BRYLCREEM 4 Stand der hoinoeopathie Breda wordt een maximaal beveiligd gesticht A.R. vrouwen voor het eerst in het openbaar bijeen 2 DONDERDAG 18 MAART 1954 DOOR Dr GERHARD BAKKER Tweede voorzitter van de Ver. van Homoeopatische Geneesheren in Nederland pRECIES VEERTIG jaar geleden, op 18 Maart 1914, werd in Nederland een „Homoeopathisch Ziekenhuis" geopend. Wanneer men, van Utrecht komend, langs de Oude Rijn rijdt, gaande in de richting Verkeersplein Oudenrijn, krijgt men aan zijn linker hand eerst „De Hommel", en even verder „De Wartburg". Daar ongeveer ziet men, in de landelijke dreven, het fraaie Homoeopathisch Ziekenhuis op duiken; in welk ziekenhuis reeds veertig jaar aan de beginselen der ho moeopathic wordt recht gedaan. Dit veertigjarig bestaan gaf de redactie aanleiding de vraag te stellen: hoe staat het eigenlijk met de homoeopathie? We schrijven dus niet verder over het jubilerende ziekenhuis, vermel den alleen dat de heer F. J. Arnoldt 40 jaar, dus van de oprichting af, deel uitmaakte van de Raad van Beheer van het ziekenhuis en sinds 1918 secre taris was, maar schrijven nu over de stand van de homoeopathie. OTTERDAM IS DE bakermat van de homoeopathie in Nederland. Daar werkten, reeds een eeuw geleden, de eerste homoeopathische artsen in Nederland. Daar werd de jaarvergadering van de Vrije Universiteit gehou den. in '97 of '98, waarin dr Kuyper pleitte voor het stichten van een leer stoel in de homoeopathie aan de Vrije Universiteit. In de nabijheid van Rotterdam, op Oud-Beyerland, was in de tachtiger jaren ds Van Coeverden Adriani predikant We mogen aannemen dat in die tijd diens liefde tot de homoeopathie werd opgewekt. Hij is het, die de fi nanciële toekomst van het hoger onderwijs in de homoeopathie in Neder land heeft zeker gesteld. Want deze weldoener bepaalde in zijn uiterste wilsbeschikking, dat uit zijn nalatenschap ten nutte van de Vrije Universiteit naar hem de „Van Coeverden Adrianistichting" genoemd (en ingewijden weten wat deze term financieel betekent) ook het onderwijs in de homoeopathie moet worden bekostigd. "JVTU HET MEDISCH ONDERWIJS aan de Vrije Universiteit zover is voort- geschreden, dat ook het onderwijs in de geneesmiddelleer aan de orde komt, mag dus worden tegemoet gezien, dat hierbij ook de homoeopathische geneesmiddelleer haar plaats verkrijgt. Te zijner tijd sluit zich hierbij het poliklinisch onderwijs in de homoeo pathie het eerste aan. Hoe wordt op het ogenblik in ons land in de homoeopathische opleiding voorzien? Door onderwijs aan studenten nog op geen enkele wijze. De laatste jaren bestaat echter voor artsen, die zidh in de homoeopathie willen bekwa men, gelegenheid cursussen te volgen. De vereniging van homoeopathische geneesheren in Nederland, in samenwerking met andere homoeopathische verenigingen, heeft een viertal artsen aangewezen en als docenten aan de artsencursussen geïnstalleerd. Deze docenten kwijten zich geregeld van hun taak en hun werk mag zich in de belangstelling der cursisten verheugen. r*E HOMOEOPATHISCHE geneesheren in Nederland onderhouden een goed contact en ontmoeten elkander bovendien jaarliiks, in gezelschao van in de homoeonathie belangstellende artsen, eind September op het kasteel „Hoekelum" bij Ede. Het contact met de buitenlandse collega's werd na de oorlog behalve ook door de steeds maar aangroeiende wetenschappelijke vakliteratuur, on derhouden door de internationale congressen te Lyon, Londen, Lausanne, Den Haag en Brussel. Belanirrijke cursussen in het buitenland werden eeeeven in Londen, Pariis, Stuttgart en Berlijn. In Parijs loopt het aantal