Jlictuue geihsctfe GToumnl Rusland protesteert Nederlandse regering bij de Jeep tegen boom gereden: 4 doden en 4 gewonden Turkije wil prof. Lieftinck kwijt als adviseur Wist U 11 MAANDAG 22 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: S8936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal: ƒ2.15 per maand; 0.50 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Vier en dertigste jaargang No 9996 Directie: F DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaatfatUct) ft gfietlrern «in Iwrt la fsgbenspotl" Sport en wedstrijden ZIE PAG. 4. 6 EN 7 POGING OM SCHRIK AAN TE JAGEN" Tegen legering van Amerikaans luch tmach t personeel DE RUSSISCHE ambassadeur in Den Haag, de heer S. P. Kirsanov, heeft namens zijn regering bij de Nederlandse regering geprotes teerd tegen het vestigen van Amerikaanse luchtbases op Nederlands grondgebied in vredestijd. De protestnota is Donderdag jl. in Den Haag reeds overhandigd, aldus een radiobericht van het Russische persagent schap Tass. In de nota wordt o.m. opgemerkt, dat het toekennen van militaire bases aan vreemde mogendheden en de vestiging van vreemde troepen op Nederlands territoir in geen geval kan bijdragen tot verbete ring van de internationale sfeer en de betrekkingen tussen de landen. In de Russisdhe verklaring wordt ge zegd: „kortgeleden heeft de Nederlandse pers verklaringen van de Nederlandse minister van Oorlog en Marine. C. Staf. gepubliceerd, waaruit blijkt, dat de Ne derlandse regering heeft ingestemd met de legering van personeel van de Ame rikaanse luchtmacht op Nederlands grondgebied. Het is geheel duidelijk, dat het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredestijd niets gemeen heeft met welk defensie oogmerk dan ook, aangezien het goed bekend is, dat Nederland niet door eer aanval wordt bedreigd. In het huidige tijdsgewricht, nu maat regelen worden genomen om de inter- TOCH IS HET ZO Ome veelgelezen rubriek „Toch Is het zo!" verschijnt met ingang van vandaag in andere opmaak. Men zou het een nieuw lentekleed kunnen noemen. Karei Links illus treert voortaan de interessante stof met rake tekeningen. Wij zijn er van overtuigd, dat de rubriek door haar verfriste tooi nog meer trouwe lezers zal trekken.' Nenni mocht óch blijven Tegenstanders E.D.G. in Parijs bijeen Westduitse socialisten geven oppositie nog niet op De Europese Defensie-Gemeensohap schept een oorlogsklimaat, zo wordt ge zegd in de resolutie welke is aangeno men op een tweedaagse conferentie van 150 tegenstanders van de E.D.G. uit de zes betrokken landen. Ere-voorzitter van het congres was Eduard Herriot, de vroe gere voorzitter van de Franse nationale vergadering. Tot de congresgangers behoorde ook Pietro Nenni, leider van de Italiaanse linkse socialisten. Aanvankelijk ontzeg den de Franse autoriteiten hem het ver blijf in Frankrijk, maar hij was toen al in Parijs gearriveerd. Men zette hem zo vlug mogelijk op de eerste naar Italië terugkerende trein. Terwijl Nenni naar zijn land terugkeerde, richtte een dele gatie zioh tot de Franse regering, die zich liet bepraten en Nenni toestemming gaf, in het land te vertoeven. Toen Nenni aan de Italiaanse grens arriveerde, bracht men hem van deze beslissing op de hoogte, waarop hij welgemoed nog maals de reis naar Parijs maakte. Hij is daar geen vreemde, want tijdens het fascistische bewind in Italië, leefde Nen ni twintig jaar «als balling in Frankrijk. Intussen hebben de Westduitse socia listen laten weten, dat zij de grondwets kwestie met betrekking tot de E.D.G. nog niet als opgelost beschouwen. Vol gens hen -moet het Federale Hof te Karls ruhe nog steeds uitspraak doen in de kwestie, of de zaak nu geregeld is dooi de (aangenomen) amendementen op de grondwet. De socialisten en twee kleine West duitse regeringspartijen hebben zioh ook uitgesproken tegen de Franse plannen om de Saar te Europeaniseren. De Duit sers zouden hiermede slechts accoord kunnen gaan. indien gelijktijdig een Europese Gemeenschap tot stand komt. Stevenson vraagt om China-poliliek