lifetime £dïtsrt)e (Courant Geweld van H-bom verraste zelfs de geleerden Wie is generaal Franco? Prins ziet geen extra-gevaar in straalvliegtuigen Arabieren moordden een Israëlische bus uit Straaljager in het IJsselmeer gestorttwee doden Wist U DONDERDAG 18 MAART 1954 BUREAUX: Steenstra: Directie. Redactie, Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 6.40 per kwartaal; 2.15 per maand; 0.50 per week. ADVERTENTIÊN: 0,18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Sltnlaaitfcft (t (tidlrvm ■nmtoittafcj&MsprnJ" Vier en dertigste jaargang No 9993 PROEF VAN 1 MAART OP BIKINI Gewonde Japanse vissers worden door Am. dokters behandeld UIT OFFICIËLE, Amerikaanse bronnen zijn gisteren gegevens bekend geworden over de opzienbarende waterstoibom-explosie op de atol Bikini, één der Marshall-eilanden (1 Maart). Deze waterstofbom had dezelfde uitwerking als twaalf tot veertien millioen ton van het hoogste explosieve TNT. De explosie, waarvan de schok tot op een afstand van bijna 300 km nog werd gevoerd, was zeshonderd maal zo krachtig als die van de eerste gewone atoombom, die op Hirosjima werd geworpen. In deze Japanse havenstad verloren indertijd 60.000 mensen het leven. De ontploffing was vijfmaal zo hevig als die van de eerste waterstofbom, die op 1 November 1952 werd beploefd. De Japanse vissers, die als gevolg van de proef op 1 Maart werden gewond, zullen door Amerikaanse dok ters worden behandeld. Bij het experiment van 1 Maart j.I. werd gebruik gemaakt van een vijftig meter hoge stalen toren. Na de explosie schoot een radio-actieve wolk 27.000 me ter de lucht in. Zelfs op een eiland, dat 530 km van Bikini verwijderd ligt, kwam nog radio-actieve stof neer; dat betekent, dat indien in Den Haag deze waterstof bom zou zijn ontploft, de radio-actieve stof in Parijs en nog verder z neergedaald. Als opmerkelijke bijzonderheid proef werd vermeld, dat de ontploffing viermaal zo hevig was als de Amerikaan se geleerden hadden verwacht. Hieraan ds het ook te wijten, dat 28 Amerikaanse waarnemers en 236 eilandbewoners, die eich op een naar men dacht veilige af stand van de toren bevonden, met radio actieve deeltjes werden overdekt. Z( hevig was de ontploffing, dat de Ameri kaanse commissie voor de atoomenergie overweegt, haar oordeel van November 3952 te herzien, dat de destijds gehouden waterstofbom-proef als geslaagd kan worden beschouwd, aldus' „Time". De Verenigde Staten hebben aange boden, medische deskundigen te zenden voor de behandeling van de 23 Japanse vissers, die brandwonden hebben opge lopen als gevolg van de waterstofbom ontploffing op Bikini (1 Maart). Volgens Ass. Press zjjn daarvoor 3 Amerikaanse De militaire begroting Pleidooi van Pleven voor A-wapens Een land met een positie als Frank rijk moet rekening houden met de nood- zaak. atoomwapens te vervaardigen". Aldus heeft de Franse minister fensie, René Pleven, gisteren ii tionale vergadering verklaard tijdens de behandeling der militaire begroting het jaar 1954 De minister onthulde, dat officieren de afgelopen drie jaar hebben samengewerkt met de geheel uit burgers bestaande Franse commissie die zich be zig houdt met kernphysisch onderzoek. Deze samenwerking heeft interessante gegevens opgeleverd omtrent de moder ne atomische oorlog, aldus de minister. Pleven beval voorts de studie aan van de toepassing der atoomkraoht voor de voortstuwing van bepaalde typen van schepen. De minister betreurde het, dat op de begroting-1954 geen post staat voor het militaire atoom-onderzoek. Andere punten uit de rede van Pleven zijn: 1. Frankrijk werkt aan de uitbrei ding van de luchtmacht met als doel, 1000 