Gillette Karachi (l'A millioen) groeit uit zijn krachten Gillette DERMA vecht tegen de duurte! „Ik gloeide over mijn hele lichaam", zei visser zr. 5 DONDERDAG 25 MAART 1954 IN PAK1STANS HOOFDSTAD Ook hier alle verkeer verkeerd, maar geruisloos BENT U NOG NIET ZIEK?, vraagt de Nederlandse gemeenschap je hier, als je een weekje in Karachi bent. Dit heeft niets te maken met een minder hartelijke ontvangst, integendeel. Maar wie voor het eerst deze eigenaardige stad bezoekt wordt meestal na enkele dagen minder wel, heeft geen eetlust en blijft maar het liefst enkele dagen in bed. Onderge tekende was de derde dag het slachtoffer van dit wonderlijke verschijn sel, dat wordt toegeschreven aan het grote temperatuurverschil tussen dag en nacht, benevens aan de vaak krachtige woestijnwinden en de droge lucht. Ge verlangt er naar rustig in Uw bed te blijven, uw ogen te •sluiten en met rust gelaten te worden. Hoewel ge de ramen van uw slaap kamer dag en nacht open hebt staan ont dekt ge weldra, dat er betrekkelijk wei nig lawaai is op straat. De honderden en nog eens honderden claxonerende auto's die in sommige Arabische steden het stadsleven tot een hel maken ontbreken hier: claxoneren is in het overgrote deel der stad verboden en bovendien zijn er Onbetaalbaar.... toch niet duur Boekbesprekingen En hoe nu verderBrochure In de dreigende gevaren van deze we reld is maar één uitweg cn dat is God. Dit is in het kort de strekking van een aardige leerzame brochure, uitgaande van de nieuwsdienst morele herbewapening In het kort wordt geschetst met geestige tekeningen hoe de wereld vele tijdperken heeft doorgemaakt en hoe we nu leven in een tijdperk van ideologieën. Ideolo gieën kunnen ons vernietigen en begra ven. Zij zijn machtiger dan wapenen. Hiertegen kunnen wij ons alleen wape nen als wij de maatstaven aanleggen, die God stelt. De oplossing ligt alleen bij God. Gaarne willen wij op dit boekje een hoog nodige, onontbeerlijke aanvulling geven. Om redding bij God te vinden moeten wij de levende God leren kennen, zoals Hij zich zelf openbaart in Christus. Anders zullen wij nooit de kracht vinden om de maatstaven aan te leggen, die God ons stelt. Wij geven ons niet over aan de optimistische toekomstbeschouwingen van het boekje, doch mogen wel ernstig ver wachten. dat God ons werk rijk zegenen zal als het in Zijn kracht wordt begonnen. Mr J. J. W. niet zoveel ..dure sleeën" omdat Pakistans financieel beleid het importeren ervan aan banden legt. Hqi transport in deze overhaast-groeien de stad wordt voor een groot gedeelte verzorgd door gemotoriseerde „rick shaws" van het scootertype. die kris kras en met een zeer bescheiden claxon uitlaatgeluid hun weg door het krioe lende Oosterse gedoe zoeken en, zover het zware vrachten betreft, zoals balen katoen, doorkamelen, die met hun trotse, opgeheven koppen mil achtend op de moderne techniek nee: zien en rustig hun geruisloze gang gaan Geruisloos natuurlijk omdat ze niet, zoals hun broeders en zusters, de paarden, beslag zijn voorzien. doch hun grote platvoeten" dik beëelt op het 7' asfalt neerzetten. Een ongelofelijk groot aantal eerlijk gezegd té groot deze dieren draaft dagelijks door het steeds drukker wordende Karachi er maken ze dan geen lawaai ook al dat de door hen getrokken wagens alle op luchtbanden rijden ze zijn een grote hinderpaal voor de automobilisten die vanuit hun lage stroomlijnwagens he tegemoetkomende verkeer vaak niet kun nen zien. of door een plotseling uit eer zijstraat komende kamelenkaravaan wor den „overvallen". Het verhaal gaat hier dat een Nederlandse dame. in een 1 autootje gezeten, ook eens zoiets kwam en toen welbewust en krachtig onder de kameel dóór reed Het volgepropte dek, waar de mensen een plaatsje zoeken tus sen kisten