Elfjes dansen feestelijk op Textiel jaarbeurs Indonesië slachtoffer van vertrek Nederlanders Prof.wijk (dames), PSVA II en Sleutelring kampioen R.C.L. vierde promotie naar de derde klasse NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 30 MAART 1954 SIERLIJKE ETALEERKUNST Rayon en andere fijne weefsels vormen het middelpunt (Van een onzer verslaggevers) ELFJES IN ROKJES van rose, gele en lichtblauwe vitrage balanceren op een sierlijk teenspitsje. Een speeldoosje tinkelt er een wijsje bij. Dikke paddenstoelen van breiwol duikelen in zonnegeel licht. Op een hele rij rood witte tambourtrommels schijnen wèlverzorgde nylonbenen luchtig rond te trippelen. Hier is een bontgekleurd huisje „in aanbouw": stenen, balken en planken (soms zomaar met een echte zaag erin getrokken) zijn bekleed met wollen stoffen, stukjes wollen dekens of huishoudlinnen en ginds ste ken uit net-gevouwen herenoverhemden-op-pootjes grappige balkoppen; elders weer schijnt een futuristische figuur van helkleurige kunstzijde per ongeluk tussen de draperieën te zijn getuimeld. Dat zijn zo de charmante aardigheden van de Textieljaarbeurs in de Jaarbeursgebouwen in Utrecht. Middelpunt van deze beurs, waaraan gezocht in ook een klein aantal Belgen deelnemen, is de rayon, de kunstzijde dus. Natuurlijk spreken de synthetische zijdeproducten, enkalon, nylon, orlon en verdere ,,-lons", ook een goed woordje mee, maar de kunstzijde, uit houtpulp ge wonnen, spant de kroon. Kunstzijde van allerlei allure en op velerlei wijze ver werkt. Daarom zal er Donderdag a.s. ook een speciale „rayondag" worden ge houden. zodat stof- Nieuwtjes En nu willen de lezeressen vooral na tuurlijk „nieuwtjes" horen. Maar laten wij u eerst vertellen, dat de aanwezig heid van zoveel soorten kunstzijde, teza men met de stemmige tinten van tapijt en gordijnstof, vrolijke wol-producten en de fleur van veel bedrukt katoen (de gro te zomermode!) onder gekleurd kunst licht een waarlijk feestelijke aanblik biedt, indien men dan, hetgeen ook de be doeling is, die buizenparade voorbij wil Er is buitengewoon veel zorg besteed aan de étalerlng. Men heeft het vooral kledingstukken royaal uitkomen. Verschillende kunstschilders hebben voor enige firma's nieuwe en aparte des sins ontworpen. De textielindustrie heeft daastoe contact opgenomen met de kun stenaarswereld. Nu een paar nieuwtjes. Een noviteit is bij de kantsoorten het zgn. broderie-relief- kant, een imitatie van buitenlandse bor duursels en bijzonder geschikt voor gar nering van fijne lingerie. Bij de rijke sorteringen katoen trekt de aandacht het koordpiqué in streep- dessins en in diverse kleuren. Ook het Brabantsbont en de zephyrs doen nog op geld. Voor de regen Natuurlijk denkt de Nederlandse fectie-industne veel aan regen en aan regenkleding. Er zijn regenmantels van zijde, popeline-gabardine, tweed celwol (naar de Franse mode) en al deze jassen zijn modern en lijken net elegan te zomermantels. Een nieuwtje is hier d« zijden mantel uit de Engelse stof „zyl- con-ette", waterafstotend en kreukvrij. Natuurlijk zijn er ook gewone mantels en zelfs een fraaie collectie bontjassen en Tal van firma's exposeren dameslinge rie en -nachtkleding in enkalon, nylon en rayon, uiterst fijn en met fraaie, tere kant gegarneerd. Voor het eerst is nu ook in Nederland het altijddurende plis- sé gemaakt. U kunt dit fijne plissé was sen zoveel u wilt, het gaat er niet uit. Via zijden shawls en zakdoeken voor dames en heren, komen we bij allerliefste tricot kleuterpakjes, al of niet met capu chon. Over shawls gesproken: er zijn zelfs zuiver zijden shawls, die met de