VITAMINEN ACTIFRAL-10 Conflict met McCarthy wordt in 't openbaar onderzocht Radio-actieve vis op Japanse markt in beslag genomen Eerste Kamer sprak over de verdwenen kinderen nieuwe leidsche courant 5 WOENSDAG 17 MAART 1954 ARMBAND EN BRU1DSBOUQUET Packard-vloot bracht bruidspaar naar De Paauw Hans Englebert en Babette van Rymenam in Wassenaar getrouwd (Van een onzer verslaggevers) Toen bruidegom Hans P. V. Englebert gisteren met het bruidsbouquet bij de ouderlijke woning van Babette van Rijmenam aan de Van Bergenlaan te Wassenaar arriveerde, deed hij nog iets anders dan in bewondering naar zijn bruid staren. Hij had namelijk een extra verrassing meegenomen: een gouden schakelarmband, welke hij om haar rechterpols sloot. Maar dat verhinderde de bruid toch niet al haar bewondering te uiten voor het bouquet, dat samengesteld was uit orchideeën, lelietjes van dalen en oran jebloesem. Dat werd het begin van de bruiloft, van twee heel oude vrienden. De families Van Rijmenam en Engle- thenius de Man, een vriendin. Als bruids- bert zijn namelijk al zeer vele jaren met elkaar bevriend en het was geen wonder, dat later op het raadhuis en de receptie „heel Wassenaar" aanwezig was. De bruid, de oudste dochter van de heer en mevrouw Van Rijmenam-Van Gende- ren Stort, bracht na haar H.B.S.-tijd enige tijd in Frankrijk door; de bruidegom is de oudste zoon van de heer en mevrouw Englebert-Jappe (Teijlingerhorstlaan 10, te Wassenaar). De bruidegom is verbonden aan de N.V. H. Englebert te Den Haag. Daar door was het mogelijk dat een vloot van zeven gloednieuwe zwarte Packards 1954 de bruiloftsgasten naar het Raadhuis „De Paauw" kon brengen. Die zeven Packars kwamen kersvers van de R.A.I., waar de meeste al een nieuwe eigenaar hadden gevonden, die echter voor dit bijzondere doel hun wa gens wel een weekje langer wilden jonkers fungeerden de heren Peter Kne- neef van de bruidegom en P C. Boele, een vriend. De bruid droeg een japon van fijn» witte zijde, waarover een jasje met korte sleep gemarmerde zijde werd gedragen. De tule sluier was bevestigd kapje van Venetiaanse kant. Zo ging dus het bruidspaar uit een met witte narciss. versierd huis in een met zijden linten getooide auto, gevolgd door de bruidsmeisjes Alix van Genderen Stort, een nichtje van de bruid en Gerry Nol- geeft U precies wat U nodig hebt/ Boekbespreking De wonderbaarlijke avonturen Dorus Pikbroek en Arie Hakkepuf; door P. H. Kruithof, (105 blz.; prijs geb. f 3,50). Uitg. N.V. Van Holke- ma Warendorf, Amsterdam. Bij Van Holkema Warendorf N.V. t< Amsterdam werd het jongensboek „D< wonderbaarlijke avonturen van Dorus Pikbroek en Arie Hakkepuf", geschreven door P. H. Kruithof, uitgegeven. Een boek vol zeemansverhalen, die boeiend en amusant tegelijk zijn. Een oude zeerob dist ze op en hij doet dit zo smakelijk, dat men waarlijk geen jongen behoeft te zijn om ervan te genieten Eigenlijk zouden we kunnen volstaan met de typerinR var een 10-jarige lezer, die waarderend op merkte: „Het is lollig en je leert nog eer boel ook". Zo is het. Het boek is volgens het oude recept van een goed kinderverhaal sai gesteld. De hoofdfiguren worden vrienden van de lezers (of toehoorders, want het is even goed een prettig boek om voor te lezen) en de belevenissen van deze vrienden worden Intens meegeleefd, al ligt de fantasie er dik boven op. De illustraties van R. van Looy passen zich geheel aan bij de trant van de uitgave BI.