Ilicmuc £riltsrfje GTminmt Waterstofbom is de troef van onze vrijheid Beëindiging van de proeren zou een grote dwaasheid zijn Eisenhower stelt een vrijere internationale handel voor Nederlander dr Van Kleffens candidaert gesteld Wist U WOENSDAG 31 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: ƒ6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Vier en dertigste jaargang No 10004 Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SUatvattic* U «belleen ei«n her! la fe^enspeet" Katwijkers vingen vreemd zeemonster PREMIER CHURCHILL IN LAGERHUIS MET GROTE SPANNING was de rede van Churchill gisteren in het Lagerhuis tegemoetgezien. Want men verwachtte, dat de premier een uitspraak zou doen in zake de Amerikaanse waterstofbom-proeven in de Stille Oceaan. Zelfs leefde in parlementaire kringen de verwach ting, dat Churchill zou toegeven aan de druk van niet minder dan 18 moties, waarin werd aangedrongen op krachtige Britse pogingen, verdere H-proeven door de Amerikanen af te gelasten. Maar dit laatste is niet gebeurd, integendeel. Premier Churchill heeft zeer duidelijk ge zegd, dat de H-bom de troef van de Vrijheid is. „Zonder de grote militaire kracht van Amerika zouden wij op dit ogenblik in dodelijk gevaar ver keren. De vrije wereld is er niet bij gebaat, dat Amerika zijn proeven stopzet. Sterker: de Vrijheid zou een slechte dienst worden bewezenl" Aldus premier Churchill. In Washington wees de Amerikaanse minister van Defensie, Wilson, eveneens op de betekenis van de H-bom. Andere punten uit Churchills rede zijn: 1. Wij hebben niet de macht, een einde te maken aan verdere Amerikaanse proe ven met H-bommen. los van de vraag ot dit verstandig zou zijn; 2. Het is niet waar. dat de proeven in de Pacific onberekenbaar zijn; 3- Overleg tussen Groot-Brittannië en de Ver. Staten op het gebied van de kernenergie acht ik inderdaad (vraag van Attlee) van groot belang; 4- Mij is medegedeeld, da: de huidige reeks proeven met waterstof-wapens zal voortduren tot Mei; Nederlands Rode Kruis helpt Irak Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten, 2000 lakens te «enden naar de zustervereniging in Irak, de Rode Halve Maan, ten behoeve van de slachtoffers van de overstromingen in dat land. Ook andere landen hebben hulp toegezegd. In het geheel zijn naar schatting 800.000 personen (op een bevolking van 4 millioen znelen) door de overstromingen van de Tigris getroffen. Brits voorlichtingsgebouw te Djakarta verbrand De Indonesische radio-omroep heeft bekend gemaakt, dat het gebouw van de voorlichtingsdienst der Britse ambassade te Djakarta volkomen door brand ver- Zij en de Boekenweek 5. Wij zullen gen gelegenhe:d voorbij laten gaan om de spanning in de wereld te verminderen, maar tegelijkertijd moe ten wij onze verengde miinaire kracht op het' noodzakelijke peil handhaven: 6. Beperking van atoomwapens is al leen mogelijk als onderdeel van een in ternationale ontwapeningsovereenkomst, gegrondvest op afdoende internationale Maar die controle is pas denk- de naties. Meer dan 300 afgevaardigden van La bour hebben na de reden van Churchill 'n motie getekend, waarin er op wordt aan gedrongen, dat de Amerikaanse H-proe- ven worden beëindigd en dat er een po ging wordt gedaan om de V.S-. Rusland, Frankrijk en communistisch China bij een te brengen in een ontwapeningscon ferentie- Aan de andere zijde van de Oceaan, in Washington, hield de Amerikaanse mi nister Wilson (Defensie), een rede, waar uit wij de volgende punten noemen: 1- De waterstof- en