Een felle reactie PvdA en middenstand Minister Algera werd in Eerste Kamer met vertrouwen tegemoet getreden Verdere behandeling pensioen voor notarissen uitgesteld melodie 2 WOENSDAG 31 MAART 1954 "jl /IET ONGEMENE FELHEID heeft prof. Romme in de Volkskrant van Zaterdag gereageerd op de rede, die prof. Oud gehouden heeft op het congres van de V.V.D., een rede, aldus prof. Romme, die gedaverd heeft van „de vrijheid, van het liberale ideaal der vrijheid". Bijzonder verontwaardigd is prof. Romme over wat hij in deze rede aan daverende dingen heeft beluisterd. Het is met name de door prof. Oud geschapen keuze tussen liberalisme en socialisme, die zijn toorn heeft gewekt. Om onze lezers iets te laten proeven van de felheid der reactie van prof. Romme halen we enkele van zijn zinsneden letterlijk aan: „Bij deze hardnekkige oogkleppenpolitiek vraag ik mij tegenover de politicus Oud wel eens af, of hij zich ooit realiseert, welke bijdrage hij er mee (namelijk met het te doen voorkomen, alsof het alleen maar gaat om liberalisme of socialisme) levert tot de groei van het socialisme". ■JVTOG EEN CITAAT uit deze felle reactie van prof. Romme: „In zijn om- L zwervingen in het politieke leven heeft de liberale leider van thans een Korte tijd bewust de groei van het socialisme bevorderd. Dat was de tijd, dat hij zat in de leiding van de P.v.d.A. Doet hij sedertdien echter niet hetzelfde, en misschien met iets meer succes, maar nu onbewust? Als er werkelijk alleen waren socialisme en liberalisme, als wij in Nederland allemaal zouden moeten kiezen en dus metterdaad dan ook zouden kiezen, tussen de liberale en de socialistische visie, zoals prof. Oud ons daartoe met klem en hartstocht opvordert dan ware daarmee voor het socialisme de kans van zijn leven geopend, zijn enige kans om in Nederland van minderheid tot meerderheid te worden". OOK HET VOLGENDE mogen w(j aan onze lezers niet onthouden: „Ik weet niet, waar prof. Oud ons in de toekomst van zijn politiek mis schien nog ooit voor stelt. Maar ook hij kan niet menen, dat het enkele feit, dat de liberale gelederen thans worden aangevoerd door een oud vrijzinnig-democraat-socialist, het liberalisme in de ogen en oren van de katholieke en protestants-christelijke arbeiders bevrijdt van zijn oude besmette kleur en klank. Zou men hun politieke tehuis afbreken en hen stellen voor de krankzinnige keuze „liberaal of socialist", dan zou voor geen redelijk denkend mens twijfelachtig zijn, hoe er in deze vrijzinnig uitgedachte dwangpositie gekozen moet worden". BELANGRIJK IS ook wat prof. Romme schrijft, wanneer hij die hoog geroemde vrijheid van prof. Oud eens nader onder de loupe neemt. Het beslissende hierin is, dat de mens moet kunnen leven en handelen naar eigen wil. Wij echter, aldus prof. Romme, willen vrij zijn, economiscn en geestelijk, om te kunnen leven en handelen naar Gods wiL Wij citeren weer: „Het gaat ons om het scheppen van al die voor waarden in de economische samenleving, waardoor de menselijkheid be vorderd wordt, dat wil zeggen waardoor niet alleen de mens koning kan zyn over alles wat rondom hem is geschapen, maar waardoor hij tegelij kertijd en vooral die steun en dat houvast in de samenleving vindt, die het hem mogelijk maken, in zijn leven aan zichzelf en zijn naaste Gods wet te volbrengen". Het komt aan, zo besluit prof. Romme, op „het christelijke menselijkheidsideaal": het ideaal van op elk terrein van het leven de eeuwige wet Gods te kunnen volbrengen. „Men kan er lang of kort over praten, maar dit is tenslotte het enig belangrijke". HET IS ONZE OVERTUIGING, dat prof. Romme met begrijpelijke fel heid op de rede van prof. Oud heeft gereageerd. Met felheid, maar tegelijk met begrijpelijke felheid. Prof. Oud heeft zelf enkele jaren geleden een nogal geruchtmakende bekering van het socialisme naar het liberalisme ondergaan. We willen hem daar zeker niet over lastig vallen. We menen wel van hem te mogen verlangen, dat niet juist hij ons lastig valt met voorstellingen over