Bachs Johannes Passion de stadsgehoorzaal in Blinden zongen en speelden in Lutherse kerk Onontwikkelde landen krijgen technische hulp Mijnen hebben mannen nodig, die willen aanpakken Echtpaar Stol-Ranselaar 60 jaar getrouwd „Noodlottige begaafdheid" voor K. en O. Lissone-Lindeman maakte de reislust weer wakker NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 17 MAART 1954 Toonkunstorkest en Madrigaal Koor gaven goede avond Willem Mizee en het Nederlands Madrigaalkoor hebben gisteravond Bachs Johannes Passion uitgevoerd in de Leidse Stadsgehoorzaal. Met deze tweede uitvoering in achtereenvolgende jaren zijn zij begonnen een nieuwe traditie in Leiden te brengen. Is daar plaats voor, naast de vertrouwde Matthaus Passion van Ex Animo? Wij menen van wel. Niet eens zo zeer, omdat Bachs beide grote passiemuzieken in wezen van elkaar verschillen en elkaar in zekere zin aanvullen, zoals de Evangeliën zelj. Het zou in dit bestek te ver voeren, dit verschil uiteen te zetten: muziekliefhebbers kennen het. Een jaarlijkse uitvoering van beide Passionen is jui6t in Leiden zinvol, omdat hier bovendien deze uitvoering in han den is van twee geheel verschillend ge aarde koren» Ex Animo, een groot koor. brengt de Matthaus Passion in het groot. Het nodiet het beste orkest en de beste solisten uit. die binnen zijn bereik liggen. Bij de uit voering ligt zijn kracht vooral in de tur- bae. de koren van de volksmenigten, die massief en waar het moet dreigend uiting geven aan de benauwenis, die de uiterlijke oorzaak is van het lijden van Christus- Of het legt, in de koralen, geza menlijk een krachtig getuigenis af van geloof of vertwijfeling. Geheel andere is de gesteldheid van het Nederlands Madrigaalkoor. Het heeft uit stekende stemmen en wordt met groot vakmanschap geleid1. Maar het is klein- Het zoekt zijn medewerkers zo dicht mo gelijk bij huis: het uit amateurs bestaar de Leads Toonlkunstorkest en vocalisten (niet allemaal volledig beroeps) uit Lei den en omgeving- Het geeft uitvoeringen, zoals Bach ze gekend heeft: bescheiden, voor het overgrote deel door bekwame dilettanten, maar met een overduidelijk blijkende liefde voor het werk en (voor zover te constateren valt) uit een geest van deemoed en gezamenlijk belijden. Een groot kruis (ledig, en dus ook voor Protestanten aanvaardbaar) vormde de achtergrond' van het podium. Symbolisch i6 dit zeer juist gezien, want eigenlijk hoort, zoals wij allen weten, Bachs pas siemuziek in de (Lutherse) eredienst thuis. Tegen een recensie van dit werk zouden den ook bezwaren' zijn in te brengen. Nu het koor ons echter heeft uitgeno digd. zijn uitvoering te bespreken, zijn wij daar echter toch wel blij om. Want op het gebied van de muziek heeft deze uitvoering ons verschillende aangename verrassingen bezorgd» Gaalheid De uitvoering als geheel heeft sinds vo rig jaar aan gaafheid nog gewonnen. Het Toonlkunstorkest vertoonde deze vooruit gang het sterkst, maar ook het Madri- heeft zijn taak beter kunnen Juist de vele goede en ge schoolde stemmen maakten, dit koor tot een verzameling van solisten» Niet omdait de leden elkaar zouden proberen te over stemmen» maar omdat de individualiteit van verschillende stemmen in de te kleine collectiviteit eenvoudig niet kon opgaan. Vele kleine koren vertonen' dit moeilijk te verhelpen euvel, met name het NCRV Vocaal Ensemble- Een .geringe vergroting en een grote mate van discipline hebben het bij het Madrigaalkoor in deze uit voering kunnen verhelpen- Het Toon'kuinstorkest als geheel, zo wel als de meeste obligaatpartijen, gaven blijk van gedegen voorbereiding en goede bekwaamheid. Zoals elk ensemble van amateurs, blijft ook hier de kwaliteit van het geheel bepaald door de zwakste scha kel. maar ook die bleef toch niet bene den de verwachting. Behalve door de dirigent, werd het ge- Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Robert Willem, zn J. Vens en J. L. H. van Gils; Johannes Albertus zn van J. H. Ruijtenbeek en 1 J. van den Berg; Maria Cornelia dr va G. A. v. d. Valk en A. van de Capelli Martinus zn van M. Wlllemstein en H. Klaassen; Yvonne