de atoombom zijn wapens waarmee Amerika een nieuwe oorlog hoopt te voorkomen; 2- De resultaten van de proeven met de waterstofbom zijn ..ongelofelijk"; Tito: Zowel Oost als West vergissen zich President Tito van Zuidslavië heeft een rede uitgesproken bij de sluiting der zit ting van het communistische partij comité. De voornaamste punten uit deze rede zijn: 1. Het Oosten en het Westen pogen beide, de Zuidslavische, commu nistische partij tot ontbinding te brengen en de ontwikkeling van onze maatschap pij te veranderen; 2. Beide partijen ver gissen zich: met Oost en West zullen wij overeenkomstige betrekkingen onder houden; 3. Wij moeten een gediscipli neerde aanheid vormen teneinde de stor men die zich reeds aan de horizon tegen ons aftekenen, te kunnen weerstaan. Wedstrijd in belezenheid in Den Bosch Op 3 April a.s. zullen groepen leerlin gen van twaalf middelbare scholen uit Hertogenbosch tegen elkaar uitkomen een wedstrijd in belezenheid o.l.v. Wim Elke groep bestaat uit vijf leerlingen. In het eerste gedeelte van de wedstrijd zullen de leerlingen voorlezen uit wer ken, die zij uit hoofde van hun schoolop leiding dienen te kennen, of althans kun nen kennen. Het tweede gedeelte zal ge deeltes omvatten van werken, die als toets voor hun algemene vorming kunnen Deze wedstrijd wordt gehouden als on derdeel van de boekenweek. Hij werd mogelijk gemaakt door somenwerking met de openbare leeszaal en de plaatselijke boekhandel, die prijzen beschikbaar stel- r 3. Het zou dwaasheid zijn, milliarden dollars aan atoomonderzoek te spende- deren, indien men niet van plan i een eventuele oorlog atoomwapens te ge bruiken; 4- De Russische leiders delen het volk geen feiten mee ten aanzien van de atoom-ontwikkeling. Het is daar alleen een kwestie van propaganda. Intussen heeft de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoom energie, Strauss, aan president Eisen hower verslag uitgebracht over het ver loop van de proeven in de Stille Oceaan- Minister Beyen woonde Churchills rede bij De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J. W. Beyen, heeft gisteren premier Churchill in het Lager huis zijn verklaring over de Amerikaan- waterstofbomontploffingen in de Stille Oceaan horen afleggen. Mr Beyen heeft een onderhoud gehad iet Maurice Schuman, FranB onder minister van Buitenlandse Zaken, die thans te Londen vertoeft i.v.m. de be prekingen over de handel tussen Ooct :n West. Ook Schnman was In het La gerhuis aanwezig. Op deze foto ziet men dne vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht, waarvan de middelste de reusachtige B-36 is, bestemd voor het vervoer van atoombommen. De B-36 is niet minder dan 54 meter lang, hetgeen vergeleken met de 13 meter van de Thunderjet, die er onder vliegteen respecta bele afstand mag heten. Boven de B-36 vliegt een zuster machine, de B-47, de atoom bommenwerper van midden klasse. Dit toestel is 36 meter lang. Toch is de macht, zelfs van de enorme, tienmotorige B-36, dus van de grootste, nog maar zeer betrekkelijk, als men bedenkt, dat.... (zie andere foto) Fransen gaan protesteren O.