socialis me en liberalisme, voorstellingen die hij aandient alsof het heil van de wereld er van afhangt, terwijl het niet anders zijn dan waanvoorstellingen. HET WAS WEL MERKWAARDIG, dat de oud-minister van Economi sche Zaken, ir H. Vos, dezer dagen op een congres van de sectie middenstand van de P.v.d.A., nadat hij had uiteengezet, dat de socialisten vóór de oorlog zidh nagenoeg niet met de middenstand hadden beziggehou den, aan het slot een woord van dr Kuyper moest citeren, waarin deze de middenstand opwekte, zioh te organiseren. In de latere discussie moest de heer Vos nog zeggen, dat de P.v.d.A. de enige socialistische partij is, die er in geslaagd is, haar belangstelling ook „buiten de proletarische arbei dersmassa uit te strekken." In het licht daarvan is het wel enigszins ridicuul, dat in de vergadering bewondering werd uitgesproken voor het feit, dat „de P.v.d.A. de enige partij is met een miildenstandsprogram". Het komt ons voor, dat de liefde van de P.v.d.A. die we op het voetspoor van ir Vos als voortzetting van de S.D.A.P. mogen zien wel wat laat is gekomen. DE CHRISTELIJKE politieke partijen hebben zich van het begin van haar ontstaan af ook voor de middenstand verantwoordelijk geacht. Zij hebben de middenstand tot organisatie en samenwerking opgewekt, niet pas in 1947 of 1954, maar reeds in de jaren negentig van de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw. Toen had de aandrang van dr Kuyper die al eer de patroonsvereniging Boaz had gefundeerd, waarvan ook veel middenstanders lid waren geleid tot de stichting van de eerste middenstandsorganisatie. Helaas de middenstand schijnt moeilijk tot organisatie te komen. Ook nu nog ligt het percentage der georganiseerde middenstanders ver beneden dat van bv. arbeiders en boeren. HIER ZIT het zwakke punt van de middenstanders. Toen zij gedwongen werden tot de Woltersomse organisatie, betaalden zij grote bedragen, Nu zij weer vrijwillig hun eigen organisaties kunnen bouwen, laten velen het aan een klein aantal over. Daardoor lijkt het soms, of de middenstandersorganisaties maar niet aan de kinderschoenen kunnen ontgroeien. Enkele goede vakorganisaties niet te na gesproken dan. Daardoor liggen ook allerlei vogelaars klaar, om het middenstanders vogeltje tot zich te lokken. Dr Kuyper laten ook wij op hem teruggrijpen vertrouwde op het Christelijk cement in de middenstand. Laten de Christelijke middenstan ders tonen, dat dat er inderdaad is. Prof. Gerretson acht een Moerdijkkanaal nog steeds onaanvaardbaar (Van onze Parlementsredacteur) IRA kon gisteravond in de Eerste K dank uitspreken jegens de leden, die op tegemoetkomende wijze had den gesproken over zijn beleid bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. De bewindsman was niettemin overtuigd van de onvolkomenheid van zijn beleid en hij verklaarde te zeer onder de indruk te zijn van de grote problemen, waarvoor hij vooral met betrekking tot' de Waterstaat is gesteld, dan dat hij zou kunnen vergeten, dat hij afhankelijk is van Gods zegen. Hij hoopte, dat hij „als een instrument zou mogen dienen". ..DIENEN ALS EEN INSTRUMENT" Van het erf van School en Kerk Gisteravond heeft de bewindsman slechts enkele min of meer ondergeschik te zakén behandeld. Vanmiddag zou hij een meer beschouwelijke redevoering over grote onderwerpen houden. Hij sloot zich aan bij de hulde, die was gebracht aan allen, die er toe hebben meegewerkt, dat de dijken in het ramp gebied vóór de winter konden worden ge sloten. Ook vereenzelvigde hij zich met de eerbiedige hulde aan de nagedachtenis ir Harmsen, oud-directeur-generaal van de rijkswaterstaat, gebracht door de heer Tjalma (A.R.). De regering betreurt het verscheiden van deze oud-hoofd ambtenaar, die tot zijn dood een uitne mend adviseur is geweest, aldus de be windsman. De heren De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Kramer (P.v.d.A.) hadden geinfor- meerd naar de stand van zaken met be trekking tot de beheersvorm van Schip hol. Er is reeds overeenstemming over de N.V.