Zijn er geen misstanden bij Bewakingscorps Vele soldaten wegens wachtdelict voor de Krijgsraden Wellicht in 1959 al weer onderwijzers teveel WRIGLEYHg^j Limburgse korpsen hielden op Zondag feestelijke optocht Bezoek aan de Noordpool in een geriefelijk luchtschip NIEUWE IXIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 30 MAART 19M ..SLAPEN OP WACHT" EEN ERNSTIG FEIT (Van een onzer verslaggevers) EEN HOLLANDSE soldaat „kankert" graag. En als burgèr ben je ge neigd, wanneer je iets onprettigs in de dienst ter ore komt, gezellig mee te kankeren. Want je bent ook Nederlander. Maar dit wordt geen verhaal met die ondertoon. Alleen een stuk, naar wij zelf vinden, gezonde critiek, over de gerechtvaardigdheid waarvan U na lezing zelf kunt oor delen. Het onderwerp is ogenschijnlijk van ondergeschikt belang, in dit tijdsgewricht van NATO, EDG en andere grote samenbundelende en in tegrerende militaire organisaties, waarover men op vrijwel elk gewenst moment iets via krant en radio te weten kan komen. Ondergeschikt. niet echter voor de jongens wie dit rechtstreeks raakt. En wel de knapen van het Bewakingskorps Koninklijke Landmacht. Dit onderdeel heeft, naar wellicht be kend is. als taak het bewaken van overal in het land gelgen fortificaties en andere militaire objecten. Die fortificaties heb ben als regel nog gediend als legerings plaatsen in de tijd van hun grootvaders en overgrootvaders. Meer objecten dus. welke uit oogpunt van krijgsgeschiedkun- de niet oninteressant zijn. Heden ten dage zijn ze dat weer geworden, gezien de politieke en daarmee gepaard gaande militaire ontwikkeling van de laatste tien jaar. Men kon die oude bolwerken en sleutelposities uit de vorige eeuw nog wel eens nodig hebben en daarom werd de bewaking daarvan wel zo noodzake lijk geoordeeld. Met die bewaking hier van o.a. zijn de jongens van het Bew kingskorps belast. Dit is op zichzelf niet zo'n aantrekke lijk bedrijf, vrij eentonig en moreel- tastend zelfs. Maar het behoort nu maal gedaan te worden en het is dan ook verre van ons, onze stem te laten horen In het koor der jammerklachten van genen, die deze dienst is toebedeeld. Het militaire leven heeft behalve zijn aan trekkelijke ook zijn onaangename zijde. lad, deze delicten zich gezien de aard zn de dienst b(j het Bewakingscorps, ier eerder kunnen voordoen. Hier moet men even de wenkbrauwen onsen. By een „bewakings"corps wordt slapen op wacht minder streng aangere kend dan by enig ander onderdeel Een contradictio in terminis. We bevroeden toch enigszins waarom de krijgsraad deze gedragslijn voert: (Advertentie) Zojuist verscheen De Zilveren Beker door Thomas B. Costain 533 blz. Geb. in luxe half leren band f. 7,75 (voor abonné's op de Triomf- Reeks f. 3,90) Een der grootste Bijbelse verhalen van alle tijden. Bestel het bij Uw boekhan delaar Triomf-Reeks, Zahbommel omdat deze jongens méér op wacht staan, hier hun geregelde dae- nacht- taak aan hebben en omdat de Krijgsraad waarschijnlijk ook wel oog wil hebben voor hun dienst. Maar wij kunnen een en ander toch weinig met elkaar rijmen Dit duidt ernstig in de richting van on gewenste situaties: Is de personeelsvoor ziening voor dit corps wel in orde? Is de diensttijd bij dit onderdeel niet te lang? Is er wel genoeg doorstroming en ver vanging door verse troepen? Is deze dienst met tè weinig afwisselend, :e geestdodend en afmattend? Is de accomo date van de posten waar wacht gehou den wordt wel voldoende en wordt er wel genoeg aandacht besteed aan de psysieke verzorging van deze militairen? Wat deze laatste vraag betreft, be schikken wij over inlichtingen die hier geen