Elfriede Maria c van H. A. J. Degens en M. C. L. Kip- ping; Mira, dr van A. de Klerk en W. T. M. Onderwater: Alida Engellna, dr van A. Slingerland en M. P. Vermeulen; Pa ter, zn van J. G. van Kooperen e van Velde; Frits Johan, zn van W. Heide en M. J. Peperkoorn; Renée Ga- briëlle dr van D. van Booren en M. L. Schroder; Vincent Thomas, zn van L. H. J. Ramackers en E. Schütz; Patrici- us Clemens Paulus Jozef Maria, zn van H. F. A. M. Walenkamp en L. A. A. Koch. Overleden: M. C. H. van Benten. hulsvr. van v. Strein 74 jr. J. Ansems, wed. van v. Ham 92 jr. M. M. Hollebeek hulsvr. van van Weerlee 80 Jr. Dameskapsalon J. Mingers De dameskapsalon J. Mingers is ver plaatst naar Breestraat 9 en werd gister middag heropend. De herensalon aan het Rapenburg 17 wordt op dezelfde voet voortgezet. heel m de recitatieven vooral in de juiste banen geleid door de clavecmiste Cathe rine Gris Ritsema. In de ensembles speel de zij de continuopartij naar de eis. maar het beste werk leverde zij bij de onder steuning van de solisten. Waar gerouti neerde zangers aan het woord waren- volgde zij met begrip, maar zij wist op haar beurt te leiden en zo nodig zelfs in te grijpen bij beginners, die nog met de stof worstelden. Die waren er te kust en te keur. In één gevat, dat van de in Nederland wo nende Engelse tenor Harry France, was dat voor de toehoorders minder pittig: het lijkt, of deze zanger twee verechij lende technieken tegen elkaar in toepast, met als gevolg, dat hij zijn stem forceert- Verrassingen De ovenge beginners behoren tot de prettige verrassingen» waarvan wij spra ken. Zowel de sopraan Jeannette van Dijk als de tenor Chris van Woerkom (Evan gelist) veroverden ons hart met hun mooie stem en goede techniek. De sopraan heeft nog maar weinig nodag om haar doel te bereiken, want zij vertoont bovendien een bijzondere dispositie voor het ora torium De tenor heeft nog gebrek aan routine. Wat zich vooral tegen het slot soms gevoelig deed gelden. De Christus partij ven de Johannes Pas sion is eigenlijk voor een bas geschre ven. vooral omdat de stemming in Bachs tijd nog lager was dan tegenwoordig. De bariton Bram van Luyn had er dan ook een zware dobber aan. maar zijn gevoe lige voordracht, die toch nergens senti menteel werd. maakte veel goed. De echte" bas Meine Pot kan nog maar steeds niet helemaal vrij op een podium staan, en dat wreekt zich telkens in een nogal onbeheerst geluid. De aria „Er- wage" sloeg hij over. maar misschien heeft hij dit wel gedaan op verzoek van de dirigent. De waarde van de tekst is nog al problematisch, voor ons gevoel is hij zelfs verre van gewijd. Voor de prestaties van Annie Woud hebben wij ditmaal veel bewondering- Haar toewijding was groot, en zij heeft eT een enkele maal zelfs een hachelijke situatie, buiten haar schuld ontstaan, mee gered. Wy zijn dankbaar voor de uitvoering, die zeer zeker de geest van deze tijd van ons kerkelijk jaar nabij heeft ge bracht aan de vrij talrijke toehoorders. Ad Int- Afhankelijk zijn van aalmoes is erger dan blindheid" De avond, die gisteren in de Lutherse kerk aan ie Hooglandse Kerkgracht werd gehouden, stond in het teken van „het luisteren en het zingen", zoals dr Schoonheim zei. Hij opende met een kort woord de bijeenkomst van de Chr. vereniging „Blindenpenning" te Amsterdam, die overal in het land belangstelling wekt en gelukkig ook ontvangt voor haar bekende werkinrichting aan de Plantage aldaar. Het actiecomité Leiden mag zich verheugen over een levendige belangstelling in pnze stad. Daarvan ge tuigde ook de bezetting van het kerkgebouw alle plaatsen waren in genomen. Uit Romeinen 9 blijkt, aldus ds Schoon heim. dat wij geroepen zijn anderen'blij te maken» We kunnen dart doen door da den, door geschenken, door meeleven, maar ook door onze stem. Het lied ken nen we over het algemeen nog te weinig. God1 heeft ons juist in het lied een ge weldig geschenk 'gegeven» Midden in de ellende van de wereld' mogen we zin gen. Dat zingen is een: van de resten van het paradijs- Hoeveel kunstenaars hebben zich roet weggegeven om de ander blij te maken met