en kratten. litie, door iemand gewaarschuwd in zo'n (verkeers)geval, niet komt op dagen, omdat ze van mening is dat de plaats des onheils niet tot haar dis trict behoort. Overigens doet de verkeerspolitie braaf haar best de op haar afkomende stroom van voertuigen in wettelijke ba te leiden, hetgeen maar ten dele gelukt, hoe dapper deze kortgebroekte mannetjes er met hun rode baretten kwaad worden, paratroopers!) ook Soms echter doet men een vergeefs beroep op deze heren zoals een hier onende Nederlander eens overkwam, die op een avond bijna een fitsrickshaw verpletterde, die onverlicht voor hem reed (hetgeen tussen haakjes tot de ge woonste zaken behoort en daarom slechts terzijde vermeld wordt). Gelukkig zag onze brave Nederlandse automobilist, groot gebracht in het land met de (precies) honderd verschillende verkeersborden twee van deze „rode baretten" lopen, die hij dus ter assisten- Alles links Edoch er zijn nog meer (verkeers) problemen, om over de vele andere in di eerste artikel maar niet te spreken. Daar zijn de brede straten, die om de ee andere reden sedert kort slechts „éénriohtingverkeer" zijn opengesteld. Dit zou nog zo erg niet zijn, maar de autori teiten die dit „bedacht" hebben zij niet radicaal genoeg geweest: men kan e< bepaalde brede straat inrijden (van twi kanten) om dan halverwege te ontdek ken dat het „vanaf hier" verboden toe gang is. zodat een zijstraat dient te wor den ingeslagen. Na een paar honderd meter wordt ook deze zijstraat opeens taboe en slaat m maar weer links af. totdatenfin. begrijpt het misschien well Op die mani wordt het zoeken naar een bepaald adres wel een beetje moeilijk, vóoral, omdat vrijwel- alleen de hoofdstraten namen hebben en nergens nummers op de huizen te bekennen zijn. Bedenkt daarbij dan'nog. dat het ver keer hier links is en de duizenden en duizenden voetgangers, rijwiel- en rick- shawrijders ook .links" zijn wat ver- keersdiscpline betreft, en ge hebt enigs zins een idee van de verkeerschaos hier. Waar de straat eens éxtra breed is, zoals hier de Bunderroad, daar rijdt midden over deze avenue met éénrich- tingverkeer een stinkende vuile benzine tram (in twee richtingen!) en deze tram geeft vooral bij het „optrekken" een heerlijke vieze walm af, die niet alelen het asfalt besmeurt en glibberig maakt, maar bovenal het „uitzicht" op het verkeerskrioel voor enkele secon den aan het oog onttrekt. En een halve seconde of minder is in dit verkeer méér dan genoeg om u in het ziekenhuis te bezorgen, of schoon dat weer wat langer duurt, want het kan voorkomen dat de po- Deze plaat toont de moeilijk heden van het pelgrimsbestaan aan boord van een schip. Ruim tegebrek is er bijna altijd. Deze kleine jongen heeft gelukkig een plekje gevonden, waar hij zijn kleine beetje eten koken kan. tie vroeg Inzake deze weliswaar niet brandende, doch toch wel belangrijke kwestie. De heren agenten, die op een bankje voor een huis zaten, gaven ech ter te kennen zich er niet mee te willen bemoeien, omdat zegeen dienst had den. Sedertdien rijdt de Nederlander vlot vrolijk rond, alle niet brandende )or- en achterlichten, donkere kame- lenwagens en langs de kant van de (op gebroken) weg geparkeerde onverlichte stoomwalsen ten spijt. De woestijn in keerde verkeer, maar laten we dat niet doen. Gaat u eens mee. de stad uit de wostijn in? Dat kan tegenwoordig! Een paar jaar geleden had Karachi drie honderdduizend inwoners, maar sedert de stichting der republiek is het tot hoofdstad gebombardeerd en zag het zijn inwoneraantal groeien tot bijna an derhalf millioen (hetgeen u moet ge lóven: niemand weet het zeker, omdat er geen registratie is en niemand zelfs by benadering weet wanneer hij of zij geboren is). Maar goed. dat toenemend aantal inwoners waaronder