bevestigend antwoord geven. In tegendeel ons ervan doordringen dat de omstandigheden waaronder deze jongens hun wachtdienst verrichten, vaak be neden peil zyn en direct in verband te brengen zijn met de militair-ernstige overtreding ..slapen op wacht", die ve len van hun tegen hun wil begaan. En daarvoor.' als zij hierop betrapt worden, de achtergrond toeziend onverdiend gestraft worden. Ons dunkt dat een onderzoek in deze «liet ongewenst ls- Nadat wij bovenstaande geschreven Waar wij echter wèl oog voor willen hebben, zijn de vaak abominabele om standigheden, waaronder deze jongens enkele keren per week hun wachtjes moeten kloppen en die velen van hen tot een. volgens militaire begrippen, bijzon der ernstig „misdrijf" hebben gebracht, dat hen overeenkomstig het militair strafrecht ook ernstig wcrdt aangerekend slapen op wacht. In Morpheus armen... HET euvel dat wij hier signaleren, beperkt zich niet tot enkele ge vallen. Talloze knapen hebben zich voor de diverse Krijgsraden in ons land voor dit feit moeten verant woorden en hun aantal is het laatste jaar zo toegenomen, dat, naar mer ons inlichtte tegenwoordig al die ge vallen niet eens meer voor de Krijgs raad worden gebracht, maar dat veel ervan krijgstuchtelijk, door de tot straffen bevoegde meerdere worden afgedaan. Ook zou er te dien aanzien veel door de vingers worden gezien. Wij ontkomen niet aan de indruk, dat er voor de leden van dit legeronderdeel minder prettige toestanden bestaan, waarvan zij huns on willens de dupe worden. Trouwens, daar van mag een zaak. welke pas voor de Krijgsraad te Velde-West heeft gediend, het bewijs zijn. Hierin stond een korporaal terecht, die tijdens een wacht op een Den Helder slapend werd aangetrof fen. Hij niet alleen overigens. De hele wacht lag in Morpheus armen, alleen de korporaal, die als wachtcommandant dienst deed. werd voor de Krijgsraad gedaagd, na reeds 14 dagen ..streng" te hebben doorgebracht. Zijn verdediger mocht nog zo welsprekend en geargumen teerd pleiten en de schaduwzijde deze dienst naar voren brengen, voo Krijgsraad bleef het terecht 2waar militair vergrijp, temeer daar de koporaal vrijwilliger was, en de Raad bracht dit ook in zijn vonnis tot uiting: 6 weken militaire detentie. En als men nu weet dat de burgermaatschappij ..Nieuwersluis". het strafkamp, was korporaal heen gestuurd werd. n: heel mooi vindt op het straflijstji een militair, kan men wel nagaan ho« prettig zo'n straf voor een dergelijk- delinquent is. Vreemde vonnissen Nu ontveinzen wij ons niet, dat er tussen deze knapen lieden schuilen, wier ogen wel eens graag te gauw dicht vallen. Anders gezegd: slapen niet de vervelendste bezigheid vinden en dutje boven de vervulling van hun plicht als wachtsoldaat prefereren. Maar dat dit in al deze zaken het geval is, kaa men bezwaarlijk aannemen. Dat bewijst ons weer de rechtzaak tegen de korpo raal- Deze man is een gezonde, stevige en pittige kerel, die heus wel tegen wat nachtjes niet-slapen kan. waa dienstprestaties in Indië overigens ge tuigen. Niet voor niets verwierf hij daar het Bronzen Kruis. En zo zijn er Het overduidelykste bewijs betreffen de zekere misstanden bij het Bewakings. corps wordt ons overigens geleverd dooi de vonnissen tegen deze overtreders zelf: deze zijn doorgaans milder dan tegen „slapende wachtsoldaten" «>U andere derdelen. Waarom? Omdat aldus molt veerde men van üe züde van de KrUgs- Dank zij „veteranen": Studietoelage met 700 omhoog, maar salaris blijft onveranderd TNDIEN DUIZEND oudere aktebezitters (van de ruim 1500 die aan de op- roep van minister Cals gehoor hebben gegeven) zich inderdaad