Z.W.O. subsidieert werk van Leidse geleerden Morgen in Leiden collecte voor kinderuitzending Het materiaal der Leidse reddingbrigade NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 REEDS 28 PUBLICATIES Werkgroep fundamenteel biochemisch onderzoek Sinds enige jaren verleent de Neder landse organisatie voor Zuiver Weten schappelijk Onderzoek een subsidie aan de werkgroep voor fundamenteel bioche misch onderzoek, gevestigd in de labora toria voor medische scheikunde, voor or ganische scheikunde en voor plantkunde van de rijksuniversiteit te Leiden. Ge noemde werkgroep werd opgericht door prof. dr E. Havinga, hoogleraar in de or ganische scheikunde, prof. dr H. G. Bun- genberg de Jong. hoogleraar in de me dische scheikunde, en dr H. L. Booy, con servator van het laboratorium voor medische scheikunde, die als secretaris van dc werkgroep optreedt. De oprichting van de werkgroep zo vertelt dr Booy in een onderhoud met het ANP hield verband met het feit, dat men na de oorlog aan de faculteit der wis- en natuurkunde eigenlijk geen moge lijkheid had om de biochemie als vak te bestuderen. Het was namelijk de medi sche faculteit welke 'de biochemie doceerde. Toen dr Havinga, die zich evenals zijn collega Bungenberg de Jong zeer sterk voor de biochemie interesseerde, als hoogleraar aan de faculteit der wis- en natuurkunde benoemd was, werd al spoe dige, met dr Booy als derde, de werk groep voor fundamenteel biochemisch onderzoek in het leven geroepen. Het is karakteristiek voor de biochemie, aldus dr Booy, dat zij chemische en physisch-chemische methoden wil toepas sen teneinde problemen op te lossen waarvoor de biologie zich gesteld ziet. Omgekeerd is de bestudering van de chemische processen, die in het levende organisme plaats vinden, van groot nut voor de ontwikkeling van de chemie in het algemeen, aangezien hier zeer zeker ook het „artis natura magistra" geldt. De werkgroep voor fundamenteel bio chemisch onderzoek houdt zich op het ogenblik met een drietal problemen bezig, namelijk: 1. de studie van reacties in grenslagen; 2. de studie van de bouw der grens lagen in de cel; zUmtur SCHOENEN VAN HOOGENBOSCH X-tvl. de ïiüniur specialist Haarlemmerstraat 131 Nieuw Hervormd tehuis ouden van dagen? In het Leids Hervormd Kerkblad van heden wordt een stukje gewijd aan het tehuis voor ouden van dagen in de Kaar senmakerstraat (in het jaarverslag 1953 van de diaconie). Daarin wordt opge merkt, dat de inrichting van het tehuis voortdurend de aandacht vraagt en dat weer verschillende verbeteringen zijn aangebracht. „Toch vragen wjj ons af, of in de naaste toekomst niet tot de bouw van een nieuw tehuis zal moeten worden overgegaan. Het probleem van de bejaar denzorg neemt hand over hand toe en ook deze tak van het diaconale werk moet onze voortdurende en blijvende be langstelling hebben. Alhoewel de ge dachte aan een nieuw tehuis hoe langer hoe meer rüpt, en wij de inrichting daar van van harte zouden toejuichen, zal het vraagstuk van de financiën (bouw en in richting) op verantwoorde wijze moeten worden opgelost", zo schrijven de dia- Continutoeslag voor gemeentepersoneel Ter compensatie van de bezwaren, die verbonden zijn aan het vervullen van dienst afwisselend in dag-, nacht- en Zondagsdienst, is indertijd aan het be trokken personeel van de gemeente een hogere beloning toegekend. Voor deze compensatie werd het systeem gekozen van indeling van het betrokken personeel In een hogere loongroep. Ingevolge de huidige salarisregeling is evenwel het gemeentepersoneel ingedeeld naar vakbekwaamheid, zonder daarbij rekening te houden met de omstandig heden, waaronder de arbeid wordt ver richt. Het is in verband hiermee, dat de vertegenwoordigers van het gemeente personeel sinds enige tijd aandringen op het invoeren van