De Zondag; miskend Het zere been Evanston een test voor de oecumenische beweging 2 DINSDAG 30 MAART 1954 J^E TEGENSTANDERS van de uitbreiding van de winkelverkoop des avonds en op Zondag m Scheveningen, hebben gisteravond in de Haagse raad geen voet aan de grond gekregen. De raad heeft met overgrote meerderheid en alleen de C.H.- en A.R.-stemmen tegen, besloten, om die verkoopmogelijkheid op de Zondag en in de late avonduren gedurende het badseizoen mogelijk te maken. De stemmen van de heren Smitskamp en De Mos, die, resp. voor de A.R. en C.H. fracties tegen dit voorstel werden uitgebracht, verklonken tegen de muur van onverschilligheid. Het was beangstigend en verkillend. Dat men van Rooms-Kath. en liberale zijde geen medewerking kan ver krijgen voor het handhaven van de Zondagsrust, niemand die daarover meer verbaasd is. Maar van de Partij van de Arbeid, met haar fractieleden, die tot de Prot.-Chr. werkgemeenschap van die partijformatie behoren, hadden wij iets anders verwacht. Terecht is gisteren de opmerking ge maakt, dat het oude socialisme destijds, terwille van de Zondagsrust voor het winkelpersoneel, meegevochten heeft voor een vrije Zondag. A L HAD HET geen principiële gronden voor het ontzien van de Zondag, het eerde de sociale gedachte, die aan de Zondag ten grondslag ligt. Wat dat aangaat is de socialistische fractie van vandaag er sterk op achteruitgegaan. Dit sociale element geldt niet meer. Bij monde van de heer Tobi werden, in eerste instantie, niet meer dan enkele volzinnen aan het onderwerp gewijd. Later, bij repliek, nog enkele. Die waren er dan ook naar. De heer Tobi had zijn sociaal standpunt hervonden. Hij herinnerde er aan, dat er, volgens de middenstandsnota 66 procent van de middenstandszaken eenmansbedrijven zyn. Die bedrijven hebben dus helemaal geen personeel. Een sociaal denkend mens zou zeggen: een reden te meer om voor deze hardwerkende middenstanders, die met heel het gezin dag en nacht in de weer zijn, het hoofd boven water te houden, althans de Zondag, zorgeloos, veilig te stellen. Niets ervan. Er is geen personeel en dus is er ook geen noodzaak van Zondagsrust. Hartelozer argument hebben wij zelden horen gebruiken. De middenstand weet opnieuw waar zijn bevorderaars en vrienden zitten. rpEGEN DEZE achtergrond deed het debat, dat even later, in hoofdzaak tussen mejuffrouw Van Lindonk (P.v.d.A.) en mr. J. Hangelbroek (A.R.) gevoerd werd, merkwaardig aan. Toen ging het over het subsidie voor het H.I.V.O. en mejuffrouw Van Lindonk, die tot de Prot.-Chr. werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid behoort, betoogde, dat de Zondag ochtendvoorstellingen van die instelling zo nodig waren om de buiten kerkelijke mens een goede Zondagochtendbesteding te geven. Zij betoogde, dat er van tijd tot tijd ook geestelijke leiders optreden en zij zag op die wijze buitenstaanders graag „in haar schuitje" komen. Mr. Hangelbroek bestreed haar. Die kwam op voor een stille Zondag ochtend en moest toen natuurlijk horen, dat hij in strijd kwam met het liefdegebod van het Evangelie, dat belangrijker is dan het volbrengen van de wet. TAEZE REDENERING van mejuffrouw Van Lindonk stak, tegen het zo juist gevoerde debat over de Zondagsrust in Scheveningen, wel heel zonderling af. Zij sprak veel over strijd tegen vervlakking, nihilisme en massaficatie, maar hoe wil men dat ploeterende middenstanders bijbrengen, die ook de hele Zondag in touw moeten zijn, of winkelpersoneel, dat ge durende het badseizoen van zijn Zondag wordt beroofd? Als het mejuffrouw Van Lindonk ernst was geweest met haar bewe ringen, dan had ze tegen het openstellen van de Scheveningse zaken op Zondag moeten stemmen. Dan had ze een daadwerkelijke poging gedaan om de massaficatie en het nihilisme tegen te gaan. Nu niet. Nu paste ze bijbelteksten averechts toe. Laten wij er ook eens één gebruiken, maar dan goed. Ergens in de Bijbel staat: In het houden van Uw geboden is groot loon. Als d 1 e gedachte de debatten overheerst had bij de leden van de P.v.d.A.