be schikbaar stellen, mag worden verwacht dat het tekort aan onderwijzers bij het lager onderwijs in 1959 ten einde zal zijn. In 1956 zullen er dan nog ongeveer 1400 tekort zijn, in 1957 omstreeks 1.000 en in 1958 ongeveer 500, maar in 1959 zal er dan reeds een overschot van 300 onderwijzers zijn. Bij deze raming is er van uitgegaan, dat de tegenwoordige leerlingenschaal gehandhaafd blijft, zo heeft minister Cals aan de Eerste Kamer meegedeeld. De minister is van plan. binnenkort!gaan en ten tweede is kleuteronderwijs aan de Staten-Generaal een gedetail-jniet voor alle kinderen gewenst of leerd overzicht van de geraamde tekor-noodzakelijk te achten. Veel hangt hier ondenvyskrachten (ook bij het van de gezinsomstandigheden af. vindt de minister. Onderwijsplan ilgemeen onderwijsplan acht de. minister noodzakelijk voor het voereni van een doelbewust onderwijsbeleid, dat niet alleen voor deskundigen maar ook I voor de gemiddelde Nederlander duide-l lijk moet zijn. Aan de opstelling van dit plan wordt gewerkt. Naar de behoefte aan nieuwe scholen t lokalen voor 1955 wordt thans een onderzoek ingesteld. Verwacht mag wor den dat de dekking der behoefte uit een oogpunt van bouwvolume geen moei lijkheden meer zal opleveren. Er zullen dit jaar ongeveer 250 gymnastieklokalen gebouwd kunnen worden. Aangenomen mag worden dat het tekort aan gymnas tieklokalen in de komende jaren zal worden ingelopen. Wat de kleuterscholen betreft zal dit jaar de bouw van rond 500 lokalen mogelijk zijn. VHMO en NO) voor te leggen. Een verhoging van dg huidige onder wijzerssalarissen kan volgens de minis ter, bezien in het licht van het algemeen salarisbeleid, niet in de eerste plaats worden overwogen. Wel overweegt de bewindsman ernstig maatregelen om de aktenstudie aan te moedigen. Aan degenen, die de onderwijsakte be zitten en thans buiten het onderwijs werkzaam zijn. doch bereid zijn een werkkring bij het onderwijs te aanvaar den, zal een fictieve diensttijd worden toegekend van driekwart van de tijd, die zij na het bereiken van de 21-jarige leeftijd buiten het onderwijs hebben doorgebracht, ongeacht de datum waar de onderwijzersakte is behaald. Een ontwerp-Kon. Besluit zal binnenkort in het georganiseerd overleg worden be handeld. Studietoelage omhoog Overleg met de minister van Finan ciën heeft tot resultaat gehad, dat de maximum-studietoelage voor aanstaande onderwijzers verhoogd is van 800 tot 1500. De helft van dit bedrag behoeft worden terugbetaald. Voor het gedeelte, dat thans als renteloos schot wordt gegeven, zal thans dezelfde regeling gelden als voor de leraren, hen. die een volledige dagtaak bij het onderwijs hebben, voor eik jaar dienst een tiende gedeelte van het ge noten rpnteloos voorschot wordt kwijt gescholden. Wanneer men na de studie tien jaar bij het onderwijs werkzaam h geweest, is men dus zonder enige terug betaling vrjj van schuld. Verlenging van de leerplicht kan vol gens de minister niet los gezien an de wijze waarop de leerlingen rplichte schooljaren in de school doorbrengen. Daar de minister van me ning is, dat het tot een verhoging van de leerplichtige leeftijd moet komen, wordt thans bezien welke consequenties, zowel opvoedkundig als maatschappelijk, in zulk een verhoging zijn verbonden. Tegen het door veel Kamerleden ge- enste verplicht stellen van kleuter onderwijs heeft de minister voorshands overwegende bezwaren. Ten eerste zal vooral op het platteland de afstand var school tot huis vaak een groot bezwaai blijken om alle kleuters te laten school- Geschillen in Haags Acad. Instituut De wisselingen in de leidling van het Institute of