Kool en Geit Hun kracht Brutaal toontje Eerst eens worden Duitse synode: „Niet zo maar uit het Oosten vluchten" 2 DINSDAG 23 MAART 1954 JJET HOGE GEZAGSORGAAN van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft Zaterdag een Salomons oordeel geveld in een vraagstuk, dat de gemoederen binnen de gemeenschap de afgelopen dagen nogal heeft bezig gehouden: de steenkoolprijs. Kort na de oprichting van de gemeenschappelijke markt voor kolen, had het H.G. maximumprijzen voor kolen vastgesteld, om daarmee een prijsopdrijving bij de toenmalige kolenschaarste te voorkomen. Deze prij zen zouden blijven gelden tot 31 Maart a.s. Sinds de vaststelling van deze prijzen hebben zich echter twee feiten voorgedaan, die op de vaststelling van de nieuwe prijzen, die per 1 April van kracht moeten worden, grote invloed hebben gehad: ten eerste is de betrekkelijke kolenschaarste om geslagen in een kolenoverschot en, ten tweede, hebben de kolenprodu- centen nooit beneden de maximumprijzen verkocht. Ondjnks het kolen- overschot binnen de K.S.G. daalden de prijzen dus niet en werden de maximumprijzen in feite gebruikt als minimumprijzen. TTET H.G. stonden nu per 1 April drie wegen open: het bestaande systeem handhaven, vrye concurrentie toelaten door algehele vrijla ting van de prijzen öf een tussenweg bewandelen. Tegen de eerste weg, de handhaving van het stelsel, bestond het be zwaar, dat de prijzen kunstmatig hoog werden gehouden ten koste van de consument. Vooral van Nederlandse zijde is dit met kracht naar v( gebracht en gepleit voor een vrije concurrentie. Maar ook de tweede weg stuitte op moeilijkheden, die onderstreept werden door Frankrijk, Duitsland en ook Luxemburg. Door algehele vrijlating van de prijzen (vrije con currentie) liep het grote Ruhrkartel groot gevaar uit elkaar te springen. Op zich zelf zou dit geen bezwaar zijn (de K.S.G. heeft „vrije concurrentie" en „kartelbestryding" in haar banier geschreven!), ware het niet, dat het kartel de steun van de vakbonden had. Deze beweerden dat door de ver dwijning van het kartel de werkgelegenheid en bestaanszekerheid (even eens K.S.G.-idealen) der arbeiders ernstig bedreigd zouden worden. De Fransen vreesden, dat bij een vrije concurrentie hun zg. marginale mijnen, die bij het bestaande (te hoge) prijspeil nog net het hoofd boven water konden houden, spoedig zouden moeten sluiten,, wat dan ook weer werk loosheid met zich mee zou brengen. In Midden- en Zuid-Frankrijk zullen door K.S.G.-maatregelen binnen drie jaar reeds vijfduizend arbeiders van werkkring moeten veranderen. TTET HOGE GEZAGSORGAAN van de K.S.G. heeft de Kool en de Geit ■*- weten te sparen. Voor Duitsland en Frankrijk blijven de maximum prijzen, zij het iets verlaagd, gehandhaafd, terwijl voor de rest van de ge meenschap vrije concurrentie werd toegelaten. Alle partijen kunnen nu tevreden zijn, vooral de voorstanders van de vrije concurrentie. Zij im mers kunnen nu trachten het breekijzer van lage, reële prijzen te zetten in het stevige bolwerk van het Duitse kartel en in de bouwvallige Franse mijnen. Intussen kan het H.G. zich bezinnen op de maatregelen om de eco- nomisch-sociale gevolgen van het sloperswerk op te vangen. KONINKLIJKE NEOERLANDSCHE GIST. EN SPIRITUSFABRIEK Rotterdamse politie greep ia Groot brandgevaar in theater met 160 kinderen Primus stond open en bloot bij cartonnen filmcabine in bedompte kelder DE ROTTERDAMSE POLITIE oefent de laatste tijd een strenge contr uit op kleine bioscoopexploitanten. Zo kwamen twee rechercheurs dezer dagen in het Noordelijk stadsdeel terecht waar een buurtvereniging onder het motto „De jeugd van de straat" voor kinderen een film ver toonde in een keldertje. De toegang tot-de kelder was een open-platen. Op een afstand van 25 slaand: deurtje, waarna de jeugd een klein trapje af moest dalen om te komen en ..theater" van dertig vierkante meter oppervlakte en twee meter hoog Ven een besloten voorstelling was geen spraike. In de ruimte troffen de recher cheurs ongeveer 160 kinderen aan van 2 tot en met 12 Jaar. Onder wie ook kinderen van met-leder.