Jlieuiuc $>ièsrf)c (iTtmraiif Rode agenten vluchtten met een monster atoomas Karachi groeit uit zijn krachten W.-Duits amendement door Hoge Commissie afgekeurd een Rechtse Israëlieten eisen een frontoorlog Chauffeur De Baat tot jaar veroordeeld Officieel gedeelte van Prins Bernhards reis ten einde Wist U DONDERDAG 25 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN- 6.40 per kwartaal: 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (By contract belangryke korting). Vier en dertigste jaargang No 9999 Directie: r. DLEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chei-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stant»asttcu t« ghrblrom «in bert (n f<gfjenspotf WATERSTOFBOM-SPIONNAGE IN JAPAN President Eisenhower: „Er moet iets zijn gebeurd..." COMMUNISTISCHE agenten hebben zich in Japan in het bezit gesteld van een hoeveelheid radio-actieve as, ciie het Japanse vissersvaar tuig „Fikoerioe Maroe" bedekte, toen het een Japanse haven binnenvoer. De as is door de geheime agenten onmiddellijk naar „een communistisch land" gebracht. Volgens deskundigen kan een monster van deze as aan wijzingen geven omtrent de aard van de proef, waarvan de as afkomstig is. Vast staat, dat niet geïdentificeerde personen geld hebben geboden voor de kleding, die enige van de door radio-actieve as getroffen vissers! hadden gedragen. Deze opzienbarende verklaring deed de Japanse! minister van Buitenlandse Zaken, Okazaki, gisteren in het parlement. Tezelfdertijd werkte de Japanse politie j radio-activiteit besmet. In Honoloeloe onder hoogspanning aan de opsporing van ligt de Amerikaanse tanker Patapsco in de agenten. De „tip" van de spionnage j quarantaine. Geen der 92 opvarenden zou was in het begin van de week uit bc- er ernstig aan toe zijn. trouwbare bron verkregen. (Men zie ook het interview met de Gisteren is door twee vooraanstaandeJapanse vissers, elders in dit nummer). Amerikanen nog eens de nadruk gelegd I op het feit, dat de geleerden die verant- woordelijk zijn voor de H-bom proef opj O Verleg V.Ö.JMdtO 111 geval van nood Spoedig ingrijpen in melksanering De ministers Mansholt en Zijlstra en staatssecretaris Veldkamp zullen zich. naar men verwacht, binnenkort beraden over de vele klachten' omtrent de melk sanering. Maatregelen om uitwassen bij de S3nermg te vermijden of ongedaan te maken zijn aanstaande, zo wordt in welingelichte kringen Benoeming van AVRO- voorzitter verwacht Jhr H. G. A. Queries van Ufford Wassenaar In omroepk'-irsen wordt de benoeming verwacht de AVRO. Jhr H. C irzitter Bikini (1 Maart) zelf verbaasd over het resultaat. President Eisenho' verklaarde op zijn wekelykse persconfe rentie: „Er moet iets gebeurd zijn, dat de geleerden heeft verbaasd en verrast". Meer kon de president er niet van zeggen, want hij heet 't rapport van de commissie voor atoomenergie over de proef nog niet ontvangen. Wel verklaarde de president, dat er in de toekomst voorzorgsmaatrege len zullen moeten worden genomen, die veel verder gaan dan men ooit heeft kun nen vermoeden. Eerst thans is bekend geworden, dal Chet Holifield, een democratisch lid var het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den. de proef op Bikini heeft bijgewoond in gezelschap van enige andere Congres leden. Holifield verklaarde gisteren: „Hetgeen wij te zien kregen was veel veel erger dan ons was voorspeld. Men kan gerust zeggen, dat de proef de ge leerden uit de hand is gelopen. Amerikaanse