Volgens Stevenson, de leider van de Amerikaanse democraten, moet Amerika spoedig een beredeneerde politiek tegen over China vaststellen. Dit is het sleu telprobleem voor de kwesties Korea. Indo-China en Formosa. „Wij zullen", aldus Stevenson, „spoedig de minimumvoorwaarden moeten bepalen, waarop we bereid zijn t.o.v. de Chinezen het „leven en laten leven" toe te passen met de waarschijnlijkheid dat de ideo logische strijd lange tijd zal doorgaan zoals ook in Europa. China kan metter tijd een nog grotere factor ten goede of ten kwade worden in de wereld, dan Rusland". Lenfeen boekenweek nationale spanning te verminderen en de vrede te versterken, moeten dergelijke acties van de Nederlandse regering als te ongerechtvaardigder worden be schouwd. De Sowjet-regering, die groot belang hecht aan de zaak van het versterken de vrede en het verzekeren van de colleotieve veiligheid in Europa, acht het noodzakelijk hierop de aandacht vai Nederlandse regering te vestigen", aldus de Russische verklaring. Volgens Tass heeft minister Luns de Russische ambassadeur meegedeeld, dat de Nederlandse regering de nota van de Sowjet-regering zal bestuderen en beant woorden. En woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat het Russische protest „nog weer een poging is om onze dap pere bondgenoten schrik aan te jagen". Er was geen onmiddellijke reactie, noch van de' kant van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken, noch van het ministerie van Defensie. Nader vernemen wij, dat de Sowjet- Unie ook bij Griekenland heeft gepro- testeerd tegen het geven van militaire bases aan de Verenigde Staten. In vier dagen tljds zijn er zo drie Rus sische protesten van dezelfde strekking bij buitenlandse regeringen ingediend. De eerste nota werd, zoals wij bericht ten. Vrijdag reeds gericht aan de Turkse Vanmiddag zou de Russische nota den besproken in de vergadering onze ministerraad. Na fees (vergadering (e Zuidhorn Twee motorrijders gedood in Biezelinge; 5 gewonden in Haarlemmermeer ■VTA AFLOOP van een feestvergadering van de landarbeidersbond te Zuidhorn (Gr.), is in de nacht van Zaterdag op Zondag om twee uur een jeep, waarin acht feestgangers zaten, tussen Zuidhorn en Noordhorn tegen een boom gereden, met het ontzettende gevolg, dat drie inzittenden onmiddellijk werden gedood. Het waren het echtpaar Busscher en mevr. Hekkema-Bloemhof. De heer K. Post is tijdens het vervoer naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen aan zijn verwondingen overleden. De vier andere inzittenden van de jeep, het echtpaar Brilstra, de heer Hekke- ma en mevrouw Post, zijn ernstig gewond in dit ziekenhuis opgenomen. Allen zijn afkomstig uit Noordhorn. verwondingen op. Alle gewonden zijn naar het St Elisabeths Gasthuis te Haar lem overgebracht. De 17-jarige De B. uit Culemburg is op de Lange Achterweg door een slippend motorrijwiel gegrepen en aan de gevol gen overleden. 1 De acht personen keerden van Zuid horn naar NoordhOm terug van een fees telijke vergadering ter gelegenheid het 35-jarig bestaan van de afdeling Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. Deze vergadering zou aan vankelijk vorig jaar worden gehouden, werd toen als gevolg van de wa tersnoodramp uitgesteld. De jeep. die bestuurd weid door de heer Busscher, is op de plaats, waar de nieuwe rijksweg overgaat op de oude rijksweg onder Noordhorn, gaan slingeren tegen een boom gereden. >e inzittenden werden allen uit de jeep geslingerd. Het echtpaar Busscher laat evenals me- -ouw Hekkema drie kleine kinderen achter. In Noordhorn zijn wegens dit ongeluk de voetbalwedstrijden en de filmavon den, die Zondag zouden worden gehouden, afgelast. Twee motorrijders gedood Op de rijksweg VlissingenBergen op Zoom bij de Smokkel hoek weg te Bieze linge heeft zich Zaterdagavond een aan rijding voorgedaan tussen twee motor rijders, de heren P. A. Butler uit Bieze linge en Hundersmarck uit Ovezande. Beide personen werden in zorgwekken de toestand naar het ziekenhuis te Goes overgebracht, waar zij in