Waar kleine peuters per hun bed inglijden ski 2^1 Zijn „Spring in de P.B.O.", zegt prof. Van Riessen IMOT Verschrikkelijke gevolgen te korte vrijheidsstraf NIEUWE LEIDSCHE COURANT s VRIJDAG 19 MAART 1951 PER K.L.M. NAAR T LAND DER FJORDEN Het Raadhuis van Oslo: een bijzonder groots bouwwerk (Van een onzer verslaggevers) OSLO IN DE WINTER dat wil zeggen sneeuw, enorme pakken sneeuw, die de wijde wereld in één nacht met een metersdikke vacht van ongerepte reinheid bedekken. Geen wonder, dat die witte smetteloosheid de Osloënaar (of Osloper?) er dra toe brengt om de lange skilatten onder te binden om de winterse pracht van het bergland in zich op te zuigen. Al ski-lopend is het geen kunst om de roezemoezige stad snel achter zich te laten, de stad met haar fraaie parken, monumentale Raadhuis, drukte van trams en auto's, mensen en beweeg. De stad waar het leven voort gaat en waar vele malen per dag de aluminium vogels uit de lucht neer strijken op het besneeuwde Fornebu-vliegveld, waar de verraste lucht reiziger met een gretigheid van een hongerig kind de zuivere lucht in ademt. Luttele kilometers van de plaats waar in vroeger eeuwen de fjorden neerblikten op de ranke Viking-schepen van Koning Harald Hardrade, die na wekenlange tochten de beschuttende haven opzochten, taxiën nu de comfortabele K.L.M.-Convair-Liners, die na een tocht van twee uur en drie kwartier vanuit Nederland hun passagiers op Noorse bodem doen uitstappen Wie de visitatiemolen van de douane is gepasseerd en zich in de bus naar Oslo heeft doen neerzakken, wordt een heer lijk landschap voorgetoverd. Die maakt kennis met een land, waarin de men sen u vriendelijk tegemoet treden, waar u ansichtkaarten kunt kopen zonder één woord Norsk en waar de politie agenten, hooggeschouderd en in hun donkere uniformen een krijgshaftig voorkomen hebbend, toch welwillender zijn dan hun ruige berenmutsen doen vermoeden! Als men over het Oslo van 1954 spreekt, kan men het eenvoudig niet laten om het Raadhuis te noemen. Zoals het daar aan de mond van de fjord hoog oprijst tussen het overdadige groen en de steen woestijn van 's lands hoofdstad, maakt het op het allereerste gezicht de indruk van twee rechtop staande lucifersdoosjes van kolossale afmetingen. Het is de trots van de stad. En dat mag ook wel en waarlijk niet alleen omdat het 20 millioen kronen heeft ge kost! Vele vooraanstaande Noorse kun stenaars hebben hun beste krachten ge geven aan de versiering van het Rad- huset, waarmee de twee architecten Arn- stein Arneberg en Magnus Poulsson een waarlijk groots en representatief bouw werk deden verrijzen. In 1931 begon men aan dit bouwwerk na een lange periode van voorbereiding, maar het werd 1950 om precies te zijn 15 Mei toen de officiële opening plaats had. juist toen de 350.000 hoofdstad-bewoners het 900-jarig bestaan van Oslo met Noordse uitgelaten heid vierden. Het is een enorm gebouw geworden, aarin het streven naar monumentaliteit wel duidelijk aan de dag treedt. Het be staat uit dertien verdiepingen, maar het lang niet voldoende zo vertelde een stadsbestuurder ons om alle diensten de gemeente te herbergen. Zij zijn nog her en der verspreid over de hele stad, al is de tijd niet ver meer dat al die diensten in een groot centrum onder gebracht zullen zijn. Dwalend door de 22 meter hoge ont- De „Fram", het schip waarmee Nansen en Amundsen hun be roemde reizen maakten, rust thans onder een glazen dak, bij de Oslo-fjord. In het schip zijn alle inventarisstukken in onge schonden staat voor het nage slacht bewaard. Boekbespreking Dr H. J. Westerink: Gods Woord in menselijk schrift. Uitgave J. H. Kok N.V., Kam pen. f 5,75. Neen, het boek van dr H. J. Weeterink; Gods Woord in menselij'k schrift, is geen ..geleerd" boek. Theologen van professie zullen er weinig nieuws in