in het „centre ho- moeooathique de Paris" georganiseerde artsen naar de 1500. Dit jaar zal een wereld-congres voor homoeopathie worden gehouden in Zuid-Amerika (Rio de Janeiro). "•"MJ DE LANDEN, waar de homoeopathie tot grote zelfstandigheid kwam (Amerika. Mexico. Engeland. Duitsland, moet tegenwoordig ook ge noemd worden: India. Het zijn vooral financiële motieven, die de regering van India gezien de niet bepaald gunstige economische omstandigheden van het land noodzaken voor de geneeskundige verzorging van de meer dan 360 millioen inwoners, om te zien naar voordeliger methodes dan die der gangbare geneeskunde. Voor „meer .ontwikkelde gebieden", schijnen dergelijke motieven van minder betekenis te zijn. Men bouwt daar maar steeds ziekenhuizen, waarin elk bed op f 20.000 en meer komt te staan, hoewel onderwijs in de homoeo pathische methodiek veel daarvan overbodig zou maken. Wanneer we thans de vraag: hoe staat het met de homoeopathie? be trekken op de aard van de homoeopathie, dan mogen we antwoorden: uit nemend. De homoeopathie is dat onderdeel der geneeskunde, dat steeds weer, in ieder ziektegeval, de persoon van de zieke peilt. De ziekte, of het zieke orgaan, wordt tot genezing gebracht door de zieke tot genezing te leiden. Daartoe stelt de homoeopathische methode in staat. JJOE DAT mogelijk is, kan slechts begrepen worden indien men in aan merking neemt, dat de homoeopathie een eigen geneesmiddelleer heeft. Het is mogelijk met allerlei geneeskrachtige stoffen bij gezonde mensen ziekteverschijnselen op te wekken. Duizenden ziekteverschijnselen. Wat daarvan tot op heden bekend is, is neergelegd in de homoeopathische ge neesmiddelleer. Het is duidelijk, dat de altijd overblijvende noodzakelijkheid alsnog proefnemingen te verrichten met nog niet onderzochte stoffen voor een onafzienbare taak stelt. In de practijk wordt, geleid door de homoeopathische methodiek, met de geneesmiddelen gewerkt, die bij de zieken homoeopathisch passen. Deze methodiek is bijzonder fraai, menselijk in hoge mate; bestemd cm de eeuwen te trotseren. Gemakkelijk is zij echter niet; zonder leiding ook eigenlijk niet te leren. Overigens kan de homoeopathie alleen naar haar resultaten in de practijk beoordeeld worden. gEN MERKWAARDIG verschijnsel in de menselijke samenleving blijft, dat velen zich gerechtigd achten zonder kennis van zaken een oordeel te vellen. Deze fout wordt in ons land eigenlijk alleen in de medische fa culteit gemaakt. In de loop van de geschiedenis hebben vooral juristen zich onderscheiden door hiervoor aandacht te vragen. Hoe is nu practisch de verhouding tot de gangbare geneeskunst? Van zelfsprekend: goed. Het homoeopathisch onderzoek sluit het gangbaar ge neeskundig onderzoek in. Alle behandeling, die andere techniek vereist dan de homoeopathische en noodzakelijk geacht moet worden, wordt aanvaard. De werkingssfeer van de homoeopathie blijkt echter ruimer te zijn dan die van de gangbare geneeskunde. Voorts is het zo, dat iedere geneeswijze de enig-aangewezene kan zijn op haar beurt treft deze onderscheiding ook de homoeopathie. Zo leert het de dagelijkse ervaring. Ten slotte mag nog wel worden opgemerkt, dat in ons land de vraag naar homoeopathische behandeling veel groter is dan door de beschikbare homoeopathische geneesheren kan worden opgebracht. Om in dit tekort aan behandeling zo snel mogelijk te onderwijs in homoeopathie aan medische studenten het meest doeltreffende middel. Volgens Idenburg moest inzake de homoeopathie de stem van het volk opklinken tot bestuurders en Overheden. Begroting van Justitie aangenomen Onderzoek