Russisch goud Arts en fonds onder toezicht van commissies Coördinatie van alle groepen is daarbij wenselijk Van het ert van School en Kerk NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 19 MAART 1954 (Adv larlijkest TN HET BEGIN van het vorige jaar, toen de Engelse plannen om het pon. sterling in goud en dollars inwisselbaar te maken in bespreking waren, werd er van vele zijden op aangedrongen, dat de Verenigde Staten "esp" de prijs waarvoor zij bereid zijn goud te kopen zouden verhogen. Immers, hierdoor zou onder meer het resultaat bereikt worden, dat de andere lan den meer dollars kunnen verkrijgen met het hun ter beschikking staande en komende goud. Er werden geleerde betogen gehouden, dat de prijs van het goud (vastgesteld door het Internationale Monetaire Fonds op 35 dollar per ounce en gelijk aan de officiële Amerikaanse prijs) veel te laag was. Deze prijs dateert reeds uit 1934, toen zij werd vastgelegd door de regering-Roosevelt. Al deze aandacht was echter tevergeefs; de Ameri kaanse regering weigerde mee te werken aan een verhoging van de goud prijs; zulks op grond van verschillende overwegingen. Eén van deze was wellicht, dat op deze manier ook het goud in het bezit van de Sowjet-Unie een belangrijke waardestijging zou ondergaan. W0N0ER0UE idlge likdoorn tlddël. NOXACORN. neem" onden. Eeltplekken en eksterogen ver- mpelen met wortel en al. Bevat gezul- wonderolle. Jodium en het punstillen- enzocaine. Fen flesje NOXACORN .ntisepttsch Likdoorn middel van t IJS nde. Het caisson voor Schelphoek Kapitein Oceaan geen schuld aan stranding de Scheep' De Raad voor de Scheepvaart heeft de zaak van aanvaring tussen de schepen Barendsz 2 en Robert tijdens mist ten Noord-Oosten van Flamborough Head (Engelse Oostkust) voor onbepaal de tijd aangehouden wegens verhinde ring van de kapitein van de Robert. Voorts achtte de Raad de kapitein van de sleepboot Oceaan, C- J. K. uit Maas sluis, niet schuldig aan de stranding van het voor het dijkgat bij Schelphoek be stemde caisson (waarde ƒ60.000) op de Hompels in de Roompot, doch berispte de tweede stuurman. A. v. d. E-. eveneens uit Maassluis, wegens een navigatiefout-1 dend te verklaren? De voorzitter van de Ziekenfondsraad hoeft aan de algemene ziekenfondsen de inhoud meegedeeld1 van de voorlopige standaaixl-overeenikomst ziekenfonds- huisarts- De tekst is vastgesteld1 in over leg tussen de organisaties en door de Ziekenfondsraad goedgekeurd. Ingesteld zullen worden regionale com missies van toezicht, die een goede ver standhouding moeten bevorderen :usseD fondsen en medewerkers. Met medewer kers worden bedoeld huisartsen, specia listen. tandartsen en apothekers. Het niL de bedoeling, dat de commissies zul len worden betrokken bij standaard overeenkomsten. die de fondsen ook met specialisten, tandartsen en apothekers zullen sluiten- De commissies moeten voorts in gevallen, in de voorlopige stan- houden met de geldende lijst soorten en hoeveelheden genees- en ver bandmiddelen, die voor rekening van een fonds worden verstrekt Rechtspraak Voorts worden regionale recatspraak- >mmissies en als beroepsinstantie een centrale rechtspraak-commissie ingesteld, met gelijkwaardige vertegenwoordiging beide groepen. In alle bij de uitvoe ring van de overeenkomsten gerezen ge schillen. die niet in minnelijk overleg, zo DE PRIJS, die op de vrije of zwarte markten voor goud kon worden ge maakt, was gedurende lange tijd belangrijk hoger dan de genoemde officiële prijs. De belangrijkste goudmarkten bevinden of bevonden zich in Parijs, Tanger, Bombay, Hongkong, Alexandrië en enige andere plaat sen. In Maart 1948 was de prijs per ounce in Bombay nog $86 en in Parijs $48. Nu is sinds het najaar van het vorige jaar de goudprijs in de vrije handel voortdurend lager geworden. In Bombay bedroeg ze in het najaar van 1953 nog $45. in Parijs $35.55, dus bijna gelijk aan de officiële prijs van het Internationale Monetaire Fonds en de Amerikaanse banken; het verschil tussen de prijs in Bombay en Parijs is overigens nog groot genoeg om aanleiding te geven tot goudsmokkel tussen Europa en Oost-Azië. VOOR DEZE STERKE DALING