de loop van Zondagmorgen zijn overleden. Zondagmiddag is op de kruising van de IJweg en de Kruisweg in de Haar lemmermeer een bromfietsberijder, die zonder snelheid te minderen de Kruis weg (een voorrangsweg) opreed, door personenauto gegrepen en ernstig gewond. De bestuurder van de auto, de heer W. V uit Kampen, heeft nog. door sterk links uit te wijken, getracht de bromfietser te mijden. Deze manoeuvre had tot gevolg, dat de bromfietser, de heer A. H. Z. uit Halfweg, toch werd geraakt en bovendien, dat de personen auto in de berm raakte, over de kop sloeg en met de wielen in de lucht in aast de weg gelegen sloot terecht kwam. Ook de vier inzittenden van de auto (behalve de bestuurder nog twee heren en dame), allen uit Kampen, liepen Toeslag op pensioenen grafisch bedrijf (Van onze sociale redacteur). Met ingang van 1 Januari 1953 dus met .erugwerkende kracht) wordt aan alle pensioentrekkende technische werkne- van- de drie bedrijfspensioenfond- in het grafisch bedrijf, die in het genot zijn van volledig pensioen, een toe slag gegeven van f5 per week. Voor hen die gedeeltelijk pensioen hebben, be draagt de toeslag een evenredig dee: ■an f5. Met het over 1953 uit te keren bedrag vorden de reeds verstrekte extra uitke- •ingen voor brandstof ed. en het ver strekte voorschot verrekend. Voor hen die na 1 Januari 1953 ge- pensionneerd zijn. is een regeling getrof fen. die bij het bovenstaande aansluit. Prins Bernhard was in Palm Beach Prins Bernhard heeft Zaterdag de in ternationale luchthaven van Palm Beach bezichtigd, nadat hij per vliegtuig van de luchtmachtbasis Eglin in Florida geko- was. Dit weekeind was hij de gast Ormond Gould te Fort Lauderdale. Nieuwe beschuldiging Ministerszoon doodde Wilma Montesi In het proces tegen de Italiaanse jour nalist Muto (de zaak-Montesi) is Zater dag weer een verrassende wending ge komen. In een 'brief van de voornaam ste getuige. Anna Maria Caglio. beschul digt deze de zoon van de minister van Buitenlandse Zaken Piccioni van de moord op Wilma Montesi. De brief was gericht aan een non in oen klooster te Rome en was door Anna Maria geschre- ven voor het geval zij zou sterven, voor dat zij zou kunnen getuigen. Het voorle zen van deze brief veroorzaakte in d( stampvolle rechtszaal een groot tumult Anna Maria Caglio zegt in dit schrij ven ook. dat de markies Montagna naai het hoofd.van de politie gegaan is er getracht heeft, de zaak-Montesi in de doofpot te doen verdwijnen. Intuss heeft de verdediger van de markies e officieel rapport van de financiële po litie voorgelezen, waar in Montagna „een fortuinlijke speculant in vaste goederen, maar geen handelaar in verdovende middelen" wordt genoemd. Hoogge plaatste personen zouden hem bij zijn transacties geholpen hebben, aldus het rapport. Onderzoek afgelast Israël trekt geen troepen samen Israël heeft met klem tegengesproken, dat het troepen concentreert aan de grenzen van Syrië, Libanon en Jordanië. Een woordvoerder te Tel Aviv verklaar- „Het doel van die landen is volko- duidelijk. Zij zijn in het defensief passen daarom een afleidingstactiek toe. De Arabieren streven er naar, de aandacht af te leiden van Israëls klacht over de Egyptische inmenging bij het scheepvaartverkeer op Israël via het Suezkanaal en van de Israëlische klacht over de hinderlaag in de Schorpioen pas". Intussen heeft Saoedi-Arabië aan Syrië militaire hulp aangeboden om elke ag- gressie van Israël af te slaan. Saoedi- Arabië beschouwt dit als een maatregel van zelfverdediging. Het onderzoek naar de moord op de elf Israëliërs is thans afgelast. Vandaag zal waarschijnlijk het rapport verschij nen. De politiehonden, die sinds Woens dag vrijwel ononderbroken bezig zijn geweest, verloren de sporen op de rots achtige grond bU de Jordaanse grens. President Tsjiang Kai- sjek herkozen Generalissimus Tsjiang Kal-sjek, lei der der Chinese nationalisten, is met 1507 stemmen herkozen tot president van nationalistisch China (Formosa). Op zijn democratische mede-candidaat Hsoe Foe- lin zijn slechts 48 