Vogelbeschermingsgedachte in ons volk krijgt gestalte Binnenkort in het wijkgebouw De Goede Herder Naam „De Sleutelstad" geeft blijkbaar misverstand Congres over alcoholisme te Noordwijk geopend Kees, de Siamees, Hillegomse kater van standing NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 30 MAART 1954 Persoonlijke inzet Vogelvoedering vond verder ook plaats bij de wakken van Urk. Acties werden gevoerd door de stichting Goois Verzamelaars gaan weer ruilen De Nederlandse vereniging De Verza melaar houdt Donderdag weer een ruil beurs in Bellevue. Steenstraat. Deze ruil beurs is voor leden en belangstellenden toegankelijk. In Leiden bestaat vojril be langstelling voor ansichten van de stad Leiden, munten, schelpen, suikerzakjes er sigarenbandjes, maar ook voor sportfigu- ren, en ansichten van stadhuizer er standbeelden. Natuurreservaat in samenwerking met scholen te Hilversum voor de vogels op de Loosdrechtse plassen. Dan zijn er ook berichten over persoonlijke hulp. C. van Zijp redde een vastgevroren blauwe rei ger in de Dokhaven te Rotterdam. Joop Hoek redde een duif uit de IJssel te Zutphen, 'begin Februari begaf een man zich in zee om een gans te redden, de heer Kayser te Halsteren voedde elke morgen vier buizerds. 41 waterhoentjes en tal van roeken en meeuwen met ge kookte aardappelen en gekruimeld Naar het Amsterdamse bos werd 500 Honderden dieren in afgelopen winter door allerlei acties gered Voordelen van eendenkooien nog eens duidelijk aangetoond Nooit werd er, geloof ik, op zo grotè schaal voor de in het wild levende vogels gezorgd als gedurende de afgelopen vorstperiode in Februari 1954. De vogelbeschermingsgedachte wint meer en meer veld. Mede dank zij het werk van de Ned. vereniging tot bescherming van vogels, vele vogelbe- sahermingswachten, tal van andere organisaties en vele particulieren. De heer J. Drijver schreef mij, dat ons volk zich bij de hulpverlening aan vogels weer van zijn goede zijde heeft doen kennen en dat het zich zeker niet beperkte tot de vogels van huis en hof. Hoeveel particulieren en politiebeamb ten hebben zich niet het lot aangetrokken van een of meer vastgevroren, verkleum de of verhongerende vogels? Hun aantal is zeer groot. Vooral de blauwe reigers, de roerdompen, de meerkoeten, de wa terhoentjes en de ijsvogels hebben veel geleden. Er kwamen berichten binnen van ongeveer 160 sterfgevallen onder de blauwe reigers, 45 onder de roerdompen en 50 onder de ijsvogels. Onder de futen, bergeenden, scholeksters, uilen, groent spechten, koperwieken, en verschillen de eendensoorten vielen ook vrij veel slachtoffers. Door het voeren in de meeste wakken ls de sterfte onder de eenden, gan: zwanen tot een minimum beperkt. De bond van Friese vogelwachten heeft zich bijzonder onderscheiden. Deze bond heeft een speciale commissie, die zich ten doel stelt de nood onder de vogels in strenge winters te lenigen. Een oproep In de kranten leverde vele geldelijke bij dragen op. De bijdragen varieerden var f 1— tot f 50.— De N.V. Koopman: meelfabriek te Leeuwarden leverde „overslaggraan". dat is uitgezui verd graan, bestaande uit tarwe, gerst en mais. Aanvragen werden nog dezelfde dag in behandeling genomen. Ongeveer 3000 kg overslaggraan werd verzonden, waarvan 600 kg naar Grouw. waar zich een 2000 eenden, ganzen, meerkoeten en waterhoentjes bevonden: 500 kg naar Boornbergum en enkele honderden kilo's naar Oudkerk. De gelden werden opge vangen" door notaris J. de Boer te Berli- kum. Mevr. en de heer Kooistra te Leeu warden venzonden 5000 pond granen, wijl de hoeveelheid brood en bonen niet is te schatten. Ook in Giethoorn heeft men veel brood bijeengebracht. Er werd daar ver der een hoeveelheid graan ter beschik king gesteld, omdat men bang was. dal de zwanen door het geregeld voeren mei brood verstopt