vinden. Maar toch is het een boek. dat in een grote behoefte voorziet. Bij menigeen, die de Bijbel leest, zal toch wel eens de vraag zijn opgekomen naar de geschiedenis de totstandkoming van de Heilige Sohrift. Welnu, dr Westerinik geeft op velen verstaanbare wijze weer hoe het Oude en het Nieuwe Testament tot stand kwamen, welke de lotgevallen van vele beroemde oude handschriften, hoe het gegaan is met de vertalingen, resp. het Hebreeuws in het Grieks van het Grieks ln het Latijn en ten slotte van de verschillende ventalingen in het Nederlands. De Bijbél als boek heeft eer bewogen geschiedenis gehad en het is leerzaam en interressant hierover te le zen. Bovendien heeft de schrijver zijn boek verlucht met tal van afbeeldingen van oude handschriften. Dit is nu echt eens een boek voor het gewone gemeente lid: het geeft niet te veel, maar vooral ook niet te weinig en het is daarom uitermate geschikt om begrip te kwe ken voor het moeilijke werk der tekst- critiek of anders gezegd om te leren be grijpen, hoeveel moeite het gekost heeft en kost om te komen tot een zuivere tekst van onze Bijbel. plaats voor de klas weer in te nemen. Daarom is het dus niet uitgesloten dat voorlopig nog heel wat Aages en Axels meer vrije tijd zullen houden aan hun goedbedoelende ouders wel lief is. Doch Aage en zijn vriendjes maken zich daar geen zorgen over. Zolang zij de zon in het water zien skiën, bestaan er voor hen eenvoudig geen onderwijs problemen. Woensdag (in goed Nöors: Onsdag) 10 Februari toen volgens onze zegsman de staking begon is voor hen daarom hun dag! Holmenkollen Zij kunnen voorlopig met skilatten onder de voeten gaan zwerven rondom de Holmenkollen, zoals een poes om haar bakje melk. Want het valt niet te ontkennen, dat Holmenkollen op iedere Osloper een grote aantrekkingskracht oefent. Al zijn in de omgeving van de Noorse hoofdstad honderden gelegen heden om zijn ski-vreugde uit te leven, er is maar één Holmenkollen. Dat is de grote springschans, waar eenmaal per jaar honderdduizenden Noren samen stromen om het springen te aanschou wen van een internationaal springers- leger. Het is dè gebeurtenis waar Noorwegen naar uitziet en waaraan cachet wordt verleend door de aanwezigheid van de Koninklijke familie. Sprongen van ze ventig meter en meer zijn daar geen zeldzaamheid. Als een enorme glijbaan in een speeltuin voor Goliaths-kinderen verheft zich daar even buiten de hoofd stad de springschans. De toren, waarvan de skilopers starten, is 42 meter hoog en biedt 'n onvergelijkelijk mooi uitzicht op de stad en de met sneeuw bedekte top pen van Telemark. In dit winterse land, waar de fiets, de taxi van de gewone man. een zeldzaam verschijnsel is, vinden we ski's onder ieders voeten. De jeugd staat er mee op glijdt er mee in bed. Peuters van drie jaar voelen er zjch even goed op thuis "s uw jongste telg op zijn hobbelpaard. Vikingschepen Even zorgzaam als de jonge Noor is op zijn ski's, is zijn regering op de over blijfselen van een vergrijsd verleden: de Vikingschepen, die men op een goede Hheeft opgedolven in de graf heuvels langs de Oslofjord. Drie zijn er, wij zouden haast zeggen opgebaard in een speciaal museum. De ranke vaartui gen zijn ter ruste gelegd in een huis, dat is gewijd aan het roemruchte tijd perk. dat onze schoolkinderen wordt in gestampt met de dorre dreun: 8001000. invallen der Noormannen. Professoren wijdden hun hooggeleerde krachten aan het conserveren van de resten dier schepen. Zij lieten ze res taureren en nu liggen ze te kijk; vol wassenen 1 kroon, kinderen 50 öre Er ontbreken slechts een paar ruige Vikingers aan ieder schip om de 20ste laten denken, dat die zwaan achtige vaartuigen zo het huis zullen uitvaren, de fjord in, de wereld tege moetWel troosten we ons met de bedeesde opmerking van het charmante meisje dat als gids ons rondleidt, dat de schepen zo goed als echt zijn. Kon-Tiki Meer nog dan de Vikingschepen, die immers toch door K.L.M.