-Berlijn wil erkenning van Westen afdwingen Nederland vreest gevolgen voor de handel Zoals wij gisteren al in een deel ven onze oplage konden melden, zal Oost- Duitsland het Westen trachten te dwin gen. het communistische bewind in dit gebied te erkennen Eén van de maatre gelen. waarmede het dit wil bereiken ,s. dat landen met militaire missies in Oost- Duitsland voortaan rechtstreeks met de Rode regering moeten ondernandelen- inplaats van via de Russen. Deze politiek is blijkbaar reeds van kracht geworden, want aan een Noorse missie werd giste ren een doorreis-visum geweigerd Het Westen erkent de Oostduitse maat regelen inzake de militaire missies me:. Frankrijk overweegt, bij de Russen te protesteren. Amerika houdt zich aan d» overeenkomst van 1945 met de Russen en overweegt, représaille-maatregelen te nemen en Engeland kent niet de minste waarde toe aan de Oostduicse maatregel. Ook Nederland heeft een militaire missie in Oost-Duitsland. Van Nederland se zijde vreest men nu. dat het niet er kennen van het Oost-Duitse bewind in de toekomst zal leiden tot moeilijkheden op het gebied van de handel. Als middel om Amerika's bondgenoten sterker te maken in economisch opzicht PRESIDENT EISENHOWER heeft het Amerikaanse Congres voorgesteld hem de bevoegdheid te verlenen de tarieven te verlagen en buiten landers op .gelijke basis als de Amerikanen toe te staan in te schrijven op regeringsorders. In zijn boodschap zegt Eisenhower verder, dat er geen overdreven bezorgdheid behoeft te bestaan over de, uitbreiding van de handel in niet-strategische goederen met communistisch China. bepaalde gevallen de Invoerrechten te verlagen met drie jaar verlengd zien. De Amerikaanse industrie mag de pre sident blijven adviseren hogere tarieven in te voeren, wanneer zij ernstig bena deeld wordt door de import. De wet. die voorschrijft dat de Ame rikaanse regering altijd aan Amerikaan se inschrijvineen de voorkeur moet ge ven ,ook al zijn de buitenlandse inschrij vingen lager, wil Eisenhower hanohaven. maar hij wenst de bevoegdheid uitzon deringen te maken voor die landen, die de Amerikaanse bieders op voet van ge lijkheid behandelen. Deze voorstellen, die geheel in de lyn liggen van het rapport van de commis- sie-Randall. zullen in het Congres wel enige weerstand ondervinden, daar ook vele invloedrijke. Republikeinse congres leden er bezwaren tegen hebben. Uitbreiding van de handel is volgens Eisenhower het enige middel om eigen economische groei te waarborgen en bondgenoten economisch sterk te maken Het plan omvat vermindering van de hulpverlening, uitbreiding van de han del, stimulering van de beleggingen en vergemakkelijking van de inwisselbaar heid van de valuta Verder wi: Eisen- ihower zijn bevoegdheid om wederzydse I handelsovereenkomsten te sluiten en in De Joodse oorlogsweesjes Anneke Beekmans pleegmoeder liet ook Betty verdwijnen Gevangenhouding gelast voor dertig dagen Mevr. L.—v. M., de pleegmoeder var Anneke Beekman, die op 22 Maart te Hil versum gearresteerd is, is voorgeleid aar de officier van Justitie te Amsterdam. De rechtbank heeft vervolgens haar gevan genhouding bevolen voor 30 dagen, zc vernemen wij van de zijde van het Open baar Ministerie. Er zijn thans aanwijzingen, dat me vrouw L.v. M. méde de hand heeft ge had in de verdwijning van Betty Melhado, samen met een of meer van haar familie leden. De gearresteerde heeft Betty enige tijd hier te lande verborgen gehouden, waarna Betty door haar en haar voort vluchtige zuster Elisabeth naar het kloos ter te Valmeer bij Tongeren in België is overgebracht. Hoewel mevrouw L.v.M. de pleegmoe der van Anneke Beekman is, heeft zij niettemin goedgevonden, dat het kind jarenlang met een van haar zuster: dergedoken was. In een Belgisch klooster, eerst te Valmeer en vervolgens te Sint Truiden, heeft de pleegmoeder haar jarenlang onder valse naam laten op- De officier van Justitie te Amsterdam, mr F. Hollander, die