zouden raken. Eendenkooien De voordelen van de eendenkooien werden nog eens dubbel en dwars getoond. De kooikers van de ongeveer 120 eendenkooien lieten zich niet onbetuigd. Kooikers zijn meestal in hart en nieren ook vogelbesdhermers, al is het bedrijf in de daarvoor aangewezen tijd dan ook op vangst ingesteld. Trouwens vele ge vangen dieren worden met een ring de poot weer losgelaten. Duizenden eenden, van allerlei soort, werden door de kooikers gevoerd. Op sommige plaatsen driemaal per dag. Tal van opzichters, jachtopzieners e.d. kre gen volmacht om naar bevind ken te handelen. De politie deed in vele gemeenten uitstekend werk, Genemuiden hield kort na het begin van de vorst al een inzamelactie onder leding van de heer A. Timmerman De vogelbeschermingswacht en de bevolking hebben hier veel voor de vogels gedaan. Elf hulpbehoevende zwanen werden door de gemeentelijke buitendienst gunstiger plaats gebracht. De heer Timmerman gaf als slachtof fers vooral roerdompen, waterrallen en blauwe reigers op. Dank zij het voederen vielen er onder de eenden veel minder slachtoffers dan in 1947. Voor de roerdompen werd een wak gemaakt bij de monding van het Zwolsediep. waar visafval werd gebracht. Helaas stierven hier twaalf roerdompen. De heren J. A. F. Koridon en der Berg maakten zich verdienstelijk bij Kampen in en bij het IJsselmeer. bij de wakken in het Keteldiep en ten Zuiden van de Kattenwaard. Grote hoeveelheden oud brood, graan. visafval en ander voedsel werden dagelijks naar de wak ken vervoerd. Ook het natuurreservaat Het Zwarte Meer profiteerde hiervan. Er werd een beroep gedaan op boeren van de N.O.-polder om zaadafval af te staan. Een contactcommissie van departement van onderwijs bezocht schillende voederplaatsen. Rampenionds Op vele scholen heeft men de jeugd aangespoord brood e.d. bijeen te bren gen. In Assen werden acties gehouden voor brood en kaaskorsten door politie en scholen. Bij Harderwijk hield de poli tie inzamelingen Men ontving er geld van „Dierenbescherming" en trok met voederploegen het meer op Bij Veenendaal werden drie kisten vis afval ontvangen van de heer H. de Graaf uit Spakenburg. In Baarn strooi de jeugd-natuurwacht voedsel in de besneeuwde bossen. Voor tientallen hon gerende blauwe reigers bij Nieuwerkerk aan de IJssel werd door het dierenram- penfonds geholpen. Ons kwamen de volgende acties van dit fonds ter ore: geld voor vee voer-aard appel en met gedroogde garnalen voor Harlingen, een ton vis afval gekocht te IJmuiden, f 250 be schikbaar gesteld voor granen voor Het zwarte Meer, 100 kg graan voor Zwolle, 700 kg visafval voor Kam pen, 300 kg voor het Naardermeer en de Loosdrechtse plassen uit IJmui den, medewerking bij voedselacties van Sassenheimse dames voor de voedering van honderden meerkoeten bij de Klinkenbergerput en mede werking aan de burgemeester van Kortenhoef voor de vogels op de Kortenhoefse kilo verse wijting van de vismeelfabriek Noord-Holland gebracht. De politie van de Admiraal de Ruyterweg hield in sa menwerking met „Dierenbescherming" te Amsterdam een grootse actie voor de Sloterplas. Een bakker schonk tweehon derd broden, het abattoir schonk drie manden long. Van het publiek werden grote hoeveelheden brood ontvangen. Op de Kralingse plas bij Rotterdam werden dagelijks 25 a 30 broden gekrui meld en uitgestrooid. Ook in Nijmegen, Groningen. Apeldoorn. Leiden, Ooster beek. Maastricht en Zeist vroeg men aan dacht voor de vogels. In Haarlem werden uitgebreide voederacties op touw gezet. Te Zaandam maakte Dirk Groen zich verdienstelijk met de inzameling onder de Zaanse bedrijven voor de vogels in de Achtersluispolder. De vogelreddingsdienst te Den Haag mocht zich in een grote populariteit ver heugen. Ongeveer 116 vogels werden overgebracht naar het dierenpark te Wassenaar, het