Canada komen de naar U toe Valkenburg heeft kans op extra bouwvolume Coöp. boerenleenbank hield 40e jaarvergadering nieuwe leidsche courant 4 WOENSDAG 17 MAART 1954 NAAR HET DERDE LAND VAN DE WERELD (X Slot) Met een massa indrukkenvia New York, terug naar huis DE BALANS OPMAKEN van de vele indrukken en ervaringen, opge daan op de reis dwars door Canada, is geen gemakkelijke zaak. Dit land is veel groter, mooier, wijder en rijker, dan men zich in de verte vanuit Holland kan voorstellen. Het beeld van de drooglijn kan helpen een slotsom te trekken. Ik zag in Canada verscheidene drooglijnen met een katrol. Daardoor kan men de lijn draaien en de was naar zich toe trekken. Het gemak dienf de mens! Zo komen, naar een emigrant opmerkte, de dingen naar de mensen toe. Een auto, een huis, enz., wordt in Canada iets van u zelf, eerder dan in ons land. Alleen niet zonder hard werken! En niet zonder moeilijkheden de eerste jaren! daartoe een verzoek ingediend worden. Tot degenen, die niet verplicht Mijn verblijf In Vancouver moest wel kort zijn. Van Zaterdagmorgen vroeg tot Maandagmiddag. Dat ik in die paar dagen nog zoveel van die prachtige stad. met haar lanen, bomen, bloemen, parken en tuinen, omgeven door buitengewoon natuurschoon, heb kunnen zien. kwam vooral door Mr Visser, de vroegere kos ter van de Rehoboth-kerk in Den Hel der. die mij met zijn car gereden heeft. Vanaf „Little Mountain" in het Queen Elizabeth Pare krijgt men een schitte- rend overzicht In de verte ziet men de beroemde Lions Gate brug (waar de. grote zeeschepen onder door varen), die de verbinding vormt met West-Vancou- ver. 's Avonds Is het schouwspel met de ontelbare lichten en reclame* van deze grote stad, waarbij de lichten ook tegen de bergen opgaan, bepaald feeëriek. Bij mijn nicht, Mrs Blok, een dochter van mijn broer uit Sneek, vond ik logies aan de Victoria Drive, vlak tegenover de First Christian Reformed Church. Zij was met haar man enkele maanden in Canada. Zij maakten het beat, woonden in een heel vriendelijk huis Hij had werk by de Hudson Bnv Company, bij welke grote maatschappij al heel wa'. Nederlanders werk gevonden hebben. Hier bemerkte ik. van hoeveel waarde het is. wanneer old-timers, dat zijn oude gevestigde immigranten, de nieuwko mers helpen. Zulke old-timers zijn er vele in Vancouver. Door de vriendelijke bemiddeling van de familie Wind, had den zij dit huis. dat zij met Mr van Bu ren moesten delen, gekregen. Werkelijk een bof! Een predikantsdochter kosteres had een vacature van koster Mijn nicht je moest daar maar naar solliciteren, zei men. Dat gaf weer wat bijverdienste Dat lij ala predikantadoch'.er kosteres werd. is iets. dat men in Canada aller minst vernederend vindt. Alle werk, dat eerlijk U, is in waarde. Terwijl ik bij hen waa bracht een dame bloemen voor de volgende Zondag, om in het raam van de preekstoel te zetten. Als bijzon derheid kan ik nog vermelden, dat ln hun huls de centrale verwarming hier 's winters met zaagsel gestookt wordt, met automatische vulling, wat ik andere emigrant een ideale manier stoken hoorde noemen. Dat hier zoveel zaagsel te krijgen is. komt omdat zestig procent van de be volking van Brits Columbia leeft van hout en van de hout-verwerkende In dustrie. Er is hier immers een en< boomgroei. En er zijn vele prachtige houtsoorten zoals cederhout bijv Hier worden ook scheepsmasten gemaakt. Er wordt veel hout ruw geëxporteerd. Verder is de visvangst, zoals van zalm. een grote bron van inkomsten. Ook is er mijnbouw. Vanzelf veel scheepvaart De farmers ontbreken hier niet en in de vruchtbare Okanagan vaillei zijn er zeer uitgestrekte appelboomgaarden. Hier vestigen zich de laatste tijd ook meer dere Nederlanders. Trouwen* er Is ln en om Vancouver al een hele Hollandse ge meenschap gegroeid. Brits Columbia Is. met zijn mooie kil maat vooral aan de kant van de Stille Oceaan ('s zomers niet al te heet. 