Jlietuue friiiscfft(fouranl Ver. Staten legden Russen een atoomplan voor Legermuseum dit jaar uit isolement De door Eisenhower voorgestelde pool nadert verwerkelijking Niemand mag Koningin dichter naderen dan 1.80 meter Marie Besnord verleidde haar personeel C.N.V. niet ontevreden over advies van de S.E.R. Vastende „Dochters van de NijV kregen eindelijk haar zin GESCHOOLDE VAKLIEDEN 10 NETTE JONGELIEDEN Wist U ZATERDAG 20 MAART 1954 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal: f 2.15 per maand: 0.50 per week. ADVERTENTIËN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJKSATIONAAL DAGBLAD Voor Leides en Omstreken Vier en dertigste jaargang No 9995 .ilulMitlcl t< «Mlrira «10 bert lo Irgbrotput" REEDS NA TWEE MAANDEN: T^A TWEE MAANDEN van besprekingen tussen de Ver. Staten en de X v Sowjet-Unie over de vreedzame ontwikkeling en het vreedzaam gebruik van atoomenergie, ziet het er thans naar uit, dat de door presi dent Eisenhower voorgestelde atoompool zijn verwerkelijking nadert. Reeds nu wordt niet langer onderhandeld: men is thans aan de uitwis seling van plannen toe. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren te Washington aan de Russische ambassadeur Zarubin een concreet plan ter hand gesteld. De Russische ambassadeur legde op zijn beurt de plannen van de Sowjet-Unie aan de Amerikaanse regering voor. Op 8 Decemiber van het vorig jaar deed president Eisenhower in de Ver. Naties zijn opzienbarend voorstel, alle landen die splijtbare materialen .produceren, een soort atoomconcenn te verenigen. Deze landen zouden een deel van hun vo den op kernphysisch gebied aan dit cern moeten overdragen. Het doel Eisenhower was. door deze atoompool de dreiging van een atoomoorlog aanzienlijk te verminderen en tegelijkertijd een langrijke stap te doen in de richting het vreedzaam gebruik der atoomener gie. Met nadruk riep de president de Sowjet-Unie op, deel te nemen aan zijr atoomconcern, om de internationale span ning te vermin-deren. Rusland verklaarde zich in principe accoord met het voorstel van Eisenho- In Januari van dit jaar werd het plan besproken door Foster Dulles en Zarubin Later, tijdens de conferentie in Berlijn, sprak Dulles rechtstreeks met Molotov, de Russische minister van Buitenlandse Bij de ontwikkeling van Eisenhowers 'plan hebben dé Ver. Staten uiteraard niel verzuimd ,met hun Europese 'bondgeno ten te overleggen-. En a-S resultaat van dit overleg is gisteren het eerste concrete plan overhandigd. Volgens de correspondent Press in Washington houdt het Ameri kaanse plan de volgende punten in: 1. Alle landen d-ie over splijtbare materia len beschikken, dus niet alleen Rusland en Amerika, magr evengoed Nederland en Noorwegen, moeten een gezamenlijk bureau voor kernenergie oprichten. Dit bureau moet het beheer hebben over de atoompool, waarin dus a.'Ie betrokken mogendheden een deel vam hun kern physisch materiaal zullen overdragen. 2 Het bureau voor kernenergie is vi an-twoordelijk voor het opslaan en 1 Prins op weg naar Washington Prins Bermhard is gisteren met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uit New Orleans op de luchtmachtbasis lElgin in Florida aangekomen. Het vliegtuig was ongeveer zeven uur vóór op het tijdschema. Prins Bernhard zat 's avonds aan een formeel diner in de officierenclub aan. Vandaag werd hij In het kort voorgelicht over de operaties van het commando der basis en maakte een rit over de terreinen. Vanmorgen ver trok de Prins naar de internationale luchthaven Palm Beach. Het Nederlandse consulaat te New Or leans heeft verklaard, dat het bezoek van de Prins strikt incognito was en dat het tot kort voor zijn komst van niets wist. In New Orleans bezocht de Prins het Internationale huls en de internationale markt waarvan hij zeer genoot. waren van de voorraden. Ook moet dit bureau eventuele pogingen va-n een on bekende vijand, de voorraad te vernieti gen, voorkomen. 