hand ge schilderde reproducties van schilderijen van Van Gogh en Toulouse Lautrec ver- De Belgische B-ploeg voor Houtrust De Belgische B-ploeg, die Zaterdag 3 April op het Houtrust-terrein te Den Haag tegen Nederland-B in het veld kamt. ziet er als volgt uit: Doel: Ausloos (White Star); achter: Devries (Lierse SK) en Va-nderlinden (Antwerp FC); midden: Backaert (Char leroi), Oversteyns (Union St Gilloise) en Van Biesen lUmon St Gilloise); voor: Van Steen Anderleoht), Houf (Standard), Van Hoyweghen (Daring), Bollen (Water schei) en Van den Bossche (Anderlecht). Reserves: Dresen (Lierse SK), Wijns (F C Mechelen), Devillers (Charleroi) en., Van Gils (Lierse SK). Matthews verdwenen uit Engels voetbalelftal nderhaif uur gediscussieerd te hebben heeft de Keuzecommissie van de Engelse Voetbalbond het elftal samen gesteld, dat op Zaterdag 3 Aipril as. in devoorronden van het tournooi om het wereldkampioenschap te Glasgow tegen Schotland aantreedt. Slechts drie spelers het elftal, dat in November van het ig jaar met 63 van Hongarije ver- Bil het badgoed ragen wij o.m. bad- pakkan van apaciaal-bawarkta wol. anal raohlnhalfWr^.t_ an linkahall Dickinson, drogen, water afstoten en niet aan het lichaam kleven. Textielpositie Hele landstreken zonder dokter Iedereen weet het, maar de politici zetten hun zin'door ^ELFS DE FELSTE nationalisten in Indonesië geven toe, dat men nog steeds en voor lange tijd op vele terreinen de hulp van buitenlandse deskundigen nodig heeft. En wanneer men in particuliere gesprekken het oor in vele Indonesische kringen te luisteren legt, dan wordt de voorkeur aan Nederlanders gegeven. In de eerste plaats verstaan en spreken vrijwel alle Indonesische intellectuelen van deze generatie de Nederlandse taal het best vaak nog beter dan de Indonesische taal! maar bovendien leert de ervaring, dat men met Nederlanders in persoonlijke contacten het beste overweg kan. De Duitsers worden meestal te gant gevonden, de Amerikanen te grof, de Engelsen te gedistancleerd- De hou ding. die uit de Nederlandse volksaard voortspruit, blijkt zich het beste bij de Indonesische mentaliteit aan te sluiten- Des te tragischer is het dat het politieke sentiment van extreem-linkse groepen vooral de laatste tijd de boventoon is gaan voeren, en de propaganda Neder landse hulp, in welke vorm ook, dus hoe langer hoe meer afwijst- Deze luide propaganda en haar gevol gen vormen een merkwaardige tegenstel ling tot wat men als een algemene opinie in persoonlijke gesprekken, en door an dere ervaringen, te weten komt. Het lijkt daarom zeker niet te gewaagd te voorspellen, dat onder een ander politiek regiem wel weer eens een onverholen beroep op Nederlands krachten zal wor den gedaan. Groot tekort aan doktoren Het gebrek aan deskundigen is nog veel groter dan men hier in Nederland wel eens aanneemt- Om een voorbeeld te noe men: in geheel Indonesië, dat toch een eilandenrijk is en dus op de scheepvaart scheepsbouwkundig ingenieur van welke scheepsbouwkundig ingenieur.van welke landaard ook. Deskundigen op het gebied van bosbouw en bosbescherming zijn in dit zo woudrijke land met een lantaarntje te zoeken. Het gebrek aan doktoren, spe ciaal voor de enorme en dichtbevolkte gebieden buiten de grote steden, is angst wekkend groot. Indonesië heeft op het ogenblik dichtbevolkte streken, vele ma len zo groot als Nederland, waar geen enkele dokter te vinden is- En zo is het eigenlijk op elk gebied, dat speciale kennis vereist, ook buiten de beroepen uit de universitaire sfeer. Enige aanvulling van eigen Indonesische krachten uit de huidige jongere generatie valt niet spoedig te verwachten. Het aantal medische studenten van Indonesische landaard is in vergelijking tot de millioenenbevolking. die genees kundige hulp behoeft, slechts een hand vol. De overheid klaagt steen en been r het gebrek aan studiezin en belang stelling de i Vermoedelijk tonen de jongeren, die den moeten studeren, meer belangstelling voor de politiek. Vooral het gebrek aan medische hulp dreigt voor het gehele volk gevaarlijk te worden. Oorlog en revolutie hebben de algemene gezondheidstoestand en de g!