gedicht en melodie. Zingen is ook volkomen bijbels- Hef geloof is van God. maar het is verkrijgbaar. Om te gelo ven moeten we horen en om te horen moet het gezegd of gezongen worden- In het eerste deel van de avond zong het ongeveer twintig leden tellende koor de werkinrichting onder leiding van de heer P. Meijer enkele liederen» die passen in deze lydenstyd» De heer Meijer begeleidde aan de piano. De liederen werden zuiver gezongen en vooral ook met gevoel en overigave. De aandachtige luisteraar voelt heit. dat deze mensen zich in het hed hebben in geleefd en dat zij met hun eenvoudige, ontroerende zang een boodschap willen brengen'. Een boodschap, die door de don kerheid: van hun eigen leven heen toch heenwijöt naar het waarachtige licht, dat die duisternis in en om ons vaneenscheurt. Het koor zong ook een lentelied, waar uit blijkt, dat zijn repertoire niet een- Grote aandacht was er ook voor hert spel van de violiste, due met begeleiding van de heer Meijer een concert van Handel speelde, en voor de alrtsoliste. die enkele Duitse liederen zong Willem Fa- renhoret droeg met veel zeggingskracht een gedicht voor, betrekking hebbend op het sterven en de opstanding van Chris- B armhartigheid Belangwekkend1 was verder de toe spraak van de heer Smallegange. Hij zei, dat. de kwestie van de huip aar. blinden een probleem is. Waar één men6 in nood verkeert, ontstaat een' probleem- In Ne derland zijn ongeveer vijfduizend blinden. Wij hebben eigenlijk eeuwenlang ge staan naast de oplossing van dit probleem Het falen is hieraan toe te schrijven» dat wij het vraagstuk alleen vanuit het mede lijden hebben benaderd- Medelijden is allerminst een ondeugd, maar het gaat toch niet diep genoeg om het vraagstuk werkelijk op te lossen-. Dart medelijden moet groeien» moet worden gesublimeerd, moet worden geheiligd tot barmhartig- V.I.R.O. vergaderde Technische hulp aan onontwikkelde landen vormt thans een van de taken van de Verenigde Naties. Het is een probleem met vele facetten, waarover dr ir H. M. J. Hart gisteravond in het Gulden Vlies sprak voor de afdeling Leiden-Oegstgeest van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde. De heer Hart, econoom, is verscheidene malen door de V.N. uitgezonden, onder meer naar Irak, Thailand en Birma. Spr- begon met de opmerking, dat ge zag en angst geen basis kunnen vormen voor een werkelijke wereldorde. Van daar, dat bepaalde landen zowel mate rieel als geestelijk op een hoger plan moeten worden gebracht. De technische hulp van de V.N. heeft dan ook als doel het brengen van welvaart aar. econo misch achtergebleven landen. Ook om dat het einde van de ..geïsoleerde staat" nadert, aldus spr. Het brengen van technische hulp vergt vooral in de oostelijke landen heel wat hoofdbrekens, aangezien men hier nog ln een geïsoleerde maatschappij leeft en vijandig staat tegenover het vreemde Voorts maakt de gecompliceerde stan- denoptoouw in het oosten het introdu ceren van nieuwe werkwijzen moeilijk De productiesector noemde spr de be langrijkste van het leven, waarbij de pro ductie van voedsel de meeste aandacht Nader ging ir Hart in op het plan van Marshall, dat hij ook de stimulans noemde van de technische hulp der V-N Voorts stond hij uitvoerig stil bij de or ganisatie van de technische hulp en bij de verschillende groepen landen, die hiervoor in aanmerking komen De VN. werken thans nog instruerend en advise rend wat de technische hulp betreft. De vergadering stond onder leiding van de heer K. H W. ten Bosch. Medelijden gaai altijd gepaard met een zékere geringschatting. Een ingevroren vogel geeft men eten; d<at is goed. Maar een blindie is een mens. Blindheid is erg. enger is echter voor de blinden om af hankelijk te zijn van een aalmoes- \rte moeten de blinde zien aüs onze naaste, ook maatschappelijk, aldus de heer Smalle- Hij verklaarde, dart in de Amsterdamse werkinrichting het probleem van de blinde voor een goed deel is opgelost Maatschappelijk is het werk van de in richting zeer belangrijk, maar cultureel geestelijk niet minder. Tenslotte wekte de heer Smallegange de aanwezigen