- De entréeprijs as f 0.15- Velen moesten genoegen ne en met een plaatsje op de vloer. De atmosfeer was niet direct fris te noemen, maar wat erger was: het brand gevaar- Bij de ingang, die tegelijkertijd als uitgang dienst deed. stond de opera- in een cabine, gemaakt van carton- primus- TROTSE GELUIDEN heeft voorzitter Oud op het congres van zijn V.V.D. doen horen: „De tegenstelling van onze dagen is die tussen liberalisme en socialisme" en „In ons isolement (namelijk van de V.V.D.) ligt onze kracht". Trotse geluiden. Maar och arme, toen even later op hetzelfde congres de P.B.O. in bespreking kwam, bleken de tegenstellingen in het hart zelf van de V.V.D. te liggen en restte voorzitter Oud weinig anders dan de con statering, dat over dit belangrijke vraagstuk in de V.V.D. de meningen ver deeld waren. Van kracht gesproken IN DE POLITIEK schijnt men zich nu en dan een zekere dosis brutaliteit te moeten veroorloven. Men kan het daarbij ook te gortig maken en dan ziet een kind waaraan het schort. Zo ook, toen mr Oud op het V.V.D.- con gres aan de A.R. verwijten maakte over de politiek met betrekking tot de Amlbonnezen. De Ambonnezen voorop en verder alle Nederlanders zullen zich her inneren, dat de ellende waaronder de Ambonnezen kwamen te zuchten haar oorsprong had in de souvereiniteitsoverdracht. Wie stemden ook weer vóór die overdracht en wier stem was daarbij niet zelfs beslissend? Waren dat niet de stemmen van de heer Oud en zijn politieke vrienden? Hij deed thans verstandiger, een toontje lager te zingen, dan zich op te werpen als de leider van een politiek, waarvan het vaderland redding mag verwachten. ONDER DE socialisten zyn de meningen ook al verdeeld. Nu weer over de eigen socialistische omroep. Het Parool kapittelt de secretaris van de V.A.R.A. en verwijt hem gebrek aan begrip voor de doorbraak. Het ligt in de lijn. dat de aanhangers van de doorbraak geporteerd zijn voor een „nationaal" radiobestel; in de rest ziet men alleen maar ver foeilijke „verzuiling". Met die verzuiling is kennelijk ook de secretaris van de V.A.R.A. behept, die, zo lezen we, thans lijdende is aan „een persoonlijk gebrek aan geestelijk onderscheidingsvermogen". En natuurlijk komen ook prompt weer de „heilige omroephuisjes" op de proppen. We hebben bepaaldelijk geen behoefte, ons in dit socialistische krakeel te mengen. Wel menen we te mogen vragen, dat de heren het eerst onder ling ééns worden vóórdat ze nog eens weer een woord „naar buiten spreken. Giften Gustaaf Adolischool te Mechelen Het comité Vlaamse scholenbouw schrijft ons: „Vlaanderen leeft bij de lezers! Dat be wijzen wel de giften, die voortdurend op giro 158129 van B. Eversen, Overveen, binnenkomen voor de nieuwe verdieping op de Gustaaf Adolfschool te Mechelen. Met vreugde verantwoorden wij de vol gende giften: Amsterdam: M. G. B. f 2,50, prof. A. S. f 5. W. J. B. f 10. J. B. f 5; Amstelveen: J. L. v A. f 2.50; Boskoop: D. L. f 5; Breda: Pers. Jul. Sch. f 10, H. J. K. f 10; Bruinlsse: J. M. D. W. f 2,50; Bussum: Inst. Indon. f 5; Delft: T. d. B. f 2,50; Dinteloord: D. K. f 10. J. v. d. M. f 1; Dokkum: H. d. H. f 5; Ede: H. J. S. f 1; Enkhuizen: H. A. f 2, J. C. d. G. f 2,50, Vrije Prot. Sch. f 2,50; Goes: C. L. d. W. f 10; Gouda: G. Z. f 2. H. S. K. f 2,50; i-Gravenhage: J. d. V. f 2,50, J. S. f 10. W. R. f 1, J. M. f 2, A. H. f 1, E. v. d. B. f 2,50, D. K. v. d. H. f 1. G. J. K. f 5, E. D. f 2,50. J. B. f 2,50, G. O. f 5, J. d. V. f 2. J. N. f 35, A. W. S. f 1, W. v. D. f 1, N.N. f 2,50, D. O. f 5, L. d. L f 5, C. v. A. f 5, D. A. R f 10. G M. S. f 1; Gronin gen: J. B. f 5. A. E. H. M. f 1, M. J. O. f 5; Haarlem: J. F. f 2,50; Hendrik Ido Ambacht: J. B. f 5; Hardenberg: P. W. t 10; Hardinxveld: J. C. C. f 2,50; Her wijnen: W. d. T. f 2,50; Hilversum: S. v. H.