Achter Hollands duinenrij ontbloeit de lente Lang debat over de toetreding tot Stichting V.V.V. Reputatie van Oegstgeester modehuis bevestigd Hagenaar kan vismeel maken voor menselijk gebruik NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 4 WOENSDAG 31 MAART 1954 Opening Keukenhof luidt tal van evenementen in In een groot deel van Holland achter de blonde duinen aan de Noordze- kust ontbloeit de lente. Het begin is nog aarzelend, velden crocussen en hier en daar wat wilde narcissen in parken, maar na de opening van Keuken hof, Vrijdag aanstaande, gaan de kleurenmozaieken gloeien in alle kleuren van de regenboog en dan komen ze weer, de bewoners van ons eigen land en de stromen buitenlanders, die in groter getale dan ooit tevoren worden verwacht. Van de provinciale VW was het goede gedachte de pers in te lichten over de komende gebeurtenissen in de bollen streek- Geen ander gebied van or* land immers is in staat zulke aantallen delingen in de lente te trekken dan die smalle strook gronde achter de duinen van itaarle*n tot Leiden. De opening van Keukenhof, Vrijdag aanstaande. 1-uddt het seizoen in. Voor de vijfde maal in successie gaan de poorten van deze nationale bloemententoonstel ling weer open, nu wat later dan an ders, omdat de koude winter de bollen belangrijk in hun groei heeft vertraagd. Keukenhof is. ne de sluiting vorige zo mer. uitgebreid met twee hectare, waar door ruimte vnj kwam voor de aanleg van een rotspartij. Er is hier een minia tuur-berglandschap, compleet met water val. bruggetjes en chalet- Hiervoor is een schipmet 50 ton.krijtrots uit Cornwall ko men aanvaren, en de heer Puik uit Hil versum heeft er iets bijzonders van ge maakt- De kas is mooier dan ooit. en in het be gin van het seizoen is dit wel de grote trekpleister, omdat talrijke tulpen- vaneteiten hier in bloei staan en er bui ten nog betrekkelijk weinig is te zien. Maar wanneer het mooie weer even aan houdt verandert dat heel gauw. Een nieuw attraciae is het nog maar net op tijd gereed gekomen paviljoen, waar bloemsierkunstenaars het publiek zullen leren corsages te maken, en aller lei bloemstirkjes en button-hole». Enkele Nederlandse faibrieken van sierproducten hebben hier him stands- Het commerciële is zorgvuldig geweerd, men kan in het paviljoen niets kopen. Wie belang «telt in vissen kan hier een aquarium zien. da', drie ton weegt, en waarin tweehonderd maanviaxn rondzwemmen- De directie van Keukenhof deelde mee ongeveer een half millioen be zoekers te verwachten. Propagandis ten hebben reizen gemaakt naar het buitenland, en vooral onder het Ame rikaanse militaire en civiele perso neel in Duitsland en onder de Duit sers zelf bleek grote animo te bestaan voor een bezoek aan de wereldbe roemde bloembollenvelden en bui tententoonstelling. De capaciteit van het autoperkeerterrein is verdubbeld, want regeren is nog steeds vooruit zien. Attracties Speciaal ten gerieve van buitenlandse bezoeker» werd ook vorig Jaar een streekdag georganiseerd om de folklore van ons land in onvervalste vorm te to rren. In overleg met de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C- de Casombroot, zal Donderdag 2 April Zeeland de gast zijn van Keukenhof. Be halve de commissaris zelf en burgemees ters en wethouders van talrijke Zeeuwse gemeenten, zuilen die dag het bekende dameskoor uit Weet kapel Ie in kleder dracht, en de kruisboogschuttersvereni- ging Jacoba van Beieren op Keukenhof aanwezig zijn. De schutters zullen op ..vogede" op een paal schieten. Omdat de naam van die vereniging herinneringen oproept aan de echte Jacoba. zal •chutspatrone» van de tentoonstelling de Zeeuwse gasten deer ontmoeten. Zoals bekend Is zullen de Kom:* er Koningin van Denemarken bij hur s aats.eoezoek aan Nederland ook Keu kenhof met een bezoek vereren- Het mu ziekcorps van de rijkspolitie geelt Woensdag 21 April een concert. Het toenemende bezoek van groepen heeft het noodzakeüiijk gemaakt de gid- senduemst