een zogenaamde con tinutoeslag. B. en W. stellen nu voor met ingang van 1 October 1953 aan de genoemde ambtenaren/werklieden bij wijze van vaste toelage een vergoeding toe te ken nen op basis van 25 cent voor elk ge werkt uur in de nacht en van 50 cent voor elk gewerkt uur op Zon- en feest dagen. met dien verstande, dat op die uren niet in mindering worden gebracht de uren gedurende welke wegens ziekte, vacantie of verlof niet is gewerkt. Atoomexplosie en de zelfbescherming Op uitnodiging van de Bescherming Bevolking A-kring Leiden spreekt Vrij dagavond 26 Maart om 8 uur in het An tonius-clubhuis dr Jac. W. Creyghton hoofdmljnarts te Heerlen, over atoom explosie en de zelfbescherming daar Clubhuis Morskwartier gaat Dinsdag open Op eenvoudige wijze zal Dinsdagavond 3 uur ir J. J. G. van Hoek het clubhuis van de speeltuinvereniging Morskwartier officieel openen. PUZZLE PROMINENTEN 1. P. C, de Horn, Kooihof 24, Leiden; 2. W. v. d. Haak, Zeehos pitium. Barak 4, Katwijk aan Zee; 3. C. van Dijkhuizen. Kerkweg 2, Ter Aar. 3. de studie van de permeabiliteit van de cel. Grenslagen in de cel Een levende cel, aldus dr Booy, be staat uit verschillende delen (protoplasma met onderdelen), die alle een bepaalde begrenzing in de cel hebben. Omdat men aanneemt, dat deze grenslagen zeer be langrijk zijn voor de processen, die zich in de cel afspelen, worden van derge lijke lagen speciale studies gemaakt. Professor Havinga, die zich met deze kwestie bezig houdt, heeft de bewuste grenslagen in verschillende apparaten na gemaakt, daar het anders onmogelijk zou zijn die lagen op overzichtelijke wijze te bestuderen. Als studiemateriaal gebruikt men bijvoorbeeld vetzuren of vetzuur- derivaten met een lange koolstofketen Op water gebracht, vormt zich dan een laag, die juist één molecuul dik is. Daar een dergelijk soort lagen ook in de biolo gie een rol moeten spelen., koesterde men de verwachting, dat deze onderzoekingen inzicht zullen geven in de bijzonderheden, die chemische omzettingen in de levende natuur kenmerken. Eén van de problemen werd gevormd door het feit. dat men vele reacties. kan nabootsen. Dit heeft tot de onderstel- Jin? geleid dat beoaalde reacties wellicht beter in de grenslagen waaraan im- de levende cel zo rijk is - verlopen water Vandaar dat in grenslagen torium worden. oolcssing de chemische omzeil - de afzonderlijke structuurbestand- n die grenslagen op het labora- van prof. Havinga bestudeerd Bouw dei grenslagen De studie van de bouw der grenslagen in de cel is het gebied, waarop prof Bungenberg de Jong zich beweegt De biologische grenslagen in de levende cel zijn namelijk anders gebouwd dan die van het vetzuur. Dit brengt direct de vraag naar voren, wat er nu eigenlijk in d« levende cel aanwezig is. welke de verbin dingen zijn en welke dezer verbindingen geschikt zijn om grenslagen te maken Men neemt daarbij aan, dat de grens lagen zijn opgebouwd uit vetachtige stof fen en eiwit. De opgave van prof. Bungen berg de Jong is nu, de Interacties tussen vetachtige stoffen en eiwitten te besWi- deren. Omdat de levende cel als zodanig natuurlijk niet als studieobject kan die nen, moet dit onderzoek langs indirecte weg geschieden. Permeabiliteit Het derde probleem, waarmee de werk groep zich bezighoudt, de permeabiliteit (doordringbaarheid) van de cel, is het gi bied, dat aan dr Booy is toegewezen. Oi de cel, zo zeide de geleerde, zit een men braan en zijn onderzoek is nu gericht op de doordringbaarheid van de cel, omdat bepaalde stoffen door dit membraan heen moeten om in de cel te komen en andere via dit membraan de cel moeten kunnen verlaten. De kennis van de permeabiliteit van de cel is natuurlijk van grote importantie voor de pharmacologic. Op het ogenblik is men reeds zo ver gevorderd, dat men aan de