3. Het bureau moet gemachtigd worden, atoomgeleerden uit de gehele wereld aan te trekken, om het gebruik van kernener gie voor het opweken van electriciteit en de ontwikkeling van vreedzame atoom- projecten te bestuderen. In Wahirogton bestudeert men thans het Russische voonstel. Aangenomen wordt, dat de Russen hierin aandringen op een internationaal verbod van atoom wapens. Pools bestuur thans naar Russisch model Sowjetleider Kroetsjtsjef kwam niet voor niets over Naar de correspondent van Ass. Press uit Warschau meldt, zijn de veranderin gen in het bestuur van Polen een gevolg op het congres van de communistische partij, dat de vorige week is gehouden. Nikita Kroetsjtsjef was hierop aanwezig. Hij is leider van de Sowjet-Russische partij en r.a Malenkof de belangrijkste man op het Kremlin. Zoals in Moskou na de dood van Stalin het systeem van de „dictatuur man" werd vervangen door antwoordelijke groep", zo werd op dit congres in Polen de functie van „voor zitter van de partij" (Bieroet) afgeschaft. Bieroet is nu eerste secretaris van de partij geworden. Om de scheiding tussen partij en regering zoals in Moskou volledig te maken, is de functie van mi nister-president van Bieroet overgeno men door Jozef Cyrankiewicz. De terug keer van Cyrankiewicz naar de post van regeringsleider hy is dit ook geweest van Februari 1947 tot November 1952 is waarschijnlijk bedoeld om een extra nadruk te leggen op de „verzachting van het regiem". Cyrankiewicz immers is destijds leider geweest van de Poolse socialisten. Geschenk van Nederlander in V.S. Schip als jeugdherberg in Delfzijl ZEER waarschijnlijk zal Delfzijl een bijzondere jeugdherberg krijgen. De oud-Delfzijler A. J. Koerts, thans woonachtig in Amerika, wil ter nagedachtenis seling overleed, iets doen Delfzijl. Zo werd Vrijdagmorgen de prachtige driemastbark De Seute Deern aangekocht, met het doel deze als jeugdherberg in te rich ten De Seute Deern, zal naar de vader van de heer Koerts, nl. Pie- ter Alberts Koerts, worden ge noemd. Het schip is plan. 1.000 ton groot, heeft een lengte van 62 me ter en een breedte van ruim 11 meter, terwfj-1 de masten een lengte i 37 meter hebben. Ongeveer 700.000 Franse en Italiaanse glassteentjes zijn nodig voor het reusachtige mozaïek, dat geplaatst zal worden in de voorgevel van het Holbeinhuis aan de Coolsingel te Rotterdam. Het mozaïek is ontworpen door de Rotterdamse kunstschilder Louis van Roode. Op de foto: Van Roode en zijn helper, de kunstschilder C. Kieviet, leggen de steentjes. Jordanië zendt nu speurhonden Israël 'heeft gisteren een Jordaans aan bod aanvaard tot samenwerking -bij het opsporen van de bende die Woensdag elf mensen heeft vermoord bij de aanval op een bus in de Negebwoestyn. Glubb Pasja, de chef-staf van het Jordaanse leger, heeft aangeboden Jordaanse speur honden te sturen, nadat speurhonden van de Israëlische politie het spoor van de bende op ongeveer vijf kilometer van tie Jordaanse grens waren