Spitafjickt SLOAN'S liniment* Het lijstje groeit NCGV-gymnasten zullen Jubo te Sonsbeek opluisteren Tweede vliegdekschip zou teveel kosten KING Zwitsaletten a DONDERDAG 25 MAART 1954 Bij spit, rheumatiek. spierpijn, jicht dringt de genezende warmte van SLOAN S LINIMENT diep door en geeft direct verlichting. In ons kli maat moet U altijd SLOAN'S in huis SLOAN'S doodt de pijn. TTET LIGT NIET AAN ONS, dat het eentonig dreigt te worden, maar AA het lystje van de onderwerpen, waarover de niet-confessionele par tijen het met zichzelf niet eens zijn, is gestadig groeiende. Het pynlyke van de situatie is, dat de heren' ons en eigenlijk alle Nederlanders ér gespitst op hebben gemaakt Ze hadden immers bij meer dan één gelegenheid aan de confessionele partijen een innerlijke verdeeld heid verweten. Dat hebt ge nu van die confessionele part ij formaties, zo hadden ze gezegd. Men wil partijformaties op grond van de levensovertuiging, maar wanneer zulke partijen er eenmaal zijn, is er verdeeldheid binnen de ge lederen. Hiertegenover zou de kracht van de niet-confessionele partijen schui len in de daar heersende eenheid. Maar och arme, wat komt daar in de practijk bitter weinig van terecht. En vandaar dan het lijstje van onder werpen waarover verschil van mening bestaat, welk lijstje over kracht gesproken een aanzienlijke groeikracht blijkt te vertonen. HERHALING VAN HET LIJSTJE kan nooit kwaad, ook al bogen we niet op volledigheid. Bij de P.v.d.A. zijn het de meningsverschillen over de defensie, variërend van ds Buskes tot Evert Vermeer, en over de radio, variërend van het V.A.R.A.-bestuur tot het standpunt van de door braak. En bij de vrienden van de V.V.D. zijn het de P.B.O. en al evenzeer de defensie. We zouden menen: beide nogal erg belangrijke opvoeding en sport. Op de laatstgehouden jaarvergadering werd hiertoe onderwerpen, een spil vormende van het regeringsbeleid in deze tijd. Wat de P.B.O. betreft, heeft voorzitter Oud van de V.V.D. het dezer dagen nog zonder meer moeten toegeven, dat men het daarover in zijn partij niet met zichzelf eens was. En wat de defensie aangaat: dat daar over verschil van mening bestaat binnen de V.V.D., is gisteren in de Eerste Kamer nog eens heel duidelijk aan de dag getreden. Drie leden van de V.V.D.-fractie steunen het beleid van minister Staf, het vierde lid, prof. Molenaar, heeft grondige bezwaren. Dit alles is misschien erg liberaal. Maar dat het van kracht getuigt, kunnen we, eerlijk gezegd, bepaald nog niet inzien. Oprichting van Chr. Centraal Bureau voor lichamelijke opvoeding en sport Het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, dat op tweede Pinksterdag met 6500 leden enkele sportdemonstraties zal geven op de JUBO, hoopt daardoor bij het Nederlandse volk (men verwacht er 200.000 mensen) begrip aan te kweken voor de waarde van de lichamelijke oefening. Het verbond tracht dit doel eveneens te bereiken door het concentreren van allerlei arbeid op het gebied van lich. opvoeding in een centraal bureau voor lichamelijke besloten en met de actie om het benodigde geld binnen te krijgen is reeds een bemoedigend begin gemaakt. De oefenvragen op (ie Jubo zullen wor den begeleid met vrolijke muziek, welke speciaal voor deze gelegenheid is samen gesteld- Een van de bestuursleden van het N.CG.V- zal daarna een korte toespraak houden voor de honderdduizenden Jubo- bezoekers om hen te wijzen op de grote vormende waande var. de lichamelijke opvoeding en de sport. Voor de medewer- Plannen in de maak Nieuwe dijk langs kust van Groningen Er zijn plannen in beraad om de land- aanwinningswerken in het Noorden Groningen voor het grootste