-fractie, zouden zij de middenstand op Scheveningen een groter dienst bewezen hebben dan thans met een praatje over cultuur en nihilisme en, als realiteit: een hele Zondag werken. Alsof er geen rustdag bestaat. hoek wel wat op het zere been getrapt door wat anderen en ook wij schreven over de tegenstellingen binnen de socialistische gelederen. Die anderen en ook wij hadden dat niet zonder bijzondere oorzaak geschreven. De socialisten immers plegen de confessionele partijen innerlijke verdeeld heid te verwijten. Dat verwijt is intussen meer en meer een nevelgordijn gebleken om eigen verdeeldheid te verbergen. Wat antwoordt nu de socialistische pers hierop? Dat we die tegen stellingen in de socialistische gelederen niet mogen overdrijven. En in hun ijver om dit te beweren, gaan de heren zelfs zo ver, de liberalen in be scherming te nemen, bij wie de innerlijke verdeeldheid ook al hoogtij viert. Gustaaf Adolfschool in Mechelen Het bestuur van de Gustaaf Adolf School te Mechelen. Is zeer dankbaar, en toch klopt ook nu nog vol verwachting hun hart. Zal er een nieuwe verdieping op de school komen? Het antwoord hier op ligt bij U. Er zijn er gelukkig velen, die ook Vlaanderen aan een Christelijke School willen helpen, zie maar naar on derstaande Ingekomen giften. Met genoegen en dankbaarheid verant woorden wij de volgende giften: Almelo: Q. W. de G. f 2, mej. W. B. f 2.50; Alm- Van het ert van School en Kerk Militaire voorlichting „Bezwaar Herv. Synode is niet gegrond" Minister Calsscholen en ouders zijn vrij Deze twee jonge Amerikanen, Edward Lilley, rechts, (26) en David Beechen (28), zullen binnenkort als eersten in de wereld hun doctors graad halen in de radio-astronomie. Daaronder verstaat men de weten schap, die zich bezig houdt met het door middel van „een soort radar" afsnuffelen van het heelal, in plaats van met een telescoop. Met het ap paraat dat men op de foto ziet, sporen de jonge geleerden zelfs de klein ste sterretjes op. Di W. R. Visser 'I Hooft Aan ontnuchterde wereld wijst Bijbels getuigenis weer een weg naar de toekomst (Van een onzer verslaggevers) DRIE EXAMENVRAGEN stelde gisteravond dr W. A. Visser 't Hooft in de Doopsgezinde Kerk in Den Haag, waar hij sprak op uitnodiging van de Haagse Oecumenische Raad over de tweede assemblée van de Wereld raad van Kerken, deze zomer in Evanston. De eerste was: zullen de kerken in Evanston niet alleen bereid zijn bij elkaar te blijven, maar ook te groeien naar Hem, die het Hoofd is? dat het toch waarlijk geen onder de socialisten de Hiertegenover stellen we maar onbelangrijke aangelegenheden zijn, meningen verdeeld zijn. Is het soms onbelangrijk, wanneer met betrekking tot de defensie politiek ds Buskes aan zijn socialistische partijgenoten moet vragen: „Maak het mijn vrienden en mij toch niet al te moeilijk, binnen de P.v.d.A. te blijven"? Is het soms onbelangrijk, wanneer er binnen de P.v.d.A. zijn, die door het V.A.r.A.