-Convairs zijn vervangen, spreken ons de boomstam men van Thor Heyerdahl en zijn mak kers ons aan. Ook hier weer de deugd doende zorg van de overheid om het wereldberoemde Kon-Tiki-vlot in zijn geheel te bewaren. In zijn grimmige ivoud ligt het vlot daar als jonge slo in een winters kleed. Nog ligt de sneeuw als een donzen dek over de stad maar de lente nadert en dan is het leed spoedig geleden. Nu de scholen gesloten zijn, kan de jeugd raak skiën! man, die zich duizenden mijlen liet meewiegen op de golfstroom van Peru naar de Polynesische Archipel. Hij zwoer en voer bij zijn theorie Er is nog een vis op het droge: het Poolschip „Fram", dat werd gebouwd voor de expeditie van Fridtjof Nansen, die van 1893 tot 1896 naast God schipper op dit schip was. Enkele jaren later voer i de „Fram" het fjordgat uit, ditmaal om grote gebieden benoorden Amerika in kaart te brengen. Tien jaar daarna voer jRoald Amundsen er mee naar de Zuid pool en sedertdien zeggen de Noren met gepaste trots, dat de „Fram" verder Noord- en Zuidwaarts is geweest dan enig schip ter wereld. Dat verklaart ook de haast moederlijke zorg van de regering om over dit schip het „Framhuis" te koe- pelen, naar het beproefde voorbeeld van de aloude Noorse botenhuizen. Alsof deze getuigen van pure zeewezenlijke onver schrokkenheid nog een extra verpakking tegen vermeende zorgeloosheid van la tere geslachten zouden nodig hebben! ™OErP. Overtreding Zondagswet Twee harmonie-orkesten voor de rechter Boeten van 6 geëist De twee geruchtmakende overtredin gen van de Zondagswet, die in Februari jl. werden gepleegd te Kerkrade en Heerlen, zijn Woensdag behandeld voor het Heerlense kantongerecht. De harmonie van Kerkrade had op Zondag 7 Februari vóór 1 uur een aubade een gouden bruidspaar gebracht en de Zondag daarop begaf het andere or kest zich spelende naar de St Pancrati- uskerk te Heerlen, om daar een mis ter gelegenheid van zijn veertigjarig bestaan b(j te wonen. Tegen de vijftig leden van het orkest der Staatsmijnen, die ieder afzonderlijk waren geverbaliseerd, omdat het orkest geen rechtspersoon was, werd nu twee maal 6 boete geëist. Uitspraak over 1*1 dagen. In Rotterdam Twee doden door ver keersongelukken De 39-jarige ijsbereider J. Vermeegen lit Rotterdam, die Woensdag op 't kruis punt Ruivenstraat-Verbraakstraat aldaar op zijn bromfiets door een autobus is aangereden, is gisteren aan de op gelopen verwondingen in het Westcr-zie- kenhuis bezweken. In het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam is de 4-jarlge Ca- tharina de Otter overleden, die dezer da gen voor het ouderlijk huis in de Gaffel straat door een vrachtauto werd over- Interaationale cursus waterleidingdeskundigen De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zal Maandag een inter nationale cursus voor waterleidingdes kundigen in het Vredespaleis openen. De cursus wordt in België voortgezet; het initiatief ervoor is uitgegaan van de We reldgezondheidsorganisatie. met de steun van de betrokken regeringen. Een Bel gischs-Nederlands comité heeft de voorbe reiding verzorgd; het stond onder leiding van de directeur van het rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening te Den Haag, prof. W. F..J. M. Krul. vangzaal en opblikkend naar de wand schilderingen, waar het leven der natie felle kleuren ons tegemoet schittert, komen wij onder de indruk van het grootse, het monumentale, dat de Noren hun Radhuset hebben weten te ver lenen. Vanuit de zalen heeft men een fraai uitzicht op de fjord, waar de sche pen voor een kort ogenblik rust hebben gekregen om de giraffe-achtige kranen het lied van de havenarbeid te doen zingen. Aan de buitenkant is het