Taak van het Protestantisme in België zo breed mogelijk E. A. Beverwijk met militaire eer begraven Woningbeleid van B. en W. is bestuurstaak Radiotherapeut kan zeer goede resultaten bereiken Nieuwbouw van ziekenhuis aan Hooigracht ingewijd FaBIKenBREEDEVELD AANNEMERS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG 25 MAART 1954 Gentse predikant sprak gisteravond voor wijkgemeente „Morskwartier" Kwestie van het processieverbod vraagt om positieve bezinning Het was niet de aanleiding, maar het aannemen door dr A. J. Bronkhorst, Hervormd predikant te Den Haag, van de benoeming tot hoogleraar aan de Protestantse theologische faculteit te Brussel en tot directeur van de Ned. sectie van het theologische centrum aldaar verleende aan de bijeen komst, gisteravond vanwege de wijkgemeente Morskwartier in het Mors- lokaal gehouden, toch een bijzondere zin. Met deze benoeming is de aan dacht in ons land voor het Protestantisme in België weer opgevlamd. En dat dit aandacht en medeleven nodig heeft, daarvan getuigde de belang wekkende causerie van ds C. A. F. van Stipriaan Luiscius, predikant bij de Evangelisch Hervormde Kerk te Gent. Hij sprak over het werk in Vlaanderen en Wallonië. Ds Van Stiipriaan besprak achtereen volgens de geestelijke structuur van het Belgische volk. de roeping en de taak van de Protestantse Kerk en de werk wijze van het Protestantisme. De inleider begon met verschillende positieve kenmerken van de Roomse Kerk in België te noemen, zoals de offer bereidheid, de plichtsgetrouwheid, de apostolische vreugde, de devotie en het retraitewerk. Ook noemde hij het feit van de open kerken midden in de gejaagd heid van de stad. Spr. bepleitte een positieve houding tegenover de dingen in de Roomse Kerk, die onze aandacht vragen. Als de Pro testantse Kerk by voorbeeld op het ge bied van het retraitewerk niet krachtig vormen weet te scheppen, zal hier zeker een werk blijven liggen. Tragiek Het punt, waarop Rome en de Refor matie uiteengaan, is de leer van de transsubstantiatie. Deze leer betekent in wezen, dat Christus wordt tot een ding, waarover de priester beschikken kan. Zo ontstaat de verwijdering tussen priester en leek. Spr. zag deze leer dan ook als de voedingsbron voor het clericalisme. Als een Kerk beschikt over Christus, moet zij principieel intolerant zijn. Wan neer het goddelijke in de macht van mensen komt, wil deze Kerk het te zeg gen hebben in allerlei verhoudingen. Deze leer is de tragiek van elk Rooms land. Strijd Ds Van Stipriaan stond vervolgens stil bij de strijd tussen de clericalen en de anti-clericalen. Het niet Rooms-Katho- lieke volksdeel probeert op alle moge lijke manieren zich te verdedigen tegen het R.K. gevaar. Het ziet het als zijn opdracht om de dwaasheid van het Chris telijke geloof, dat men dan in de R.K. Kerk geconcretiseerd acht. zoveel mo gelijk aan te tonen. Er is dan ook in deze kringen een belangrijke nihilistische stroming waar te nemen. Het clericalisme heeft een slaafse af hankelijkheid, een gebrek aan initiatief en een gemis aan persoonlijkheid in de hand gewerkt. Invloed De taak van de Protestantse Kerk moet zo breed mogelijk worden opgevat. Zij moet bij voorbeeld zijn het ontmoetings- vlak tussen het R. Katholicisme ener zijds en het humanisme in zijn beste vorm anderzijds. Wil men verder invloed uitoefenen op het gehele volksleven, dan is het nodig, de boodschap van de Reformatie vooral te laten doorklinken in de invloedrijke kringen, zoals bij onderwijzers en kun stenaars. Voor deze groeperingen worden al regelmatig voordrachten gehouden. In het vervolg van zijn voordracht ge waagde ds Van Stipriaan van de merk waardige groei van het Protestantisme in België. Enkele streken zijn sterk Pro- tertants beïnvloed. Spr. herinnerde aan ds De Jonge, die in 1874 het Silowerk begon, dat thans acht posten heeft. Op allerlei wijze is invloed verkregen, ook in het leger en op de scholen. Schaduwen De schaduwzijde van het Protestantis me wilde de spreker