kwijtgeraakt. Het voorstel bereikte de Israëlische regering via de voorzitter van de Israë- lisch-Jordaanse gemengde wapenstil- Btandscomonissie. Gisteren, de dag van de begrafenis der slachtoffers, heerste rouw in geheel Is raël. Voorgestelde maatregel Kinderverlamming-epidemie in West-Australië maakt wijziging reisschema nodig bezoek geen handen meer zal drukken; 4- dat niemand het koninklijk paar dichter mag naderen dan 1 80 meter; 5. dat het koninklijk paar naar Albany zal vliegen In plaats van direct naar Perth, dit om te voorkomen dat een al te grote menigte op de been komt. 6- dat zo min mogelijk schoolkinderen langs de koninklijke route zullen wor den opgesteld. Door deze maatregelen hoopt men te kunnen voorkomen, dat de reis van het koninklijk paar door Australië moet wor den geannuleerd. Hoge Australische autoriteiten er leden van de Britse koninklijke huishou ding hebben gisteren in Adelaide (Australië) besprekingen gevoerd die ten doel hebben, verandering aan brengen in het reisschema van Koningin Elizabeth door dit werelddeel. Deze wijziging is noodzakelijk door de kinderverlamming-epidemie die in West- Australië heerst Een hooggeplaatste geringsambtenaar deelde mee. dat o.a volgende maatregelen in overweging zijn genomen: 1. dat de Koningin en haar gemaal niet in het gouverneurshuis zullen toeven, maar aan boord zullen blijven van het jacht de Gothic, waar zij hun maaltijden zullen gebruiken; 2. Dat dagelijks vers voedsel voor per vliegtuig uit Zujd-Australië en Vic toria zal worden aangevoerd; 3. dat het koninklijk paar tijdens zijn Tientallen getuigen In> het proces tegeni Marie Besnard, dat te Bordeaux wordt gevoerds passeren de getuigen in een bijna onafgebroken ry. Een tiental hebben reeds hun verklarin gen afgelegd en ruim zestig anderen tnoeten nog aan de beurt komen- Een jonge boer, die in 1946 als vijftien- Jarige jongen bij Marie Besnard gewerkt had1, vertelde, dat zijn bazin hem en alle mannelijke leden van het personeel dwong haar te omhelzen. De jongeman JNau'lleau beschreef de verleidingspogin gen van Marie Besnard in zijn naïveteit tnet zoveel kleur en verve, dat hij her haaldelijk onderbroken werd door het bulderend gelach van het publiek. Zelfs Mane Besnard zelf kon een flauwe glim lach niet onderdrukken. Dit was de eer- Ce maal tijdens het proces dat zij haar droeve houding een ogenblik vergat Verschillende andere getuigen wisten details mede te delen over de verhouding van Marie Besnard met de jonge Duitse krijgsgevangene Alfred Dtetz. die bij haar te werk gesteld was. De getuigenis sen bevatten zulike bijzonderheden, dat de advocaat van Marie Besnard schamper lerkte. dat wanneer de twee lopmeri lijk e- dit dan in ieder geval niet onder stoelen of banken gestoken hebben- Nu en dan viel Marie Besnard de ge tuigen verontwaardigd m de rede trachtte de betveringen in enkele w< den te logenstraffen. Vanmiddag zou proces worden voortgezet. Later werd gemeld, dat ook de heer Knuit vrijgelaten werd. De arrti-Nederlandse razzia in Indonesië De namen der te Soekaboemi gearres teerde Nederlanders zijn J. Knuit, een employé van Unilever, en S. L. P. Metz- ger, bediende in een optische winkel te Djakarta. De heer Metzger is inmiddels weer op vrije voeten gesteld. Aubade voor Koningin Het is de bedoeling, dat dit jaar een bekend zangkoor het nationaal défilé zal opluisteren, dat op 30 April Konin ginnedag voor Hare Majesteit de Ko ningin in de tuin