in de zaak der ontvoerde Joodse kinderen toegezegd MINISTER DONKER heeft gistermiddag in de Eerste Kamer in een rede, die drie uur duurde, naar aanleiding van de ontsnapping van oorlogs misdadigers meegedeeld dat „Breda" tot een maximaal beveiligd gesticht wordt gemaakt. Over het gratiebeleid bestaan volgens de minister misver standen. Wat men wel eens barmhartigheidspolitiek heeft genoemd, was eigenlijk noodzakelijkheidspolitiek. Op een bepaald ogenblik moet aan deze politiek een eind gemaakt worden. Enige tijd geleden heeft de minister :n onderzoek laten instellen naar de levenslopen van 159 gevangenen. Daarbij kwamen de volgende groepen uit de bus: Jodenjagers, arrestaties, verraad in dienst Duitse instantie, ander verraad. Uw hoofdhuid fril - Uw haar gezond... Vinoft vnedinnswnnrde" VOOT Uw heeft „voedingswaarde" voor Uw haar OMDAT Brylcreem waarde volle, versterkende stoffen en zuivere, natuurlijke oliën bevat. OMDAT de oliën in Brylcreem geëmulgeerd zijn voor smetteloze haarverzorging. OMDAT massage met Brylcreem een dubbel voordeel geeft: altijd mooi haar - gezond haar voor altijd. County Ptrfumery Co. Ltd., Stanmort, England - Imp. J acq. Mot Jr., Amsterdam executies,Silltcrtannemoorden. andere moorden, mishandelingen, zioh te buiten gaan als kampbewaker, brandstichting, spionnage. propaganda, medewerking Sport und Spiel. Het dodencijfer uit de dossiers is ontstellend groot. Zo heeft Fischer minstens 12000 doden op zijn geweten. Spr. meent dat de thans nog zige oorlogsmisdadigers voor het gratie beleid gelijk gesteld moet worden met gewone criminelen. De tijdelijk gestraf ten hebben over vier jaar allen hun straf uitgezeten. Dan blijven alleen noz de tot levenslang veroordeelden ook die moeten volgens de minister be handeld worden als gewone criminelen Verdwenen kinderen Terugkomend op de zaak van de ver dwenen Joodse kinderen, gaf- de minis ter de verzekering, dat te zijner tijd. beoordeeld- zal wórden of hier strafbare feiten zijn gepleegd. De minister achtte zich niet bevoegd een mening kenbaar te maken over het standpunt dat de aartsfoisschop-coadjutor in deze zaak heeft ingenomen. Naar aanleiding van de opmerkingen in prof. Diepenhorst (A.R.) zei de nister. dat hij niet gepleit had voor sdhaffing van de studie van Romeins recht. Hij meent eohter. dat de bestude- tot voorkoming ring er van 'n te grote plaats inneemt. De juridische opleiding is en blijft eert we tenschappelijke opleiding. Ze zal worden afgestemd op de maatschappelijke be hoeften en langer duren. Ook had senator Diepenhorst dé "tot- standkoming van het nieuwgrB.W. beti teld als de ,.E M.M.-expresse Dé minis ter zegde nog enige voortreinea toe.. Wat •betreft de reorganisatie der voogdijra- spr. nog huiverig het wetsontwerp lichtvaardige, jecht- .dejsan- let'" nodig zijn. Wanneer daartoe tonrechters nodig zijn, dan zullen die komen. Als het parlement niet meegaat met het wetsontwerp in zake rechtsbij stand voor on- en minvermogenden, zal spr. het intrekken en komt er niets. Als de Duitse grensfcoeren schadeloos gesteld willen worden, moeten zij zich tot de Nederlandse en niet tot de Duitse regering wenden. Het private bezit Nederland is in beslag genomen als zeker heid tegenover de claim van 25 milliard, die Nederland, op Duitsland heeft. De" begroting van Justitie "werd..ten slotte zJhs. goedgekeurd, met de gebrui kelijke aantekening van de-Gomrnunistèii i heipon promptI Beroering in Duitsland om Lutherfilm Roomsen zijn zeer ver bolgen De Amerikaanse Lutherfilm. die thans in Duitsland Wordt vertoond, heeft veel beroering gewekt. Hoewel er grote stukken