tot dusverre tegen over de pers steeds heeft volgehouden niets van een arrestatie van mevr. Keukenhofprijzen voor beeldhouwwerken De jaarlijkse Keukenhofprijzen v< beeldhouwwerken zijn door ■an beeldhouwers en museumdirec- :n toegekend aan H. M. Wezelaar te Amsterdam voor zijn „Zittende vrouw", aan A. Schalier uit Amsterdam voor zijn „Taurus", aan H. Koreman uit Breda voor zijn „Moeder en Kind" en aan J. Snoek uit Voorburg voor zijn „Don Quichotte". De jury heeft het bestuur Keukenhof aanbevolen de „Taurus" A. Schalier te kopen, omdat dit werk als tuinbeeld goed voldoet. DE WALVIS JONAS is Dinsdag aan boord van een Nederlands vaartuig van Frankrijk naar Dover overgebracht. Aan het einde van de week zal het dier te Londen worden tentoongesteld. een kleine technische sto ring zo'n machine in korte tijd tot een wrak kan maken. Zulk een storing deed zich Maandag voor op het vliegveld Fairchild bij Spokane (Washington). Een B-36 was nauwelijks opgeste gen, of het toestel kantelde en stortte neer. In een oogwenk was de eens zo gevreesde bom menwerper totaal uitgebrand. Van de tien inzittenden kwa men er zeven mensen om. De foto werd genomen op het ogenblik dat z.g. „crash-cars" (brandweer- en reddingswa gens) op de plaats van de ramp waren aangekomen. van M. af te weten, besluit zijn mede delingen met de opmerking: „In het belang van het onderzoek heeft het Openbaar Ministerie tot nu toe ge meend niet de toedracht, voor zover thans bekend is. te kunnen mededelen en met name niet te kunnen doen blijken, dat het op de hoogte was van de 'arrestatie van mevrouw L.van M." Tweede arrestatie Maandagavond is in Haarlem een nicht van de ex-voogdes van Anneke Beekman aangehouden en overgebracht een der Hulzen van Bewaring in Amsterdam, waar sedert vorige week k mevrouw Langendijkvan Moorst opgesloten. Critiek op het Britse Koninklijk Huis In verband met gebeurtenissen tijdens de Grand National Het Britse (paardenminnend) Konink lijk Huis is direct betrokken in een snel in heftigheid toenemend geschil over de Grand National steeple chase. Toen Zaterdag vier paarden stierven óf afgemaakt werden, omdat de ver wondingen, die zij tijdens het spring concours van de Grand National opge lopen hadden, van die aard waren, dat behandeling niet meer baten zou, kwa men snel de Britse dierenvrienden in het Tijdens een roerige spoedzitting van de invloedrijke, 5000 leden tellende „League of Cruel Sports" verklaarde mej. Georgina Horsfall: „De eigenlijke vijand van het dier is de Koninklijke fa milie. Zij steunen deze wedstrijden. Naar mijn mening is het een schande dat de leden van het Koninklijk Huis paar den laten meelopen in deze dodcnrace. We moeten niet alleen de zwakken aan vallen. maar evenzeer de sterken." Voorzitter der V.N.-assemblée De Nederlandse delegatie bij de Ver. Naties heeft dr E. N. van Kleffens thans candlaat gesteld voor het voorzitter schap van de Assemblée der Ver. Na ties, die in September bijeenkomt. D( verwachting Is, dat de Westelijke lan den deze candidatuur zullen steunen. De heer Van Kleffens, die de rang heeft van ambassadeur en tevens staats raad is. vertegenwoordigt thans Neder land als gezant in Portugal. Hij is van 1947 tot 1950 ambassadeur geweest in Washington, werd in 1950 benoemd tot staatsraad en tevens tot gezant in Por tugal. In de officiële verklaring wordt ge zegd: „De Nederlandse regering is var mening dat. aangezien met uitzonde ring van de eerste zitting (Spaak, Bel gië). het presidentschap over de alge mene vergadering