atoomdeskundigen hebben de Japanse regering intussen de verzeke ring gegeven, dat er geen gevaaar bestaat dat radio-actieve deeltjes ooit Japan zul len bereiken. Volgens de geleerden ver liezen deze deeltjes vrij spoedig hun ge vaarlijke eigenschappen. Deze geruststel ling geldt tegelijk voor de Californiërs. die door publicaties in de pers ongerust waren geworden. Naar gisteren is bekendgemaakt, niet alleen Japanse vaartuigen door Rhee's voorwaarden voor conferentie te Genève President Rhee van Zuid-Korea heeft de voorwaarden gesteld, waarop zijn land aan de conferentie van Genève over Aziatische zaken zal deelnemen. Die voorwaarden zijn: 1. Verzekering van Amerikaanse hulp om gezamenlijk dan wel alleen het Noorden gewapenderhand met Zuid-Korea te verenigen, wanneer men op vreedzame wijze niet tot een overeenstemming kan komen. 2. Een dui delijke omschrijving van Amerika om trent de plaats die Zuid-Korea op de conferentie zal innemen. 3. De Koreaan se kwestie moet apart van alle andere behandeld worden. 4. De onderscheiding tussen aggressors en slachtoffers moet ook op de conferentie tot uiting komen; het mag dus geen ronde tafelconferentie worden. Er zijn regelingen getroffen voor middelijk overleg tussen Amerika Engeland, in geval van nood, onmiddellijke vergeldingsactie tegen aanvaller vereist is. Dit heeft president Eisenhower gisteren medegedeeld. Dit overleg betreft vooral het gebruik de bases in Engeland. Amerika zal ook overleg plegen met andere NATO-bond- genoten. Generaal Franco van Spanje heeft gisteren een onderhoud gehad met _de vroegere Duitse kanselier Franz pen. Wat besproken werd, is niet be kend gemaakt. Cairo belooft maat regelen in Suezzone Selwyn Lloyd. de Britse minister vs Staat voor Buitenlandse Zaken, heeft i het Lagerhuis verklaard, dat Egypte En geland heeft medegedeeld, dat maatrege len worden genomen om de toestand m de Suezkanaalzone te verbeteren. De minister zeide. dat er in de maand Februari elf aanvallen waren gedaan op Britse militairen in Egypte. Verder had den zich dertien invidenten voorgedaan, waarbij geschoten was op Britse kampen of voertuigen. Vloeder en dochter (uit Leiden) in Den Haag aangehouden Gistermiddag werden in een warenhuis in de Haagse binnenstad op heterdaad twee Leidse vrouwen, moeder en dochter, betrapt bij het stelen van artikelen. Het personeel gaf beide vrouwen over aan de politie. Het bleken de 64-jarige J. v. d. L.-S. en de 43-jarige M. M. B.-v. d. L. te zijn. In totaa 1 hebben zij in enkele dagen tijds voor f 250 aan allerlei goede- deren. levensmiddelen, couponstof, toilet artikelen e.d. ontvreemd. Beiden zijn al eerder voor soortgelijke diefstallen ver oordeeld. Een twee-jarig zoontje van de fam. G. J. Scholten te Barlo bij Aalten is .n een onbewaakt ogenblik in een teil met water geraakt en verdronken. Gevolg van Marianne's vrees Herbewapening onder Franse druk tegengehouden DE WESTELIJKE Hoge Commissarissen in de Westdui'tse hoofdstad zijn overeengekomen, voorlopig geen goedkeuring te geven aan het door Bondsraad en Bondsdag goedgekeurde amendement op de grondwet, waarbij West-Duitsland de vrije hand krijgt in de herbewapening. Dit is gisteravond door het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Het veto van de Hoge Commissarissen was de enige barrière tot het van kracht worden van de grondwetswijziging. Het amendement zou West-iDuitsland Naar de toppen van de Himalaya onmiddellijke