uit wegggesneden zijn, die al te krenkend waren voor de R.K. kerk. is nog genoeg overgebleven dat al te fraai beeld geeft van het Pausdom in de Renaissance-tijd. Ook vinden Roomse kringen de voorstelling aflaatleer in deze film onjuist en niet te spreken over de opname denigrerende uitlatingen over het Duitse volk van de toenmalige Paus. Men vreest deze kringen, dat het publiek het ge geven beeld van de Roomse kerk in de Reformatietijd zonder meer zal laten slaan op de tegenwoordige R.K. kerk. Leidende R.K. figuren noemden de film vals en vroegen de Evangelische kerk zich van haar te distanciëren in- plaats van haar warm aan te bevelen, zoals gedaan was. Prof. Wolljer promoveerde vóór 50 jaren Op 24 Maart zal het 50 jaar geleden j ijn, dat de emeritus hoogleraar aan de I Vrije Universiteit, prof. dr R. H. Woltjer, by zijn vader, prof. dr J. Woltjer, pro moveerde tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift: De Pla- tone prae-Socraticorum philosophorum existimatione de judice I. Prof. Woltjer die in 1878 gebóren is, doceerde sedert 1904 aan de Vrije Uni versiteit Grieks. Griekse geschiedenis, antiquiteiten en palaeögraphie. Voor de A R. partij had hij van 1937 tot 1952 zit ting in de Eerste Kamer en ook was hij lange tijd gemeenteraadslid van Amster dam. Prof. Woltjer. die tijdens zijn lange hoogleraarsloopbaan vele generaties stu denten heeft opgeleid, heeft in tal van en instellingen zitting gehad. In Juni wordt beslist in vacature prof. De Bondt Het curatorium van de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen heeft aan de kerkeraad van de roepende kerlf van Leeuwarden verzocht een Gene rale Synode in extra-zitting te willen bij eenroepen ten einde een hoogleraar aan de Tbeol. Hogeschool te benoemen in de vacature ontstaan door het overlijden van prof; dr A. de Bondt. In zijn Maandag avond gehouden* vergadering heeft de Leeuwarder kerkeraad besloten aan dit verzoek te voldoen en de Synode te doen bijeenroepen op Dinsdag 29 Juni a. Utrecht. De particuliere synoden zullen dus in hun Juni-vergadering naar deze Genérale Synode afgevaardigden me kiezen. Als aan het agendum geen andere zaken worden toegevoegd, kan nog den verwacht, dat de zitting niet langer dan één dag duren zal. Ds H. M. E. Bremer te A'dam overleden In. de ouderdom van 79 jaar is te Am sterdam overleden ds H. M- E- Bremer. Ned. Herv- predikant. Hij aanvaardde in 1902 zijn predikambt te Egmond aan stond daarna in de Briel-le, Bres- kens. Buiksloot en Landsmeer. Per 1 Juli 1941 ging hij met emeritaat en. in Bergen (NH-)j (wonen, waar hij voorganger werd der Evangelisatie. De laatste tijd woonde ds Brpmer in Amsterdam. Het stoffelijk overschot Wordt Maandag begraven Egmond aan Zee- Tot onderwijzeres a: school te Vlaardinger Van het erf van School en Kerk oord oef heer Beroepingswerk Ned. Herv. Kerk leroepen te Wezep, C. v. d. Bosch Bruchem en Kerkwijk. ^angënomen naar Katwijk aan den Rijn (toez.) A. Makkenze te Tien hoven. Geref. Kerken roepen te Valkenswaard en te Wilnis cand H. J. van Duinen te Wasse- te Zevenhuizen (Z.H.) J. Eleveld. cand. te Smilde. amens: de classis Amsterdam heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard, de heer J. C. Schouten te Am sterdam, cand. aan de V.U. Geref. Gemeenten roepen: te Hendrik Ido Ambacht, M. Blok te Rotterdam-Centrum. Dr A. J. Bronkhorst neemt benoeming aan Dr A. J. Bronkhorst, Hervormd pre dikant te Den Haag. heeft de benoeming aangenomen tot hoogleraar aan de Pro testante Theologische faculteit te Brus sel, alsmede tot directeur van de Neder landse sectie van het Theologisch Cen