Zuiderpark of de vogel- tuin aan de Laan van Poot. De Sophiavereniging tot bescherming van dieren hield zich bezig met voede ring van vogels in de omgeving van Amsterdam. Vele persoonlijke acties zullen wel nooit te achterhalen zijn. We weten, dat honderden vogels gastvrij zijn ontvangen door vele gezinnen. Het grootste deel is met succes weer vrijgelaten. Nogmaals: de vogelbesdhermingsgedachte in ons volk krijgt gestalte! Maart 1954 JAAP TAAPKEN Agenda voor Leiden Dinsdag School Paul Krugerstraat 37, half 8— half 9: Avondtekenschool R. K Volks bond, tentoonstelling werkstukken. Antonius-clubhuis. 8 uur: toneelavond Koksschool, gezelschap Jac Bijleveld uit Den Haag met: „Zij kregen wat zij wil- Volkshuis, 7.45 uur: Leids Acad. Kunst centrum, voordracht Maud Cossaar uit de bundel „Schuim en Asch" van Slauer. hoff. Gulden Vlies, 8 uur: Coöp. Boerenleen bank Leiden-Oegstgeest, algemene leden vergadering. Prediker. 8 uur: Zendingssamenkomst, spreker ds C. A. Korevaar van Rotter- Royal. 8 uur: Leidse discoclub „Luls- Stadsgehoorzaal. 8 uur: bijeenkomst medewerkers bevolkingsonderzoek. Oegstgeest: Witte Huis, 8 uur: Eerste Oegstgeester confectiehandel, modeshow. Woensdag Volkshuis, 8 uur: K. en O., parallel cursus „Keukengeheimen" door mevr. D. L. Creyghton-Eldering. Stadsgehoorzaal, 8 uur: K. en O., eer ste concert Beethoven-cyclus Residentie- Orkest, solist Herman Krebbers, viool. Stationsplein, 9 uur v.m. Ned. vereni ging van huisvrouwen, excursie naar het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Ambachtsschool, 8 uur: diploma-uitrei king vakavondschool. De Kooi, 8 uur: openluchtsamenkomst Baptistengemeente. Stadsgehoorzaal, half 3: Rotterdams kindertoneel (Anneke Elro) met Panda. Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging ..Rijnland", algemene vergadering. Lokaal Van Meizen, Nieuwe Beesten markt 15, 8 uur: kampioenschap snel- dammen van Leiden. Sociale Zaken, Steenschuur 21, half 8 half 9: zitting voorlichtingscommissie prijzen en huren. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: Eerste Oeg6tgeester Confectiehandel, modeshow. Donderdag Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O.,- causerie met kleurenfilm over Liberia door dr B. M. A. Paulus van Pauwvliet, gezant te Brussel. Hotel Bellevue, 8 Verzameli t moe 7- jilbeurs Kantongerecht te Leiden Namen kunnen verwarring geven, dat bleek gisteren ook voor de Leidse kantonrechter. De heer H. L. te Leiden, die het weekblad „De Sleutelstad" uitgeeft, stond terecht, omdat het drukkerijbedrijf van de heer J. M. J. ook „De Sleutelstad" heet en de oudste rechten op deze naam heeft. Het O.M. constateerde, dat hierdoor verwarring was te duchten bij het publiek en toonde dit aan door enkele verkeerd bezorgde brieven, waardoor de heer J. M. J. onder meer werd benadeeld in zijn goodwill. Juist omdat het uitgevers- en drukkerijbedrijf zeer nauw aan elkaar zijn verwand. 7.45 1 ir: Leidse Vogel- De heer L. en zijn advocaat, mr L. Spey, betwistten het feit, dat bij de uit gave van het weekblad „De Sleutelstad" van een uitgeversbedrijf kan worden ge sproken en merkten op, dat er een dege lijk verschil is tussen een drukkerij- en een uitgeversbedrijf. Bovendien wilden zij niet van een uitgever^edrijf spreken en de heer L., die thans in het Handels register staat ingeschreven onder de naam De Leidsche Post. eerder zien als „exploitant van een weekblad". Tenslotte herinnerde mr Sprey aan een uitspraak van de kantonrechter te Rotterdam, waar het dagblad Trouw een soortgelijk geval aan de hand had, terwijl het werd vrij- i 'gesproken. Ht OM. bleef echter bij zijn eis, juist ook omdat de bedrijven in dezelfde stad zijn gevestigd en er mede daardoor dus grote 'kans voor verwarring bestaat. Uit spraak schriftelijk over veertien dagen Blinde hoek Een Rotterdammer was in de Korevaai- straat in zijn geparkeerde auto gestapt en plotseling gaan rijden zonder te kijken of de kust wel veilig was. Dit bleek niet zo te zijn en een Leidse (bromfietsende) i agent werdi aangereden en liep liohame- lijke en materiële beschadigingen op, bij elkaar ongevaar f 35 was ge- viele vor- Hotel Belle- vrienden. Casino, 7 en 9.15 uur: Cefa, John Doe (De man die het meende). L.F.C.