gevechtsvliegtuigen in 1955; 2. Wat het leger betreft, zal Frankrijk nog dit jaar proefnemingen verrichten met drie nieuwe infanterie-eenheden voor bij zondere opdrachten; 3. Op 1 Januari j.I. was het Franse leger 186 000 man sterk. Dit aantal wordt 171 000, maar daar staat tegenover, dat in Indo-China de troe pen zullen worden uitgebreid met in heemse eenheden tot een totale sterkte van 333.000 man. Bankdirecteur en twee assistenten gepakt Deviezenoveitredingen De directeur van de Bank voor Inter nationale Handel te Amsterdam en zijn twee procuraitiehouders zijn gearresteerd. Zij werden1 aangehouden door de recher che van de Economische Controledienst in Den Haag in overleg met de officier van Justitie te Amsterdam, mr F. Hollander. De drie aangehoudenen worden ver dacht van deviezenovertredangen. Reeds is komen vast te staan, dat de bank er hield, daarop tamelijk hoge bedragen een clandestiene dfeviezenrekenitug op na passeerden. Onderzocht wordt vooral of de gearres teerden ten behoeve van andere instellin gen hebben gewerkt of dat zij ..voor eigen rekening" malversaties pleegden- De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat no? meer arrestaties zullen worden verricht. De directeur en zijn bedde procuratie houders zijn voorlopig ingesloten op het hoofdbureau van politie te Amsterdam- Zij zullen binnenkort voor de officier van Justitie geleid worden, aldus de Vkst. Koninklijk werkbezoek aan Noord-Veluwe Het is de bedoeling van H.M- de Konin gin. in de eerste helft van Juni dit Jaar een werkbezoek te brengen aan de Noord- Veluwe. Op 8 December vorig jaar heeft de minister van Maatschappelijk Werk een bezoek gebracht aan diit gebied, waar de omstandigheden zich voor de bevolking wijzigen- Met name de inpolderingen heb ben gevolgen voor de visserij en de neven bedrijven- Het groeiende overschot van de agrarische bevolking vraagt toenemen de industrialisatie, waartoe deze bevol tong zich echter nog rniet aangetrokken voelt- Wrijvunigsverschijnselen zijn er ook ontstaan tussen de oudere en jongere bevolking. Vandaar het sociologisch on derzoek naar de oorzaken en achtergron den van de geconstateerde moeilijkheden en het ventueel vinden van een doeltref fende verbetering- doktoren, die verbonden zjjn aan de atoorft-studiecoromlssie te Hirosjima, aangewezen. De Amerikaanse ambassadeur in Japan. Allison, heeft verder voorgesteld, dat.een gezamenlijke Japans-Amerikaanse commissie een on derzoek zal instellen naar het incident, waarbij zoals gemeld een Japans vissers vaartuig, dat zioh buiten de gevarenzone bevond, door atomische as werd over dekt. De doktoren verwachten dat alle vissers in leven zullen blijven, hoewel hun huid zwart geblakerd is als gevolg van de radio-actieve straling. Intussen is te Washington bekend ge maakt, dat de vissers waarschijnlijk scha devergoeding zullen ontvangen van de Amerikaanse regering, indien blijkt, dat hun schip niet binnen het afgebakende gebied is geweest. Volgens de laatste berichten is een tweede Japanse vissersboot in haar ha ven teruggekeerd. Ook dit schip zou radio-actief zijn, zij het in geringere mate dan het eerste schip, dat moest worden verbrand. De bemanning van het zojuist terug gekeerde schip is ongedeerd en ook de vangst is niet aangetast, zo meldt Reuter. Schoonmoeders zijn zo kwaad niet CCHOONMOEDER-MOPPEN zijn voor die meeste Nederlanders, alleen maar moppen- Hun eigen ervaringen en oordelen wijken to taal af van de onsympathieke cliché-figuur die men van de schoonmoeder heeft gemaakt. Door middel van de nieuwe me thode heeft het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opinie en Instituut