's win ters niet te koud, wel veel regen), er met z'n hoge lonen, een lachende we reld. Allen in ziekenhuis- verzekering CINDS 1 JAN. 1949 bMUII er ln H: :t! Columbia een voor allen verplichte liekenhuisverzekering Ruim negentig procent van alle ziekenhuispatiënten va.Ion daaronder. Men is dan ook plicht de premie te betalen Slecht* moet jnen dan nog voor een dollar per dag in de kosten van opname in een zieken huis bijdragen. Ook de emigranten val len onder deze sociale wetgeving W1 men er persé niet bij behoren dan moet kerd zijn onder deze maatregel behoren de ledfn van de Christian Reformed Church. Nu vraagt u zich misschien af, of deze mensen dan ln zo'n slecht blaad je staan, dat men hen niet wil opnemen. icn! Zo Is het beslist niet. Maar zij hebben een onderlinge ziekteverzekering er heel Canada. Vandaar deze uitzondering. Rondom Vancouver zijn er op het ogenblik al een aantal kerken van de Christian Reformed Church Zo mocht ik rn Zondag in New WestminMer pre ken, grenzend aan Vancouver, en in Ladner. iets verder weg naar het Zuiden. Ik kon in beide plaatsen een opgewekt kerkelijk leven constateren. In New Westminster krijgt ds Van Andel van Den Haag West. dacht ik. een mooie gemeente. In Ladner trof ik een oua- catechisant van mij uit Groningen, daar getrouwd en moeder reeds. Ik vroeg hen zij heet van huis uit Lydie Stel- lingwerff of ze een behoorlijk huis hadden. Ook stromend water? O ja! stromend koud en warm water en een bad. Dat viel mij niet tegen zo buiten Vancouver. Ik had geen gelegenheid om hen mede te gaan. omdat ik 's avonds weer in de Marpolekerk in Vancouver preken moest, waar eerst ds De Koe koek het H.A. bediende en ik daarna in deze dienst de dankzeggingspreek moest houden. Principieel zijn, ook hier! 'S ZONDAGSAVONDS TROF IK btj een oldtimers familie, die „pretty well to do" was igoed gesitueerd) ook fieldanan De Jong aan. Hij gaf er een voorbeeld van, hoe men ook in Canada principieel op zijn stuk staan, In een vergadering met de inspectie van de immigratie-instanties, werd er bezwaar tegen gemaakt, dat de Nederlanders nog wel eens weigeren op Zondag te werken, wanneer het niet- nobdzakelljke arbeid betreft dan. Dit verwijt richtte zich ook tegen Mr de Jong Deze gaf echter geen krimp, maar hield een betoog, waarin hij zich in geen enkel opzicht sohaamde voor ia Chris telijk geloof, dat de dag van Christus wil eren. Bovendien kon hij zich beroepen op de Canadese wetgeving in deze. Toen bleek hij het pleit gewonnen te hebben Vandaar ook zijn advies aan onze mensen: denk erom, principieel zijn! Ditzelfde geldt ook in sterke mate, wan neer het gaa-t om de school in Canada. Men kan niet zeggen, dat het onderwijs in de „public school" neutraal is. zoals bij ons op de openbare school. Canada is een zeer godsdienstig land. Dat biijkt ook in de school, waar de kinderen een zo belangrijke levensvorming ontvangen In Canada gaan alle kinderen eerbiedig naast hun bank staan. Dan wordt het ..Onze