-terrein, 8 uur: lichtwedstrijd, L.F.C.Leids studentenelftal. O eg s t g e e s t: Het Witte Huis. 8 u.: Eerste Oegstgeester Confectiehandel, Modeshow. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel- ling „Nederlanders le Rome" (tot 1 Mel),mosid Hiövoor kad yj Nachtdienst apotheken dering ingediend. Apotheek Kok, Rapenburg 9, telefoon! De verdachte voerde aan, richting te 24807, en apotheek „Tot Hulp der Mensch-1 hebben aangegeven en in zijn spiegel en heid", Hooigracht 48, telefoon 21060 |,door zijn achterruit te hebben gekeken. Hier ziet U het resultaat van drie jaar onvermoeid zwoegen door de 16-jarige mevrouw M. H. Groot Hulze-Deenik, wonende in het Co- ninckshof (Oude Vest 15En dit is dan nog maar een plaatsje in zwart-wit! In Mei van het vorige jaar schreven we reeds in onze ar tikelenreeks Mensen en hun Hobby's over dit enorme wandtapijt, voor stellend de Paasmorgen, waarin ongeveer zestig kleuren zijn verwerkt. Thans is het dus voltooid, wat betekent, dat de nijvere, bejaarde hand werkster bijna een half millioen, of om juister te zijn: 468.000 kruis steek jes heeft gemaakt. Aldoor heeft mevrouw Groot Huize echter een lofwaardig en nobel doel voor ogen gehouden; het wandtapijt is name lijk bestemd voor het wijkgebouw De Goede Herder. Zij heeft getoond wat volharding vermag! Foto N. van der Horst Wereld-gezondheidsorganisatie Voorkoming en medische behandeling ter sprake In hotel Noordzee te Noordwijk aan Zee is gisteren het door de wereld gezondheidsorganisatie georganiseerde Europese congres over voorkoming en medische behandeling van alcoholisme geopend in tegenwoordigheid van de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suuihoff. Aan dit con gres wordt deelgenomen door psychiaters, medici en sociale werkers uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Ierland, Italië, Nederland, Oosten rijk, Spanje en Turkije. De deelnemers zijn aangewezen door de regeringen dier landen. De besprekingen, die alle te Noordwijk worden gehouden, en een gespecialiseerde voortzetting zijn van een in 1951 te Kopenhagen gehouden congres, duren tot 10 April. Zij staan on der algemene leiding van prof. dr A. Querido, hoogleraar in de sociale genees kunde te Amsterdam. Na een begroetingswoord door de al gemeen voorzitter, prof. A. Querido, werd het congres geopend door de directeur- generaal voor de Volksgezondheid, dr C. den Berg Spreker noemde de voor- nste aspecten van het alcoholvraag stuk, namelijk de geestelijke, lichamelijke en sociale. Ook in Nederland is het alco holvraagstuk reeds geruime tijd geleden als zeer belangrijk voor individu en ge meenschap onderkend. Het is een pro bleem van de volksgezondheid in zijn vol le omvang. De aard van het vraagstuk stelt moeilijke problemen ten aanzien van behandeling en voorkoming. Het is ver heugend. dat de wereldgezondheidsorga nisatie reeds geruime tijd geleden begon nen is, dit probleem in internationale sfeer te zien en aan te pakken. Dr N. D. Begg, directeur van het Euro pese bureau van de wereldgezondheids organisatie, besprak in een korte toe spraak de moeilijkheid, dat alcoholge bruik een maatschappelijke gewoonte ls. die w\j moeten accepteren omdat het te moeilijk is aan deze gewoonte een einde te maken. Deze sociale achtergrond moe» In acht genomen worden bij het beoor delen van het ziekelijk alcoholgebruik. het alcohol-misbruik. In dit internatio nale