voor Marktverkeimuing onlangs aan een aantal Nederlan ders het oordeel over hun eigen schoonmoeder gevraagd. Het is bijna onverdeeld gunstig. En nuet maar een beetje, maar in 67 pet der gevallen zeer gunstig- De ondervraagde mannen zijn in him oordeel iets gematigder <64 pet zeer gunstig) dan de vrou wen (71 pet zeer gunstig), maar groot zijn de verschillen dus niet. Ook al met naar de leeftijd der ondervraagden- Slechts 7 procent van het publiek (met een schoonmoeder) spreekt 'n ongunstig oordeel uit. Bus Den HaagA'dam slechts tijdelijk De autobusconcessie 's Gravenhage- Amsterdam is bedoeld als noodmaat regel, totdat o.m. de nodige voorzienin gen aan de gelijkvloerse spoorweg kruisingen zijn getroffen. Ontlasti van het baanvak Amsterdam-Den Haag door treinen via Gouda, zoals dat voc het verkeer Amsterdam-Rotterdam gebeurd, heeft geen kans van slagen. Dit heeft minister Algera aan d Eerste Kamer meegedeeld. „Niet erger dan lijntoestel" Nederland koopt wellicht enkele van de machines, die Z.K.H. bezichtigde •- «pii Prins Bemhard. werd door de bedrijfsleiding van de Lockheedvliegtuig- fabrieken te Burbank in Californië rondgeleid over het enorme fa briekscomplex. Op de achtergrond: een Lockheed-Super-Constellation. Prins Bemhard heeft gisteren in Ame rika verklaard dat zijn vluchten met straalvliegtuigen niet gevaarlijker waren dan het vliegen met toestellen die Lijn diensten ondenh ouden- Een journalist had1 de Prins om com- icntaar verzöfht op het artikel in een Amsterdams dag-blad (..Trouw") waarin werd gezegd dat hij zy'-n leven niet in de waagschaal diende te stellen en dat hij zich enigszins in acht diende te nemen- ..Het was goed bedoeld en erg vrien delijk, daar bpn ik zeker van", zo ant woordde de Prins, ..maar het was blijk baar gebaseerd op een volledig ontbreken kennis- Het doorbreken van de ge- luidsgrens was met gevaarlijker dan het Ti in een toestel waarmede lijndien sten worden onderhouden". wat betreft die motor die op een ere vlucht was afgeslagen waardoor landing in zweefvlucht moest worden gemaakt, zei de Prins, dat er ..absoluut geen gevaar bij was geweest", aldus Prins Bemhard heeft gisteravond in Fort Worth (Texas) gezegds dat er grote kans bestaat, dat Nederland enkele van de vliegtuigen, die hij tijdens zijn rond- door de Ver. Stalen heeft gezien, zal aankopen- Het zuilen vliegtuigen van- het gevechts- tyipe zijm voegde Prins Bemhard er aan Hij verklaarde, dat zijn land. gezien Rapport over roken en longkanker De directeur-generaal voor de Volks gezondheid, prof. dr P. Muntendam, heeft aan de wetenschappelijke raad van advies voor de kankerbestrijding een rapport gevraagd over het verband tus- •n roken cn longkanker. De directeur van het bureau van deze wetenschappelijke raad is de Amster damse chirurg dr W. F. Wassink. hoofd de kliniek van het Ned. Kanker instituut. gevestigd in het Antonie van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam. de positie die het inneemt, geen behoefte heeft aan zware botnmemveipers. Na een kont bezoek aan de luchtbasis Cawewell in Fort Worth en een bezichti ging van het vliegveld Amon Carter zou de Prins vandaag aan boord' van een toe stel van de luchtmacht naar New Orleans gaan. Na New Orleans bezocht hij de luchtbasis Elgin in Florida. Nader wordt gemeld: Het sabre lestoestel, waarin Prins Bernhard afgelopen Zaterdag de ge luidsbarrière doorbrak, is gisteren neergestort. De piloot, dezelfde, die met de Prins vloog, is om het leven gekomen. Het was de piloot Joseph Lynch. Het toestel sprong gisteren boven de vliegbases Nellis uit elkaar. Het was een nieuw model en het enige van dit type. Lynch, die