-vorm en thans is men bezig met de samenstelling van de Raad van Be stuur. De bewindsman hoopte met spoed een wetsontwerp aan de Staten-Generaal te kunnen voorleggen. De heren Tjalma (A.R.), De Vos van Steenwijk (V.V.D.), Kramer (P.v.d.A.) en Brandenburg (Comm.) hadden ook ge sproken over het vervoer door de R.T.M. op Schouwen en Duiveland. De recon structie-commissie en Gedeputeerde Sta ten van Zeeland zijn van oordeel, dat het vervoer per autobus beter is dan per tram. Deze zaak ligt echter niet zo een voudig. De R.T.M. zegt, dat tram-vervoer voordeliger is. Op verzoek van minister Mansholt wordt, in het belang van de herverkaveling, overleg gepleegd om tot vervoer per bus te komen. De R.T.M. heeft echter een eeuwigdurende concessie voor het exploiteren van tramlijnen. De regering kan haar dus niet tot vervoer per bus dwingen dat zou een onrecht matige daad zijn. Wel kan er natuurlijk onteigend worden, maar dat is duur en kost veel tijd. De bewindsman wil blijk baar eerst de weg van onderhandeling opgaan. Dellland De minister sloot zich aan bij de woor den van lof, gesproken tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen. Met voortvarendheid hoopte hij te werken aan het in te dienen wetsontwerp tot in stelling van een Raad voor de Spoorwe gen, die zich, gelijk de heer Kramer (P.v.d.A.) opmerkte, alleen moet bezig houden met ernstige spoorwegongelukken. De kwestie van het verlenen van sub sidie aan het Hoogheemraadschap Delf land voor de bestrijding van de verzil- ting, aangeroerd door de heer Roebroek (K.V.P.) wilde de bewindsman nog eens bestuderen, dezelfde afgevaardigde kreeg te horen, dat in studie is de vraag, of de weg Tilburg—WaalwijkGorinchem op het rijkswegenplan kan worden gebracht. Over de waterstaatkundige zijde van de inpoldering van de Lauwerszee wordt overleg gepleegd met Groningen en Fries- larid. Ook aan de voorbereiding van een eventuele inpoldering van Eems en Dol- lard wordt nu weer gewerkt. De Kamerleden hadden nog verschillen de onderwerpen aangeroerd, waar de be windsman gisteravond nog niet over heeft gesproken. Daar was allereerst de vrije Rijnvaart. De heer Tjalma (A.R.) stak de minister een pluim op de hoed voor zijn vasthou dendheid aan de Acte van Mannheim. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) be treurde de Duitse houding, achtte repres- sailes niet juist, voelde voor internatio nale rechtspraak of arbitrage doch gaf de hoop op overeenstemming door onderhan delingen nog niet op. Ook de heer Bran denburg (Comm.) wilde aan de vrije Rijn streng vastgehouden zien. Aisluiting zeegaten Dan was er de kwestie van de afslui ting van de zeegaten. De heer Tjalma (A.R.) was tevreden over het rapport van de Delta-commissie. Wel vroeg hij, of de aanleg van wegen in het achterland in de kostenraming is begrepen, of er voor de uit te voeren werken voldoende griend- hout zal zijn en of het in de bedoeling ten organisatie in het leven te roepen analogie van de Maatschappij tot Uitvoering van de Zuiderzeewerken. Ook informeerde hij er naar, of de gelijkheid onder ogen wordt gezien, bij noodweer de Nieuwe Waterwég ai te sluiten, gezien het gevaar, dat de dijken bij Rotterdam bij zeer hoog water lopen. De heer Roebroek (KVP) vond, dat het beheer van de zeeweringen heel in handen van het rijk moet ko men. De heer Kolff (CH) meende, dat ee volstrekte beveiliging tegen het water niet mogelijk is. „Het water kan altijd meer" zo zeide hij en dit zal ook zo blij ven als de plannen van de Delta-com missie worden uitgevoerd. Met de op vatting van de minister met betrekking tot de waterschappen was hij het volko men eens. Wel wilde hij centralisatie van te kleine waterschappen, maar, zc zeide hij, men hoede zich voor overdrij ving. De heer Kolff (CH) toonde zich voorts een groot voorstander van een integra tie van het verkeer en internationale samenwerking in dit verband. Hij vroeg zich af. of de Europese integratie niet langs functionele weg moet worden ge zocht, waarbij het verkeer