gedeelte af te ronden en te beëindigen door de leg van een geheel nieuwe dijk. Deze dijk komt dan evenwijdig aan de reeds be staande en ongeveer een kilometer bui ten de kust, tussen de Louwerszee en eer punt ongeveer ten Noorden van Uithui- zermeeden. Dit vertelde Ir P. Stelling, hoofdinge nieur-directeur van de provinciale water staat in Groningen, tijdens een lezing te Groningen. De nieuwe dijk zou het voordeel heb ben dat de bestaande waterkeringen geen kostbare vernieuwingen behoeven te dergaan. Bovendien zou de veiligheid de kust aanzienlijk worden vergroot. De bestaande Groningse dijken zijn beter dan de Zeeuwse. Toch zou een ramp ook hier niet denkbeeldig zijn. Verhoging de dijken is ook noodzakelijk met het oog op het rijzen van de zeespiegel, terwijl het land regelmatig daalt. Huurverhoging wel voor verbeteringen Maar met voor onderhoud Of werkzaamheden, waarvoor burge meester en wethouders op grond van de woningwet een aanschrijving hadden uitgebracht, tot een huurverhoging kun nen leiden, is afhankelijk van de vraag of er verbeteringen in de zin van art. 10 van het besluit bijzondere huurprijzen 1954 tot stand zijn gekomen. Als verbe teringen worden beschouwd alle tech nische voorzieningen waardoor het woongerlef (bij woningen) of de ge bruikswaarde (by bedrijfsruimte) is ge stegen. Gedacht wordt bijv. aan het ver vangen van een tonnenprivaat door een watercloset of aan het brandvrij maken van trappenhuizen. Aldus minister Witte In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak (Comm.). Is er geen sprake van zo'n verbetering, b.v. omdat de aanschrijving onderhouds- voorzieningen betrof zoals vernieuwing van een dak. herstel van lekkages e.d., dan zal van huurverhoging geen sprake kunnen zijn, zo meent de minister. Een huurder, die meent het slacht offer te zijn geworden van onjuiste uit leg van de wet, door de verhuurder of de huuradviescommissie kan de wettelijk versohuldigde huurprijs laten vaststel len door de kantonrechter. Grootste ia ons land Standbeeld dT ir C. Lely kómt er Een standbeeld van dr ir C- Lely (1854 tot 1929). schepper van de Zuiderzee- droogleggmg. is financieel gewaarborgd en nadert zijn voMooling. Het zal 23 Sep tember a.s.. de dag waarop Lely voor honderd jaar te Amsterdam werd gebo ren. worden gehuldigd. Als de militaire instanties het plan goedkeuren, komt het beeld bij Den Oever, voor het begin van de Afsluitdijk, op Wleringen- Drt heeft mr K- Jansma. secretaris van het comité tot huldiging van dr ir C. Lely, vanmor gen aan de pers meegedeeld. „Garanties en giften tezamen", aldus de heer Jansnva .hebben het benodigde bedrag van f75000 al overschreden- Er zijn oa. giften van de Koningin en Prin ses Wilhelmtne binnengekomen- Dank zy het succes van de inzamelingsactie zal het standbeeld buiten bezwaar van de schatkist tot stand kunnen komen. Ook een straatcollecte, aangeboden door de Delfse studenten, is overbodig geworden Het standbeeld, werk van dc Haarlem se beeldhouwer Mari Andrieasen. is vier meter hoog en zal op een twee meter hoge granieten sokkei worden geplaatst. Het wordt het grootste standbeeld in ons land- Arrestatie ia Amsterdam Richtingaanwijzers met opzet vernield Op het politiebureau aan het Leidse- plein te Amsterdam is een man ingeslo ten. die ervan wordt verdacht van eer auto een 'richtingaanwijzer te hebben af gebroken. Getuigen zouden de man daar mee bezig hebben gezien. Aangezien de laatste tijd wel meer van auto's in de om geving van het Leidseplein richtingaan wijzers zijn vernield, wordt verband ge zocht tussen deze beschadigingen. B Meer dan 100 millioen Overgang van reserve-marechaussee naar de