te vervolmaken. Deze gidsen verstrekken tijdens gratis rondleidingen alle gewenste inlichtingen, maar men -moet dan wel even tijdig de komst een groep melden- Beelden Zoals wij gisteren ad in beeid konden verteilen is een deskundige jury bezig geweest de uizending beelden te beoor delen- Er zijn 25 beelden op de expositie te zien. doe zer harmonisch in 't land- schhp zijn geplaatst. De volledige uitslag ■van de wedstrijd luidt: le prijs H \V. Wezelaar. Amsterdam (zittende vrouwi; 2e prijs A. Schalier, Amsterdam (Taurus, meifi aanbeveling var. de jury tot aan koop als tuinbeeld): 3e prija H. Koremen. Breda (Moeder met kind» en eveneens een derde prijs J- Snocck. Voorburg (Doo Quichotte). Deze wedstrijd kon worden gchoudeu m*t medewerking van het Ministerie van O.. K- en W- Het kasteel Keukenhof met zijn prach tige inventaris is tijdens de buitenexport- tie ook ts Bezichtigen Corso Later In de maand *rekt het corso aller belangstelling. Dit jaar gaat het anders dan andera. De middag en avond voor de eigenlijke corsoda'.um. 24 April, zuilen in de grote HBG halien tc Lisse dz wa gend worden tentoongesteld. Het Jtiry- oordeei wordt ook de 23e nog bekend gemaakt, zodat wanneer het corso van Sassenheim naar Lisae èn Hillegom. en weer terug, trekt, men het eigen oordeel met dat van de jury kan vergelijken. Een bijzondere attractie is de medewerking van twee Schotse bands. Ihe Military Band' of the Seaforth Highlainders. en The Pipe Band of the Queen's Own Cameron Highlanders, beide in ceremonieel tenue- Deze bands zullen op de heenweg in elke boüengemeente het corso voorafgaan. Op de terugweg wordt het corso geopend door het muziek- en pijpercorpe Cam te Tuba te Lisse en voorts worden nog acht plaatselijke en andere corpsen ingescha keld- In het veilinggebouw var Hoöeho te Li86e kan men op de avond van de corsodag een concert bijwonen, waaraan de Schotse Bands haar medewerking ver lenen- De Zweedse groep van de bond van bloemboüenhandelaren zal deelnemen met een praalwagen, ■waarop twee Zweedse schoonheidskoninginnen haar liefelijk aanschijn zullen tonen. De start van het corso is 's middag» om 1 uur bij de Warm onderden te Sas senheim- De stoet wordt om ongeveer half zes ontbonden, eveneens in Sassen heim. Voor auto's en autobussen met ouden van dagen, die het corso wil len zien, is een aparte regeling ge troffen. Zij kunnen plaatsen krijgen bij Hillegom of langs een deel van de weg van Sassenheim naar Lisse. Met de meeste nadruk verzoekt de rijks politie van de bollengemeenten groe pen ouden van dagen tijdig te mel den. opdat de plaatsruimte doelmatig kan worden verdeeld. Hillegom In de verschillende bodleriigemeenten staan zeer veel evenementen op het pro- gramme. Om met Hillegom te beginnen in de demonetratietuin van restaurant Treslong kan men wederom gratis zien in eigen tuin me* bolgewassen is te bereiken- De tuin ir 'm avonds verlicht. Op 25 en 26 April, alsmede op i en 2 Mei houdt de Hillegomse Harmon iekapei een Internationaal muziekconcours in de gro te Beurezaal- Dertig buitenlandse m"ziek- corpsen met een totaal van meer dan 1500 deelnemers zullen hieraan hun medewerking verlenen. Op 11 April wordt een Narcissenrallye voor bromfietsers en automobilisten ge houden- De ..brommers'' moeten 50 km af leggen en de automobilisten 100 km. Het verzamelpunt is bij Treslong, vanwaar een route naar Keukenhof is uitgestippeld Van Keukenhof kan men een eigen weg terug kiezen naar Treslong. waar de prijsuitreiking geschiedt. Op de middag van 30 April wordt in Hrilegom het kinder-bloemencorso ge houden^ Vorig jaar waren er 120 deelne mers, men verwacht er dit jaar nog meer. Verscheidene afdelingen van de au-to- mobielciub van West-Duitsland hebben van 30 April tot 3 Mei tochten georgani seerd. In dit kader wordt op 1 Mei een reünie van Duitse automobilisten gehou den in Treslong. Natuurlijk biedt de ge meente ook een plezierige aanblik door de versieringen en