een van d< eerste onderdelen zou kunnen zijn. D« heer Kramer (PvdA) was van oordeel, dat er nog te veel belemmeringen i internationale verbindingen zijn er. op dit terrein nog te weinig positiefs is bereikt. De heer Brandenburg (Comm.) wilde van intergratie op verkeersgebied helemaal niets weten. De heer De Vos van Steenwijk (WD) achtte het compenserend vervoer Wassenaar door de HTM Ingesteld in verband met de opheffing van het lijntje Loolaan-Scheveningen, onvoldoende. H(j dacht, dat busvervoer door de NZHVM als compensatie beter zou voldoen dan de hnidlge tramverbinding. Moerdijkkanaal Alleen de heer Gerretson (CH) sprak, in een overigens uitnemende rede, over het probleem van de water-verbindingen met België. Deze hooggeleerde is hier in thuis. Hij heeft immers een belangrijke rol gespeeld, toen deze kwestie in 1925 een zo grote plaats innam in de verhou dingen tussen België en Nederland. Prof Gerretson drong aan op grote spoed bij de afdamming en indijking der zeegaten. Dit is een aangelegenheid, die uitsluitend Nederland zelf aangaat. Hij had dan ook bezwaar tegen Belgische commentaren, die er op duiden, dat het rapport van de heren Steentoerghe Van Cauwelaert zou staan, dat Nederland de zeegaten mag afsluiten. Dat heeft niets te maken in zo'n rapport, aangezien Nederland alleen hierover heeft te be slissen. In dit verband keerde prof. Ger retson zich ook tegen een mogelijke af sluiting van het Volkerak: daardoor zou Belgische claim op een Moerdijk kanaal maar worden versterkt. Prof. Gerretson zeide. dat zijn fractie slechts aan een Rijn-Schelde verbinding zal meewerken, als de oplossing zowel boven als beneden de Moerdijk, in Rot terdam en Antwerpen, bevrediging wekt. Het resultaat van de onderhandelingen tussen de heren Steenberghe en Van Cauwelaert, dat het Noordelijk deel van het kanaal langs Bergen op Zoom laat lopen, is te bestempelen als een Moer dijkkanaal en dat vond prof. Gerretson onaanvaardbaar: het Moerdijkkanaal is reeds tweemaal door het parlement af gewezen. Aanvaarding van het advies Van Cau- welaert-Steenberghe noemde hij dan ook „restloze" capitulatie van het Ne derlandse standpunt. De toenadering tussen België en Ne derland zag hij het beste gediend door economische en culturele hereniging de beide delen van de Kempen (Advertentie) Will U mei roken ophouden! Kerkbestuur in conflict met Zondagswet In Limburg is Zondag weer een pro cés verbaal opgemaakt wegens over treding van de Zondagswet. Ditmaal te genhet R.K. kerkbestuur van de St Jozefparochie te Maastricht. Het kerk koor bracht met een aantal verenigin gen de jubilerende Joosten voor de hoog mis naar de kerk. Het zangkoor bracht daarbij gezangen ten gehore. De politie maakte verbaal op wegens het houden van een optocht op Zondagmorgen; niet echter wegens het veroorzaken van rucht, want het gezang van het koor was geen 200 meter ver hoorbaar. Het proces verbaal werd overigens opgemaakt in overleg met de organisa- toen van de feeststoet, omdat men een principiële uitspraak over dit soort op tochten wil uitdokken. Niemöller houdt lezingen in Praag Ds Martin Niemöller is gisteravond via Berlijn per vliegtuig naar Praag ver trokken voor het houden van een aan tal lezingen in de Tsjechoslowaakse hoofdstad. Hij wordt door zijn vi vergezeld. Zij worden binnen een week terug verwacht. Minister Donker overtuigde niet Hardnekkig verzet van de bewindsman tegen alle in de Kamer gedane suggesties (Van onze Parlementsredacteur) jl/TET HET WETSONTWERP tot invoering van een leeftijdsgrens voor -L'-"- notarissen, gebonden aan de verplichte deelneming aan een pensioen fonds, wilde het gistermiddag in de Tweede Kamer niet erg vlotten. Nadat minister Donker de redevoeringen, die verleden week waren gehouden, had beantwoord en daarbij geen stap teruggeweken was, werd besloten, de behandeling pas volgende week Dinsdag voort te zetten. In die tussentijd zou dan nog nader overleg kunnen worden gepleegd, ook met de bewinds man. Hieruit blijkt wel, dat een groot deel