chemische formule van een be paalde stof, bijvoorbeeld van een sulfa- praeparaat, kan zien of zij de cel zal kun nen binnendringen. Bij zijn onderzoek of een bepaalde stof een cel kan penetreren, waarbij zij door het protoplasma en een buitenlaag van vetachtige stoffen heen moet, heeft dr Booy een systeem ontworpen, waarin de zeep een grote rol speelt. Van zeep wordt dan een colloïdsysteem gemaakt en dr Booy stelt daarna een systematisch onder zoek in naar de invloed van organische stoffen op dat zeepsysteem. Het zeep- systeem verandert namelijk onder alle mogelijke invloeden en zo wordt getracht het verband te ontdekken tussen de che mische structuur en de biologische wer king. Ook botanicus Op het ogenblik maakt prof. dr T. H. van den Honert ook deel van de werk groep uit. Als botanicus houdt hij zich bezig met de vraag, met welk mechanis me de wortels van planten voedingszou- ten uit hun omgeving opnemen. Hier doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat de genoemde protoplasma-grenslagen eensdeels voor deze zouten zeer slecht doorlatend zijn, anderdeels de wortelcel len deze zouten met graagte opnemen. Dit opnemen is echter een actief proces, waarvoor de ademhaling der wortelcel len de nodige energie levert. Prof. Van den Honert meent, dat in de grenslagen drager-substanties voorkomen, die de functie hebben de zout-ionen „naar bin nen te trekken". Het spreekt van zelf, dat er tussen de leden van de werkgroep een geregeld staat. De subsidie, die Z WO voor deze onderzoekingen verleent, is zowel bedoeld voor de medewerkers en assistenten der geleerden als voor het benodigde mate- Aan hét einde van het onderhoud wees dr Booy er nog op, dat de methode, waarop dit onderzoek in Leiden wordt verricht, min of meer uniek in de we reld is. De werkgroep voor fundamen teel biochemisch onderzoek heeft reeds 28 publicaties over haar arbeid uitgege ven. waaronder een dissertatie. Agenda voor Leiden Vrüdag Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en stoffen- en confectieshow Gerzon. Antonius-clubhuis, 8 uur: filmavond K.N.V.B. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, mej. J. H. G. v. d. Meij uit Drie bergen over: „In het land der blinden". Schouwburg, 8 uur: K, en O., ballet recital van Sonia Gaskell. Koor Pieterskerk. 7.15—7.45 uur: Avond-gebed. Oegstgeest. Witte Huis, 8 uur: voorlichtingsavond staatsmijnen. Zaterdag Zaal voormalig militair hospitaal Morsweg, 26 uur: Bond van Oorlogs invaliden. sportdemonstratie. Volkshuis. 4 uur: Simon de Waard over het vogelleven in Nederland. Zondag Marekerk, 7 uur; bijzondere kerkdienst ds W. G Overbosch van Amsterdam: „Over de verbazing", zang mevrouw H, G. v. d. Stoel-Otto Maandag Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Foyer stadsgehoorzaal, 3 uur: opening banketbakkersshow „Luilekkerland" (ge opend tot 11 uur). Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Ned. Comedie met De Vuur proef door Arthur Miller. De Doelen. 8 uur: Amateur-fotografen, praatavond. Leids Volkshuis. 8 uur: K. en O., kook cursus „Keukengeheimen" door mevr. D. L. Creyghton—Eldering. Grote Pers Lakenhal, 8 uur: K. en O., tweede voordracht Paul Niessing over: Hoe te luisteren naar Bachs Matthaus Passion. Tentoonstellingen 104 uur: tentoonstelling „De Grafische" (t.m. Lakenhal Ned. vereniging 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en Zuider-apotheek, Lammen- sehansweg 4, tel. 23553 Voor- en nadelen op de weegschaal Amateurfestival van K. en O. met muziek beëindigd In de foyer van de Stadsgehoorzaal is gisteravond onder grote belangstel ling het Leids Amateurfestival van K. en O. ten grave gedragen. Gezien de pessimistische uitlatingen van het bestuur van deze stichting mag deze groots opgezette uitvoeringenreeks wel als mislukt worden