—de R. Op De Paauw Gisteren werd te Wassenaar het huwelijk voltrokken tussen de heer H. P. V. Englebert en Babette van Rijmenam. Als bruidsmeisjes fungeerden links Gerry Nolthenius de Man en Alise van Genderen Stort. De bruidsjonkers waren de heren P. C. Boele (l.) en P. Kneteman. Critiek in Eerste Kamer op mr Stikker Anti-propaganda tegen Ned. Europese politiek Met teleurstelling en bevreemding heb ben zeer veel Eerste-Kamerleden ver en dat de Nederlandse ambassadeur te Londen, oud-minister mr D. U. Stik ker, In een aantal redevoeringen voor zgn. besloten gezelschappen, maar in wer kelijkheid voor een tamelijk massaal ge hoor, krachtig stelling heeft genomen tegen de Europese eenwordingspolillek m de regwing, Volgens deze kamerleden ligt het niet op de weg van een zo hoge functionaris, duidelijk te ageren tegen een herhaal delijk uiteengezet regeringsbeleid dat kennelijk in de Staten-Generaal brede instemming geniet. Waren deze leden wel ingelicht, dan zou mr Stikker de aan hangers van de integratiegedachten, waartoe deze leden niet alleen heide mi nisters maar ook zich zelf rekenen, heb ben aangeduid als „federasten". Daarge laten of deze uitdrukking tot het Neder landse taai-eigen behoort, had het zeer senatoren bevreemd dat 41 blijk baar wel behoorde tot de woordenschat een ambassadeur. Zjj keurden de actie van deze hoge ambtenaar ten zeer ste af en zouden gaarne de verzekering ontvangen dat herhaling van zo'n op treden niet meer zal voorvallen, aldus het voorlopig verslag vnn de Eerste Ka- over de begroting 1954 van Buiten landse Zaken. Vragen van Kamerlid over het Nationale ballet Het Tweede Kamerlid Gortzak (Comm.) heeft aan minister Cals gevraagd of de commissie, die zou rapporteren over de samenstelling van het nationale ballet, thans heeft geadviseerd het ballet Recital (leidster mevrouw S. Gaskell) als natio naal ballet te erkennen, al of niet met uit breiding. De heer Gortzak vraagt vooTts of de minister zich met dit voor velen onbegrijpelijke advies verenigt. Enige honderden waren op het raad- het raadhuis „De Paauw" verzameld orr huwelijksvoltrekking bij te wonen. D« ambtenaar van de Burgerlijke Stan d» heer C. Moerkerk (zelf een verstokt vrij gezel), sprak het jonge paar, na de telijke regelen, in zeer persoonlijke trant gaf zijn goede wensen mee op het huwelijkspad. Als getuigen traden op. mevrouw P Burgerhout-den Ouden, een oude vrlen goede buur van de familie Engle bert, een tante, mevrouw S. Smit-Engle- bert, de heer L. Englebert en de broei de bruidegom Guy, die in heel de feestviering een belangrijk aandeel had. Over een broer gesproken. ',Vie mis schien deze bruiloft het allermooiste heb ben gevonden, dat waren de broers var de bruid, de 14- en 18-jarige Albert Wil liam en Harry. Naar Oud-Wassenaar In Kasteel Oud-Wassenaar werd de receptie en het déjeuner-dinatoir gehou den. Een receptie, waar honderden toe stroomden om het bruidspaar, de ouders en ook grootmoeder van de bruid, r ievr. Van Rijmenam-Schaffer uit' Den Haag, geluk te wensen. Om vijf uur echter was de witte bruid gemetamorfoseerd in een reisvaardige jonge vrouw'in een grijs mantelpakje. In plaats van de stoere Packards stond er een Rover voor, die het jonge paar op de huwelijksreis naar Frankrijk zou brengen. Onder een regen rijst, met veel gewulf en gejuich reden ze af In Voorschoten wacht een splinter nieuw huisje nu op de Jonge heer en Englebert Het wisselen der ringen. Breng uw vacantie eens door in Paron Men sohrajft ons ui Zonder twijfel zijn