duizenden en duizenden vluchtelingen uit India het toenemend aantal ambassades met hun personeel de in opkomst zijnde industrie etc. bracht een enorm woningtekort met zich mee De stad. aan zee gelegen en aan drie kanten door woestijn omgeven dien de dus te worden uitgebreid, heigeen dan ook geschiedde en nóg geschiedt: de woestijn ligt, vanuit de lucht bekeken, bezaaid met huizenblokken die zo op het ooe vrij willekeurig zijn neergezet Zó snel gaat het bouwen, dat de be strating volkomen achter blij ft en men zijn huis dus door het stoffige droge zand dient te bereiken. Zonder te zeg gen dat er een soort ..eenheidsviüe" gebouwd wordt is het toch zó dat het vinden van een bepaald huis ook hier weer een heksentoer is omdat alle zand straten op elkaar gelijken en men in de blakende zonnewarmte 'vooral 's zo mers) zijn ogen nauwelijks open ka" houden Enorm groot is het aldus be bouwde terrein, dat zich vrijwel dage lijks uitbreidt Wie vrienden op bezoek vraagt dient deze af te halen ofeen plattegrond te sturen, waarop staat aangegeven hoe men de gastheer en ziln vrouw kan bereiken. Onze gastvrouw ziet zich overigen* voor méér problemen geplaatst: Ze heeft te maken met drie belangrijke figuren (haar echtgenoot niet meegerekend!): de ..cook", de ..bearer" en 'de .sweeper". De kok baart weinig zorgen: men kan hem leren eten te koken zoals men 'het wenst. Lukt dat niet. dan neemt men een andere en begint van voren af aan Lukt het wèl dan heeft men geluk en dient men zuinig met deze man te zijn De ..bearer" (drager dus eigenlijk) is wat men in Engeland waarschijnlijk een butler zou noemen: hij zorgt voor de dranken, geeft wensen door aan de keu ken, ontvangt de gasten aan de deur, etc. De „sweeper" tenslotte houdt het huis schoon. In Holland doet men dat met een bommetje op wielen, stofzuiger genaamd, doch deze apparaten bestaan hier slechts in de verbeelding der hopeloze huisvrou wen die aan hun achtste of negende swee per bezig zijn in evenzovele weken. Deze lieden plegen namelij-k nog al eens van Vervreemding landbouwgronden Te vroeg voor oordeel over prijsverloop (Van onze parlementsredacteur) De Tweede Kamer heeft zich gisteren nog de gehele middag beziggehouden met de interpellatie Engelbertink (KVP) over de ontwikkeling van de koop- pachtprijzen vc boerderijen, cultuur land enz. Veel nieuws is er niet meer uitgekomen, waarschijnlijk ook wel om- zowel naar het oordeel van minis- Mansholt als bijv. van de heer Den Hartog (WD) de interpellatie te v s gehouden. Het is nl. zo. dat nog i mkele pachtkamers prijzen hebben be tend gemaakt. De heer Van den Heuvel AR) zag niet in, hoe ingegrepen kunnen worden in het beleid van grondkamers. De heer Engelbertink KVP) was van oordeel, dat zijn inter pellatie zin heeft gehad als opheldering het vele werk der grondkamers doch minister Mansholt achtte de inter pellatie niet het geëigende middel om t« komen tot een oplossing van verschil lende vraagstukken: dit moet geschie den door een jurisprudentie, die moet ontstaan. Daarbij is niet de ning van de bewindsman beslissend. Ook de heer Biewenga (AR) achtte het nog vroeg om eep oordeel te vellen over ontwikkeling der koop- en pacht prijzen, evenals de heer De Ruiter (CH). Eerstgenoemde vond het echter goed, dat door een en ander nog eens duide lijk de aandacht is gevestigd op de ver- itwoordelijkheid der grondkamers. De heer Vohdeling (PVDA) vond het aar raar. dat men juist van KVP-zijde iet vragen was gekomen. Toen de wet ?rvreemdlng landbouwgronden werd behandeld was men juist aan die zijde geporteerd voor een redelijker, dat was: hoger, prijspeil. Waarop de heer Droessen (KVP) kwam verklaren, dat i zijn fractie geen verschil over landbouwpolitiek is. al zijn er nuani De heer Vondeling kreeg voorts