van het paleis Soest- dijk zal worden gehouden. De eer zal te beurt vallen aan de Maastrcechter Staar, verhouding hebben gehad, zij die een aubade zal brengen. Proei met de H-bom Congrescommissie stelt onderzoek in Een commissie uit het Amerikaans Congres zal zeer binnenkort een onder zoek Instellen naar de vraag of er bij de proef met de H-bom op 1 Maart Stille Oceaan fouten zijn gemaakt, elke. Zoals bekend waren de bewerkers an de ontplctffing zeer verrast resultaten vaA hun werk. De explosie drie of vier maal krachtiger dan de geleerden hadden berekend. De radio activiteit verspreidde zich over een gro ter gebied dan. men had gedacht en 28 Amerikaanse technici en 264 andere men sen die zich op eilanden in de buurt be vonden. werden aan straling blootgesteld. Tot op heden hebben zich bij hen geen •erontrustende verschijnselen voorge- Vijand sluipt nader bij Dien Bien Phoe De strijd om de vesting Dien Bien Phoe Noord-Laos is in hevigheid afgeno- en, maar de dreiging is des te groter geworden. De communisten doen geen aanvallen meer. maar sluipen voorwaarts en groeven zich in op nauwelijks twee honderd meter van de Franse stellingen. Tevergeefs proberen de duikbommen werpers aan deze enorme d-reiging een eind te maken: de vijanden zijn te talryk en er zijn te weinig vliegtuigen Talloze hefschroefvliegtuigen van Amerikaanse makelij zijn er gisteren eindelijk in geslaagd, een groot aantel ernstig gewonden uit Dien Bien Phoe weg te halen. Zoals gemeld, werd de evacuatie van gewonden door de toe stand van het vliegveld en het rode luchtdoelgeschut, dat op een voor dc vijand zeer gunstige plaats was opge steld, tot dusver onmogelijk gemaakt- Twee doden bij botsing in Best Automobilist uit Delden doodgedrukt Op de Rijksweg van Eindhoven naar Den Bosch nabij de kruising Best is gisteravond 'n Buick-personenwagen uit Arnhem met volle snelheid op een stil staande vrachtwagen gereden. De chauf feur. de aannemer Van W.. uit Arnhem. die naast hem zat. werden op slag gedood. De vier overige inzittenden, onder wie waarschijnlijk nog enkele zakenlieden uit Arnhem, werden zeer ernstig gewond. Voor enkele slachtoffers bestaat nog levensgevaar. Op de weg tussen Delden en Goor botste een vrachtauto uit Hengelo, be stuurd door de heer Rupperink uit Del den. op een zware Duitse truck-met-op legger. Door de hevigheid van de botsing ging de uit ijzeren balken bestaande la ding aan het sdhuiven. waardoor de heer Rupperink achter het stuurwiel werd doodgedrukt. a kraanwagen moest de weg worden vrijgemaakt, hetigeen enkele in beslag nam. De bestuurder was gehuwd. Resp. 4 en 3 jaar opgelegd Ex-politieke delinquenten pleegden roofoverval Wegens een roofoverval te Apeldoorn is gisteren voor de Zutphense rechtbank resp. vier en drie jaar gevangenisstraf ge- eist tegen twee ex-politieke delinquen ten. Van der H. uit Brunssum en C. uit Thorn. De mannen maakten op 4 October j.l. in een café kennis met een kellner, die zij later naar een afgelegen plek lokten. Daar probeerde Van der H. het slacht offer met een ijzeren pen neer te slaan. Dank zij het bijzonder dik schedeldak van de kellner mislukte de aanslag. De man begon te schreeuwen, waarop het tweetal rovers het hazenpad koos. Uitspraak over 14 dagen. Ouderdomsverzekering Echter critiek op premievrije pensioen voor kleine zelfstandigen (Van onze sociale redacteur) HET GEHEEL van het S.E.R.