De ondernemingsraden Omzetbelasting voor bakkers, slagers en restaurants niet omhoog Boeken, petroleum, gevogelte en hooi vallen niet meer onder de heffing Met VELPON zie je er geen barst van! Chefarine 4 ABDIJSIROOP 2 WOENSDAG 17 MAART 1954 Vfc IE ZICH REKENSCHAP GEEFT van de ontwikkeling van de ver- houdingen in bedrijfstak en onderneming zal moeten erkennen, dat de Christelijke vakbeweging haar strijd niet tevergeefs heeft gestreden. Ten gevolge daarvan hebben de werknemers in het sociaal-economisch leven een ruimere plaats gekregen. Zij zien zich meer rechten toegekend en zij kunnen een grotere invloed op de gang van zaken oefenen dan enkele tien tallen jaren geleden nog het geval was. De Wet op de Ondernemingsraden levert principieel gezien in dit opzicht een niet onbelangrijke bijdrage. Maar er hangt buitengewoon veel af van de wijze, waarop zij zal worden uitgevoerd. Wij ontlenen de bovenstaande zinnen aan een brochure zo juist in de serie Christendom en Maatschappij (uitgave van het C.N.V.), verschenen van de hand van de heren H. J. Vermeulen en B. Roolvink. Deze brochure handelt over ,,De toepassing van de Wet op de Ondernemingsraden". T"\EZE BROCHURE kwam ons goed van pas omdat wij juist bezig waren -L' na te gaan, hoe het staat met de uitvoering van de Wet op de Onder nemingsraden. Deze wet zou immers op 7 Juni a.s. volledig in werking moeten zijn. En dat die datum niet een jaar geleden viel, is al gevolg van „een jaar uitstel". Anders toch dan de Wet op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie" had haar zuster, de „Wet op de Ondernemingsraden" een zgn. „fatale datum". Dat wil zeggen: een datum, waarop de wet uitgevoerd moest zijn. Bij de afkondiging van de wet op 6 Juni 1950 was dat: drie jaar. Later is er van gemaakt vier jaar. Dat wil dus zeggen, dat over rond drie maan den in alle ondernemingen, waarvoor geen uitzondering is toegestaan, ondernemingsraden zouden moeten werken. Het valt echter zeer te betwijfelen, of dit werkelijkheid zal worden. Volgens gegevens per 31 December jl. waren er in totaal 85 ondernemings raden (voor 24 bedrijfstakken was in die tijd een zgn. bedrijfscommissie ingesfcld), die de voorbereidende werkzaamheden, de goedkeuring van de reglementen enz. moest verrichten. In die bedrijfstakken kwamen 927 ondernemingen in aanmerking voor de instelling van een ondernemings- ïaad. Het aantal, waar dit resultaat was bereikt, haalde du9 nog niet de 10%. "JVTU ZIJN ER wel enkele lichtpunten. Want allereerst zijn er 193 regle- menten goedgekeurd. Dat overschrijdt dus de 20%. Bovendien is in een enkele bedrijfstak uitstel verleend. Ook zijn er na de sluiting van de lijst nog enkele bedrijfscommissies bij gekomen en zijn er na 31 Januari ook nog wel enkele ondernemingsraden hun werk begonnen. In totaal zijn er thans in 32 bedrijfstakken bedrijfscommissies inge steld. Globaal kan gezegd worden, dat het overgrote deel van het bedrijfs leven hierdoor bestreken wordt. Wat is echter de kwestie, waardoor gezegd kan worden, dat het te traag gaat? Feitelijk heeft de wetgever, toen hij eerst drie en daarna vier jaar stelde als „fatale datum", de „aanlooptijd" te kort gerekend. En hetzelfde hebben verschillende bedrijfscommissies gedaan, toen zij meenden, dat in hun bedrijfstak 90 dagen na de instelling de bedrijfscommissies in alle on dernemingen ondernemingsraden zouden zijn. "C^EN OORZAAK IS, dat er in het bedrijfsleven meer te doen is. Met name ■J-' de laatste loonronde heeft vertragend gewerkt. Zo zou er meer te noemen zijn. Maar d e oorzaak is, dat de gedachte van de ondernemingsraden moet groeien. Dat geldt zowel naar de zijde van werkgevers als van werk nemers. De gedachte, die zo hier en daar wordt geuit: bij de arbeiders is er aandrang, maar van werkgeverszijde wordt de zaak tegengehouden, is onjuist. Zowel het eerste als het laatste is generaal gezien niet ge bleken. Maar geen van de partijen slooft zich ook uit, om de ondernemings raden tot stand te brengen. Daarom is het wel goed, dat de wet een „fatale termijn" geeft Daarin zit de aandrang: de ondernemingsraden moeten er komen. Daardoor wor den de gedachten er op gericht en wordt de groei bevorderd. Maar de totstandkoming van ondernemingsraden vraagt van de werk gever, die voorzitter moet zijn, de instelling: ik moet aan een