t de bewindsman de verzekering, dat binnenkort een centra/Ie adviescommissie al komen. Voorts achtte ook de be windsman het gewenst, dat in de nieuwe pachtwet een procedure opgenomen ordt, die bij die van de wet vervreem ding landbouwgronden past. Rechtsgeding over titel van boek en film Het kort geding over een filmtitel diende dezer dagen voor de president van de Amsterdamse rechtbank. Een filmver huurkantoor wil binnenkort een Deense film in Nederland uitbrengen onder de "tel „De dokter en het lichte meisje", on der welke titel bij de uitgeversmaat- •happij De Bezige Bij reeds eerder eer boek van S. Vestdijk is verschenen. De uitgeversmaatschappij ging het kort geding aan. Vrijdag volgt de uitspraak. Een pelgrim een der velen diep uit het binnenland, ergens tussen Pakistan en Afghanistan. betrekking te wisselen hetgeen ze zonder enige voorkennis doen door plots klaps niet meer op het tc iweepen terrein te verschijnen. Kook op houtskool Aangenomen dat men dus niet met deze heer voornoemd in onmin leeft, pleegt deze min of meer enthousiast (dit hangt af van het eveneens min of meer kracht dadig optreden van zijn meesteres) de kamers, de gang. de hall. eventuele bal- cor.s en trappen met een soort baanveger- zonder stok te bewerken, hetgeen in ge bukte houding gebeurt Men zou zeggen dat een stok. aan deze veeer bevestigd het werk verlicht maar dat schijnt niet de bedoeling te zijn. Dat deze .sweeper" dagwerk heeft is eveneens te begrijpen: het stof wordt weliswaar opgejaagd, maar komt na kwartier weer neer. Enkele moderne sweepers gebruiken zelfs een stofdoek waarmee ze niet vegen, doch slaan Geen wónder dat menig buitenlander die hier komt wonen binnen enkele weken door zijn glas en aardewerk heen is dat hij wellicht in andere landen verzameld heeft Beeldjes, bloemvazen. glas er kristal, zijn dan ook dingen die men we! .thuis" kan laten. Benevens uw gasfor nuis. want men kookt hier op houtskool. En als u de was wilt doen is overleg wel noodzakelijk: het water is soms afge sloten. omdat er niet genoeg is voor an derhalf millioen mensen. Het geen lastig is als je. helemaal in gezeept, onder de douche staat, zoals genoemde gastheer waar we heen zouden gaan zoals u zich herinnert. Op de terugreis van het gezellig avondje overkomt ons nog even weer een kleinigheid: de weg wordt hier ge asfalteerd. De plek die vandaag behan deld is. is afgezet metzwarte teer- aten. waarop nergens een rood licht brandt Als u het veiliger vindt te voet te gaan kan dat natuurlijk, maar dan moet u in de stad weer uitkijken an ders struikelt u subiet over de slapende sen op straat. Welterusten en doe deken over u heen anders wordt u óók ziek. WIM DUSSEL fret* tube thini SS e C«W 1 B Be. 6 G>».»h«t.> Prijsstijgingen overal, maar... Ga nu over op Gillette. De be roemde Blauwe Gillette mesjes hebben de scherpste snijkanten ter wereld. Zij zijn voordelig omdat ze zo lang meegaan en U scheert zich werkelijk perfect. Scheert U vol gens de moderne Gillette methode wereldbekende Gillette 32' scheeripparaat 2 Blauwe Gillette mesjes; slechts t 1,10. NU SLECHTS Een „goeie morgen" begint met Gillette! Geen de uren, (och warm ,Open lucht"-garage in de vorm van een parachute Een nieuwe oplossing van het garage probleem wordt nagestreefd door de con structeurs van-de „aërodynamische ga rage", waarvan het eerste exemplaar bij •n garagehouder te Weesp is gebouwd. Deze „open lucht"-garage kent geen deuren of kolommen onder de stalen kapconstructie. Desondanks kunnen re gen en wind er niet of nauwelijks in doordringen, doordat de vormgeving is seerd op het principe van de para chute. Water en wind glijden langs de i van de kap af, maar kunnen er niet onder komen. De temperatuur in de garage blijft daardoor tamelijk hoog en