-advies over de ouderdomsverzekering over ziende, is de christelijke vakbeweging zeker niet ontevreden. Er is thans een ernstige poging gedaan om voor dit netelige vraagstuk een op lossing te vinden. De christelijke vakbeweging heeft echter nog bepaalde wensen en moet daarom op dit punt actief blijven zolang de wet nog niet het Staatsblad heeft bereikt. Dit zei de heer C. J. van Mastrigt, secretaris het Chr. Nationaal Vakverbond, vandaag in Utrecht tijdens een studie conferentie van het C.N.V. over het S.E.R.-advies. tratiestelsels betrekkelijk eenvoudig is op te bouwen. Spr. betreurde dat het adives niet pleit voor verplichte instelling van bedrijfs pensioenfondsen. Het gehele stelsel zou meer sluitend zijn als men ook hier de gedachte van de vakcentralen had aan- Noch een persoon, noch een bepaalde groep kan zeggen deze zaak tot een op lossing te hebben gebracht. Het geheel is een compromis van opvattingen. Maar gezegd kan worden, dat hel de cbxistélijk- sociale beweging een groot aandeel heeft gehad in de rijpmaklng van de gedach- Van grote betekenis achtte de heer Van Mastrigt, dat volgens het advies het uitkeringsbedrag op en neer zal gaan met het algemene loon- en prijspeil. Hij be treurde echter, dat de uitkering niet be ïnvloed wordt door het arbeidsverleden. Daarvoor zijn twee mogelijkheden: le rekening te houden met het niet voldoen van de premdetermijnen (wat de keus is van het advies); 2e. de uitkering te laten bepalen door het premiebedrag. Spr. zou de voorkeur geven aatn een combinatie van die beide. Daarbij zou de uitkering moeten worden gesplitst in een variabel grondbedrag bij volledige pre miebetaling, dat verlaagd wordt bij n iet- betaling van een premietermijn, en ver hoogd wordt met een percentage (bijv. 3 pet.) van het betaalde premiebedrag. Een overgangsperiode van 5 jaar voor een aflopende aftrek van eigen inkomen heeft sprekers volle instemming. Maar hij heeft niet veel bewondering voor de premiebetaling via het apparaat van de belastingen. Onoverkomenlijke bezwaren heeft spr. tegen het nietinnen van premies bij de zelfstandigen die een lager inkomen heb ben dan f 2000 per jaar en tegen het be talen van hun premies door dc overheid. Dit laatste is in feite staatszorg voor deze groep in de actieve periode. Er moet voor deze mensen een gelegenheid wor den opengesteld om zelf te betalen en bij onwilligheid moet aftrek op het pen sioen worden toegepast, evenals bij de arbeiders. Weinig waardering heeft spr. ok voor de zgn. negatieve registratie, een regis tratie van de afwijkingen dus. Bij een registratie die rekening houdt met het arbeidsverleden is éen positieve regis tratie nodig die met de moderne regis- Gewoon een hindernis-sprong met een paard zult U zeggen. Wel stijlvol en sierlijk, maar voor de rest niets bijzonders. Maar kijkt U eens goed, daar in dat water bijvoorbeeld. Daarin ziet U het spiegelbeeld van het paard. Hé, wat vreemd, het wa ter weerspiegelt drie voorbe nenNog nooit van gehoord, een paard met drie benen (die worden een enkele keer wel eens geboren, net als kalveren), maar dat rustig aan een race meedoet. Vreemd. En kijk eens naar dat dubbele stel oren op de paardennék, vlak voor de jockey. Nog nooit gezien. Wij ook niet lezers, maar het is ook niets bijzonders. Wat het wel is? Gewoon twee paar den, die tegelijkertijd de hin dernis nemen. De fotograaf, die deze plaat „schoot" had wel een gelukkig moment! De foto werd gemaakt tijdens een race in het Lingfield Park hij Londen. De