vergadering, waarin alle geledingen van mijn personeel vertegenwoordigd zijn, opening van zaken geven. Het is begrijpelijk, dat er werkgevers zijlij die daar on wennig tegenover staan. Zij moeten zich aan die gedachte gewennen. Dat vraagt tijd. De arbeiders moeten zich instellen op het feit, dat zij vertegenwoordi gers moeten kiezen, die namens hen in een vergadering, waarin de onder neming van hoog tot laag is vertegenwoordigd, over de belangen van de onderneming en allen, die daarin werken, moeten meespreken. Dat legt verantwoordelijkheid op voor de onderneming. Vooral voor de velen, die in een klassenstrijdsfeer zijn opgegroeid, is dat een vreemde gedachte. Zij moeten aan die gedachte gewennen. Dat vraagt óók tijd. TTET VERBLIJDENDE IS, dat in ondernemingen, waar reeds een tijd -*• -1 lang een kern heeft gewerkt, de overgang naar een ondernemingsraad gemakkelijker gaat. En ook gaat het veel vlotter in ondernemingen, waar veel georganiseerden zijn. Het gewone verschijnsel doet zich weer voor: de ongeorganiseerden zijn een rem. Waarbij dan nog het wonderlijke komt, dat die ongeorganiseerden het onbillijk vinden, als zij niet ver tegenwoordigd zijn. Er moet dan hoe gek het klinke een organisatie vorm voor de ongeorganiseerden gevonden worden, om htm vertegen woordiging te geven. Dat de aanlooptijd een rol speelt, blijkt uit het feit, dat in d i e be drijfstakken, waarin de bedrijfscommissies het eerst gesticht zijn, het aan tal ondernemingsraden het grootst is. Dat opent de mogelijkheid, dat een wettelijk verschuiven van de „fatale termijn" niet nodig is. De S.E.R. kan via haar Commissie Onder nemingsraden uitstel verlenen. Als het in die weg zou gaan, zou de wet telijke stok-achter-de-deur blijven staan. Men weet dan in een bedrijfs tak: de wettelijke termijn is voorbij, we hebben alleen maar dispensatie, we moeten dus opschieten. \V/"AAR DE ONDERNEMINGSRADEN thans werken, functionneren zij goed. Dat voorbeeld kan stimulerend werken. Als na 7 Juni a.s. de Commissie Ondernemingsraden van de S.E.R. de polsslag van het bedrijfs leven nauwlettend blijft volgen, kan het zijn. dat zij met een heel aantal dispensaties moet beginnen, maar dat het aantal vrij snel vermindert, om dat het bedrijfsleven in een groeiende ervaring leert, dat samenwerking van alle bedrijfsgenoten onderneming en bedrijf ten goede komt. En daar door ons gehele volksleven. Van het ert van School en Kerk De gewijzigde plannen dei regering (Van onze Parlementsredacteur) TALRIJK ZIJN DE wijzigingen, die by de thans verschenen antwoord zijn aangebracht in het wetsontwerp, dat de omzetbelasting geheel opnieuw regelt. Enerzijds brengen zij vereenvoudigingen, dikwijls verlagingen, anderzijds zijn geheel nieuwe mogelijkheden voor vrijstellin gen geschapen. Hieronder treffen onze lezers puntsgewijze een overzicht van de aangebrachte veranderingen aan. 1. Het oorspronkelijke wetsont werp stelde, naast kleinhandelaren, die alleen aan particulieren leveren, ook van omzetbelasting vrij hen, die een overigens wel belaste omzet van niet meer dan f 800 hebben. Deze vrijstelling is aanzienlijk uitgebreid: iedere ondernemer, die jaarlijks al dan niet naast zijn vrijgestelde leve ringen als handelaar aan particulie ren, een omzet heeft van niet meer dan f 10.000 als grossier alsmede van niet meer dan f 1200 aan leveringen als fabrikant of als verrichter van diensten, wordt ontheven van de verplichting tot betaling van omzet belasting. 2. Het voorgestelde tarief van 3 pet voor leverineen door fabrikanten van boeken, petroleum en poeliersartikelen vervalt. Deze artikelen worden dus van omzetbp'astine vrijgesteld. Boeken wor den vriizesteld naar analogie van de tijdschriften, petroleum wordt vrijge steld naar analogie van de brandstoffen Er was te weinig aanleiding, het percen tage van 3 alleen te handhaven voor wild en gevogelte. 3. Vrijgesteld worden voorts: gras en andere ruwvoeders ("bijv. klavermeel). zowel vers als gedroogd, hooi. stro. be paalde prothesen. 