social Studies (Internationaal academisch Instituut) in Den Haag. die In de eerste periode plaats hadden, moe ten dele worden toegeschreven aan verschillen van inzicht, die, hetzij in de ?m van de leidinig. hetzij tussen de leiding en het bestuur, omtrent fundamen tele kwesties waren ontstaan, zo heeft ser Cals aan de Eerste Kamer De ervaring uit de eerste periode heeft het bestuur van de stichting er toe geleid andere opzet dan de tot dusver ge volgde in overweging te nemen. Dit houdt tevens in. dat omtrent de uiteindelijke van de leiding van het instituut en de verhouding van het instituut met de stiching wel concrete plannen bestaan. dat deze nog wachten op een be krachtiging van het hoogste orgaan dei stichting- de raad van besuur. De minister is van mening, dat ook gezien de eisen, die de financiering der Nederlandse universiteiten en hogescho len stelt de subsidie aan het instituut volkomen verantwoord moet zijn. Prof. Lieftinck in de V.S, aangekomen Prof. mr P. Lieftinck, de bijzondere j vertegenwoordiger van de Wereldbank i in Turkije, is gisteren in New Yorkl aangekomen. Hij weigerde de journalis ten te antwoorden op vragen over de redenen van zijn vertrek uit Turkije Prof. Lieftinck zette zijn reis naar jWashinghton met een ander vliegtuig hadden, deelde men ons van de zijde het leger via de Legervoorlichtings- dienst mee, dat de toestand Inderdaad nog niet ideaal is. maar dat men in het van de algehele defensie-opbouw inzake de territoriale verdediging waar onder het Bewakingscorps ressorteert, met verschillende moeilijkheden te ma ken heeft, die zeifs steeds toenemen. De meeste aandacht gaat momenteel t naar de opbouw van de strijdkrach ten te velde, welke nog altijd net vol tooid is en de grootste post op de begro- van Oorlog uitmaakt. De moeilijk heden voor het Bewakingscorps, zo deel- len ons mee. vermeerderen naarmae meer objecten voor bewaking knjg\ toegewezen. (dit zijn vooral opslag plaatsen en naar men inderdaad uit het jongste begrotingsdebat in de Eerste Kamer heeft kunnen concluderen, neem. dit aantal steeds toe.) Wat betreft de te verrichten dienst en de accomodatie ontveinst men zich niet. dat er vaak on aangename toestanden bestaan en daar- heeft de commandant B.K.L reeds vorig jaar. toen er zeer veel klachten binnenkwamen, bepaald, dat hem elk half ar door de commandanten een over- ht betreffende de toestand bij hun onderdelen moest worden toegezonden. Uit dit commentaar mogen we dus terecht afleiden, dat deze kwestie .,de aandacht van de autoriteiten" heeft. Maar dat deze ook geenszins mag verslappen, mag duidelijk wor den uit de hierboven gereleveerde feiten, die voor de soldaten van het Bewakingscorps meest militairen die toch al niet voor 100% zijn goed gekeurd en niet voor andere dien sten geschikt zijn bepaald onpret tige situaties opleveren. Om geen sterker woord te gebruiken. Dit merkwaardige beeldhouwwerk, vervaardigd door Lotiy van Gaag. is ook op de Keukenhof te zien en kreeg de naam „De Spin". Op deze foto ziet men v.l.n.r.: Marie Andriessen en Fred. Carosso. Op de Keukenhof wordt een tentoonstelling gehouden, geor ganiseerd door de stichting Kunst en Gezin", in samen werking met het bestuur van de Keukenhof. Een jury, sa mengesteld uit bekende beeld houwers en schilders, met als voorzitter de heer Tom van Waveren, heeft gisteren de beelden nauwgezet beoordeeld om een eerste, tweede en derde prijs toe te kennen. Het beeld op deze foto is een zittende vrouwenfiguur van de beeld houwer H. M. Wezelaar. Het verwierf de eerste prijs. V.l.n.r.: Marie Andriessen, Fred. Caros so, K. F. Schuurman Conser vator van