Nat. Reserve wordt overwogen TN DE MIDDAGZITTING van de Eerste Kamer beantwoordde minister Staf gisteren de heer Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.), die tevoren nog eens was teruggekomen op zijn suggestie om bij onachtzaamheid by vliegtuigongelukken althans een deel van de schade op de betrokkenen te verhalen. Ook had dit Kamerlid aangedrongen op het betrachten van zuinigheid t.a.v. jeugddagen. De bewindsman antwoordde, dat t.a.v. de jeugddagen reeds de grootste zuinigheid wordt betracht. In de vernieuwing van de vliegtuigen x>r de luchtverdediging is voorzien door een extra budget van 100 millioen Ten aanzien van de opmerkingen van de heer Gerretson (C.H.). zei de minister, dat deze kennelijk naar misverstanden zoekt „Er is geen communiqué uitge geven van Belgische zijde over Neder landse troepen in de Noordelijke sector", aldus spr. Overigens is het misverstand ontstaan, doordat men verward heeft de Noordelijke sector en de Noordelijk, sector van Centraal Europa. „Voor het overige: „Er is niets toesloten, er is vastgelegd". Spr. betreurde de ontwikkeling bij de reserve marechaussee in het Noorden, maar er zijn grove fouten gemaakt. In de lijn ligt een overgang van de reserve- yiyqehaussee naar de Nationale Reserve. Spr. had vertrouwen in een redelijke voorziening van kader van land- en luchtmacht in de toekomst. Ten aanzien van Amerikaanse ma- teriaalleveranties ontkende hij te opti mistisch te zijn geweest. Hij had precies gezegd wat verantwoord was en wat in deze Kamer kan worden gezegd. De staatssecretaris van Marine, vice- admiraal Moorman, kon niet ontkennen dat er wel eens enige vertraging in de uitvoering van het vlootplan is. Garan deren dat alles op tijd klaar kan zijn, kan hij niet. maar over het algemeen be treft de achterstand maar kleine inciden tele gevallen. Het argument van de heer Vixse- boxse (C.H) dat. als de Karei Doorman in reparatie is, er geen mogelijkheid is voor training van het vliegend perso neel gaat niet op. want die mogelijkheid is er altijd in internationaal verband. Geen tweede vlieg dekschip Uitbreiding van het vlootplan met een nieuw vliegdekschip zou de consequen tie van een extra uitgave van 100 mil lioen gulden met zich brengen. Daarin zijn bewapening en radar nog niet eens verdisconteerd, om van de vliegtuigen nog maar niet te spreken. Een dergelijke uitgave kan men zich in het kader van het vlootplan niet per mitteren. Dat de vuurleiding van de beide nieu we kruisers nog niet is aangebracht, ligt volkomen in de plannen. Als bij de be handeling van de begroting van 1955 de vuurleidingsapparatuur nog niet zou zijn ingebouwd zou er reden zijn voor cri- tiek. nu echter niet. Voor de „De Ruyter" zal de vuurlei ding gemonteerd zijn op 1 Januari 1955 en voor de Zeven Provinciën op 1 Maart 1955. uit de tegenwaarde-fondsen. De begroting werd hierna z.h.s. aan genomen. onder aantekening dat de CJP.N.-fractie geacht wordt tegen te hebben gestemd. Tevens werd (even eens met de CPN. tegen» goedgekeurd het wetsontwerp tot goedkeuring van het Protocol -van Parijs van 28 Augus tus 1952 nopens de rechtspositie van in ternationale hoofdkwartieren, ingesteld kere aan deze oefening betekent deze demonstratie een daadwerkelijk offer, dat zij overigens gaarne brengen om de goede zaak van de lichamelijke opvoeding onder de aandacht van een groot publiek te brengen- Zij beta>len allen hun eigen reis- en verblijfkosten, wat voor de mees ten hunner een aanzienlijk financieel Offeren is hun trouwens niet vreemd, want zij brachten de laatste maanden reeds een bedrag van ruim f 10-000 bijeen om te komen tot een eigen centraal