beschouwd. Eén van de weinige mislukkingen overigens uit de annalen van het als organi sator in Leiden onovertroffen K. en O. Is deze opvatting juist? Goed he- sohouwd, blijkt het enige, dat K. en O. tegen de gang van zaken op haar eigen festival heeft kunnen inbrengen, de ge ringe opkomst van het publiek te zün. Zoals gezegd was de belangstelling gis teravond groot, maar op de laatste to neelavond en op alle andere muziek avonden bestond het publiek voor een al te groot deel uit de deelnemende ver enigingen, voor zover die niet aan het woord waren. Aan de andere kant heeft Herman Stenz gisteren iets gezegd, dat naar onze mening juist het welslagen van het fes tival betekent. Hjj merkte op, dat in het algemeen de prestaties van de deelne mers aanzienlijk verbeterd waren, ver geleken bij het Leids Juweel 1952-1953. En dat hebben wjj ook op deze laatste a/vond inderdaad kunnen constateren, in het bijzonder bij het zich socialistisch noemende koor Morgenrood, en in min dere mate bü het Volkszangkoor Leiden. Eerstgenoemd koor steeg in onze ach ting van hoogst matig tot vrij behoorlijk; dat ven Herman Stenz, dat over een niet zo best stemmenmateriaal beschikt, heeft daarmee nu nog bekwamer gewoekerd dan toen. De bijzonderheden horen zij binnenkort wel van de Jury. Peil gestegen Leidse kobaltbom naar Tilburg met „juweel" en festival beoogden. Beide waren Immers georganiseerd voor de amateurs, en niet ten bate van het pu bliek. En inderdaad, welk profijt zou het publiek eigenlijk van deze uitvoeringen hebben kunnen trekken? Zeker, er waren bijvoorbeeld koren, zoals gisteren onder andere het nieuwe R.K. gemengd koor Het Zonnelied, waarnaar men met ge noegen luistert en waaraan men kunst genot kan ontlenen. Ook de volkszang, die als welkome toegift werd gegeven, as voor iedereen plezierig. In het algemeen "echter liggen de uit voeringen van deze 33 verenigingen op te laag peil. dan dat anderen den familieleden en bewonderende buren er veel van zouden kunnen genieten. Dat is juist de reden, waarom déze vereni gingen zonder „Juwelen" of festivals nooit tot openbaar optreden zouden ko- K. en O wilde haar nu een podium verschaffen, dat wil dus zeggen een pu bliek. Maar het publiek bleef thuis. Waarom zou het ook niet? Een buur- an van ons speelt verdienstelijk Haydn zelfs herkenbaar Debussy op de piano. Wü luisteren er door de muur heen niet zonder genoegen naar en moedigen hem bü tyd en wjjle graag aan. Maar als hij een voordracht Ln de Gehoorzaal zou aankondigen, zouden wjj onze schouders ophalen en fchuis blijven, ondanks die aanmoedigende houding tegenover ama- Weinig anders Voor verenigingen liggen de zaken weinig anders. Het Is prachtig, wanneer zy hard werken om hun artistieke peil op te voeren. Maar pas wanneer dat een zekere hoogte heeft bereikt, kan men er een publiek Iets mee schenken. Voor koren en ensembles is dat punt sneller bereikt dan voor solisten, maar het prin cipe blüft gelük. Daarom zou het Jaimmer zün, wanneer K. en O. deze zeer nuttige vorm van arbeid onder de amateurs zou staken, louter omdat geen publiek voor de fi nanciële tegenprestatie kan of wil zorgen. Een critisch rapport van een zeer des kundige Jury', al of niet gecombineerd met een element van wedijver (maar dan liever in vergelükbare groepen!) heeft nu bewezen een stumulerende in vloed ten goede te kunnen uitoefenen. Bü enkele toneel- en zangverenigingen is dat in één Jaar tüds wel zeer sterk ge bleken. Voor de amateurs, om wie het ten slotte is begonnen, is dit soort artistieke steun van K. en O. zeer belangrük ge bleken. W'ü zouden K. en O. willen zeg gen: Ga door met dit belangrijke werk, en laat het publiek komen of wegblijven naar vrüe verkiezing. Maar ja: wij hoe ven dan ook geen festivals te betélen. JAARLIIKS WORDEN TWEEHONDERD