trum aldaar. Ds Bronkhorst zal nu op treden als predikant in algemene dien; ,-ege de Ned. Herv. kerk, want de Generale Synode dier kerk heeft hem 1 Maart als zodanig beroepen met de be paling dat dit beroep van kracht zou worden, zodra ds Bronkhorst zijn benoe ming zou hebben aangenomen Ds P. Eldering (Remonstrant) overleden In de ouderdom van ruim 85 jaar i; Velp. overleden ds P. Eldering, emeritus predikant der Remonstrantse Broeder schap. Hij werd op 1 Augustus 1868 te Gronin gen geboren en aanvaardde in Mei 1892 het predik-ambt te Friedrichstad' aan de Eider, de enige buitenlandse ge meente der Broederschap. In 1902 werd htj predikant te Rotterdam, waai werkzaam is gewèest tot aan zijn c taat óp 1 Augustus 1933 De overledene heeft als publicist naam gemaakt. Van zijn hand verschenen: Het hedendaagse Spiritisme, Evangelie en Wereld. God. Mens en Mensheid. Ds Eldering behoorde tot de groep der Zwinglianen en was lid van het Huma nistisch Verbond. De crematie heeft in- middels plaats gehad. Mr S. F. L. baron v. Wijnber gen hoogleraar te Nijmegen Mr S- F. L. Baron van Wijnibengen te Wassenaar is benoemd tot gewoon hoog- r aan de R K. Universiteit te Nijme- ■m onderwijs te geven in het provin cierecht. gemeenterecht, waterstaats recht, bestuursrecht en bestuurskunde. Baron van Wijnbergen, een neef van de Wassenaarse burgemeester, is thans als administrateur verbonden aan het Depar- rrt van Wederopbouw en Volkshuis- Ds Y. Alkema 25 jaar predikant Ds Y. Alkema, Herv. predikant te Am sterdam, stond gisteren 25 jaar in het ambt. Geboren in 1903 diende hij achter eenvolgens de gemeenten: Lemelerveld (1929), Aalsmeer (1932) en Amsterdam (1942). nikendar M. den HombergtiBot te Venraay. LEIDEN, 18 Maart. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld „L'Enseignement philosophique dans les universités Néer- landaises a l'Epoque Pré-Cartésienne" de heer P. A. G. Dibon, geboren te Romo- rantin (Frankrijk) en thans wonende te Amsterdam. De promotie geschiedde cum laude. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd cand. kunstgeschiedenis de heer N. E. H. J. J. Zon te Den Haag. AMSTERDAM. G.U., 17 Maart. Bevor derd tot arts t G J Veenei l Rive, Hooi Geslaagd Ie ged. mej. R W sterdam, mej. J A Klnt, Bus- Trompen. B G Gerritsen. Am- Nijhoff. Landsmeer, en H Bij- Het lied der aethergolven VRIJDAG 19 MAART ersum I 402 m: VARA 7.00 Nieuws 7.13 8 00 Nieuws 8.18 Gram. 8 45 V. d. m 9 35 school- Op historische grond „Wellicht een bijdrag om kiesverenigingen nieuw leven in te blazen" IN HET GEBOUW waar 75 jaar geleden de A.R. Partij werd opgericht het gebouw voor K. en W. te Utrecht is vandaag voor het eerst een werkelijk openbare vergadering van A.R. vrouwen uit het hele land ge houden. De bijeenkomst stond onder presidium van mevr. dr F. T. Diemer- Lindeboom uit Rotterdam, die o.a. verwelkomde Jkvr mr C. W. Wttewaal van Stoetwegen als presidente van de C.H. Vrouwengroep, en afgevaardig den yan, de. Ver, .van vrouwelijke Studenten aan de Vrije Universiteit, deze lente.zes jaar geleden, dat* Visser 't Hooft ongewenst in Evanston? Althans volgens Amerikaans Legioen (kring Chricago) De kring Chicago van het Amerikaan- Legioen (de organisatie van front strijders in de V.S.) heeft het ministerie Buitenlandse Zaken verzocht vier de 450 gedelegeerden naar dg con ferentie van de Wereldraad van Kerken in Evanston toegang tot het land te wei geren. omdat zij „tegenstanders zijn van he kapitalisme en van Amerika"! Het zqn de secretaris-generaal Van de raad, dr W. A. Visser 't Hooft Uit Ne derland. de Zweedse Methodistenbisschop Theodor Arvidson, de