militaire souvereiniteit hebben gegeven. Het zou alleen vaardbaar zijn wanneer het verdrag een Europese defensiegemeenschap kracht geworden zou zijn. ,.Het Franse standpunt heeti de overhand ge had; de Hoge Commissie zal het amende ment niet aanvaarden", aldus de verkla ring van het Franse ministerie. Dit Franse standpunt is ingegeven door de vrees voor West-Duitse herbe wapening buiten het Europese leger. In diplomatieke kringen te Parijs vreest dat de weigerin-g een snelle oplos sing van de Saarkwestie zal vertragen. op haar beurt aan de Franse goed keuring van het E.DG.-verdrag moet oorafgaan Men verwacht, dat West-Duits€ poli tieke partijen die tegen de Europeani- satie van het Saargebied zijn. buigzamere houding zullen aannemen als gevolg van de Franse weigering r— de grondwetswijziging goed te keuren. Drie expedities doen een aanval op de Himalaya In Bombay zijn de leden aangekomen van drie Himalaya-expedities. bereidir»gen te treffen voor de bergtochten. Een Amerikaanse expeditie uit Cali- fomië is intussen reeds onder weg het eerste basiskamp. Een Nieuw-Zeelandse expeditie onder leiding van SirEdmiund Hillary drie toppen in de Baroenivallei bestijgen. Een Britse expeditie treft voorberei dingen voor de aanval op de Kantsjan- joenga (8450 meter hoog). Quarles var. Ufford Wassenaar, die als opvolger van wij de heer G de Clercq wordt genoemd, zal vermoedelijk in de April-verzadering het algemeen bestuur van deze omroep vereniging tot lid van het dagelijks be stuur worden benoemd. Nadat hij korte tijd het voorzitterschap zal hebben waar genomen. zal aan de jaarlijkse algeme ne vergadering, die in Juli te Arnhem wordt gehouden, de benoeming var jhr Quarles van Ufford tot voorzitter wor den voorgedragen. Jhr Quarles van Ufford heeft vele ja ren de functie bekleed van directeur der rederij van de BPM. In de loop van het vorige iaar nam hij als zodanig afscheid, toen hfj wegens het bereiken van de 60- jarige leeftijd met pensioen ging. Hij is een voorstander van het steunen van de kunstenaars en toonde dit onder andere door als bestuurslid mede te Werken aan de stichting Kunst en Bedrijf, die het verlenen van opdrachten aan kunstenaars door het bedrijfsleven bevordert. Koningin bij afscheid van Rika Hopper 'Koningin Juliana heeft gisteravond in de Utrechtse Stadsschouwburg de af- scheidsvoorstelling van Rika Hopper in het stuk Anastasia bijgewoond. H. M. was vergezeld van jhr en mevr. Dedel. Rika Hopper werd na afloop gehuldigd met vele bloemen en geschenken. Gerechtshof van de K.S.G. Het Gerechtshof van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal heeft voor het gerechtelijk jaar 1954 verkozen: tot voorzitter van de le kamer rechter Serrarens (Nederland), tot voorzitter de 2e kamer rechter Hamipes. In een fel debat, dat drie uur duurde, Bij ontstentenis van de voorzitter van i hebben rechtse parlementsleden in Tel het hof, wordt het voorzitterschap waar- Aviv een frontoorlog geëist om een eind genomen door de voorzitters van de ka-1 te maken aan de guerilla die mers In bovenvermelde volgorde. grenzen woedt. Een lid van de regerings- Dirk de Baat (met alpinopet) werd- gisteren te Neustadt aan de Wied tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Met leden van het Hof van Koblenz ging hij tijdens het proces naar de plaats van het ongeluk. De zwaar beschadigde vrachtwagen eigendom van de fa J. Dekkers uit Ouderkerk aan de IJssel) is na de ramp namelijk niet