bloemmozateken. Lisse Behalve de reeds eerder genoemde evenementen Keukenhof en het concert op 24 April, zal op 30 April 's morgens van Hobaho een kinder-bloemencorso vertrekken voor een muzikale rondgang door het dorp. Voor 8 Mei staat een bol- Lenetreekrallye voor bromfietsers en ge wone fietsers op het programma- Archi tect J. M. Heikens uit Voorburg heeft een aparte straatversiering ontworpen, die van 5 April tot half Mei zal zijn te zien- Andere gemeenten Noordwijk staat :n het middelpunt van de belangstelling door de Tu-lpenrallye van 25 April tot 1 Mei- Gedurende die tijd zul-len b 1 oemmozaieken en versierin gen- de feestelijke stemming verhogen. Noordwij kerhout is -het -begin- en- eind punt van de bloemen-fietsrallye, die ge projecteerd1 op Tweede Paasdag- Gok hier worden mozaïeken gelegd tijdens het weekeinde van het corso- Niet-kleurenblinde ogen worden op 21 April in Sassenheim gestreeld door de aanblik van de straatversiering. Op 8 Mei begint in de jachthaven een reünie van motorboten, georganiseerd door de Unie Watertoeristen, in samenwerking met VVV- Jacoba van Beieren wordt dan of ficieel ontvangen. In Voorhout en V"ar- mond trekken in deze tijd bloem- mozaïeken de aandacht S»"X Haags Gerechtshof Vyf maanden gevorderd De proc.-generaal bij het Haags Ge rechtshof heeft vijf maanden gevangenis straf gevorderd wegens meermalen ge pleegde heling tegen een polit-ie-agen-t uit ALphen a. d. Rijn. In eerste instantie was deze veroordeeld tot drie maanden. De zaak was aan het rollen gegaan toen enige collegae van verdachte hem op een nacht zagen sjouwen met een zak achter op de fiets. Zy rapporteerden dit enige dagen later aan hun korpschef en bij onderzoek bleek verdachte in het bezit te zijn vcevoederzakken. die niet van de fabriek waren waarvan hij zijn voer betrok voor zijn varkens. Het vermoeden ging uit naar diefstal uit een schuur, maar dit werd in eerste instantie niet bewezen ge acht Wel kwam vast te staan dat ver dachte van de baas-knecht in- de fabriek 'hij zijn veevoer kocht, dikwijls veel veevoer mee naar huis kreeg dan de hoeveelheid die op de bon stond en die hij -betaalde stond aangegeven. In deze zaak werd o.m. de inspecteur van politie als getuige gehoord. Het Hof zal 9 April a.s. arrest wijzen. Haagse Politierechter Zij sloegen buurvrouw Een vrouw uit Leiden en haar 23-jarige oon stonden na elkaar terecht voor-de Haagse Politierechter omdat zij een buur vrouw hadden mishandeld. De moeder ontkende geslagen te hebben. Zij alleen maar hardhandig aan de schort van de buurvrouw hebben getrokken wat hebbep geduwd. Tegen de zoon de politierechter ,.U moest zich dood schamen". De zoon vertelde dat hij drif tig was geworden omdat het slachtoffer had gescholden. Tegen de moeder eiste de officier van Justitie f 30 boete of 20 dagen en tegen de zoon f 40 boete of 20 dagen. De moeder werd conform de eis veroordeeld, de zoon kreeg een week ge vangenisstraf. Boete i r buisvredebreuk ,Ik dacht dat ik daar binnen mocht komen", zei een los-werkman uit Leiden. de Haagse Politierechter moest verschijnen wegens huisvredebreuk. Hij had de deur ingetrapt bij een vroegere kennis, die in haar angst uit het raam gevlucht. Hij betoogde dat hij onder invloed van sterke drank was geweest. de politierechter, „als men voor zoiets terecht staat zijn de herer. onder invloed geweest. Hebben ze in een auto gereden dan nooit". De officier Raad van Nooidwijk Ei komt spoedig nieuwe Chi. Ulo Onder voorzitterschap van de burgemeester, mr G. F. W. van Berckel, had de Noordwijkse gemeenteraad een zeer lange agenda af te handelen. De heer De Witt was afwezig, terwijl de voorzitter mededeelde dat de heer Schmohl wegens een ernstige operatie niet aanwezig kon zijn. De voor zitter hoopte op een spoedig algeheel herstel van dit raadslid, en wijdde vervolgens enkele woorden aan de nagedachtenis van het oud-lid van de raad, de heer J. Passchier, die enkele weken geleden overleed. De