ëne natuurlijk reeds sterk benadeeld. Deze ongunstige toestand wordt van tot jaar erger Alleen de kwakzalvers trekken er profijt van en overstromen de Indonesische markt met allerlei „ge heime middelen" tegen iedere denkbare ziekte- Veelal zijn deze middelen duur als schadelijk. De overheid heeft hiervoor een oplos sing trachten te vinden door Duitse Italiaanse artsen te werven. In de loop van het vorig jaar zijn er tientallen in Indonesië aangekomen, allen met contract van drie jaren- Maar verschei- denen ervan hebben ook alweer de benen genomen, en het is niet waarschijnlijk, dat men er in slaagt nog méér buiten landse artsen voor Indonesië te lókken- Degenen. die naar Java of Sumatra ge komen zijn. kwamen namelijk reeds spoedig tot de ontdekking, dat de voor waarden heel wat minder gunstig waren dan zij zich hadden voorgesteld- Wij kennen een Duitse arts. specialist, die op een salaris van duizend roepiah's per maand naar Indonesië was gekomen, met een gouvernementscontract. Hem was een huis beloofd en gelegenheid tot het doen van particuliere practijk, naast zijn werk aan ccn volksziekenhuis. Het huis bleek er niet te zijn- en zal er ook niet komen- De dokter moest zich met slechte hotelkamer tevreden stellen, die hij door het geweldige woninggebrek met twee andere gasten diende te delen. Particuliere practijk was onmogelijk. En wat betreft het salaris: het bleek hem reeds spoedig, dat rp 1000 per maand on geveer gelijk te stellen valt met 150 tot ƒ200 per maand in Nederland, een inko men waar men in Indonesië met zuinig beleid nauwelijks tien dagen van kan leven- Hoe deze Duitse specialist zich na deze ervaring gevoelde behoeft geen nadere uiteenzetting. En hij is de enige niet Het versitaire opleiding, is duidelijk, dat men door dergelijke Een persconferentie voorafgaande de Textielbeurs zou niet compleet wanneer er geen deugdelijke rede werd uitgesproken, handelende over de positie, van de textielindustrie in eigen land. Het was de voorzitter van de Stichting Nederlandse Textieljaarbeurs, de heer P. Fentener van Vlissingen, die ons volgen de mededelingen deed. De Nederlandse textielindustrie staat er niet slecht voor, maar moet, ook al zijn b.v. de binnenlandse omzetten de confectie-fabrieken vorig jaar belangrijk gestpgen, toch naar middelen zoeken om de afzet te vergroten. Daar bij zal in de eerste plaats moeten wor den gelet op de inkomstenbesteding en dus ook op de prijzen. Heel belangrijk is voorts de export. Na Indonesië en België vormde in 1953 Zuid- Afrika de derde afzetmarkt. Naar Duits land worden veel garens uitgevoerd, ook de export naar Scandinavië bleef gunstig, al wordt de Duitse concurrentie voelbaar. Helaas kan men nog niet tevreden zijn over de uitvoer naar de dollarlandi al Is er een stijging waar te nemen. 