het Haagse Gemeen temuseum), drs H. Swart (di recteur stichting Kunst en Ge zin) en Paul Gregoire. Meer marken naar Duitsland Duitsers en buitenlanders mogen bij het betreden van Westduits grondge bied voortaan onbeperkt Duits geld in voeren. evenals buitenlands geld. Bui tenlanders kunnen bij het verlaten van West-Duits land bedragen van meer dan 300 D.M. uitvoeren, als deze bedragen bij het binnenkomen zijn aangegeven. Zwemles op de H.B.S. Minister Cals is bereid het algemeen leerplan voor de hogere burgerscholen, waarop het zwemonderricht niet voor komt als onderdeel van de lichamelijke oefening, te herzien. Tot dusver werden de kosten van zwemles alleen gesubsi dieerd als zij in de plaats kwamen van de voor lichamelijke oefening gereser veerde uren. waar deze door gebrek aan terrein of lokaal moesten vervallen. W Blijf opümist ,j helpt U o»*, „1,„ narlgheld heeo I f ïehoud Uw i - «ue narigh< If guU' loch mnA Toch is het so TOCHTEN OM DE NOOMB hebben inge bnexemd te weten hoe de kustlijner ton Europa en Asië in het hogi Noorden verlopen. De Noorman Other, was. voor zover bekend, de eerste dii voorbij de Noordkaap voer om t, trachten langs de Noordkust van Euro Oostelijke richting d n. Hij kwam echter niel 1 denkt dal de Neder dezt kenden. De Engelsen hadden reeds ee halve eeuw vóór Barents een expediti uitgezonden, waarvan liet resultaat w> belangrijke handelsbetrekkingen tusst Moskou en Londen inluidde, ma, géén nieuwe vaarroute openlegde. L de Zuidpunt van langs het Zuid-Amerikaanse t' waren door Spanjaarden en Po geblokkeerd. Een andere voarw in Noordwestelijke richting It Noord-Amerikaanse continent gar. tenslotte bleef nog over de zojw noemde Nonrdoostpatsage lang Noordkust van Rusland en Siber 878 slaagde de Zweedse ont dekkingsreiziger en geleerde, Adolf Nordenskiöld er in de doorvaart als eerste te forceren. Maar toen h\j xich na dese gevaarlijke en uiterst moeilijke reis voor de uitgeloofde premie aan meldde. werd hij door de Nederlandse regering afgescheept met de verklaring, rtat de belofte inmiddels verjaard uas! Wellicht meent u dat we nu maar moeten eindigen, omdat u het verhaal I van Willem Rarpnls, die tijdens een dergelijke ontdekkingsreis op Nora i 7emhla strandde, toch al lang kent. (Nadruk verboden). Boete voor muziek4 Geen hoempa onder kerktijd ook niet al zou het aangenaam klinken Voor de Heerlense kantonrechter zijn gisteren twee overtredingen van de nieu we Zondagswet berecht. De voorzitter van de Kerkraadse harmonie Sint Caecilia kreeg 4 boete of vier dagen hechtenis, omdat zijn harmonie zonder strikte nood zaak op Zondag 7 Februari gerucht had verwekt, dat op meer dan 200 meter hooi baar was. Het harmonie-orkest van d Oranje-Nassau mijnen had een week later Iets dergelijks uitgehaald. Maar kwam er toch beter af. Het feit was wel strafbaar, maar de daders niet. zodat zij ontslagen werden van rechtsvervolging. Het harmonie-orkest van de Oranji Nassau mijnen was met muziek in op tocht naar de St. Pancratiuskerk te Heer len getrokken ter bijwoning van de hoog mis bij het 40-jarig Jubileum van hel orkest. Men had de toestemming van d« commissaris van politie gekregen. De kantonrechter overwoog, dat mer zich had laten leiden door het oordeel van een autoriteit en daarom sprak hij van een verschoonbare rechtsdwaling. Het O.M. had tweemaal 6 boete of 3 dagen hechtenis geëist (wegens deelnemen optocht en verwekken van gerucht) zal tegen de uitspraak van de kanton rechter in hoger beroep gaan. St Caecilia De harmonie St Caecilia w cerend naar de woning van bruidspaar getrokken. Hier »n gouden Minister Beyen pleitte voor