van de goudprijs zijn verschillende oor zaken. De vraag naar goud in West-Europa voor oppotting is allengs afgenomen, nu het inflatiegevaar langzamerhand is verdwenen. Vele goud- oppotters, die enige jaren geleden hebben gekocht en die nu moeten ver kopen, lijden overigens belangrijke verliezen. In Azië, waar het goud eveneens zeer geliefd is om te worden opge pot, is het vaste land van China als vrager nagenoeg geheel weggevallen sinds het onder communistische heerschappij staat, zeer tot nadeel van de goudhandel in Hongkong. De productie daarentegen is niet gedaald. Voor een deel werd en wordt zij in stand gehouden met overheidssteun (b.v. Canada), voor een deel levert zij (b.v. in Zuid-Afrika) een tegenwoordig zeer belangrijk bijpro duct, nl. uranium, zoals bekend onmisbaar bij de productie van atoom energie. In Zuid-Afrika is voor de verdere verwerking van dit vroeger minder belangrijke bijproduct reeds een fabriek in werking gesteld met Engels en Amerikaans kapitaal. De jaarlijkse bruto opbrengst van dezedaard overeenkomst genoemd, beslissin- uranium wordt thans op 30.000.000 pond sterling geschat. jgen en .maatregelen nemen- I Een in te stellen centrale commissie UEN FACTOR ECHTER, die in vroegere jaren geen invloed uitoefende. buï is het Russische goud. Sinds de laatste maanden van 1953 is Rusland jdelen, begonnen met aankopen van Westeuropese valuta's en grondstoffen enDe commissies bestaan uit vertegen eindproducten en het betaalt deze met goud, naar behoren gestempeld met jwoordigens van fondsen en medewerkers hamer en sikkel, dat deels via Amsterdam Europa binnenkomt. j gevesten "aaraiej^ran1 rede- Dit aanbod van Russisch goud is vreemd genoeg om 'aanleiding tejiyke eisen, waaraan wacht- en behande- geven tot allerlei vermoedens. De voorraad goud, waarover Rusland be- i imgskamers van huisartsen moeten vol- •chikt, is onbekend, maar zeker zeer groot. Volgens schattingen van de ^^k b^n^ton^opje. a^n- bank van internationale betalingen zou verder de Sowjet-Unie na Zuid- CIallgt. De huisarts verplicht zich. reke- Afrika de tweede producent van goud ter wereld moeten zijn, gemeten j nin,g naar de grootte der productie. Een tweede vraag is, waarom Rusland eerst nu met dit goud op de markt verschijnt, nu de prijs zo laag is. Enige jaren terug zou dit goud immers veel meer dollars kunnen hebben opgebracht. MEN HEEFT de goudverkoop door de Sowjet-Unie in verband gebracht met het streven om, na de dood van Stalin, aan de consument meer goederen ter beschikking te stellen. Deze goederen zouden dan, voorzover zij niet in Rusland zelf kunnen worden geproduceerd, wel in het buiten land moeten worden aangeschaft. De theorie is zelfs verkondigd, dat de met goud gekochte goederen nodig waren om een binnenlandse crisis te bezweren. De toenemende onte vredenheid over het tekort aan consumptiegoederen zou moeten wegge nomen worden door de invoer hiervan uit het buitenland. De leiders in de Sowjet-Unie zouden met eigen ogen hebben gezien, hoe efficiënt de Westerse economieën zijn, speciaal aan de snelle wederopbouw in West- Duitsland. Dit zou voor hen aanleiding geweest zijn, ook in Rusland van dit systeem te willen profiteren: door er handel mee te drijven. De directe waarde van het goud voor het productieproces is uiter aard in de Sowjet-Unie slechts van geringe betekenis, zodat men steeds vreesde, dat Stalin dit goud in petto hield om op een hem geschikt voor komend moment met dit goud de monetaire systemen van de niet-com- munistische landen te ontwrichten. DE OPINIE in Amerika is enigszins anders. Men ziet hier in de goud verkopen van Rusland een wapen in de koude oorlog. De Sowjet-Unie wil hiermee de economische blokkade, die de Verenigde Staten zouden willen toepassen, doorbreken, aldus deze opvatting. Door het aanknopen van handelsbetrekkingen wil Rusland de Europese (en andere) landen losmaken van hun economische binding aan de Ver. Staten en deze laatste van hun economische machtspositie in de wereld beroven. Er is in dit verband enige sensatie veroorzaakt in Amerika, doordat het bleek, dat Rusland een vulpen produceert die uiterlijk