1 voerbeperkingen en bescherming van Amerikaanse industrie weerhouden Ne derland in zijn geheel grote investeringen te doen, die noodzakelijk zijn port naar deze gebieden. En cijfers Eind Maart 1953 becijferde men aantal arbeidskrachten in de Nederland se textiel op 57.25-1. De omzet va wolindustrie steeg in het derde kwartaal van 1953 met bijna f 30 millioen; voor de gehele textielindustrie bedroeg de stijging f 47 millioen. De totale export van katoenen, rayon en linnen weefsels bedroeg in dat jaar 30.345 ton; hetgeen rond 1000 ton minder is dan in 1952. De oorzaak hiervan ligt in betere afzetten op de binnenlandse De export naar Indonesië was in 1953 5157 ton ofwel 16.9 pet van de totale N- derlandse export. Deviezenmoeilijkheden verminderden deze uitvoer. De export naar Australië en naar Nieuw-Gui blijft zich uitbreiden. dingen het aantrekken van buitenlandse specialisten niet bepaald bevordert. En dat als gevolg hiervan de algemene volks gezondheid nog steeds meer achteruit gaat. Iedere verstandige Indonesiër betreurt het vertrek van zoveel bekwame Nederlanders uit Indonesië, niet alleen doktoren, maar ook Nederlandse deskundigen op talloze gebieden. Het is uittocht, die steeds voortgaat, meestal min of meer gedwongen. Men betreurt dit niet om deze Nederlanders, die altijd wel weer ergens goed terecht komen, maar om land en volk van Indonesië, dat zichtbaar onder deze toestand lijdt, zowel maatschappelijk als economisch. De tragiek van het huidige Indonesië ligt hierin: dat heel het sociale en econo mische denken van de leidende figuren in Djakarta, of althans een groot deel daarvan, volkomen verpolitiekt is. mer kan wel zeggen: door de politiek ver duisterd. De noodzakelijke eisen voor het wel zijn van land en volk worden niet op hun werkelijke sociale en economische waarden beoordeeld en gewogen in de politieke weegschaal gelegd. En deze weegschaal wordt op het ogenblik in sterke mate door de communistische partij beïnvloed- Men kan de tegenwoordige regering van Indonesië niet zo maar communis tisch noemen. Maar zij staat en valt nu eenmaal met de steun der moscovitische fractie in het parlement, en dit is een positie, die „onvermijdelijk consequen ties" heeft. Inhalen van op 1 Mei verzuimde werkuren In het bedrijfsleven blijkt het voorne men te bestaan, in aansluiting op Ko ninginnedag (Vrijdag 30 April a.s.) om bedrijfstechnische redenen de daarop volgende Zaterdag 1 Mei de bedrijven gesloten te houden. De staatssecretaris Sociale Zakan heeft daarom een al gemene vergunning verleend aan het bedrijfsleven om in de periode van he den tot 15 Mei a.s. de daardoor verzuim de werkuren te laten inhalen. Volksdansers uit Moskou naar ons land Nederland krijgt de West-Europese primeur van het Sowjetrussisch volks danstheater Derjofka uit Moskou Er worden voorstellingen gegeven in Am sterdam. Den Haag en nog enige andere sleden in Nederland. De première u 6 April a.s. in Carré te Amsterdam. Het elftal ziet er als volgt uit: Doel: Merrick (Birmingham); achter: Staniforfch (Huddersfleld Town) en Byrne (Manchester United) midden: Wright i Wolverhampton Wanderers), aanvoer der. Clarke (Tottenham Hotspur) en Dickinson (Portsmouth); voor: Finney (Preston North End), BroaÖis (Newcastle United), Allen (West Bromwich Albion), Nicholis (West Bromwich Albion) en Mullen (Wolverhampton Wanderers). Eindsianden Kringcompetitie De eindstanden van de hoogste afde lingen van de Kring-wintercompetitie, welke voor de dames in zes en voor de heren in twaalf klassen werd gespeeld, lulden: Dames: Heren: Afd. I gesp. pt DZV I 8 13* Sleutelstad 8 13* DVZ I 8 5 HZ PC 2 8 5 Zian 2 8 4 Afd. II gesp. pt Zwip I Afd. I gesp. pt. Zian I 6 12 HZ PC 1 6 7 DZV I 6 5 DVZ I 6 0 De Zijl I teruggetr. Afd. B gesp. pt Vitesse I 8 12 HZ PC 2 8 9 HWV I 8 8 8 14 RPC I Vitesse I 8 6 Zwip I 8 6 Swift I 8 5 Raket I 8 5 Raket I 8 4 DZV beter doelgem. Vrijwel zeker zal