voor de North Americain Aviation Compagny werkte, laat een vrouw en vijf kin deren achter. „Vermoedelijk verloren, als Onophoudelijke beschie ting van Dien Bien Phoe Onafgebroken beschiet de Vietmdnh vanuit heuvelstelli/ngcn de gehavende vesting Dien Bien Phoe op de gren6 Laos er. Tonkin. Zij gebruikt daarvoor 75 en 105 mm kanonnen, die een grote ravage aanrichten in de Franse itellin gen. De Fransen zouden reeds 1000 mar aan gesneuvelden en gewonden hebben verloren, zo meldt de correspondent Reuter. Het Franse opperbevel maakte bekend, dat de communisten in de af gelopen vijf dagen 3000 man aan doden hebben verloren en 2000 man aan ge wonden. Zoals gemeld is, bereiden de verdedi gers van de vesting zich voor op de .aaste beslissende slag. Een woordvoer der van het Franse opperbevel zou heb ben verklaard, dat de verting „ver delijk verloren is" als de Rode generaal Giap zijn gehele leger tongeveer 40.000 man) tegelijkertijd inzet. Intussen heeft de Franse opperbevel hebber in Indo-China. generaal Navarre bevel gegeven, alle beschikbare vlieg tuigen in te zetten om het omsingelde garnizoen te steunen. Als gevolg va buitengewoon heiige strijd om Dien Bien Phoe moeten geregeld munitie, voedsel en medicamenten boven de stad worden uitgeworpen. Financieel adviseur Oud-minister Götzen naar Bolivia De heer L. Götzen uit Den Haag is door de organisatie voor technische hulpvi lening van de Ver. Naties aangesteld financieel adviseur van de regering v Bolivia. Als zodanig zal hij deel uitma ken van een groep deskundigen, die door de Verenigde Naties aan de regering dat land ter beschikking zijn gesteld. De heer Götzen is van 1947 tot 1951 mini: geweest, eerst iii het ministerie-Beel vervolgens in het ministerie-Drees-1 Schaik. Hij zal midden April naar Bolivia v trekken, voorlopig voor twee jaar. Dr W. W. Varossieau uit Den Haag, die van Augustus 1951 tot Augustus 1953 door de Voedsel- en Landbouworganisatie uitgezonden naar Perzie om te doceren aan de bosbouwkundige afdeling va universiteit van- Teheran en op te treden als adviseur voor de houtindustrie, zal op 1 April voor dezelfde functie weer nt Teheran vertrekken, thans voor maanden. Ir W. M. J. Schlösser te Kerkrade door de Organisatie voor Heropbouw v Korea aangesteld als werktuigkundig in genieur bij de mijnen in Korea. Ir G. C. W. Chr. Tergast te Wageningen is door de organisatie voor hulp aa Palestijnse vluchtelingen benoemd landbouw-econoom in Jordanië. Barkey veroordeeld Een jaar voor enkele patronen De heer V. Barkey is dcor het landge- recht te Djakarta veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis, omdat hij 49 patro- in bezit had. die waren achtergela ten door jongelui van het Indonesische studentenleger. Rechter Lim liet als ver zachtende omstandigheden gelden, dat de beklaagde 58 jaar oud is. dat er van kwa- oornemens niets gebleken is en de beklaagde geen contact had men benden. Tram, bus en veer in A'dam duurder en W. van Amsterdam zullen bin nenkort aan de raad voorstellen het ta- van het „overstapje" bij het Ge meentevervoerbedrijf te verhogen van 15 op 20 cent en de 4-rittenkinaart van 50 op 65 cent. Deze ca 30 pet verhoging zal indien de raad met het voorstel accoord gaat van toepassing zijn voor de week kaarten en abonnementen. nieuwe tarief zal gelden voor tram, bus en het personenvervoer van de veren. De toestand is gespannen Voormalige Nederlandse mocht aan het dodende geweervuur ontkomen IN ISRAëL heèrst een gespannen toestand, sinds elf Israëliërs gisteren het slachtoffer zijn geworden van een Arabische overval op een autobus in de nabijheid van Elath in het Negeb-gebied, op 