op het wenk voor de blinden metterdaad te Het tweede deel van het programma bestond: eveneens uit zang en muziek- De bus. die de gasten van deze avond naar Amsterdam terugvoerde, bevatte blijde mensen- Want het was een- goede avond in Leiden geweest. De avond, die door ds Maaskant werd gesloten, heeft, zo deelde de heer A. Lagerwerf, propagandist, ons mee, 150 aan contributies opgeleverd, ongeveer 130 aan toegangsbewijzen en 60 aan de collecte. Het Leidse comité bestaat uit de heer W. A. Went, Bakhuis Rozenboomstraat 3, mevrouw M. van Putten—de Haas, Kanaalstraat 23. en mevrouw T. Wan dersJagt, Suringarstraat 48 III. Verder zijn er acht werkende leden. Agenda voor Leider Woensdag Burcht, half 8: contactavond Ned. Chr. blindenbond (tevens jubileumviering), toespraak, film, zang „Kunst na Arbeid" en zang en muziek „Jong en Jolig". Anatomisch lab. Wassenaarseweg, 8 u.: medische cursus K. en O. „Vrees voor en bestrijding van kanker". Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Oosten rijkse filmavond voor afdeling Leiden Ned. reisvereniging. Gulden Vlies, 8 uur: Tuinbouw en Plantkunde. Stadhuis, 7.308.30 uur; zitting voor lichtingscommissie prijzen en huren. Donderdag laat- Vi-Udag Foyer stadsgehoorzaal, half 3 en 8 uur: stoffen- en confectieshow Gerzon. Antonius-clubhuis, 8 uur: filmavond K.N.V.B. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwen bond, mej. J. H. G. v. d. Meij uit Drie bergen over: „In het land der blinden". Schouwburg, 8 uur: K. en O., ballet recital van Sonia Gaskell Koor Pieterskerk, 7.157.45 uur: Avond-gebed. Oegstgeest, Witte Huis. 8 uur; voorlichtingsavond staatsmijnen. Tentoonstellingen Lakenhal 104 uur: tentoonstelling Ned. vereniging „De Grafische" (t.m. 5 April). Prentenkabinet, 25 uur: tentoonstel ling „Nederlanders te Rome" (tot 1 Mei). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110. tel. 20406, en Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Welstandscommissie in Leiden geïnstalleerd Maandagmiddag heeft de burgemeester ten stadhuize de welstandscommissie ge ïnstalleerd. Tot instelling van deze com missie besloot de raad enkele meanden geleden. De commissie heeft tot taak burge meester en wethouders van advies te dienen omtrent het uiterlijk aanzien van nieuw te bouwen of te verbouwen ge bouwen en omtrent ontwerpen van door de gemeente zelf te stichten of naar de uitwendige vorm te veranderen of te vernieuwen bou\ywerken. Tot voorzitter van de commissie is be noemd prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink alhier. Leden zijn G. Drexhage te Noordwijk en ir J. A. van der Laan al hier; plaatsvervangende leden zijn H. C. P. Nuyten te 's-Gravenhage en ir M. P. Schutte alhier. De directeur van Ge meentewerken en de architect van de diénst van Gemceniewerken zijn ambts halve lid i de Het strijkorkest van Milaan in de Zuiderkerk Interessante avond voor het L.A.K. Voor de leden van het L.A.K. concerteerde gisteravond het strijkorkest van Milaan, Orchestra d'Archi di Milano", welk ensemble bij deze gelegenheid voor het eerst in ons land optrad. Na het grote succes, dat hier te lande te beurt is gevallen aan het Collegium Musicum Itallicum, dat in het vorige seizoen in de Zuiderkerk een concert gaf, waren onze verwachtingen hoog gespannen. bracht dit Zoals te verwachten was nieuwe ensemble uit Milaan gramma van Italiaanse meesters uit de 17de cn 18de eeuw, de bloeitijd van de Italiaanse instrumentale muziek. In de laatste jaren valt voor deze muziek, met name in Italië, een groeiende belang stelling waar te nemen, zodat men bijna van een Renaissance zou kunnen spre ken. Figuren als Vivaldi, Albinoni en anderen zijn. mede door recente vond sten in bibliotheken en musea, terecht in eer hersteld. Zo hoorden we dus gisteravond onder andere Corelli's bekende Follia op. V 12, in een bewerking voor strijkorkest van Geminiani, Vivaldi's concert in a op. Ill no. 8 voor twee obligaatviolen cn orkest. Albinoni's concert voor viool en orkest in A, Locatelli's concerto da ca mera op. IV een pianoconcert in C van de zeer weinig bekende Cambini. tijdge