—G. f 2,50, Uniecollecte f 100; Hooge- veen: A. P. f 2.50; Huizen: E. T.—G. f 2,50; Kampen: XYZ f 10; Katwijk aan Zee: A. S. f 1; Koudekerk Rijn: J. D. R. f 5; Krimpen Lek: Geref. Mannen en Vr. Ver. f 11,20, C. B. M. f 5; Leiden: P. J. M. f2; Leidsendam: J. C. T. f 5; Lemele: E. M. V. f 2,50; Lemerleld: IJzerconstr. N.V. f 100; Loosduinen: Wilh. School f 5; Maasdijk P. N. f 5. P. Q. f 5; Maassluis: J. v. D. f 5; Mechelen: P. f 7.60, X f 3,80, X f 2; Meppel: Wed. J. D. f 1, J. d. R. f 5; Monster: J. d. K. f 10, T. M. f 2,50; Nieuw Vennep: C. D. f 6; Noordwijk Bin- A. H. J. f 10; Overschle: P. L. F. f 1; Purmerend: W. J. E. f 10; Rotterdam: J. V. f 3,50, C. S. d. J. f 5. Dames L. en V. f 5. P. D. f 5. N.N. vla ds L. W. M. f 10, J. C. A. v. L. f 2,50; Rijnsburg: J T. f 2.50; Rijswijk: L. V. f 2,50. N.N. f 5, J. S. f 2,50; Sassenheim: M. F.—S. f 10, C. J. v. Z.- f 2,50, S. d. V. f 2,50; Schiedam: W. v. f 2.50. N. H. f 5. Wed. G. v. L. f 2, J. J. W. f 1: Sliedrecht: Uniecol. f 5. A. A. H. B.D. f 2.50; Stad aan Haringvliet: T. d. V. f 1,50; Temeuzen: D. P. V. f 5; Toronto: M. A. 30,48; Utrecht: N. A. E.— de J. f 2.50; Vlaardingen: A. v. d. B. f 20; Waalwijk: Chr. Schoolver. f 2,50; Wad- dinxveen: J. v. R. f 2; Zaandam: A. C. W.—S. f 5; Zeist: A. C. B.—B. f 10. S. A. H K. f 5; Zierikzee: I. d. J. f 2.50; Zoe- termeer: C. v. D. f 10, v. d. S. f 1; Zwijn- drecht: K. D. v. d. H. f 2.50. De vorige verantwoordingen bedroegen totaal f 488,95. Bovenstaande giften ver hogen dit bedrag met f 739,08, zodat nu in totaal ontvangen is f 1228,03. Wij gaan bouwen in Juli 1954 D.V. Wat een blijd schap, ook te Mechelen. We zijn er nog wel niet, maar we vertrouwen, dat ook het overige er komt en buiten dat, we móéten bouwen! Zijn er nog, die méé helpen? Dan graag!" Giften kunnen worden gegeven aa loketten van ons blad of gestort op girorekening. (Red.). schot stond open en bloot te branden. De rechercheurs meenden in te moeten grijpen. De filmprojector plus de film die met van een keuriragskaart was voor- werden in beslag genomen- Tegen het bestuur werd proces-verbaal opge maakt wegens overtreding van de bios coopwet- De verordening op openbare vermakelijkheden en de brand verarde- Wereldconferentie in Zeist Padvindsiers van overal naar Nederland De 15e wereldconferentie voor gidsen padvindstere zal dat jaaT in Nederland worden gehouden. Zij wordt georgani seerd door de World Association of Giri Guides and Girl Scouts, wereldbureau is gevestigd in Londen. De directrice van het wereldfoureau, Dame Leslie E. Whateley, zal in April een be zoek aan ons land brengen. De conferentie wordt gehouden in het conferentie-oord Woudecho ten in Zeist van 20—31 Augustus. Lady Baden Powell en de leden van het wereldcomité worden reeds omstreeks 14 Augustus verwacht Aan de conferentie zullen deelnemen vier afgevaardigden van ieder bij de wereld bond aangesloten land. Dit zijn o.a. alle West-Europese landen, met Inbegrip van Finland en Griekenland. K.L.M.-toestel met 170.000 passagiers Amerikaanse landbouwkundigen zullen Curagao helpen bij de be strijding van de schroerwormvlieg, een insect, dat veel sterfte onder het vee veroorzaakt. Men wil on vruchtbaar gemaakte mannetjes uit Florida invoeren en in totaal daarvan 170.000 door de KLM op Curasao laten uitwerpen. Daar de wijfjes slechts enmaal paren en de vruchtbare mannetjes in de minderheid raken, hoopt men de soort op de duur te doen uitster- Van het ert van School en Kerk 21. 