Tsjechische; prof. dr Hromadka en de voorzitter van de synode der Hongaarse Hervormde Kerk Bisschop Bereczky. In totaal zullen er uit de landen- achter het IJzeren Gordijn elf afgevaardigden Evanston komen. voor het eerst een klein aantal A.R. vrouwen uit het gehele-land bijeenkwam om' zich te bezinnen op de eigen staat kundige verantwoordelijkheid. In 1949 werd het landelijk studiecen trum opgericht. Al gauw bleek, dat in verschillende plaatsen behoefte bestond aan vorming van vrouwenclutos om zich politiek te scholen. Niet weinige van die clubs leiden een bloeiend bestaan. Maar de uiteindelijke bedoeling is toch, dat de vrouwen met de mannen de kiesvereni gingen bezoeken. Wellicht kunnen zij een leveren om het veelal lauwe inigingsbestaan nieuw leven in i. Hier en daar zijn in deze rich- al verheugende tendenzen waar :ij, aldus mevr. Diemer. blijkbaar aan deze tijd voorbe- zo ging spr. verder, dat wij oog krijgen voor het feit, dat steeds meer kanten van het leven in een meer publieke sfeer worden ge bracht, dat er een verschuiving aan de gang is, van particulier terrein, waar de vrouw wel invloed oefent, naar alge meen terrein, en dat tegelijkertijd vrijwel alle vraagstukken op een gegeven ogen blik in de politieke sfeer komen. Ook breekt zioh meer het inzicht baan dat onze verantwoordelijkheid zioh der uitstrekt dan wij tot nu toe zagen. Dankbaar toonde spr. zich dan voor medewerking en steun, die in zo brede kringen van de A.R. Partij werd onder vonden. Dankbaar in het bijzonder vooi de welwillendheid van het Centraal Comité om de zaak van het passieve kiesrecht na moeizame voorbereidingen aan de deputatenvergadering voor te leggen ter beoordeling. Dankbaar ten slotte voor de intrekking van het besluit van 1921. Teneinde voor verontrusting ontvanke lijke gemoederen te ontzien, heeft Scevar (de organisatie van A.R. vrouwen) ge meend elke van vrouwen uitgaande actie om hier of daar een vrouw op de lijst voor prov. staten geplaatst te krijgen, ten stelligste te moeten ontraden. Spr. sohetste daarbij hoe in een enkel geval moeilijkheden, die dreigden ontstaan, door het spreken van een verlossend woord werden opgelost. Wanneer ook wij nu weer overdenken hetgeen tot de oprichting van onze partij heeft geleld, en ons verdiepen in de be tekenis. die zij driekwart eeuw heeft, dan zal het ons niet moeilijk vallen bij het jubileum ook ons steentje in mate riële zan naar vermogen bij te dragen, aldus mevr. Diemer. Bij een maaltijd buitenshuis hoort WIJN Hebt U al eens bij Uw zaken- lunch een karaf Franse wijn besteld Vele restaurants kunnen U nu egn goede;witte w'in karaf (l/4 Ltr) bij een visschotel 4 of een rode wijn bij een vlees- gerecht serveren. Wijn-drinker» is niet duur. Vraag eens naar een karafje of bestel een glas. Uw lunch smaakt U beslist beter. -\ 10.05 Morgenwijding. VARA: 10 20. V. rs 10.40 Kamerkoor 10.55 Voordr. 11 11.30 Orgelspel. AVRO: 12.00 Am 12.30 Land- en tuinb. meded. 15 en prognose 12.48 Gram. 1.00 Nleu 1."15 Meded. 1.20 Promenade-ork. 2.00 Ko< praatje 2.20 Sopr. en piano 2.50 Voordr. sz. 3.10 Meisjeskoor 3,30 Lichte m iRA: 4 00 Gram. 4.30 Muz. caus. 5.10 V. ld. 5.40 Gram. 600 Nieuws 5.15 Licl iz. 6.45 „De |H kind. 7.10 Lichte i VPRO: 7.30 „Mer 9 00 V. d. jeugd nus. muz. 10.00 Buitenl. weekoverz. ünsmuz. VPRO 10.40 „Vandaag", caus. ivondwijding. VARA: 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Omr. ork. II 298 m. NCRV 7.00 Nieuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gewijde muz» 7.45 m. 8.30 Tot Uw dier leken 9.30 V. d. vr; gendienst 11.00 Cc m. 12-30 Land- en inaamse volksmiiz. lws 1.15 Niei 8.35 Gram. 9.00 V. r 9.35 Gram. 10.30 en plano 11.25 Gram. 6.45 Muziek v. blazers 7.00 Nieuws weerber. 