noot der Weense klassieken, en een con certo grosso van de Napolitaanse opera componist Leonardo Leo. De dirigent, Michelangelo Abbado, was tevens de vioolsolist in Albinoni's concert en de aanvoerder der solistische groepen in andere werken. Wat vooral opviel was. dat Abbado's spel zeer dominerende rol speelde, hetgeen vaak een nadeel was; zijn spel is knap, zeker en zelfbewust, doch hard van toon en weinig genuanceerd. Betere krachten werden daardoor op de achtergrond ge drukt, zoals de eerste violiste Maria Bor- go, wier prachtige toon onmiddellijk op- De klank van het strijkorkest is vol en warm. er wordt gemusiceerd met lief de en. hoe kan het ook anders bij deze Italianen, met hartstocht. Zo kreeg deze barok- en rokokomuziek een zeer rijke glans, veel reliëf en grote expressiviteit. Een nadeel is evenwel, althans naai onze stijlbegrippen, dat deze expressivi teit te modern klinkt; de toon is t< zwaar, te pathetisch misschien, de tempi zijn vaak'veel te snel voor 18de begrippen. Men tracht teveel te impo neren. en verwaarloost daardoor het détail, dat ook al door de vaak zo opge voerde tempi niet meer goed waar ti nemen is. Dit is jammer, want di ensemble heeft vele prachtige kwalitei ten en zou stellig tot grotere verfijning in staat zijn. De directie is wellicht niet geheel in de juiste handen. Jammer vonden we ook, dat de piano in de continuopartijen het clavecimbel verving; in Italië is dit wellicht normaal, bij ons stellen we op dit punt hogere eisen. Claudio Abbado, die de planopar- Propaganda-avond van de Staatsmijnen in de Burcht Over het a-lgemeen reikt de belang stelling van dc gemiddelde burger voor hetm ïjmbedrijf niet verder dan de kolen kit- Niet velen- rullen- bovendien ver moeden, dat naast die steenkool ook som- geneesmiddelen en nylonkousen zonder deze legale ondergrondse arbeid onbekend zouden, zijn gebleven. Om de kennis over de Staatsmijnen te verbrei den- en daardoor nieuwe werknemers aan te trekken» belegden de Staatsmijnen gis teravond in- de Burcht een- propaganda- avond. De heer H- Harelhof. directeur van het Leidse Arbeidsbureau, kon in rijn ope ningswoord een goed bezette zaal ver welkomen- Spreker wees op het grote belang van de basisindustrieën, zoals het hoogoven- en mijnbedrijf, voor de verdere industrialisatie. Namens de Staatsmijnen' voerde de heer P- A. Hermans het woord- Terwijl, aldus spreker, bijvoorbeeld de nationale lucht- t en de dijkenbouw in het middel punt van de belangstelling staan, blijft de •terst belangrijke ondergrondse arbeid nelaas ook figuurlijk aan het oog ont trokken. Toch is bijna de gehele Neder landse industrie afhenkelajk van het goud- Naarmate de industrialisatie wordt de vraag naar deze ener giebron groter. Dit brengt mee dat meu- kolenilagen geëxploiteerd en dus nieu- aibeidfers aangetrokken moeten wor- tot emigratie besluit, zal men t doen- zich te realiseren» dat tijen speelde cn bovendien in Cambini's essante concert in C soliëerde. bezit overigens als pianist uitstekende eigen schappen. In Cambini kreeg hij een zeer virtuoze partij te spelen, hetgeen hij op brillante wijze deed. al hadden we ook hier de tempi in de hoekdelcn min der opgeschroefd gewenst. Muzikaal gezien releveren we vooral het concert van Albinoni en dat van Lo- catelli als zeer waardevolle repertoire aanwinsten, terwijl ook Leo's concerto grosso ons verraste. Jammer, dat het menspel niet steeds ideaal was. De al te nadrukkelijke wijze van attaqueren' maakt ook een wat te hoekige indruk. Het enthousiasme der uitvoerenden, de grote waarde van deze Italiaanse wer ken. maakten niettemin een grote in druk op het niet overtalrijke auditorium. De geestdrift was aan het slot zo groot, dat men nog vier toegiften wist af te dwingen. Claudio Abbado had reeds, na zyn suc ces als solist in Cambini, Myra Hess' bewerking van Bachs koraal, bekend geworden onder de titel „Jesus Joy of Man's Desiring" gespeeld. Nu volgden nog, door het gehele orkest uitgevoerd, delen uit werken van Pugnani, Corelli (concerto grosso in c). Baeh (aria uit de suite in D) en als we ons niet vergissen. Tartini. Het