22 en 23 April Natuurfilosofen komen in Delft bijeen In diie dagen 18 lezingen en 21 excursies Op 21, 22 en 23 April wordt het 16de congres van de organisatie van de na- tuur-phalosofisdhe en technologische fa culteiten voor de eerste maal ln Delft gehouden. Het brengt studenten in de wis- en natuurkunde, de scheikunde, de biologie, de pharmacle, scheikundige technologie en de technische natuurkun de bijeen. Er worden ongeveer 350 deel nemers verwacht, van wie 25 Belgen. Woensdag 21 April 's middags om drie uur wordt het congres geopend. Na eer inleidend woord van de rector magnifi cus van de Technische Hogeschool prof. dr O. Bottema zal de praeses van het dagelijks bestuur van de organisatie de heer Q. H. F. Vrehen de openingsrede uitspreken, 's Avonds zal prof. dr E. J. Dijksterhuis een rede houden over: de geschiedenis van een drieledig bond: wiskunde, natuurwetenschap techniek. Op 22 April worden 's morgens acht lezingen gehouden en 's middags t excursies gemaakt naar fabrieken Delft en naaste omgeving. Vrijdag April worden 's morgens aoht lezingen gehouden en 's middags elf excursies ge maakt. Op deze laatste dag wordt het congres 's avonds besloten met een gala diner in sociëteit Alcuin te Delft. BeroepingswerJt Ned. Herv- Kerk Aangenomen: naar Groningen (vac J. C. v Nieukerkeo). A H Wee- nink te Drogeham. Bedankt: voor Amsterdam «wijkge- meente Oude KeriO H. M- Cnossen te Gouda; voor Blenskensgraaf (toez.) C- v d- Bosch te Bruckeman Kerkwijk Gcref. Kerken Iroepen: te Lioessens. J. A. v. d Peppen te Hijken te Hoek (Z.). H. J- v. Duinen, cand. te Wassenaar te Sprang, N- W- v. d. Hout. oand. te Zwijnoirecht roepen: te Amsterdam-West (Slo- terdijk vac. F. Guillaume) A. Brouwer te Barneveld. Advertentie -\ Will U met roken ophouden! Vraagt NO 8MOKE bij Uw apotheek of drogist. Per flacon 1.55 k. Otto Nuschke ontving leden en gasten op een receptie in Oost-Berlijn Middelburg (vac. H Veldkamp) A. Brouwer te Barneveld. Chr. Geref. Kerken kt: voor Hamilton tOntario. Canada, Free Chr. Ref. Church) M. v. d Klis te Zierikzee. Evang. Luth. Kerk epen: te Purmerend, D. So- linger, laatstelijk predikant te Medan, thans wonende te Oosterbierum (Fr.). Rem. Broederschap nomen: naar Alkmaar, J. Breukink te Nieuwkoop. Geref- Gemeenten roepen: te Werkendam, J. B- ;e Krabbendijke- Geref. Kerken (art. 31 K.O-) dankt: voor Middelburg, J. J. Arnold te IJmuiden. Voorstanders Herv.-Geref. onderwijzersopleiding Woensdag 31 Maart om half drie wordt in Terminus te Utrecht een landelijke vergadering gehouden van voorstanders van een Hervormd-Gereformeerde On derwijzers-opleiding onder voorzitter schap van ds J. van Sliedregt te Ede Prof. dr J- Severijn zal het woord voe ren. evenals de heren C. Vermaas te Rotterdam en G. Verheul te Ede- Ten slotte zal een propaganda-comité den gevormd. Curus psalmzingen (Geref.) op De Witte Hei De Stichting tot verbetering van het Psalmgezang in de Gereformeerde Ker ken in Nderland hoopt in de week na Pasen een cursus in het reformatorisch psalmzingen te geven: op Donderdag 22 met Zaterdag 24 April in het Geref. Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide. Aan de cursus zijn geen kosten ver bonden. Als docenten zullen optreden de heren Joh- M. Vetter en H. Dekker, resp. voor de theoretische vakken en de zang leiding- Predikanten, organisten, onderwijzend personeel en jeugdleiders(sters) kunnen zich voor deze cursussen opgeven bij de Secretaris der Stiohting, de heer H. Dek ker. Kerklaan 27 te Rijswijk (Z.-H.) vóór 31 Maart a-s. In Den Haag De komende bondsdagen Geref. Jeugdorganisatie De bondsdagen van de Bond voor Ge ef. Jeugdorganisatie worden op 23 en 24 April in Den Haag gehouden. De jaar- ■ergadiering is de eerste dag m K-&W. ■rader Ieid'ing van bondsvoorzitter ds J- C. J. Kuiper- De tweede dag wordt de bondsdag in de Dierentuin gehouden, ca en défilé van clubleden. Ds J. C. J- Kuiper spreekt over: Het •igen karakter van ons jeugdwerk- Dea middags houdt mevr- prof. dr G- H- J. Molen een causerie en wordt het leugdspel „Eén gulden 57" opgevoerd- He t bondsbestuur heeft de alg. ver gadering o-a. machtiging gevraagd, even tueel over te gaan tot de aanstelling van een secretaris voor de propaganda en tot aankoop van