sprekend gelijk is aan de beroemde Parker-vul pen. Weliswaar is de kwaliteit van het Russische product nog niet gelijk aan het Amerikaanse, maar dat kan worden verbeterd. Men legt er de nadruk op, dat de Sowjet-Unie niet meer met ieder afzonderlijk land transacties op ruilbasis afsluit, maar het goud gebruikt om op een veel ruimere basis met de niet-communistische wereld handel te drijven. Tegelijkertijd is het aan de Sowjet-leiders mogelijk, aan de Rus sische consument meer goederen te bieden, zodat het mes aan twee kan ten snijdt. HET BLIJKT, dat het fijne van de zaak niet bekend is; zoals bijna iedere daad der Sowjet-Unie steeds aanleiding is tot bespiegelingen over het waarom. Voor de Westeuropese landen vormt het Russisch goud een niet te versmaden versterking van de goudvoorraden. Juist nu het er op gaat lijken, dat de afzet van de producten moeilijker gaat worden, biedt de handel met Rusland welkome afzetmogelijkheden. Speciaal geldt dit in verband met de zo gevreesde achteruitgang in de Amerikaanse conjunc tuur. die, zo zij ernstige vormen zou gaan aannemen de bestaande goud en dollarreserves zou kunnen doen wegsmelten. De handel met de landen achter het ijzeren gordijn staat mede als gevolg hiervan in het centrum van de aandacht bij zakenlieden en politici; deze handel was de laatste jaren zo niet geheel verdwenen, dan toch wel zeer belangrijk afgenomen. T\E AMERIKAANSE LEIDERS zien zich hiermee voor een nagenoeg J—onoplosbaar probleem gesteld. Enerzijds is er het streven de econo mische blokkade van de Sowjet-Unie en haar satellieten te handhaven. Het onderscheid tussen strategische materialen, die niet, en niet-strate- gische materialen, die wèl zouden mogen worden verhandeld, is vaag, het geen er voor pleit, hierin een veilige politiek te volgen en de handel be perkt te houden. Aan de andere kant is het een Amerikaans belang, dat de economische toestand in Europa (en elders in de vrije wereld) gunstig is en bliift. Maar dit is alleen mogelijk indien de productie vlot kan wor den verkocht, al is het dan maar naar landen achter het ijzeren gordijn. Ziet men het probleem van de Russische goudverkoop als een on derdeel van de koude om-log, dan heeft het er alle schijn van. dat de Rus sen hier een wapen hebben, waartegen de Amerikanen nog geen afweer gevonden hebben. Indien men echter van mening is. dat de koude oorlog bezig is in intensiteit af te nemen, dan is de hier besproken uitbreiding van de handel tussen Oost en West zeker een punt. waarover men tevreden kan zijn Een economische boycot is immers wel één van de minst doeltreffende methodes om het communistische systeem te bestrijden. Vragen over onrust rond melksanering Het Tweede Kamerlid Lemaire (KNP) heeft aan minister Zijlstra schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de wrevel en onrust die de zgn. melksaneringsovereenkomsten in ver scheidene plaatsen des lands onder de melkhandelaren en het publiek hebben gewekt? 2. Zijn naar het oordeel van de minis ter de betrokken ondernemersovereen komsten zoals die blijkbaar te Dordrecht, Utrecht, in de Bollenstreek en in het Westland zijn tot stand gebracht, in strijd met ten eerste de beginselen van de ves tigingswet, welke de vestiging in princi pe vrij wil laten, ten tweede de eisen van een gezonde mededinging en daarom de eisen van het algemeen belang? 3. Zo ja, overweegt de minister gebruik te maken van de hem volgens het kartel- besluit en de wet schorsing bedrijfsrege lingen toekomende bevoegdheden om de desbetreffende overeenkomsten geheel of gedeeltelijk te schorsen en'of onverbin- Voorlopige overeenkomst Richtlijnen voor wachtkamers en voor verwijzingen naar specialist nodig met inschaikelinig van de commissie toezicht, kimmen worden opgelost, doen deze commissies een bindende uit spraak- De strafmaatregel kan- tegenover n bestaan uit verbod van inschrij- van verzekerden op naam van de huisarts gedurende ten hoogste een jaar li uit ontbinding van alle overeenkom en tussen huisarts en fondsen- De in Februari bekend gemaakte voor lopige honorenngsregelimig voor huisart- iie aan algemene ziekenfondsen mee