Dierentuin in het klein in Voorschotens huis 3 DONDERDAG IB MAART 1954 AAP IN ROTANHUISJE Klaasje en Knorretje houden niet erg van elkaar Wanneer men op de Papelaan in Voorschoten vraagt naar de familie Smit, luidt tien tegen één het antwoord „Die woont in dat mooie huis, loopt u maar een eindje verder, dan ziet u het vanzelf wel." Die wijze raad hebben we opgevolgd, omdat we hadden gehoord dat die familie louter en alleen uit dierenvrienden bestaat. Én het zou blijken, dat dit niets teveel gezegd was. Behalve vele gewone huisdieren heeft de familie Smit ook nog een aapje, zo klein als we nog nooit hadden gezien. Het bleek een dwerg-Oestiti te zijn, af komstig uit het stroomgebied van de Amazonerivier, een miniatuur beestje, met een staart zeker drie maal zo lang als het lichaampje. Een jonge zeeman had het meegebracht uit Brazilië, waar deze diertjes op de plantages in het wild leven, net als bij ons de spreeuwen in de kerseboomgaarden. De dwerg-Oestiti's worden dan ook als schadelijk wild be schouwd. waarop jacht wordt gemaakt. Het diertje heeft de naam van zijn bezorger gekregen. Klaasje. Het was nog zo jong bij aankomst, dat het ..gewis- seld" heeft en nu over een hagelwit ge- bitje beschikt, dat sterke gelijkenis ver toont met een zaagje. Als men ziet hoe Klaasje zich gedraagt, valt de bezoeker van de ene verbazing in de andere. Zou er werkelijk iets in dat noot-grote bol letje huizen, dat op verstand lijkt? Het huis is centraal verwarmd en in de huiskamer staat op de radiator een uit rotan gebouwd huisje. Daarin ligt een gummibal waaruit een rondje is geknipt. De klok heeft 's avonds nog geen zeven geslagen of Klaasje kruipt behaaglijk in dat holletje en geen radio of visite kan hem dan wakker krijgen. Overdag huist hij vaak op de schouder van een van de huisgenoten en maakt dan de hele tocht, die voor het dagelijks onderhoud van het huis moet worden gemaakt, mee. Apenstreken Maar Klaasje heeft ook apenstreken. Als hij eens los mag lopen, zonder het bandje, waardoor hij in de regel in zijn bewegingen wordt beperkt, klimt hij in de ficus e.n breekt er met zijn kleine klauwtjes de top uit. Of hij trekt van alle planten de jonge loten af. bekijkt ze eens aandachtig en keurt ze dan geen betere plaats waardig dan de grond. Mevrouw Smit, die alle dieren zelf verzorgt, staat in de wijde omtrek be kend als een dierenvriendin. Als ergens een stuk kleinvee wordt geboren, dat weinig levensvatbaarheid blijkt te heb ben. krijgt ze een telefoontje van de boer. of ze het eens wil proberen met «en lammetje of biggetje. Biggetje Zo kreeg ze drie weken geleden een biggetje te verzorgen, d?t bij de zeug zeker was doodgegaan; een echt achter blijvertje. Maar mevrouw Smit gaf het, twee weken achtereen, elk uur de fles. Nu is dat al uitgegroeid tot elke twee uur. En als V l'y, één van de jongste kinderen thu;- xs. mag die Knorretje voeden. Het is aardig om te zien met hoeveel plezier ze dat doet. Nu zit Knor retje nog in een veilingkistje, afgesloten met een gazen deksel en met dik stro er in. Maar als hij over een paar weken groot genoeg is. gaat Knor naar de stal. die al voor hem gereed is gemaakt. Klaasje heeft het niet op Knorretje begrepen. Als die eens binnen mag ko men, maakt de aap, dat hij wegkomt. Hij klimt dan boven op de leuning van een schijnt al te begrijpen, dat Knorretje dan niet bij hem kan komen. Voor de beide Binohertjes, die ook in huis rondlopen, is Klaasje niet bang, daar speelt hij zelfs mee. Schrik Eens heeft men Klaasjé een dag in de grote volière in de tuin gelaten, maar dat heeft de familie een pracht van een kanarie gekost. Kanaries houden van rustig, vredig leven, en zijn in het geheel niet ingesteld op bezoek van zo'n robbe