gebouw rjjk met beeldhouwwerk versierd. Natuurlijk ontbreekt daarbij niet het standbeeld van de stichter van de stad, Harald de Hardrade wiens naam in goed- Nederlands 'neerkomt op Harald Strenge Regeerder. De veroveraarskoning rijdt regelrecht op de zee af, alsof daar nog steeds zijn grote slagschip „Brussen" gereed ligt om, voortgedreven door ventig slavenkrachten, nieuwe roem vergaren! Doch al doet de zelfbewuste blik het beeld van Anne Grimdalen nog veel vermoeden, de schepen zijn er r meer. Hoogstens zou Harald de Strenge Regeerder, als grondvester van Oslo, be ducht kunnen zijn voor een invasie van Europeanen, die in een begrijpelijk ver langen naar sneeuw, zich per KLM-Con- vair in enkele uren naar zijn koninkrijk laten verplaatsen. Geen school Neen, Harald. de oude stoere „Brus sen" bestaat alleen nog maar in de ge schiedenisboeken van dc Oslose kinde ren. En die bekommeren daar zich deze dagen maar heel weinig om, omdat er geen school is en zij dus hun plicht matig geleerde geschiedenislessen vol slagen straffeloos kunnen vergeten. Dat is mogelijk als de onderwijzers het krijtje er bij neer gooien om hun kroon- eisen kracht bij te zetten! Ja, het is met die salarissen een heel ingewikkelde geschiedenis, vertelde een welingelichte Noor ons. De maximum grens ligt in de buurt van 13.500 kronen per jaar wat op ongeveer 6800 Neder landse guldens neerkomt. Het duurt echter vele jaren voordat men aan dat maximum toe is. terwijl het leven in tussen met de dag duurder wordt. En al behoeft U voor het horen van deze klacht niet speciaal naar Oslo te gaan, toch is het goed zich een ogenblik te verdiepen in de Noorse onderwijs- zorgen. Die zijn er even talrijk als de kust fjorden telt. Wanneer b.v. de sta king is opgeheven, is men beducht voor een groot tekort aan onderwijzers. Velen van hen hebben de laatste weken ook buiten het onderwijs een goed baantje gevonden en zullen zich waarschijnlijk E. H. G. niet zonder meer laten verleiden hun Aardappelproblemen Chr. Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen. Groenten en Fruit hield 20ste congres (Van onze sociale redacteur) DIT CONGRES zij als een fruitschaal, gevuld en opgeladen met een rijkdom van heerlijke vruchten, met deze woorden opende de voorzitter, de heer J. H. van Erven, uit Utrecht, de dezer dagen in Amers foort gehouden 20ste algemene vergadering van de Christelijke Bond van Kleinhandelaren in Aardappelen, Groenten en Fruit. met de V.B.N.A., die deze zaken behan delt, waren weinig hoopvol. Maar met of zonder V.B.N.A., de bond gaat door. Het hoofdbestuur is voornemens deze zaak met de stichting voor de Landbouw op te nemen. Daarnaast staat de kwestie van de tering der aardappelen. De V.B.N.A. voelt wel voor een regeling op dit punt. Groenteman en P.B.O. Uit de verslagen bleek, dat de orga nisatie financieel is gesaneerd. In tegen stelling met vorig jaar, was er over 1953 een voordelig saldo van ruim f 1850. Dat de leden voor verdere versterking voelen, bleek wel uit het feit, dat zij ter gelegen heid van de 20e algemene vergadering een bedrag van plm f 500 aanboden. Dit kan eventueel gebruikt worden voor de inrichting van het Bondsbureau, dat bin nenkort in Den Haag zal worden geves tigd. De bond telt thans plm 1400 leden. De secretaris, de heer L. Meijer, (Zwolle) moest ter vergadering meedelen, dat hij het secretariaat niet langer kan waarnemen. Hij blijft wel hoofdbestuurs lid. De vakgroep is sinds 15 Februari in liquidatie. Het bedrijfschap zal op zijn vroegst in September, het productschap binnen afzienbare tijd zijn werk aan- De aferedende voorzitter J. H. van Er ven (Utrecht) en de bestuursleden J. Tamboer (Apeldoorn), M. van Tol ('s-Gra- venhage), G. de Vries (Groningen) en B. A. de Waard (Rotterdam) werden met grote meerderheid herkozen. Twee