van de Tweede Kamer niet door de ministeriële verdediging is tevredengesteld. zou blijven. De verschillen, die e reeds zijn (men betaalt verschillende pre mies voor een gelijk pensioen) zouden daardoor nog groter worden. Minister Donker was voorts van deel, dat het rijk geen afzonderlijke bij drage voor de back-service mag geven. Naar zijn mening was de belastingfacili teit, tengevolge waarvan een notaris de volle 13,8 pet premie (dus zowel de back service als de coming-service) van zijr bruto-inkomen mag aftrekken als be- drijfsonkosten, voldoende. Na de ministeriële redevoering werd de vergadering korte tijd geschorst. In die tijd werd er binnen de commissie van rapporteurs overleg gepleegd, met het gevolg, dat, gelijk in de aanhef reeds is vermeld, de verdere behandeling wérd aangehouden tot volgende week Dinsdag. Minister Donker constateerde, dat er tegen het invoeren van de leeftijdsgrens op zichzelf geen bezwaren waren inge bracht. Hij vreesde geen moeilijkheden van de betrekkelijk korte overgangster mijn van twee jaar: er staan 400 candi- daat-notarissen klaar om 120 vacatures te vervullen. De bewindsman had dan ook bezwaren tegen het voorstel-Oud (V.V.D.), om de afvloeiing over 8 jaar uit te strijken. Overigens wees de minister er nog eens op, dat het zo hard nodig is, dat de notarissen van hoge leeftijd hun werk zaamheden beëindigen. Er was eens een candidaat-notaris bij hem op bezoek ge weest, die werkte bij een notaris van ouder dan 80 jaar. „Doet die notaris nog wel iets?", had de bewindsman hem ge vraagd. Och, luidde het antwoord, hij komt geregeld op zijn kantoor, maar wer kelijk iets doen, nee: hij houdt zich voor namelijk bezig met het innaaien van mi- De bewindsman zou de afvloeiing wil len doen geschieden door telkenmale ont slag te verlenen, groepsgewijze naar de leeftijd, bijv. vijf maal een groep van één Vraagt NO SMOKE bij Uw apotheek vijfde van het aantal notarissen, die voor of drogist. ontslag in aanmerking komen. Per flacon 1.55 De heer Oud kreeg van de bewindsman j het verwijt van inconsequentie te incas seren. nu deze zich had verzet tegen het verplicht stellen van de deelneming ln een onderling pensioenfonds. Het gaat hier om ambtenaren (zij het onbezoldigde) aldus de bewindsman en stelt men dan een leeftijdsgrens, dan is het consequent, eveneens te zorgen voor een pensioen. Wij vragen ons echter af, of de bewinds man hier zelf niet tot op zekere hoogte Inconsequent is. Deze redenering zou misschien opgaan voor notarissen, maar zeker niet voor candidaat-notarissen, die ook onder de pensioenregeling worden gebracht: dat zijn helemaal geen ambte naren, maar doodgewoon werknemers met de notarissen als werkgevers. Uitvoerig ging de bewindsman in op de organisatie van het pensioenfonds. Deze is verantwoord, aangezien de Ver- zekeringskamer zich ermee accoord heeft verklaard. De minister beredeneerde, dat er geen sprake van is, dat de candidaat- notarissen in feite meebetalen aan de back-service ten behoeve van de notaris sen, die pensioen krijgen zonder er of zonder er voldoende premie voor te heb ben betaald. De minister verzette zich tegen de ge dacht® van jkvr Wttewaall van Stoet wegen (C.H.), een franchise aan te bren gen, waardoor het netto-inkomen bene den de 4000 buiten de premiebetaling Poging treinongeluk te veroorzaken: eis 6 jaar Zes jaar gevangenisstraf is gisteren ln Utrecht geëist tegen de 36-jarige ver zekeringsagent H. de V. uit De Bilt, die getracht zou hebben een treinongeluk te veroorzaken, waarbij dan twee mensen om het leven zouden komen, zodat hij de verzekerlngspenningen zou verkrijgen. De zaak werd terugverwezen voor het uitbrengen van een psychiatrisch on derzoek. De officier van justitie vond het een ontstellende en beklemmende gedachte, dat er in ons land mensen rondlopen, die tot zulke „schurkenda- den" in staat zijn. Enige maanden geleden trachtte De V., die oud-politiek delinquent is, het plan bij Utrecht tot uitvoer te brengen. Aanvankelijk zou hij met de oud-SS'er