was alles bijeen dus een lange avond geworden, waarin we had den genoten van de rijke kunst van Italië's muziekschatten. We zijn dan ook aan het bestuur van het L.A.K. veel dank verschuldigd voor deze keuze, die ons een zo interessante avond bezorgde. J. van der Veen. Haagse Politierechter Kisten ontvreemd Zes weken gevangenisstraf eiste de of ficier van Justitie bij de Haagse Politie rechter tegen een landarbeider uit Oegstgeest. Omdat hij te weinig loon meende te hebben ontvangen had de landarbeider zes veilingkisten gestolen en aan een groenteboer gegeven om in te leveren. Hij werd conform de eis veroordeeld. Betonarbeider sloeg raak Een 22-jarige betonarbeider uit Kat wijk a. d. Rijn betoogde voor de Haag se Politierechter, dat hij zijn mede arbeider niet opzettelijk op diens rech teroog had gcstomDt. „U was er zeker niet eens bij", zei de officier van Justi tie ..In mijn ooe bent u een bruut" „Ik werd driftig", gaf verdachte toe Na een eis van ƒ50 nf 20 dagen werd het ƒ40 boete of 10 dagen. Een laatste kans Voor diefstal van mesjes, vijlen, figuurzaagjes e.d. ten nadele van een fa, waar hij in het najaar van 1953 werkte, moest een los-workman uit Leiden zich verantwoorden voor dc Haagse Politie rechter. Verdachte gaf de feiten toe. Hij verbleef nu in een rijksopvoedingsge sticht te Doetinchem. Een inspectrica van de reclassering kwam getuigen dat |de jongen wel stevige leiding behoeft. De officier van Justitie eiste veertien dagen gevangenisstraf. De politierechter wilde de jongen nog een kans geven in het gesticht tot betere gedachten te ko men en legde hem drie weken voorwaar delijk met drie jaar proeftijd op. HU wist geen maat Tegen een niet verschenen bedrijfs leider uit Sassenheim vorderde de offi cier van Justitie bij de Haagse Politie rechter ƒ40 boete of 20 dagen wegens het fietsen, terwijl hU onder invloed van sterke drank verkeerde. De verbalisant vertelde als getuige, dat verdachte het hele rijwielpad nodig had. Conform de eis werd hij veroordeeld De hoofdpersoon, de negenjarige Paul, die eigen aan zijn leeftijd een groot verlangen naar moederliefde heeft, denkt dat tiet gemis daaraan, onbewust als groot verdriet beleefd, te wijten is geldgebrek. Dat geldgebrek is er ook wel maar tiet wordt veroorzaakt door de In Leidse schouwburg Toon Hermans deed het anders met Ballot „Wanneer u de geschiedenisboeken opslaat, dan zult gij in de oerste-oudheid toen de kei nog niet wist dat-ie in Amersfoort lag bemerken, dat er 'n stam was, genaamd Krakelingen. Deze Krakelingen waren vrouwen en mannen die omdat er van gemeentewege niets aan de wegen werd ge daan nieuwe paden zochten. Zij vonden de oude paden zo platgetreden. Misschien wist u het al, maar de hoofdman der Krakelingen moet ene Ballot geweest zijn Met deze volzinnen begint de inleiding van het door Toon Hermans zelf worpen en geschreven boekje, dat gids en tegelijk een herinnering wil zijn van en voor de nieuwste creatie deze veelzijdige artist. Het is geen baJllet, geen revue, geen variété, het is woon Ballot. Met Ballot heeft een nieuwe vorm intrede gedaan in de wereld van het Ne derlandse cabaret. Het zou moeilijk zij: een evenknie te vinden in ons land voo Toon Hermans. Een zo veelzydig kun stenaar komt in elke generatie maar eenmaal voor, en gelukkig hebben we in onze tUd Toon getroffen. Wanneer hU ln zijn eentje op de plan ken staat bereikt Ballot zijn hoogte punten. Voor deze vernieuwer is het be grip „conference" al even afgesleten als het verschijnsel „schets", hy goochelt met woorden, uitdrukkingen, zinswen dingen, zo razend vlug en zo trefzeker, dat alleen de bezoeker met een vlug ver stand en een goed begrip voor dit bij zondere soort humor een avond heeft om nooit te vergeten. In Leiden heeft Toon Hermans een enorm succes gehad. Het contact met de zaal was zo innig, dat de improvisaties, die bU Hermans altijd een onverbrekelijk geheel vormen met de tot in de finesses voorbereide programmapunten, zowel merkbaar waren door de reacties van de troep als van het publiek. Toon Hermans zegt zelf ergens, dat er heel wat ernst