woorden, welke door wethouder Vogelaar aan zijn graf werden gespro ken, zijn ons uit het hart gegrepen, aldus spr. De heer Passchier leefde uit zijn Christelijke overtuiging, wat hy zeide was altijd weloverwogen en bedacht zaam, en we bewaren aan zijn persoon zeer goede herinneringen. Tijdens zijn leven hadden we voor zijn optreden het grootste respect, en zijn voorbeeld zal ons steeds voor de geest blijven. Een aantal ingekomen stukken passeer den vervolgens de hamer. Wat betreft het richtcontingent 1954-1956 voor de woningbouw, groot 133 woningen voor deze drie jaren, merkte mevr. v. d. Wiel op, dat het gewenst was over te gaan tot krotopruiming. Wethouder Vogelaar merkte op dat ons van deze krotopruiming niet te veel moeten voorstellen. Dit zal wel beperkt blijven tot een toewijzing van 5 a 6 woningen. De heer Alkemade was bevreesd dat bij dit betrekkelyk beperkte contingent, de particuliere woningbouw in de knel zou komen, een gevoelen dat door wet houder Vogelaar werd gedeeld. Wethou der Van Leeuwen wees er nog op, dat hier verschillende methoden kunnen worden gevolgd, en wethouder Vogelaar was van mening dat het behoefte element in deze situatie te allen tijde móest voorgaan. De heer Ripper wees op het beperkte contingent, 133 woningen in 3 jaar, op aantal van 600 woningzoekenden is lig. Spr. opperde het denkbeeld van dit contingent twaalf woningen te be stemmen voor bejaarden. Wethouder V. Leeuwen voelde wel Iets voor dit idee en het nader bezien. Spr. hoopte, dat spoedig acceptabele plannen het ge meentebestuur zouden bereiken voor bouw in de vrije sector, aan de Q. van s bericht ontvangen JJsMtle eiste drie weken gevangenisstraf. de jaarwedde van de wethouders"op Het werd f 50 boete of 10 dagen. I f 2400 is gebracht. Met ingenomenheid Vlotte en smaakvolle show in Witte Huis De shows van de Eerste Oegstgeester Confectiehandel in Het Witte Huis beginnen ook belangstelling uit de omgeving te trekken. Gistéravond was het zaaltje zó vol, dat men werkelijk mannetje-aan-mannetje (of beter: vrouwtje-aan-vrouwtje) zat en de vier mannequins met beleid en voor zichtigheid door de opengehouden paden moesten laveren. Wat zij overigens vol gratie deden. Het getoonde materiaal werkte verder mee om de stem ming op peil te houden. Het was alles zeer smaakvol, wat er gebracht werd, en niet overdreven prijzig, terwijl er ook aan de populaire prijzen voor kleine beurzen aandacht was besteed. De «how werd geopend met een parade tn mantelpakken: klassieke modellen, sse jasjes, de moderne, op de heupen sluitende jasjes, trois-pièces en deux- pièces in kamgaren, in tweed en in fan- tasiestoffen, veel travers. Aansluitend bierop de mantels, swaggers, tailleurs box-coats. Ook toppers in originele combinaties en stoffen. Heel apart was een zwart costuum met anthracietkleurig toppertje, dat een zwart ruit-dessin vertoonde. Opvallend eer genpakje, dat bestond uit een kort Jasje, regenrok en een baret, in de kleuren rt en geel, dus voor allerlei combina ties vatbaar. Verder zagen wij nog een prachtige wollen gabardine jas. wijd, met een ca puchon, die aan de hals vastgestrikt werd, een mooie combinatie van donkerbeige lichtbruin. 'a een enkel rokje en pull-overtje volgden de voorjaars- en zomerjaponne tjes. waarbij hier en daar de moderne Llgne Princesse verwerkt was. Veel wijde rokken en travers-dessins. Piqué-garne ring en kant. Maar niet de hypermoderne matrozenkraag, die nog maar sporadisch op shows voorkomt. Gesloten werd met smaakvolle cocktail combinaties en avondjaponnen, waarbij de sjieke Hongaarse importmodellen wel buitengewoon in de smaak vielen. mooie hoedjes waren van Messchers Modehuis uit Leiden, welk huis ook voor de verdere accessoires verantwoordelijk was. De sieraden, oorbellen en colliers, aren van Van der Vlist uit Lelden. Het geheel was verzorgd en vlot geor ganiseerd. De heer vin Strien krijgt trouwens niet voor niets drie avonden achtereen zijn zaaltje propvol. Hy