van zijn plaats gebracht. Spanning in het Midden-Oosten Tel Aviv vraagt dringend om zitting van de veiligheidsraad ISRAËL heeft zich in verband met de spanning in het Midden-Oosten tot de Westelijke Grote Drie gewend met een dringend verzoek om een onmiddellijke zitting van de Veiligheidsraad, ter behandeling van de over val op een Is. ëJische autobus, waarbij elf mensen gedood werden. In kringen van de V.N. te New York gelooft men, dat de stijgende spanning tussen Israël en Jordanië zeer spoedig een maatregel van de Ver. Naties vereist. partij Mapai zeide, dat de Sowjet-Unie de Arabieren steunt en Israël bestrijdt. In diplomatieke kringen te Jeruzalem Is men van mening, dat premier Sjarett moeite zal hebben, de extremistische ele menten in zijn uit vier partijen bestaande coalitie in bedwang te houden. Intussen heeft Jordanië voor de derde maal laten weten, dat het niet met Israël wenst te spreken over de toestand aan de grens. Dr Hammarskjoeld, secretaris-generaal van de V.N., heeft gisteren de vertegen woordigers van de Westelijke Grote Drie bij zich ontboden om met hen te spreken over de tpenemende spanning in het Mid den-Oosten. Hammarskjoeld voert ook ge regeld besprekingen met andere leden van de Veiligheidsraad. De consul van de Libanon in Den Haag, de heer B. G. van Os van Delden, tevens onderdirecteur van de K.L.M., heeft gisteren te zijnen huize namens de president van de Libanon aan de heer P. Rombouts, inspecteur van de Rijksluchtvaartdienst, de vergulde zilveren medaille van de Orde van Verdienste van de Libanon uitgereikt. De heer Rom bouts was gedurende lVz jaar als hoofd van de technische missie van de Ver. Naties in de Libanon werkzaam. Op de foto: de consul (links) speldt de medaille op. In het midden de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer. Het auto-ongeluk te Neustadt Ongeluk een catastrophe voor De Baat, zijn baas en de verzekeringsmaatschappij VRACHTAUTOCHAUFFEUR DIRK DE BAAT uit Streefkerk is gisteren tijdens het proces te Neustadt in West-Duitsland overeenkomstig de eis tot een jaar veroordeeld. Bovendien zal De Baats rijbewijs voor vijf jaar (alleen in Duitsland) worden ingetrokken. Dit was de climax van een tweedaags proces, dat werd gevoerd door het hof van Koblenz. beklaagde bijzonder nalatig was geweest, omdat hij zich voor het begin van de 2331 meter lange helling niet had over tuigd of zijn remmen wel in orde waren. Uit het onderzoek is gebleken, dat die remmen niet functionneerden. De verdediger van De Baat, Ormond, die voor zijn cliënt vrUspraak had ge vraagd, heeft na het vonnis meegedeeld, dat hij in cassatie zal gaan. Volgens hem moet principieel uitgemaakt worden of een chauffeur van een vrachtauto ver plicht is de toestand van zijn voertuig tot in bijzonderheden te controleren, als die atuo pas uit de werkplaats komt. In zijn pledooi verklaarde de verdedi ger, dat De Baat zijn schuld openlijk heeft toegegeven. Het weigeren van de remmen kan hem evenwel niet ten laste worden gelegd. Op de Wiedbachbrug ge beurden in het afgelopen jaar 100 onge lukken. Op De Baat, die sedert de botsing werkloos is. zal dit ongeluk zUn leven lang blijven drukken. De chaufffeur verklaarde zelf in zijn slotwoord met tranen in de ogen. dat hy de dood van de mensen diep betreurde. Experts De Baat moet voorts ruim 300 scha devergoeding betalen aan een onderne mer in Gross-Gerau wegens beschadi ging van een autoband en ook de proceskosten