een pand voor het bonds- De bond telt thans bijna 1700 jon gens- en meisjesclubs met ruim 3500 teiders en leidsters en 34-000 leden. Het aantal clubs is het afgelopen jaar toe genomen met 66 en het aantal cluble den met 744- Billy Graham-commissie opgeheven TUdens een bijeenkomst te Amster dam van een aantal predikanten, leden van de interkerkelijke commissie, die de komst van de Amerikaanse evangelist Billy Graham naar ons land zou voorbe reiden. is vanmiddag besloten deze com missie op te heffen, nu uit Engeland be richt is ontvangen, dat dr Graham ons land voorlopig niet zal aandoen. Ook de bidstonden, die ter voorberei ding van de evangelisatiebijeenkomsten zijn uitgeschreven, zullen geen doorgang vinden. Op dezelfde bijeenkomst, die onder leiding stond van ds F. Dresselhuls, Ge reformeerd predikant te Roermond, is in beginsel besloten plannen voor te berel- den voor een meer Interkerkelijke evan gelisatie-arbeid. waaraan de behoefte op de besprekingen der commissie Is ge- „Wie zich vertrouwd maakt met de gedachte om te vluchten", fildus een door de synode der Duitse Evang. kerk goedgekeurd commissierapport over het Oost-West-vraagstuk. „moet ernstig overwegen, of hij zooder werkelijke nood lichtvaardige overhaasting zyn verantwoordelijkheid mag prijsgeven, die God hem onvervangbaar op zijn plaats heeft toegewezen." Tevoren werd met het oog op het teleurstellende resultaat van de Berlijn- se conferentie uitgesproken, dat Chris tenen ook dan. wanneer hun hoop niet in vervulling gaat en hun gebeden niet worden verhoord, getroost de weg mo gen gaan. die God hun zegt te gaan, zelfs wanneer het een kruisweg zou zijn- De synode onderstreepte „het vurige verlangen naar spoedige hereniging" door het zingen van het lied „Verleih uns Frieden gnadiglich" („Verleen ons genadig vrede") en vroeg de leidende kringen der kerk, voort te gaan met het streven naar vrede en hereniging. „Wij kunen voor de wereld niet ver zwijgen". aldus het rapport, „weik een hartstochtelijke roep naar een spoedige verandering van de toestand door de ryen van ons volk gaat" De synode verklaarde het in een uit spraak noodzakelijk aan het geldend- recht van de verplichte burgerlijke hu welijkssluiting vast te houden- Het ls te vrezen, aldus de synode, dat het instel len van een facultatieve burgerlijke hu welijkssluiting tot gewetensdrang zal lel den. de rechtseenheid tekort zal doen en verwarring zal stichten. Echtscheiding Over de echtscheiding zegt de synode: ..De Evangelische Kerk spreekt het niet tegen, als de staat zyn rechters toestaat, huwelijken te scheiden. Onder welke voorwaarden zij die in elk apart gevel mogen uitspreken, behoeft nog zorgvul dige opheldering- In alle gevallen echter behoudt de kerk zich het recht voor. zelfstandig te beslissen of en onder welke voorwaarden echtgenoten uit gescheiden huwelijken bij hertrouwen ook kerkeiyk kunnen trouwen." Verder wordt in de uitspraak ver klaard, dat de staat de ouders de mo gelijkheid van een christelijke opvoeding van de kinderen heeft toe te staan. Na afloop van de synode zijn een aan- j tal vertegenwoordigers van de Duitse Evang kerk en gasten uit andere lan den, onder wie ook dr E. Emmen, secre- ;-generaal der Ned. Herv. Kerk. aan wezig geweest op een receptie van de Oostduitse vice-premier Otto Nuschke. De synode werd in Oost-Berlijn gehou den. Actie van de V.P.R.O. Een ton voor Triëstse t. b. c.-patiënten De VPRO zal morgenavond beginnen met een radio-actie, die gedurende tien achtereenvolgende Woensdagen zal wor den gehouden onder het motto „Een ton voor Triëst". Men wil f 100.000 bijeen brengen om een kleine twintig t.b.c.