heeft in drie jaar tijds een behoorlijk stevige reputatie op dit gebied opgebouwd. Jammer alleen, dat de muzikale bege leiding niet zó voldeed. Een niet zo best instrument en een uitgesproken slechte plaats voor de pianist hebben daar het hunne toe bijgedragen. De show wordt heden en morgen her haald. C. Th. R. Twee gouden medailles De fa G. Lubbe en Zn heeft op de bloe enter-toonstelling „De AmsteLflora" in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gouden medailles gewonnen met eer zending narcissenbloemen in een speciaal aangelegde tuin. De ene werd toege-kend door de Kon. My' voor tuinbouw en plant kunde. de andere door Amstelflora als - ereprijs voor de inzending van de mooiste groep bolbloemen. LISSE Gerei. Kerk beroept Ds K. Schouten. Geref. predikant te Nijmegen, heeft een beroep ontvangen de Geref. Kerk van Lisse. WARMOND Spreekuur De burgemeester houdt deze week In plaats van op Donderdag op Vrijdag van 10 tot 12.30 uur spreekuur. Revolutionnaiie vinding Onontgonnen gebieden voor visaizet open Als de hooggespannen verwachtingen niet beschaamd worden, kan binnen afzienbare tijd een nieuw procédé in de visverwerking tegemoet worden gezien, dat hoogstwaarschijnlijk onontgonnen gebieden voor de afzet van vis gaat openen. Het is namelijk een Haagse chemicus gelukt verse, liefst magere vis te verwerken tot „vispoeder", dat geschikt is voor menselijke consumptie en dat alle waarden van de verse vis heeft behouden. inmiddels octrooi aangevraagd meedeelde, te overwinnen. Principieel is op deze opzienbarende vinding in diver- Europese landen en zij zal van zeer groot belang kuuren zijn voor de voed selvoorziening 'n onontwikkelde gebie den. Het nieuwe procédé is het labora toriumstadium voorbij en aan e derlandse machi' efabriek is, zo wij. reeds opdracht gegeven stallatie te bouv/en. waarmee dit poeder •ervaardigd kan v orden. Tot nu toe werd vismeel, zoals het in diverse fabrieken vervaardigd wordt uit haring en vis, gebruikt voor wat men m kunnen noemen „indirecte consump- e": het diende immers tot veevoeder i leverde op die manier weer vlees >or de menselijke behoeften op. Het vismeeltekort, dat zich na de tweede wereldoorlog deed gevoelen, bracht voor Nederland een grote import dit artikel met zich, ondanks de omvangrijker wordende eigen produc tie. Daar zulk een tekort bijna in alle landen bestond, werd vismeel in zijn oude vorm een byzonder gezocht en „sterk" handelsóbject. Deed zich na wereldoorlog I een alge- teen tekort aan vetten voelen, na de tweede oorlog schreeuwde de wereld om eiwitten de wetenschap erkende de waarde van deze voor de menselijke voe ding onmisbare stoffen. De vis als rijke bron van eiwitten kreeg haar kans, maar kon de strijd op den duur tegen het het ei om verschillende redenen niet volhouden zy zakte na een felle bloeiperiode van direct na de bevrijding terug tot het plan. waarop zij reeds lang stond: het plan van het secundaire voe dingsmiddel. Waardevol Het vismeel echter bleef in trek, maar was niet geschikt voor direct-menselyke consumptie. Bovendien was en is het geen product, dat gelijke voedingswaarde heeft als de verse vis of haring in het zogenaamde stickwater, dat de meeste vismeelfabrieken als afval verfaat, be vinden zich vele oplo^iare eiwitten en vitamines uit de B-groep. Dr A. Salomon heeft thans ook deze belangrijke eiwitten en de zo genaamde APF-factor in een nieuw „vismeel", dat naast de melkpoeder beter „vispoeder" genoemd kan den, weten te behouden. Daarmee werd een groep eiwitten in vaste toe stand gebracht, die bijzonder licht verteerbaar is en die voor de mens dus zeer waardevol mag heten. het namelijk zeer wel mogelijk de vette haring tot dit „universele vispoeder" te verwerken. Voordelen Voor de Oosterse keuken kan dit nieuwe product van uitermate groot be lang zyn. als exportproduct heeft het alle voordelen van lange houdbaarheid en gemakkelijk verzending, zodat er eigenlijk een nieuwe visconserve