Generaal Franco Ouderdomspensioen leidt tot prijsstijging Voor opruiming van overwegen 120 millioen in 5 jaar LAXEERAKKERTJES 5 DONDERDAG 18 MAART 1954 Wie is het veel besproken staatshoofd van Spanje? ALS MEN U in 1924 de vraag gesteld had: „Hoe heet de jongste generaal in Europa?'dan zou u wellicht met een mond vol tanden hebben ge staan. Vrijwel niemand had toen nog gehoord van de kleine generaal Francisco Paulino Hermenegildo y Teodulo Franco, die op 5 December 1892 werd geboren in El Ferrol, gelegen in de uiterste Noordwesthoek van Spanje, in de buurt van het Baskenland. En niemand kon toen vermoeden, dat deze baby-generaal (zoals hij wel genoemd wordt) nog eens een succes volle greep naar de macht zou doen in het door de revolutie verscheurde Spanje. Nu kent iedereen deze kleine man met zijn ronde, brede schouders en een hals, die volgens mensen die hem gezien hebben, te dik is voor de maat boord, welke hij draagt. De laatste tijd treedt Franco weer meer op de voorgrond, door z n militaire verdrag met Amerika, z n optreden in Marokko en zijn actie inzake Gibraltar en tenslotte door de daarop gevolgde demonstraties in Spanje, die dreigden uit te groeien tot een uitdaging van het Franco-regiem. Tot z'n vijftiende levensjaar woonde de jonge Franco in El Ferrol. Toen zond z'n vader, die een bewonderaar was van «lies, wat in uniform rondliep en ook van z'n zoon een echte militair wilde maken, hem naar Toledo. Daar viel hij in de militaire academie op door z'n opmer kelijke kwaliteiten. Een speciale eigen schap was toen al z'n soepelheid tegen over andersdenkenden en mensen met een niet-blanke gelaatskleur. Later, toen hij een greep naar de macht deed, zou hij daarmede z'n voordeel doen. Op 20-j. leeftijd was hij kapitein en kon men hem in Noord-Afrika aantreffen, waar hij als vrijwilliger deelnam aan de gtrijd tegen de Moren. Bij de belangrijke operaties, welke ihij daar meemaakte, spaarde hij zichzelf niet. Zelfs liep hij zware verwondingen op: zijn maag en longen werden door kogels doorboord. Nog maar ternauwernood was hij hiervan Spanje was De geschiedenis van de ken nismaking is een typisch Spaanse roman- Franco. die in de familiekring Paco werd genoemd ontmoette op een zonnige dag Carmen de Polo in Oviedo, waar een „romeria". een volksfeest, gevierd werd. Temidden van de feestelijkheden stonden ze onverwacht voor elkaar, zo wordt verteld. Zij. het jonge aristocrati sche meisje en hij. de door de Afrikaanse verbrande officier. Vriendinnen van Carmen maakte snel een eind aan de vluchtige ontmoeting. Maar Paco had haar weer ontdekt, voordat hij naar Afrika terug moest. Hij stelde Carmen onmiddellijk te verloven, maar zij vroeg bedenktijd. En zo ging zij weer de kostschool en Paco naar de bran dende zon van Afrika. In de daarop volgende tijd oogstte Franco in z'n veldtochten tegen de Moren grote roem. Toen. hij voor korte tijd Oviedo was teruggeweest, had Carmen nog steeds niet besloten. Het duurde tot Januari 1923, voordat alles in kannen kruiken was. Op 15 Juni brak de grote dag van het huwelijk aan. Erg veel rust werd Franco evenwel niet gegund, want direct na z'n huwelijk moest hij terug keren naar Marokko, ditmaal als aam der van het Vreemdelingenlegioen. Voor Carmen begon toen het onrustige leven Dit is Carmelia Franco, de enige dochter van het Spaanse staats hoofd. Op 13 April 1950 trad zij in het huwelijk met de toen 27-jarige Madrileense internist, de Markies t Villaverde. Carmelia was toen 23 jaar. Men zegt, dat