20 km. van de Jordaanse grens. Volgens de Israëlische regering heeft de reeks moedwillige vijande lijkheden van Arabische staten tegen Israël een nieuw hoogtepunt bereikt met deze jongste gewelddaad. Zij zal alle maatregelen nemen om te ver zekeren, dat het bloed van Israëlische burgers niet ongestraft wordt ver goten. In sommige kringen te Jeruzalem wordt deze verklaring bijna als een ultimatum beschouwd. heeft afgespeeld op Israëlisch gebied wel 20 km van de Jordaanse grens. De spanning aan de Israëlische grens Is de laatste dagen ook elders toegenomen Een bende Jordaniërs viel volgens de Israëlische radio-omroep een Joodse le gereenheid aan bij de voet van de heuvels van Hebron. Een andere aanval werd door Syriërs gepleegd, die op herders en hun kudden vuurden in een Israëlische nederzetting ten Zuid-Oosten van meer van Galilea. Bij deze laatste aanvallen werd niemand gewond. Zoals wij in een deel onzer editie reeds meldden, heeft de Israëlische stafchef, generagl-majoor Mosje Dayan, verklaard, dat het in de huidige sfeer onmogelijk is te zeggen dat er geen oorlog komen zal, ja, dat een oorlog onvermijdelijk lijkt. Hij onthulde, dat twee weken geleden tijdens de regeringscrisis in Syrië de Israëlische reserve-eenheden waren opgeroepen en binnen 48 uur gereed waren om langs de Syrische grens tot actie over te gaan. De premier en de minister van Defen sie van Israël hebben vandaag de plaats van de aanval bezocht. De aanval zorgvuldig voorbereid. Een hinderlaag was gelegd op 80 km ten Zuid-Oosten van Beersjeba, waar de weg met enige scherpe bochten 500 meter stijgt. De khaki-uniformen geklede Arabieren 1 salvo op de bestuurder op het n ment, dat de bus een steile helling op reed en weinig vaart had. De chauffeur erd dodelijk getroffen en de ivagen kwam voor een ravijn tot stilstand. Daar op kv/amen de aanvallers naar binnen met hun geweren het vuur op de pas sagiers te openen, waarna zij zich terug trokken. In de overtuiging dat alle inzit tenden dood waren. Er zijn echter vier overlevenden: n vrouw, de uit Nederland afkom stige Miriam Lesser, die reeds jaar in Israël woont, een meisje en twee soldaten. isje bleef ongedeerd doordat i gedode soldaat op haar viel en haar ■an het oog van de aanvallers onttrok. Volgens de Israëlische regering rust de -erantwoordelijkheid voor het gebeuren olledig op de regering van wier gebied deze groep moordenaars naar Israël uitgezonden om (jeze weerzinwekkend* daad te volvoeren. De regering te Tel Aviv heeft Jordanië niet met nhme genoemd bij haar beschul diging. maar bet is voor iedereen duide lijk, dat de officiële verklaringen, waar- hierboven melding hebben ge maakt. gelijk staan met een ultimatum Jordanië. Van Jordaanse zijde doet echter alsof men niets met het inci dent heeft uit te staan, aangezien het zich Tijdens oeienvlucht Gecharterde K.L.M.-Dakota beschadigd bij landing in Brits West-Indië EEN STRAALJAGER van de vliegbasis Soesterberg is gistermiddag tij dens een oefenvlucht in het IJsselmeer gestort. De beide inzittenden kwamen daarbij om het leven. Het waren de 24-jarige sergeant-vlieger Nieuwenhuis uit Rotterdam en de 23-jarige sergeant-vlieger A. D. Moeke uit Amsterdam. De straaljager, een Gloster Meteor, stortte ongeveer tien kilometer ten Noord-Oosten van het gemaal Lovinck te Harderwijk in het IJsselmeer. Het onge luk is omstreeks twee uur in de middag gebeurd. Het werd pas bekend, toen de schippers van een vrachtboot, de gebroe ders Meijer, die in dienst zijn van de Zuiderzeewerken, het stoffelijk overschot van een der inzittenden aan de wal brachten. De rijkspolitie te water en ook de ted- dingboot van