Paron >r velen die in hun het buitenland een kijkje willen nomen of die kennisma king willen vernieuwen- Maar het geld geeft dan meestal de grootste proble Echter niet voor hen, die in een B heuvelachtige streek van Frank rijk hun vacantie willen doorbrengen. In het sohulderachtige dorpje Paron. vlakbij Sens. 120 km ten Zuiden van Pa rijs. ligt. omgeven door vele hectaren park. een prachtLg Landigoed, waar in d« schoolmaandien, d'e bij U wellicht beken de Theodoras Beza-school is gehuisvest. Een schooi door Nederlanders opgericht, als teken van wat Protestantse beginsel vastheid tot stand bracht. Hier krijger kinderen van Nederlandse emigranten onderwij€. naar het voorbeeld der Ne derlandse Christelijke scholen. Is er mooiere voearrtie denkbaar daar Er zijn kamers voor één persoon en grotere voor 4 of 5 personen- Ook reisgroepen zijn welkom. Alle kamers hebben electricitelt en stromend water- Dit alles tegen lage prijzen met volle dig pension van 16 Juli tot begin Sep tember- Het batig saldo zal ten goede komen aan de school, zodat men tevens helpt, med'e de lesten vam deze enige Neder landse Christelijke school in Frankrijk te verlichten. Inlichtingen onder het motto „Zomer- actie", Chateau de Paron, par Sens, Youne Frankrijk- Spoorwegwachter krijgt tien weken De 49-jarige Utrechtse overwegwachter B. P. H. is gisteren door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot 10 wok an ge vangenisstraf- Er was 4 maanden geëist. Afgeleid door het lezen van dienstvoor schriften had verdachte op 20 November te laat de spoorbomen aan de Concor- daastraat te Utrecht afgesloten. De U treohtse poli tic-aigeret M. de Kogel kwam toen onder een. trein om het leven De zaak Anneke Beekman R.K.-geestelijkheid grijpt niet in De kardinaal-aartsbisschop van Meche- len, kardinaal Van Roey, zal niet ingaan op het telegram, dat de Nederlandse Israëlietische Kerkgenootschap heeft ge zonden naar aanleiding van de terugvin ding van Betty Melhado In een klooster te België en het vermoedelijk verblijf al daar van Anneke Beekman. Het telegram heeft enige verwondering in R.K. kringen in België gewekt, onder meer om de uitdrukking, dat „onderde len van uw kerkelijke organisatie mede plichtig zijn". Voorts werd gesproken over „de roof" van Anneke Beekman. Ook van de zijde van het aartsbisdom Utrecht zijn geen vèrklaringen over deze zaak te wachten, aldus het Kath. Ned. Persbureau, volgens de V.krt. Al hel anderee blijft er voor liggen De senator is „volkomen bevredigd" door besluiten van zijn commissie In openbare zittingen zal de subcom missie van de Am. Senaat de bittere con troverse tussen haar voorzitter, senator McCarthy, en de legerautoriteiten aan een onderzoek onderwerpen. De getuigen zullen onder ede worden verhoord. Mc Carthy heeft tijdelijk het voorzitterschap overgedragen aan de republikeinse sena tor Karl Mundt. die ook de zitting van gisteren presideerde De commissie besloot gisteren even eens, dat Mundt het personeel en de rechtskundige raadgevers kan inschake len, die hij nodig acht, dat alle andere zaken, welke de commissie betreffen, blijven rusten in afwachting van dit on derzoek en dat de subcommissie tpt Dins dag uiteengaat op welke dag Mundt ver slag zal uitbrengen betreffende het wer ven van nieuw personeel. Mundt heeft goede hoop, dat hij tegen Dinsdag a.s. een nieuwe staf zal hebben en het eigenlijke onderzoek dan ter hand ten van de commissie. Hij houdt vol, dat geen enkel lid van zijn staf