bu- In de kringen van het N-C.G.V., aldus deelde de heer J. C. van Asch, voorzit ter van de Bonds Technische Commissie mede. met wie wij een gesprek hadden- wil men trachten te komen tot een Cen traal Bureau voor de Chr. Lichamelijke opvoeding en sport, waar coördinerende arbeid kan worden verricht, activiteiten kunnen worden gestimuleerd en samen werking met andere, sportorganisaties ter hand kan worden genomen- Sport heeft als vormingsmiddel grote waarde en kan- daarom ndet neutraaiï zijn Daaruit vloeit dan ok de noodzaak van eigen Chnsrtelij'ke sportorganisaties voort opdat onze jongelui niet langer naar neu trale verenigingen behoeven te gaan. ais zij willen zwemmen, hockeyen, enz. Be zinning en leiding zijn hierbij in de eerste plaats dringend! nodig. Een goed ingericht centraal bureau, vanwaar de propaganda worden gevoerd en waarvan eer. stimulerende invloed kan uitgaan, is daarom een noodzakelijk iets. uit hoofde van het Noordatlantisch ver drag. De Kamer zette hierna de beraadsla- gineen over de begroting van Maatschap pelijk werk voort. We komen daarop na der terug bij het antwoord van de mi- Voor fl.J.C. geen hulp van arbeidsbureaux Minister is er echter in beginsel niet tegen Aan het verzoek van de AJC om me dewerking van de gewestelijke arbeids bureaux voor weekend-conferenties kan niet worden voldaan, omdat bij de mi bureaux de gevraagde mogelijkheden niet aanwezig zijn. Minister Suurhoff zegt dit in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Stapel kamp (AR). De plaatsvervangend directeur-gene raal van het Rijksarbeidsbureau had aar een aantal hoofdinspecteurs-directeuren van districtsarbeidsbureaux een brief ge stuurd over deze kwestie. Daarin werd niet alleen gevraagd de gebouwen der gewestelijke arbeidsbureaux beschikbaar te stellen, maar ook de cantine Voorts werd aan de hierbij betrokken ambtenaren gevraagd, belangeloos te werken door het houden van inlei dingen. Op de weekendcursussen zouden onderwerpen als Plezier in het Werk Arbeidsbemiddeling worden behandeld. Aangezien minister Suurhoff het groot belang acht dat de belangstelling van jeugdige werknemers voor deze on derwerpen wordt gewekt, werd onder zocht welke mogelijkheden de geweste lijke arbeidsbureaux boden om mee t< werken, eventueel ook voor andere jeugdorganisaties. Inmiddels is gebleken, dat deze mogelijkheden niet aanwezig Bij het vragen van medewerking van ambtenaren werd volledige vrijwillig heid vooropgesteld. Ook was het niet de bedoeling, dat mogelijke kosten v< rekening van het Rijk zouden komen. Vragen over export van kaas naar Rusland Het Tweede-Kamerlid Cornelissen (WD) heeft schriftelijk aan minister Mansholt gevraagd of het waar is. dat twee millioen kg. kaas naar Rusland zal worden uitgevoerd tegen de prijs van 2.10 voor de Goudse en 1.90 voor de Edammerkaas. De heer Cornelissen vraagt of de mi nister het juist acht dat het In- en Ver koopbureau voor Zuivel deze uitvoer zelf ter hand heeft genomen, terwijl de kaas export door overheidsmaatregelen reeds an banden is gelegd dat hij niet lonend is. Rapport over sociale positie van de burgemeesters Minister Beel heeft aan de Eerste en Tweede Kamer ter vertrouwelijke ken nisneming de samenvatting toegezonden het onderzoek dat prof. dr P. J. Bou- man heeft ingesteld naar de sociale posi- an de burgemeesters. Dienaresse van de kunst. Het laatste applaus heeft geklonken Nu mag ook dc zanger, de toneelspeler voor het eerst eens even aan „ontspanning" denken. Ontspanning dat betekent in dc eerste plaats KING-pcpcrmunt. KING voor zijn vermoeide keel, KING om hem over die kleine inzinking van na de voorstelling heen te