does. De kanarie, die het niet heeft overleefd, is zich stellig doodgeschrok- ken. Klaasje had het daar wel naar zijn zin, met een keur van bomen en heesters om in te klimmen. Maar in huis mag hij onder toezicht ook wel eens klim men en rennen In minder dan geen tijd zit hij dan boven op een gordijnroe of op de lamp. We zouden nog veel meer kunnen ver tellen van de dieren, die in prachtige hokken en stallen in de tuin huizen, en onze grote bewondering uitspreken voor de ligging van die dieren. Of men nu de beide koeien neemt of het kalfje, de kuikenren met marmotten of de hokken met prachtige konijnen, de be huizing van de kalkoenen of die van de duiven, alles ziet er even proper uit, een lust om naar te kijken. Gelukkig heeft mevrouw voor de morgenuren een goede hulp. die ook kan melken. En op haar huispersoneel kan ze bouwen. De heer Smit. die een lei dende functie heeft in het bedrijfsleven, is de hele dag van huis. Daarom dwingt mevrouw Smit, die heel alleen voor de voeding van al die dieren zorgt, respect af. Wie weet, wat in de komende maan den nog meer aan haar zorgen wordt toevertrouwdin dit voor mensen en dieren gastvrije huis. Roelfien Anholts. Klaasje voelt zich bij de Voor- schotense familie Smit best thuis in zijn rotanhuisje op de radia tor van de verwarming. Het aap je nestelt zich 's avonds behage- lijk in een gummibal in het huis je. Een uitgeknipt rondje in de bal dient dan als ingang. Foto N. van der Horst. BB! Eén van de jongste kinderen uit het gezin, Willy, kent geen groter genoegen dan het opgroeiende biggetje de fles te geven. Het beestje voelt zich dear zeer wel bij. Foto N. van der Horst. B. Haneveld 40 jaar bij N.Z.H.V. M. De wagenvoerder eerste klasse bij da N.ZjH.V.M., de heer B. Haneveld, her dacht gisteren het feit, dat hij veertig jaar geleden bij deze maatschappij in dienst is getreden. In tegenwoordigheid van de directeur, ir J. J. Jurrissen, de chef vervoersdienst, de heer Th. Hetum en de assistent-chef exploitatie, de heer Th. Thomas, werd de jubilaris door de burgemeester op het stadhuis ontvan gen. In zijn toespraak wees jhr mr Van Kinschot op de mooie staat van dienst van de heer Haneveld, en hij speldde hem de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau^ op de borst. Ten huize van de jubilaris, Reitzstraat 3. werd de viering van het jubileum voortgezet. De heer Th. Hetum uitte zijn waardering voor het werk van de heer Haneveld, die aanvankelijk niet op een huldiging gesteld was geweest. Namens de directie bood hij het gebruikelijke geschenk onder couvert aan; voor me vrouw Haneveld waren er bloemen. Met een hartelijke toespraak overhan digde ir Jurrissen het vererend getuig- sohrift van de maatschappij voor Nij verheid en Handel, met de gouden me daille. Namens de N.Z.H. voegde hij daar de gouden draagmedaille bij. In de loop van de dag mocht de jubilaris nog vele blijken van waardering ontvangen, onder meer een geschenk onder couvert van het jubileumfonds. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Martinus J M, z v H v d Zwaan en C M Wesselman; Everdina, d v J Zandee en E M C Hertel; Cornelis, x v L H Rietveld en A G v d Mejj; Johan nes, z v J v d Linden en J G Bent. GEHUWD: D Klein en C H Zonderop, R H Luiten en A M Springer, P Marijt en J van Strien, W H Bejj en M Ravens- bergen, A Voordouw en J H Beens, D Nievaart en A W v d Linden, T W Pet en E Overdek, J Ligtvoet en H M A Hei- Medische cursus K. en O. Leek moet struisvogelpolitiek bij kanker laten varen In het anatomisch laboratorium aan de Wassenaarseweg vond gisteravond voor K. en O.