schuldig is aa nonbehoorlijk gedrag of aan een on behoorlijk gebruik van zyn invloed op het leger. Proces-verbaal in Blerick Uitgehongerde honden vielen politie aan De Venlose politie heeft in een beton nen hok achter een woning te Blerick twee honden aangetroffen, die volkomen waren uitgehongerd. Toen de politiemannen het hok opem den om de dieren naar een asyl te bren gen. werden zij door de honden aange vallen en gebeten. Volgens een dieren arts verkeerden de honden in staat van volkomen uitputting. Ze moesten worden afgemaakt. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 70-jarige vrouw, aan wier zorgen de honden waren loever- trouwd wegens a'wezigheid van haar dochter, aan wie ze toebehoorden. Lerensgevaarlijk Schip, dal door atomisch as werd bedekt, zal worden verbrand JAPANSE DESKUNDIGEN, uitgerust met z.g. Geigermeters, bestemd voor hét vaststellen van radio-activiteit, hebben gisteren levensgevaar lijke vissen in beslaggenomen van stalletjes op de markt te Sjizoeoka, 200 km ten Zuidwesten van Tokio. De vissen waren dermate radio-actief, dat eenieder die langer dan één uur bij de vis zou hebben gestaan, gedood had kunnen worden. zonropgan-g". die acht minuten duurde, gevoeld en na anderhalf uur was een Zes minuten, lfiér hadden, zij de luchtdruk wolk van witte, radio-actieve as op het schip neergedaald. Volgen* de laatste berichten zijn vijf in de vissers die In het ziekenhuis wo den verpleegd, ernstig ziek geworden. Zoals wij gisteren reeds meldden, was het Japanse vissersschip ..Foekoerioe Ma- tijdens de vanigst in de Stille Oceaan door atomische as bedekt. Deze was af komstig van de aioom.proef op de Mars hall eilanden (op 1 Maart). De Japanse gezondheidsdienst zoekt nog zes leden van de bemanning van hel vaartuig- Deze vissers kvnmen anderen Dcsmetten. Zeventien andere opvaren den worden in het ziekenhuis nauwkeu rig onderzocht. Hun haren werden afge- t en hun kleren verbrand. Ook bun 9Chtp zal worden verbrand. Volgens een officiële Japanse verkla ring bevond de ..Foekoerioe Macoe" zich buiten die veiliigheidelinie die de Ame rikanen voor de proef hadden vastgesteld- Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Ver. S'aten niettemin verzocht, of bovendien alle schepen in de omgeving van de Marshall-eilanden van de komende proef op de hoogte waren Eén van de vissers vertelde, dat hun schip plotseling in een rode gloed werd gehuld. Allen zagen een flits aan de horizon en .,een plotselinge prachtige In Januari kwamen 3800 woningen gereed In Januari J.l. zijn in on* land 3.816 nieuwe woningen voltooid, waarvan woningwetwoningen en 1.627 ln op dracht van particulieren gebouwde ningen. In Januari 1953 kwamen 2.061 woningen gereed. Einde Januari bedroeg het aantal in uitvoering zijnde woningen 69.010 tegon 54.643 op 31 Januari 1953. Aandrang in Eerste Kamer: Hef geheimhouding van overeenkomst op Nota van prof. Gerretson over E.D.G.-accoord De geheime overeenkomst tussen de regeringen van de zes landen der Euro pese Defensie Gemeenschap wordt op nieuw ter sprake gebracht in een nota. die het Eerste Kamerlid Gerretson (CH) heeft gevoegd bij het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting 1954 van Buitenlandse Zaken. Zoals weet. heeft de heer Gerretson op 20 Januari in de vergadering der Eerste Kamer verzocht inlichtingen over kwestie te mogen vragen. De regering heeft toen meegedeeld, dat er een eenkomst van 27 Mei 1952 bestaat, die tot dusver nog niet aan de