aardappelkwesties Bij de bespreking van de voorstellen stond de aardappelhandel in het middel punt der belangstelling. Er Is onder deze detaillisten zeer grote ontstemming over de steeds groeiende verkoop van aardappelen direct door de telers aan de consumenten. Er zijn plaatsen, waar le den daardoor 90 pet van hun omzet ver- Het bondsbestuur heeft dit probleem met kracht aangevat. Twee besprekingen i Riei zelf Prof. dr i van een groentenhandelaar, die in z jeugd meermalen in de zaak van z vader heeft moeten helpen, sprak oi het onderwerp „Wat doet gij in P.B.O. of wat doet de P.B.O. met u?" Spr. schetste de P.B.O., die bedoeld is, om verband te brengen in het bedrijfs leven. Zij is gekant tegen de individua listische maatschappij. Zij heeft echter het gevaar, dat zij de vrijheid doet toren gaan en er een geruisloze sociali- Als positief gunstig zag ,spr. dat de P.B.O. allerlei gezag, dat de Overheid aan zich heeft moeten trekken, ook op het terrein van het bedrijfsleven zelf overneemt. Spr. besloot dan ook. met te wijzen op de roeping om de P.B.O. niet zich te laten komen, maar er in te sprin gen. Ds A. den Hartogh (Amersfoort) sprak een slotwoord. Praciische televisie-sola Opa Kip vierde zijn 103de verjaardag Zeelands oudste ingezetene, Jan Kip, te Dreischor op Schouwen en Duiveland heeft gisteren zijn 103e verjaardag ge vierd. De oude baas is goed gezond en verricht nog dagelijks zijn werk op het kleine boerenbedrijfje van zijn dochter. De burgemeester kwam gelukwensen en vertelde, dat Kip thans op een na de oudste man in Nederland is en dat nog vier vrouwen ouder zijn dan hij. Het aan tal 100-jarigen en ouderen in Nederland bedraagt thans 40. Bij gevechten in ATJEH PIDIE zijn volgens radio Kotaradja 52 opstandelin gen gesneuveld bij Tjot Iboh en Meu- reudeu. BODEGRAVENS GANGSTERS VOOR DE RECHTER „Ir dit geval heeft de rechtbank zich echter niets te verwijten" (Vervolg van pag. 1) Waarom de officier daartegen is? „Door allerlei reclasserings- en psy chiatrische bemoeiingen stond Jan B., die tot acht jaar was veroordeeld, reeds na vier jaar weer op vrije voeten, in 1952. De gevolgen waren ver schrikkelijk: de moord op agent Van Eek. Indien de rechtbank de straf op vier jaar had bepaald, hadden wij ons wat kunnen verwijten, nu niet", vond mr De Lint. Hij liegt, hij liegt, hij liegt" vrij wel het enige wat de volgende ver dachte, de bijna dertigjarige Jan S. wist te zeggen op de beschuldigingen die aan zijn adres waren geuit door de als getuige gehoorde Chris B. Jan werd beschuldigd van een hele reeks diefstallen en inbraken x en het in bezit hebben van een pistool en een stengun. Dat pistool was trou wens het wapen, waarmee agent Van Eek van het leven was beroofd. Vier jaar met aftrek en twee keer e?n week hechtenis voor het verboden wapen bezit was de eis. „Uiterst belangrijk" kwalificeerde mr De Lint deze verdachte. „Hij loopt wel mee, maar niet daar, waar de grootste risico's zijn. Toch is hij uiterst gewichtig en wel omdat hij de wa penmeester was van de clan. Hij maakt een zeer onoprechte indruk en is wel de gelijk een kwaadaardige figuur". In vrijheid In tegenstelling tot hetadvier van di officier deed de advocaat mr H. J. Schue- rink, toch een beroep op onbevoegd ver klaring van de rechtbank. Hij wees erop, dat al deze feiten zich acht jaar geleden hebben afgespeeld en daarna had zijn cliënt zich definitief ten goede gekeerd. Hij verzocht tenslotte Jan S. onmiddellijk in vrijheid te stellen. Neen Maar de rechtbank wenste de twee za ken (die van de vermogensdelicten en van hetverboden wapenbezit) niet te scheiden en ook wees zij, na in raadka mer te zijn geweest, het verzoek tot in vrijheidsstelling af. „Ook een initiatiefnemer, net als eBr- tus, maar dan sluwer en gemener. Hij liet anderen het werk opknappen