-leden de eerste van twee medische cursusavonden plaats over de vrees voor en de bestrijding van kanker. Gesproken werd door prof. dr G. O. E. Lignac en prof. dr W. F. Suermondt. Volgende week zullen prof. D. J. Steenhuis en prof. dr A. J. M. Holmer spreken. Prof. Lignac, patholoog anatoom, gaf de hier e antwoord op de vraag, wat kanker eigenlijk is. Een kankergezwel is een hele cellenstaat, die zich door de vermenig vuldiging van de cellen kan vergroten. Kanker kan bijvoorbeeld ontstaan uit een epitheel. Een epitheel bekleedt de huid, de slijmvliezen, de maag, enzovoort. In een epitheel liggen de cellen mannetje' aan-mannetje naast elkaar met weinig tussencelstof. Nu heeft Rudolf Virchow in de vorige eeuw door observatie kunnen vaststellen, dat er aan de vorming van een gezwel een voortdurende prikkeling vooraf moet gaan, een chronische Irrita tie. Als de prikkeling wordt weggenomen gaat het zweiproces door, zo zei prof. Lignac tenslotte. Prof. Suermondt, chirurg, verklaarde, dat er de laatste jaren veel verbetering is gekomen in de kankerbestrijding, door dat de infectiebestrijding door het ge bruik van antibiotica (penicilline enz.) zoveel doeltreffender is geworden. Darm kanker bijvoorbeeld, is tegenwoordig heel goed te opereren, omdat met behulp van antibiotica de darm volkomen steriel te maken is. Het chirurgisch ingrijpen bij kanker is dus niet zo gevaarlijk meer. Het grote gevaar van kanker ligt in de sterke groeineiging. Een kankergezwel kan lange tijd schijnbaar stilstaan in zijn groei, maar zal zich dan plotseling zo sterk ontwikkelen, dat een operatie geen nut meer heeft. Prof. Suermondt achtte het dus van het grootste belang, dat de patiënt vroegtijdig z'n dokter raadpleegt. De diagnostiek is tegenwoordig in staat om kanker al in een heel vroeg stadium te herkennen. Spr. noemde enkele voorbeelden chronische irritatie, die kanker tengevol ge kan hebben. Pijprokers kunm kanker krijgen. Als de tong voortdurend langs een afgebroken kies schuurt, kan dit kanker veroorzaken. Zeer waarschijn lijk kan overmatig veel sigaretten roken longkanker tot gevolg hebben. Spr. i veertig tot zestig Blijft een kankergezwel te lang zitten, dan krijgt men met metastases op af stand te doen, uitzaaiingen over verschil lende plaatsen van het lichaam. Nogmaals drong spr. er op aan zich vroegtijdig te laten onderzoeken. Meestal komen de pa- te laat. nens die kanker heeft is niet verloren, integendeel, volkomen genezing is mogelijk, als men maar op tijd komt. Komt men vroeg en blijkt het ge zwel van onschuldige aard, dan is dat voor de patiënt een opluchting, en is het kanker, dan is hij te genezen. Om nog be tere resultaten bij de kankerbestrijding te krijgen, zal de leek zijn struisvogelpoli- en laten varen, zo zei prof. Suermondt ten slotte. Agenda voor Leider Donderdag Foyer Stadsgehoorzaal. 8 uur; laat ste uitvoering amateurfestival. Vrijdag Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en 8 uur: stoffen- en confectieshow Gerzon. Antonius-clubhuis, 8 uur: filmavond K.N.V.B. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, mej. J. H. G. v. d. Mey uit Drie bergen over: „In het land der blinden". Schouwburg, 8 uur: K. en O., ballet recital van Sonia Gaskell. Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond-gebed. Oegstgeest, Witte Huis, 8 uur: voorlichtingsavond staatsmijnen. Zaterdag Volkshuis, 4 uur: Simon de Waard over het vogelleven in Nederland. Zondag Marekeric. 7 uur: bijzondere kerkdienst ds W. G. Overbosch van Amsterdam: ,.Over de verbazing", zang mevrouw H. G. v. d. Stoel-Otto. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Vragen in de raad Speelverbod voor v. v. Lugdunum De heer H. van Weizen, C.P.N.