helpen. Ha is ver- heugend, welk een weldadige en stimule rende werking er van die natuurzuivere KING-pcpcrmunt uitgaat. In KING is dc Natuur zelfs dienaresse van de Kunst geworden PEPERMUNT het beste degelijkse middel ter opwekking e Dokkum krijgt 'n koe voor het onderwijs Dokkum krijgt de primeur van een nieuw staaltje van onderwijs vernieuwing. Het bestuur ran dc Christelijke scholen voor Biv.O. is n-L van plan een koe te kopen, waarmee de minder begaajde jon gens melken kunnen leren. Het schoolbestuur is'overtuigd, dat dergelijke jongens vroeg mel ken moeten leren, dan kunnen zij gemakkelijker werk krijgen. Daar om krijgt de Prinses Beatrixschool een koe, voor f 1000- Een weiland naast de school zal men trachten in gebruik te krijgen en er moet natuurlijk ook een stat gebouwd worden. Geen radiozegels geplakt weer 25 boete geëist Voor de Leeuwarder rechtbank is gis teren bevestigiging geëist van het vonnis van de kantonrechter, waarbij de 43- jarige dagbladi-inspecteur G. J. uit Gou- tum tot f25 boete werd veroordeeld om dat hij had geweigerd voldoende zegels te plakken op de hem uitgereikte redio- vergunning. Verdachte had zijn weige ring gegrond op de slechte ontvangst van de Regionale Omroep Noora De uitspraak volgt later. Van het erf van School en Kerk Beroepingswetk Geref. Kerken roepen: te De Glind (U.) bij accl., H. J. Oldemans te Beekbergen: te Dwin- geloo, cand. G. Hengeveld te Aalten. Oud-Geref. Gemeenten Tweetal: te St. Philipsland T. de Jong Kralingscheveer en M. A. Mieras ti Krimpen a.d. IJssel. Geref. Keiken Tweeling Hengeveld kreeg beroepen tegelijk De gebroeders G. en J. Hengeveld uit Aalten slaagden enige weken geleden ge>lijk voor het candidaatsexamen theo logie aan de Vrije Universiteit. Vorige -ek slaagden de tweeling voor de clas- Zutphen der Geref. Kerken voor préparatoir examen. Tegelijk werden beroepbaar gesteld. Gistermiddag ont vingen ze beiden hun eerste beroep. Eerst «wam een afvaardiging uit Dwingeloo tan cand. G. Hengeveld mededelen, dat hij beroepen was. Kort daarop kwam deputatie uit Oldemarkt vertellen, dat cand. J. Hengeveld van de kerk daar et beroep had ontvangen. Morgenlandzending ver gadert te Utrecht De Stich-tirag Morgenland-zending houdt aar jaarvergadering op Woensdag 31 Maart om half drie in De Woonstede, achter St. Pieter 11 te Utrecht. Evenals vorig jaar zal dr P Berron- te Straats burg. zendinigsdi rector van de Action Chrétienne en Oriënt, spreken over huidige situatie in het Nabije Oosten het zendingswerk in Syrië en Mesopo tamia- Ds J. A. Verhoog (Vlagt- wedde) overleden In Vlagtwedde is in de ouderdom va jaar overleden ds J. A. Verhoog, emi ritus predikant van de Geref. Kerk va Klazienaveen en hulpprediker te Vlagt wedde. Hij is predikant geweest Reeuwijk—Sluipwijk (1916—1919). Wil lemstad (tot 1923) en Klazienaveen, tot Ds Verhoog werd vooral bekend door zijn werk voor de Groen van Prin- sterervereniging, die aan arbeiders eer woning met een stuk grond, eerst in ma tige huur en later in bezit geeft ter uit oefening van land- en tuinbouw. Hi werd deswege benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Tweemaal afscheid bij Chr. Drogistenbond W. P. Hollebrandts wordt secre taris Prodeha (Van onze sociale redacteur) De heer W, P. Hollebrands, secreta is va«n het bureau van de Christelijke Middenstand, die zoals we reeds der meldden tegen 1 Mei a s. op zijn verzoek eervol ontslag uit deze functie heeft verkregen, heeft het secretariaat aanvaard van de Prodeha, de Prot Christelijke Bond van Detailhandelaren Luxe- en Huishoudelijke artikelen. Dit feit werd gisteren bekend in de te Utrecht gehouden 26e jaarvergadering