niet over het hoofd zien. Er is met veel offerbereidheid en geloofsoptimisme gewerkt, maar er had meer bereikt kunnen worden, als de werkers meer en grondiger gevormd wa ren geweest. Een tweede schaduw zag ds Van Sti priaan in 4e scheuringen. Het enthou siasme. waarmee een werk wordt begon nen, kan leiden tot een partijstrijd, die niet alleen over principiële punten gaat. Ten derde noemde de predikant een offerbereidheid, die afigekeerd is van de wereld. Veel is daardoor verloren gegaan. Er is ook veel ijver zonder overleg. Een van de dingen, waarmee men zioh tegenwoordig nauw bezig houdt, is de eenheid van de Kerk. In Gent zijn nu nog zes groepen, maar Zondag wordt de zevende geïnstitueerd „in de naam des Heren", aldus spr. De leus van ds Van Stipriaan is: „Sa menwerking is onbijbels, eenheid is bijbels". Gelukkig zijn er tekenen van ontluikende eenheid. Er is een fede ratie van Prot. Kerken en in Gent wordt om de twee maanden een ge meenschappelijke kerkeradenverga- dering gehouden. Processie Na de inleiding vond nog een bespre king plaats naar aanleiding van enige vragen. Op een vraag over de verstandhouding tussen Roomsen en Protestanten ant woordde ds Van Stipriaan. dat de situatie in België volslagen anders is dan in Italië of Spanje. In de dorpen kan de erstandhouding wat minder gunstig zijn an in de steden. Een andere vraag ging over de proces- .e (naar aanleiding van de toekomstige besprekingen in ons land inzake het processieverbod). Ds Van Stipriaan wil de op deze vraag een persoonlijk ant woord geven. Hij begreep, dat men in Nederland nu bepaalde gevaren ziet opdoemen. Hij waarschuwde echter voor een zich over geven aan protesten zonder meer, ook met het oog op de indruk, die deze pro testen op de buitenkerkelijke wereld zouden kunnen maken. Een opheffing van het verbod zou onze Kerk tot een positieve bezin ning moeten brengen, aldus spr. Het gaat er om, hoe wij dit geestelijk ver werken en hoe wij daartegenover een positief getuigenis stellen. De bood schap van de Reformatie is uiterst ac. tueel. En we moeten juist daarin on ze kracht zoeken. Dan krijgt ons pro test een andere richting dan de rich ting van het „we laten ons maar niet zonder meer wegdringen". Deze belangrijke avond stond onder leiding van de predikant van de wijk gemeente „Morskwartier", ds H J. var Achterberg. In zijn slotwoord drong hij er op aan. ootmoedig te zijn, de eigen zwakheden niet voorbij te zien en zioh te verdiepen in en te bezinnen op het wezenlijke van de reformatorische bood- zal op Donderdag 22 April in de Burcht te Leiden een con- orden gehouden van de Ned. ac cordeonisten-associatie, die een onderaf- Honderden vrienden en andere belang-iker. Eind vorig jaar volgde de aanstel- j deling is van de Confederation Inter- stellenden hebben gistermiddag op Rhijn-jling als adjudant-onderofficier. nationale des Accordeonisten. Er zijn hof de laatste eer bewe: Agenda voor Leiden Donderdag Foyer stadsgehoorzaal, half 8: afdeling Leiden Ned. Chr. Reisvereniging, feest viering 30-jarig bestaan. Leids Volkshuis. 8 uur: Leids Acad. Kunstcentrum, studen-ienduo F. K. Adriaanse (viool) en H. Hanrath (piano). Gulden Vlies, 8 uur; Expogé, jaarver gadering district Leiden. Zuiderkerk. 8 uur: V.U.-avond, spre kers mr J. Verdam en ds G. Toornvliet, V.U.-film. Leidse-Houtschool. 8 uur: dr P. v. d. Broek over het testen op school. Vrijdag Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor paedagogiek, de heer A. Sellenraad uit Enschede beantwoordt vragen van en Antonius-clubhuis, 8 uur: Bescherming Bevolking, dr Jac. W. Creyghton uil Heerlen over: Atoomexplosie en de zelf bescherming daartegen. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: kleuren- i geluidsfilm Maudheim-expeditie naai het Zuidpoolgebied. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, de heer C. L. Cudworth Cambridge over: East-Angli Holland. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond- Zaterdag Stadhuisplein, 11 uur: dispuut Exercen- do, opening concours van standwerkers, omstreeks 5 uur: prijsuitreiking. De Doelen, 3 uur: Chr. onderwijze: (Grote en Unie), dr J. W. van Hulst uit Amsterdam over: Kerk en jeugd achter het ijzeren gordijn. Zuiderkerk, 3 uur: Geref. Mannenkoor in Zuid-Holland, spreker ds Gilhuis Den Haag. Leids Volkshuis, 4 uur: Lajla, film strijd en leven in Lapland. Schouwburg, 8 uur: zangspelclub „Staal- wijk en omgeving", uitvoering Sprookjesmelodie (5-jarig bestaan). Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t. 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doeza- straat 31. tel. 21313. Accordeonconcours in Leiden Op Donderdag 22 April op Rhijn- ling als adjudant-onderollicier. nawonaie nes /uT«rucu»i!.»-v «.r i adjudant- De stoet werd voorafgegaan door vier I afdelingen: beginners, amateurs Li_ - TTT IV „n Kifuiu onderofficier E. A. Beverwijk, die vorige j tambours en hoornblazers en het week Vrijdag onverwacht op 47-jarigepeloton. Zestien adjudanten-onderoffi- leeftijd overleed. De begrafenis vond met|cier fungeerden als slippendragers. Een .litaire eer plaats. Adj.-onderofficier Beverwijk kwam in 1922 in militaire dienst bij het korps rij dende artillerie te Arnhem. Na de laatste wereldoorlog was hij verbonden aan de technische dienst voor het opruimen van munitie en aan het eerste munitie-uit- rukkingspark aan de Varkenmarkt. Voor het op 3 October 1927 tot staan brengen van een vierspan op hol geslagen paarden kreeg hij in 1928 de bronzen erepenning met loffelijk getuigschrift voor hulpbetoon. In 1946 kreeg hij de zilveren medaille voor 24 jaar trouwe dienst. Nadat hij in 1945 uit krijgsgevan genschap was teruggekeerd, werd hij be vorderd tot sergeant-majoor Leidse vereniging van postzegelverzamelaars Er was gisteravond veel belangstelling voor de vergadering in de Kleine Burcht, waar de Leidse vereniging van postzegel verzamelaars bijeen kwam. Voorzitter W. J. van Doorn drukte daarover zijn grote tevredenheid uit. Nadat de secretaris, de heer Minnema, verslag had uitgebracht van de vorige vergadering, werden twee nieuwe leden aangenomen. Bij het philaielistisch nieuws werd behpndeld ce komende uitgifte van twee nieuwe zegels van de Nederlandse An tillen in het oude Koningin Juliana-type, ter waarde van 7% en 22% cent. De hersengymnastiek had weer grote belangstelling plus het nog niet voorge komen resultaat, dat twee leden alle vra gen goed beantwoordden. Eveneens had de wedstrijd landenverzameling van Spanje, Italië. Portugal, Vaticaan of San Marino veel succes. Nadat de voorzitter nog eens de aan dacht had gevestigd op de ruilavond van 14 April van 8 tot 10 uur in de boven zaal van de Chemische School. Rapen burg 30. voor de jeugdafdeling elke eer ste Dinsdag van de maand in het V.C.F.- huis, Gerecht 10. werd de geanimeerde bijeenkomst gesloten. Velen bleven nog bijeen voor het ruilen van zegels. De volgende vergadering is vastgesteld op Woensdag 28 April. Leids kantongerecht Ontruimingseis in Rijnsburg ter sprake Bij monde van de kantonrechter-plaatsvervanger mr W. de Koning te Lei den, heeft het kantongerecht uitgesproken dat het zich niet kan inlaten met het woningbeleid van B. en W. van een gemeente. De zaak betrof een schippersknecht, die een leegstaande woning in Rijnsburg had gekocht met het doel die met vrouw en kinderen te betrekken. B. en W. sta ken echter een spaak in het wiel, door krachtens de woonruimtewet het perceel voor een andere woningbehoevende te vorderen. Toen dit endere gezin daar enige tijd had gewoond, zegde de schip persknecht-eigenaar de huur op en daag de de door het gemeentebestuur opge drongen huurder voor het kantongerecht en eiste ontruiming. Voor het kantongerecht voerde de schippersknecht aan, dat hij zijn eigen dom dringend voor eigeri gebruik nodig had. Zijn vrouw moest wegens haar ge zondheidstoestand aan de wal gaan wo nen, en aan boord zou ook te weinig ruimte voor de kinderen zijn. B. en W. hadden geweigerd hem een ander huis