Vader" gebeden. Ook wordt er uit de Bijbel gelezen. Bovendien hebben de ouders een sterke Invloed op de gang Er zijn ook. in Quebec, verschillende scholen voor Rooms Katholieken cn Pro testanten, hoewel dit verschil niet overal is doorgevoerd Sport en spel nemen ln de opvoeding een grote plaats in. Het schijnt alles winst. En toch betekerv. dit in de meeste gevallen, dat de positief-Christe- lljke opvoeding, die gelovige ouders hun kinderen zoeken, ontbreekt. „Christelijke" wordt dan iets, dat er komt. maar verder wordt heel het derwijs bepaald door de geest var leerkrachten De Bijbelse geschiedenis wordt niet verteld en over Christus, het geloof in Hem, naar de H. Schrift, wordt niet gesproken. Daarom begrijpt men ln Canada, dat er scholen moeten zijn, waar het nodige" werkeluk het ene nodige Is. Scholen, waar de dienst van God mi dan een soms bijkomstige formaliteit De kinderen voelen dat ook heel fijn aan. Bovendien is het zo. dat 2onder po sitief-Christelijke school, die een kweek- Het spoorwegverkeer in Canada geschiedt met het modernste materiaal. Een trein van de Ca nadian Pacific op weg door het prachtige landschap van Rockie Mountains. De met sneeuw bedekte bergtoppen gaan gedeeltelijk schuil in de wolken. school is, mede voor de kerk. aan kerkelijk leven ernstig afbreuk wordt gedaan, zodat het zelfs dreigt ondermijnd te worden Vandaar dat men in Canada geheel uit eigen middelen Christelijke scholen opricht en onderhoudt. Dat kost heel wat en het vraagt heel veel. Maar het moet! Zo ziet men het in het geloof. Het gebeurt, dat men bij de oprichting tingen aan. En de Nieuw-Amsterdam maakte een flinke omweg om hem te vermijden, op weg naar New York. Ik mag nu over de hartelijkheid en gastvrijheid, die ik bij de fam. Ekkers in Jersey City genoot, niet uitwijden, zelfs niet lang stilstaan bij die prachtige televisie-uitzending van Faith for Today, waarin de beeltenis van de Bijbel op zo'n luisterrijke wijze in het licht gesteld werd. De ruimte van dit artikel is daar voor te beperkt. Die Zondag mocht ik in Hoboken 's morgens mijn eerste Engelse dienst houden. De tweede Engelse dienst kon Ik een Zondag later houden, voorname lijk voor Amerikanen, op de Nieuw Am sterdam. En zo kon ik mijn beide En gelse preken, die ik had medegenomen toch nog kwijt, alleen niet in Canada... Daar zei men: „Geef ons maar een goede Hollandse preek. Daar hebben wij meer behoefte aan. Engelse preken horen wij hier genoeg!" Trouwens, men vertrouwt ook ons En gels niet te best. Het is ook niet zo een voudig in behoorlijk Engels te preken. Het had mij heel wat voorbereiding ge kost en gelukkig had ik met het Engels wat meer ervaring Omdat velen nog steeds niet schijnen te weten, dat er in Hoboken. zo dicht bij het centrum van New York, een Christian Reformed Church Is, waar ast de Engelse ook Hollandse diensten gehouden worden, geef ik hier het adres door. Het is 310 Hudson Street, Hoboken, N.J. Dr Oupsoren is hier de predikant Het Seamen's Home. waar ik 's Zondags middags nog voor een flink aantal zee lieden mocht spreken, is hier vlak bij, en ligt onmiddellijk bij de vijfde pier, waar de Holland-Amerika-lijn z'n aan legplaats en loodsen heeft. Een mooi en een goed tehuis voor de zeeman! Vele emigranten, die New York passeerden, vonden hier ook een ve'.lge haven. Op de Nw Amsterdam De directie van de H.A.L. was zo goed, daar mijn boot, waarmede ik oorspron kelijk zou terugreizen, in het