KINDEREN UITGEZONDEN Dokter J. G. Bazuin schrijft ons: Nu Zaterdag 20 Maart de gezamenlyke verenigingen voor kinderuitzending, ver enigd in de Leidse Raad voor kinderuitzending, wederom een beroep doen op de milddadigheid van het publick, is het goed even stil te staan bü het prachtige werk van deze uitzend-verenigingen en o gezondheid van onze kinderen. Zeker, de sociaal-hygiënische omstan digheden. waaronder het kind tegenwoor- oig wordi grootgebracht zijn beter dan vroeger. Het aantal door tuberculose be dreigde kinderen neemt af. de voeding is beter en deskundiger samengesteld dan 25 jaar geleden, zodat men misschien geneigd is de vTaag te stellen: kinderuitzending nog wel nood zakelijk?" Zonder enige aarzeling kan ik hierop itwoorden: Ja, een zeer groot aantal kinderen hebben een kortere of langere uitzending nodig. Leerde ons een recent onderzoek naar de voedingstoestand van het Leidse schoolkind niet dat een groot percentage bijna een jaar achter is in groei, vergeleken met hun leeftijdge nootjes? De tuberculose bij kinderen is sterk teruggelopen, maar de kans op be smetting door volwassenen op het on dervoede cn in slechte conditie verke rende kind blijft! En wat moeten we dan doen? Zorgen dat de besmetting geen kans krijgt door het kind in zo goed mogelijke conditie te brengen. Voorko men is toch immers beter dan genezen? En dan hebben we nog de grote groep kinderen die na een langdurige of ern stige ziekte moeten aansterken en op verhaal komen. Ook voor hen is eon gezondheidskolo nie aangewezen om meer kracht en ge zondheid op te doen zodat ze weer eén stootje kunnen verdragen. En onze asth ma- cn bronchitis-kinderen, en vooral ook die kinderen die ter voorkoming van ernstiger psychische stoornissen een uit zending zo zeer van node hebben? i af te t dit betekei r de C. B. P. B. vergaderde De afdeling Leiden en omstreken van de Ohr. bond van plattelandsvrouwen en -meisjes herdacht in Rehoboth haar drie jarig bestaan onder leiding van de presi dente, mevrouw Koning-Tolk. Zowel de secretaresse als de penningmeesteresse gaven een optimistisch jaarverslag. In plaats van het aftredende bestuurslid, mevrouw Griffioen te Voorschoten, werd mej. Dorrepaal te Zoeterwoude gekozen. De avond werd verder hoofdzakelijk gevuld met de vertoning van de mooie en leerzame film van een cacaofabriek, die ook enige versnaperingen aanbood. De heer Vogelaar uit Melissant sloot de Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Maria J. dr v H W van Leeuwen en G van Egrnond; Johannes W, zn v E J C Schipper en A J Hagoort; Geertrui C, dr v T Heetveld en M Jan sen; Maria J, dr v F P de Vries en T Switzer; Adriaan, zn v H Knetsoh en C W Develmg; Harpert, zn v J Humme en K L Wobben. ONDERTROUWD: A C Alben en E S Troost; C Berger en M W de Koning; F J W Blom en J Havelaar; J D Hart kamp en E Mark; H J Hermans en J M van Ginikel; C J de Jong en M Tetteroo; W Kanbier en M C Zaalberg; H Koome en G J P Groeneveld; G Kroesemeüer en A v Egmond; P v d Kwaak en M Rasser; A N E Pols en W E Dexel; J A Riedel enIMv Katwijk; B G Roos en C J Verheü v Wyk; G de Vink en M v Polanen. OVERLEDEN: J Passchier, man. 65 jr; C Devilee, wed. v Langezaal, 79 jr; I Jansen, man, 72 jr. LEIDERDORP A.R. kiesvereniging Voor de A.R. kiesvereniging spreekt Dinsdagavond half acht in Irene mr dr P. G Knibbe van Leiden over het onder werp: Waarom A.R. ook in de Provinciale Staten? Op deze foto ziet men de door Smit Röntgenapparatenfabriek te Leiden in samenwerking met het radio-therapeutisch instituut te Tilburg ont worpen cobaltbom. De cobalt, in deze installatie aangebracht, is dezer dagen tegelijk met de Haagse cobaltbom uit Engeland teruggekeerd, waar beide bommen radio-actief werden gemaakt. De cobaltbom van de firma Smit zal vooral de kankerbestrijding