in Rijnsburg toe te wijzen, omdat geen ves tigingsvergunning was verleend. De huurder betoogde, dat voor hem geen andere woning beschikbaar was. In zijn uitspraak overwoog de kanton rechter, dat de door de schippersknecht beweerde moeilijkheden ook al beston den, toen de woning door de gemeente werd gevorderd. De eiser heeft geen ge wijzigde omstandigheden gesteld. Onder aanhaling van een arrest van de Hoge Raad, dat leert dat een rechter niet het woningbeleid ven een gemeentebestuur kan beoordelen, omdat dit beleid een specifieke bestuurstaak is, verklaarde mr De Koning de schippersknecht niet ont vankelijk. zodat diens ontruimingseis werd afgewezen. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Cornells A M, zn ve Boeke en W Overdijk; Dirk, zn van D de Graaf en J E Kool; Leonardus F, zn van A ter Wal en C E van der Linde; Ronald, zn van S Stokkel en M Hamerling; Mar- tinus C. zn van M C Schouten en H M van der Kwaak; Engelbertus S L, zn G W Boeters en W C J Langeveld; Ca- tharina E, dr van J Brouwer en C P la Lau; Willem, zn van S Schiebroek en van den Brink; Deliane, dr van R Jlein en G J C Loze. OVERLEDEN: R Karei, zn, 3 mnd.; M J Goddijn, wed. van Franse, 81 Jaar. GEHUWD: J van der Lucht en H Koe- lewijn; J Choufoer en J Boom; H Janzen c-n C Honsbeek. ongewapend detachement van vijftig sloot de stoet. De troepen stonden onder commando van eerste luitenant der in- fantrie H. P. van Gemert. Nadat de kist in het graf was neerge- aten, loste het vuurpeloton een salvo. )e eerste die sprak, was luit. Kraan, :ommandant van het eerste munitie- uitrustingspark. Hij schetste de heer Be verwijk als een trouw en oprecht mede werker, die een steun voor zijn supe rieuren, een vriend voor zijn collega's en een voorbeeld voor zijn ondergeschik- Woorden van gelijke strekking werden gesproken door de heer Lambermont, voorzitter van Oud 6 R.V.A., eerste luit. L. S. K. W. Hateboer, sergt-maj. W. J. Fukken, voorzitter van de onderoffi cierenvereniging „Ons Belang' derofficier Geelhoed namens de naaste medewerkers en door adj.-onderofficier Vleesch Dubois namens de afdeling M.I.R. van het directoraat materiaal landmacht. Ten besluite van de plechtigheid las de veldprediker van het garnizoen Leiden, kapitein T. D. van Soest, enkele verzen uit de brief van de apostel Paulus aan de Romeinen, waarover hij een korte medi tatie hield. Een zoon van de overledene dankte voor het in ruime mate onder vonden medeleven. beroeps. De heer L. Boellaard te Leiden, orga nisator voor Zuid-Holland, deelde ons het volgende mee. De winnaars van elke af deling zullen op 29 Mei in Amsterdam tegen elkaar uitkomen cn uit hen moet de kampioen voor Nederland komen. De twee candidaten, die de meeste punten behalen, zullen half Juli naar de we reldkampioenschappen gaan, die jaar lijks worden gehouden door de genoemde C.I.A., ddt jaar te Stuttgart. Naast het verplichte en het vrije num mer wordt de candidaten een prima- vista-proef afgenomen. Het verplichte werk voor de hoogste afdeling amateurs en de afdeling beroeps is de ouverture Europea van F. Cascard en M. Francy. De sluitingsdatum voor de inschrijving is Zaterdag 27 Maart. Tenslotte zij vermeld, dat 25 leerlingen van de heer Boellaard aan het concours deelnemen, van wie verscheidenen de muziekschool van de Mij voor Toonkunst, waar de heer Boellaard leraar is, be zoeken. Ouderavond Chr. school Middelstegracht Onder grote belangstelling is gisteren de ouderavond gehouden van de Ohr sdhool MidÖetotegracht. Na een 'kort ope ningswoord bepaalde het hoofd dei- school, de heer N. L. van Dalsen, ouders bij Mattheus 2669. Evenals Pe trus zijn Heiland verloodhende, zeggen ook wij vaak Hem niet te kennen. Wij schamen ons vaak bij die Jezus te horen Maar als wij, evenals Petrus, berouw to nen, zal Hij ons ook opdragen Zijn kudde te weiden. Hierna voerden de leerlingen van, de zesde klas twee aller aardigste toneelstukjes op. Zij wisten de aanwezigen te boeien door deze stukjes uit het