Staten-Generaal is overgelegd. Prof. Gerretson komt tot de slotsom, dat deze overeenkomst dezelfde is als de overeenkomst, houdende het overeenge komen opbouwplan, bedoeld in artikel 15. lid 3, van bet E.D.G,-verdrag. Aangezien deze overeenkomst reeds is gesloten op 27 Mei 1952. dus vóór het in werking treden van de grondwet 1 valt zij onder de bepalingen van grondwet van 1948 en moet zij dus spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal worden overgelegd, aldus prof. Gerretso Ook ln het voorlopig verslag dring» verschillende Eerste Kamerleden er c aan. de overeenkomst niet langer voi de Staten-Generaal geheim te houden. Nieuwe salarisregeling symphonie-orkesten Het College van Rijksbemiddelaars heeft een nieuwe salarisregeling voor de leden van de van rijkswege gesubsidieerde sym phonie-orkesten goedgekeurd. De rege ling is tot stand gekomen op basis overleg tussen de Stichting van de Arbeid en de betrokken partijen. De beschikking, die terugwerkende kracht heeft tot 1 September 1953, is ter kennis van de b< sturen der orkesten en de organisaties va orkestleden gebracht Betly Melhado en Anneke van Beek Verschil van opvatting over de rol van de rooms-katholieke geestelijkheid (Van onze Parlementsredacteur) DE KWESTIE VAN de verdwenen Joodse kinderen, Betty Melhado (in middels teruggevonden) en Anneke van Beek (bijna teruggevonden r toch weer ontvoerd) is gisteren in de Eerste Kamer, by de behande ling van de begroting van Justitie van verschillende zijden behandeld. Daar bij kwam vooral ter sprake de rol, die de rooms katholieke geestelijkheid hierbij al of niet heeft gespeeld. Da eerste spreker, die aan deze aange legenheid aandacht wijdde, was de heer Witteman (KVP). Hij vond het een diep tragisch drama, maar wilde niet horen i de kwalificatie „kinderroof", want, zeide hij, men moet deze zaak zuiver menselijk bekijken. De oorspronkelijke pleegouders hadden zich aan de kinde- gehecht en omgekeerd. Dan is het moeilijk, ze weer af te staan, ook al Is »n rechterlijke uitspraak. Hij vroeg zich af, of het juist is, de kerk in gebreke te stellen. Het is de taak van de kerk, de gewetens voor te lichten aan de hand de R.K leer. De pleegouders meen den, dat zij op grond van deze leer de kinderen niet moesten afgeven. De ker kelijke autoriteiten hebben hun gewezen op het onjuiste van deze opvatting. De vraag, of <ïe kinderen werkelijk moesten worden afgestaan, ligt in laatste instantie de gelovigen zelf om te beantwoor den. niet aan de kerk. Het geweten is de laatste norm van handelen. Geheel anders redeneerde de heer De Vos van Steenwijk (WD), Hij sprak van een ernstig geval van kinderroof, al gaf hij toe, dat de gehechtheid van pleeg moeders en kinderen aan elkaar de zaak moeilijker maakte. Maar de rechter heeft nu »?enmaal de voogdij aan een ander opgedragen. Ware liefde tot de kinderen had daarop moeten leiden tot overdracht met behoud van contact. Nu heeft men de kinderen laten onderduiken en z« gebracht in een sfeer van heimelijkheid Hij vond dit een ernstig vergrijp en con stateerde, dat dit laten onderduiken niet mogelijk zou zijn ge we es. zonder de hulp van R.K geestelijken (niet de geestelijk heid in het algemeen). Vermoedelijk is daarbij steun gevonden ln de houding de aartsbisschop-coadjutor, mgr Alfrink. Het zou juister zijn geweest. ieer de geestelijken zouden hebben gezegd: Wij waarderen uw goede bedoe lingen, maar de rechter heeft beslist, dus moet u de kinderen overdragen. De