werken. maakt een onderdeel uit van de voorlopige standaard-overekomst- De organisaties zuilen nog bestaande ensen op korte termijn bespreken. Zij stellen zich voor. dat in lek geval in 1954 voorlopige standaard-overeenkomst door een definitieve zal worden vervan- Geschenk voor Churchill Richard Pape na 12 jaar terug in Steenderen Dc Britse oud-oorlogsvlieger en auteur Richard Pape heeft gistermiddag in Steen- i (G-ld') een bronzen plaquette neer gelegd bij het monument voor Bernard Beseelinik en Jam Agterkamp- Deze beide Nederlanders werden op 17 November 1941 gefurvleerd omdat zij hulp verleend hadden aan Richard Pape en een andere Britse piloot, wier vliegtuig was aange schoten en een noodlanding had gemaakt bij Hengelo (Ov.). Burgemeester Heereiwk van Steende- m overhandigde de heer Pape een brief drie zilveren lepeltjes een asbak namens de nabestaande families, met het verzoek, e geven aan SiT Winston Churchill Verder werd nog een album van de ge meente Steenderen geschonken met di- Burgemeester Vam Hoogstraten van Hengelo overhandigde de heer Pape na mens de Koningin de „Medal of Thank fulness of the Dutch people" (1946). 1 April Visserijdag In het Parkhotel te Den Haag wordt op 1 April de Visserijdag 1953/54 gehou den door de Stichting vam de Neder' lamdse Visserij Minister Mansholt zal een rede houden. Gevolg van H-proei Vrees voor besmette vis in geheel Japan Als gevolg van de Amerikaanse wa terstofbom-proef op Bikini in de Stille Oceaan zijn in totaal op negen Japanse vissersschepen sporen van radio-activi teit ontdekt. Hoewel deze besmetting niet ernstig genoeg is om schadelijk te zijn, noch voor de bemanning, noch voor de lading, verbreidt zich door geheel Japan de vrees voor radio-actief besmette vis. De Japanse huisvrouwen wilden de an ders gezochte Tuna-vissen niet kopen, zelfs niet toen de handelaren de vis voor de helft van de prijs aanboden. Naar thans blijkt, hebben naar schat ting minstens zeshonderd personen in de Japanse provincie Foekoei van de radio actieve vis. die het eerste schip had mee gebracht. gegeten. Zij zullen allen aan een medisch onderzoek worden onder worpen. Voor de eerste maal in de geschiede nis zal op dc Tokiose Centrale Vismarkt een zogenaamde .Geiger-teller" worden geplaatst voor het opsporen van radio activiteit. Misschien zal dit de Japanse huisvrouwen geruststellen De geneesheer die de 23 opvarenden van het ernstigst besmette schip behan delt, heeft verklaard, dat zijn patiënten aan een ander soort radio-activiteit zijn blootgesteld dan de slachtoffers Hirosjima. Laatstgenoemden waren troffen door de enorme hitte var atoombom, de brandwonden der vissers waren echter veroorzaakt door direct contact met radio-actieve stoffen, toestand van de vissers is onveranderd ernstig. Twee Amerikaanse afgevaardigden heb ben een onmiddellijk onderzoek geëist naar „de onvergeeflijke fout" van de ge leerden die de H-bom explosie op Bikini hebben veroorzaakt en onderschat. Volgens de Amerikaanse dr Morton, die de vissers heeft onderzocht, zullen zij over ongeveer een maand geheel gene zen zijn. Ned. missionaris uit China in Hongkong aangekomen Aan boord van het Deense vrachtschip Heinrich Jensen ztfn gisteren negen R.K. priesters, uit communistisch China ver bannen, in Hongkong aangekomen. Bij hen bevindt zich pater Henricus Pessers uit Nederland. Aartsbisschop Modrego van Barcelo na (Spanje) heeft opgeroepen tot kruistocht tegen het Protestantisme zijn bisdom. Viering van 5 Mei moet waardig zijn (Van één onzer verslaggevers) Het Nationaal 5 Mei Comité, in het leven geroepen door dc Nat, Federatieve Raad! van het voormalig Verzet Neder land, de Stichting Pro Paitria en het Ve- teraneniiegioen Nederland- heeft zich van morgen op een te Den Haag gehouden persconferentie krachtig uitgesproken een waardige viering van de vijfde Mei ais bevrijdingsdag voor het gehew iand. Dat geschiedde bij monde van de i mr B. W- Stomps namens de Nat- Fed. Raad, mr T- Q- Dekker van Pro Patria en drs R- A. Damstee van het Veteranen-legioen Nederland. aaraan het na de bevrijding steeds r heeft ontbroken, zei mr Stomps, is leidang bij een