-raads lid, heeft verzocht een aantal vragen aan het college van B. en W. te mogen richten in de eerstvolgende vergadering van de Leidse raad, naar aanleiding van het feit, dat de gemeentelijke sportstich ting op 13 Maart een speelverbod heeft opgelegd aan de voetbalvereniging Lug- dunuan, zodat de voor 14 Maart vast gestelde wedstrijd LugdunumHBC niet kon doorgaan. Dit raadslid vraagt het college, mee te delen, welke maatrege len het denkt te nemen om de aan Lug dunum verhuurde terreinen aan de Haar lemmertrekvaart in zodanige staat te brengen, dat zij de goedkeuring van de K.N.V.B. verkrijgen. Ook vraagt de heer Van Weizen verbetering van outillage en accommodatie van de sportterreinen in de Leidse Hout. St. Elisabethziekenhuis heeft nieuwe vleugel De nieuwe vleugel van het St Elisa bethziekenhuis zal Donderdagmorgen 25 Maart om 11 uur worden ingewijd en geopend. De inwijding zal geschieden door de hoogeerwaarde heer M. A. Jan sen, Deken van Leiden. Tuinbouw en Plantkunde Moeilijkheden bij broei van tulpen De afdeling Leiden van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde vergaderde gisteravond onder leiding van de voorzitter, de heer Joh. Jonker, in het Gulden Vlies. De heer J. van den Berg Jr. werd tot bestuurslid gekozen; tijdens een volgende vergade ring wordt bekènd gemaakt welk lid van het bestuur thans penningmeester wordt in de vacature Lagendijk. Bij ac clamatie benoemde de vergadering de heer A. Lagendijk tot erelid van het be- De heer D. Hogewoning van het labo ratorium voor bloembollenonderzoek te Lisse, hield aan de hand van lichtbeel den een causerie over het ontstaan van de moeilijkheden bij de broei van tul pen. Broei, of-te-wel forceren, blijft al tijd een vorm van mishandeling, aldus spr.. en naar gelang de kwaliteit zullen de bollen er zich het ene jaar beter voor lenen dan het andere. Als belangrijke factoren, die het for ceren geheel of gedeeltelijk kunnen doen mislukken noemde spr. het tijdstip van ooien (de invloed van het zogenaam de „onrijpe rooien"), het verschil in par tij. het koelen, de temperatuur tijdens het bewaren, de planttljd, het klimaat de regenval. Over een en ander werd nog uitvoerig gediscussieerd. Herstel Waaggebouw kan nu spoedig beginnen RELIEF AAN VOORGEVEL WORDT OOK GERESTAUREERD Indertijd hebben wij al mededelingenVerhulst, dat zich In slechte staat bevindt, gedaan over de restauratie van het Waag- Ook dienen de weeghal en de doorloop gebouw. Thans hebben B. i binnen af- JW. de raad voorstel doen toekomen schikbaar stellen van geldi bedrag van f 78.000 voor dit herstel, dat, naar men mag verwachten, zienbare tijd kan beginnen. Hel plan omvat onder i taureren van vloer, wanden, en plafond van de kamer van de directeur, var andere vloeren der administratieruii. van cfe spiltrap, van het schilderstuk Cornelis van der Sluis in de kamer de directeur en van de boterhal. De minisetr bleek van mening, dat de lambrizering in de bovenkamer achter wege behoort te blijven, waardoor het restauratiebedrag kon worden vermin derd. Verder achtte de minister herstel van de oude dubbel) trekken op de verdiepingen en enig her stel van het exterieur, namelijk de gevels. Bijzondere aandacht zal moeten worden besteed aan het witmarmeren relief in de voorgevel, vervaardigd door Rombout Chr. blindenbond vertoonde „Terug naar het licht" GEVARIEERDE AVOND IN DE BURCHT De ChT- Blmd'eri'bond vroeg gisteravond to de grote zaal van de Burcht de aan dacht- En niet zonder resultaat, wamt de raai was bijna vol. Medewerking verleen den de meiynenzamgverenigimg ..Kunst na Arbeid" en het bekende gezelschap ,.Sem- pre Avamti" met ,.Jontg en Jolig". Beide kwamen met een goed programma voor het voetlicht- Mevrouw J. v- d- Windt-de Deugd, de presidente vam het organiserende comité, sprak een kont openings woord', waarna zij het woord gaf aan de bondspropagandist dc heer