schoolleven. W. van Beek vierde zilveren jubileum De heer W. van Beek, Roemer Via- scheratraat 2, vierde gisteren zijn zll- i jubileum bij het schildersbedrijf n Muiden en Zn., welk feit 's avonds feestelijk werd gevierd. De jubilaris •d toegesproken door de heren J. en van Muiden en de bedrijfsleider, de heer C. G. van der Berg. De sprekers :n het prima vakmanschap van de jubilaris, die voorts een goed collega is door zijn accuratesse door de klan ten graag wordt gezien. Nadat een en veloppe met Inhoud was uitgereikt, bleef nog enige tijd gezellig bijeen. Tweede avond over de kanker Op de tweede en laatste medische cursusavond over de kanker voerden prof. dr Holmer, gynaecoloog, ei Huurdeman, radiotherapeut, het woord. Het voordeel van een voorlichting leken over een ziekte als kanker, zc prof. Holmer, is dat een gewaarschuwd mens voor twee geldt. Een nadeel dat de leek over het algemeen geneigd is de genoemde verschijnselen te veel op zichzelf te gaan toepassen en zo een ingebeelde ziekte gaat lyden. Geen enkel verschijnsel wijst direct op kanker, maar de verschijnselen zijn voor de medicus alarmsignalen. Prof. Holmer sprak verder over de kanker aan de baarmoeder, over de verschillen de onderzoekingmethoden en hoe de medicus het ontstaan van kanker aa baarmoeder probeert te beperken. Dr Huurdeman sprak over verschil lende bestralingsmethoden, zoals de röntgenbestraling en de bestraling met radium en met radioactieve cobalt. In de Leidse kliniek beschikt men röntgenapparaten van 10.000400 000 volt. Hoe hoger het voltage is, des te ter is de dieptewerking van de stralen. De cobaltbom, die op de kliniek ook aanwezig is. heeft een capaciteit twee millioen volt. Met bestralingen moet men oppassen, dat de gezonde weefsels niet worden aangetast. Ten slotte liet spr. foto's zien va Vergadering van S. G. P. in Rehoboth De afdeling Leiden van de S.G.P. hield gisteravond in Rehoboth een open bare vergadering, waarin ds H. G. Abma, Hervormd predikant te Rotterdam-Delfs- 'naven, sprak Qver het onderwerp „Niet de staten, maar gij". De geschiedenis ver meldt, dat deze woorden eens werden gesproken door Filips II bij zijn vertrek Spanje tegen Willem van Oranje, die hem op aandrang van de staten ver zocht de Spaanse troepen uit de Neder landen terug te trekken. „Niet de staten begeren dit. maar gij". Spr. verklaarde, dat de S.G.P. de poli tiek ziet in het licht van de persoonlijke Godsvrucht. Wij hebben op het politieke :en roeping en een taak, aldus spr. Menige maatregel wijkt van Gods Woord af. Er is echter een dubbele verantwoor delijkheid nodig bij het voeren van op positie, als wij daartoe worden geroepen, n namelijk onszelf niet over het hoofd Het gaat er om, dat wij persoonlijk achter de beginselen van Gods Woord staan en dat wij in waarheid onder het beslag van dat Woord komen. We moe de grootte van de partij niet het voornaamste achten. De Here kan zo wel door velen als door weinigen ver lossen, aldus spr. Spr. stelde in zijn inleiding ook een vraag aangaande de persoonlijke Gods vrucht. Het gaat niet om de stem alleen. Ons gebed is nodig voor de goede zaak van Gods getuigenis, van Gods Woord an het heilig Evangelie. Aantal bedden tot 398 opgevoerd Vanmorgen om 11 uur vond door deken M. A. Jansen de inwijding plaats van de nieuwbouw van het Sint-Elisabcthziekenhuis aan de Hooigracht te Leiden. De nieuwbouw bevat in totaal zes-en-zeventig bedden, wanrdoor het aantal bedden tot 398 werd opgevoerd. Onder het nieuwe gedeelte bevindt zich een groot souterrain, dat men aanvanke lijk als rijwielstalling wilde gebruiken, maar nu toch een geheel andere bestem ming krijgt. Men vindt er onder meei een leskamer voor de zusters, een zit- eetkamer met keuken voor de werkmeis jes, een archief, een operatiekamer een Röntigenafdeling, alsmede een tele fooncentrale. Het belangrijkste op de begane grond zijn de drie grote poliklinieken, die in alle opzichten modern zyn ingericht. Voorts zijn hier een zusterkamer, een