Franco zich aanvankelijk tegen het huwelijk had verzet, maar dat h»j later voc de aandrang van zijn dochter bezweken. hersteld, of hij dook opnieuw onder in de er in, onder de Marokkanen vele vrienden te maken. Speciale studie Franco legde zich gedurende zijn ver blijf in Marokko speciaal toe op een studie van de Afrikaanse problemen. Hij organiseerde het bezette gebied en slaag de er in, onder deMarokannen vele vrien den te maken. Dat is hem later in de burger oorlog goed te pas gekomen. Het eerste resultaat van zijn werk was de oprichting in 1920 van een nieuwe militaire organi satie, de Tercia, het Spaanse vreemde lingenlegioen. Niet lang daarna leerde Franco z'r vrouw kennen, toen hij met verlof in Verbannen Toen de periode Primo de Rivera brak. werd Franco als brigadegeneraal belast met de stichting van een nid militaire academie te Saragossa. Daartoe maakte hij een studiereis naar 't buiten land, vnl. naar Frankrijk en Duitsland. Toen Spanje in 1931 een republiek werd. zagen, we Franco naar de Balearen ver huizen. Vandaar ging hij weer naar Ma rokko en in 1936 rees z'n ster opnieuw; hij werd stafchef van het Spaanse leger. De republikeinen werden evenwel achter dochtig en toen het Populaire front aan het bewind kwam werd Franco afgedankt en naar de Canarische eilanden gezond In feite was dit voor Franco een verban ningsoord. Franco besefte, dat hij snel handelend moest optreden. Na overleg met enkele andere leidende figuren vloog hij Marokko. Het was hem echter niet geven, van het begin af de opperste lei ding van de opstand in handen te heb ben. Die berust t te aanvankelijk bij Calvo Sotelo. die in Juli 1936 werd vermoord. Generaal Sanjurjo, die om het leven kwam toen de strijd pas drie dagen aan de gang was, fungeerde als militair opper bevelhebber. Het enige wat Franco deed was in diens schoenen stappen, omdat hij de enige man was, die op het ogenblik er voor geschikt was. Op 29 September 1936 werd Franco door het hoofd van d< voorlopige Militaire Junta, generaal Caba nellas, benoemd tot staatshoofd, leider var de regering, en opperbevelhebber van d< rechtse strijdkrachten. Tijdens dc bloedige burgeroorlog liep de scheiding in Spanje zowel horizontaal als verticaal: rijk vocht tegen arm, arbe: ders keerden zich tegen de soldaten, de leken tegen de geestelijkheid, vrijwill: gers tegen huurlingen, de boeren tegen aristocraten, de landlozen tegen de land heren en de democratie tegen het fas cisme; al deze dingen speelden een ri Boekbespreking „Met Vliegende Vaart", door D. Hendrikse en H. Hegeman. Uit gegeven bU Bosch en Keuning N.V., Baarn. PrUs: f8.90, 15S pagina's. Langzaam en heel soepel begon d« Gloster-Wittle E 28/39 zich voort te be wegen over de betonnen startbaan. Hei weerzinwekkend gedaver van de motor ging over in een schrille, angstaanjagende fluittoon. Steeds sneller stoof het toestel over de baan. Er klonken een paar holle knallen, een blauwrode steekvlam schoot uit de staart van de machine en me ongelofelijke snelheid spoot de eerste straaljager de lucht in Zo begin het hoofdstuk „Sneller der propeller" .dat is geschreven door D Hendrikse. Boeiend, leerzaam en goed oriënterend zijn alle artikelen in dil fraaie boek, dat de ontwikkeling van de luchtvaart vertellend behandelt. Het boek begint natuurlijk met de ge broeders Wright en komt via Lindbergh en de eerste postvlucht op de straalvlieg tuigen. waaraan een tweetal flinke hoofd stukken zijn gewijd. Tientallen foto's il lustreren wat beschreven is. Voor rich nu eens op aangename wijze goed wil oriënteren op het gebied van luchtvaart, tot op de laatst bereikte sultaten toe. voor hem of haar bevelen wij dit boek van harte aan. Als het S.E.R.