R- van Wijk Vroeger kende mten alleen de bedelende blinde, aldus de heer Van Wijk. Dat is gelukkig anders gewor den- We zijn hier venavond noet geko men om medelijden op te wekken, maar om to' denkbare stemming het mogelijke voor de blinden te laten zien. Spr. noem de vier punten van. dat mogelijke 1. De blAnderuzorgorgan'isat.ies 2. de uitvinding van het blindenschrift; 3- de vooruitgang op techmsch gebied; 4- dc vorderingen op sociaal gebied. Deze vooruitgang heeft uiteraard ook de nodige problemen met zich gebracht. Oostenrijkse filmavond van de Ned. reisvereniging Volle loyer „op reis" naar jodelland De foyer van de stadsgehoorzaal was gisteravond vol belangstellende N.R.V.-ers en talrijke introducé's, die kwamen kijken naar de Oostenrijk film van de cineast De Groot. Deze film voerde de aanwezigen mee naar Bregenz en het Bregenzerwald, naar Vorarlberg, naar Innsbrück en om geving, naar Salzburg en het Salzkammergut, naar Venetië tenslotte en naar de Dolomieten. Zéér goede kleurenopnamen waren het, die menigeen stille verzuchtingen hebben doen slaken, vooral hef», die al eenmaal in de Oostenrijkse Alpen waren. De neer De Groot zei. dat Oostenrijk misschien minder imposant is dan Zwitserland, minder romantisch aan Italië en minder geestrijk dan Frankrijk, maar het is een liefeHjik land. <fat iedereen^ die er eons igewèest is, doet terugverlangen. Qua reisherinneringen' was de film. die uit dTie reizen werd samengesteld- cn dus ook erg lang was, geslaagd' te noe men. Filmisch was er nog wel een en ander op aan te merken- Zo waren de opnamen over het algemeen erg conven tioneel (hoeveel kabelbaantjes werden*eT genomen?) en waren de beelden soms zó statisch, dat men beter van bewegen de lantaarnplaatjes kon spreken. De 2de helft wa6 daarbij iets beter dan de eerste; het was of de heer De Groot daar meer door zijn onderwerp ..gepakt" was- De commentaar was uitvoerig voor wat de wetenswaardigheden betreft, maar weinig zeggend voor hen. die een origi neel loflied op de majesteit van de ber gen hadden, verwacht. Evenwel: dat lof lied hebben de aanwezigen wel ieder voor ziöh in het eigen- hart horen klin- Rijnland gaat bunkers opruimen Gistermiddag hebben dijkgraaf en hoog heemraden van het hoogheemraadschap Rijnland openbaar aanbesteed het oprui men van alle door de directie aan te wij zen militaire verdedigingswerken in de zeewaterkerende duinregel van Rijnland tussen de strandpalen 71600 en 86000. Er waren 23 inschrijvingen. De laagste was afkomstig van de firma H. C. J. Hofstede te Rotterdam en de hoogste van de firma A, Kraal te Utrecht met f425.000. „De Post" 45 jaar Het Leids harmoniegezelschap ,.De Post" bestaat dit jaar 45 jaar. In Juni zal dit jubileum worden gevierd', onder meer met een feestavond. Voorts wordt begin Mei een bazar gehouden. Schoolkindervoeding deelde in 1953 goede gaven uit De vereniging voor schoolkindervoe ding en -kleding, die dit jaar zestig jaar bestaat, heeft gistermiddag in het ge bouw Pieterskerkgracht 11 haar jaar vergadering gehouden. De leiding berust te bij de heer M. van Rijswijk. De secre taresse. mej. N. G. Herfst, deelde mede, dat de vereniging in 1953 in totaal 11.704 porties eten en 365 paar schoenen heeft uitgereikt. Bovendien werden 208 daar voor in aanmerking komende kinderen verblijd met een wollen trui of vest. Dit kon voor hét eerst na de oorlog gesohie- dtn. De uitgifte van ondergoed en kou sen werd in dit verslagjaar voortgezet. Het gemeentebestuur heeft voor dit werk dat zich uitstrekt over leerlingen van het openbaar en het bijzonder onderwijs, een belangrijke subsidie verstrekt. Dc penningmeester, de heer J. Fluyt, meldde een batig saldo van f 357. De aftredende bestuursleden mevr. R. van