dienen. Het cobaltbom- statief van het afgebeelde apparaat vervult alle wensen, die de ge neeskundigen maar ten aanzien van stationnaire en bewegingsstraling kunnen koesteren. Op een radiologisch congres, dat korte tijd geleden te Kopenhagen wordt gehouden, bleek deze installatie de vergelijking met een eveneens tentoongesteld Canadees apparaat met glans te kun nen doorstaan. De mogelijkheden voor bewegingsstraling zijn uiterst groot door een vernuftige draaischijf, die bij het apparaat hoort. De patiënt wordt daar met bed en al op gereden. Zowel de geneeskunde als naar alle waarschijnlijkheid de Nederlandse export zullen met deze uitvoering van de cobaltbom in hoge mate gediend zijn. Leidse brandweer in 1953 Aantal branden bedroeg 111, directe schade f 24.000 erschenen is het jaarverslag over 1953 van de Leidse brandweer, die be- alvc Leiden ook Zoeterwoude als bewakingsgebied heeft. In totaal zijn het afgelopen jaar 111 branden voorgekomen, die een directe schade van 24.000 hebben veroorzaakt. De indirecte brandschade is veel groter en wordt geraamd op ongeveer f 100.000. In totaal hadden plaats 43 schoorsteen- en 48 kleine binnenbranden; een grote binnenbrand, vijf kleine uitslaande bran den, twee scheepsbranden en twaalf buitenbranden. Het aantal alarmeringen voor geruchten van brand bedroeg der tig; het aantal baldadige meldingen vijf. Het aantal malen, dat hulp werd ver leend anders dan voor brand, is 264. Verreweg het grootste deel hiervan kan op rekening worden geschreven van de Februaristorm, waarbij ln 172 gevallen de branweer moest uitrukken voor in gestorte schoorstenen en andere euvels. De ben de brandweer gestationneerde ambulance-auto's zijn in het verslagjaar 795 maal uitgerukt. De totale geschatte directe schade, veroorzaakt door brand, bedraagt f 24.000. De gezamenlyke waarde, waarvoor de betrokken objecten tegen brand zyn verzekerd, beloopt een bedrag van f 10.264.900. zodat de directe brandschade slechts 0,25 procent van het verzekerd bedrag is. De indirecte brandschade be loopt omstreeks f 100.000. Bij de branden zijn een brandweerman en zes personen gewond. Wat de oorzaken van branden betreft, aan de kop gaan vuile schoorstenen (35 gevallen), door defecte schoorstenen ontstonden vijf branden, door een fout gebouwde schoorsteen zeven, terwijl in veertien gevallen de oorzaak onbekend bleef. In het verslagjaar is gebleken, dat het noodzakelük is dat plannen voor ver bouwingen en nieuwbouw het advies be hoeven van de brandweer in verband met de brandveiligheid. Daarom is en blüft kinderuitzending noodzakelük en het is nog steeds zo, dat leer candidaatjes zijn dan mogelijk heden tot plaatsing in verband met de financiële draagkracht van de vereni gingen. Zeker, de overheid steunt dit prachtige werk door middel van subsi- maar een zeer groot deel van het geld moet dit particuliere initiatief zélf bij elkaar brengen. En daar zit nu de grote moeilijkheid, het mag toch immers voorkomen dat een door de arts noodzakelijk geachte uitzending niet kan door gaan omdat er geen geld voor is! t is daarom dat ik hierby een drin gend beroep doe op het publiek om de collecte van morgen ruim te gedenken, ant kinderuitzending is noodzakelijk; e ruim 200 kinderen, die zo jaarlyks worden uitgezonden, zjullen U daarvoor dankbaar zijn. Vijfhonderd burgemeesters naar de Amstelflora (Van onze A'damse correspondent) De Amstelflora 1954. het intern, bloe- menfestijn dat Donderdagmorgen 25 Maart om 11 uur aanvangt, belooft Iets groots te worden. Met de aanleg is men in het RAI-igebouw druik beeig. De totale oppervlakte is 18.000 m2. tweemaal groot als vorige tentoonstellingen; het 150. Voor de inrichting van de expositie heeft men nodig 600 balen turfstrooisel, 60 000 graszxiden cn 15.000 m3 aarde. De bloemensierkunst zal een byzondere at tractie zijn. Elke provincie zal im een speciaal paviljoen een eigen karakter to nen. Aan de propaganda voor de Fleur- op-interflora word: deelgenomen met inzendingen uit België. Brazilië, Qhina, Denemarken. Duitsland. Engeland, Frankrijk, Israël, Italië, Japan, Mexico, Noorwegen. Oostenrijk, Zweden en Z.