-advies wet wordt Werkgelegenheid zal worden bevorderd door grotere koopkracht (Door een economische medewerker) HET ADVIES van de Sociaal-Economische Raad over de invoering van een algemeen wettelijk verplichte ouderdomsverzekering heeft in de eerste plaats een sociaal karakter: het verzekeren van een bescheiden in komen aan ieder, die na zijn 65-jarige leeftijd met werken ophoudt. De invoering van een dergelijke ouderdomsvoorziening heeft echter ook be langrijke economische gevolgen. Er moet premie betaald worden, de werkgevers moeten looncompensaties geven, de overheid krijgt extra las ten te diagen, de koopkracht der gepensionneerden wordt groter. Anders gezegd, er zal een koopkrachtverschuiving optreden. n de groep die zonder uitkering krijgt, door HET ECHTPAAR FRANCO Sinds Franco's overwinning hebben in Spanje drie elementen een belangrijke functie vervuld: de kerk, het leger en de partij (Falange). Geen van deze drie heeft belang bij de val van het Franco-regiem. Daarom kan Franco ze nog steeds op han dige wijze tegen elkaar uitspelen. De kerk heeft aan invloed gewonnen (ge tuige het verdrag met het Vaticaan) ten koste van de Falange. Het lijkt er zelfs sterk op, dat Franco zich steeds meer losmaakt van de op Duitse leest ge schoeide Falange, omdat hij wil voor komen, dat de partij het leger zal over heersen. Tijdens de burgeroorlog heeft de Fa lange al eens tevergeefs met Duitse hulp een greep naar de macht gedaan. Daarna stond Franco de Falange nooit meer zo veel macht toe, dat zij de Spaanse poli tiek kon dicteren. Dat bleek duidelijk tijdens de tweede wereldoorlog, toen Franco weigerde, aan de zijde van Duits land en Italië de oorlog in te gaan. De macht van de partij is sterk beknot. Lei dende figuren werden naar de achter grond verdrongen, de partijgroet en het partijlied werden afgeschaft en de een- Verheffing van gezantschap Geen vriendelijk gebaar jegens Franco Het besluit van de Nederlandse rege ring om het gezantschap in Madrid te verheffen tot ambassade vormt geen aan wijzing voor meerdere of mindere waar dering voor de regeringsvorm van Spanje. De vijandige politieke activiteit, die het Franco-regime de laatste tijd tegenover j onze bondgenoten Groot-Brittannië en Franco ontwikkelt, heeft de ministers Beyen en Luns dan ook geen aanleiding gegeven op hun besluit terug te komen. Dit hebben beide ministers geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Burger (P.v.d.A.). De veriheffing van het gezantschap in Madrid tot ambassade is een onderdeel van het reeds eerder bestaande voorne men van de regering om met een aantal landen ambassadeurs uit te wisselen in plaats van gezanten. Spanje vormt het derde land in deze reeks. Reeds tal van landen hebben ambassadeurs bij de Spaanse regering geaccrediteerd. Ned. speelclub in België veroordeeld Het hof van beroep te Brussel heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen het bestuur van de Nederlandse speelclub Arcadia, dat kansspelen zou hebben ingericht in de Belgische enclave Baarle-Hertog. De beschuldigden zijn oordeeld tot 100 francs boete elk en beta ling van de kosten van het proces. Voorts zal al 'het speelbankmateriaal in beslag worden genomen. De caféhoudster uit Baarle-Hertog, die haar café ter beschik king had gesteld, Is vrijgesproken. De