Omimcren-Herfst en de heren F. A. Schilthuizen Jr en J. Fluyt werden bij acclamatie hei-benoemd. Tot leden van de kascommissie werden benoemd mevrouw C. Braggaar-de Does cn de heer S. Platteel. Geruime tijd hield men zich bezig met het aanbrengen van een wijziging in de Statuten, die tenslotte met algemene stemmen werd goedgekeurd. Aan het einde van de vergadering me moreerde de voorzitter het belangrijke werk, dat mevrouw S. A. Th. Gouds- waard-Knipschcer in haar kwaliteit van gedelegeerde van het gemeentebestuur, voor de vereniging heeft gedaan. Haar ..voogdijschap", dat het bestuur der ver eniging eerder zag als een lust. dan een last. heeft met haar bedanken als raads lid automatisch opgehouden te bestaan. Steeds weer toonde zij groot belang te stellen in het werk der vereniging en daarvoor wilde de voorzitter haar een woord van dank niet onthouden. ken. Rond deze film immers kon naar hartelust fantaseren over eigen zomer- of wiivtervacantie m de bergen. En wie doet dat niet graag Haagse economische politierechter Na elt jaar proces Een brood en banketbakker uit AJpherT aan dien Rijn was gedagvaard voor de Haagse economische politierechter, mr Gelderman, omdat hij het broodbakkerij- bedrijf van zijn veder zou hebben voort gezet zonder dat hij in het bezit was van de voLgens de vestigingswet vereiste ver gunningen. Bovendoen was tenilestegelegd dat hij de zeak zou hebben uitgebreid met een banketbakkerijDit laatste ont kende verdachte pertinent. Jaren gele den- was er al een banketbakkerij aan het bedrijf verbonden, die weliswaar niet zo'n omvang als thans had maar toch bestond. In 1940 had' ik al het middenstandsdip loma vertelde verdachte. Uit het onder zoek ter rechtszitting bleek voorts dat verdachte reeds in 1943 het bedrijf van zijn vader had1 overgenomen. Hij was nu nog niet bezig voor het vakdiploma te studeren, maar was hiertoe wel bereid ..U bent elf jaar bezig, dus nu zult IJ het wel kunnen", meende de rechter. ..Hier zou aanleiding zijn om een proef af te leggen". De verdachte vertelde al eens voor theorie te zijn gezakt en voor prac- tijk te zijn geslaagd. Besloten werd' ver dachte een proef te laten aanvragen. Mis schien dat 't zo tokt de onwettige toe stand gelegaliseerd te krijgen- In verband hiermee werd de zaak voor onbepaalde tijd aangehouden- Dekendieistal Toen een knecfflt te Alphen aan den Rijn in Augustus 1953 wegging bij zijn baas had hij zonder toestemming twee dekens bij de baas weggenomen. Hier voor stond hij thans terecht bij de Haagse Politierechter- Verdachte, die reeds en kele lichte veroordelingen op zijn naam haif staan, zat thans de tenuitvoerlegging van een voorwaardelijke straf uit- Hij vertelde ontslag te hebben genomen bij de baas en toen de beide dekens te heb ben meegenomen. Het reclassermgsrap- port luidde niiet ongunstig. De officier eiste voor deze diefstal een maand gevangenisstraf. De verdachte voeide aan een verdediger te willen heb ben. tenzij de rechter hem een voor waardelijke straf zou geven. Hot is hier geen koehandel, antwoordde deze- De verdachte hield het toen alleen maar op een raadsman en in verband hioimede kreeg hij uitstel. Biggenhandel In Juni jl. had een veehouder uit Alke made biggen gekocht te Leiden en deze weer verkocht. Hiermee had hij zonder in hot bezit te zijn van een erkenning het ooroep van handelaar uitgeoefend- De verdachte was thans niet ter zitting van de Haagse Economische Politierechter verschenen, maar bij de politie had hij irerweer gevoerd de biggen voor zijn eigen bedrijf te hebben gekocht. Dc offi cier van Justitie achtte niettemin het tenlastegc legde bewezen en vorderde f 10 boete of 2 dagen. Conform de eis werd hij veroordeeld- aldus de heer Van