moet worden opge bracht om tot humor te geraken. Deze paradox gaat voor Ballot ten volle op. Anders dan anders, zowel wat er aan show, decoraankleding, muzikale bege leiding, pantomime, grime cn.... recla me bijkomt. Vooral dat laatste (tere) punt is door de maker van Ballot ge worden tot een verrukkelijk stukje non sens. Die opsomming is een vreemd mengelmoesje, maar is Ballot dat eigen- lijk ook niet? G. Tulp Contactavond blindenbond Zoals wij gisteren reeds meldden, hoopt het echtpaar Stol-Ranselaar, wo nende in de Decimastraat, op 28 Maart zestig jaar getrouwd te zijn. Van daag zijn de bruidsdagen ingegaan. Gevoelige lilm, die een aanklacht inhoudt De film „Noodlottige begaafdheid" (The rocking horse winner), die gister avond in Casino voor de leden van K. en O. draaide, is niet alleen een ge voelige vertolking van de gelijknamige novelle van D. H. Lawrence gewor den; in de handen van regisseur Anthony Pelissier werd „The rocking horse winner" een aanklacht tegen alle vrouwen, die lichtvaardig het geluk van hun kinderen opofferen aan eigen grootheid en weeldezucht. spilzucht van de cocuiettc moeder, die de slappe vader van ae jongen volkomen overheerst en meesleept. De kleine Paul (meesterlijk gespeeld door de jonge filmster John Howard Davies) ontdekt bij zijn vriend de tuin man (even meesterlijk gespeeld door John Mills), dat er een weg voor hem is om aan het benodigde geld te komen en naar hij denkt zijn moeder gelukkig te maken. Hij gaat op paarden wedden en zijn grote liefde voor zijn moeder en het intense verlangen naar haar wederliefde maken hem helderziende, zodat hij onder bepaalde omstandigheden (het rijden op een hobbelpaard, dat dan in trance voor hem een echt renpaard wordt) de win naar van een race kan voorspellen. Zo verzamelt hij met zijn vriend de tuin man een enorm fortuin, waaruit hy bijgestaan door een goedwillende oom de moeder met anonieme giften steunt Van de intense zenuwspanning, waar onder het kind dit alles doet wordt het uiteindelijk het slachtoffer. Tijdens een zenuwinzinking zoekt zUn overspannen geest rusteloos naar de winnaar van de Derby, omdat hij de laatste tijd veel geld verloren heeft door gebrek aan intensiteit bij zijn pogingen tot helder ziendheid. een matheid, die het gevolg is van de koude reacties van zijn moeder. In deze race op leven en dood. gereden op het hobbelpaard, ziet hy de winnaar van de Derby, wint een fortuin, maar sterft nog dezelfde dag van uitputting. Tijdens deze laatste, dramatische epi sode. zonder effectbejag verfilmd, gaan de ogen van de moeder open. Dan geeft ook de derde hoofdrolspeelster. Valerie Hobson. die de ondankbare taak om de koud-egoïstische moeder gestalte te geven op voortreffelijke wijze vervult, blijk van groot talent. Wat immers als residu by de toeschouwer achterblijft is de ver morzeling van een vrouw, die ziet alles verknoeid te hebben, en wel onherstel baar Ook de bijrollen zijn in deze film in goede handen. TerwUl de opnamen van een intensiteit zUn en een gevoeligheid, die dit verhaal van kinderleed tot een ware aanklacht maken. Elk beeld stuwt onherroepelijk naar het volgende, tot aan het onontkoombare slot van de gees telijke ruïnering (of is het een genezing?) der moeder. De meeste ouders wonen niet in weelderige huizen, zoals deze ongeluk kige familie, waarop de druk van een heerszuchtige moeder een rampzalige in vloed uitoefent, maar toch gaat menig kind onbegrepen door het leven, omdat zijn ouders het veel te druk hebben met zichzelf Een film. die velen zouden moe ten zien en waarvoor de leden K. en O. dankbaar kunnen zijn. C. Th. R. Visuitzetting in Oude Rijn en Lage Waard iin het Zuiden' van Limburg nog een groot arbeidsveld op ontginning wacht. De heer Hermans legde er echter de nadruk op. dat men ondanks de duisternis waarin gewerkt wordt niet slapende rUk kan worden. De mynen hebben ma nodig, die hard kunnen en willen pakken; voor hen is echter een goede toekomst weggelegd- Om deze voorlichting te illustreren werd hierna de jubileumfilm van Staatsmijnen ..De zwarte stroom" ver toond- Een knappe en boeiende