van ƒ600 komen voor zijn rekening. De rechtbank achtte de Nederlander schuldig aan roekeloos rijden met gevolg de dood van zes personen e verwonding van zeven anderen bij de botsing van zijn zware vrachtauto met enige andere auto's op de Wiedbachbrug te Neustadt in October 1953. Er werd geen arrestatiebevel uitge vaardigd. De Baat blijft op vrije voe ten en kan naar Nederland terugkeren tot het vonnis van kracht wordt. In het vonnis zei rechter Kind, dat de Redding in liftkoker Jongen viel 18 meter, chef ving hem op In de Schimmelpenninck Sigarenfa briek te Wageningen is de 15-jarige Keesje de Jager, die van de 3e verdie ping in een liftkoker viel, aan de dood ontsnapt dank zij de tegenwoordigheid van geest van de pakhuischef, de heer C. van der Hagen. De pakhuischef was beneden bezig balen tabak klaar te zetten bij de lift. toen hij plotseling boven zich in de 18 meter hoge liftkoker een luide gil hoor de. Naar hoven kijkend zag hij de jon gen als een steen vallen. Zonder aarze len zette hij zich schrap en ving de jon gen op in zijn armen, waardoor de val werd gebroken. Voor alle zekerheid werd de jongen naar een ziekenhuis ge bracht, maar hem bleek niets te deren hij doet reeds weer zijn werk in de Ook nieuwe bemanning weigerde te varen Tenzij de Amstelstad wordt opgeknapt Twintig Nederlandse zeelieden, die iaar Vancouver waren gevlogen on vrachtschip Amstelstad te bemannen, hebben gedreigd naar Nederland terug te keren, tenzij het schip wordt opgeknapt. De Amstelstad kwam Dinsdag in Van couver aan nadat Hen officiertn ei kellners het schip van Japan ove Stille Oceaan hadden gevaren. De spronkelijke bemanning van negentien koppen verliet, zoals men weet, in Japan het schil uit protest tegen het verstrek ken van .slecht voedsel en drinkwater' en tegen ..slechte levensomstandigheden en onredelijke behandeling". De nieuwe bemanning verklaarde, dat zij niet aan boord zal gaan, tenzij het schip wordt opgeknapt, schoon linnengoed verstrekt wordt en meer voedsel boord wordt genomen. De Amstelstad zou volgens de plannen met graan naar Japan terugkeren. Nader wordt gemeld, dat de moeilyk- heden thans geregeld zijn en dat de bemanning besloten heeft aa werk te gaan. De officieren zeiden, dat het schip Maandag naar Japan zal trekken. Op bezoek bij vrienden Besprekingen over levering van radio's door Nederlandse fabrikanten NU ZIJN REIS langs de luchtbases in het Oosten, Zuiden en midden van de Ver. Staten is volbracht, heeft Prins Bernhard gisteren in New York de ochtend rustig doorgebracht met bezoeken aan vrienden en zakenrelaties. De laatste dagen van het bezoek van de Prins -zijn van particuliere aard. Het officiële deel van zijn reis is dus afgelopen. De Wings Clufb, een organisatie vliegenthousiasten. hield gisteravond voor de Prins een receptie en gaf e cocktail party in het Biltmore Hotel. Vrijdag zal de Prins een bezoek bren- _ïn aan de Republic Aviation Corpo ration Plant in Farmingdale, die de F 84 Tlhunderjets bouwt. Deze fabriek heeft meer dan 2000 Thunderjets geleverd aan de landen de N.A.T.O., waaronder meer dan 200 in Nederland. Kenneth Ellington, woordvoerder voor de Republic, heeft verklaard dat bespre kingen begonnen worden om na te gaan of het. raadzaam is contracten af te slui- DAT op een sleepboot te Rotterdam de eerstkomende dagen een nieuw Amerik. radarapparaat wordt gedemonstreerd, kleiner en goedkoper dan de tot nu toe in gebruik zijnde apparaten. DAT