be klaagden waren op 8 December j.l. door de rechtbank te Turnhout vrijgesproken, doch het O.M. was van dit vonnis in be roep gegaan. P. de Boer moet kosten geding contra staat betalen In het geding van de heer P. de Boer uit Drachten contra de staat en m F. Hollander, destijds officier van Justitie te Leeuwarden, waarhij de heer De Boer de officier van Justitie er van beschul digde door het verstrekken van een muniqué aan de pers een onrechtmatige daad te hebben gesteld, heeft het Leeu warder Hof eiser ten aanzien van de staat niet ontvankelijk verklaard. Het beroep ten aanzien van mr dr Hollander werd wel ontvankelijk verklaard, maar o: zegd. De heer De Boer is veroordeeld de kosten, die werden gesteld op twee maal f 169,25. In zi^i b suur kwam in andere handen. De Falange werkt nu voornamelijk op het gebied de vakbeweging. Het bewind van Franco betekent zoals vrijwel ieder dictatoriaal 'bestuur in economisch opzicht een ramp vo Spanje. Handhaving van de dictatuur nummer één en daaraan worden alle s dere dingen opgeofferd. Er heersen Spanje armoede en wantoestanden sociaal gebied, zoals wellicht nergens in Europa aangetroffen zullen worden. Wel licht brengt de Amerikaanse financiële technische hulp hierin nu enige vi betering. Evolutie boek over Spanje schrijft drs A. Lier, dat zich in dat land een politieke en sociale evolutie voltrekt in de richting van het parlementaire, demo cratische systeem, maar niet door middel van dit systeem. Het verleden heeft be wezen, zo zegt hij', dat het democratische stelsel van zich in vrijheid ontwikkelende politieke partijen in Spanje voorlopig bruikbaar is. De eindfase van deze evolu tie. een constitutionele monarchie, is no? niet bereikt. Volksopvoeding eist in dil land van constrasten veel tijd, tact en ge duld. De evolutie zou echter onmisken baar zijn. Toch zal het regiem plaats moeten maken voor een definitieve regerings vorm. aldus nog steeds drs Van Liec. In de persoon van Franco en van veel lei ders der party zien vele Spanjaarden nog de vervolgers van hun vaders of zonen, de onrechtvaardige en onverbid delijke bestraffers van duizenden schuldigen, de strenge bewaker der v lopig in vrijheid gestelden. En in na van straten en pleinen worden deze r sen dagelijks herinnerd aan hun bitterste vijanden. Grootmoedigheid van de n tegenover de partij kan dan ook niet worden verwacht. Juist met het oog hierop is het goed eens na fe gaan wat er economisch nu gaat gebeuren als het thans bekend ge maakte advies wet zal worden. Wij moeten in de eerste plaats duidelijk de groepen onderscheiden die hierbij be trokken zullen zijn. Zij, die in loondienst zijn, moeten een premie betalen, die evenwel op de werkgevers verhaald kan worden en wel in die vorm, dat er loon- compensatie wordt gegeven. In het al gemeen gesproken, zal deze groep er du! in inkomen niet op achteruitgaan, mei uitzondering dan van hen, die reeds be langrijke pensioenaanspraken hebben er over wier loon geen vereveningsheffing wordt betaald. Voor de loontrekkenden als groep gezien, daalt dus de koopkracht De werkgevers komen voor extra lasten te zitten waartegenover zal staan, dat zij de vereveningsheffing ad 4 pet aar fiscus niet meer zouden behoeven te loonsverhoging over de hele linie plicht zou zijn, ook voor hen die niet der een C.A.O. vallen voor de werk gevers een offer betekent. De werkgevers zullen natuurlijk proberen dit offer af wentelen op afnemers van hun producten in de vorm van een prijsverhoging. Of dit