Wijk- Vandaar de belangrijkheid van de Chr. Blindenbond- Spr- noemde in het kort zes punten, waarom deze bond zo belangrijk is: 1. Het helpen van blinde kinderen, die theoretisch geschoold zijn en een plaats ln de maatschappij willen verwerven; 2. het werk voor de blinden, dne op latere leeftijd blind zijn geworden (aanpas sing en omscholing); 3- financiële steun voor studie en positie verbetering; 4. contact met de overheid (departement van sociale zaken); 5- overleg in het bedrijfsleven; 6. Bijbel. Psalmen, gezangen en litur gische werken- to Braille-schrift. De N'CB' heeft in het lancj verschei dene afdelingen. In het gewone afdelingswerk proberen de blinden hun achterstand op verschil lend gebied in te halen. Men nodigt spre kers uit. die actuele onderwerpen be handelen. waarover dc blinden door hun defect nog te weinig weten. Ook houdt nen excursies- Ver toopd wend deze avond de film .Terug naar hel licht". Het eerste deel •ar. deze boeiende film liet zien de op leiding van de blinde van kleuter tot volwassene en de africhting van de be kende geleidehonden- In het tweede deel werd duidelijk gemaakt, hoe blinden met de verworven kennis als volwaardigen in de maatschappij werkzaam kunnen zijn, bij voorbeeld als telefonist, als typist, abt bankwerker, als fietsenmaker, als orga nist. als huisvrouw enzovoort Bij de Chr. blindenbond zijn thans vijfhonderd blin den aangesloten- Mevrouw Van der Windt deelde ons nog mee, dat het organiserende comité bestond uit tien dames, die tot verschil lende Ptroftestamitse Kerken behoorden- Men heeft op dit punt dus een verheu gende samenwerking bereikt de boterhal in de restauratie worden betrokken, t.w. het verbeteren van het portiershokje ln de weeghal en het aanbrengen van een klinkerbestraling in die hal in de plaats van een houten, het verbeteren van de fundering, de wan den. twee deurkozijnen en de gewelfjes van de doorloop naar de boterhal, het leggen van eiken strokenvloeren op d« verdieping en het vernieuwen van de binnenmuur van het bovcnvoorlokaal De totale kosten zullen f 78.000 bedra gen. zo delen B. en W. mee. waarvan voor het bepalen van" een subsidie van het rijk een bedrag van f 53.400 in aan merking kan worden genomen. B. en W. hebben de minister verzocht het subsidie op veertig procent van dit bedrag te be palen. Bovendien wil men trachten in de restauratiekosten ook een bijdrage van de provincie te verkrijgen. ORGATONiCUM ORGANON-OSS Leidse-Houtéchool naar legerjeugddag Vijf-en-twintig leerlingen uit de hoog ste klas van de Leidse-Houtschool, Ulo afdeling, gaan Maandag naar een leger jeugddag in de legerplaats Nunspeet. Zij zullen de gasten zijn van de 45ste afde ling lichte luchtdoelartillerie. Nu verkeer onveiliger wordt Invoering van eigen risico bij de autoverzekering overwogen Eerste f 50 komen voor rekening van verzekerde zelf (Van een onzer verslaggevers) TN DE KRINGEN van verzekeringsmaatschappijen zijn thans besprekin gen gaande om per 1 Juli een z.g. verplicht eigen risico voor de ver zekerden in te voeren. Dit is nodig geworden, omdat de bedrijfsuitkomsten van de maatschappijen de laatste jaren steeds minder gunstig worden ten gevolge van het jaarlijks stijgende aantal verkeersongevallen. De assura deuren zullen Maandag a.s. een besluit nemen over deze kwestie, die stellig in verkeerskringen heel wat stof zal doen opwaaien. Het komit dus voor autobezitters hier op neer, dat in gevallen, waarbij de sohade onder de vijftig gulden ligt, niet zal wordón vergoed. Bij schaden boven dat bedrag komt de eerste vijftig gulden dus eveneens voor rekening van de zekerde. Na langdurig overleg tussen de scheidene assuradeuren is men het principe over eens geworden, dat dc toe stand van de