geen beslissingswedstrijd worden ge speeld. Leidse volleybalbond Dat het in de sport altijd moeilik blyft om voorspeilingen te doen, heeft de afge lopen week meer dan duidelijk aangetoond. Drie teams werden nl. kampioen door een onverwachte misstap van de gegadigden voor de titel. In dc eerste klas dames kreeg Prof. \V(jk 1 de titel een week eerder dan verwacht was, want Cycloon 1 moest in Voorschoten een 31 nederlaag slikken in de strijd tegen Rouwkoop 1. Cycloon 1 kan nn het pnntenaantal van P.W. niet meer bereiken, waardoor het laatste team ongeslagen de titel won. Veertien wedstrijden werden gew één eindigde gel(jk. Een prima prestatie. De Alphense politie deed het in del geleden dachten we dat het tweede klas heren nog Iets heter. Zi1 PSVA dubbel kampioenschap de stonden n.l. geen enkel puntje af in deze worden. Helaas liep het de Six 1; het kampioenschap en schrijve slechts één puntje te halen-. tweede plaats, di is voor eventuele promotie. In de res. tweede klas heren verloop wat sensationeler. Enige weken Familie-avond in Antonius clubbuis „Het is goed om als grote R.C.L.-familie bij elkaar te zijn en eikaars ge zicht eens te zien, want tijdens het spel kan men daar geen aandacht aan besteden", zei voorzitter J. P. Honnef tot de leden en donateurs van R.C.L., die gisteravond in het Antoniusclubhuis bijeen waren om het behaalde kampioenschap in de vierde en de promotie naar de derde klasse eens goed te vieren. it een driewerf hoera op het elftal werd de avond geopend, nadat d< voorzitter in, het bij-zonder ha-d wei-kom geheten- mevr. en de heer Van Diepe nïn-gen. de Sportstichting Leiderdorp, af gevaardigden van de KNVB en de LVB, de Chr. Korfbalclub Velocitas. de gy nastiekver. Sparta en de v.v. Noord-wijk- t een> praatje en- liedje bracht Arie Westgeest de vrol-ij-kheid er in-. Op geestl. ge wijze zette hij- enkele RCL-prominen- zo nu en dan kna-p in het zonnetje daarbij was zijn mimiek zo kostelijk- dat de RCLers er krachtig de handen ap elkaar brachten. Verder werkten aan -het programma mee .De Gibama' Den Haag en de Trroler kapel „Alpen- freunden". Voor de pauze riep Arie Westgeest met *n kostelijke persiflage op de deun .Rozen zo rood" het eerste elftal op de planken, waar ds Horunef het gelukst gram van Quick Boys voorlas, wa het zijn sportgenoten van harte geluk- iste met het behaalde kampioenschap de promotie. Spreker waarschuwde zijn spelers, dat de promotie na derde klasse ook verplichtingen brengt- Zij moeten er rekening mee hou den. dat het komende seizoen een buiten en zwaar seizoen- zal worden. Maat n>e-t de clubgeest, die er thans- heerst, heeft de voorzitter er goede moed op. Successen in de sport zijn wel heel mooi maar de geest in de club staat voorop. Het moet sportieve ontspanning blijven. Om het feit niet zo maar zonder meei voorbij te laten gaan -had -het lid,, de hee; Mozeman, voor zijn clubgenoten aardige herinneringsbordjes gemaakt. De aanvoerder van het eerste elftal, de heer Hagenaars, bedankte de voorzit- por zijn vele hartelijke woorden, Competitie L.S.B. Pers. kampioenschappen van de L.S.B. Zoals te verwachten was, heeft W. F. Schuss afgezien van de hervatting van de afgebroken partij met drs M. Ver burg. Schuss gaf zich gewonnen. Mr A. de Groot en F. Teleng hebben zich gisteravond nog enkele uren inge spannen om de afgebroken partij In hun voordeel te beslissen. Tevergeefs, want ie was het slot. Philidor IV kampioen van de achttallengroep Philidor IV heeft zich dit seizoen de sterkste getoond in de achttallengroep. Gisteravond wonnen de Leidenaars met 26 van Warmond II. dat Philidor lange tijd gezelschap hield aan de kop. Door deze overwinning werd het Leidse tien tal kampioen. Promotie is daaraan niet verbonden, maar niettemin onze geluk wensen. Alphen IV en Voorhout II speelden .