milieu spelen uiteraard verschillen de culturele achtergronden, die mede van invloed zijn op het normale alcohol-ge bruik, een rol. Dat Nederland gekozen ls als ontmoetingsplaats voor deze inter nationale besprekingen, vloeit voort uit het feit, dat hier te lande reeds geruim» tijd effectieve middelen voor openbare torg voor alcoholisten ziln ontwikkeld waarbij de overheid reeds lang actief steunt. Namens de Psychiatrische Vereniging voerde prof. dr H. C. Rümke uit Utrech» het woord. Hij legde de nadruk op d» scheiding, die gemaakt moet worden tus sen aanvaardbaar alhocolgebruik en al coholmisbruik, waarbij hij aanstipte dal een alcoholist, die de kraoht vindt tot ge heelonthouding te komen, daarmede nog niet genezen is van de oorzaken van al coholisme, doch slechts wordt gespaard voor een der verschijnselen er van. De openingslezing over Alcoholisme als probleem voor de volksgezondheid werd uitgesproken door de algemeen voorzi' ter, prof. A. Querido. Den Os op de Jaarbeurs De machinefabriek M. den Os en Zonen te Lelden is op de Jaarbeurs met licht masten vertegenwoordigd. Men heeft een catalogus uitgegeven met een algemeen overzicht van het productioprogramma op het gebied van de conische plaatsmetalen lichtmasten. Subliem spel van Ned. Comedie in Saint Joan SHAW IN DE BAN VAN DE MAAGD Tot degenen, die Jeanne d'Arc aan haar zegekar gebonden heeft, doordat zij met haar sterk ook zeer letterlijk) kinderlijk geloof en naïeve onschuld hen overwon en ontwapende, behoort ook G. B. Shaw. Zijns ondanks. Hij loopt er soms wat mopperend en pruttelend, prevelt een excuus, wijst op het gezelschap waarin hij meeloopt, 'i Kon slechter! Hij probeert zijn heel enige plaats in die stoet aan te wijzen. Wie nu eens de echte, onopgesmukte his torie van Jeanne d'Arc wil weten, die leze mijn stuk! aanvaardbare bisschop van s een kunstenaar-standwerker tracht n 't voorwoord zijn. werk aan te be velen. Ontdaan van alle romantische saus, die veel ander historisch werk on genietbaar en onverteerbaar maakt, i: mijn werk puur. Ik ben niet zus en ik doe niet zo. en u moet vooral niet den ken, dat ik zo heel erg onder de indruk ben, maar. hij loopt toch achter haar wagen, en dat is niet oneervol, want. met een variatie op Shaw zelf: men kan beter door heilige worden overwonnen, dan. door een veldheer. Alle pijlen door de cynicus Shaw af geschoten, schampen af op het pantser, dat Jeanne omgeeft Natuurlijk is de tekst niet zonder cynisme, maar wat dat betreft is G.B. in dit stuk zo weinig Shaw, dat het voor ons uitsteekt boven zijn andere werken. Van bekorten heeft de schrijver i willen weten. Hij vindt het al een prestatie, wat hij te zeggen had in speeltijd van drie-en-een-half uur door Shaw opgegeven tijd) samei persen. En helemaal het epiloog wil hij niet loslaten, want daar is voor hem zeker opzicht de meest wezenlijke Jean- Wanneer ze verbrand is. begint pas haar echte leven. Degene, die de rol van dit Kind speelt, want dat is ze, ondanks alles, toch ge bleven. zowel wat haar leeftijd als haar psyche betreft staat voor een z' opgaaf. Jeanne is iemand, die door haar geloof kracht krijgt en daarmee politici toegegeven dat het slappelingen overrompelt, en tegelijk een ren kind. dat niet de minste notie heeft van het politieke spel met zijn in trigues. Jeanne wordt steeds geplaatst tegenover de Kerk of de politici en c tuigen kan ze geen van beide groepen. Dat eist ze ook niet, ze vraagt geloof in haar zending. In het stuk krijgen we dezelfde ver houdingen en toestanden. Een slappe hof kliek, en een geestelijkheid, die haar eerst hoewel gereserveerd accep teert. later excommuniceert. Men mag geen overtuiging vragen, die kan alleen gegeven worden door een Kenau Simons Hasselaar, niet door de Maagd van Orleans. Er wordt in het stuk veel gepraat en het