-standpunt in zake radio en televisie niet minder dan het verschijnsel van de doorbraak op het spel gesteld zien? Waar geen groei is is de dood! Ook in de oecumenische beweging. Bij elkaar blijven is niet voldoende, want na het enthousisame van de eerste assemblee in Absterdam (1948) kwam de 2e periode: die van de bewustwording van eigen be lijdenis. Dit confessioneel gericht-zijn dreigt tot een opnieuw uit elkaar groeien te worden, ten zij er één ge meenschappe lijk beleven is, dat boven de confessies weet uit te komen. En dit beleven is gevonden: Lund (\Vi jaar geleden), wa de groep, c eenvoudig vroeg naa: getuigenis de Bijbel zelf tot positieve resultaten kwam. Indien Evanston zulk een Bijbelse theologie vindt, zal voldaan worden aan de opdracht: groeien naar Hem, die het Hoofd is. De tweede vraag is: zal Evanston to nen dat de eenheid in Christus sterker is dan politieke, radicale of andere men selijke scheidingen? De spanningen in de wereld van '54 zijn ontzaggelijk veel sterker dan die van '48 (A'dam). Arthur Koestier zegt: de mensen lijden aan een politieke neurose. Slechts indien de Hei lige Geest ons van onze politieke com plexen bevrijdt, zal Evanston aan zijn roeping voldoen. De derde vraag is: zullen de kerken in staat zijn samen de boodschap te ver kondigen van de hoop voor de wereld, die in Christus ligt? De Christelijke hoop is geen utopische wensdroom. Wij leven in de tijd van de vervlogen hoop. Overal is ontnuchtering: de Volkenbondsgenera tie is ontnuchterd, in Amerika is cynisch geworden, zelfs in het bevrijde Azië (India en Indonesië) is men thans ontnuchterd en persoonlijk gelooft dr Visser 't Hooft dat men achter het IJze ren Gordijn eveneens ontnuchterd is, ondanks het officieel nog heersen het communistische utopische geloof. Ook die „God faalde". De hoop der wereld Hiertegenover komt Evanston met het hoofdthema: Christus Hoop voor de reld. Wij moeten niet teveel uit het leden leven, niet altijd komen aandragen met concilies en kerkvaders, maar uit zien naar de Christelijke hoop. zoals 'het! het Nieuwe Testament die leert. De toe komst van het ene Koninkrijk Gods al leen is in staat onze verstarde systemen te doorbreken. Zo is Evanston menkomen om de taak van de hele kerk in de hele wereld te leren zien. Een heerlijke mogelijkheid tot oecu menische opvoeding, een heerlijke kans om gemeenschappelijk te getuigen. Evan ston zal een examen, een test zijn te zien, hoe het met de oecumenische beweging staat. Aan een ontnuchterde wereld zal het weer een toekomst kun- Voor deze avond, die door de voorzit ter van de Haagse Oecumenische Raad, ds M. N. W. Smit, werd geopend, bestond grote belangstelling en na de pauze bleek uit de vragen hoezeer Evanston nu reeds in de gemeente gaat leven en niet lan ger een bezigheid is van enkele, relatief weinige, oecumenische leiders. Deze be langstelling bewijst, dat gang is en wij allen zijn in die beweging opgenomen, zoals dr Visser 't Hooft het uitdrukte. Nederlander gearresteerd in Indonesië In Salatiga is volgens Aneta de heer B. F. van der Jagt gearresteerd, eei ployé van de suikerfabriek Panglah in het Tegalse. Hij wordt er van verdacht contact te hebben onderhouden met de Daroe-I-Islam. Minister CaJs meent dat het verzoek an- het moderamen van de generale sy node der Ned- Herv- Kerk inzake de voorlichting over de strijdkrachten op de scholen veel te ver gaat. De bezwaren die het moderamen aanvoert, zijn volgens de minister niet gegrond- De brief geeft he laas blijk van een misvatting over w de voorlichting die op scholen r militaire instellin gen wordt gegeven, zo zegt de minister ïr antwoord aan de Eerst Kamer. r op, dat rijksschoier vrij zijn de voorlichting ad dan niet te laten geven- Bovendien worden tot •lichting alleen leerlingen toegelaten wie de ouders schriftelijk verklaard hebben, geen bezwaar hebben. Het ge meentelijk en bijzonder onderwijs heeft volkomen vrijheid van handelen dieelit niet de vrees, door de militaire voorlichting de eerste stap op een gevaarlijke weg wordt gezet- De staatsrechtelijke bouw van onze Ne derlandse samenleving in het algemeen het onderwijs