- Omvangryke collectieve Inzendingen komen uit Aalsmeer. de bloembollen streek. het Westland en West-Friesland. Artis en de Hortus nemen deel met tro pische en sub-tropische plantenverzame- Ecn fantasie-bloemstuk stelt de IJ-tain- r.el voor. Het is 7 meter lang en 3 me ter breed en zal zidh kenmerken door regelmatig druk autoverkeer. Een dan- sonde fontyn is ook iets zeer byzonders. In de jury hebben meer dan 35 buiten landers zitting genomen. Alle burgemeesters zün op de openings dag uitgenodigd. Meer dan 500 hunner zonden reeds bericht van hun komst. De technische commissie van de Leidse reddingsbrigade zond ons een soh rijven, waarin werd gewezen op het misbruiken van de materialen, die deze brigade op verschillende plaatsen in de stad heeft aangebracht. Wanneer men weet, zo schryft men dat 65 reddingstokken, 20 reddinglyner Ln de kastjes en 30 reddingplankjes dis ponibel zyn voor mogelyke reddingen, dan behoeft men zioh niet meer af te vragen, dat het onderhoud bü normaal gebruik de brigade handenvol werk geeft en lioge financiële lasten meebrengt. De schrijver noemt een geval, waarbü een reddingstok werd gebruikt om eei voetbal uit het water te halen. Ook i liet voorgekomen, dat zo'n stok were gebruikt om een sahuit naar de wal t< Al 35 jaar is er hier een zekere bescher ming tegen de verdrinkingsdood door de middelen van de L.R.B., die geheel gratis ter beschikking staan. Wat krijgt de brigade er voor? Niets dus. Ja, toch wel: gebroken ruitjes, gebroken stokken, gebroken plankjes enontvreemde KLACHTEN OVER ONRECHTMATIG GEBRUIK VAN STOKKEN E.D. Ruim vier maanden geleden zün alle reddingstokken gerepareerd en geschil derd, thans is het merendeel weer kaal en smerig van teer e.d. En dat alleen door een onrechtmatig gebruik. De schrijver doet tenslotte een drin gend beroep op de burgery het materiaal voor reddingen in onze stad te ontzien. VALKENBURG Feestavond brandweer De vriiwillige-brandweerver, hield In zaal De Vries haar jaarlükse feestavond. Hieraan werkten mede de brandweer- toneelvereniging „De Vlamspelers" uit Leiden onder regie van de heer Chr. van Holst en een Volendams acoordeon-en- De voorzitter, de heer B. Imthorn, heette de aanwezigen hartelük welkom. Hij stelde het op prils dat het volledige college van B, en W. z'n belangstelling toonde. Hierna werd een non-stop-pro- gramma aangeboden: muziek, schetsen, telepathie en goochelen wisselden elkaar af, met tot slot een gezellige verloting. De vereniging kan weer op een geslaag de avond terugzien. Geref. Bond Voor de afdeling van de Geref. Bond spreekt Dinsdagavond 8 uur in zaal De Vries, ds A. J. Timmer van Ouderkerk aan den IJssel. Het onderwerp is: We dergeboorte, strijd en overwinning- ZOETERWOUDE Raadsagenda De gemeenteraad vergadert aanstaan de Dinsdagavond. De agenda vermeldt onder meer: Nieuwe bezoldigingsveror dening voor gemeentepersoneel; wijzi ging kinderbijslagverordening; gelden voor R.K. schoolbestuur Zuidbuurt; ver zoek om toekenning van een vergoeding voor een vakonderwijzeres over 1953 en een voorschot over 1954; voorschot over 1954 voor de R.K. school aan de Hoge Rijndyk en de R.K. Jongensschool V.G. L.O. Zuidbuurtseweg; uittreding uit de schoolartsendienst kring Boskoop en toetreding tot de kring Katwijk; huur landbouwschool en woning hoofd; sub sidie voor afd. ZoeterwoudeLeiderdorp van ver. voor veilig verkeer; huurver hoging van de woning Noordbuurtseweg; verhoging kantoorhuur