•cneens voor de; achttallengroep. Voor hout, dat nog niet veel had gepresteerd, maakte veel goed door Alphen een 62- nederlaag toe te brengen. J. J. Vester (res.) (ASC IV)—W. Floor (Voorhout) 10: N. Planfaber (res.)G. d. Hulst 01; W. v. Leeuwen (res.) Gordijn 01; H. v. Ofwegen (res.)-— Ant. de Groot (n.o.) 10; T. Bos (n.o.) d. Berg 0—1; S. Meijer (n.o.)—D. Warmenhulzen 01; A. v. d. KempP. de Groot 01; A. Jansen (res.)—Th. v. Ploeg 0—1. Warmond II—Philidor IV: J. C. van BladelN. van Staden 01; J. A. Schol- tes—J. van Weeren 1—0; K. W. v. d. Wilik —drs C. A. G. Nass 1—0; A. A. J. TongerenP. H. Swinkels 01; J. Schrier.—N. N. 0—1; H. de Goede—B. H. Teske 01; .H. A HelvoirtA. v d. Weerthof 01; L. J. v. d. MeerJ. de Rooy 01. naar meende, dat de grootste dawk toch an de trainer, de heer Boots, toekwam- Tenslotte is hij die man, die het spelers- materiaal zo weet te vormen dat de sultaten niet uitblijven. Als bewijs waardering bood de aanvoerder de heer Boots een sportboek aan en diens vrouw- een schaaltje bloeiende planten. Dammen Pers. kampioenschap L.D.D.B. Doordat J. J. H, Mertens de uitgestel de partij tegen I. Laterveer op fraaie wijze had gewonnen, werd de vijfde ron de voor het persoonlijk kampioenschap L.DD.B. wel zeer belangrijk. Immers. Mertens stond nu gelijk met de leider Heemskerk en in deze ronde kwamen beide spelers tegen elkaar uit. Nadat Mertens met 3228 had ge opend koos Heemskerk de voorvariant in de Ohefneux opening. Toen wit niet de in deze opening gebruikelijke doorstoot naar veld 24 nam, ontstond al vrij spoe- ingewikkelde stand. In dit sta dium. gekenmerkt door dreigingen en tegendreigingen, zette wit foutief voort. Zwart forceerde schijfKvinst, om even later de partij met een slotcombinatie in zijn voordeel te beslissen. De partij W. LeeuwenburgTh. Uiten- bogaard verviel na een onregelmatige opening in Hollandse banen, waarbij wit het middenspel door een bekend slagtype liet verrassen. Zwart verkreeg hierdoor schijfwinst. De partij werd af gebroken in gewonnen stelling voor Th. Uiten-bogaard. J. SlingerlandI. Later veer werd uitgesteld. De stand is nu; 1. W. Heemskerk 8 uit 3; 2. J. J. H. Mertens 6 uit 5; 3. J. Slin gerland 4 uit 3; 4. W. Leeuwenburg 3 uit 3 (plus afgebr. partij); 5. I. Laterveer 3 uit 3; 6. Th. Uitenbogaard 2 uit 3 (plus afgebr. partij); 7. M. Brinks 0 uit 4. Bordenwedstrijden LVD De uitslagen van de vijfde ronde van de bordenwedstrijd L.D.V. luiden: Hoofdklasse: F. LardeeE. Klinken berg 02; W. HeemskerkJ. W. Huis- 20; B. SlechtenhorstI. Teleng 20; J. ZaalbergH. de Water afgebr.; Th. Uiten-bogaard—J. Klinkenberg 2—0. B. Slechtenhorst heeft nu de leiding met 9 punten, gevolgd door J. Klinken berg en W. Heemskerk met 7 punten (Laatstgenoemde 1 partij minder ge le Klasse: W. de Roode—A. v. d. Reij- den afgebr.; M. KruiderP. J. Bruné 1—1; J- v. d. MeijJ. C. Klerks 2—0; M. Brinks—W. Kleijn Sr 0—2; P. v. d. Stel -S. Mandi 2—0. J. C. Klerks en J. v. d. Meij hebben hier de leiding met 8 punten. 2e Klasse: M. van LeeuwenJ. R. Slooten 20; C. KlinkenbergA. v. d Lelie 0—2; J. H. van LeeuwenH. B Stipdonk 2—0; J. v. d. Lelie—I. Boom 20; P. van DijkM. van Leeuwen 0—2 J. H. van Leeuwen leidt met 10 pun ten, gevolgd door M. van Leeuwen. 