in het bijzonder houdt een waarborg in tegen misbruik overheidswege om „de geest der on derdanen te richten naar de van staats wege aangehangen doctrines", aldus mr ster Cals. Zoals men weet, heeft ook minister Staf zich reeds tegen het schrijven moderamen der Herv. Synode uitge sproken. De kloot blijft Herv. kerker aden Veluwe en evangelisaties niet tot elkaar Onder leiding van het moderamen var de prov- kerkvergadering van Gelder land der Ned. Herv. Kerk is er een sa menspreking geweest tussen de kerkera den op de Veluwe (die schier alle tot de Geref- Bond behoren) en de evangelisa ties, die men min of meer kan typeren als behorend tot de „middenrorthodoxie". De samenspreking nam een gehele dag in beslag, maar aan het einde bleek dat de vertegenwoordigers van berde groe nen elkander niet nader gekomen w Massa-geloofsvervolging in Zuid-Celebes kérk: C. de J. f 2,50, C. G. de J. f 10, W. W. H. f 10; Alphen aan de Rijn: M. de P. f 5; Amsterdam: H. B. f 2. P- v. d. B. f 2,50; W. G. v. d. D—v. d. B. f 1. G. F. f 1, A. B. M. f 2.50. A. M. f 1. I. E. G. N- f 2. H. W. G. P.—R. f 2,50, D. S. f 1, B. J. F. S. f 5; Amersfoort: A. Z. f 2,50; As sen: A. W. S.—S. f 5; Bakkum: W. P. f 10; Bad-Hoevedorp: A. H. f 2,50; Bilt- I hoven: N. P. f 2.50; Beemster: M. E. f7.50; Bergschenhoek: N Z f 2.50; Bussum: |J. H. f 5; Canada-Ontario: A. J. f 2.80; Delfzijl: A. J. H. v. D.—G. f 10; Dinxper- lo: J. W. W. f 10; Drachten: G. E. H. f 3.50; Driebergen: mej. J. v. A. f 1; Ede: E. F. f 1; Egmond aan Zee: mevr. M. H. B.—v. D. f 10; Enkhuizen: W. S. de G. f 2,50; Fijnaart: A. S. f 10; 's-Gravenhage: Fam. F. f 10. dames H. f 2; Gerkeskloos- ter: Chr. Nat. Sch. f 10; Glanerburg: S. W. v. d. M. f 2: Goes: J. v. G. f 5; Gorinchem: R. H. f 5; 's-Graveland: F. J. U.K. f 4; Groningen: J. W. f 5; Grijpskerke: Burgm. H.U.B. f 2,50; Heelsum: mevr. A. B. f 5; Heemstede: Wed. A. A. v. d. W.—G. f 2; Katwijk aan den Rijn: C. B. f 2,50; Leeuwarden: H. M. f 10; Leiden: J. B. f 2, mevr. A. F. H.—H. f 10; Lisse: W. N. S. f 30; Loosduinen: mej. J. R. f 2.50; Lopik: H. A. B. f 5; Meppel: H. C. S. f 1.50; Montfoort: mej. B. B. f 10; Nw Lekkerkerk: A. de B. f 15; Nunspeet: G. T. f 1,50; Oegstgeest: .T. O. L. f 5; Onstwedde: J. H. f 5; Oude Mirden: I. A. f 3; Overschie: wed. M. J. E. M.—D. f 2.50; Pernis: W. G. A. T. f 5; Rotterdam: Sj. D. f 10, mevr. A. J. v. d. L.—P. f 10; Rijswijk: W. H. C. f 2,50; Rcharredijke: Joh. F. f 3; Scheveningen: Sch. f 10; Schiedam: A. C. v. d. R. f 10; Schoonrewoerd: Chr. Schoolver. f 2,50; Serooskerke: S. d. V. f 5; Slie- drecht: mej. J. M. f 2; Sneek: R. D. f 10; Steenwijk: mej. G. M. f 2.50; Steenwijker- •old: C. v. D. f 2,50; Tie!: J. K. f 5; Vlaardingen: P. B. f 3. K. C. f 5; Voor burg; ir A. M. F.-J. f 5. V. P. f 5. A. V. f 3; Wageningen: J. Z. f 5; Wolversdijk: L. J. O. f 5; Zaandam: J. J. Zw. f 10; Zeist: mevr. A. H.—H. f 2.50; Zwarte- waal: J. M. f 10; Zuidwolde: mej. G. B. 5. Sinds de vorige verantwoording waren e gekomen tot f 1.228.03. Nu is gekomen f 437,30, ln totaal dus f 1.665.33. Werkelijk het bestuur van de Gustaaf Adolf School te Mechelen is hoogst dank baar, maar zit toch nog in grote nood. Het aantal kinderen, dat de school wil bezoeken, kan men niet plaatsen, dus zij op scholen blijven, waar geen Chr. onderwijs word t gegeven. 1 Juli moet nu met de bouw worden begonnen er is nog zoveel geld te kort. Indien dus nog zijn, die Vlaanderen willen j chr'lst'enpartij' heeft' aan Aneta med< helpen, maar het nog niet gedaan heb- gedee]di dat de toestand der Christenen ben, nog is het niet te laat. Op giro nr 158129 van B. Eversen te Overveen kan nog veel worden bijgeschreven en het wordt met heel veel dank ontvangen. (Ook kunnen giften worden afgedragen an onze loketten. Red.). Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk iroepen: te Surhuizum (toez.) J. d. Heide, cand. te Gaast. >dankt: voor Veenendaal (vac. J. Bakker I J. T. Doornerabal te Oene; voor Nijehaske-Haskerdijken en voor Heeren- (toez.) C Overd'ijk te Midlum; voor benoeming hulpprediker te Eemnes-bin- n te Schelluinen. B. N. B. Bouthoorn, n.-pred. te Beninekom. ngenomen: naar Echteld, A. Ploeger, zendingspredikant met verlof te Soest; naar Spannum (toez.) G. F.A. Carstens te Ferwerd; naar Hellouw, J. v. d. Graaf. cand. te Leersum. n o e m d tot hulpprediker te Jisp, H. H. Baudet, a.s. em.-pred. te Benning- Gcref. Kerken roepen: te Red Deer (Alberta, Canada» drs R. Kooistra te 's-Gravenhage- Moerwijk; te Nieuw-Loosdrecht. J. van Dalen, te Den Andel (Gr.); te Echten, J. Dijkstra cand. te Ellecom; te Maasdijk W. M. de Bakker, te Reitsum; te Spijk, J. A. d. Peppel te Hijken. Bedankt: voor Brussel (2e pred. pl.) B. G. Mees ten Oever te Kamerik; voor Drachtster-Compagnie. J. Bonda te Sta- Chr. Geref. Kerken dankt: voor Ouderkerk a.d. Am- stel, K. J. Velem3 te Midwolda. Oud-Geref. Gemeenten v e e t a 1te Rljssen, E. du Marchie Voorthuysen te Leersum en M. A- Mieras te Krimpen a. d. IJssel. Geref. Bond houdt bijeenkomst voor intellectuelen Het hoofdbestuur van dt Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk heeft alle intel lectuelen. die van deze organisatie geest verwant zijn, bijeengeroepen in een ver gadering op 24 April te Utrecht. Dr S. v. d. Linde, Herv. predikant te Loenen aan de Vecht, zal spreken over: De Werfkracht van het Geref. Beginsel in de Ned. Herv. Kerk. Geestelijk verzorger Johan van Oldenbamevelt Als geestelijk verzorger voor emigran ten zal ds J. A. Steenbakker Morilyon Loysen uit Tilburg op 1 April met het motorschip Johan van Oldenbamevelt naar Australië vertrekken. in Zuid-Celebes zeer teleurstellend is. In Palopo en Malili worden Christenvrou wen en meisjes gedwongen lijken met bandieten. In Malili zijn 6500 Christenen onder dwang van benden besneden. Vele vooraanstaande Christ» nen zijn slachtoffer van de benden g» worden, onder wie twee vrouwen, di haar geloof niet wilden afzweren. Du zenden bijbels zijh verbrand of als s ei rettenpapier gebruikt. Tientallen kerkje» zijn gesloten. Gerei, offervaardigheid in Leeuwarden De spreekwoordelijke offerbereidiheio der Gereformeerden is weer eens geble ken in Leeuwarden. De kerkeraad de Geref. Kerk vroeg de gemeente eer. verhoging van de vaste vrijwillige bij dragen met 25 pet- Een rondgang bracht 24-42 pet op- De Kerkeraad zal nu ter stond het beroepinigswerk ter hand l holpoo prompt WOENSDAG 31 MAART Hilversum I 402 m. VARA 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8.00 Nieuws 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvrouw 9.00 Gym 9.10 Gram. VPRO 10.00 Schoolradio VARA 10.20 V. d. vrouw 11.00 RVU: „Denemarken na de oorlog" door mevr. T. Kirchheiner-Galatius Jensen 11.30 Gram. 12.00 Orgelspel 12.30 Land- en tuinb. medd. 12.33 V. h. platteland 12.38 Lichte muz. 1.00 Nieuws 1.15 Tentoonstellings agenda 1.18 Lichte muz. 1.45 „De weg om hoog". caus. 2.00 V. d. kind. 4.00 V. d. zie ken 4.30 Jeugdconc. 5.15 Dansmuz. 5.50 Re- gertngsuitz. Rijksdelen overzee: „Aruba's geschiednis" door Hendrik de Wit 6.00 Nws 6.20 Act. 6.30 RVU: „Een afwijking, waarop een wereldstelsel strandde" door dr H. Groot 7.00 V. d. kind. 7.10 „Het woord der Kerken met betrekking tot het staatkundi ge en maatschappelijke leven", caus 7.25 VARA-Varia VPRO: 7.30 V. d. jeugd VARA: 8.00 Nieuws 8.05 Pol. comm. 8.15 „Der Bet- telstudent", operette 9.15 „De politl» negieter", hoorsp. 