E.B.U. en E.D G. Tijdens bezoek aan Londen De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr J W Beyen. heeft gis teravond in Londen aangezeten aan een groot diner, dat zijn Britse collega Eden te zijner ere in Carlton Gardons, het ambtshuis ven de minister, heeft aange boden. Onder de aanwezigen bevonden zich de Nederlandse ambassadeur te Londen, mr D. U. Stikker en echtgenote, en de Britse ambassadeur in Den Haag Sir Neville Butler, en lady Butler. Met ce Engelse minister van Financiën. R. A Butler, had minister Beyen tevoren de plannen voor de verlenging van de bestaansduur der Europese Betalingsunie besproken. Naar men meent te weten, heeft minis ter Beyen meegedeeld, dat Nederland in standhouding van de Europese Betalings- gedurende enige tyd absoluut nood zakelijk acht. Naar voorts verluidt, heeft minister Beyen de mogelijkheid van het bereiken van een gedeeltelijke omwisselbaarheid van de voornaamste Westeuropese geld- eenheden binnen 12 18 maanden bespro ken. Met de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken. Eden. heeft minister Beyen de kansen op bekrachtiging van de Eii-opese defensie gemeentschap be handeld. alleen de voorzitter gedagvaard, omdat de vereniging rechtspersoonlijkheid bezit. De vereniging kreeg 1 boete of één dag hechtenis voor de serenade en ƒ3 boete of drie dagen hechtenis voor het De verdediger van het harmonie-orkest, mr M. van Oppen, meende, dat hier sprake was van een niet-hinderlljk ge rucht. dit zou dan ook niet strafbaar zijn. De kantonrechter voerde echter aan, dat geluid, dat op zichzelf of voor bepaalde personen niet hinderlijk is, Ja zelfs aan genaam klinkt, toch voor anderen sto rend kan werken wegens de verschillende opvattingen, die in ons land omtrent de Zondagsviering en de Zondagswet heer sen. Ook voerde men aan, dat wanneer er een prins of prinses geboren is, meer lawaai gemaakt wordt. Dit zijn echter spontane reacties, die niet door artikel 3 van de wet worden getroffen. Voorts wordt opgemerkt, dat er van innerlijke drang sprake was bij de serenade voor het gouden bruidspaar. Innerlijke drang 16 echter geen over macht in de zin van de wet. Bovendien was er de mogelijkheid bij de burgemees ter ontheffing aan te vragen. In pyjama over straat achter autodief aan Nachtelijke vechtpartij in Rotterdam Een agent van politie zag nachts in de Hondiusstraat te Rotterdam vier mannen, van wie er één gekleed was in nachtge waad. worstelend op straat liggen. Het bleek dat de dochter van de vertegen woordiger G. A. de R. in haar slaap was gestoord door het starten van de auto van haar vader. Zij maakte haar vader wak ker. waarop hij in nachtgewaad naar buiten stormde. Achter het stuur van zijn wagen zat de 38-jarige assurantie- bezorger H K. De man sprong uit de auto en zette het op een lopen. De eigenaar van de wagen zette een achtervolging in. Op de Mathenesserlaan haalde toy de vluchteling ln, waarna hij de man met een te hulp gesnelde voorbijgan ger overmeesterde en naar de Hondius straat terugvoerde. Daar kwam ook een buurman assiteren om de arrestant in bedwang te houden De gearresteerde stelde zich heftig te weer en sloeg in het ror.d. waardoor De R pijnlijk werd ge troffen. De assurantiebezorger, die lich telijk onder drankinvloed verkeerde, werd naar het politiebureau gebracht. A.R. Zaterdag naar het jubileumfeest De Rotterdamse verkeerspolitie krijgt Zaterdag as. handen vol werk. Dan ko men uit vele plaatsen van ons land auto bussen met memeen, die de grote Jubi leumvergadering van de 75-jarige A.R. Partij in de Ahoyhal zullen bijwonen. In verscheidene plaatsen hebben de bestu ren