8 punten. Waterpolospelers gaan vergaderen Zaterdag 10 April a.s. zal de belangen vereniging va nb-oofd- en eersteklassers te Den Haag eer. vergadering beleggen, waarop men zijn houding zal bepalen r het voorstel van het KNZB-bestuur het reglement van de Zwembond zo danig te wijzigen dat het vormen van belangenverenigingen onmogelijk wordt. Naar men weet komt dit voorstel voor op de agenda van de buitengewone al gemene vergadering van de KNZB. welke op Zaterdag 24 April a.s. te Utrecht wordt gehouden. belangrijk j te winnen en met één punt voorsprong de titel te behalen. Sleutelring 3 werd dus kampioen met de daaraan verbonden promotie en dit team zal Salvo 2 heel dankbaar geweest zijn voor d derlaag. die het PSVA 2toebracht. In de derde klas dames zal de titel vrij wel zeker door Salvo 1 worden behaald. Dït kan Salvo deze week reeds bereiken door tegen PW 3 gelijk te spelen. Ver liest het'echter, dan moet 't in de laatste wedstrijd van Donar 2 winnen om kam pioen te zijn. Voorschoten was deze week de plaats der verrassingen want ooi Rouwkoop 3 zette een kampioenspreten dent de voet dwars door Donar 3 een ge lijk spel af te dwingen. Daardoor is het mogelijk, dat Argos 2 met de eer za gaan strijken. Dit team won de belang rijke wedstrijd tegen Prof. Wijk 4 en d( dames van Argos hebben de kans ir eigen hand, als zij de laatste twee wed strijden ln winst weten om te zetten. Bij de heren kan Prof. Wijk 1 deze week de tweede titel voor PW in de wacht slepen als het van Donar weet te winnen. Een verrassing was nog het ge lijke spel dat DSO 1 in de eerste klas dames tegen Donar wist te behalen, daar Six 1 eveneens gelijk speelde, is de kans voor ontsnapping voor de dames van het stadhuis nihil geworden. De uitslagen luidden: Eerste klas dames: Rouwkoop 1—Cy cloon 1 3—1. Six 1—LUW 1 2—2, Argos 1—Prof. Wij-k 1 3—1 (Prof. Wjj-k 1 kam pioen). Donar 1—DSO 1 2—2. Tweede klas dames: Nw Brunh. 2— DSO 2 3—1, Rouwkoop 2Donar 2 1—3, Salvo 1Nw Br. 3 31. Derde klas dames: Argos 2—Prof. W. 4 31, Prof. W. 5Morskw. 1 30, Rouw koop 3Donar 3 2—2. Tweede klas heren: Morskw. 1GGV 1 0—3, LD 1—Six 1 0—3, KNG 1—PSVA 1 0—3, LDM 1—De Vlam 1 2—2, PSVA 1— Salvo 1 31 (PSVA komploen), Rouw koop 1—Six 1 0—3, Salvo 1—LD 1 3—0, Zuidwljk 1—LPSV 1 1—3, KNG 1—Mors kw. 1 3—0, WVC 1—KNG 1 3—0. De Vlam 1—GGV 1 3—4), LPSV 1Rouwkoop 1 3—0. Res. eerste klas heren: LUW 2—Donar 2 3—1, Sleutelr. 2—HVL 2 1—3, OOO 2— DSO 2 3—0. Res. tweede klas heren: Sleutelr. 3— De Vlam 3 31 (Sleutelr. kampioen), HVL 4—Rouwkoop 2 3—0, Salvo 2—PSVA 2 3—0. De bekende Zwitserse diepzee onderzoeker, prof. Piccard gunt zich nimmer rust. Hier schetst hij zijn laatste uitvinding, de Mesoscaap, een onder water-he licopter voor afdaling tot een diepte van maximaal 1800 me ter. Het toestel heeft een grote rotor-propeller, waardoor het loodrecht kan dalen en stijgen. Twee propellers aan de zijkan ten zorgen voor de voor- en achterwaartse beweging. Elec- trische installaties in de Meso scaap drijven alle motoren aan. Tegen de Zwarte Roos 4 maanden geëist Was brandstichter uit Heerlen zwakzinnig Tegen de geheimzinnige figuur, die in November j-L in Heerlen en omgeving verschillende branden stichtte en zich daarbij via briefjes aankondigde als de Zwarte Roos. is gisteren voor de Maas trichtse rechtbank vier maanden en onder toezicbtstelling van de regering geëist. Verdachte was de bijna 20-jarige mijn werker G. W. uit Heerlen. De branden ichtte hij bij voorkeur in directieketen. Hij had o.a. een briefje, getekend met de Zwarte Roos, gestuurd aan de recherche Heerlen, waarin hij dreigde de hele mijnstreek te gaan terroriseren. Zover het echter niet gekomen, want een Heeriense rechercheur had door knap speurwerk de identiteit van de brand stichter weten te onthullen. Dr Haverman uit Venray had