kan eventueel door stralingselementen boven het vriespunt worden gehouden. aërodynamische garage" wordt in secties gebouwd door de Hollandse Con- Correspondenf van Lite sprak met Japanners Lichtflits van de waterstofbom was nog scheller dan het zonlicht De Japanse vissers, die zich op ongeveer 120 kilometer afstand bevonden van de plaats, waar de Amerikaanse waterstofbom op 1 Maart tot ontplof fing werd gebracht hebben verteld, dat de lichtflits van de explosie het zonlicht in sterkte evenaarde. In het nummer van Life van 29 Maart, dat gisteren verschenen is, is een interview opgenomen van de Life-corres pondent uit Tokio, Dwight Martin, met de 23 vissers, die brandwonden opgelopen hebben tengevolge van deze ontploffing. (Vervolg van pag. 1) Het vissersscheepje „Daigo Oekoerijoe" (Gelukkige Draak) bevond zich op een afstand van bijna 120 kilometer van het eiland Bikini waar de ontploffing op 1 Maart om 06.12 uur plaats vond. „Wij zagen lichtflitsen de lucht in schieten, die nog scheller waren dan het zonlicht", deelde de visser Sanjiro Ma- soeda aan Life mee. „Deze lichtflitsen stegen tot ongeveer tien graden boven de horizon en de lucht rondom was fel rood en geel gekleurd. Een van ons schreeuwde naar de mannen in het vooronder: „De zon komt vreemd op vandaag. Kom eens gauw kijken". Toen pas besefte ik, dat hetgeen wij zagen een zonsopkomst kon zijn, daar het licht zich in het Westen bevond. Ik werd meteen bang en dacht aan de pikadon" (atoombom). Masoeda verklaarde, dat de lichtglans enkele minuten duurde en toen lang- i vervaagde tot een kleur. zoals gloeiend ijzer heeft. „Een torenhoge pyramidevormige wolk ontwikkelde zich vervolgens en enkele uren later begonnen fijne witte stofdeeltjes op ons schip neer te dalen. Stol in het oog De schipper Tadaitsji Tsoetsoei nam het •oord van Masoeda over en vervolgde: „Ik kreeg enkele stofdeeltjes in mijn oog, een branderig gevoel veroorzaakte. Toen kreeg ik de as in mijn neusgaten. Ik snoot m'n neus en probeerde met mijn strohoed de stofdeeltjes van mij af te slaan". Hier girag Masoeda weer verder: Ik her inner me. dat ik hel veel warmer had dan anders, toen ik naar de machine kamer afdaalde om me te gaan wassen- Het leek of ik gloeide over mijn hele lichaam cn verschillende kameraden had den datzelfde gevoel- We besteedden echter weinig aandacht hiersan. omdat we wel gewend zijn aan zonnebrand". De ratMo-telegirai.si van oei. scnip. Atkltsji Koetoovana, vertelde: „Op de eerste avond na de ontploffing hadden «we helemaal geen honger. We probeerden iet sake (rijstwijn) onze eetlust op te ekken. maar het hielp niets We werden zelfs niet dronken van de sake- We voel den ons zeer terneergeslagen- Sommige leden van de bemanning spraken over de pikadon, maar anderen meenden dat zo iels me; zou kunnen gebeuren Huid verkleurde Drie dagen later wendde de Gelukkige Draak de steven huiswaarts- Een ander lid van de bemanning, Tadasji Yamamoto vertelde,,Onze gezichten voelden gloeiend-heet aan en toen de huid een loodgrijze kleur begon aan te nemen, be grepen wij eindelijk dat er iets heel bij zonders was gebeurd. Wanneer wij be grepen hadden, hoe ziek wij waren zou den we de haven van Midway wel bin; nengelopen zijn, om ons door de Ame rikanen te laten behandelen. Maar we wisten het niet". Een ander. Masoeida. vertelde dat zun gezicht en handen begonnen te zweaen en te jeuken- ,.We hadden de as van ons lichaam gewassen, maar we vergaten we de hele tijd met de netten en touwen in aanraking kwamen, die natuurlijk ook met stofdeeltjes overdekt waren De jeuk werd bijna ondraaglijk en overal begon nen zich grote onregelmatige blaren op onze huid te vormen, die buitengew gevoelig waren". Op 14 Maart liep de Gelukkige Draak de thuishaven binnen en werden