docu mentaire. waarin alle facetten van mijnweritersleven voor het camera-oog kwamen. De bruidegom, die 82 jaar is, heeft ge- ïime tijd in het schoenmakersvak ge werkt. Maar omdat dit ook zijn diepte punten kent, ging hij wel eens wat anders doen. Zo was hij ook werkzaam op de „Waar gaan we deze zomer naar toe?" Dat is een probleem, waarover vele mensen op het ogenblik hun gedachten laten gaan. Dit bleek wel uit de grote belangstelling voor de filmavond van Lissone-Lindeman N.V., welke gisteren in de foyer van de stadsgehoorzaal werd gehouden. De heer J. H. Koch, directeur van het kantoor Leiden, opende de avond met de mededeling, dat deze eerste zomertoeris- ten-filmavond binnenkort door nog twee zal worden gevolgd Het vorige seizoen kenmerkte zich door een enorme reisiust naar Oostenrijk. Er was eveneens een grote toevloed van reizigers naar de Rivièra, maar het reizen in Frankrijk is een stuk duurder geworden. De treinrei zen zijn met 25 tot 30 procent in ParUs gestegen Toch heeft het hoofdbestuur van de Franse spoorwegen het belang van het toerisme ingezien en een aantal speciale zeer goedkope arrangementen samengesteld. Het filmprogramma werd geopend met een kleurenfilm van de donkere bossen en oude steden van de Harz. Hierna kwam Engeland aan de beurt met zijn eeuwenoude tradities, de landelijkheid van Wales en de oude cultuur van Schot land. Met twee Nederlandse Spoorwegen films over de Cöte d'Azur en een retour Parijs werd het gedeelte voor de pauze besloten. Na de koffie werd de bekende maar prachtige kleurenfilm van de KLM „Vacantie-vliegtocht over Europa" ver inmiddels verdwenen katoenfabriek de Herengracht en verder verrichtte hij op verschillende bedrijven in onze stad particulier werk Hoe moeilijk de tijd vroeger was, blijkt wel hieruit, dat. toen de heer Stol op de katoenfabriek werkte, hij met f7 per week naar huis ging. En het gezin be stond toen toch al uit tien kinderen. Het is dan ook te begrijpen, dat de bruid niet altijd thuis was en hier en daar mede aan 't werken sloeg. Zo is dat gezin van de familie Stol groot geworden. „Ondanks de moeilijkheden zij-n we gelukkig allemaal goed terechtgekomen", zei de bruid met enige trots. Maar wat er ook ten góede veranderd mag zijn in de maatschappy. dit bruidspaar kan niet aan de indruk ontkomen, dat de tevreden heid bU al die voorzieningen vaak nog maar ver te zoeken is Ja, we kunnen moeilijk ontkennen, dat de mens steeds hoger streeft en dat dit ten koste kan gaan van het levensgeluk Uit het huwelijk van de heer en mevr. Stol zUn dertien kinderen voortgekomen, van wie er nog acht ln leven zijn. Er zijn veertien kleinkinderen en tien achter kleinkinderen. Het oudste kind is thans 59 jaar, het jongste 39 jaar. Dit bruids paar vindt het gelukkig, dat het ook nu met zoveel liefde en medeleven wordt omringd De gehele familie zal daar in de komende weken zeker van doen Foto N. van der Horst Nu voor het eerst sinds jaren de Hen- gelaarsbond voor Leiden en Omstreken weer pachter is geworden van de Oude Rijn, heeft gisteren de eerste visuitzet ting in dit water plaats gevonden. Vijf tienhonderd pond brasem, blei en voorn vonden hier een tehuis, ten einde de vis stand een beetje op peil te brengen. Op dezelfde dag werd 221 pond paairtjpe «noek uitgezet in de bij deze Bond ia pacht zijnde wateren, gelegen in d« La- gewaard te Koudekerk aan den Rijn, Betekenis van het woord „firma" niet beperkt Het voorstel om aan het gebruik van -t woord „firma" ln handelsnamen de betekenis van vennootschap onder firma te kennen, heeft de regering thans un afgenomen. Volgens het voorstel zou in handels namen het woord „firma" slechts ge bruikt mogen worden in de juridische betekenis. In het spraakgebruik bedoelt men met „firma" vaak echter zonder meer een bedrUf, ongeacht welke aard dit heeft. In de Tweede Kamer waren dan ook algemeen bezwaren tegen het voorstel gerezen. Daarom heeft de re gering nu voorgesteld in het wetsontwerp tot w Uzi ging van de handelsnaamwet de desbetreffende bepaling te laten verval-

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 3