is ge vonden, die in gecomprimeerde vorm zelfs een bijzonder hoge calorische waar de heeft. Het ds zeer wel mogelijk, dit vispoeder in soepen te verwerken. Men zou het ook op andere manieren kunnen toe passen en als gecomprimeerd „kracht voer" kan het als zodanig van zeer grote importantie voor de gebieden der aarde worden, waar de honger een van de belangrijkste oorzaken van onrust is. De benodigde apparatuur is niet om vangrijk, zo deelde de heer Salomon ons verder mede, en zy zou bijvoorbeeld door een belangengroep van reders zon der al te veel moeite geëxploiteerd kun nen worden. Naar wij uit andere bron vernamen, zou belangstelling van rege ringszijde niet uitgesloten zijn. Problemen Het belang van deze nieuwe vinding is niet te onderschatten, al zyn de pro blemen, die er rond opdoemen nog veel en groot. Een fabrieksschip zou uiter aard de ideale productiemogelykheid van dit vispoeder kunnen worden, maar het is bovendien niet ondenkbaar, dat een bedrijf aan de wal in samenwerking met één of meer trawlers rendabel t< maken zou zyn, wearby dus de moge lijkheid open staat een bepaalde, vooi directe consumptie minder gewilde vis soort in grote hoeveelheden aan te voe- en er een hoogwaardig eindproduct te maken. deze mededeling kennis ge- Pover Een levendige discussie ontstond aanleiding van een voorstel van B. i tot deelneming van de gemeente in de Stichting V.V.V. Noordwijk. De heer Rippen kon de verheuging van B. en W. over de totstandkoming van dit nieuwe lichaam niet delen. Spr. zag dit lichaam als het povere resultaat een jarenlange procedure, het einde een tragedie, nu de oude V.V.V. besloten heeft zelfmoord fe plegen, moet de ge meenteraad maar tot deelneming be- sluiten. Hiertegen hééft spr. principieel Bezwaar. Namens de fractie van de PvdA klaarde spr dit voorstel niet te kunnen steunen. De burgemeester verklaarde, dat de middenstand wel van plan w doen maar dit is afgestuit op financiële moeilijkheden. Sommige deelnemers kunnen niet bijdragen, maar de overige comparanten vinden het geen bezwaar. Deze vorm van organisatie is een eis van de tijd, aangepast aan de veranderde verhoudingen. De heer Van Riemsdijk verweet de heer Rippen het uiten van afbrekende oritiek zonder enig opbouwend element. Er is zeer veel werk verzet om verschil lende groepen by elkaar te brengen. De heer Sedelaar was het met dit laat ste eens. maar betreurde het. dat de mid denstand zonder meer opzij geschoven was. De voorzitter was van mening dat de middenstand zichzelf had uitge schakeld. De mogelijkheid tot toe treding staat altijd open, en spr. hoopt dat van deze mogelijkheid spoedig gebruik zal worden gemaakt. Wethouder Van Leeuwen wees erop, dat de bijdragen van het nieuwe lichaam het grootste deel moet komen van particuliere zijde, de gemeente mag geen dominerende functie vervullen. Spr. be treurde het, dat een dissidente groep mid denstanders zich als lid der stichting heeft aangemeld, maar wellicht kan deze organisatie. .Noórdwijk Actief', verge leken worden met de wonderboom var Jona! De heer Rippen wees nog op de typi sche omstandigheid dat de middenstand niet Ikan meedoen omdat er geen bijdrage geleverd kan worden, terwijl andere or ganisaties als „Zeebad", de Golfclub en de Sportvereniging, die evenmin betalen, zelfs in het bestuur zitting hebben! Spr. handhaafde zyn afwijzend standpunt, wegens het vage van deze organisatie vorm. en wegens het gebrek aan particu lier initiatief. Eigenaardig Nadat nog diverse sprekers het woord gevoerd hadden wees de voorzitter nog op het eigenaardige feit dat de heer Rippen vanuit zijn socialistische visie toch eigenlijk voor dit voorstel moest moest schermen met het particuliere initiatief! De heer Vogelaar deed tenslotte nog m laatste beroep op de heer Rippen om, het belang der gemeente, met alge- ene stemmen dit voorstel aan te nemen. Het mocht niet baten, het voorstel van W. werd met 13—2 stemmen aan genomen. Tegen stemden