lukt. hangt van de concurrentieverhou dingen af, döoh vermoedelijk zal er toch sprake zijn van een lichte prijsstijging. Bc-paalde groepen zullen echter, doordat c k de totale koopkracht groter wordt, meer kunnen leveren en door groter pro ductie weer een compenserende kostprijs daling kunnen bereiken. De overheid zal volgens het huidige advies de ontvangsten uit hoofde van de vereveningsheffing derven. Dit is een groot offer, want voor 1954 is deze hef fing op f250 millioen getaxeerd. Hier ko men echter nog andere uitgaven bij: zij zou de premie betalen voor hen bij inning wegens betalingsonmacht of in- ningsonmacht op moeilijkheden stuiten, zo wordt geadviseerd bij een inkomen beneden de 2.000 gulden van premie-In vordering af te zien. Ook moeten wij aan de kosten denken, als het pensioen voor ouden van dagen direct ingaat, voor mensen derhalve vooi wie geen premie is betaald. Deze uitgav» wordt getaxeerd op. f 640 millioen in 1955 Weliswaar krijgen velen thans op gron< van de noodwet ouderdomsvoorziening reeds een uitkering, doch het voorgestelde pensioen zou niet alleen 5 pet boven de huidige uitkering liggen, doch het zal ook voor een veel grotere groep gelden, zodat de staat voor veel hogere uitgaven komt te staan dan thans reeds het geval is (ruw weg 450 millioen per jaar). De inkomsten van de staat worden dus minder en de uitgaven worden groter. Dit moet uit de lengte of uit de breedte komen. Of de andere uitgaven zullen moeten dalen of de inkomsten en belas tingen moeten gaan stijgen. Als verzach tende omstandigheid geldt natuurlijk wel dat die uitkeringen uit do staatskas ge leidelijk aan minder worden omdat bij het Franco als grootvader Plan van minister Algeta Er staat een plan op stapel om in dc jarejn 1955 tot en met 1959 in totaal f 120 millioen te besteden, voor het Wegnemen van gelijkvloerse spoorweglkruisingen Daarvan zouden dan de gemeenten die bij de uitvoering van het plan gebaat zijn samen f 80 millioen voor hun rekening nemen en het rijk en de Nederlandse Spoorwegen elk f 20 millioen. Voor de Spoorwegen en het rijk komt dit du6 neer op £5 miUioen per jaar- Ongetwij feld verkleint deze reservering de moge lijkheid tot uitkering van een matig divi dend, althans in de naaste toekomst, maar dit nadeel is niet te ontlopen, zo heeft minister Al-gera aan de Eerste Kamer meegedeeld. De minister pleegt reeds met zijn ambt genoot de heer Van de Kieft van Finan ciën overleg om in de jaren 1955 tot er met 1959 telkens aan de Staten-Generaal machtiging te vragen voor een crediet van f 4 millioen als rijksbijdrage. De toepassing van automatische halvt afsluitbomen bij overwegen zal in d< naaste toekomst belangrijk worden uitge breid- Voordat uitbreiding van de treinenloop op de lijn Amsterdam-Den Haag-Rotter dam kan worden overwogen, zullen met slechts de in Delft bestaande benvaren moeten worden weggenomen, maar zul len mogelijk ook nog de bezwaren op andere punten (Schiedam. Heemstede. Haarlem) bepaalde voorzieningen vergen, aldus de minister. De maatregelen die de Ned. Spoorwe gen hebben genomen tegen de onrustige loop van een aantal electrische treinstel len hebben reeds tot een belangrijke ver betering geleid- Men streeft er naar de verbeteringen zo spoedig mogelijk op alle treinstellen die dit euvel hebben, aan te orengea- verstrijken der ja premiebetaling ee overliiden langzaam aan kleiner wordt. De groep der zelfstandigen en der mogensbezitters valt ook onder de pllchte ouderdomsverzekering. Deze r