De V. uit Zeist samenwerken, maar la ter kreeg hij een nieuwe kameraad en dacht hij er over De V. ook te laten om komen. Er zou een trein moeten ont sporen. De nieuwe kameraad ontpopte zich echter als een lid van de spoorweg recherche. Mei VELPON zie je er geen barst van! (Advertentie) 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen n de 100 personal Drtr i geregeld laxeermiddelen stikt, la er 1 manier om er ran af te komen. i lukte het: u kunt bet a elke dag enkele glasen i week elke avond twee t. Neem de eente week elke evond twee Carter's LeverpiUetjes. Tweede week elke avond één. Derde week - om de andere avond één. Deerne niets meer, want Carter e Lever- pilletjes stellen uw Ingewanden In staat weer op eigen kracht te werken, «onder laxeer middelen. Wenneer sorgen. vermoeidheid of te veel eten bet tempo van uw Ingewanden tijdeltjk vertragen, neem dan tUdeltJk Carter's Level pilletje» 41. gang te helpen. Zo iw verstopping kwtlt en vervalt - niet In de laxeermiddelen-I Carter e Leverpilletjes. a-gewoonte. Vraag Tweede Kamer verhoogde boete-maxima „Het is een best wapen. Als je het mocht ge bruiken, denk dan eraan, dat het een beetje hoog schiet." Hij keek mij aan en reikte mij de hand. „Jij en ik hebben heel wat meegemaakt. Je weet wel wat je doet, Casey. Als je me verder niets wilt vertellen, goed. Als je mij later nodig mocht hebben, ben ik bereid. Het ga je goed!" „Dank je, Sam", herhaalde ik. Zijn afzijdigheid trof mij meer dan een warmer belangstelling ge daan zou hebben. Sam en ik hadden te lang een bestaan geleid, waarin alles gebeuren kon. „Misschien beter voor je, als ik niet in de buurt blijf?", opperde hij. ,,'t Zelfde geldt voor jou", antwoordde ik. „Ik krabbel niet terug", zei Sam. „Heb je ook gezelschap nodig in de Gaiety Club?" „Nee, dank je wel. Sam." „Nu, tot ziens dan!" „Tot ziens, Sam." Een Chinese stad, zelfs een half-Europese als Shanghai, is bij nacht vreemd. Zij is vol onbe kende geluiden geluiden van de straat, schril le stemmen, vreemde snarenmuziek. Zelfs boven het getoeter der auto's en Chinese chauffeurs schijnen de hand onafgebroken aan de hoorn te houden hoort men de blote voeten der rick- shaw-koelies. Deze achtergrond van geluiden is onafscheide lijk met mijn herinnering aan de Gaiety Club verbonden. Ik herinner mij het gehol van een half-Europees gebouw en ondanks de grote afstand van het voorbeeld, leek het precies een tweederangs Cabaret, op de Aziatische gezich ten der gasten na. Dezelfde krans van tafeltjes, veel te dicht op elkaar voor het gemak. In de zelfde mengeling van parfum, alcohol en sigaret tengeuren speelde een orkest dezelfde jazzmu ziek. Iemand gaf door de megafoon een belache lijke nabootsing van een negerstem. De mannen, bijna allen Oosterlingen, droegen Europese kle ding. Chinese meisjes droegen prachtige, lange gewaden. Een Chinese knaap nam mijn hoed en DE IACHT NAAR HET marine-document i Wereldoorlog 1914—'18 Naar tiet Amerikaans van JOHN P MAR JU AND (Van onze Parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gister» middag zonder debat of stemming 1 enigd met het wetsontwerp, dat de boete- maxima in het derde boek van het Wet- pantoffels gestoken voeten, de vreemde taal, de lichten en vaandels van winkels, waar onbeken de waren lagen uitgestald. Alles was nieuw voor mij, tenminste tot het ogenblik, waarop de taxi mij afzette voor de Gaiety Club. Het was de taak van de Gaiety Club mij te laten zien. hoever de Amerikaanse smaak en cultuur in hel Oosten zijn doorgedrongen De club bevond zich op de eerste verdieping van boek van Strafrecht verhoogt. Deze ver hoging werd nodig geacht, omdat die boeten als gevolg van de waardevermin dering van het zeld ten dele niet meei voldoende zijn te achten om als eer adequate vergelding van een wetsover treding te werken. Ook de preventi werking van die geldboeten werd niet meer voldoende geacht. een grote, dikke Chinees, blijkbaar de manager, wachtte mij boven aan de trap, buigend en glimlachend, alsof hij naar me