vraagt dus veel van het expressief vermogen, plastisch en mimisch, en deze dingen zijn de grote kracht van Ellen Vogel. In het begin was alles een beetje mat, bij allen, maar in de loop van de avond werd het beter, maar toen ging het ook naar de rechtszitting en kon het spel dus een ander karakter krijgen, het meer dramatisch aangezet worden. Velen zullen het spel na de pauze dan ook beter hebben kunnen waarderen dan daarvoor. Maar dat kwam dan toch onze mening meer voort uit het soort spel dan uit de kwalitit, die we de hele avond uitstekend gevonden hebben. Van Fons Rademaker zagen we een keurig gespeelde rol van Dauphin, een rol die zo heel gemakkelijk goedkoop gemaakt kan worden. De grootste lof zijn spel vinden we. dat er niet om deze Dauphin gelachen werd. men voelde meer meelij met dit ongelukkige schepsel. was een uitgebreide lijst van me dewerkers. John Gobau was als Robert de Baudricourt beter dan als inquisiteur. Zijn lange redevoering in het zesde be drijf werd beslist saai. Ton Lutz was de lange claus in het vierde bedrijf beter toevertrouwd, hij was een zeer ingeto- Beauvais. De Nederlandse Comedie had de En gelse regisseur Douglas Seale over laten komen om de regie te voeren. Zijn regie zal wel op het spectaculaire ingesteld zijn geweest. Op het toneel van onze Leidse Schouwburg bleef er niet veel meer van over. en wat de rest betreft bewees zijn regie, dat we met onze Ne derlandse regisseurs het hog zo gek niet getroffen hebben. We vinden het jammer, dat men meen de, de epiloog weg te moeten laten, nu eindigde het stuk met een vraagteken en de schrijver wil juist laten zien, dat men zich niet van iemand af kan ma ken door hem naar de brandstapel te verwijzen. Men kan K. en O. dankbaar zijn, dat het gelukt is dit stuk in Leiden te laten A. C. Bouwman. Leidse gepensionneerden Verschenen is het reglement van de afdeling Leiden van de algemene Ne derlandse bond van gepensionneerden. Het bestuur van deze afdeling is als volgt samengesteld: AnL Mctz, voorzit ter; H. Zunderman. secret.. K. W. Wijk, penningmeester: mevr. G H. Douma- Herberts, Th. H. L. W. Meuwese, G. Bosscha, J. P Willems. Het O.M. vroeg hem echter, of hij wel eens van de „blinde hoek" had gehoord (een klein gedeelte dus. dat door spiegel en achterruit niet kan worden overzien) en adviseerde hem voortaan even zijn hoofd door het raampje te steken Eis f30. Uitspraak f 25 en toewijzing van de civiele vordering. Schapen en kool Iemand uit Leiderdorp had op zijn volkstuin aan de Hoogmadeseweg scha pen op bezoek gehad, die aardbeien en koolplanten hadden vernield. De eigenaar van deze lekkerbekken voerde aan. dat de sloot was bevroren, maar moest ten slotte toch f 10 boete betalen, plus de civiele vordering van f 20. Zoon en arbeider Een houtverwerker te Voorschoten had zijn zeventienjarige zoon aan de lintzaag gezet en dat is, volgens de arbeidswet voor arbeiders onder de achttien jaar verboden De verdachte zag zijn zoon ech ter niet als arbeider, aangezien deze ook niet onder de sociale verzekeringen e.d. valt. Het O.M. maakte hem er op attent, dat de arbeidswet nog meer artikelen heeft en eiste f 15 boete of 5 d. h. Uit spraak conform. RUnsburgse (gas) verlichting Een Oegstgeestenaar had met zijn be stelauto op de Oegstgeesterweg t« Rijns- bung "s avonds niet voldoende afstand ge nomen bij het passeren van een gepar keerde vrachtauto. De getuige, een ga ragehouder, wierp zich tevens min of meer op als zijn verdediger en wees op de slechte (gas)verlichting. De verdachte, die zelf gewond was ge raakt, had echter nog al raar gedaan. Hij had z'n auto spoedig verlaten, en was naar de dokter gegaan, die niet thuis was. Tenslotte werd hij bewusteloos in een kas gevonden. Hii werd veroordeeld tot f 15 boete. Links en achteruit Een Leidse dokter had zijn