op een totaal van 1576 stemmen uitgebracht. Zaterdagmiddag werd te Edam de kaasmarkt geopend. Ter opluiste ring van deze gebeurtenis waren de kaasdragers in officieel costuum gestoken. Een overzicht van de drukte op het plein voor het Waag gebouw, waar ook wat buitenlandse toeristen aanwezig waren. Brief aan de Wereldbank Premier verontwaardigd over verzoek om plan beter uit te werken DE TURKSE PREMIER Adnan Menderes heeft verzet aangetekend tegen de bemoeiingen van de Wereldbank met Turkije en aan de president van deze bank verzocht, haar vertegenwoordiger in Turkije, prof. mr P. Lieftinck, de gewezen Nederlandse minister van Financiën terug te roepen. Naar verluidt, is de heer Lieftinck voor een paar weken uit Turkije ver trokken, maar hij zou van plan zijn, terug te keren. Menderes zou zich, naar verluidt, dit niet hebben laten welgevallen, omdat hij meende, dat de bank, Uit Turkse bronnen wordt dat de premier verontwaardigd is ge worden, toen prof. Lieftinck op. eer Turks verzoek om meer credieten ant woordde met het voorstel, dat de Turken het voorgelegde plan wat zorgvuldiger zouden uitwerken. Ook zou prof. Lief tinck de Turkse regering enige concrete voorstellen gedaan hebben tot verbete ring van de economische toestand Turkije. Het land gaat thans gebukt een ernstig tekort aan deviezen ongunstige handelsbalans. Drie jongens gewond bij granaatontploffing Projectiel in vuurtje op IJmuider strand Drie kinderen werden Zondagmiddag op het strand van IJmuiden vlak bij de zuidpier gewond door een granaatont ploffing. Zes jongens uit Haarlem had den op de vloedlijn tussen de pieren een vreemd voorwerp gevonden en da in een uit wrakhout gestookt vuurtji geworpen. Het voorwerp explodeerde toen vrijwel onmiddellijk. Drie jongens kwamen met de schrik vrij. Drie ande ren werden gewond. De 13-jarige J. B. kreeg een shock, de 14-jarige F. H. kreeg letsel aan de buik. een duim. een lip er de kin, en de 13-jarige F. S. kreeg eer grote wond aan het hoofd en brandwon den aan het linkerbeen. Nu nog vijf alastrim- patiënten Op het ogenblik bevinden zich nog vijf alastrim-patientcm in de ziekenba rakken te Scevenlngen. De geneesheren verwachtèn, dat doze week nog enkele van hen naar huis kunnen gaan. DAT In Valkenburg (L.) een 15-J. Hil- versumse jongen is aangehouden, die pas in dienst bij een kruidenier (de eerste baan) ruim ƒ250 wegnam. DAT dc Paus de Hilvcrsumse journalist A. L. G. M. v. Oorschot t.g.v. zijn 40-J. jubileum benoemde tot ridder in de orde in de H. Sylvester. DAT de Franse gemeente La Madelei- (bjj Rijssel) met Steenbergen een z.g. tweelingschap aanging o.m. ter vacantie- uitwisseling van kinderen. DAT dc KLM bcgtn April een nieuwe luchtlijn op Colombo (Ceylon) opent. DAT de procureur-generaal te A'dam niet in cassatie ging in de zaak van de oud-raadsheer-commissaris van de Velser affaire mr F. P. Th. Röhling. DAT het echtpaar H. MuschDreiji te Winschoten 71 jaar getrouwd is. DAT in Ouwerkerk op Schouwen en Duiveland voor het eerst sinds 1 Febr. '53 de waterkraan weer loopt. DAT op het Kruininger Gors (tussen Briellè en Oostvoorne) een openluchtthe ater komt en een recreatiezaal voor 380 personen. DAT de commissaris der Koningin in Zeeland Zaterdag in Zonnemaire het ge restaureerde gemeentehuis heropende. DAT het publiek nog niet veel gebruik maakt van de zelfbediening bij dc kran tenverkoop 's avonds op dc stations, maar in ieder geval eerlijk het verschuldigde geld in de bus doet DAT tussen de Tilburgse vishandel en enkele Amsterdammers op de Tilburgse markt een felle concurrentiestrijd uit brak, toen de laatsten 5 pond vis voor f 1.aanboden en de Tilburgers zelfs tot 8 pond voor dit bedrag gingen. DAT dc Rubberstichting te Delft van 515 April te Wenen een rubbertentoon stelling houdt. DAT prof. mr P. J. Oud wederom ge kozen is tot voorzitter van de V.V.D. DAT de Franse modeprins Charles Mon taigne. van oorsprong Karei Meuwese uit Tilburg, naast zijn A'damse nu ook R'damse modeschool opent. DAT op de jaarlijkse reünie van Ned. sportvliegers