voorzitter van de Nederlandse kamer van koophandel in de Verenigde Staten, de heer A. D. BESTEBREURTJE, treedt af. Advertentie VINDEN OVERAL TER WERELD GOED BETAALD WERK kunnen zich bij ons KOSTELOOS bekwamen tot Textiel-vakman, volgens de voorschriften van de Nijverheidsonderwijswet. Inlichtingen geeft onze Afdeling Personeelszaken. DAT de relzigerstreindienst Maas- trioht-Hasselt m.i.v. 4 April wordt ver vangen door een Belgische busdienst. DAT het 5 Mei-comité in A'dam, voort gekomen uit de oud-verzetsorganisaties, zyn initiatief heeft overgedragen aan het gemeentebestuur, daar dit voor een waardige viering zal zorgen via de wijk centra. DAT de Kaaswaag te Edam, vandaag na 50 jaren in ere wordit hersteld en voortaan 's Zaterdags geopend is. DAT 4 Beverwijkers zijn aangehouden wegens faörieksinbraken te Wol-merveer te Assendelft. DAT de afd. R'dam van de Ned. Ver. t Bescherming van Dieren dit jaar een nieuw asyl wil bouwen, aangezien het huidige aan de Nieuwe Boezemstraat te klein is. DAT de Amerikaanse deskundige Lu- kins Limburgse Industrieën adviseert ter opvoering van de productiviteit. DAT de landbouwbeurs dit jaar van 3 t/m 8 Mei in de Bernhardhal aan de Croeselaan te Utrecht gehouden wordt. DAT mevr. de wed. William Singei haar landgoed De Wilde Zwanen te Laren (N.H.) zal laten verbouwen tot cultureel centrum voor deze gemeente onder de naam: Singer Memorial Foun dation. DAT de gemeenteraad van Tilburg 2 nieuwe wethouders koos, beiden K.VP., waarbij wederom de P.v.d.A.-man werd voorbijgegaan. DAT minister Van Thlel gisteravona te Maastricht, t.g.v. de Charitas-week, sprak over maatschappelijk werk. DAT minister Mansholt vandaag te Frankfort sprak op de vijfde jaarverga dering van de Wirtschaftlicbe Gesell- schaft von 1947. DAT het ziekenfonds voor Enschede en Lonneker aan de Korlenaerslraat Enschede een nieuw gebouw vestigt i 0.a. een apotheek en tandheelkundige kliniek. DAT de gesloten vistljd in de rivieren niet op 1 April, maar 11 April ingaat voor ankerkuilen en op 18 April voor wargarens, visfuiken, viszegen en gewone hengel. DAT de 31-j. fabrieksarbeider B. de R uit Utrecht aldaar veroordeeld is tot 3x 10 boete wegens het bezit van een vuurwapencollectie zonder vergunning. DAT de scheepvaart op de Gouwe voor grote schepen gesloten is van 5 April t/m 17 April en van 26 April t/m 8 Mei 1.v.m. werkzaamheden aan de spoorweg draaibrug (lijn GoudaMoordrecht). DAT Franse. Belgische, Luxemburgse en Ned. oorlogsinvaliden op uitnodiging van MOVEO van 3 tot 6 Mei een excur sie door ons land maken, waarbij zij op 6 Mei o.a. Madurodam bezoeken. Egyptische feministen „Dochters de Nijl", die onder aanvoering van Doria Sjafik een week lapg hebben gevast, hebben haar zin gekre gen. De vrouwen gingen in hongersta king om kracht bij te zetten aan haar eis. dat de Egyptische vrouw moet wor den toegelaten in de grondwetgevende vergadering. Nadat alle vrouwen Donder dag totaal verzwakt in een ziekenhuis waren opgenomen, heeft president Na- guib verzekerd, dat haar eisen in over weging zullen worden genomen. Het is nu niet zo. dat de vrouwen kun nen opstaan en naar haar hulzen kunnen terugkeren. De hongerstaking heeft hen uitgeput en zij zullen slechts zeer voor zichtig aan voedsel kunnen worden ge wend. De dokters hopen, dat de vrou wen Maandag volledig zullen zyn her steld. Naar Reuter meldt, heeft premier Na- guib een persoonlijke boodschap aan mevrouw Doria Sjafik