reisschema ernkele dagen vervroegd was, bij uitzon dering een plaats op de Nieuw-Amster dam te geven. Ik kreeg een vrijbiljet eerste klas. Nu, het leven aan boord van dit mach tige hotel-schip, met zijn vele liften, zijn zalen, theaters en zwembaden, zijn w keigalerij en zijn zonnedekken, is wel luxueus, zo overdadig in heerlijkheden van het eten, in alles is zo mooi inge richt, dat een eenvoudige predikant ge vaar loopt thuis, met zijn beperkte mid delen en zijn zorgen, ontevreden te wor den. na deze ervaring. Het is dan ook te begrijpen, dat vele Amerikanen naar Europa speciaal met de Nieuw-Amsterdam willen vi zij vinden dit het neusje van de zaim cn prijzen de bediening door de blanken Dat dit grootste schip van onze vloot een enorm stuk reclame voor Nederland is. heb ik eveneens gemerkt, toen het verlicht ln volle glorie 's avonds haven van New York lag. Over de bootreis, wat een verhaal apart is, moet ik nu verder zwUgen. Ik had op deze terugreis gelegenheid iets voor de bemanning te doen. Voor hen hield ik een vragenavond. Ook ren er vele persoonlijke contacten. Een steward catechiseerde ik dagelijks hut. Ook hield ik, behalve de Engelse dienst, met zijn typische sfeer, nog Paardenmarktcomité wordt bij markt meer ingeschakeld De gemeenteraad van Valkenburg, die gisteravond vergaderde, besloot onder meer het paardenmarktcomité meer in te schakelen bij de jaarlijkse paardenmarkt. Dit om de zelfwerkzaamheid en het particuliere initiatief, waar dit mogelijk is, aan te moedigen. Dit comité zal zich echter alleen bezig houden met marktaangelegenheden; de overige festiviteiten moeten worden georganiseerd door de Oranjevereniging. Spelenderwijs worden de kleuters in Canada vertrouwd gemaakt met de goede manieren, die zij later zo nodig zullen hebben. Hier wordt tijdens een spelletje de nadruk gelegd op de hoffelijkheid. In de cirkel op de grond is het alfabet aangebracht. Het is een kleuterklasje in Lambton Mills School. De subsidie van het Koningin Wilhel- minafonds wordt verhoogd van f 10 in totaal tot 1 cent per inwoner. De brand weervereniging krijgt f 50 voor het deel- emen aan wedstrijden en het verstrek en van een consumptie. G. S. hadden bericht gezonden, dat oor het tijdvak 19541956 aan Valken burg de bouw van tien woningen is toe gewezen. Tevens ontving het gemeente bestuur telefonisch de mededeling, dat anvraag van 15 woningen langs het Laantje van Brussee dezer dagen wordt goedgekeurd. Voorts bestaat voor deze gemeente de mogelijkheid een c bouwvolume te krijgen voor het uit van saneringsplannen, waarbij ge dacht kan worden aan de woningen het Marktveld VALKENBURG Jaarvergadering Jachin De leider van de Geref. Jeugdclub Jachin, de heer A. L. van Delft, kon gisteravond met grote dankbaarheid zijn openingswoord uitspreken, toen men in jaarvergadering bijeen was in de Geref. Kerk Er was vooral van dï zijde van de jeugd zeer veel belang stelling. Het uitvoerige programma ver meldde zowel ernst als luim en eer woord van lof komt de jongelui zeker toe voor de wijze, waarop een en der op het toneel werd vertoond. Vooral het uitgebreide tableau had aller belang stelling en het was wel jammer, dat het om destijds wille niet voor de tweede maal kon worden vertoond. Samenspra ken en voordrachten wisselde ellkaar af. De heer A. v. d. Meij sprak namer ouders een woord van hartelijke dank. De leider en zijn vrouw mochten geschenk in ontvangst nemen. Mej. Tilly Barnhoorn