dokters kamer, een waohtvertrek en een wacht- hal. Tevens: de kantoren voor de opne ming, de administratie, een spreekkamer en een portiersloge. De nieuwbouw heeft ook een eigen In gang. naast het huis van rector Berne- feld. Door deze deur zullen in het ver volg alle bezoekers binnenkomen, ook de mensen, die by de administratie moeten zijn. De deur brengt de bezoeker ir le gang, aan het eind waarvan deur is, naar de tuin, waar een senloods is gebouiwd. Rechts in de gang is de dubbele toegangsdeur voor het zie kenhuis. Op Iedere verdieping van de nieuw bouw zijn drie grote kamers elk met zes even bedden en drie klassekamers (Advertentie). De GORDIJNEN in de NIEUWBOUW van hel ST. ELISABETH-ZIEKENHUIS werden geleverd door INRICHTING 172 - 174 179 WONING HAARLEMMERSTRAAT elk met 1 of 2 bedden. Bovendien op de verdiepingen: onderzoekkamer, zuster kamer. badkamer, spreekkamer, keuken, bijkeuken en spoelkeuken. Op de vierde verdieping zijn zeventien cellen voor de zusters gebouwd. Er zijn nog meer plannen voor de uit breiding van dit ziekenhuis. Zo is het de bedoeling, dat in de tuin van het pand Hooigracht 31 een laboratorium wordt gebouwd. Overdracht O.a. waren vanmorgen aanwezig de burgemeester van Leiden en zijn echtge note, wethouder S. Menken, zuster J. Elema, besturend zuster van het Diaco- nesserahuis, prof. dr A. J. M. Holmer namens het A.Z., hoogleraren van de Leidse universiteit, dr J. E. Zweers, di recteur van het districtsconsultatiebureau, dr A. in 't Veld. inspecteur Volksgezond- apparatuur en van enkele kankerpatiën ten voor en na de behandeling. Duidelijk kwam uit. dat de radiothorapeut. mits men tijdig wordt behandeld, zeer goede resultaten kan bereiken. Haags gerechtshol Mishandeling in roerig Bodegraven Een betrekkelijk kleine zaak trok gis teren voor het Haags gerechtshof de aan dacht. doordat de verdachte, een 59-ja- rige pluimveeslaohter. lid was van een familie, die deel uitmaakte van de be ruste gangsterbende. Hij had eeti jongen, die ..fuikendief" had geroepen, een klap gegeven en was hiervoor in eerste in stantie veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf- Vier maal was ver dachte reeds voor mishandeling veroor deeld. De procureur-generaal vond ae opgelegde straf te laag en requireerde een maand gevangenisstraf, waarvna veertien dagen voorwaardelyk. Arrest 7 April. Kappersconcours De afdeling Leiden van de vereniging van technische clubs in het kappersbe- drijf hield gisteravond in dc Harmonie een coucours in het herenkappen met de afdeling Den Haag Het werk stond op hoog peil en de jury. bestaande uit de heren L. van Tongeren te Leiden Bel- denbos te Den Haag en Weijmes te Rot terdam. had het lang niet gemakkelijk De prijswinaars zijn: 1. M. A. Tiunissen. Den Haag; 2. A. M. Bijk. Den Haag; 2 A- Smittenaar. Leiden; 4. W. de Graaf. Leiden. Afdeling Leiden N. R. V. In de jaarvergadering van de afdeling Leiden van de Ned. reisvereniging werd meegedeeld, dat in Leiden het 2000ste lid was ingeschreven De stijging werd toe geschreven aan de toegenomen reislust. Vooral de Rivièra was vorig jaar in trek. Het kapitaal van de afdeling was ge stegen tot f 1528. De heren H. de Koning, J. Voorbach en M. Blitz werden aLs be stuurslid herkozen Emile Timan ver toonde in deze vergadering enkele films. Jeugdparlement over vrije tijd van militair De voorzitter van het Leidse jeugdpar lement, de heer J. van Zonneveld, deed in de zitting van gisteravond in het stad huis enkele mededelingen. Zo kondigde hy aan, dat op Vrijdag 9 April te Leiden voor de eerste maal een Burgerdag wordt gehouden. De burgemeester hoopt de openingsplechtigheid te verrichten. De tweede mededeling was, dat in October van dit jaar een congres van de Zuid- hollandse jeugdparlcmenfen in Leiden zou worden gehouden. ..De militair en zijn vrije-tijdsbeste ding" was het onderwerp van de zitting van gisteren. Voorzitter Van Zonneveld leidde het in. Grondslag voor de discus sie was het rapport over dit onderwerp