laatste jaren in de auto- verzekeringsbranche dermate ongunstig is geworden, dat het nemen van deze maatregel alleszins verantwoord worden geacht. Naar wij vernemen den er eveneens stemipen zyn opgegaan om bovendien de prémie te verhogen. In omliggende landen zijn de tarieven in 't algemeen twee k drie maal zo hoog als in Nederland. Met deze Invoering v< plicht eigen risico volgt men de Ameri kaanse assuradeuren, die reeds jaren ge leden besloten dat van alle schade-geval- len de eerste twintig dollar voor reke ning van de verzekerde zijn. Het gevolg van deze maatregel, die per 1 Juli vermoedelijk van kracht zal den. zal ongetwijfeld zijn. dat het amtwoordelijkhcidsbesef van dc automo bilist ln 't algemen wat zal worden op gescherpt. Immers de verkeersveiligheid is de laatste jaren zo ontstellend minderd. dat volgens de statistieken land percentsgewijze de meeste a ongelukken kent. Ieder jaar ruim zend doden, terwijl het aantal ongeluk ken ongeveer 80.000 bedraagt. In 1938 ge beurden er 46 655 ongelukken, terwijl hi aantal doden 780 bedroeg. De na-oorlogse jaren gaven een ongekende stijging van het aantal ongelukken te zien. Bedroegen in 1938 bij een totaal van 209387 motor voertuigen (waarvan 94.000 personen auto's en 50.998 vrachtwagens) het aan tal ongelukken 46.655 met 780 doden cn 15.420 gewonden, in 1953 boden deze ge gevens een geheel ander beeld: 1287 do den was de droeve tol, die werd geëist door 85.243 verkeersongelukken. Het aan tal auto's bedroeg per 1 Augustus 1952 187.608, terwijl er 82.355 vrachtauto's in dc verkeerscirculatie waren. Men mag veilig aannemen, dat het aantal schade-gevallcri, dat de verzeke ringsmaatschappijen te behandelen heb ben gekregen, veel hoger is geweest. Er gebeuren dagelijks tal van kleinere on gelukken, brandjes, e.d., waarbij de po- De assuradeuren nemen aan, dat door de thans in discussie zijnde maatregelen de verantwoordelijkheid van de automo bilisten wel zal worden geprikkeld. Sta tistieken hebben aangetoond, dat de schade-frequentie zeer in het nadqel van de assuradeuren is veranderd. Afschriften van vonnis sen goedkoper De Eerste Kamer keurde gisteravond laat nog een aantal wetsontwerpen goed. Zonder beraadslaging of stemming gin gen er door de wetsontwerpen tot wijzi ging van de tarieven van gerechtskosten in strafzaken en tot wijziging van het tarief van justrtiekoeten en salarissen in burgerlijke zaken- Afschriften van vonnissen, die dienen voor het algemeen belang (publicatie in de vakpers) kunnen nu tegen een lager tarief dan het normale worden verstrekt, tn burgerlijke zaken was dit reeds moge lijk maar niet in strafzaken. Thans wil men komen tot een vierde van het nor male tarief voor beide groepen. Voor uitreksels uit de rol van civiele zaken zal met meer den drie gulden per maand behoeven te worden- Voorts aan vaardde men nog een begrotingswijziging voor Justitie, waardoor de eindbedragen met enkele millioenen werden verhoogd. De vergoedingen voor de voorzitter, de leden en de plaats vervangende leden van de afdeling rechtspraak van de Raad Rechtsherstel zullen voortaan niet meer per zitting worden toegekend, maar per jaar in een vast bedrag- Luchtmachtofficieren naar Engeland Voor hot volgen van een technisch* cursus te Farnborough vertrekken op 21 Maart a-s per KL.M- naar Engeland luit.-kol. Ir L. A. R. Adam uit Den Haag. W. A. M. Melis te Wassenaar en de heer J. C- van Wesel uit Den Haag. allen van ge Koninklijke Luchtmacht. De cutsus lurt tot 8 Apnl a-s. Mr Th. H. Bot is benoemd tot raad adviseur ln algemene dienst bU het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, zulks onder gelijk tijdig eervol ontslag als raad-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3