had gemeend als medeleidster te moeten bedanken. Ook zij kreeg geschenk als herinnering aan het vele werk, dat zij voor de club heeft verricht. In zijn slotwoord richtte Ds Nijhuis zich speciaal tot de heer Van Delft o wens uit te spreken, dat dit mooie, moeilijke werk nog vele jaren door hem zal worden verricht. van elk gezin honderd dollar vraagt, wat voor nog niet zo lang gevestigde emi granten een heel offer is. Zo is er ook In Vancouver een Chris telijke school, waar Mr Stad het hoofd is. Maar ook op vele andere plaatsen zijn er Christelijke scholen opgericht. Wanneer wij in dit opzicht Nederland en Canada vergelijken, zijn wij in de watten gelegd cn hebben zij daar een zware strijd. Zou het niet goed zijn, dat wü ben daarin handreiking doen? Toch Engelse diensten VAN VANCOUVER, WAAR ik harte- lijk uitgeleide werd gedaan door de fam. Van der Vegte. naar New York ts een afstand van meer dan 5000 km, iets verder dan van Moskou naar Peking. Ik wil u niet vermoeien met een nieuw relaas van deze treinreis, die heel pret tig was. Alleen viel het op. dat voor wij met de Dominion, zoals deze transcon tinentale trein heet, in Toronto aankwa men, de service, die anders zo goed was opraakte Er was geen ijswater meer en geen handdoekjes en geen zeep, die laat ste morgen. Alles liep af Van Toronto brengt een snelle nacht trein u naar New York. Daar heb ik ervaren hoe srr.oorheert het 's zomers ln deze stad. die zo'n overweldigende in druk maakt, kan zijn. Toen ik een eind met mijn zware koffers moest sjouwen, was er geen draad meer aan mij droog Er werd een hurricane verwacht, en deze dreef een massa hete lucht voor zich uit. De hurricane had zich echter verplaatst en richtte niet ln New York. maar wel op andere plaatsen, Hollandse dagsluiting. Het bleek mij, hoezeer de bemanning waardeert, dat er iets voor hen gedaan wordt. De zeeman, die ons aller belang dient, moet wel erg veel missen, en er wordt voor zijn geestelijke verzorging niet spoedig teveel gedaan. De indrukken, die ik uit Canada denam naar Holland, waren er eigenlijk teveel. Het was niet eenvoudig z ordenen. Het werd mij duidelijk, dat Canada voor ons zo vaak nog een „onbekend land" is, zoals de titel van een boek luidt. Wat zijn onze indrukken vanuit de verte dikwijls vaag en onjuist! Zo meent men. dat cr in Canada bij1 geen sociale voorzieningen zijn. Dit is ook geheel onjuist. Al zijn er niet zovele sociale maatregelen als in ons land, is daar toch al heel wat, zoals een v keloosfaeidsuitkering (in Ontario kwam deze laatste winter nogal wat tijdelijke werkeioosheid voor), een verzekering tegen ongevallen en beroeps ziekten in de bedrijven, de kindertoelagen, staatspensioenen voor ouden van dagen vanaf 65 jaar (beter dan Drees!) en Niet getypt T\ OORDAT IK GEEN BEHOORLIJKE ■*-' schrijfmachine bezit, en ik mijn kopij geschreven moest inleveren, zijn er i artikelen hier en daar zetfouten inge slopen. De schuld daarvan ligt natuurlijk bij mij! Zo was het heel merkaardig, dat er stond „oké excellentie!" toen ik schreef „oh. excellentie!" tegen minister Suur- hoff, die zeide, dat vrijwel alle Neder landse kerken in Canada vertegenwoor digd zyn, terwijl dit geen Nederlandse maar Amerikaanse kerken zijn, wat heel wat anders is. In mijn artikel, dat dit slot voorafging, stond telkens Bauff, hetgeen moet zijn Banff. Canada roept! Tenslotte: Canada roept. Het roept nog tienduizenden Ne derlanders. En het is, ook