heer De Vos van Steenwijk herinnerde er aan. dat de R.K. geestelijkheid in andere ge vallen wel heeft meegewerkt. Hij vond het diep treurig, dat is gespeeld met het levensgeluk van deze kinderen, terwijl hierdoor de verhoudingen tussen de ker- »n beovlkingsgroepen kunnen worden geschaad. Tenslotte hoopte hij, dat mi nister Donker zou aansturen op een strafvervolging tegen hen, die de ont voering hebben bewerkstelligd en mo gelijk gemaakt. De heer Reijers (CH) was er vam over tuigd, dat de R.K. macht het wettelijk gezag wil respecteren. Hij achtte, even als de heer Wittemen, het laten verdwij nen van de kinderen meer het gevolg van een menselijke impuls dan ingegeven door religieuze overwegingen. Niettemin moet de rechterlijke beslissing geëerbie digd worden. Ook hij vond de term „kin derroof" wel wat Bi' te sterk Tenslotte de heer Geugjes 'Comm.). Deze sprak van Spaanse methoden en wilde, dat minister Donker duidelijk zou uitspreken, dat de RK kerkelijke over heid de grenzen van het wereldlijk recht en ven de menselijkheid had overschre den. Want het is duidelijk, dat RK instan ties hebben meegewerkt aan het verbor gen houden der kinderen. Bovendien is uit de verklaring van de aartsbisschop coadjutor af te leiden, dat deze wel van oordeel is geweest, dat de oorspronkelijke pleegouders wel niet de plicht, maar toch het recht hadden, de kinderen niet aan de aangewezen voogdij-instantie over te De andere onderwerpen, die bij deze begrotingsbehande.ing aan de orde kwa men zullen wij slechts summier en in vogelvlucht noemen. Er is nog gelegen heid, hj<?rop terug te komen bij het ant woord vam de bewindsman. De heren Witteman (KVP). Kolff (CH). Diepen horst (AR) en Cammelbeeek (PvdA) be pleitten, ieder uit een verschillende ge zichtshoek. een meer individueel gerichte toepassing van 't gratiebeleid voorpolitie ke delinquenten. Dhrn Diepehorst (AR). Beaufort (KVP) en Cammelbeeek (PvdA) bonden de bewindsman op het hart. dat er eer. wette.Uke regeling moet komen als basis voor het vluchtelingen- en asyl- verleningsbeleid. De heer Reijers (CH) klaagde over het dualisme In de leiding vam de rijkspolitie, wraakte het politio neel optreden van justitie-ambtenaren en wilde een verbod voor officieren van jus titie om persconferenties te houden. Sociale Zaken Vanmiddag zou minister Donker ant woorden. Eerst moest ook in eorsté ter mijn. dus van de zijde van de Kamer, gesproken worden over de begroting van Sociale Zaken Gisteravond hebben reeds een drietal sprekers hierover het woord gevoerd. Eerste was de heer Oosterhuis (PvdA), die bijzondere aandacht vroeg voor de moeilijk plaatsbaren bover veertig jaar. waarbij hl.l hoopte op overhejdslngrijnen voorts de wenselijk heid van coördinatie van de emigratie- politiek met een buitenlandse investe ringspolitiek bepleitte en verheugd was over het advies van de SER met betrek king tot de ouderdomsvoorziening: hij hoopte, dat het bereikte compromis voor een groot aantal politieke partijen aan vaardbaar zou zijn. De heer Wibaut (PvdA) drong aan op het opstellen van een ziekenhuisplan en meer coördinatie op dit terrein. Hij dacht bijv. aan ..vleugelziekenhuizen": een centrale medisch-technische outil lage en afzonderlijke zalen voor de ver schillende gezindten. De heer Louwes (WD) vond. dat het huidige stelsel van sociale verzekering te ingewikkeld is en dat naar een een voudiger vorm moet worden gezocht om al te veel administratie te voorkomen. Hij wilde bevordering van