van de Ver. Naties steeds in handen is geweest van niet- Europese vertegenwoordigers, de ei: gerechtvaardigd schijnt, dat na een tus senpoos van zeven jaar, het president schap over de negende zitting van dt algemene zitting van de algemene ver- gadcring der Ver. Naties wordt toever trouwd aan een vertegenwoordiger var :n Europees land". Daarna wordt in de verklaring ge- DAT de cafetariahouder D. E. uit Den Helder in Alkmaar veroordeeld is tot 2 jaar zonder aftrek wegens oplichting van ;n A'damsi. serveerster voor f 2000. DAT de boekhouder D. de R. te Enk huizen wegens verduistering ten nadele zijn werkgeefster, de N.V. Handels maatschappij Vroling aldaar, voor ruim f 3000 in Alkmaar veroordeeld is tot 1% lar met aftrek. DAT in Losser de clandestiene zender De Goudvink is opgespoord en tegen de exploitant, de 26-j. textielarbeider B. D., proces-verbaal is opgemaakt. DAT gisteren in Zuidland op het eiland Putten in het kader van de agrarische hulpverlening van het Ned. Rode Kruis eerste landbouwgereedschappenpak- ket :er waarde van f 150) is ui'gerei kt. DAT de gemeente Hoge en Lage Zwa- luwe door de aanbieding van een opaline tableau «tan de glazenier Harry Schiffer- stein de gemeente Utrecht bedankte voor de adoptie na de ramp. DAT P. Smidt van Gelder morgen W. C. Smidt van Gelder opvolgt als directeur van Van Gelder Zonen N.V. te A'dam. bij diens aftreden i.v.m. zijn leeftijd. DAT de 12e gewijzigde druk van De Kleine Gids voor de Ned. Sociale Ver zekering verschenen is. DAT in de uitgebreide serie diefstallen van likeur en «jenever bij Lucas Bols te A'dam straffen werden uitgesproken van 4 tot 2 maanden en de zaak van 4 ver dachten voor nader onderzoek is aange houden. DAT in hoger beroep tegen de 39-J. landbouwer en schaapherder T. M. V. uit Cromvoirt, gem. Vught (het Cromvolrtse bot ie) 6 x f 300 is geëist (rechbankvon nis 6 X f 120), wegens onbevoegd uit oefenen van de geneeskunst. DAT de ingebruikneming van diesel- electrische treinstellen op het baxnvak WinterswijkZutphenApeldoorn door verlate aflevering tot Juli moet worden uitgesteld. DAT de consul van de V.S. in R'dam. N. Lancaster, gisteren wegens vertrek naar Curagao officieel in het R'damse stadhuis afscheid nam. DAT burgemeester J. Heersink Steenderen gisteren in de buitengewone raadsvergadering afscheid nam van gemeente wegens emigratie naar Canada. DAT B. en W. van Doetlnchem het ont werpplan van wijlen lr Van der Steur voor de bouw van een nieuw gemeente huis niet door een ander willen laten voltooien, maar een prijsvraag voor een geheel nieuw plan willen uitschrijven. DAT de raad van Eindhoven besloot tot de bouw van een tweede badhui.- bij de Marconllaan (kosten geraamd op f 327.000). DAT de commissaris der Koningin In Limburg Maandag 3 Mei op de Griend te Maastricht de helicopter-haven officieel zal openen. DAT ln Maastricht de 28-j. meubel maker H. H. is aangehouden, verdacht van diefstallen in R.K. kerken ln tal van Limburgse plaatsen. DAT dezer dagen De Herrezen Vrijzin nig Democraat verschijnt, een maandblad van de Vrijz. Dcmocr. Bond, onder redac tie van P. v. Baer te 's Gravenhage. DAT de R'damse Lijnbaan van April tot 1 Ocotber een fotowedstrijd organiseert voor amateurs en professionals. Ierse lijn naar Schiphol met snelle Viscounts Op Schiphol arriveerde gistermiddag *n Vickers Viscount van de ler^e Lucht vaart Maatschappij Aer Lrrjgus Teornr.ta Het toestel maakte een oriëntermgs- vlucht ln verband met het plan om Vis counts te gebruiken op de geregelde dienst