gezien de prettige houding van de meeste Canadezen, goed daar te zijn. De moeilijkheden mogen de emigranten in het begin niet gespaard worden, de mogelijk heden voor de toekomst zijn zee: talrijk. Het is van groot belang, ook voor zaak van Gods Koninkrijk, dat 't leger van de Hollandse Canadezen in Canada groeit. Dit zal de band tussen deze beide landen alleen maar sterker maken. Rijswijk (Z.H.). D» H. J. Spier. ÜBiSS Belangrijke figuren voor de aankomende emigranten. Vóór het huis van mr Lam in Nova Scotia ziet men van links naar rechts: mrs Lam, mr Lam, de fieldman, die trouw op zijn post is, als de boten in Halifax aankomen, mrs Van der Vliet, en de bekende mr John van der Vliet. Geheel rechts dr Felderhof uit Rotterdam, op bezoek in Canada. De heer J. Haasnoot krijgt per 1 April eervol ontslag als gemeente-architect wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd Voor de betrekking van gemeenteopzichter hadden zioh 54 sollicitanten aangemeld. De heer J. Ha- goort te Rhenen werd benoemd ui' voordracht van drie In Verband me ipzeggingstermijn van de benoemde, werd de heer Haasnoot tijdelijk aange in de vacature te voorzien, neer inschakelen van het paarden marktcomité behelst onder meer d ganisatie voor het plaatsen van kramen en het doen innemen van standplaatsen. Daarom achtte de raad het gewenst ook de marktmeester uit dit comité te kiezen De secertaris hiervan, de heer G. de Bruin, werd zonder hoofdelijke stemming als zodanig benoemd. Bij de werkzaam heden rond de paardenmarkt wil het ge meentebestuur zich voortaan tot een toe ziende taak beperken. Het comité krijgt •en subsidie gelijk aan het bedrag, dat neer ontvangen wordt dan f 100 aan taangeldcn, telkens te berekenen naar de definitieve opbrengst van het vooraf gaande jaar. De rekeningen voor de dienst 1951 werden voorlopig vastgesteld. De gewone dienst geeft aan inkomsten f 215459.71 en aan uitgaven f 217,296.60 dus een nadelig slot van t 1836.89 SOORDWIJK Christen-vrouwenbond Donderdagavond om acht uur vergadert dc afdeling Noordwijik van de Christen- vrouwenbond. Mevrouw OomsVinkers spreekt over het onderwerp „Vrouwen, i meisjcsplichten". OEGSTGEEST De heer Chr. van Woerkom De heer Chr. van Woerkom alhier is ingesteld als tenor-solist bij de Ned. RllNSBURG Groenten- en IruitgTOSsiers hielden jaarvergadering Gisteravond hield de groenten- cn fruitgrossiers-verenlging „Wederzijds Be. iang" de jaarvergadering. De heer Joh. Verhave. voorzitter, heette in het bijzon der welkom de heer Van der Bosch, directeur van de Stichting Ned. Mldden- standsvoorzieningsfonds te Rotterdam. De voorzitter overzag in zijn openings woord de handel in het afgelopen jaar en uitte zijn verwachtingen. Na het voor lezen van het jaarverslag door de secre taris, de heer W. Voois, werden bij de bestuursverkiezing de heren H. den Haan en K van Spijk herkozen. De heer A van Egmond, die zich niet herkiesbaar stelde, werd vervangen door dg heer H. de Mooy. De heer Van der Bosch gaf een uiteen zetting van het werk van de stichting, waarvan hij directeur is. Over enkele jaren hoopt de stichting een renteloos handelscrediet beschikbaar te kunnen stellen, dat voor de middenstand en vooral voor de jongeren van grote waar de zal zijn, SASSENHE1M Ds Boayinga Dra A. M. Boeyinga, Geref. predikant te Haarlem, hoopt begin Maart met eme ritaat te gaan- Negen jaar heeft hij de Geref- Kerk van Sasser.beïm gediend- In het geheel gerestaureerde