7.10 Regeringsuitz.: Verklaring i toelichting 7.30 Gram. 7.40 Rac-"' 8.05 Opening Alg. Vergadei V.V.D. 9.00 Gevar. progr. 10.00 G „Langs weg 10.25 :unst en schoonheid", rdenking 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland BBC 330 m. 1.00 Gram. 1.35 Ge- var. muz. 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 Filmprogr. 3.00 V. d. scholen 4.00 Hoorsp. 4.30 Idem. 4.40 Schots ork. 5.30 Hoorsp. 6.00 V. d. kind. 6.55 Weerber. 7.00 Nieuws 7.15 Sport 7.30 Concert 8.00 Gevar. progr. 8.45 Klankb. 9.30 Gevar. progr. 10.00 Nieuws 10.15 Caus. 10.45 Gevar. progr. 11.15 Planorecital 11.45 Pari. overz. 12.00—12.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Mrs Dagb. 12.15 Gevar. r 1.00 Pari. overz. 1.15 Arb. 2.45 V. d. kind. 3.00 V. muz. 4.45 Lichte muz. 5.30 Orgelsp. 6.00 conc Voordr. ,45 Concert 4.00 Dans- .15 Mrs. Dale's Dagb. 12.20 Dansmu Brussel 324 m. Weerber. 12.34 Gr gelsp. 2.00 Schooli 6.45 Klai .45 Hoorsp. 8.00 Nieuws 8. /ar. progr. 9.00 Gevar. mu 10.00 Concert 11.00 Nieu\ .30 Dansmuz. 12.05 Voord 12.56—1.00 Nieuws. 11.45 Gemengd koor 12.30 Voordi sold. 7.00 Ni< Symph. 1.00 Nieuws 1.15 Or- 00 V. d. kind. 3.30 .30 Omr. ork. 5.00 5.10 Lichte muz. 6.00 Koorzang 6.10 >rk, 6.25 Gram. 6.30 V. d. 7.40, 7.50 i DrUtJo 'H qün es* tpetzsrrvets 30. Men had daar gezien wat er gebeurd was. Een officier brulde tegen ons door de megafoon, en tot mijn verbazing was de bemanning druk oezig om een boot te water te laten. Het was een indrukwekkend schouwspel, en dat allemaal voor mij. Ik zette de handen aan de mond en schreeuwde over het water: „Vaarwel, meneer Moto! Neemt u mij alstu blieft niet kwalijk! Het spijt mij toch zo!" HOOFDSTUK VIII. In lange tijd had ik geen opmerking gemaakt, die mij geestiger leek of mij meer genoegen deed. Ik vond hel, van mijn standpunt bekeken, zo geestig dat ik begon te lachen: tot mijn ver wondering, begon de hele bootlading Chinezen mee te lachen, netzij uit beleefdheid of omi^t zij bij intuïtie begrepen wat er gebeurde. Het was in elk geval een genoegen, te zien met noeveel ijver zij de wal poogden te bereiken. Zij boomden dat het een lieve lust was, hun licha men met een kon gegrom voor- en achterover buigend, terwijl de oude naast mij naar de stoom boot stond te kijken. Eindelijk porde hij me met zijn elleboog in de zijde, wees en liet in een tan deloze grijns zijn tandvlees zien De redding boot werd weer aan boord gehesen; wat mijns inziens heel verstandig was, want wij bevonden ons inmiddels te midden van andere vaartuigjes, allemaal van hetzelfde slag, zodat wij moeilijk van de rest te onderscheiden waren. Nu kwam de reactie en mijn tanden begonnen vergeten. Het de maan beland De boot werd ren baai of inham ingestuurd, langs een grote, moderne stod, welker hoge gebou wen uit de ochtendnevels oprezen Het water was zo dicht met boutjes en schuitjes bezaaid, dat men naar de wal kon lopen door van boot op boot te stappen, wel een. halve mijl ver, zodat de rede in een soort drijvende stad veranderd was, waar elk1 vaartuig een vaste plaats scheen te hebben. De was hirig er te drogen, vrouwen keven, er werd eten gekookt en overal huilden zuigelingen. Onze boot v<per naast enige andere dichtbij de wal en onze mannen legden haar vast. Hierop begaf een der jonge mannen zich aan land en kreeg, ik gelegenheid, mijn omgeving in ogen schouw te nemen DE JACHT NAAR HET marine-documen t i£v>rt t Wereldoorlog 1914—18 Wij konden elkaar prachtig bekijken, dank zij net volkomen ontbreken