waardige viering van de vijfde Mei- In deze leemte wil he: comité voorzien- Hij vestigde er nadrukkelijk de aan dacht op, dat de drie organisaties de vie ring van de bevrijding zeker niet uit sluitend aan zich willen trekken- Hoe lichamen en autoriteiten zich bij het comité zullen aansluiten, hoe liever het de leden is. Die vierivg zal voortaan waardig moe ten zijn- Men dient het gebruik van feest neuzen natuurlijk te beperken, al ont veinzen de comité-leden zich niet, dat de feestvreugde ail naar de aard van de streek, waarin die plaats heeft, verschil lend zal zijn. Vooral de jeugd moet onder de aan dacht worden gebracht, wat er op de vijfde Mei precies wordt herdacht. De politiek zal in de organisatie geen rol spelen- Vertegenwoordigers van allerlei confessies en politieke groeperingen wer ken broederlijk in samen- Het moderamen van de synode va' Ned. Herv- Kerk heeft laten weten, dat zij een circulaire aan de predikanten heeft laten uitgaan, waarin erop wordt aangedrongen, op de morgen of aai vooravond van die vijfde Mei zo veel gelijk kerkdiensten te houden- Ook ontving het comité sympathiebe tuigingen van vele burgemeesters, de Ne derlandse Jeugdgemeenschap en vele werkgevers. Zij heeft de werknemers ge adviseerd, op de vijfde Mei desnoods snipperdag te nemen. Wordt dat in doende mate gedaan, dan zal ook bij de volksvertegenwoordiging het besef door- treken. dot een vrije dag noodzakelijk In diverse gemeenten van ons land zijn 1 plaatselijke comité's opgericht om het werk ter hand te nemen. Men realiseert zich. dat op 5 Mei 1954 nog wel niet alles zal zijn, zoals men het zo gaarne ziet. iar. zei men ons. het zal wel een stap de goede richting zijn- Beroepingswerk Ned- Herv. Kerk Bedankt: Voor N ieu w - Stadskanaal (toez) H- de Leeuw te Boskoop; voor Amsterdam (Muiderkerkgemeente B). J de Groot te Apeldoorn- Geref- Kerken Beroepen: Te Koudum. J- van Dijk te Nieuw-Leusen-; te Schermerhom. J. Dijkstra candt te Ellecom; te Valkens- waard, H. J. van- Duinen, cand. te Wasse- Geref. Kerken art. 31 ïroepen: Te Overschrld. Th- C- F. Kamp te Maastricht- Chr- Geref- Kerken eroepen: Te Gouda, L- Floor te Opperdoes. Geref. Gemeenten Beroepen: Te Utrecht, M. Blok te Rotterdam-Centrum- Geref. Jeugdcentrum koopt in Doornspijk kampeerterrein Het Geref. Jeugdcentrum te Huis ter Helde is door de steun van de jeugd bonden in staat gesteld, het kampeercen- trum op het landgoed De Haere te Doorn spijk aan te kopen, het vroegere terrein van de Heniriëtte Roland Holst-stichting. Er is een sportterrein met douchecellen. Het nieuwe kampeercentrum zal in de tweede week van Juli worden geopend. Predikanten mogen gratis emigreren Vanaf heden zal krachtens besluit vam de regiering aan predikanten, dié als zodanig emigreren, volledige vrijstelling worden verleend van het betalen van reis- en bagagekosten tot aan de plaats van bestemming- Aam bagage mogen zij 15 m3 meer meenemen dan de vastgestel de vrijdom van de normale subsidie emigranten. Indien een predikant hierbij nog aan spraak wenst te ma-ken op een bepaald bedrag aan landingsgeld, wordt hij als subsidie-emigrant beschouwd, zij het. dai geen eigen bijdrage zal w-orden opgelegd Dit heeft ten- gevolge, dat niet meer baea- gie kan worden meegenomen dan de ge noemde hoeveelheden en dat hij ook t-a.v. eventueel kapitaaltransfer aan de voor gesubsidieerden beperkende bepa lingen is gebonden- Duitse Evangelische Synode laat oproep uitgaan De synode van de Evangelische Kerk in geheel Duitsland heeft een beroep op de Christenen in Oost- en West-Duits- Iand gedaan aan alle verleidingen het Evangelie bij politieke propaganda IN VOGELVLUCHT te gebruiken weerstand te bieden 1 April ral mat emeritaat gaan de f1»"ke biiee"" Herv. predikant da F. van Asch te Sim-West-Berlijn werd aanvaard meledijk. Geboren tn 1888 stond ds Van; drong de synode aan op eenheid vaa ge- Asch achtereenvolgens te Babyloniën-1 -<*>( en broederlijke hulp. die met be- broek (1919), Daarle (1921), Arnemuiden (1928) en Sommelsdijk (1931). Begin Mei gaat met emeritaat de Geref. predikant drs A. M. Boeyinga te Haarlem. Geboren in 1887 stond ds Boeyinga