van de A R. kiesverenigingen de zaak goed aangepakt, want nu reeds blijkt dat de animo om het partijfeest ee te maken verrassend groot is. Voor A.R. Inwoners van Zuid-Holland moet het bijna vanzelfsprekend zijn dat zij de gebedssamenkomst bezoeken, die Vrijdagavond om 8 uur wordt gehouden in de Statensingelkerk te Rotterdam. Zo als men weet, zullen hier voorgaan ds H Jonker, Ned. Herv. predikant te Am sterdam, en ds G, N. Lammens, Geref. predikant te Rotterdam-Kralingen. Gedood door schot uit eigen geweer De 20-jarige dienstplichtig militair A. P. G. Leenen ut Boxtel, die deel uit maakte van rie C.-compagnie 411, garde bataljon fuseliers Prinses Irene, is ter wijl hij te Olst op wacht stond door een kogel uit zijn eigen geweer in het hoofd getroffen. Vermoedelijk heeft Leenen een onvoor zichtige manipulatie gemaakt met het geweer dat niet op veilig stond.. Toen zij een knal hoorden, snelden zijn makkers toe en vonden Leenen in zorg wekkende toesand. Hij is inhet zieken huis te Deventer overleden. De „Johan" Donderdag naar Australië van de N.V. Stoomvaart Maatschappij Nederland vertrekt Donderdag a.a. om 16.00 uur, met ca. 1400 emigranten naar Australië. De inscheping te Amsterdam begint omstreeks half tien. A-ENERGIE ZAL ONS LEVEN VERANDEREN T"\E atoomenergie zal ons "•■-''gehele leven verande ren! Interplanetaire lucht schepen, welker motoren worden gevoed door een stukje Uranium, voldoende voor verscheidene jaren.. Door atoomkracht aange dreven vliegtuigen voor non-stopvluchten om de wereldRegelmatige vluchten over de Noord pool. die touristen tn staat zullen stellen de Noord pool te bezoeken tn ge riefelijke zetels van be stuurbare luchtschepen En luchttreinen, die goe- Dit alles en meer ver wacht de Sowjet-lucht- vaartdeskundlge I. Mazoe- roek. „Held van de Sow- jet-Unle" van de ontwik keling vat) de luchtvaart in de eerstkomends tien Jaren. HU spreekt deze ver wachtingen uit ln een ar tikel, getiteld: „De lucht- Molodezjl", een Russisch populair-wetenschappelijk tijdschrift. vaart der toekomst", op genomen in „Tekhnika 7IJN artikel ls verlucht *-* met twee bladzijden tekeningen van allerlei soort interplanetaire ra ketten. reusachtige vlieg- boten en grote en kleine hefschroefvliegtulgen. „Geen tak van de tech nische wetenschap ontwik kelt zich zo snel als de luchtvaart", schrijft Ma- zoeroek. „De weg van hst vliegtuig van Mozhatsky (de Rus die volgens de Sowjets reeds vóór de ge broeders Wright het vlieg tuig zou hebben uitgevon den) tot de straalvliegtui gen, die zich sneller voort bewegen dan het geluld, ts afgelegd ln ongeveer 70 „In de naasts toskomst, binnen ongeveer tien Jaar", vervolgt Mazoerosk, „zullen wij reusachtige vliegtuigen zien, die snel ler dan 1000 km per uur vliegen, prachtige, geriefe- schepen, die regelmatige luebtdiensteo onderhou den. Wij zullen grote en kleine hefschroefvliegtulr lyke bestuurbare lucht- sportvelden, reusachtige vliegboten, die van spe ciale bases de Jucht in gaan. dan eon stukje Uranium of ander splijtbaar mate riaal. Dit stukje zal vol doende zijn voor verschel denen jaren en de vlieg tuigen zullen In staat zijn, verscheidene malen om de wereld te vliegen zonder brandstof nodig te hebben. De kosten van het vliegen zullen zeer worden ver minderd. Luchttreinen zullen goe deren naar hun bestem ming vervoeren en langs hun weg zweefvliegtuigen loslaten. Het vliegtuig en het hefschroefvliegtutg zullen de gewone verkeers middelen worden en de grote massa zal leren vlie gen, ln speciale kleine toe. stellen, zoals men nu een auto bestuurt", aldus Ma-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5