10.35 „Naar een spelpeil ln Nederland", caus. 10.45 beter BANDEN Kanaal IJesel-Zwartewater in principe goedgekeurd In beginsel heeft minister Algera thans het rapport van de commissie- Langemeyer goedgekeurd. In dit plan wordt voorgesteld een nieuw kanaal te graven tussen de IJssel en het Zwarte- water. Het rijk zal de aanleg, het be heer en het onderhoud van het kanaal op zich te nemen op voorwaarde, dat de provincie Overijssel, de gemeente Zwolle en de gemeente Zwollerkerspel geza menlijk en derde deel van de kosten van aanleg op zich nemen. Voorts stelt de minister als voorwaarde, dat de Wil lemsvaart. een gedeelte van het Zwarte- water en enkele bruggen gratis aa gemeente Zwolle in eigendom, beheer en onderhoud zullen worden overge dragen. 40. Beste Casey, ik kan geen afscheid van je nemen zoals wij gedaan hebben. Ik ben zo on gerust over wat er met je gebeuren zal; je weet hoeveel belang ik in je stel. Ik moet je spreken over iets. dat je veel genoegen zal doen. Iets over ons. Kom vanavond alsjeblieft in de Gaiety Club. Om halftien? Vraag de manager, om je mijn tafeltje te wijzen. Ik heb je nodig, Casey. Kom alsjeblieft. En breng je fles mee. De drank daar deugt niet. Sonja. Ik legde het briefje neer en stak een sigaret op. Mijn eerste indruk was, dat de malle en banale inhoud helemaal niet paste bij wat ik van Sonja's karakter wist. Het leek meer op de ontboezeming van een straatmeisje dan op een briefje van haar. Er was niets gedistingeerds in dat epistel. Het was het soort briefje ik bleef staan en doofde mijn sigaret precies het soort, dat gebruikt wordt om iemand in een valstrik te lokken. Het was geen compliment voor mij, dat zij een zo weinig hoge dunk van mijn intelligentie had of meneer Moto, want ik vermoedde dat vriend Moto de hand hierin had. De gehele samenstelling verried de onhan digheid van iemand, die zich in de gevoelens van een ander ras tracht in te denken. Het was misschien een vreemde grond voor dankbaarheid, maar toch was ik dankbaar, om dat ik eindelijk een kans kreeg om handelend op te treden. Hoe gering die kans ook was en in dat opzicht maakte ik mij geen illusies toch gaf deze uitnodiging mij de gelegenheid om zelf een beslissing te nemen in plaats van mij. zoals tot dusverre door de omstandigheden te laten meeslepen Als ik de uitnodiging aannam, bestond de mogelijkheid om te ontdekken wat er achter deze hele geschiedenis verschmen was. Het was mijn enige kans Als ik Sonja eenmaal gevonden had, het ik haar niet los voordat ik het wist. Wat? Dat kon ik niet raden. Ik kon zelfs geen plan de campagne opmaken Eindelijk had ik dan toch grond onder de voe ten, een uitgangspunt om zoveel mogelijk uit te buiten. Ik zou hen laten zien, dat er meer in mij stak dan zij dachten. Ik had vaker in het nauw gezeten. Ik was vast besloten, al zou het me het leven kosten wat misschien wel het geval zou zijn om naar die Gaiety Club te gaan en het spel tot het laatste vol te houden. Een tijdje overwoog ik om het Driscoll te ver tellen, maar ik zag ervan af. Ik voelde, dat als DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1914'18 ik mij wilde rehabiliteren ik dit alleen moest doen. Het was intussen half twee geworden. Over zeven uur zou ik mij in een huis bevinden, dat Gaiety Club heette. Maar intussen had ik rust nodig, dus trok ik mijn jas uit, ging liggen en poogde te slapen. Om een uur of vijf ging de huistelefoon. Een meneer Bloom wenste mij te spreken, vernam ik. Ik vroeg hem boven te komen. Ik was blij Sam te zien. want ik verlangde naar een be kend gezicht, maar het was mei mijn bedoeling Sam iets te vertellen om hem in mijn plan te betrekken. „Hoor eens, kerel", zei Sam. „Wat is er van daag met jou gebeurd? Wat was er