in Groningen de 48-J. L. M. S. is aangehouden wegens flessentrekkerij by boekhandelaren en zaken in lederwaren in tal van plaatsen in ons land. DAT 4 A'dammers zijn aangehouden, verdacht van inbraak bij een Hilversumse goudsmid (diefstal 70 horloges ter waarde van ruim f 7000). DAT de waarnemend-commandant van het korps commandotroepen te Roosen daal. overste H. O. L. Holl, m.i.v. 1 Met de tegenwoordige commandant, overste T. Beets, opvolgt, die benoemd is tot leraar aan de K.M.A. te Breda. DAT 52 leerlingen die hun opleiding voltooiden aan de school Reserve Officie ren Infanterie te Ermelo, morgen de eind- parade houden. DAT min.-pres. Drees voor de Italiaanse omroep een gelukwens sprak tg.v.. de 80- ste verjaardag van president Einandi. i hulpstation der DAT in de R'damse Maashaven het lijk is opgehaald van de 62-j. J. Th. Mbck uit Hartlepool, le machinist Assimina K., die sedert 10 Maart vermist DAT in Hilversum N.S. voor de wyk aar spoorlijn (35.000 inwoners) geopend DAT de raad van Oudenbosch 3000 uittrok voor het ontwerp van een nie gemeentehuis en Oud-Gastel eveneens raadhuis gaat bouwen voor 300.000. DAT dispuutgroep VO 9 van de RK s dentenvereniging te Delft Zaterdag aan voorzitter van het vrijgezellencongres te Grevendicht een torenhaantje symbool van de vrijgezel zal overhandigen. DAT het Werkcomité voor Opvoeding tot Democratie 13 t.m. 15 April zyn 7e studieconferentie houdt te Amersfoort. DAT tegen de 28-j. biljartmaker J. H. uit Zwolle in Leeuwarden 6 mnd is ge- eist, waarvan 2 voorw. wegens het lichten van offerblokken van R.K. kerken in Overijssel, Friesland en andere provincies. DAT de. Commissaris van de Koningin in Groningen gisteren de gouden Admi raal de Ruytermcdaille uitreikte aan de directeur van Gebr. Niestern Co., Scheepswerven te Delfzyl, J. Niestern. DAT het personeel van de provinciale bureaux in Gelderland 5 Mei na 12.30 vrijaf heeft. DAT 21 tyd. res. 2e luitenants an regiment infanterie Chassc te Maastricht morgen beëdigd worden. DAT minister Luns gisteren voor A'damse afdeling van de St. Adelbert- vereniging gesproken heeft over de Bene- DAT dezer dagen de 2000ste aanmelding is binnengekomen voor deelneming 8 het 39ste universele Esperanto-congres Haarlem. DAT het Ambtenarengerecht te Gronin gen voor de zaak betreffende het eervol ontslag aan de oud-corpschef van de po litie te Onstwedde, G. J. O. in Meppel een zieke getuige gaat horen. DAT het thema voor de int. Wereld- gezondheidsdag op 4 April luidt: De ver pleegsterPionierster van het Gezond- ter kennismaking een hazardspel speelde waartoe de caféhouder K. v. G. te Sneek en de koopman A. W. te Heerenveen hun cliënten gelegenheid hadden geboden (els 150 boete tegen ieder en inbeslagneming van het apparaat). ten met fabrikanten in Nederland elders in Europa voor de productie van radio's, instrumenten en andere uitrus ting. maar er is hierover nog niets be slist. Na het bezoek aan de fabriek, waar •bij Prins Bernhard nieuwe vliegtuigen zal zien in alle phasen van bouw en mis schien in de luoht, zal de Prins dineren met de directie. Vrijdagavond zal de Republic een spe ciaal diner voor hem geven in de exclu sieve club der 21 in New York. Zaterdag zal de Prins de gast zyn aan eer lunch van Thomas J. Watson, president van de International Business Machines Corp. ten huize van Watson. Zondag zal de Prins per K.L.M. 18 uur Ned. tijd naar Nederland vertrek- Internat, conferentie in Den Haag De