Landbouwprijzen met 4 pet omhoog Het indexcijfer van landbouwprijzen (basis 1946''47—1949 '50 100) vertoont stijging van 123 In December j.l. tot in Januari JJ„ d.w.z. een stijging van 4.1 pet In de sector van de akkerbouwproduc ten steeg het groepsindexcijfer. mede door de ook in Januari weer gestegen aard appelprijzen, van 140 in December tot 147 in Januari (5 pet). Bij de groep veehouderijproducten werd de invloed van de prijsdaling voor var kensvlees geheel overtroffen door de prijsstijgingen voor de andere producten van deze groep, waardoor het indexcijfer steeg van 118 in December tot 122 ln Ja nuari (3,4 pet), aldus het C.B.S. Ontploffing in kerk t© A'dam 3 gewonden In de Gereformeerde Maranathakerk aan het Mosplein in Amsterdam-Noord heeft zich gistermiddag een ontploffing in een gaskachel voorgedaan. Op dat mo ment bevonden zich enkele vrouwen en kinderen in het kerkgebouw. Een vrouw liep lichte verwondingen op, twee meisjes van negen en Hen jaar kregen brandwon den in het gezicht. Na te zijn verbonden, zijn ze naar hun woningen vervoerd. De brandweer, die was uitgerukt, behoefd® niet op te treden. Waarom ik graag Roxy rook? Je kunt altijd op de kwaliteit vertrouwen. Die milde en toch zo karaktervolle smaak, die heerlijke geur. die altijd constante kwaliteit vind Je alléén bij Roxy. En waar je Roxy ook koopt Je krijgt ze nu steeds (abrieksvere uit die F.S~packfc premie betalen. Voor zover de zelfstandigen die premie niet kunnen afwentelen (door bij bun dienstverlening het tarief te verhogen), betekent de premiebetaling een inkom stenderving, dus een iets geringere koop kracht, resp. een geringere spaar-capaci- De bejaarden, die direct voor de uit kering in aanmerking komen, krijgen een grotere koopkracht dan zij thans plegen te hebben; bovendien wordt de kring veel groter. De totale koopkrachtsvermeerde ring wordt voor deze groep geschat op f 300 millioen per jaar. Er zullen derhalve diverse verschui vingen komen met als resultante een koopkracht, die in totaal groter is dan thans. Dit is gunstig voor de werkgelegen heid die zal dan ook wel kunnen stij gen doch zij zal zioh ook uiten in llriite prijsstijging, die reeds opgeroepen kan worden door de stijging van de kost prijzen der ondernemingen. Deze prijsstijging zal echter terugwer ken op de hoogte van het pensioen vooi rover die prijsstijging door een loonsver hoging wordt gevolgd Een van de op vallende kenmerken van het advies is namelijk, dat het pensioen waardevast is: de hoogte zal, in guldens uitgedrukt op en neer gaan met de index van de lonen. Tén slotte moeten wij nog aan het effect op de betalingsbalans denken. Een gro tere koopkracht zal bij vrije invoei gelijkheid de neiging hebben de invoer te vergroten, hetgeen ons weer deviezen zal kosten. Dit werd op 70 millioen per Jaai geschat. Wij hebben zeer globaal een indruk ge geven van de verschuivingen, die zullen optreden, als dit ouderdomspensioen zal worden Ingevoerd. Zij grijpen veel dieper in. dan men oppervlakkig wel zal denken. Juist daarom zullen er nog wel heel wat pennen in beweging komen en woorden worden gesproken, voordat een dergelijke wet in enigerlei vorm het Staatsblad bereikt. (Nadruk verboden) Help Uw darmen bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 21 Moeilijkheden in V.V.V. te Bergen „Onjuiste financiële gegevens verstrekt door voorzitter" vreemdelingenverkeer Bergen, heeft ontslag genomen uit zijn functie, die hij slechts twee maanden heeft vervuld. De heer De Sonnaville