aan de hand op dat schip? Je behoeft het mij niet te zeg gen er was iets niet in de haak, ik heb je overal gezocht. Weet je, ik begon te geloven wat is er gebeurd? Mij kun je het vertellen." „Het doet er niet toe", zei ik. Sam Bloom ging met een plons zitten en keek zwart. „Ik ben je vriend, en ik ken dit oord beter dan jij. Ik snap, dat Je in iets betrokken bent. Ver tel me liever wat er aan de hand is." Ik zei hem, dat ik dat niet doen kon. „Het gaat mij dus niet aan?", vroeg Sam. „Is het zo erg? Heb je geen hulp nodig?" Ik bedankte hem en zei van niet en Sam Bloom schoof mij een kaartje toe. Ik wil me nie» opdringen, maar hier is mijn adres voor het geval je iets nodig hebt. Afgelo pen, ik ben niet nieuwsgierig; maar kan ik je ook helpen met inlichtingen? Ik ken de stad." „Ken je een gelegenheid, die de Gaiety Club heet?" Sam Bloom floot. „Beruchte gelegenheid", zei hij, „in de Chi nese wijk; een huis, waar gevaarlijke schurken komen. Ga daar niet heen, Casey." „Dank je Ken je een zekere Wu Lai-fu?" Sam Bloom floot weer. „Ben je met die knaap bekend? Iedereen weet wie Wu is. Hij zou in geen andere stad passen Hij zit in de geheime genootschappen. Hij be moeit zich met de politiek. Hij is overal in be trokken. Ik geloof niet, dat een blanke hem kan begrijpen. Hij is begonnen als jongen op een jonk en daarna was hij bediende. Later begon een Chinees ambtenaar belang in hem te stellen. Be moei je niet -net die knaap! Je vindt mij toch niet bemoeiziek?" „Nee", antwoordde ik, „ik ben je zeer ver plicht. Kun je mij soms een revolver lenen?" Hij stak de hand onder zijn jas en gespte eer schouderholster los. chiedents van de Noordzee", caus. 11.00 fieuws 11.15 Soc. nieuws in Esperanto 11.20 -12.00 Uitlopers v. d. Parnassus. Hilversum II 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws .10 Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram. 7.45 Een word voor de dag 8.00 Nieuws 8.15 Gram. .30 Tot Uw dienst 8.35 Gram. 9.00 V. d. ieken 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.15 ld. 0.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.15 „Het even van Edward Grieg", hoorsp. 12.05 Zang Minister overweegt Andere regeling voor het eindexamen Minister Cals beraadt zich over het aanbrengen vam veranderingen in de eind-examenregelingen, daar de tegen woordige regeling, met name voor het VHMO. een belemmering kan vormen het verwezenlijken van bepaalde proefnemingen. De minister is van oordeel dat in het onderwijs het experiment een blijvende plaats dient te hebben. De ontwikkeling wetenschap maken dit noodzakelijk- Of echter ook een af zonderlijke wet op de zgn. experlmen- teersdholen noddig is. kan de minister thans nog niet voldoende beoordelen. Kleuteronderwijzeressen waren te Katwijk bijeen In een, te Katwijk aan Zee gehouden twee daagse bijeenkomst van de Bond van Onderwijzeressen bij het Voorbereidend Onderwijs, heeft mevr. dra S. R. Ducha- teau—Pastoors gesproken over het on derwerp: Lichamelijke opvoeding van de kleuter. Het onderwerp, dat met licht beelden werd geïllustreerd, was te belang rijker, omdat het ook over de linkshan digheid handelde. Mejuffrouw Joh. de Bree besprak: Het zingen in de kleuter school. Namens het departement van Onder wijs was mejuffrouw Glas aanwezig. Mej. A. Clemens vertegenwoordigde de rijksinspectie. Ook mej. Langeraap. in- spectrice van. het kleuteronderwijs in Den Haag was aanwezig. Prof. dr S. J. Geerts hoogleraar te Nijmegen Het bestuur der Sint Radboudstichting heeft prof. dr S. J. Geerts bevorderd tot gewoon hoogleraar in de facultiet der geneeskunde aan de R.K. universiteit te Nijmegen voor het geven van onderwijs in de algemene biologie en erfelijkheids leer met gelijke leeropdracht in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte. PROMOTIE UTRECHT. 