auto links geparkeerd en deze was aangereden door een onvoorzichtig achteruit rijdende ex pediteur te Nieuwkoop. De dokter kreeg f 10 en de expediteur f 20 boete. EerlUk zijn Een Ter Aarse veehandelaar had een rund van twee maanden naar de Leidse veemarkt vervoerd, dat niet was voor zien van papieren inzake mond- en klauwzeer. Hij vertelde, dat hij het rund naar het slachthuis in Uithoorn moest vervoeren en dat daar geen papieren voor nodig zijn. Voorts zou het rund alleen maar op de laadplaats zijn geweest en reeds daags tevoren zijrv verkocht. Het O.M. geloofde een en ander echter Reuzenruit geplaatst aan de Breestraat De gisteren nog grootste spiegelruit van Leiden is sinds vanmorgen de grootste niet meer. Want vanmorgen is onder de belangstelling van het Breestraatpubliek de nieuwe kampioensruit van Leiden in zijn sponningen bij P. en C. geplaatst. Deze ruit, waaraan zelfs de allergrootste ijdeltuit van Leiden genoeg heeft voor de bevrediging van zijn (haar!) hartstochten, heeft het respectabele oppervlak van vijf tien vierkante meter. Dat het een beste ruit is, moge blijken uit het feit, dat het gevaarte het vervoer van Sas van Gent over Rotterdam naar Leiden zonder één enkel scheurtje op te lopen, heeft over leefd. Als men weet, dat er vijf kwartier werd gewerkt om de ruit van de firma Van Dam naar zijn plaats van bestem ming te krijgen, mag men bewondering hebben voor de wijze, waarop de heer D. C. de Jong van genoemde firma de ope ratie „Reuzenruit" heeft geleid. Men ge lieve in eigen belang geen rijwielen tegen deze ruit te plaatsen. De ruit kost 2500. De heer J. J. Meel ter aarde besteld Op de begraafplaats Rhijnhof had gis termiddag onder grote belangstelling de teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van de heer Joh. J. Meel, die de vorige week plotseling overleed. Tevoren was in het sterfhuis een rouw dienst gehouden die werd geleid door ds M. Ottevanger. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, sprak de heer G. Schaap Jr voor de Geref. Bond. waarvan de heer Meel vroeger voorzitter was. De tegenwoor dige voorzitter, ds N. Kleermaker, was verhinderd. De heer G. Schaap Sr sprak namens de Herv. Geref. mannenvereni- ging „De Heere is onze Banier", en voorts nog één der vele vrienden van de overledene. Ds M Ottevanger herdacht in gevoel volle bewoordingen de heer Meel, daar bij in herinnering roepend het Schrift woord „Zalig zijn de doden, die in de Here sterven, opdat zij rusten van hun arbeid", en het Psalmwoord „Gelijk het gras is ons kortstondig leven". Nadat de predikant het Onze Vader had gebeden, dankte de zoon, de heer J. Meel voor het betoonde medeleven. Onder de vele aanwezigen bevonden zich een deputatie van ,,De Heere is onze Banier" en van de Herv. Geref. vrouwen vereniging ..Maria Magdalena". Voort* vele vriendin uit Katwijk, waar de over ledene verleden week Maandag nog ee» toespraak hield. niet erg en tenslotte bekende de (snik kende) veehandelaar „Laat ik 't mear eerlijk vertellen: "k heb 'em voor de markt verkocht". Hij kreeg nu te horen, dat eerlijk het lan®st duurt en werd ver oordeeld tot f40 boete; de eis was f75. Meisjes laten schrikken Een Katwijkse jongeling had in de dui nen meisjes laten schrikken met een luehtpistool en had daarmee dus de vuur- wapenwet overtreden. Het (geleende) pistool werd niet verbeurd verklaard en de „galan-te" knaap kreeg f5 boete. Voor de Haagse politierechter Leidse notabelen liepen klappen op van beschonken steward (Van een onzer verslaggevers) De 43-jarige adjunct-secretaris va K. van K te Leiden, mr A. G. de Blécourt, wachtte een onaangename ver rassing, toen hij op 4 December jl. na een bridgeavond de sociëteit Amicitia in de Steenstraat verliet. In de donkere tuin kreeg hij namelijk van een onbekende beschonken man een flinke klap