achtereenvol gens te Koog Zaandijk (1914), Sassenheim (1919) en Haarlem (1928). Het herderlijk schrijven van de Ge nerale Synode der Ned. Herv. Kerk in zake de R. K. Kerk is thans in het Frans vertaald onder de titel: Catholicisme et Protestantisme. De Ned. Organisatie van Tijdschrift- Uitgevers (NOTU) besloot een prijs van f 1500 beschikbaar te stellen voor een dis sertatie over de geschiedenis en/of de hui dige stand van het Ned. Tijdschriftwezen. In het Franse departement Vaucluse is aan de secte Getuigen van Christus een vergaderverbod opgelegd. De bekende Kaiser Wilhelm-Gedacht- niskirche in West-Berlijn, die door de bombardementen tot een ruïne werd, zal in 1956 hersteld zijn (kosten f 1.800.000). Dc 48-jarige lekenprediker van de Engelse Methodistenkerk en leider van de Engelse mijnwerkers in Yorkshire, Ernest Jones is gekozen tot voorzitter van de 700.000 leden tellende mijnwerkersbond; zijn tegencandidaat was de communisti sche voorzitter van de Schotse mijnwer kers, Abe Moffat. Studiebeurzen van 500.000 Franse frs zijn beschikbaar gesteld door de Raad van Europa, voor studies op het gebied van de Europese economische en politiek' eenwording en de Europese geschledeni en wijsbegeerte. Inlichtingen voor 1 Mei bij het ministerie van Onderwijs. Knap óp die kale schutting met IN II FLEURIGE TINTEN MAT EN GLANZEND perkt moet zijn tot liefdadigheid. Kerk Oost-Berlijn mag niet voor armen collecteren De communistische burgemeester Ebert van Oost-Berlijn heeft de Evangelische Kerk toestemming geweigerd voor het houden van een straatcollecte voor de armen. Ebert zei, dat de bijeenkomst van de (communistische) Vrije Duitse Jeugd, die met Pinksteren in Berlijn bijeen zal komen, reeds een financiële last op de schouders der Oost-Berlijners legt, zodat het mdet gewenst is dat ongeveer tezelf- der tijd nog een beroep op hun vrijge vigheid wordt gedaandit is van ker kelijke zijde in Berlijn medegedeeld. Mijnwerkers voorganger bij Duitse protestanten in Polen De 20.000 Protestantse Duitsers in de door Polen bezette gebieden (in totaal zijin er 800.000 Duitsers) ontvangen hun geestelijke leiding hoofdizakelijk meenteleden (b-v- organisten en koor dirigenten), die voor het vertrek predikanten in 1948 een korte opleiding ontvingen en overdag meestal mijnwer ker zijn. Deze Duitse gemeenten worden officieel door de Poolse Protestantse kerk enkend, maar ontvangen zo goed als geen medewerking van deze zijde- Ongehoorzame priester-arbeiders Kardinaal Gerlier. aartsbisschop var Lyon, heeft verklaard, dat priester-arbei ders, die zich niet aan de maatregeler de kerkelijke overheid ten aanzien hun wereldrijke activiteit storen, niet r de kerk vertegenwoordigen. 31. Toen wij de kade bereikten, stonden daar nog twee Chinezen op ons te wachten, evenals mijn metgezel in lange, grijze gewaden gekleed. Een kwam aan mijn andere zijde en de tweede liep achter ons. ,,Het is in orde", zei mijn eerste kennis. „Wees met bevreesd Wij nemen u mee in een auto. Hier is hij al." Mijn volgende herinnering is een grote, Ame rikaanse limousine, waar ik tussen twee Chine zen zat en tegen de ruggen van twee andere aankeek, die voorop zaten. De snelheid, waar mee alles zich afspeelde, kwam mij verdacht voor. Hoewel de auto had staan wachten in een smal winkelstraatje vol Chinese uithangborden, wekte iets in 't uiterlijk mijner begeleiders ge dachten aan de onderwereld van Chicago en een vermoeden, dat ik „mee uit rijden genomen werd" Geen Amerikaans chauffeur zou harder of roekelozer hebben kunnen rijden dan die Chi nese chauffeur In een seconde reden wij weg, onder luiti getoeter, door een warnet van straat jes. De man aan mijn zijde vroeg beleefd: „Kent u Shanghai?" „Neen." „Kent u China?" „Neen." „Shanghai is een heel aardige stad", merkte hij op. Als om zijn woorden meteen te logenstraffen sloeg er iets tegen de ruit van onze auto met een tik, die mij meteen deed wegduiken. De man nen aan weerszijden keken geïnteresseerd, doch onverstoord. „Wees niet ongerust", zei mijn begeleider, „het glas is kog®idicht U schijnt een vijand te hebben Wij zullen oen kwartier misschien iets