- paitiënten uit Triëst met hun families naar ons land te kunnen overbrengen. De patiënten zullen in Ned. Sanatoria wor den verpleegd tot volledig beterschap is ingetreden. De families worden hier eveneens on dergebracht. De VPRO heeft voor deze actie een speciaal gironummer, nl. 250.000 en voorts postbus 250 te Hilversum en telefoon 11.000 Hilversum. —Met i. v. 7 September 1954 aan ir S. H. A. BEGEMANN op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. (Advertentie) 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Als u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er n de 100 P' t het Me**? BANDEN Duikei in actie in de polder In Oirwerikerk is men bezig de grote BtTOomgeul te dichten, die het instro mend e water maandenlang heeft ge maakt in de poMer Vierbannen. Bij deze werkzaamheden ls een grote vrachtauto (G-M.C toen heit zand van óe oever ging achuiven, tegelijk met een gedeelte van die oever in de diepe «troomgeul terecht gekomen De chauffeur-eigenaar kon zich in veiligheid «tellen. De auto rit echter zo diep in de geul. dat duiker naar beneden moest om te of „lichten" ven de auto mogelijk toen vier andere vrachtauto's te vergeefs hadden geprobeerd assistentie te ver iaoen. 34. „Zij was er dus en heeft óók niets gevonden. Dat is belangwekkend, meneer Lee." drukte weer op de schel op zijn bureau beken eerlijk, dat mij op dat geluid een koude rilling over de rug liep, doch er trad enkel een bediende binnen. Meneer Wu sprak tot hem in zijn onverstaanbare taal, blijkbaar een vraag, en hij glimlachte tegen mij toen hij het antwoord ontvangen had. Zijn gehele hou ding veranderde met die glimlach. Alle wreed heid was verdwenen en hij was een minzame en oeleefde gastheer. „Ik heb de man gezegd mij whiskey te bren gen", verklaarde hij, „en ik hoop oprecht, dat u die zult willen aannemen. Alle twijfel is opge lost. Ga zitten, meneer Lee, en maak het u zo gemakkelijk mogelijk in uw ongewone kleding. Er is al andere voor u besteld de ongemakke lijke en onpractische kleding der buitenlanders, als ik het zo noemen mag. Ik heb een sterk nationaliteitsgevoel, meneer Lee, of beter gezegd, een sterk rasgevoel. Ik ben trots op mijn volk en ik ken het m vele schakeringen. Wees niet ongerust. Alle onaangenaamheden zijn nu voor bij omdat ik ontdekt heb, dat u de waarheid spreekt." „Wat wilt a met me doen?" vroeg ik. Mr. Wu hief de smalle hand op. „Ik kan u niet kwalijk nemen, dat u zich on gerust maakt over uw lot. Ik zie aan uw gezicht, dat u jaren en jarenlang uitsluitend aan u zelf gedacht hebt. Er bestaat op de wereld niets ergers. Wat ik met u doen ga? Dat zult u aan stonds zien." Juist had hij aeze woorden gesproken, toen de bediende terugkwam, onhoorbaar over het dikke tapijt naderend. De bediende zei iets en meneer Wu wreef zich weer in de handen. Toen de bediende was uitgesproken, keek hij bijna vriendelijk en welwillend. „Zegt u alstublieft niets, meneer Lee", zei hij; „neemt u mij niet kwalijk, maar ik heb be langrijke dingen aan mijn hoofd. Ik wens u ge luk, dat u de waarheid gesproken hebt. Dat meisje, waarover u sprak ik wilde, dat ik haar hier had." „Zij weet niets", zei ik. „Misschien kan ik het te weten komen." Hij nam een van zijn telefoons en scheen een bepaald nummer op te bellen. Hij luisterde aan dachtig, sprak in zangerige cadans, zette de telefoon neer, schelde weer en gaf de bediende eer andere opdracht. .Ik zal u niet langer meer ophouden, meneer Lee", verklaarde -hij, „nog een ogenblikje, DE JACHT NAAR HET marine-document Kort os eerste Wereldoorlof 1914—'18 alstublieft." Zijn smalle, donkere ogen waren in tens, maar ik kreeg de indruk, dat zijn gedach ten elders waren en dat hij enkel praatte om mij bezig te houden. „U kent China niet? Het is een beklagenswaardig land het meest uit gebuite land ter aarde Het wordt alweer door de barbaren bedreigd. De Japanners zijn bar baren en de (lussen maar misschien lukt het ons eenmaal, onze eigen methoden te vervolma ken." „Als alle Chinezen zo zijn als u, twijfel ik daaraan niet." „Dank u. Helaas zijn ze niet allemaal zoals ik Ik hoorde de deur achter mij opengaan en toen hoorde ik