de in het ziekenhuis opgenomen. structiewerkplaats en Eleetrolas. die samenwerken onder de naam Handelmij Elascon-Leiden. Toepassing ervan is gunstig, wanneer men vier tot zes auto's wil bergen. Voor grotere aantallen auto's kan hetzelfde bouwsysteem, te vergelij ken met „prefabricated buildings", wor den toegepast. Het nationaal luchtvaartlaboratorium heeft, blijkens mededeling van de con structeurs, de „aërodynamische garage" beproefd cn een gunstige beoordeling over deze nieuwe Nederlandse construc tie gegeven. Radiotelescoop besteld voor Dwingelo Werkspoor begint deze zomer met plaatsing Nu overeenstemming is bereikt over de vestiging van een radiotelescoop .an zeer grote afmetingen in de gemeente Dwin gelo. heeft het bestuur van ie stichting Radiostraling van Zon en Melkweg bij de N.V. Werkspoor te Amsterdam een be stelling geplaatst voor de bouw van een radiotelescoop met een doorsnede van 25 De plannen voor de bouw zijn sinds 1946 ln samenwerking met Werkspoor In voorbereiding, zodat reeds deze zomer de bouw ter plaatse kan beginnen. In het voorjaar van 1955 zal de Installatie worden opgeleverd. De „Zonnespiegel" zal de grootste van het Europese vasteland worden. De radio telescoop wordt opgesteld in het -taats- bos ten Zuiden van het plaatsje Lhee, gemeente Dwingelo. Om de ontluistering van het landschap zoveel mogelijk te be perken is de bosrand gekozen. De kosten worden op f 700.000 geraamd. Het Vertoond van de Nederlandse Groothandel heeft bij de regering bezwa ren ingediend tegen het voorontwerp van een landbouwwet. omdat deze wet da minister van Landbouw alle middelen zou geven om op het terrein van de landbouw en voedselvoorziening vrijwel eigenmachtig in elk stadium van voort- brenging tot verbruik tot in bijzonder heden de markt te regelen Toch is het zo! Verzoek van weduwe (4) Het praalgraf dat voor Mausolos op verzoek tan zijn de weduwe werd opgericht, u zo'n luister en pracht, dat het g< werd tot de zeven klassieke wer algen gebruikt sterkte werden ge- stad Halicarnassus, de puinheuvel tan ekend het Mausoleum. De hoeveelheid mar- ner van het grafmonument was echter :6 groot, dat nog steeds een flinke irdl voor monuvoorraad bij de fundamenten bleef lig- gen. Deze kwam echter aan de beurt id te Halicarnas- toen Sultan Soleiman zich opmaakte om •Idslad van Carië, de Johannieters uit Klein-Azië te ver- Roedroen drijven en hel kasteel in staat van ver- ■den gebracht. Het de grote vierkante grafkamer werd opengebroken. Het verhaal gaal, dal de Johannieters zó getroffen tro- ren in de graf ka- ingett niet te hebben geduurd, t met forte hamerslagen werden platen aan stukken gebeukt, sarcophaag van koning Mausolos i nuil prachtige marmeren bitterend beeldhouwwerk. toeristen in de oudheid pviel, was de schijnheer ir van dit bijna 46 meter •nl. De kolossale trapimr- !e, geplaatst op de slanke en, scheen in de lucht rol in de 13de \g. moet dit pra iekse bouw- en i voortbestaan. w. dus 1600 r de bevolking der naburige dorpen ingelast is gelaten, is moeilijk te Ien, maar voor de bijkans volledige ruclie van de puinheuvel zorgde ui r getal de Jnhannieter Orde, nadat in 1402 Halicarnassus had beset en i sloperswerh wilder beker allhar spoor Vondsten bij het oude. lol ruïne ver vallen kasteel van de Johannieters te Bnedroen, hebben nog wat oude reliëf- platen, enkele heelden en wat architec tonische fragmenten aan het licht ge bracht, welke thans betvaard worden in het britse Museum te l.ondrn. Schamele overblijfselen van hel Mausoleum, het roemruchte grafmonument van de sa traap Mausolos. In verhand met de vragen, die ver schillende legers ons over de priem- getallen stelden, keren we morgen nog eens tol dal onderwerp terug. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5