Dublin Schiphol- De'.e dienst werd tot dusver uitgevoerd met de minder snelle Dakota's- Ook de British European Airways on derhoudt reeds haar geregelde dienst op Schiphol met Visroums. Overgangsregeling voor premie ziektewet Voor werkgevers, die de premie geheel zelf betalen Een aantal werkgevers heeft steeds- krachtens arbeidsovereenkomst of kracn- tens vaste gewoonte, het aandeel van de werknemers in de premie voor de ziektewet voor eigen rekening genomen. Dit levert moeilijkheden op bij de loon administratie. Om ook deze werkgevers aanstonds gelegenheid te geven om zon der administratieve moeilijkheden de coördinatietabel voor de loonbelasting toe te passen, heeft de staatssecretaris van Financiën thans bepaald, dat zij ge rechtigd zijn die tabel toe te passen zon der dat bijtelling van de niet-ingehou- den premie-bedragen Ziektewet nodig .s. Deze maatregel heeft de strekking, aan bedoelde ondernemingen enige tya te geven om over te gaan tot een wijzi ging van de (collectieve of anoere) ar beidsovereenkomst. of af te wijken van de tot nu toe gevolgde gewoonit. zodat voortaan de algemeen gebruikelijke in houding van het werknemersaandeel plaats heeft. De maatregel is dan ook tij delijk en zal op 1 Januari 1956 verval len. De werkgevers, die op die oatum de premie-ziektewet nog geheel voor eigen rekening nemen, zullen nadien het werK- nemerseandeel by het loon moeten tei len, alvorens de coördinatietabe) wordt toegepast. Deze overgangsmaatregel geldt niet voor werkgevers, die behalve de premies voor werkgevers, die behalve de premie volge het ziekenfondsenbeslult of de werkloosheidswet geheel voor eigen reke- wezen op de bijzondere kwaliteiten van dr Van Kleffens en wordt de hoop uit gesproken. dat zijn candidatuur gunstig ontvangen zal worden en dat hij tijdens de komende verkiezingen alle moge lijke steun zal ontvangen. Spoorweggeluiden in museum bewaard Het Spoorwegmuseum in Utrecht, dat nog pas gedeeltelijk in gebruik Is, zal op 30 Juni officieel worden geopend. Dit zal gebeuren door de president-directeur der N.S., Ir F. Q. den Hollander. Het museum is doende allerlei uitstervende maar specifieke spoorweggeluiden op de geluidsband vast te leggen. Daartoe zal waarschijnlijk ook behoren een der spoorwegpraatjes, door dr Pos thumus Meyjes voor de radio ge houden. De inrichting van het mu seum ls inmiddels gevorderd. Het eerste perron met de daarlangs lo pende spoorlijn is thans ter vrije beschikking van het museum. Men heeft op die lijn enige belangrijke voertugen kunnen plaatsen, o.a. een natuurgetrouw model van de eerste trein die in Nederland reed: een kopie van de locomotief De Arend en drie rijtuigen. Prof. Lieitinck gaat naar Syrië Prof. mr P. Lieftinck zal over enkele dagen uit Washington terugkeren naar Damascus ter voortzetting van zijn werk voor de Wereldbank in Syrië. Ambtenaren van de Wereldbank heb ben verklaard, dat prof. Lieftinck aUe interviews weigert en dat de bank over het incident met Turkije geen verklarin gen zal afleggen. Men schijnt het gebeur de liefst zo snel mogelijk te willen voorbijgaan. HET WEER IN EUROPA 1. regen zw. bew. geh. bew. regen regen Zuidwestelijke wind Het K.N.M.I. te Le Bilt ver wacht tot morgenavond: Ver anderlijke bewolking met ln hoofdzaak ln de Noordelijke helft van het land enige regen, 'l Matige tot krachtige Zuld- V/ westelijke wind. Weinig ver- andering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN i 6.17 tot 19.12 uur;

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1