de emigra tie binnen Europa en voerde het pleit voor een goede opleiding van de huls vrouw. De geestelijke verzorging In de kampen behandelende betoogde hij, dat de kerken de humanistische activitei ten moeten zien als de voorbewerking van de grond, waarin het zaad van het Evangelie gestrooid kan worden. Toch is het zo! "yOOR DE ONTDEKKING van Ame- rika bewoonde het machtige volk der Chibeha's het hoogland van Bo- goti, gelegen ln het gebied van de tegenwoordige Zuidamerikaanse repu bliek Columbia. Van de Chibeha's zijn geen belangrijke bouwwerken overgebleven, zoals wU die uit het rijk der Inca's kennen, want de Chib- cha Indianen bouwden hun huizen en paleizen. Ja, zelfs de tempels, van hout en bamboe. Een verstandige maatregel in een streek waar veel vuldig aardbevingen voorkomen. Om dezelfde reden worden ln Bogotè ook thans nog de huizen veelal van één verdieping opgetrokken. Maar goed. de Chibeha's die vóór de komst der Europeanen dit hoogland bewoonden, leefden grotendeels van landbouwproducten, maar tevens won nen zij goud en smaragden, waarmee levendige handel tot ver bulten de grenzen van hun rijk werd gedreven. Hadden zij dit maar niet gedaan, dan zouden zij door de nieuwe veroveraars waarschijnlijk nauwelijks zijn opge merkt! Maar Juist door het goud en de edelstenen trokken zij de aandacht van de op goud beluste Spanjaarden. Er kwam nog Iets anders bij dat bijzonder tot de verbeelding der Europeanen «prak. Wanneer een Jon geling tot vorst van Guatabita was verkozen, werd hij geheel met stof goud bedekt, voer vervolgens het meer op, waste zich het goud van het lichaam, waarna alle aanwezige on derdanen gouden voorwerpen en smaragden juwelenin het water wierpen als offer aan de goden. Eeuwenlang had dit gebruik zich vol trokken, zodat het meer een voorraad kostbaarheden moest bevatten zoals nergens ter wereld kon worden aan getroffen. Toen de Spanjaarden dit hoorden, besloot Pizarro zich kort en goed van de schatten der Chibeha's meester te maken. In 1538 rukten drie Spaanse legerscharen gelijktijdig het land bin nen en veroverden het in korte tijd. De goud- en smaragdmijnen werden bezet, maar op zichzelf was dat niet voldoende. want de Spanjaarden wensten ook alle particuliere kost baarheden van het land te bezitten. Een klein deel daarvan viel hun wel iswaar in handen, maar zij wilden méér. Op beestachtige wijze werden de Chibeha's gemarteld om hun tot afstand van hun kostbaarheden te dwingen. Maar het resultaat was dat ook het verstopte goud in het meer werd geworpen, zodat zich daarin steeds grotere voorraden opstapelden. Pizarro besloot tenslotte de schat ten te lichten door het meer te laten drooglopen. Zonder springstoffen moest uit de granieten rotsen een ka naal worden uitgehouwen, waardoor het water zou kunnen afvloeien. On der grenzenloze wreedheid werden dui zenden en duizenden Indianen onder dit werk afgebeuld en met zweep slagen doodgeranseld. Ook de dood van Pizarro in 1541 bracht hierin geen verandering, want diens opvolger, Quesada, trad zo mogelijk nog gru welijker op. En toen dan eindelijk het kanaal klaar was en het water uit het meer begon weg te stromen, stortten de wanden van het kanaal in. Ditzelfde herhaalde zich een tweede keer, en eindelijk gaven de Spanjaarden 'hun pogingen op, welke pas werden voort gezet in onze tijd. En nu morgen het reeds eerder be loofde verhaal over de munten. (Nadruk verboden).

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5