had staan uit kijken. „Juffrouw Sonja's tafel", zei ik. „Ja zeker", antwoordde hij hoffelijk. „Miss Sonja, o ja, die verwacht u al." Op de drempel van de zaal bleef ik een ogen blik staan en trok mijn das recht, om de hand dicht bij mijn pistoolholster te hebben, want ik verwachtte elk ogenblik, dat ej iets gebeuren zou. De muziek speelde door en de kelners lie pen met de bestellingen rond. „Deze kant uit, alstublieft", zei de vette Chi nees en wij begaven ons in de onsympathieke atmosfeer van de Gaiety Club en baanden ons een weg langs de tafëltjes. Toen zag ik Sonja zitten, voor een rond twee persoons-tafeltje. Haar avondjapon was violet, de kleur van naar ogen. Ik had haar nog nooit zo mooi gevonden. Haar tasje lag voor haar op tafel. Zij zag er verbluffend jong uit onder de slingers papieren bloemen, niet ouder dan acht tien. Toen zij me zag, wuifde zij en lachte. Casey, wat ben je keurig op tijd!" „Altijd als ik naar jou toe ga, Sonja", zei ik. Zij lachte alsof ik iets grappigs gezegd had, maar ik hoorde haar fluisteren: „Dwaas waarom ben je gekomen? Ik pro beerde zó te schrijven, dat je moést begrijpen dat je niét mocht komen! Casey, ik dacht, dat je me begrijpen zou!" Ik begreep het fluisterde ik terug. „En daar om ben ik juist gekomen. Je raakt mij vanavond niet kwijt." Casey, zij willen je vermoorden." „Dat dacht ik al", fluisterde ik terug, „en jij moet hen helpen, Sonja? Probeer het maar ik laat je niet los Casey, ik kan ik kan je niet laten ver moorden." Waarom heb je me dan laten komen? Jij hebt dat briefje toch geschreven?" „Voorzichtig!", fluisterde zij. „Zij houden ons in het oog. Ik moést dat briefje wel schrijven, maar ik maakte het doorzichtig genoeg. Hij denkt hij denkt, dat je het bij je heb, Casey dat andere briefje." „Wie denkt dal?", vroeg ik. „Moto", fluisterde zij. „Ik mag je dit eigen lijk niet vertellen. Casey, maar ik kan er niets aan doen. Waarom was je zo dom om te komen? Nu moet ik je helpen. Casey, ik heb opdracht om je alleen te laten. Zodra ik dat doe, ontstaat er een gevecht. De lichten gaan uit. Wat ga je beginnen?" fem/ ftytM Montessori-congres Lage Vuursche Het Montessori-onderwys houdt op 2 Beroepingswerk F. A. Carstens te Ferwerd. De benoeming tot vicaris te St. Laurens, B. v. d. Lelie, cand. te Leiden. Bedankt: voor Huizen (N.H. 4e pr.pl.) T. Talsma te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Aangenomen naar: Den Haag-West (ev. pred.) D. Kregger te Lochum. Beroepen: te St Pancras, cand. J. Dijk- ra te Ellecom; te Lisse, K. Schouten te Nijmegen. Examen: Theol. Hogeschool Kampen. Geslaagd prop. ex. G. de Vries te Sloot- Geref. Kerken art. 31 Beroepen: te Hijken (Dr.) J. de Feyter te Valthermond. Doopsgezinde Broederschap Beroepen: te Heerenveen J. J. J. v. d. Sluys te Den Helder. Vrije Evangelische Gemeenteen Drietal: te Den Haag, A. J. Buurman te Franeker, N. de Goede te Oude Bilt- :n Jac. Lissenberg te Bussum. Huizen bouwt interessant kerkcentrum De Hervormde gemeente van Huizen (N.H-) bouwt een- geheel nieuw centrum: nieuwe kerk en Vlak daaroij ten alles in een parte) een verzorgingshuis met veertig alzenderlijke huisjes voor bejaarden. Het geheel geeft een parkach tig aanzien. Bij de kerk komt ook een pastorie. Dit complex is het eerste, dat door middel van, een Hervormde instantie ge heel gefinancierd wordt op basis van de Woningwet- Het complex (buiten de kedk) zal ongeveer een millioen kosten. Kerk in Ambon in gebruik De nieuwe centrale Protestantse kerk van Am-bon s Zondag in gebruik geno men. Zy kwam tot stand door de finan ciële steun van de regering. Duizenden Molukse Christenen beschouwen de vroe gere, in de oorlog verwoes'e kerk. als hun moederkerk- De noodkerk, die er voor in de plaats kwani. werd tydens de »trijd in 19-51 verwoest. Ambtsaanvaarding prof. Ziedses des Plantes te A'dam Prof. dr B. G. Ziedses des Plantes, ge woon hoogleraar in de röntgenologie aan de Gemeentelijke Universiteit te Amster. dam, heeft zyn ambt aanvaard met het uitspreken van een