de Ned. Christelijke Drogistenbond. De voorzitter van deze organisatie, de heer W. H. Neefjes, die tevens secreta ris is van het hoofdbestuur van de Chris telijke Middenstandsbond, richtte v/arm< woorden van dank tot de heer Holle brands. De heer Hollebrands had in deze ver gadering een uitvoerige, critische en in structieve behandeling gegeven van d< middenstandsnota. De vergadering had nog een afscheid nemen, zij het niet definitief. De heer A. de Jager (Utrecht, die in '28 tot de oprichters en eerste hoofd bestuursleden wtas, legde deze functie De heer Neefjes dankte hem vooi zijn vele arbeid. De heer A. C. van Drirramelen (Deven ter) zal het secretariaat overnemen. I holpen promptl Het lied der aethergolven VRIJDAG 26 MAART 10.40 Dubbelkwart. 10.55 V< 11.30 Orgel en zang AVRO: 12.00 Musette- 12.33 1.15 Meded. 1.20 Li. vrouw 2 20 Hobo 3.10 Viool en piano 3.30 Dai 4.00 Gram. 4.30 Muzikale jeugd 5.40 Orgelspel 6.00 N progr. 6.45 „De haverkist", .48 Gram. 1.00 Nlei muz. 2.00 V. plano 2.50 Boi 36. HOOFDSTUK IX De auto voerde mij China uit naar een stad, die zó uit Europa of Amerika kon zijn overge plant, op de ricksnaw-koelies en de Chinezen op StWolkenkrabbers en stenen gebouwen in renais sancestijl keken uit op Europese oorlogsschepen en passagiersboten, die met de jonken op het modderig gele water van de Wangpoo dreven. De auto stopte voor de deur van een eerste klas hotel, waar een portier in livrei mijn kof fer overnam. Het gezicht van mijn landgenoten, die aan tafeltjes in de hal zaten, van dc rust en orde die er heersten, gaf mij een veilig, ver trouwd gevoel. Alles, wat ik beleefd had. kwam mij een droom voor. Terwijl ik mij naar de receptie-toonbank begaf, kon ik mij niet voor stellen, dat ik de man was, die zich uit de pa trijspoort van een schip wierp om aan de dood te ontsnappen, of de man die, zoals meneer Wu het uitdrukte, als een verdronken rat uit de wateren van de Wangpoo was opgevist. De klerk achter de toonbank overhandigde mij een in- schrijvingskaart, net als in de goede hotels bij ons. „Kunt ge mij ook zeggen", vroeg ik hem, „waar ik een zee-officier, commandant Driscoll, kan vinden?" Na al. wat ik beleefd had, scheen zijn bedaar de antwoord met te geloven. „Ja zeker, meneer Commandant Driscoll lo geert hier kamer 507. Wenst u hem te spre ken, meneer?" Hij stak de hand uit naar de telefoon. „Mag ik uw naam weten?" ..Zeg maar Lee", antwoordde ik. „K. C. Lee. en laat mijn koffer naar mijn kamer brengen." Ik hoorde hem telefoneren. Een Chinese jon gen in keurige piccolo-uniform boog voor mij en wees op een lift. Voor ik mij nog hersteld had de vreemde gewaarwording, weer in mijn voor de deur van Driscoll's kamer. Ik klopte en de deur ging open. De deur ging open en scheen mij weer tot mijn eigen volk toe te laten, want daar stond Jim Driscoll, fors en zwaar, mij op de drempel aan te staren en over zijn schouder zag ik May Dris coll, zijn vrouw. Het scheen mij heel, heel lang geleden, dat ik die mensen gezien had. „Hoe kom jij hier?", vroeg Jim Driscoll. „En wat wil je?" Zijn houding was noch vriendelijk noch aan- DE JACHT NAAR HET marine-document i eerste Wereldoorl aangehouden man doet er het zwijgen toe. eigen wereld te zijn teruggekeerd, stonden wij moedigend. Hij beschouwde mij niet meer als vriend of landgenoot, maar als ongewenste vreemdeling. „Jim", zei ik, „ik moet je spreken. Het is heel belangrijk, anders zou ik niet gekomen zijn." Driscoll wendde zich tot zijn vrouw. „Ga jij liever zolang in de slaapkamer, May, en doe de deur dicht." Ik hoorde May lachen. „Maar Jim, het is im mers Casey. Hallo, Casey, ouwe jongen! Mag ik niet