gemeenteontvan ger; subsidies Kon. Wilhelminafonds en l.v.m. adoptie Baarland en Oudelande; regeling tot toekenning van toelage aan de bedienaren van Kerkgenootschappen; wijziging verordening winkelsluitings wet; idem toepassing art. 31 der woon- ruimtewet; overname laan Van Leeuwen aan de Hoge Rijndijk en aankoop grond aan de Hoge Rijndyk; wüzlging uitbrei dingsplan Rhijnvreugd; verzoek van R.K. bouwvereniging St Willibrord inzake wijziging bouwplan; wijziging begroting 1953 p- ,n" Een voor gezondheid! Neem geregeld Uw DAVITAMON 0 het ideale vitamine-preparaat VOORSCHOTEN Geref. jongeren hielden jaarfeest Onder grote belangstelling hebben de Geref. J V. „Eben Haëzer" en de M.V. „Tryfena" gisteravond in de Geref. kerk een gemeenschappelüke jaarvergadering gehouden. Hoewel een kerk zich ovei algemeen niet zo büzonder leent dergelüke büeenkomsten, hadden de jon gelui met enkele palmen, een eenvoudige ersiering en een geïmproviseerd podium toch voor de nodige gezelligheid gezorgd. Het programma dat o.l.v. Jac. Ver- s tra a ten werd uitgevoerd bood wel de nodige afwisseling. Zo werd er voorge dragen door Cootje van Amerom en Jaap Groot. In plaats van de in de regel moci- le verteren jaarverslagen hield Koos Leeuwen een praatje over de belde verenigingen. Han Berkhulzen sprak over de noodzaak van het werk der jeugdver enigingen, ook In het belang van de kerk. "1 wekte on tot meeleven met dit werk. Een vragenwedstrüd. waaraan enthou- ast werd deelgenomen, leverde drie ge lukkige prijswinnaars op. Het voornaam ste punt van het programma was wel de opvoering van een eenvoudig declama- tonium. Het was getiteld „Waarheen rei- wü?" en zou een soort moderne versie kunnen zün van Bunyan's „Christenreis" Het stelt een perron voor naar een rei ziger wacht op een trein die naar ..Het land van geluk" gaat. Nadat er verschil lende treinen zün vertrokken naar o.a. het land van onbezorgdheid, waarvan de reizigers hem verzochten mee te reizen, vertrekt als laatste de trein waar de rei ziger steeds op heeft zitten wachten. Het stuk werd zonder enige pretentie ge bracht. doch wellicht daardoor werd het aansprekend. De heer G. Los sloot deze geslaagde feestelüke vergadering. Vuilniswagen Door onvoorziene omstandigheden wordt de ingebruikneming van de nieuwe vuilniswagen ongeveer een week uitge steld Men gelieve de uitgereikte nieuwe vuilnisemmers eerst dan te gebruiken wanneer daar nader bericht van wordt gegeven. 1954. Dodelijke aanrijding De hier bekende heer P. Hoogeveen, wonende te Emmeloord, is, terwyl hij met zijn vrouw aldaar op een verkeers weg liep, door een personenauto aange reden. waarbij beiden werden gewond, in een ziekenhuis te Kampen is de heer Hoogeveen overleden. Mevrouw Hooge veen kon na verbonden te zün huis waarts keren. Het slachtoffer was rayon- leider van een coftp. grasdrogerij in de N.O.P. en vader van drie kinderen. Oost- en Westbrockpolder Tijdens de Woensdagavond gehouden vergadering van de stemgerechtigde leden de Oost- en Westbroekpolder werd de rekening over 1953 vastgesteld aan in komsten op f 12.237,18. De begroting voor 1954 werd aan inkomsten en uitgaven be. paald op f 10.716,66; de aanslag werd ge steld op f 16 per ha. Voor het verbeteren van de kade, dia door de polder moet worden onderhou den langs de molenboezem, werd f 1400 uitgetrokken en na stemming werd een post van f 1265 aangenomen voor het doen bouwen van een bergplaats voor huishoudelijk gerirf van de machinist. Gemeentesecretarie heer Van Aanholt, ambtenaar ter :enteeecretarie, is met Ingang van 1 Mei benoemd tot adj.-commlea ter ge- "-itesecreéarie van Lichtenvoorde en Van der Burgh. typiste, is met iifa gang van 1 Mei bevorderd tot adj.-com- mies ter gemeentesecretarie alhier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3