van afzondering en ver legenheid. De bemanning van de andere jonken benevens hun vrouwen en kroost begon zich te verzamelen, tot ik in mijn ruim stond als in een amphitheater, omringd door nieuwsgierig babbe lende mensen. Ik herinner mij echter, dat zij heel goedmoedig en zélfs vrolijk waren. Een van de oude vrouwen gaf mij een kop thee en nodigde, mij uit om in de matten kajuit plaats te nemen. Nooit neeft een kop thee mij heerlijker gesmaakt dan die, welke ik daar dronk, eezeten op een stapel lompen die vermoedelijk krioelden van het ongedierte; maar ik was niet in de stemming, mij om zindelijkheid te bekommeren. De oude man herhaalde steeds „Wu Lai-fu" en beduidde mij om geduld te hebben. Nog zie ik in gedachten de starende blikken van die menigte, die mij in een steeds nauwer wordende halve cirkel omringde. Wanneer hun gezichten en lompen mij weer voor de geest komen, brengen zij een indruk van China mee, die nooit is uitgewist. Wonderlijk genoeg maak ten zij, ondanks hun diepe armoede, ondanks de sporen van ziekte en zware arbeid, toch een in druk van tevredenheid. Een tevredenheid, gebo ren uit begrip van het leven en mensenkennis. Als ik die kring van gezichten rondkeek, kon ik mij voorstellen waarom China steeds haar veroveraars heeft geabsorbeerd. Dit onverstoor baar geduld was door geen lotswisselingen te ver storen. Zij stonden mij aan te staren, praatten zachtjes, lachlen nu en dan... Daar zat ik, doornat, zonder andere kleren, bijna zonder geld, te wachten op iets of niets. Nu ik erover nadenk, h?b ik niet eens zo lang gewacht, misschien drie kwartier, voordat de kring om mij heen verbroken werd en een jon geman, in een lang grijs gewaad, met een Euro pese vilthoed op aan boord stapte. ,,U wenst Wu Lai-fu te spreken?", vroeg hij. Zijn gelaat was mager en intelligent; hij sprak uitstekend Engels, met een betere uitspraak dan ik. Hij scheen niet in het minst verwonderd, mij daar druipnat te zien zitten. „Wie heeft u gezegd", vroeg hij, „om naar Wu Lai-fu toe te gaan?" „Een Chinees, die Ma heette", antwoordde ik; „op de Japanse boot. Zij hebben hem vermoord." Zo hij al verbazing voelde, liet hij hiervan niets blijken, maar mijn verklaring scheen hem vol doende. Hij wuifde met zijn hand, een smalle hand, die sierlijk uit de wijde grijze mou\ voorschijn kwam „Gaat u met me mee", was alles wat hij zei- de Wij liepen van boot tot boot, tot wij de kade bereikten, zonder verder een woord te wisse len. pianoduo 10.00 Nieuw 10.15 intern. Radio-Universiteit 10.30 Gram 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Gram. 1.00 Nieuw 1.20 Gram. 2.00 Omr. ork. en sol. 3.00 Gram 4.30 Idem 5.00 Nieuws 5.15 Gram. 5.30 Piano recital 5.50 Gram. 7.15 en 7 25 Idem 7.3 8.00 Gevar. progr. 10.00 Nieuws 10.1 10.45 C BBC Uitz. i N. M. Nie Nieuwe fil 10.55 Nieuw voor Nederland. 10 00—10.30 Hoe de weekbladen het zien. Op 224 m.). Kruiswoordraadsel No. 15 Horizontaal: 1. Ton, 4. Bekrompen, 7. Voegwoord, 8. Duw, 10. Slede, 11. Persoon, 13. IJsaanslag, 14. Kippenloop, 15. Rijks- keur, 16. Lidwoord, 17. Priem, 20. Steen, 22. gezinslid, 23. Spie, 25. Godin, 26. Waar zeggende vrouw, 28. Broedplaats, 29. Snoer. Verticaal: 1. Plan, 2. Gereed, 3. Vloei stof met pikante smaak uit de bonen van een tropische plant door gisting verkre gen, 5. Dichtbij, 6. Groots, 8. Chinese maat, 9. Zangnoot, 11. Voedsel, 12. Lust, zin. 18 Bergplaats. 19. Weefsel, 21. Voed sel, 23. Kolenemmer, 24. kreet, 26. Stoom schip, 27. Chinese maat. Oplossing vorige puzzle 1. Slaap, 2. Lemma, 3. Amber, 4. Amerij, 5. Parijs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2