op zijn hoofd. Zijn vriend, de 38-jarige tandarts W. Frijling, kwam achter hem aan en werd even later eveneens op zo'n klap getracteerd. Beide heren zochten later de overval ler en vonden hem in een bestelauto op de Nieuwe Beestenmarkt. Hier had de B.6.: Behoeden en Behouden Bureau B.B. Leiden Langebrug 56, telefoon 24735 Misschien vindt u dit ver haaltje niet al te welriekend, maar in feite is het dat wel. wanteerlijk, is een kattebak nu zo'n fris deel van het in terieur? De familie G. T. de Graaff aan de Hoofdstraat in Lisse kocht eind 1952 twee zeer jonge Siamese katers. De die ren waren zeer levendig, za ten elkaar vaak na en richtten somtijds een ware ravage aan in de huiskamer van de familie De Graaff. Dat werd te gek en één kater verdween naar elders De overblijvende, Kees. groeide uit tot een glamour- man van standing, die op ze ker moment op de w.c. werd aangetroffen, waar. zoals be kend is, zelfs keizers te voet gaan. Dc kattebak kon meteen worden opgeruimd want Kees maakte, zodra dc behoefte aan afzondering zich bij hem open baarde. duidelijk misbaar voor de deur van dit onmisbare ver trekje. Alleen heeft mevrouw De Graaff het wel afgeleerd tijdens het verblijf van Kees daar een closelrol te laten hangen. De kater maakt hier van namelijk direct overvloe dig misbruik. Hij rolt het pa pier af en verscheurt het tot confetti, aldus de betegelde ruimte het aanzien gevend van een zojuist door feestgangers verlaten balzaal-in-minia- tuur. En omdat de heer De Graaff, oud- Leidenaar. toevallig fotograaf is. kunt u nu zien, dat dit niet zo maar een ver haaltje is, maar een ware geschiedenis. tandarts nog een klap gekregen en even later, in het bijzijn van politieagenten, Een 25-jarige steward uit Leiden, die thans hiervoor terecht stond, ontken de de onbekende van Amicitia te zijn ge weest. Wel had hU geslagen op de Nieuwe Beestenmarkt en ook had hii een kastje in de bestelauto vernield. Hij zou be schonken zijn geweest. Beide slachtoffers werden als getuigen géhoord en herkenden de verdachte als de man udt de bestelauto. Bijna zeker herkende mr De Blécourt hem ook als de man van Amicitia. Deze getuige was vijf dagen onder behandeling van het Aca demisch Ziekenhuis geweest tengevolge van de klap. De officier van Justitie vorderde twee maanden gevangenisstraf Het werd twee maanden, waarvan de helft voorwaarde lijk. met de bepaling dat binnen een maand de f 25.30 schade aan de auto vergoed moet zijn. Jonge Ned. kunstenaars exposeren te Leiden Zaterdagmiddag om half 4 wordt in de Boerhaavezalen een tentoonstelling ge opend van schilderijen van jonge Neder landse kunstenaars: START. Deze ten toonstelling is samengesteld door de jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst en wordt gesteund door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en W etensoha ppen. Afdeling Leiden N.H.R.V. Onder voorzitterschap van de heer G. H. Rekers kwam dc afdeling Leiden van de Ned. handelsreizigcrsvereniging in Central bijeon. Dc voorzitter heette in het bijzonder welkom de heren J. de Vries, provinciaal hoofdbestuurder, en J v d. Berg. oud-voorzitter van de af- Achtereenvolgens werden na de ope ning behandeld de notulen, de jaarver slagen van de secretaris en de penning meester. de beschrijvingftorief voor de algemene jaarvergadering en het finan ciële overzicht. Men stelde vast. dat de vereniging in het afgelopen jaar weer een grote activiteit aan de dag heeft ge legd. De heren Vijlbrief cn Van der Steen werden benoemd voor de algc- enc vergadering. Het afdelinesbcstuur ziet er thans al* volgt uit: G. H. Rekers voorzitter, G. W. Schclkc tweede voorzitter. W. v. d. Steen, retaris, L. Vreeswijk tweede secretaris, J. Hcijkoop penningmeester en M. Schröder algemeen adjunct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3