van de speciale commissie uit het jeugd parlement en het rapport van de Ned. jeugdgemeenschap. Nadat de diverse fracties hun gezichts punten hadden bekendgemaakt, resul teerde de discussie hierin, dat men be sloot contact op te nemen met militaire autoriteiten en bungerlijke instellingen om ten aanzien van de vrUe-tijdsbeste- ding een in het algemeen meer militaite houding te bevorderen. De heer J. J. Meel overleden Vanmorgen vroeg is zeer plotseling in het Acad, Ziekenhuis overleden de heer J. J. Meel, voorzitter van de Herv. man- nenvereniging op G. G., De Heere is onze Banier. De overledene die tot gis termiddag nog heeft gewerkt op het hoofdbureau van de P.T.T. te Den Haag, bereikte de leeftijd van 59 jaar. De be grafenis is bepaald Maandagmiddag om half één op Rhijnhof. WARMOND V.V.V.-avond Gisteravond werd in hotel De Zon door de VVV-afdeling voor de tweede maal een voorstelling gegeven van de kleurenfilm „Rendez-vous in Holland" en de film „Wind en Water". De waarnemend voor zitter, burgemeester Jhr mr L. von Fi- senne, zeide in zijn openingswoord, dat deze avond meer speciaal belegd was om ook de niet-direct belanghebbenden een inzicht te geven in doel en strekking van de VVV, hetgeen in de beide films goed tot uitdrukking komt. De zaal was be hoorlijk met publiek gevuld en de VW kas ongetwijfeld op een goed geslaagde propaganda-avond terugzien. RMSTELFLORR '54 Amstrdams RAl-gebouw werd paradijs van kleur Duizenden bloemen uit elk seizoen op 18.000 m2 bijeen (Van onze §-redacteur) Vandaag opent burgemeester d'Ailly van Amsterdam de Amstelflora '54 ontvangt tegelijk 500 Nederlandse burgemeesters met hun echtgenoten, om de bloemenschat, die op 18.000 m2 tuingrond in de R.A.I. gebouwen is samengebracht, te bewonderen. Voor f 3 millioen aan bloemen uit alle seizoenen is er bijeen. Een weelde! Alle tulpen bloeien, alle seringen staan cp uitkomen, er zijn een woud van 'cyclamen, van lelietjes van dalen, van azalea's, van anjers en tuinen vol orchideeën. En daaronder, als fraaiste, als nieuwste creatie der bloemisten: de Symbilium: een orchidee met 10 stengels en 200 bloemen! Het is één van de vele wonderen, die er in het Rai-gebouw te zien zijn. De voorzitter van de tentoonstelling, de heer beid, verscheidene dokters en specialis ten, mr ir J. Westra van gemeentewer ker., hoofden van gemeentelijke diensten, geestelijken uit de omgeving, apothekers cn afgevaardigden van ziekenfondsen. Na de inwijding dToeg ir J v. d. Laan de nieuwbouw over aan het bestuur v de congregatie. Rector F. A. M. v Bernefeld aanvaardde hierna het object heette de vele aanwezigen welkom. De burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. Kinschot noemde deze dag een heuglijk moment, zowel voor het St Elisabeth- ziekerihuis als voor de stad Leiden. Spr. merkte op, dat het gemeentebestuur niet alleen veel medewerking verleende bij de bouw, maar dat het in de toekomst ook de volle aandacht zal schenken de verbetering van de Hooigracht. Deker. M. A. Jansen, die hierna het woord voerde, noemde het thans tot stand gekomene het eindpunt na een ontwikkeling van 60 jaar. Velen spraken vervolgens nog hun gelukwensen uit Cebuto-avond over Oostenrijk Dat Oostenrijk ook in de komende zomer weer grote belangstelling zal genieten van de Nederlandse toeristen, bleek wel gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar een groot aantal reislustigen was komen kijken naar Cebuto-films en luisteren naar mevrouw Kloosterman, hoofd propaganda van de Oostenrijkse verkeerscentrale. Aan de hand van een groot aantal lichtbeelden vertelde mevrouw Kloos terman op boeiende wijze over het va- cantieland bij uitnemendheid: Oostenrijk Waarom trekt dit land toch altijd weer -eel vacantiegangers? ir was eens een schatrijke meneer t veel vrije tijd. Deze meneer ge bruikte deze tijd bij voorkeur voor bui tenlandse reizen. Maar niet één jaar sloeg hij Oostenrijk over. Toen men hem vroeg, waarom hij toch weer elk jaar naar Oostenrijk