de leden van de P.v.dA. Tot vertegenwoordiger van de gemeente in de stichting werd be noemd de heer J. van Leeuwen, tot plaatsvervanger de heer J. de Geus. Aan B. en W- werd machtiging ver leend tot het regelen van bepaalde per soneelsaangelegenheden-, en ook werden zekere gedeelten van het strand benoor den de vuurtoren weer ingehuurd van de Staat. Gebouw „Sartorius", eigendom van de Hervormde Gemeente te Noordwijk Bin- in gebruik by de gemeentesecre tarie, werd opnieuw gehuurd voor 5 ja ren, thans tegen een huurprijs van f 1556 per jaar. B. en W. werden, gemachtigd de 64 gemqpntewoningen aan de Boerenburger- weg opnieuw te verhuren, en aan de heer Alkemade werd een stuk grond aan de Q. v. UffordStraat verhuurd voor de tijd van 5 jaar. Ook de kiosk bij de Vuurtoren, magi gedurende de eerstvolgende 5 jaren weer1 geplaatst worden, terwijl voorts de ge meentegronden werden verhuurd in het Langeveld, aan de v. Panhuysstraat aan de Kraaierslaan en aan de P. Hendrik straat. Winkelsluiting De regels inzake de winkelsluiting werden vervolgens vastgesteld. In tegen stelling met het gevoelen van de Kamer van Koophandel, die een opheffing vanj de halve-dagsluiting alleen noodzakelijk! achtte gedurende Juni, Juli en Augustus, was de Raad, conform het advies van de middenstandscentrale, van mening, dat deze periode langer moet zijn. Besloten werd de halve-dagsluiting op te heffen voor de periode van 15 April 15 September. Tevens zullen In deze periode de winkels 's avonds tot 10 uur geopend mogen zijn en 's Zaterdags tot 11 uur. Zulks met het oog op de gewel dige toeneming van het vreemdelingen verkeer, vooral gedurende het zoge naamde vóórseizoen. Verder werd de vacantiesluiting 1954 geregeld voor de bakkers- kruideniers- en slagerwinkels, eveneeps overeenkom stig het advies van de Noordwijkse mid denstandscentrale. Voor kennisgeving werd aangenomen een adres van de Noordwijkse artsen be treffende bepaalde uitlatingen in een vorige raadsvergadering gedaan. Na een bespreking van de artsen met het college van B. en W., is men tot overeenstem ming gekomen, zodat het incident tot het verleden behoort. Een crediet van f 4000 werd besohik- baar gesteld voor een electrische pomp- lnstallatie op het gemeentelijk sportter- De telefooninstallatie op het raadhuis blijkt de Iaa#ste tijd vaak onvoldoende capaciteit te bezitten om een vlotte ver binding tot stand te brengen. De moge- lykheid van vervanging van de bestaan de twee-lijnige automaat door één van drie lijnen is onderzocht en uitvoerbaar gebleken, zodat B. en W. advisqprden tot aanschaffing over "te gaan. De raad had geen bezwaar. De heer Rippen informeerde in dit ver band naar de bouw van de telefooncel bij de St. Jeroensweg. De perspectieven hiervoor waren niet erg hoopvol, de P.T.T. is overladen met dergelijke ver zoeken. Wellicht wordt dit jaar nog de cel geplaatst. Credielen Nu de werkzaamheden voor de Inrich ting en het bruikbaar maken van Kareol als Politiebureau in volle gang zyn, is gebleken dat d eaanvankelijke kosten raming te laag was. Het toegestane cre diet van f 28700 bleek niet toereikend te zijn, en B. en W. stelden dan ook voor dit met f 5900 te verhogen. Ook hiermede ging de raad accoord. Voorts werd een crediet van f 2000 ver strekt voor massale inenting tegen diph- terie van de schoolgaande kinderen. De subsidie ten behoeve van de nazorg voor oud-leerlingen van Inrichtingen voor buitengewoon lager onderwijs werd van f 12 50 op f 14 per oud-leerling gebracht. Van het comité Rijnsburg Bloemen corso was een verzoe kingekomen voor het toekennen van een subsidie van f 500. Vorig jaar was f 250 gevraagd en gege- )k nu besloot de raad f 250 be schikbaar te stellen., omdat de finan ciële toestand der gemeente tot zuinig heid noopt. Aan de Chr. U.L.O.