te A'dam een oorkonde is uitgereikt aan linktrainer Hesselink de Rijksluchtvaartschool en de Willem van Graft-bokaal aan het echtpaar Kries- Hopman te Laren. DAT de P.v.d.A. op 10 April in Maas tricht een z.g. doorbraakcongres houdt. DAT de oud-directeur van de vee- artsenijkundige dienst te 's-Gravenhage, E. J. J. A. Quaedvlieg, zal spreken op het Veeartsenijkundig congres begin April in Marokko. DAT de scheidende hoofddirecteur- secretaris van de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten in Ned., J. Drijver, bevorderd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau. leningen aan Turkije in totaal niet m< dan 6 a 9 millioen dollar hebben bedi gen, niet het recht had om zich op deze Vermoeid door een inspannen de partij golf rust de sportieve Hertog van Windsor even uit. De onafscheidelijke pijp, die de Hertog tussen de tanden klemt, brandt niet. De foto werd ge nomen op een golfterrein bij Havanna (Cuba), waar Hertog een uitstekend golf- speler werd uitgenodigd voor de bekende Four Ball Amateur Invitational Tournament". PROF. Mr P. LIEFTINCK .Hoedt U voor de fez. wijze met de Turkse zaken te bemoeien. Vrijdag heeft de Amerikaanse ambas sadeur Warren met prof. Lieftinck ge confereerd. De heer Lieftinck deelde" toen mee. dat hij zich voor een paar ken ter behandeling van bankzaken i Syrië zou begeven, maar wel van plan was naar Turkije terug te keren. De am bassadeur weigerde verder iets te zeggen, Het Turkse verzoek om prof. Lieftinck terug te roepen, is onlangs per brief ge daan aan Eugene R. Black, president var de Internationale Bank voor Herstel er Ontwikkeling. De Verenigde Staten dra gen het grootste deel in de fondsen var die bank bij. Kaasdragers krijgen les Edammer kaasmarkt tweede Alkmaar TN het historische waaggebouw te Edam is Zaterdag de eerste ..showkaasmarkt" gehouden. Een grote partij haas was buiten de waag neergelegd en in het gebouw zelf stond de oude weegschaal uit het jaar 1625 weer opgesteld, waar de kazen werden gewogen Voor deze gelegenheid waren de beken de Alkmaarse kaasdragers aanwe zig om op berries de Edammertjes te transporteren. Het is de bedoe ling. voor de vreemdelingen eens per maand deze showkaasmarkt te houden, waarbij dan in de toe komst plaatsgenoten In costuum als kaasdragers zullen optreden, na eerst opleiding te hebben gehad van hun Alkmaarse ambtsbroeders. Atoom-gevarenzone uitgebreid Amerikaans geneesmiddel in Tokio aangekomen De gevarenzone voor atoomproeven tn de Stille Oceaan is door de Amerikanen aanzienlijk uitgebreid. Een punt tussen Eniwctok en Bikini (beide van de Mar shall-eilanden) is als middelpunt geno men voor een cirkel met een straal van 720 km, waarbinnen de gevarenzone ligt. In Tokio is inmiddels een Amerikaans geneesmiddel, Vera-cal genaamd, aange komen voor dc behandeling van de 23 Japanse vissers die tengecolge van de atoomontploffing op Bikini op 1 Maart door radio-activiteit werden aangetast. Auto-ongeluk bij Best kosttte twee Hagenaars het leven Twee andere inzittenden nog buiten kennis Het auto-ongeluk bij Best Vrijdagavond, waarover wij Zaterdag berichtten, heeft tot dusver aan drie mensen het leven gekost. De bestuurder, de heer v. W. uit Arnhem, en de heer L. W. Hopman uit Den Haag waren op slag dood. De heer J. van Herk uit Den Haag. is na opneming in het Binnenziekenhuis te Eindhoven aan zijn verwondingen overleden. De drie an dere inzittenden, alle broers van de heer Van Herk eveneens afkomstig uit Den Haag, verblijven nog in het Binnenzie kenhuis Eén ervan heeft het bewustzijn teruggekregen, de twee anderen waren vanmorgen nog buiten kennis. Hun toe stand is zeer ernstig. IET WEER IN EUROPA is! s S E windstil ZZO windstil windstil 4 0.3 8 O Aanhoudend zacht Het K N M I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost. Aan houdend zacht (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon cn Maan Dinsdag. Zon van 6.38 tot 18 57 uur; Maan van 23.54 tot 7.22 uur. Op 27 Maart

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1