en pro beerde dan te gaan strijken met het grootste deel van de buit", zo dacht de officier over de opvolger van Jan in het verdachtenbankje. Het was de oudste van de troep, de 40-jarige Stephanus Achilles S. Aan 33 misdrijven zou hij alleen of me deschuldig zijn, maar er waren er hem maar vier ten laste gelegd! Inlichtingen over <en uitlokking tot diefstal en inbraak en het in enkele gevallen zélf plegen van die delicten. Hij maakte een buitengewoon arrogante indruk en moest herhaalde malen door president en officier tot de orde worden geroepen. „Voor de kippenfarm, die hij oprichtte, stal hij kippen van al zijn buren. Hij mestte zich vet met wat anderen op brachten". „Stop maar, er is niets van waar!" riep verdachte, waarop hij weer stevig tot de orde werd geroepen. „Vijf jaar met aftrek", besloot de offi cier. Een jongen in een leren jekkertje was de volgende verdachte. Het was Stepha nus Cornells, een neef van Bertus. Pas negentien jaar, maar zelfverzekerd en halstarrig! In de beschuldiging tegen hem stonden vee eendendiefstallen opgetekend. die hij in het vooronderzoek had toegegeven maar nu ontkende. In jachtveld opgevoed „Een armzalige poging om zijn vroegere verklaringen terug te nemen en de fatale invloed van *Un milieu, die ook hem tot een soort held heeft opgevijzeld", dacht dc officier daarover. „HU is in het jacht veld opgevoed en kan het mUn en dUn in de ecndcnwereld niet meer onderschei den". Dc els tegen hem luidde zes maan den, waarvan drie voorwaardelUk onder toezicht. Maatje, de 21-jarige vrouw van Dirk, as de laatste klant, die al even resoluut in het verdachtenbankje stapte. Heling of schuldheling was haar ten laste gelegd, van een wringer, die zij van haar man ten geschenke had gekregen. En die had het apparaat weer ontvangen van zijn broer Bertus. Maatje wist van niets Nee, gaf Maatje op vragen van de pre sident toe, zij had beslist niets geweten van de kwalijke reputatie, die de leden van de familie S. omgaf, De wringer was een cadeau geweest van Bertus, omdat zij op de kinderen had gepast, terwijl Pa naar een feestje was. Toen hij daarvan terugkwam, had hij en passant even in gebroken voor een geschenk. Wonderlijk genoeg was de wringer plots verdwenen na een politie-onderzoek. Maatje wist er niets van. De familie ver moedde het: die zou wel door de politie gestolen zijn. Een week na het onderzoek vond men de wringer in de haag om de boerderij van de bestolene. „Dit staat vast: dat de wringer door diefstal is verkregen. En het is ook wel zonneklaar, dat Maatje moet hebben ge weten, dat die niet op een normale ma nier was binnengekomen. Daarom eis ik tegen deze Maatje Wringer pardon, te gen deze Haatje van L. zei de offi cier onder gelach. van de blik. Wat de achterste 2 koeien be- Iedereen begreep het, want iedereen voelde vermoeidheid aan den Hjve. wegens schuldheling tweehonderd gulden boete of veertig dagen", besloot mr Dc Lint, „omdat dc Mammon zulk een grote rol speelt In deze familie, is dat een gevoelige straf". Uitspraak 1 April. 11111111111111"'I,"~ Öiro ballpoint* O90 vanaf Aarde en zand bedekken een schat bij Melbourne (Australië) Op ongeveer honderd km ten Zuiden vam Melbourne (Australië) i6 een reus achtige graafmachine begonnen met hei afgraven van een dikke laag aarde en zand die een grot bedekt, waarin naar men gelooft, een goudschat verborgen ligt De schat zou afkomstig zijn uit Peru viaanse kathedralen, en hij zou daar hon derdveertig jaar geleden uit zijn gehaald toen Peru oorlog voerde tegen Chili. De legende zegt. dat het schip dat de schat naar een veilige, onbekende bestem ming moest voeren, is buitgemaakt door Beneto Benita, een piraat die op zijn beurt achtervolgd door een Engels oor logsschip. een Australische baai zou zijn binnengevlucht, dc Swan Bay, ruim hon derd