na een onderzoek vastgesteld, dat de jongeman zwakzinnig, hoewel gedeeltelijk toereke- nangswatibaar, was. De jongeman ver klaarde op vragen van de president, dat hij het brandstichten en branden „leuk" had gevonden. De rechtbank zal op 12 April uitspraak doen. Tafeltennis Treffers voor de hoofd klasse behouden Doordat Treffers en P.S.V. met een ge lijk aantal punten in de hoofdklasse op de voorlaatste plaats waren geëindigd, een beslissingswedstrijd noodzakelijk uit te maken, wie van beiden degra datiewedstrijden zou moeten spelen. Deze beslissingswedstrijd, die Zaterdag- vond te Utrecht werd gespeeld, eindig- e in een prachtige 52 zege voor de club van Heemskerk. De club uit Roe- lofarendsveen heeft dus zijn hoofdklasse- schap weer met een jaar verlengd. Aan het van 5 tot en met 11 April te San Remo te houden Int. Tennistour- zullen van Ned. zijde mej. J. Muile meister, mevr. Z. Peters-Schmier en mevr. B. Thiung deelnemen. Van 12 tot en met April vindt te Monte Carto een int. tournooi plaats, waarin Fenny ten Bosch, Lonie ten Bosch en mej. J. Muilemeister uitkomen. Aangifte kwam juist op tijd Meer handel tussen Oost en West Naar verluidt zijn Engeland, Frankrijk n Amerika het er te Londen over geworden meer goederen naar de lamden achter het IJzeren Gordijn te verkopen. Communistisch China en Noord-Korea zijn hiervan echter uitgesloten. Dil schijnt het resultaat te zijn van de be sprekingen, die Harold Stassen, directeur van het Amerikaanse bureau voor bui tenlandse werkzaamheden, de laatste dagen te Londen heeft gevoerd met Britse en Franse ministers. Nederlandse uitzending vervallen Op 1 April a.s. vervallen de uitzen dingen in de Nederlandse taal vai Stem van Indonesia, die tot dusverre op Nederland gericht waren. In plaats hier- an komen Indonesische uitzendingen oor Indonesische luisteraars in Europa Amerika. DAT de leerling van de Harlinger zee vaartschool, B. Breider, onderschelden werd met de medaille van het Carnegie- heldenfonds, wegens een moedige red ding onder Terschelling. Met een oorverdovend concert van fabrieks fluiten heeft de licht stad vandaag de 150.000ste begroet een welgeschapen zoon Josje (8 pond en 3 ons) uit het ge zin Busio-De Rooy uit de Bergen op Zoom straat 133. Het geluk kige boorlingske is het viere kind uit een eenvoudig bankwer kersgezin, dat de stroom van geschen ken en attenties best kan gebruiken. Statis tisch gezien betekent deze geboorte, dat de lichtstad-bevolking in de afgelopen 20 26 jaar verdubbeld is. De aangifte van de gelukkige vader, die volkomen overdonderd was, is een ver haal apart. Josje werd Zondagmiddag 2 uur 50 geboren. Toen vader Busio van morgen van huis ging. grapte hij nog tegen zijn vrouw: „Ik ga even de 150.000ste aangeven." Op de machinefabriek werd hij echter door zijn baas opgehouden, aie nog enige technische wissewasjes met hem te bespreken had. Busio, die op hete kolen zat. had de grootste moeite om weg te komen. Achteraf is dit zijn geluk geweest. Na negen „vestigingen" vter „overlijdens" en drie geboorten, die juist voor hem werden aangegeven, trof hem dit buitenkansje, dat in het voltallig col lege van B. en W. op de burgemeesters kamer met champagne werd gevierd. Vlaardingse trawler verkeerde in nood ,.D®0 Vlaardingse trawlem Abraham VL 77. is volgens radioberichten van een Duits schip in nood komen te verkeren "o raroer-eilanden ,,e„ De trawler. die 523 ton meet maakte amter vree, om assistentie. Het Duitse schip heeft een Duitse visserij, patrouilleboot, die In dc omgeving voer verzocht de Abraham te helpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4