rede over: Het ge neeskundige Röntgenonderzoek. Nog geen tweede Technische Hogeschöole Naar aanleiding van geruchten ale zouden reeds beslissingen genomen zyn omtrent het tydstip van een eventuele vestiging van een tweede Technische Hogeschool en de inrichting daarvan, verzoekt het departement van O. K. en W. ons mede te delen dat deze geruch ten van Iedere grond ontbloot zyn. In de commissie van voorbereiding is nog geen enkel besluit dienaangaande ge- Prof. Stellway op d© voordracht gewoon hoogleraar te A'dam B. en W. van Amsterdam hebben op aanbeveling van de curatoren van de Gemeentelijke Universiteit prof. dr H. W. F. Stellway voorgedragen als gewoon hoogleraar in de paedagogiek. Thans is prof. Stellway de buitengewone vrouwe lijke hoogleraar van het Nutsseminarium voor Paedagogiek te A'dam. te Leiden, Candidaati mej. J E G Creutzberg, examen biologie de hee Waard, te Oegsïgeest. ;e Heemstede. Doet. C Bas, te Lelden. dam. Doet. Engels »j. F J Posthumus, Amsterdam. UTRECHT, 30 Maart. Geslaagd voor doet. rechten: G F Palm, Utrecht. Doet. psy chologie. J F M Mars. Hilversum. Doet. In disch recht, Th Tanaal. Bennekom, D van Hennen, Rhenen. T J Kingma, Utrecht. DONDERDAG 1 APRIL Hilversum I 402 m. KRO 7.Ö0 Nieuws 7.10 rram. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 •Jieuws 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. 9 40 ichoolradio NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Mor- jenóienst KRO: 11.00 V. d. zieken 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus 12.03 Lunchconc. <12 30—12.33 Land-en tulnb. meded. 12.33— 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nie NCRV: Gram. 4l|H lille-vlucht Nl< Gram. 5.40 Voord 6.35 Raadhuispraat 6.45 Gr 7.10 V. d. jeugd 7, Guinea", hoorsp. 5.3 6.15 Piar '.00 Nws. Gram. 8.00 Radiokrant 8.20 G< denk er zo over., .en U? 10.00 Amus. 10.20 De protestantse orgelkunst 10.45 Avondoverdenking 11.00 Nieuws 11.13—12.00 Hilvi wijding 9. I. vrouw 0 Puzzle-p Inb. meded. 12.33 Gr: 35 Gram. rade 1200 jc 12.30 Land- i. 12.50 Uit het 15 Meded. 1.20 ZWITSALINE gelee voor mooie, zaehte^hgndcnjg brief uit Londen 7.10 ndetafelparlement 8.00 :1" hoorsp. kind. Jazz-Socii Nieuws 8.05 Gi 10.25 Gevar. n(__H 11.15—12 00 Jazz-compctltli Engeland BBC 330 m. 12.00 Soil: 12.45 Voordr. 1.00 Orgelsp. 1.25 V. 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Rep. ded. 2 30 Amus. muz. 3.10 Conc. 4 0 .30 Hoorsp. 6.00 V. d. kind. 6.55 7.00 Nieuws 7.15 Comm. 7.25 Sport 7.: i Caus. 9.30 Ge- 10.00 Nieuws 10.15 Forum 10.45 Gevar. muz. 11.30 Wetensch. overz. 11.45 Pari. overz. 12.00—12.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 n 247 m. 12 00 Mrs Dale's Dagb. 12.15 Conc. 12.45 Pari. overz. 1.00 Dansmuz. 1.45 Concert 2.45 V. d. kleu ters 3.00 V. d. vrouw 4 00 Gevar. muz. 4.30 Orgelspr 4.45 Amus. muz. 5.15 Mrs Dale s Dagb. 530 Caus. 5.45 Harmonle-ork. 6.15 Conc. 7.00 V. d. jeugd 7.45 Hoorsp. 8.00 Nws. 9.00 Vragen- 8.00 Hoorsp. 8.30 Cor 8.25 Sport 8.30 Gevr muz. 11.55 Sport 12.05 Voordr. 12.20 Amus. muz. 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Gram. 2.00 Engelse les 2.15 Gram. 2.30 Fran se les 2.45 Volksmuz. 3.15 Gram. 4.00 Opora- muz. 5.00 Nieuws 5.15 V. d. kind. 6.15 Kin derliederen 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7.50 Kinderkoren 8.00 Verz. progr. 0.00 Nieuws 10.15 -.solist. 1246 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 en 2.30 Gram. 3.00 Symph: ork. en sol. 3.45 Gram. 4 05 Lichte muz. 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 6.30. 6.45 en 7.15 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Hoorsp. 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55 Nieuws. BBC Uitz. voor Nederland. 10.00—10.30 il". Engelse litera tuurgeschiedenis (Op 2 li.). Puzzle ook eens met ons mee Optelsommetje EEN NATTE PLAS door de cijfers 1, 2, 3, 4, 5. 6, 7, 8 zodat de optelling precies opgaat. Hoe ziet deze oplrisom er in cijfers uit als is gegeven: 2xR~E, 2xE-W,

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2