een stem, die mij deed schrik ken de diepe stem van het Russische meisje, Sonja. Daar kwam zij aanwandelen over het drakentapijt, in het wit gekleed, maar haar sabel bont om de schouders en een wit suède tasje onder de arm. Haar violette ogen zagen mij een moment kalm en oprecht aan. „Hij heeft u dus veilig bereikt", zei ze. „Ja", antwoordde mr. Wu; „het was heel ver standig van u, hem hierheen te zenden." Het kostte mij moeite om te spreken. „Sonja...", begon ik. „Dit is toch beter dan vermoord te worden, Casey", zei ze eenvoudig. Ietwat scherper antwoordde ik: „Welke rol speel jij in dit alles, Sonja?" „Doet dat iets ter zake?", klonk haar stem spottend. „Heb je nog niet genoeg narigheid on dervonden?" Mr. Wu glimlachte. Hij stond kaarsrecht ach ter zijn bureau, de handen in de mouwen. „Ja, ik zou zeggen van wèl, meneer Lee, en ik ben u zeer verplicht. Uw kleren liggen voor u klaar, met een som geld in uw zak. U zult naar de Internationale Concessie gebracht wor den. Als u de Concessie niet verlaat, behalve om met de eerste de beste boot naar uw land terug te keren, zult u wellicht veilig zijn. Vaar wel, meneer Lee." „Sonja...", herhaalde ik. Ik wilde haar iets vragen, doch zweeg aarzelend. ,Ja, Casey", zei ze, „nu dit is afgelopen, lijkt het me ook het beste als je de eerste boot naar huis neemt. Jij bent hiervoor niet geschikt. Daar kun je niets aan doen." Het verwonderde mij, dat ik m(j nog zo boos en gegriefd kon voelen Sonja's houding scheen mij al even hooghartig als die van mr. Wu. De deur ging open en een bediende in het wit wacht te op de drempel .Sonja" ik sprak tot haar in plaats van tot Wu „je houdt mij voor een idioot, niet? Ik begrijp geen steek van wat er hier gebeurt, ,"et bevalt mij niets Je bent nog niet met mij klaar Mr. Wu knikte, alsof mijn woorden hem in een mening versterkt hadden. 83 Drink ln deïöóp van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoel gang. Neem de eerste week elke avond twee Carter's LeverplUetjes. Tweede week - elke avond één. Derde we - pilletje s Lever- op eigen kracht -liddel— Wam i. ,i .er xorge tempo v pilletjes óm u w raakt u uw vers in de laxeerm >nder li Di R. Frankena Aan dr R. Frankena te Leiden is op dracht verleend om gedurende heit tijd- van 1 October 1954 tot en met 28 Februari 1955 in de faculteit der God geleerdheid aan de rijksuniversiteit te Groningen onderwijs te geven in het Ak- kadisch (Babylonisch-Assyrisch) ONDERWIJSBENOEMINGEN emd: tot hoofd der CVO-schooI rke (W), J F Riegen te Hoorn c Terschelling; tot onderwijzerfès) Chr. Nat. school te Mijdrecht, mej. E J M Weinberg te Zeist; Chr. Nat. school te Oude Wetering, L Veerman te Barneveld; Chr school to Brmelo (Kortlangstraat), W F Mooijcn te Lopik (U); Chr. Nat. school te Dinxperlo, P M Terpstra te Aduard; school met de Bijbel te Hazerswoude (dorp), mej. P L Schipper te Menaldum; school met de Bijbel te Grijpskerk (Gr), mej S Kloppenburg te s ->nuoia on Apeldoorn (Gr te Kampen- tot onderwijzerfes) Herv. school te StoutenbuTg -. Vink—Van Oosterom te Amers- Muloschool te Meppel. mej. B Ven« i Onst Tlmotheusschool 1 Enichuizen (tijd.). L H Bosker Chr. school te Appingcdam,- B v-d Molen t Hoogkerk; Herv. school te Klazicnaveei uw ingewanden tijdeltjk tUdelUk Carter's Lever- weer op gang te helpen. Zo rstopplng kwijt en vervalt u eermtddelen-gewoonte. Vraag Carter s LeverplUetJea. Het lied der aethergolven WOENSDAG 24 MAART sum I 402 m. VARA 7.00 NIei 3.00 Nieuws 8.18 Gi v 9.00 Gym v. d. VPRO: 10.00 School: Gram. Land- en tuinb. medt 12.38 Instr. k stellingagendi 8.50 V. d. 9,10 Gram. VARA 10.20 V. d. 1.00 Dansmuz. 12.30 12.33 V. h. platteland t. 1.00 Nieuws 1.15 Tentoon- .18 Orgel C. Belloni„Bergpapoe 5.50 8.15 Om lar Helmfrid schaak loorsp. 10.00 Lichte n .Zal Nederland ondc: :aus. 11.00 Nieuws 11. peranto. 11.20 Lichte i z. 11.45—12.00 Gra NCRV 7.00 Nleui 7.15 Gym 7.33 Gewijde muz. 7. 