-school werd grond beschikbaar gesteld aan de Duinweg voor de bouw van een nieuwe school bestaande uit vijf klasselokalen en een natuurkunde- lokaal. De vereiste verklaring van urgentie is inmiddels verkregen, zo dat binnenkort met de bouw kan worden begonnen. De invoering van de gemeenschappe lijke regeling zoektekosten voorziening voor de ambtenaren der gemeente heeft vertraging ondergaan, doordat drie ge meenten, die mede de oprichting zouden verzorgen, nog niet tot toetreding heb ben besloten. Het oprichtingsbesluit werd gewyzigd. Na een opvallend korte rondvraag ging de raad tenslotte in besloten zit ting over. Hij ging van de aan hemzelf gestelde opgaaf uit: „Maak een product, waarin alles van de verse vis vertegenwoordigd is en dat de verse vis in 'haar geheel be i-at. uiteraard zonder de ingewanden." Dit nu is gelukt. Althans met de magere vissoorten als schelvis, koolvis en kabel jauw als uitgangspunt. De vette vissoor ten als makreel en haring leveren nog enig<» chemische problemen op. maar ook die zijn, naar de heer Salomon ons B.B.: ook voor U ligt hier een taak Bureau B.B.-Loiden: Langebrug 56, tel. 24735 (telefoonnummer met ingang van morgen; 30441 en 30442. Schoonvader gestoken IV2 jaar geëist Tegen de 24-jarige leerling-stucadoor P. V. uit Gouda, die in Indonesië en Ko rea heeft gestreden, is gisteren voor de Rotterdamse rechtbank IV* jaar gevan genisstraf geëist, omdat hy op Tweede Kerstavond zyn 53-jarige schoonvader A. B. met een mes in diens borst en lever heeft gestoken. Verdachte was verbolgen geworden omdat zyn vrouw met haar kind intrek had genomen bij haar eigen ouders. Uitspraak over veertien dagen. A Gilt hom Dirk Zoete kleurenfilm over onze bloembollen In de cantine van Sikkens lakfabrieken te Sassenheim is gisteren de pre mière gegeven van de kleurenfilm A Gift from Dirkeen in opdracht van het centraal bloembollencomité te Haarlem vervaardigde rolprent ter sti mulering van onze bollenuitvoer. Het comité is van de oude gewoonte af gestapt om een documentaire te vervaardigen, en het wil deze speelfilm, die een vertoningsduur heeft van 27 minuten, verkopen aan theaters in Amerika, Engeland en Zweden. Een copie van deze film draait al ln Amerika en voor de vertoning begon werd een telegram met enthousiaste reactie» van over de oceaan voorgelezen- Dit enthousiasme ten spijt kunnen wij met gunetig over A Gift from Dirk delen. Onder de regie van de Amerikaan Sigmund Miller en met een eveneens door een Amerikaan geschreven scenario ia weeïg zoet verhaaltje ontstaan, dat bewonderaars van Franky Laine mis schien tot tranen kan roeren, maar dat in landen als Engeland en Zweden zeker niet zal doen. Het gaat dan om een schippersjongetje Dirk. dat met zijn ouders naar Keuken hof gaat. Zyn vader heeft hem tevoren verteld, dat vroeger tulpenbollen tegen fantastische prijzen werden verhandeld vooral een bol van Firebird bracht een norm hoge prijs op- Het knaapje, dat :ich aan de hand van diverse lieden -00rtbeweegt, krijgt op Keukenhof zo'n ►ol en tranen van ontroering moeten de toeschouwer in de ogen springen, wan- het ventje de bol opkweekt tot een tulp. die natuurlijk net op moeders ver jaardag ln het roefje van het schip inj loei staat. Aam synchronisatie voor de verschillen de landen heeft men niet gedacht. Er zijn een aantal commentators aangeworven, die te hooi en te gras de beweging van de monden der spelers trachten te ver klaren. De moeder spreekt nu door d« stem van een brommerige Amerikaan, en we moeten er niet aan denken wat er in Zweden uit haar mond zal komen. Neen, men zal wel heel andere wegen moeten •il men met speelfilms in het buitenland succes bereiken. RIJNSBURG Agenda De afdeling Rijnsburg van de Ned. Christen-vrouwenbond vergadert mor genavond om kwart voor 8 ln de Voor houterwegkerk. Mevr Kooyker zal boe ker- bespreken. In de cantine van Flora worden van avond om 8 uur de diploma's van de avondtuinbouwschool uitgereikt. Morgenavond houdt de C.B.T.B. een ledenvergadering in Concordia. Spreker is de heer Borst uit Leidschendam. Begin

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4