gezonden. De president schreef: „Ik heb uw eisen in Schadeloosstelling van Nazi-slachtoiiers In beginsel niet voor Nederlandse ingezetenen De berichten over de uitvaardiging van een Westduitse wet tot schadeloosstelling van Nazi-slachtoffers blijken door on volledigheid aanleiding te hebben ge geven tot misverstand. Van de voorzieningen van deze wet kunnen profiteren alle personen die van 30 Januari 1933 tot 8 Mei 1945 op grond van ras. geloof, politieke overtuiging of wereldbeschouwing hebben te löden ge had van vervolgingsmaatregelen, voor zover deze vervolgden althans op 1 Ja nuari 1947 hun vaste woon- of verblijf plaats hadden in het gebied van de Bondsrepubliek Duitsland of van West- Berlyn. Bovendien komen in aanmerking voor een schadeloosstelling de vervolg den, die vóór 1 Januari 1947 zijn ge storven of uit Duitsland zijn geëmigreerd, gedeporteerd of uitgewezen, mits zij hun laatste vaste woon- of verblijfplaats in Duitsland in het gebied van de huidige bondsrepubliek of West-Berlijn hebben gehad. Belanghebbenden kunnen zich In ver binding stellen met een der vertegen woordigingen van de Bondsrepubliek Duitsland hier te lande. De termijn voor de aanmelding eindigt op 30 September 1955. De commissie voor verzoekschriften heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld, minister Beel uit te nodigen tot nadere maatregelen ten gunste van G. C. D. d'Aumale Baron van Hardenbroek te Leersum, die Ln 1947 werd ontslagen als burgemeester van Rhenen, behandeling gegeven aan de commissie die de grondwetgevende vergadering voorbereidt U kunt gerust zijn, uw eisen zyn daar in goede handen. Jongens knuppelden eenden dood Vier jongens van 14 en 15 jaar gingen in Jutphaas tegen de avond op eenden- Jacht in een sloot langs het park van kasteel Rijnhuizen. Terwijl een belhamel op de uitkijk stond, begonnen de drie anderen met stokken op een koppel een den in te slaan. In doodsangst probeerden de dieren weg te komen, hetgeen aan een zestal gelukte. Twee slaagden daar niet in. Naargeestig piepend werden zij doodge knuppeld en meegenomen. Enige tyd later slaagde de politie er in de hand te leggen op de dierenbeulen, tegen wie proces-verbaal werd opge maakt. Afnemende wind BOVEN DE OOSTZEE en Weft- Rusland bevindt zich een hoge- drukgebied, dat met koude lucht is gevuld, aldus deelt De Bilt mede. In de Oostree-landen hoeft het vannacht plaatselijk meer dan 5 graden gevro- Tussen de Azoren en Spanje ligt een hogedrukgebied, dat uit warme lucht bestaat. Tussen deze twee maxima ligt een Oceaandepressie, die gister avond bij Ierland aangekomen, in de richting van Noord-Frankrijk afboog en tegelijkertijd begon op te vullen. Het gevolg hiervan was, dat de win den in ons land naar Oostelijke rich tingen krompen, zodat koude lucht zich in het Noorden van het land kon handhaven. In Groningen was de temperatuur vanmorgen slechts 3 graden boven nul, terwijl Zuid-Limburg 11 graden me ia de. Ook morgen blijft het Zuiden van het land een bevoorrechte positie in nemen, wat de temperatuur betreft. De depressie in Noord-Frankrijk vult snel op, zodat de regenkansen klein zijn Weinig wind Het K N M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt hedenmorgen te 10 uur). Zon en Maan Zondag: Zon van 6.42 tot 18.54 uur; Maan v?n 21.34 tot 6 45 uur. Maardag: Zon van 6.40 tot 18.55 uur; Maan van 22.44 tot 7.02 uur. Op 27 Maart LK

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1