8.30 Tot Uw voud is het 12.00 Alt en 12.33 Lichte 1.15 Protesi w 9.35 Gi nst 11.00 Gram. 11.10 „Een- merk van het ware", hoorsp. ïo 12.30 Land-en tuinb. med. 12.59 Klokgelui 1.00 Nie\ Interkerkelyk Thuisfr 1.20 Promenade ork. 2.00 Gram. 3.00 Klass. muz. 3.35 Gram. 3.40 Meisjeskoor 4.00 V. d. jeugd 5.20 Gram. 5.30 Orgelsp. 6.00 Mil. vraaggesprek 6.10 Gram. 6.30 Spectrum v. h. Chr. organisatie- en verenigingsleven 6.45 Geestelijke liederen 7.00 Nieuws 7.10 Boekbespr. 7.25 Gram. 7.30 Buitenl. 7.50 Gram. 8.00 Radiokrant 8.20 Salonork. 8.50 Gram. 8.55 Lijdensoverdenking 9.25 Ra dio Philh. ork. en soliste 10.00 „Terug denking 11.00 Nieuws 11.15-12.00 Gram. Engeland BBC 330 m. 12.00 V. d. scholen 1.00 Gram. 1.30 V. d. boeren 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Caus. 2.15 Ooggetuigenver slagen ----- - IN VOGELVLUCHT Op 24 en 25 April zullen aan de Universiteit te Gent voor de zesde maal de NEDERLANDSE CULTUURDAGEN worden gehouden, ditmaal gewijd aan de Ned. Volkswelvaart. Vier SPAANSE STUDIEBEURZEN zijn dit jaar weer beschikbaar voor het volgen van zomercursussen. Sollicitaties voor 1 Mei bij het ministerie van O. K. en W. Op 1 en 2 Mei wordt op Woudscho- ten te Zeist een ARTSENCONFERENTIE gehouden uitgaande van de Herv. Raad voor Kerk en Ziekenzorg. Kerk en We reld en de Chr. Ver. voor Natuur- en Geneeskundigen over het thema: Wat is T.g.v. het 60-jarig bestaan van de Theologische School der Chr. Geref. Ker ken te Apeldoorn zal 10 Juni een gedenk boek verschijnen onder de titel: 'k Zal gedenken De Bond van Vrouwelijke Werk krachten in dienst der Geref. Kerken be legt dit jaar een studieconferentie voor zijn leden van 2023 April op de Nijen- burgh te Baarn. In de Paasweek houdt het Chr. Paed. Studiecentrum werkconferenties voor het onderwijzend personeel^ en wel op 22, 23 en 24 April op Woudschoten te Zeist. Ds B. J. Boland, zendingspredikant van de classes Doetlchem en Zutphen der Ned. Herv. Kerk, zal op 14 April naar zijn arbeidsveld vertrekken. De bondsdag van de Ned. Bond van (vrijgemaakte) J.V. op G.G. wordt op Hemelsvaartdag in Amsterdam gehouden en de Bond van Mannenver. op G.G. in deze kring vergadert op 1 en 2 Juni in Den Haag. De Ned. Protestantenbond te Ben- nekom ontving uit het buitenland f 6000 voor kerkbouw. progr. 9.00 Conce Dale's dagboek". 12.15 Dansmuz. 12.45 Voor- iracht 1.00 Pari. overz. 1.15 Dansmuz. 1.45 Concert 2.45 V. d. kind. 3.00 V. d. vrouw Sport 4.25 Concert 4.45 Lichte muz. .Mrs Dale's Dagboek" 5.30 Concert Lichte muz. 7.00 Orgelspel 7.15 V. d. Jl_„_ L45 Hoorsp. 8.00 Nieuws 8.25 Sport 8.30 Ge- i-ar. progr. 9.15 Gram. 9.30 Hoorsp. 11" Nieuws 11.15 Rep. 11.35 Concert 12.05 Voc. dracht 12.20 Lichte muz. 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Concert 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 en 1.20 Gram. 2.00 Schoolradio 3.45 Gram. 4.05 Con- 8.00 Hoorsp. 9.00 Operettemuz. 10.00 Nieuws 10.15 Jazzmuz. 10.46 Gram. 11.00—11.05 Nieuws Brussel 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuws 1.15. 2.00 en 3.00 Gram. 4.05 Lichte muz Nieuws 5.15 Gram 5.30 Pianorecital Gram. 7.15 en 7.28 Idem 7.30 Nieuws 8.00 Concert 10.00 Nieuws 10.15 Ltchtc muz. 10.55 Puzzle ook eens met ons mee Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1 wrpakking, 3 vis, 6 lederen band, 8 fijsgekookte spijs, 9 rondhout, 10 kluit. 1? overdekte markt plaats, 13 boomschors. 14 over, langs. 15 kracht, 16 rij, 18 d<el van de bijbel- 19 dekkleed, 20 wortfl. 21 haarvlecht, 22 tijdperk. VERTICAAL: 1 rokeostuum, 2 afge knotte boomstart. 3 vruchtje, 4 voorzet sel, 5 holtedie. 7 onbep. voorn, woord, 8 indrukseU f getroffen. 11 vermaak. 12 deel van de voet, 14 geluk bij het spel, 15 vestingv^rk, 16 dier, 17 boosaardig slim, 19 telwoord. 20 gezinslid. Oplossltf vorige puzzle: Met geduld en volhading lost men ieder raadsel op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2