zegt, dit besluit te hebben genomen „naar aanleiding van het doen en laten van de huidige voorzit ter, de heer J. B., die door eigenmachtig optreden de naam van de vereniging schade heeft gedaan. Het accountantsrap port over 1953, dat een tekort aanwijst van 1,820,94, is gebaseerd op onjuiste ge gevens, welke door de voorzitter buiten medeweten van het bestuur zijn ver strekt". Over dit accountantsrapport Is door de heren E. H. E. Klein, oud-penningmees ter, en mr F. Zeiler, oud-secretaris van de vereniging, een nota aan het bestuur en aan het college van B. en W. gezonden, waarin het beleid van de voorzitter wordt gecritiseercL Chinezen van Indonesië mogen 6 mnd. naar China De Jmvepoet meldt, dit de veiligheid»- dienst van het Indonesisch® minister!» van Justitie een rondschrijven heeft ont vangen, waarin wordt medegedeeld, dat staatsburgers van de Chinese Volksrepu bliek, die ln Indonesië wonen, een bezoek v«n zes maanden aan hun familie en ken nissen ln China mogen brengen. Toch is het zo! E belastigschroef is nog niet zó sterk aangedraaid, of we kunnen nog wel ergens drie munten vandaan halen, waarmee we een aardig spelle tje kunnen doen. Het is een kansspel, dat we op het oog hebben, maar u zult het wel niet al te ernstig willen nemen, want ln de wandeling wordt het kruis-of-munt genoemd, een kans spel dat zó verbreid is, dat iedere voetbalwedstrijd daarmede pleegt aan te vangen. Maar goed, laten we eerst eens de mogelijkheden hiervan onder ogen zien, dan weien we tenminste waar we aan toe zijn. Met één munt kunt u kruis óf munt gooien, zodat de kans dan één van beide boven komt te liggen, gelijk is aan 1. Gooien we de tweede munt, dan is de kans dat deze met dezelfde kant komt boven te lig gen als de voorgaande munt gelijk aan V4. De kans om bij twee opge gooide munten dezefde zijde boven te krijgen ls dus 1 X Gooien we nu ook de derde munt op, dan is de kans dat ook hier dezelfde zijde boven komt gelijk aan Vi X >4. Of ln andere woorden: wanneer we drie munten één voor één opgooien, ls er een kans van 1 op 4 dat alle drie mun ten met dezelfde zijde boven liggen. Zou het nu verschil maken of we de drie munten één voor één gooien, dan wel. of we ze alle drie gelijktijdig opwerpen? „Natuurlijk niet!" zal leder weldenkend mens hierop antwoorden. Bij de kansrekening speelt de tijd im mers in het geheel geen rol. TochEnfin, oordeelt U zelf: wanneer drie munten tegelijk worden opgegooid, zullen altijd twee van de drie munten met dezelfde kanten boven komen te liggen. Dat is duide lijk De waarschijnlijkheid dat ook de derde munt met dezelfde zijde bo ven ligt, ls dus Vi, want deze laatste munt heeft twee mogelijkheden; hij kan goed vallen of hij kan fout val len. Bij het gelijktijdig opwerpen van drie munten is er dus Vi kans dat alle drie munten met dezelfde kant boven liggen, Inplaats van '41 Gooien we de munten één voor één op, dan ls de kans op een goed resul taat. zoals we boven hebben laten zien, gelijk aan >4. Het maakt dus wel dege lijk verschil of we de munten één voor één. of alle drie tegelijk opgooien, want in het laatste geval is de kans op een goed resultaat tweemaal zo groot, n.l. M tegen V,. Laten we het zelf mogen zeggen, voor en aleer een stroom van Inzen ders ons op de vingers tikt: toch ls het niet zo! We hebben U bij het bewijs over de gelijktijdige opgooi een drogredenering onder de neus geduwd, die we eigenhandig zullen moeten ont- Daarover morgen. (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5