met Casey praten, Jim?" „Nee", zei Jim Driscoll. „Je hebt gehoord wat ik zei, May. Ga in de andere kamer en doe de deur dicht." En Jim Driscoll en ik stonden tegenover el kaar in een hotelkamer, gemeubeld in de sma keloze stijl van alle hotelkamers. Ik probeerde mijn kalmte te bewaren. „Ik moet je iets zeggen. Ben jij bij de Marine-In lichtingendienst? Hij knikte kortaf. „In orde", vervolgde ik. „Een Chinees vroeg mij, jou een boodschap oVer te brengen. Zijn naam was Ma. Hij werd vermoord op de „Imoto Maru". Terwijl ik sprak, liep Driscoll voor mij op en neer; een gewoonte, die hij vermoedelijk aan boord had aangeleerd. Maar op het horen van de naam Ma bleef hij ineens stokstijf staan. Hij bleef staan, draaide zich om en fronste het voor hoofd. „Ma", zei hij, alsof ik er niet bij was. ..Dat is de bediende van de oude Karaloff!" Hij balde de vuisten, ontspande ze en trad een schre de op mij toe. „Hoe kom je hieraan?", vroeg hij. „Meen je het in ernst?" „Jawel. Ik vertel je de nuchtere waarheid. Ik kan het weten, omdat die Ma in mijn hut op de „Imoto Maru" vermoord is." Jim Driscoll snoof minachtend. „De nuchtere I waarheid! Die heb je in lang niet verteld. Hoe kwam je op de „Imoto Maru"? De vorige keer dat ik je zag, was je dronken in Tokio Hoe kwam je aan boord van dat schip?" Het kostte me moeite niet te vergeten, dat ik met inlichtingen kwam die gewichtiger waren dan mijn eigen gevoelens, want Driscoll's hou ding was niet aanmoedigend en ik ben niet ge duldig van aard. „Jim", zei ik, ,,ik hoor dit alles van je aan, omdat deze kwestie misschien belangrijker is dan jij of ik. Herinner jij je wat ik in dat hotel allemaal beweerd heb? Nu. iemand heeft mij gehoord. Een zekere Moto." „Zit de zaak zo? En hoe zag die Moto eruit?" „Hoe zien alle Japanners eruit?", vroeg ik. uws 8.05 Boekbespr. 8... ïelux 8.40 „Hedendaagse arb< i", caus. VARA: 9.00 V. d. 11.15—12.00 Gram. Hilversum II 298 m. KRO 7.00 Nieuws Gram. 7.15 Gym 7.30 Gram 7.45 Morgei bed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 00 V. d. vr 9.30 Schoolradio 10.00 Chansons 10.15 Gi 11.00 V. d. zie 12.00 Angelus 12.03 Me- 1.40 Lichte ropole ork. 12.30 Land- 2.33 Franse chansons 12.55 Zonne wijzer 00 Nieuws 1.20 Piano, orgel zang 1 45 V. d. 6.52 Rep. 7.00 Nleui schoolblbllotheker 6 40 Vragenbeant 7.10 Regerlngsui 11.15—12.00 Gra 2.00 Nieuws 2.10 Filmprogr. 3 00 V. d. scho- 4.00 Hoorsp. 4.30 Idem 4 40 Concert 5.40 d. kind. 6.55 Weerber. 7.00 iz. 8.00 Ge- progr. 10.00 10.45 Ge overz. 12.00—12.03 Nieuws 500 en 247 m. 1200 „Mrs vs 8.24 Sport 8,30 e muz. 9.15 Dlscussi Nieuws 11.15 Act. c 12.05 Voordr. 12.20 Lie) Nieuws 1.15 Gram. 4.30 5.10 Lichte telspcl 2.00 Schoolradio 3.30 ort 4.55 Gram. 5.00 Nleiuws 6.00 Gram. 6.10 Caus. 6.25 d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 ooi en plano 7. "ram. 10.55 Ni< BBC ultz. vo. >or Nederland 10.00—10.30 N.M. noe de weekbladen het zien. films, (op 224 m.l. TELEVISIE-PROGRAMMA 8.30 Re- Prof. dr R. H. Woltjer (50 j. doctor) gehuldigd In intieme kring is prof. dr R. H. Woltjer. hoogleraar in het Grieks, Latijn en oude geschiedenis aan de Vrije Uni- j versiteit. gisteravond gehuldigd vanwege zijn gouden doctorschap. Vijftig jaar ge leden promoveerde hij bij zijn vader, wijlen prof. dr J. Woltjer. tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Hem werd een maaltijd aangeboden door de senaat van de V.U. Behalve de rector magnificus prof. dr J. F. Koksma, heeft ook een oud-leerling, thans collega van prof. Woltjer. prof. dr A. Sizoo, het woord gevoerd. In September a.s. zal de 75-jarige hoog leraar gehuldigd worden, omdat hij dan een halve eeuw hoogleraar