Lemmer de Hilda zijn ort1- middellijk uitgevaren om een onderzoek in te stellen. Een gecharterde Dakota van de K.L.M. is gistermiddag op het vliegveld Sint Kitts in Brits West-Indië bij de landing beschadigd, doordat hij van de landings baan is gereden. De rechtermotor, een vleugel en het landingsgestel liepen schade op. De bemanning en de passagiers bleven ongedeerd. Een onderzoek naar het ongeluk met de Dakota, die onofficieel de bijnaam De Ezel droeg, wordt ingesteld. De passa giers zetten hun reis voort met een ander DAT in Uithoorn een papierfabriek van de Teerunie N.V. gevestigd wordt, (voorlopig 50 geschoolde arbeiders). DAT een giroep van 14 directeuren van reisbureaux uit Argentinië. Chili en Uruguay, als gast van de K.L.M. in ons land. een krans legde bij het Nationaal Monument te Amsterdam DAT de Leeuwarder Courant cn de Friese Koerier gezamenlijk geëxploiteerd zullen worden onder ^irectie van S. Jon- ar en L R. Stallenga. DAT het landgoed Groot Beverborg te osser niet langer valt onder de Natuur schoon wet-1928 DAT het 300 jaar oude uurwerk In de koepel van het Dokkumer stadhuis door electrisch uurwerk is vervangen en ook de koepel van het Waaggebouw (200 een nieuw uurwerk krijgt. DAT Maandag in de legerplaats Ossen- dreoht 39 nieuw-benoemde res. officieren de artillerie worden beëdigd. DAT de opsporing wordt yerzocht de 62-j. mevr. P. Nebbelingvan Rens- woudc. van de 2e Daaisedijk te Utrecht, die sedert I Maart vermist wordt. DAT de gemeente Bergen (N.H.) hert jes stuurde naar Stavenis6e voor eenvoudige hertenkamp aldaar. DAT de raad van Oud-Gasstel besloot tot de bouw van een nieuw gemeentehuis ter vervanging van het huidige (in 187C als postkantoor gebouwd). DAT het uitbreidingsplan van Maas tricht, Amby en Heer voorziet in de bouw van 2 nieuwe Maasbruggen voor het int. verkeer tussen België. Ned. en Duitsland. DAT de commissaris der Koningin in Limburg te Geleen de eerste steen leg- oor de nieuwe commandopost van de A-kring der B.B. (nieuwe Mijnstreek). DAT tegen de zich psycholoog noe mende 31-j. J. V. te Leeuwarden in ho ger beroep 9x1 mnd en ƒ50 boete is geëist, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst (rechtbankvonnis 4x1 mnd 5 x ƒ250 boete). DAT de staatscourant van gisteren de beschikking bevat van de ministers Van dc Kieft. Zijlstra. Beyen. Mansholt en Kernkamp inzake de deviezenbeschik- king Emigratie 1954. DAT Ned. 1 arts telt op 1200 inwoners en 1 tandarts op 6000 cn Nieuw-Guinea 1 arts op 40.000. Israël 1 op 450, Brits Togoland 1 op 69.000 en Indonesië 1 op 65.000. DAT Maandag 12 April ln de Bossche veemarkthallen de 19e Paasveetentoon- stelling wordt gehouden (runderen, var kens en paarden). DAT tot directeur van het Gemeen schappelijk Administratiekantoor te A'dam is benoemd: J. J. A. Berger. DAT Ned. met 320 inwoners per km2 a de Saar met 376 en Hongkong met 2221 tot de dichtstbevolkte landen ter wereld behoort. DAT 30 leerlingen van de Nutsschool te Oldenzaal bij hun bezoek aan het door hen geadopteerde s.s. Tomori van Kon. R'damse Lloyd een krenten- wegge van ca 7 kg en 1(4 m lengte aan boden. Oificieel Brits protest tegen moord bij Suez GTOot-Brittannië heeft officieel l Egypte geprotesteerd tegen de aanval len op Britse militairen in de Sueaka. naal-zone. Volgens de laatste berichten :ljn bij deize aanvallen, die de afgelopen wee dagen plaats hadden, twee Britten gedood en vijf anderen gewond. Egypte heeft het protest van de hand gewezen. De man die U hier met kloeke tred voor het Gare de l'Est in Parijs ziet wandelen, is Antoine Zeyer uit Mulhouse (Frankrijk). Antoine hééft sinds Mei 1952 te voet'een afstand