ging. antwoordde „Omdat al het moois, waarvan men wereld genieten kan. daar op zo'n klein stukje grond bij elkaar te vin den is". Als begin van de reis nam mevrouw Kloosterman haar gehoor mee naar Sankt Anton, waar ons Koninklijk gezin meer malen heeft vertoefd, Vervolgens ging de reis naar Innsbruck, waar in de Ma ria Theresiastrasse even werd gewinkeld De Tiroolse bevolking heeft een vro lijke. men zou haast zeggen een uitbun dige aard. Aan alles kan men dit mer ken. In haar muziek, in haar woning bouw en in haar klederdraohten. Het is het land van de romantiek. Van Tirol naar Salzburg, de stad van de Fcstspiele. Hier voelt geen bezoeker zich teleurgesteld Een rijkdom van cul tuur en Tiatuur. Met een bezoek aan We nen besloot mevrouw Kloosterman haar prettige causerie. Na de pauze werden enkele van de laatste films over Oostenrijk vertoond. LEIDERDORP Modern winkelpand Gistermorgen werd de zaak van de heer W. de Jong jr aan de Spanjaardslaan na een grondige verbouwing heropend. Ruim 15 jaar geleden begon de heer De Jong zijn melkhandel in het Zijlkwartier, waar toen nog maar een gering aantal huizen stond. De blik was echter gericht op de toekomst, die een grote uitbreiding van deze wijk van Leiderdorp bracht. Met deze uitbreiding hield het bedrijf van de heer De Jong gelijke tred. Daarvan legt ook deze verbouwing een getuigenis af. De firma De Geus te Alphen is er in ge slaagd. iets moois van de zaak te maken. Talrijke bloemstukken sieren de vertrek ken. Ook de burgemeester gaf van zijn belangstelling blijk. J. H. Kaufmann Sr. zei gisteravond tij dens de voorbezichtiging: „nooit was de Amstelflora met 18.000 m2 gróter". De eerste tentoonstelling werd In 1940 in de Apollohall gehouden en mat 3000 m2, die van 1948 in het RAI-gebouw toradht het tot 10.000 m2. Deze gaat daar nog vér bovenuit. Honderd vijftig Amsterdamse hoveniers hebben 2000 m3 grond, die zij van de gemeente leenden, binnengereden. Aan de voorkant hebben de kwekers daarin 10 000 tulpen geplant. Daarach ter staat, in een groot gazon, een borst beeld van H.M. de Koningin, omgeven door lelietjes-van-dalen. Langs een stroompje, dat door het gazon vloeit, staan alle voorjaarsbloemen, het stroom pje verdwijnt onder een kleine brug en daarachter verwijdt zich het gazon tot tuin met bloemen uit alle seizoenen. Tegen de acherzijde van de RAI-hall heeft men een rotswand opgetrokken, waarvan water néérstort. In die omge ving opent zich het bezienwaardig mira kel der duizend orohidieën! De rechter zijgebouwen tonen allerlei taferelen, waarin bloemen een rol spelen. Dansende ionteinen Een geheel ongekend schouwspel toont het linker zijgebouw. Want daar be speelt de Oost-Duitse refugé, Otto Prystawick. zijn dansende fonteinen. In rotswond van 70 meter breedte is bergmeer van 16 bij zes meter en daarin drijft een apparatuur van 12 bij 2 meter. Vijfduizend tweehonderd fontein- monden komen daarop uit en daaruit rijzen, bespeeld door 180 toetsen, hele cabhedralcn van water, watergeesten, waternymphen en watersluiers omhoog en zij voeren er baletten uit in een be lichting. die in kleurigheid alléén door de bloemen rondom overtroffen wordt. Een grootse tentoonstelling, getuigend »n een vakmanschap, waarop Nederland trots kan zijn. Oorlogsinvaliden in Noordwijk Van Maandag 3 Mei tot en met Don derdag 6 Mei zullen 50 Belgische. 12 Franse, cn 12 Nederlandse oorlogsinva liden de gast zijn van de stichting Moveo (..Meer ontspanning voor ernstige oor logsgewonden"). Het gezelschap zal te Noordwijk aan Zee logeren cn van daaruit uitstapjes door ons land maken Op 4 Mei brengt het gezelschap een bezoek aan Arnhem, waarbij een krans gelegd wordt bij het monument op de Grebbetoerg; de volgende dag staat een bezoek aan Amsterdam cn de Zaan streek op het programma, en Donderdag 6 Mei een bezoek aan Madurodam De World Veterans Federation biedt dan in hotel Wittebrug te Den Haag een af- scheidslunch aan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3