is aan de Vrije Universiteit. Roomse overgangen in de Ver. Staten Volgens de Christian Herald blijkt uit een statistiek, dat in de afgelopen tien jaar in de Ver. Staten ruim 4 000.000 Roomsen protestant geworden zijn. Het tijdschrift voegt hieraan toe, dat volgens de R.K. Kerk in die periode ruim 1.000.000 protestanten tot het R. katholicisme bekeerd zijn. In vogelvlucht Vijf-en-veertig Duitse studenten zuilen van 26 t/m 28 April de gasten zijn van de Ver- De Amsterdamsche Haven- Van 2024 April wordt op de Volkshogeschool Drakenburg te Baarn i een bespreking gehouden over het gees telijk lied. Sprekers zijn de cantor-orga nist A- C. Schuurman, lector te Utrecht, het lied in de Herv. Kerk zal handelen, ds L- Hoorweg jr Geref. pred. I te Haarlem en dr J. Pollmandie het R.K- geestelijk lied bespreekt, PROMOTIES LEIDEN. 25 Maart. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op i proefschrift getiteld „Theory of the Ra diation from Oriented Nuclei", de heer J. A. M. Cox, geboren te Heerlen en thans wonende te Hilversum. De promo tie geschiedde cum laude. DELFT. 24 Maart. Gepromoveerd tot logische eiger Kiel, lappen r de Rheo- irift; Bedrijfsgeneeskundige aspecten rw Breukelaar. Amsterdar ifrvereum. NIJMEGEN. 34 Maart. Geslas cand. (Advertentie) Will U mei roken ophouden! Vraagt NO SMOKE bij Uw apotheek of drogist. Per flacon 1.55 Ttem PERIODIEKE PIJNEN: NCRV: 8.15 J< ■as van een llcfdi ilm 9.05 „De were lire. 9.35—9.45 Dagsluiting. .Levend Porcelei Puzzle ook eens met ons mee Woordverandering O O L Door viermaal één letter te vervangen door een andere, waarbij steeds goede Ned. woorden ont staan, verkrijgen wij iff E E S deze woordverandering. Oplossing vorige puzzle: 1—2 kroon. 3 nopen. 3—4 neger. 45 rauw. 5—6 woei. 6—7 Ier. 7—8 rem. 8—9 mi. 9—10 lik. KOPERWIEK. K.N.A.C. richt zich tot minister Meer toezicht nodig op achterlichten De KNAC is er van overtuigd dat de achterverlichting van niet gemotoriseer de voertuigen vrijwel nimmer voldoet le eis van twee honderd meter goede zichtbaarheid bij helder weer. Daarom heeft zij nu aan minister Alge- gevraagd te bevorderen dat de bestaan de voorschriften voor de adhterverlich- ting met kracht worden gehandhaafd. De KNAC vraagt voorts te overwegen n bepaalde groepen voertuigen voor te schrijven dat ze moeten zijn voorzien van L-vormige stroken reflecterend materiaal. Ten, slotte verzoekt de KNAC te bevorde- dat vrachtauto's aan de achterzijde witte markering voeren. Expositie in Delft over energie uit windkracht Binnen de Organisatie voor Economi sche Samenwerking is een internationale werkgroep gevormd voor het winnen energie uit windkracht. Nederland, name de organisatie voor Toege- past-Natuurwetenschappelijk Onderzoek, vervult van deze werkgroep het voorzit terschap. In de entreéhal van het gebouw Julianalaan 134 van de Technische Hoge school te Delft is een maquette opgesteld. ren indruk geeft van verschillende methoden voor het nuttig gebruiken van de energie, die met behulp van moderne windmotoren kan worden gewonnen. De tentoonstelling blijft enkele weken gra tis te bezichtigen. Een kwart van het mensdom is slecht behuisd Een half milliard personen op deze aarde is onvoldoende gehuisvest, een vierde van het gehele mensdom. De eerstvolgende internationale arbeidscon- ferentie te Genève, welke 2 Juni a.s. be gint. zal zich met dit probleem bezig houden. Mr Van der Goes voor de radio Zaterdag a.s. van 14.50 tot 15.00 uur zal >or de radio een vraaggesprek worden uitgezonden met mr Van der Goes van Naters over diens voorstel voor een re geling van de Saarkwestie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2