afgelegd van 40.000 km. Dat is een afstand, gelijk aan de omtrek van de aar de. En dan te bedenken, dat An toine slechts 20 francs (20 cen ten) in zijn zak had. H{j is op zijn tocht steeds vergezeld ge weest van zijn trouwe hond Bobo. De geweldige tocht heeft Antoine geen afkeer van wande len bezorgd, integendeel. Hij is van plan om volgend jaar de Tour de France mee te maken, maar dan te voet. Egypte heeft besloten, zyn gezant schap in Moskou tot ambassade :e ver heffen. Rusland zal vermoedelijk het zelfde doen ten aanzien van zijn gezant schap in Cairo. Aldus meldt A.FP. In enkele seconden richtte een hevige tornado voor tien mil lioen dollar schade aan op de luchtbasis Lawson te Columbus in de Amerikaanse staat Geor gia. De wind zoog grote vlieg tuigen van hun plaats en smak te de toestellen een eind verder neer, onherstelbaar beschadigd. Acht machines gingen op deze wijze verloren. Minister Algera Rijnvaart desnoods voor internationaal hoi Echter nog hoop op accoord Minister Algera heeft de hoop op overeenstemming tussen Nederland en Duitsland over de Rijnvaart ook thans )g niet opgegeven. Echter blijft het standpunt gehand haafd. dat van Nederlandse kant slechts zal kunnen worden ingestemd met een regeling op de grondslag van de vrije vaart cn de gelijkheid van behandeling, vervat in de genoemde acte. Indien zou blijken dat dit niet valt te verwezenlijken, zal naar het oordeel van de minister de regering ernstig dienen te overwegen deze aangelegenheid aan internationale rechtspraak of internatio nale arbitrage te onderwerpen. Dit zegt de minister in zijn antwoord in de Eerste Kamer over de begroting 1954 van Verkeer en Waterstaat, De mi- minister deelt in grote trekken de ziens wijze van verscheidene Eerste Kamer leden, dat de tegenwoordige Duitse ver- voerspolitiek slecht past in het streven ïaar Europese economische eenwording. De kwestie Gibraltar Koningin Elizabeth met de dood bedreigd Londense dagbladen en parlementsle den hebben brieven ontvangen, waarin het volgende stond: „Indien uwkoning/i voet in Gibraltar zet. zullen wij haar doden. Alle brieven, die met de hand zijn ge schreven en in Londen zijn gepost, wor den door Scottland Yard bestudeerd. Zoals bekend, zijn Koningin Elizabeth 1 de hertog van Edinburgh voornemens, j> terugreis van Australië naar Enge land de Britse basis Gibraltar aan te doen. Protesten van Spaase zijde tegen dit bezoek zijn indertijd door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken af gewezen. Van Kleifens president V.N. assemblée? De vnjf landen van het verdrag van Brussel zijn overeen gekomen, de Neder landse oud-minister var. Buitenlandse Zaken» mr E. N- van Kleffere, die thans buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ini Portugal is, voor te stellen als cand*idaat voor het voorzitterschap van de algemene vergadering der Ver. Naties, op de zitting, welke in September van dit jaar te New York wordt geopend. De hwdiiee vergadering wordt geleid door mevrouw Vijaya Laksjmi Pandit vaa Nieuwe dienst op Nieuw- Guinea De Koninklijke Ja va-China-Pak et- vaartlijnen zal half Mei een dienst ope nen tussen Melbourne, Sydney. Hollan ds, Sorong. Sandakan en Bangkok, wel ke route in 4 weken wordt afgelegd Men hoopt eens in de zes weken te varen. HET WEERIN EUROPA Koude nacht Het K. N. M. I. te De Bilt verwacht tot morgenavond: Koude nacht met plaatselijk mist. Droog weer met over drijvende wolkenvelden. Weinig wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen. 'Opgemaakt hedenmorgen te Zon en Maan Zon van 6.47 tot 18 50 uur; 3 tot 6.18 uur. Morgen V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 1