29 Maart. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op proef schrift: A Study ln Connection with the Problem of Hormonization of Seeds. W Kruyt, geb. te Garoet. Id op proefschrift; Massaspectrometische Bepaling van Bio-iso- topen en enkele Toepassingen. D H W den Boer. geb. te Heerjansdam. GRONINGEN. 29 Maart. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: Publü PapinU Statii Thebaidos, !xegetlco 12.3 PTT op pad 1.20 Gev 1.43 i 2.00 Viool, fluit en clavecimbel 2.40 Gram. 3.00 Jeugdconc. 3.45 Gram. 4.00 V. d. jeugd 5.30 Orgelspel 6.00 Mil caus. 6.10 Gram. 6.15 '1 6.30 Spectrum v. h. Chr. Verenigingsleven, 6.45 Gees telijke liederen 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespr. 7.30 rz. 7.50 Gra 8.00 Radiokrant 8 20 Radio Philh. •list 9.20 Lijdensoverdenking 9.50 Gran '00 „Operatie vier maal Egypte", eau 10.15 Vocaal ens. 10.40 Gram. 10.45 Avonc verdenking 11.00 Nieuws 11.15—12.0 Grar Engeland BBC 330 m. 12.00 Gram. 12.! d. Scholen 1.00 Gram. 1.30 V. d. boere 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Rer>. 2.: ■k. 3.00 Gram. 4.00 5.00 Vespers 5.45 Caus. 6.00 V. 4.25 H< kind 6.55 7.25 Sport Weerber. 7.00 Nieuws 7.15 Comm. 7.30 Pianospel 7.45 Gevar. progr. 9.00 Symph. ork., koor en sol. 10.55 Caus 11.15 Gram. 11.35 Caus. 11.45 Pari. oven 12.00—12.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 i Dales Dagb. 12.15 Lichte .00 Di kleuters 3.00 V. Amus muz. 5.15 Ml Dansmuz. 6.00 Schots ork. 6.45 Sport 00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Geva progr. 10.00 Hoorsp. ll.< 12.45 Pari. 1.45 Concert 2.45 V. d. •v 4 00 Concert 4.45 Dale's Dagb. 5.30 9.15 Ver_. 11.15 Klankb. 11.35 Saxofoonkw l Lichte 1.55 Sport 12.05 Voordr. 12.56— 1.00 Nieuw 12.00 Operettemuz. 12. 1.00 Nieuws 1.15 Grai 4.00 Conce 2.00 Schoolradio 3.45 Grai Nieuws 5.10 Concert 5.30 bespr. 6 00 Kamermuz. 6.30 V. d. 7.28 Idem 7.30 Nieuws toren 9.35 Muz. uit dc Coi 0.15 Lichte muz. 10.55 Niei 224 m.). (Op (Advertentie) Maak 'n einde aan dat ondragelijke znnrbranden Heem een o! twee Rennlei, en op 't zelfde moment is dat 2 brander- geblust. Geen wonder dat talloze mannen en vrouwen over de hele wereld dwepen met Rennies en altijd zorgen ze bij de hand te hebben Rennies zijn hygiënisch verpakt één voor één. Ze zijn smakelijk cngemakkelijk J nemen, zonder water of wat ook. Liber si aestheticoque instrut Groningen. Do pro Latijn. H M Mulder, geb. ACADEMISCHE EXAMENS TILBURG. 29 Maart. Geslaagd voor: and. economie: F Gretjn, Heerlen, J Burg, Den Bosch. A van den Elzen. Rosmalen, C lers. Breda. A Maenen. Heerlen. Doet. jmie: L Goertz, Eindhoven, en W Schoenmakers, Tilburg. Puzzle ook eens met ons mee Kruiswoordpuzzle HORIZONTAAL: 1 Verblijfplaats van een vorst, 4 Weefsel, 7 Grondtoon, 8 Af standsmaat, 10 Godin, II Kuis, 12 Gezins lid, 14 Troefkaart bij jasspel, 15 Zangnoot, 16 Dier, 18 Vogel, 20 Jong Dier, 22 Dier, 24 Vluchtig, 25 Moed, 27 Gezinslid. 28 Hoeveelheid, 30 Brandstof, 31 Punt van een vork. VERTICAAL: 1 Bijstand, 2 Deel van de Bijbel. 3 Weefsel, 5 Kippenproduct, 6 Drieriemige lasso. 8 Schepsel. 9 Kleur, 13 Wisselborgtocht, 15 Vermaardheid, 17 Voorzetsel, 19 Ron-dhoud, 20 Rol, 21 Oos ters hoofddeksel, 23 Huis, 25 Groente, 26 Ontsteking, 28 Geneesheer, 29 Dichtbij. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 2 Ester. 5 Opzet. 7 o.a., 9 Li. 10 Epiek. 12 Nagel. 14 Aks. 15 Aver, 17 Erato, 19 Lama, 20 Lef. 22 Reeks, 24 Mores, 25 Pa. VERTICAAL: 1 Dol. 2 Ee, 3 Stee, 4 Roe. 6 Pink, 8 Aker, 11 Plat, 13 Asem, 16 Volk, 18 Rare, 19 Lijm, 21 Esp, 23 Es.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2