen de heer T. Heyes, secretaris-generaal van het Australische ministerie voor Immi gratie, die een korte reis door Európa maakt. Hij zal Zaterdag naar Rome ver trekken. Gedurende zijn verblijf in Nederland zal de heer Heyes besprekingen voeren minister Suurhoff en de regerlngs- nissaris voor de emigratie, mr ir B. W. Haveman. Hij verklaarde bij zijn aankomst, dat de kansen voor Immigran ten in Australië beter zijn dan ooit tevo ren en zei te hopen dat een toenemend aantal Nederlanders zich in Australië tal vestigen. Opbrengst collecte voor „De Hoop" bijna 15.000 De collecte, dié Zaterdag te Amster dam is gehouden door de Ned. Ver. ten behoeve van zeelieden van elke nationa- gevlogen. opge- Oordeel van de Tweede Kamer: Prof. Lemaire formuleerde zevental wensen om de rehabilitatie te verbeteren (Van onze Parlementsredactcur) De heren Lemaire (KNP), Ritmeester (WD), Gortzak (Comm.) en Van Dis (SGP) hebben gistermiddag in de Tweede Kamer nog het hunne gezegd naar aan leiding van de door de regering inge diende nota met betrekking tot de achter stallige betalingen aan oorlogsslacht offers uit Indonesië. Nieuwe wensen, vergeleken met het geen de vorige week reeds over deze pijnlijke aangelegenheid was gezegd, kwamen niet naar voren: de algemene Indruk was, dat de regering te schriel is. De heer Ritmeester (WD) wees er nog eens extra op, dat de Indonesische rege ring zich niet aan verschillende afspraken houdt. Hierbij moet men gedeeltelijk aan goede trouw twijfelen, gedeeltelijk aan regeer-onmacht denken. Hy vroeg, welke maatregelen de regering tegen deze In donesische houding heeft genomen en nog denkt te nemen. Intussen mogen de gerepatriëerden echter niet de dupe worden. Prof. Lemaire (KNP) gaf een uitste kende opsomming van de wensen, die in de Kamer leven Wij zullen ze hier nog epns herhalen: 1 De regeling van de vergoeding aan oorlogsslachtoffers uit Indië moet in eer wet worden neergelegd. In ieder geval moet de te vormen commissie van bij stand onafhankelijk van het ambtelijke apparaat zijn. 2. Het welstandscriterium voor uit keringen aan zelfstandigen dient te ver vallen. 3. De eis van vestiging vóór 1 Januari 1954 voor het recht op een uitkering in de wederinrichtingskosten dient te wor den losgelaten. 4. Er mag geen onderscheid gemaakt worden tussen delegatie-schulden en schulden, op andere wijze gemaakt voor het gezir.sonderhoud: alle bona-fide soorten schulden van deze aard dienen te worden overgenomen. 5. De slot-rehabilitatie-uitkering dient te worden verhoogd met enkele maanden 6. In verband met de in Indooeaië getroffen monetaire maatregelen dient, ter verzekering van het rehabiliterend vermogen der uitkeringen, een suppletie van 2/3 te worden gegeven op de in In donesië uitbetaalde slotrehabilitatie-uit- kering. 7 Voor schrijnende gevallen van ge- pensionneerden dient een hardheids clausule te worden toegepast, tengevolge waarvan deze een uitkering krijgen van1 f 750 per gezinshoofd, vermeerderd met f 250 per verder gezinslid, tot een maxi mum in totaal van f 2.000. Minister Luns zou vanmiddag ant woorden. Verkeersbonden vragen goedkoper paspoort De K N A C., ANWB. K.N.M.V., Ned Vereniging van Reisbureaux en de Ned. Reisvereniging hebben in een uitvoerig adres aan de regering gevraagd om laging der paspoortknsten. Zoals men weet, heeft de regering reeds verlaging toegezegd, maar er is nog niet bekend hoeveel deze verlaging zal be dragen. 