en met bloemen versierde Wapen van Valken burg kwam de coöp. boerenleenbank in jubileumvergadering bijeen. De belangstelling was zeer groot, want niet minder dan 70 personen tekenden de presentielijst voor deze veertigste jaarvergadering. Io zijn openingswoord herdacht voorzitter, de heer S- M- Poot. de leden, die in 1953 overleden waren. De kassier, de heer P. Piers, gaf in een uitgebreid verslag een overzicht van het ontstaan en de bloei van de bank. Op 21 Mei 1914 kwamen enkele personen bij elkaar, dl' het initiatief namen ook in Valkenburg een boerenleenbank op te richten. Merk waardige instellingen zijn die boeren leenbanken. Men begint niet met groter of kleiner kapitaal, neen, begint zonder een cent. Ieder jaar steeg het bedrag, dat moest worden verwerkt. Voor Valkenburg spreken de volgende cijfers wel een heel duidelijke taal. Op 14 December -1914 bedroegen de ontvang sten van de bank f26.74; de uitgaven f 14 58. In 1916 waren deze cijfers resp. f23.179 89 en f23 00019, terwijl we voc 1953 dc volgende cijfers noterei f 4.779.871 12 en 14.750.853-71. In een plaa' als Valkenburg is de gehele bevolking er bij betrokken, tuinders en miCöenstan- ders. landbouwers en industriëlen, kerk en school. Spr. gaf ook nog een overzicht van maatschappelijke wereldconsteiiatie. Veel leuzen, die direct na ae laatste wereldoorlog werden aangeheven, z verstomd, en de algehele toestand is -- niet rooskleuriger op geworden. Zullen we nu nog een blik proberen te werpen ln de toekomst? Gelukkig is deze ons verborgen. Gezamenlijk zullen echter in een Christelijk optimisme der mogen trekken, en daarbij zal de Boerenleenbank op de bros blijven staan voor het belang van haar leden; zij haar dienende taak blijven vervullen. Cijfers Van het grote aantal cijfers, die kassier in zijn verslag noemde, stippen we alleen de volgende aan: Spaargelden f612.461.16; reservefonds f28 808.01; do bij de Centrale Bank f 147.8€ voorschotten f 175 066 37; aantal leden 119; aantal spaarders 656; winst in het afge- K AT WIJK Politie voetbalde Op het Quick Boys-terrein speelde gis termiddag het polltie-elital tegen dat uit Heemstede. Deze aardige wedstrijd ein digde met een overwinning voor de gas n. De eindstand was 25. KATWIJK AAN DEN RUN Chr Kleuterschool Morgenavond om 8 uur zal in de zaal achter de Geref. Kerk een vergadering gehouden worden van de enige tijd ge leden opgerichte vereniging tot stichting en instandhouding van een Chr. kleuter school. Deze vergadering is bedoeld als eigenlijke oprichtingsvergadering, waar een definitief bestuur wordt gekozen en verdere plannen worden besproken Iedere belangstellende is welkom. KATWIJK AAN ZEE Jaarvergadering C.B.B. In de Oranjezaal van het Jeugdhuis YerlL deJaarversadering gehouden van de Ohr. Besturenbond. In zijn openings woord gewaagde de voorzitter de heer C. van der Plas van een gestadige toene ming van het ledental. Voorts wees s op de verantwoordelijke taak. die ook afdeling heeft. De secretaris, de heer A. van Duijn, las hierna het jaarverslag. Hieruit bleek.'dat het ledental 1883 bedraagt. De grootste winst werd behaald onder de vissers bij de bouwvakarbeiders. De penningmeester, de heer C van Plas Azn, meldde een batig saldo. In nieuwe kascommissie werden benoemd de heren C. Verloop en Zomeryeld Uit het verslag van de leider der jeugd club. de heer J. Imthorn, bleek, dat ei voor dit werk te weinig belangstelling bestaat. Een opwekking om