internationale conferentie ter be scherming van cultuurgoederen in geval van een gewapend conflict zal van April t.m. 12 Mei a s. in de Academie van Internationaal Recht in Den Haag wor den gehouden. De plenaire openings- ztting zal echter worden gehouden in de grote congreszaal van het Vredespaleis en de sluitingszitting in de Ridderzaal. De conferentie staat onder auspiciën van de Unesco. Nederland trad als gast heer op. Ongeveer 20 laden zullen ge delegeerden of waarnemers zenden Frans. Engels en Spaans zullen de voer talen zijn Eisenhower: economisch nood- programme nog niet nodig President Eisenhower heeft gisteren verklaard, dat hij ondanks een stijging in de werkloosheid in de Verenigde Sta in deze maand een economisch nood- programma nog niet nodig achtte. De tweede procesdag begon met het horen van de vier deskundigen, o.w. de heer J. A. Kempeneers uit Leiden. Deze weet het ongeluk aan het losraken van de luchtdrukleiding. Hij zei, dat de vrachtwagen niet nauwkeurig door de Duitse deskundigen was onderzocht. Failliet Staatsanwalt Augustin vroeg de be klaagde schuldig te verklaren aan de dood door schuld in één geval en aan het toe brengen van dodeiyk letsel in vyf ge vallen. Hy verzocht de beklaagde tot een jaar gevangenisstraf onder aftrek van vier weken voorarrest te veroordelen en voorgoed zyn rijbewys in te trekken. De borgtocht van f 300 van De Baat werd in beslag genomen. De staatsanwalt noemde het ongeluk een catastrophe niet alleen voor de slacht offers. maar ook voor de bekleagde. zyn werkgever en de verzekeringmaatschap-, py. De werkgever van De Baat heeft, evenals de Hollandse verzekeringsmaat- schappy, failissement aangevraagd. Veel heeft de NederlandsAme rikaanse handel te danken aan deze Nederlander. Het is de heer A. D. Bestebreurtje, die sinds 1943voorzitter van de Ned. Ka mer van Koophandel in de Ver. Staten is geweest. Hij zal thans deze functie neerleggen, daar an dere zakelijke belangen steeds meer van zijn tijd vergen. Op 31 Maart, tijdens de jaarvergade ring, wordt de verkiezing van zijn opvolger aan de orde gesteld. Felle fabrieksbrand in Haaksbergen Ook pakhuis in Zutphen zwaar beschadigd De vlltklanderü van de textielfabriek in de firma D. Jordaan en Zonen te Haaksbergen is gistermiddag geheel uit gebrand. Het vuur is vermoedelijk ont staan doordat een vat met chemicaliën explodeerde. Het gebouw liep veel wa terschade op. In de gehele fa-briek wer ken ongeveer 1000 arbeiders, waarvan 100 in de viltklanderty. Behalve de uitge brande afdeling, kan de fabriek normaal doorwerken. Een felle brand heeft gistermiddag ge woed in een pakhuis van de papiergroot handel G. Groen aan de Halterstraat te Zutphen. Men probeerde met een blus- apparaat het vuur te doven, maar aan gezien de vlammen voedsel vonden in de opgeslagen papiervoorraad. lukte dit niet. Ze sloegen over naar de zolder. Inmiddels werd de brandweer gewaarschuwd, die In drie kwartier het vuur meester was. Een groot deel van de opgeslagen voor raad is verloren gegaan. Het pakhuis kon behouden bleven, al liep het veel schade op. De brand is waarschijnlijk ontstaan door het branden van een straalkacheltje. Iets zachter Het K.N.M.I. te De Btlt ver wacht tot morgenavond: Over wegend zwaar bewolkt met plaatseiyk wat lichte regen of motregen, voornameiyk in het Noorden van het land. Matige tot krachtige Zuid westelijke wind. iets zachter. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1