lan ger. door drukke straten gereden hebben, toen de auto stilhield voor een eenvoudige poort in een hoge, grjjze muur. Men scheen ons te verwachten, want op het geluid van de claxon ging de poort open en zes of zeven forse, schuinogige kerels traden naar buiten en keken onderzoekend naar beide zijden. „Wat is er aan de hand?" vroeg ik. ,,Is er een oorlog uitgebroken?" Mijn gele metgezel glimlachte even. „Hier is altijd min of meer oorlog. Kom mee, alstublieft. Gaat u vlug naar binnen!" Een seconde later bevonden wij ons op een binnenplaats tussen lage, met pannen gedekte, gebouwtjes, die aan de ingang van een gevange- DE JACHT NAAR HET marine-document Kort 'na eerste Wereldoorlog 1914'18 nis deden denken De Chinezen, die er stonden, hadden een nalf-officieel, militair uiterlijk. Het waren allen lange mannen, wat na mijn bezoek aan Japan nog meer indruk op mij maakte. „Wat is dit voor een gebouw?" vroeg ik. „U nadert de woning van Wu Lai-fu", ant woordde mijn gids. „Wilt u mij maar volgen?" Wij liepen deze binnenplaats over naar een kleinere en toen langs een overdekte gang naar een gebouw aan onze rechterhand Toen wij binnenkwamen, ontdekte ik tot mijn verbazing, dat het volgens de begrippen des lands comfortabel was ingericht Wij bevonden ons in een slaapvertrek met stoelen van teakhout, en kakemonos aan de wand, waar twee in het wit geklede mannen, blijkbaar bedienden, stonden te wachten. Mijn gids sprak enige snelle woorden tot hen. „U kunt een bad nemen en u verkleden", nij. „Er is een warm bad voor u gereed, en men zal u eieren, fruu en koffie brengen. Wij hebben enkel Chinese kleren. Vindt u het erg?" Ik was te verward om verbazing te voelen of hem te bedanken. Al die opeenvolgende indruk ken hebben de herinnering aan mijn aankomst daar vervaagd en op dat ogenblik verwonderde ik mij over niets meer, noch over de pilaren op de binnenhof, noch over de gebogen tegelda ken, noch over de marmeren draken aan poort. Ik weet alleen, dat een Engelse kamerdienaar niet toegewijder of correcter had kuónen zijn dan die mannen. Zij wezen mij een betegelde badka mer met een kuip vol dampend heet water. Daar op kreeg ik een zijden pyama, met een gewaad er overheen geknoopt, en at een uitstekend ont bijt met behulp van mes en vork. Ik at in een soort verdoving en liet mij kleden zonder iets te vragen, terwijl de bedienden op lettend naast mij stonden. Ik had juist mijn kof fie op en een hunner gaf mij een sigaret uit een zilveren doos, toen mijn gids terugkeerde. ,Wu Lai-fu zal u nu ontvangen", zei hij. Ik heb geen flauw idee, hoe de woning van Wu Lai-fu was ingericht en herinner mij slechts, door gebouwen en over binnenplaatsen te hebben gewandeld, tot wij in een ruim vertrek kwamen, dat gedeeltelijk Oosters en gedeeltelijk Europees was ingericht. Een blauw tapijt met gele draken bedekte de vloer. De meubels waren zwart gelakt. Aan de wand hingen twee oude, op zijde geschilderde landschappen en een grote landkaart van China Aan het ene eind van het vertrek stond een les senaar met twee telefoontoestellen er op, en op een tafeltje ernaast een schrijfmachine. Int. Ger. jeugdbeweging vordert goed Na de stichting van ae Icory (Interna tional Conferences on Reformed Youth- work) in Huis ter Heide als een orgaan samenwerking tussen Geref. jeugd bewegingen en -organisaties over de ge hele wereld, is de uitwerking der voor stellen goed gevorderd. De besturen van Nederlandse. Belgische. Duitse, Schotse, Deense en Amerikaanse organisaties be sloten officieel tot aansluiting. Met Ja pan, Frankrijk. Indonesië en Zuid-Afrika regelmatig contact. Het werkbestuur bestaat uit Jean Cla ud, predikant bij l'Eglise Reformée te St Germain en Laye, Ad. Kuiper, direc teur van het Geref. Jeugdcentrum te Huis ter Heide en Richard Postma. direc teur van de Young Calvinist Federation te Grand Rapids. Het tweede congres hoopt men in Augustus 1955 in Duitsland te houden, mogelijk in Bentheim. Ds B. N. B Boubhoorn. Herv. predi kant te Bennekom, deelt ons mede. dat het bericht over zijn emeritaat per 1 Mei hetwelk in verschillende bladen heeft gecirculeerd, geheel onjuist is. Zijn