steun te lenen liet spr. horen. Door leden van de afdeling Katwijk in den Rijn van de NCLB werd na de pauze het karakterstuk „Op eigen ge- erfde grond" opgevoerd. De voorzitter besloot de zeer goed be zochte vergadering met een propagan distisch woord. De heer C van der Plas Azn eindigde met dankgebed. Ouderavond C.J.M.V. Vrijdagavond om 8 uur wordt in d« Oranjezaal de ouderavond gehouden var de C.J.M.V.. De heer H. Verhaar, bonds- secretaris, zal onder anderen spreken. Het vrouwen Bijbeluurtje o.l.v. d. Bouman wordt morgenmiddag om ur ln de Oranjezaal gehouden. Hoog en laag water Donderdag 18 Maart: hoog water 2.52 i 15.10, laag water 10.59 en 23.19 uur lopen jaar f4.192 43; omzet in 1953 f4 111.287 15. Als we het laatste cijfer vergelijken met de omzet van het vorige jaar blijkt, dat dit bedrag van toen bijna is verdubbeld. Bij de bestuursverkiezing werden de heren S. M. Poot en Nic. v -d. Nagel met grote meerderheid herkozen .als lid van het dagelijks bestuur en lid van de raai van toezicht. Als voorzitter van het feestcomité deelde de heer C. Meurs mede. dat op 20 Me: een tocht gemaakt zal worden naar Valkeveen en Haarlem- De leden, die hieraan willen deelnemen moeten zich vóór 1 April opgeven bij de heer Poot. De receptie zal gehouden worden op 29 Mei 1954 van 4 tot 6 uur in Het Wapen van Valkenburg- In verband met het bovenstaande werd met algemene stemmen besloten het presentiegeld var. ihet VOORSCHOTEN Opbrengst De inzameling voor het planten van bomen op Sohouwen-Duiveland heeft op de Voorschotense soholen ruim f 30 op gebracht. A.R. kiesvereniging Vrijdagavond 8 uur vergadert de A.R. kiesvereniging in een lokaal achter de Geref. Kerk Mr dr Knibbe uit Leiden zal dan spreken over de Statenverkie zingen. WARMOND Jaarfeest Hervormde vrouwengroep De Hervormde vrouwengroep „Stille Kracht" hield in hotel „De Stad Rome" haar jaarvergadering. Na het openings woord van de presidente, mevr. E. Zan- dce-Zwaan hield zij een Bijbel-inleiding over Matth. 16. vers 13—24. Mevr. Wal- vaart uit Sassenheim verleende haar me dewerking door het zingen van liederen uit „Blijde Stemmen", aan het orgel be geleid door de heer H. v. d. Voet. Hierna hield mej. J. Swellengrebel uit Amsterdam een boeiende causerie over de malaria-bestrljdlng in Nleuw-Guinea. een werkzaam aandeel heeft ge- daardoor in nauw contact is ge weest met de Papoea's. Na de pauze werd „aan de bel getrok ken". Geestig was het verslag van de pen- ningmeesteresse mej. C. v. Bladel. die dit op rijm had gezet. Zij kon een mooi batig saldo vermelden. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. Roest-Verkaik was ook keurig verzorgd. Na een opwekkend woord voor hen. die nog geen lid zijn, sloot ds Zandee. Uitslag aanbesteding Gisteren vond in hotel „De Zon" de aanbesteding plaats van dc werkzaam heden voor het verbeteren en verbre de Jan Steenlaan. Ingeschreven werd als volgt: P. B. Huberts. De Bilt. voor ƒ42.000; A. Kraal, Utrecht, voor ƒ41.500; G. Hulsebosch. Bloemendaal, voor ƒ36,560; fa A. Groenewegen, Rijs wijk, voor ƒ36.500; G. v. Duijn, Katwijk aan Zee, voor ƒ34.800; C. A. Langeveld, Alphen a/d Rijn. voor 33.700; J. M. Samson N.V. i.o., Oegstgeest, voor ƒ32.900; fa Verheul en Brouwer, Haar lem. voor 32.290; A. Th. Stuifzand. Leiden, voor ƒ31.700; N. Mol. Leiderdorp, voor ƒ31.557: fa Kortekaas en Co. War mond, voor ƒ29.790. De gunning werd aangehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 4