4-voudigeinderdaad vul betere werking! Doordal in één labiel Chafarina „4", vior wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt hel ook daar, waar andtra middtlan falan. m TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 89 CT Ned. fregat Wolf in dienst gesteld Eerste van de roofdierklasse Het eerste van de zeven fregatten van de roofdierklasse, Hr Ms Wolf, is dezer dagen te New Orleans door de Kon. Marine overgenomen van de marine der Verenigde Staten en in dienst gesteld. Commandant van het fregat Wolf is lui tenant ter zee der eerste klasse H. J. Haakman. Het schip wordt In Juli in Nederland verwacht. De fregatten van de roofdierklasse meten 640 ton stan- daard-waterverplaatsing. De maximum snelheid bedraagt 15 zeemijlen per uur. De bemanning telt 63 koppen. Behalve met onderzeebootbestrijdings middelen zijn de schepen van de roofdier klasse bewapend met een kanon van 7.6 cm, zes mitrailleurs van 40 mm en acht mitrailleurs van 20 mm. Deze schepen zijn ontworpen en uitgerust voor het be geleiden van konvooien. Bond van P. de Boer blijft bestaan Telefoontje kracht uitkomst vlak voor vergadering Het voorstel van het bestuur van de Bond van Mobilisatie-Invaliden te Drach ten om tot ontbinding van de bond over te gaan, ls niet doorgegaan Het voorstel was gedaan omdat 31 Maart de koninklijke goedkeuring van de statuten afliep en er nog geen positief antwoord op het verzoek van verlenging was binnengekomen. Enkele uren vóór de vergadering kwam echter telefonisch be richt van het ministerie van Justitie, dat men accoord ging met het door het be stuur gedane tegenvoorstel over wijziging der statuten. De vergadering verklaarde zich eveneens met deze wijztging accoord. Besloten werd, een besluit van de minis ter van Justitie uit te lokken, waarbij de rechtspersoonlijkheid van 1 April 1954 verlengd wordt tot de dag van de defini tieve koninklijke goedkeuring. De heer Van den Berg uit Callantsoog heeft de voorzitter van de boDd, de heer P. de Boer, gehuldigd omdat hij geduren de de eerste periode van de vereniging (dat is 29 jaar) onafgebroken voorzitter Is geweest. De vergadering nam een motie aan, waarin de aandacht wordt gevestigd op de trage behandeling van pensioenaan vragen tengevolge waarvan nog honder den gevallen op afdoening wachten, en op ttet feit, dat de wet buitengewoon mili tair pensioen nog steeds niet is verbeterd. Herberg uit 17de eeuw in Oudkarspel verbrand Een korte, felle brand heeft gistermid dag de zeventiende eeuwse herberg Het Huis de Brederode te Oudkarspel (N.-H.) geheel verwoest. Huisraad en café-Inventaris van de be woner. de heer S. Klaver, gingen geheel verloren. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. ^Advertentie) PUB bier lehntu diar •n stramheid In Ujl an leden al die vormen van Rheumatische onge makken kunt U met Kruschen te lijf. Berust et niet in. 't Wordt wel erger, niet beter. Begin morgen radicaal met Kruschen. Tienduizenden vonden en vin den bij Kruschen baat en verlichting iedere dag weer. Waarom zoudt U dan weerloos verder lijden. Neem ook Kruschen de kleine dagelijkse dosis en ondervindt zelf het heilzaam effect. Besprekingen op hoog niveau ln Stockholm zijn gisteren Zweeds- Noorse mlnlstersbespreklngen begonnen over samenwerking bij de levering van electrlclteit, het verkeer van Zweden naar de Noorse haven Dronthrlm. Zweed se kopererts-exploltatie In Noord-Noor- wegen en Zweedse stikitofproductie. Zweedse en Noorse ochtendbladen me nen te weten, dat één der belangrijkste resultaten van de conferentie zal zijn een groots plan voor levering op grote schaal van electriclteit door Noorwegen aan Zweden. Zweden zou met een lening bij dragen tot een belangrijke uitbreiding van Noorse waterkrachtcentralen en ln ruil daarvoor zou Noorwegen de stroom tegen billijke prijs san het buurland leveren Het overbrengen van 300 mil lioen kilowatt per jaar van Drontheim naar Stockholm zou slechts „een klein onderdeel" van dit plan zijn Ook zou er een zekere samenwerking komen tussen Zweedse en Noorse centralen. Een gemengde commissie zal de techni sche aspecten van deze zaak nog nader bezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5