eme ritaat zal eerst na 1 Januari 1955 ingaan. Over zijn plannen na dit emeritaat staat uiteraard nog niets vast. ONDERWIJSBENOEMINGEN ïoemd tot onderwijzer(es) school met ijbel te Beesd. mej. A. E. Verschoor al- tijd.) mevr. N. L. Knijff—Waarden- loveerd tot doctor in dc unde, op proefschrift; Reacties met Magne. um en Lithium, uitgaande van 4-Halogeen- mchinollne, L G Heerin- sconomie op proefschrift: 's-Gravenhai ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U. 18 Maart. Ge. slaagd voor doet. scheikunde (met lof) A Goudsmit. Amsterdam. Doet. Natuurkunde "V. J. Basting cn I. M. Lerner. Amsterdam NIJMEGEN, 18 Maart Geslaagd vooi and. psyohologie N. J. M. Wijffels. 's-Her ROTTERDAM, and. economie J Kleiweg. 1 Nijs. Rotterdar iinxveen. J. D H. Th Blom. Rotterdam, W. F. Korndor Katiwijk a. Zee en H A. Visser. Papendl'c GRONINGEN. 19 Maart. Geslaagd t arts; J P Schutting. Noord- Het lied der aethergolven tinubedrijven 11.40 Claveclmbelrecital' 12 00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 1.00 Nieuws 1.15 Orgelspel 1.45 VARA- varia 1 50 Gram.2.14 Huismuz. 2.30 Amateurs- progr. 3.00 Veilfgheldspraatje 3.15 Accordèori- ork. 3.45 Boekbespr. 4.00 Kamerork en sol. 4.45 Weekjourn. 5.15 Jazzmuz. 5.45 „De Sportconf eren tie v. d. P. v d. A." 6 00 Nieuws 6.20 Lichte muz. 6.35'Dutch Swing College 7.00 Artistieke staalkaart. VPRO; 7.30 ..Passepartout", caus. 7.40 ..Het Bock Handelingen", caus. 7.55 „Deze week", caus. 8 00 Nieuws 8.05 Gevar. progr 10.00 Soc. comm. 10.15 Weense muz. 10.40' „Onder de pannen", -hoorsp. 11.00 Nieuws lil,15—12,00 gen gebed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9.00 V d. huisvrouw 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 10.55 ld. l'l.OO V. d. zieken 11.45 m. 12.55 Zonnewijzer 1.00 Niet... us.ork. 2.00 Boekbespr. 2.10 V. d. jeugd Engelse les 2.40 Amateursprogr. 3.15 allerlei. Een Atlantisch Pact 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.30 Idem 8.25 De gewone i tikje getikt" 10 '-5 Gram. 10 30 Wij luiden de Gram. 1.25 ,.Ha\ Nieuws 2.10 Gevar. muz. 3.10 Concert 4.10 Gevar. progr. 4 40 Sport 5.35 Concert 6 00 V. d. kind. 6.55' Weerber. 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.30 Gevar. muz. 8.15 Interv. 8.45 Pari. overz. 9 00 Gevar. progr. 10.00 Nieuws 10.15 Hoorsp. 11.30 Gram. 11.45 Litanie 12.00—12.03 Engeland. BBC. 1500 en 247 m. 12 00 Con cert 1.00 Pari. overz. 1.15 Dansmuz. 1 55 Sport 2:15 Orgelspel 2.45 V. d. kind. 3.00' Voordr. 3.30 Gram. 3.45 Mil. ork. 4 30 Orgelsp 5 00 Sport 6.00 Verz. progr. 6.30 Sport 7.00 Revue ork. cn sol. 7 45 Vragenbcantw. 8.00 Nieuws en journ. 8.24 Soort 8 30 Hoorsp. 9.30 Hersen gymnastiek 10.00 Gram. 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.30 Gevar. muz. 12.56—1.00 Nieuws. Brussel. 324 m. 12.30 Weerber. 12.34 Gram 1.00 Nieuws 1.15 Muzikale Almanak 2.15 Omr'. ork. en sol. 3.15 Gram. 4.00 Accord, muz. 4.15 Gram 4.30 Accord, muz. 4.45 Engelse les 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.25 „De XIV Stonden of de bloedige dagvaart ons Heeren". ora- 6 30 V. d sold. 7.00 Nieuws 7.40 Gra 3.30 Verz. progr 4.30 Gevar. muz. 5.00 Nieuws 5.15 Gevar muz'5 30 Lichte muz. 6.45 Accord, muz. 7.15 en 7.25 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Gram. 8.30 Chansons 9 00 Hoorsp. 10.00 Nieuws 10.15 Lichte muz. '10.55 Nieuws l'l.OO Gram 11.55 Nieuws. BBC. Uitzendini r Neder ld. 5.00—5.15 beginnelingen lop 464. m). 10 00—10.30 i e week. Sportjournaal (op 224 m). Puzzle ook eens met ons mee Woord verandering S T E K E L HOMMER Door afwisselend één lettergreep te vervangen door een andere, zodat steeds goed Nederlandse woorden ontstaan, ver krijgen wij bij de vijfde verwisseling het laatste woord. Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1. Vat, 4. Eng, 7. Of, 8. Por. 10. Ar. 11 Sujet. 13. Rijp. 14. Ren. 15. Uk. 16. De. 17. Els, 20. Kei. 22. Ma, 23. Keg, 25. Io. 26. Sibil. 28. Nest, 29. Lias. Verticaal: 1. Voornemen. 2. Af. 3. Soja, 5. Na. 6. Grandioos. 8. Pu. 9 Re. 11. Spijs, 12. Trek. 18 La. 19. Web, 21. Ei, 23. Kit, 24. Gil, 26. S.S., 27. Li.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2