kilometer ten Zuiden van Melbour ne- Daar verborg hij de schat; hij is ech ter later toch door de Britten gepakt. De piraat heeft toen zelfmoord gepleego. maar zo wil de legende het een lid van zijn bemanning zou de plaats aan zijn zoon hebben verteld, die een kaart van de bergplaats op zijn bovenarm had getatoueerd. maar die ook. naar men aan neemt. de schat ergens anders heeft on dergebracht voor hij stierf, zodat men aan de kaart op zijn arm niets zou heb ben- Wichelroedelopers en schatzoekers heb ben al lang geleden de hoofden bij elkaar gestoken nu eindelijk heeft men genoeg geld bij elkaar om te kijken of het alle maal waar is. Mislukte ontvoering te Makassar Een poging om de directeur van de Overzeese Gas- en Electricitcit te Makas sar, de heer C. A B. van Rhyn, te ont voeren is mislukt Dinsdagavond ver zochten in uniform gestoken lieden de heer Van Rhyn naar het basiscommando mede te gaan. Hun optreden wekte ach terdocht cn de heer Van Rhyn wilde zich eerst telefonisch overtuigen of het basis commando wel op de hoogte was. Toen hij naar de telefoon liep, gaf een der on-t- voerdeis hem een klep met een pistool op het aenterhoofd. Door de schok ging een schot af en de kogel verdween in het plafond. Toen daardoor de aandacht der buren werd gewekt, nam de bende de vlucht Toch is het zo VI7E HEBBEN de vorige keer be- toogd, dat er 50'/« kans is dat drie gelijktijdig opgeworpen munten met dezelfde kant komen boven te liggen. Immers, zo zeiden we. van de drie munten liggen in ieder geval al twee met dezelfde zijde naar boven gekeerd, zodat de ene overgebleven munt kans heeft om ook op de goede kant te liggen. Gooien we drie munten stuk voor stuk op, dan is er 6lechts 25°/. kans dat de drie munten op dezelfde zijde liggen. Hier klopt dus iets niet. Inderdaad, de redenering die wij met de gelijktijdig opgegooide mun ten toepasten, houdt geen steek, hoe vernuftig zc overigens ook in elkaar is gedraaid. Wanneer we ons aan de termen kruis en munt houden en dien overeenkomstig ook de beginletters k cn m gebruiken, bestaan voor drie tegelijk opgegooide munten, de vol gende mogelijkheden: kkk kmk mkk mmk kkm kmm mkm mmm Van deze acht kansen zijn er slechts twee gunstig, t-w. kkk en mmm, zo dat de kans dat de drie opgeworpen muntstukken dezelfde bovenkant to nen gelijk is aan 2/8, of 1/4, of 25'/.. Dit wist u trouwens ook wel, maar de vraag is, waar de fout zit in de redenering die een kans van 50V» be cijferde? In die bewijsvoering wordt het voorgesteld als zou er één mogelijk heid zijn waarop de combinatie van tweemaal kruis (of tweemaal munt) tot stand kan komen. Dit is echter niet juist, want twee keer kruis tref fen we in drie gevallen aan, t.w. kmk. mkk cn kkm. In alle drie ge vallen zijn het combinaties van ver schillende munten. Ook twee maal munt treffen we in drie gevallen aan: mmk, kmm en mkm. en ook hier zijn het verschil lende combinaties, waarin n.b. de derde munt, waarvan we berekenden dat hij een Vi kans had om zus of zo te vallen, twee keer is begrepen! U voelt wel, dat dit niet klopt. We moe ten óf de kansen van iedere munt af zonderlijk berekenen, óf van alle munten gezamenlijk, maar we mogen niet een stukje gezamenlijk doen cn dan één munt die in de gezamen lijke telling al heeft meegedaan er uit wippen en de kansen daarvan af zonderlijk berekenen. Dat zou onge veer hetzelfde zijn als wanneer we beweerden: Nederland heeft 10 mil lioen inwoners; Amsterdam, Rotter dam en Den Haag hebben er samen 2 millioen, dus ons land telt 12 mil lioen inwoners! Vandaar dat we ons z.gn. bewijs een drogredenering noemden. Wc dienen thans echter weer terug ie komen tot een ander onderwerp, want een lezer wil weten hoe de zalmen elk jaar dezelfde rivieren cn beken kunnen vinden. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5