4. Voor leveringen door fabrikanten rechtstreeks aan particulieren wordt een nieuw percentage van 4 in het leven ge roepen. Het oorspronkelijke wetsontwerp kende hiervoor een percentage van 5. Het verlaagde percentage (hetgeen feitelijk handhaving van de huidige toestand be tekent) geldt zowel voor industrie als voor ambacht. Hiermee is tegemoetgeko men aan de bezwaren tegen de verhoging van het thans geldende percentage voor hotels, restaurants, café's. voor apothekers tandartsen, maatkleermakers, banketbak kers, slagers, fotografen enz. Geen wijziging is echter gebracht t.a.v. artikelen, die vallen onder het tussen- tarief van 10 of het weeldetarief van 15 pet. 5. Voor het verrichten v?n diensten zal een uniform percentage van 4 gel den. In het oorspronkelijke wetsontwerp was vóófgesteld voor diensten aan parti culieren 4 pet èn voor diensten aan on dernemers 5 pet. Dit onderscheid ver valt dus. Gehandhaafd blijft echter het percen tage 3 voor de bouwnijverheid en voor het vervoer van personen en goederen. Ook de heffing van pet voor onder aanneming blijft bestaan. 6. De percentages inzake uitbesteding van werk worden vervangen door een percentage van in het algemeen Groothandel 7. De huidige (en ook de in het oor spronkelijke wetsontwerp neergelegde) regeling kende voor leveringen door de groothandel 3 percentages nl. 0 («vrijge stelde artikelen), Vs e.n 1. Deze twee laatste percentages worden nu vervan gen door één. nl. Het is mogelijk, dat er moeilijkheden ontstaan voor de arti kelen. waarvoor de omzetbelasting wordt verhoogd van Vz op 'i pet. Deze zuUen dan«worden vrijgesteld. Hiervoor is over leg met het bedrijfsleven nodi'g. De vrij stellingstabel zal dan bij algemene maat regel van bestuur kunen worden aange vuld. De nieuwe toestand voor leverin gen door de groothandel zal dus zijn: óf vrij. óf pet omzetbelasting. 8. Het oorspronkelijke wetsontwerp kende voor het verrichten van werk zaamheden voor andere ondernemers een heffing van Vz pet over de aa mingssom. doch niet meer dan 5 pet de totale vergoeding. Tet vereenvoudi ging is nu voorgesteld een heffing pet over de totale vergoeding. Dit betekent een verlaging in die gevallen, waarin de door de opdrachtgever ont vangen vergoeding minder bedraagt dan twee derde van de waarde van de ver vaardigde goederen. 9. Bij invoer van goederen heeft in be ginsel heffing plaats naar dezelfde percen tages als bij levering door fabrikanten met mogelijkheid tot verhoging, voorzover gewenst is om geen gunstiger positie te scheppen dan bij de in het binnenland vervaardigde goederen. 10. Voor de heffing van omzetbelas ting bij invoer zal in het vervolg uitge gaan worden van eenzelfde waarde als voor de heffing van invoerrechten In die waarde zullen dus niet meer de bin nenlandse vrachtkosten worden opge nomen. Als gevolg 'hiervan vervalt echter de vrijstelling voor dit binnenlandse vervoer zelf. met uitzondering voor vervoer met zeeschepen er internationale luchtvaart. 11. Ingetrokken wordt de vrijstelling voor ontbijt- en peperkoek, omdat ook koekjes e.d. aan 'belasting onderworpen blijven. 12. Aanvankelijk mogelijkheid om leyeringen. welke door fabrikanten worden verricht zowel aan particulieren als aan ondernemers, te onderwerpen aan een tarief van 5 pet. Dit is thans gebracht op 4% pet. Dit geldt vooral voor fabrikanten van gas en elec- triciteit. Van algehele vrijstelling of be langrijke verlaging voor gas en electri- citeit wil de regering niet weten (dit 2 de schatkist op f 35 millioen komen staan). Bij uitvoer wordt teruggaaf belasting verleend, niet alleen voor v werkte grondstoffen, dooh ook voor hulp stoffen, energie daarbij inbegrepen. Integratie-helling 13. Gehandhaafd blijft het zgn. casca destelsel, d wz. dat omzetbelasting ver schuldigd is bij iedere overgang van een artikel naar een volgende „eigenaar". Dit betekent echter, dat zonder bijzon dere bepalingen een onderneming, waar uit grondstoffen een eindproduct wordt vervaardigd (zgn. geïntegreerde bedrij ven) beter af zijn dan ondernemingen, die eenzelfde eindproduct vervaardigen uit door andere ondernemingen gelever de halffabrikaten, In het eerste geval toch zou slechts eenmaal omzetbelasting betaald moeten worden, in het tweede ge\-al twee maal of nog vaker. Enkele malen zijn reeds pogingen gedaan, ter- wille van de concurrentieverhoudingen, oplossing te zoeken in een zgn. inte gratie-heffing. In zo'n geïntegreerd be drijf wordt dat als het ware een kunst matige levering geschapen, die afzonder lijk belast wordt. Hiertegen heeft de Kamer altijd bezwaar gehad. Er is andere mogelijkheid: de integreerde bedrijven ongemoeid laten en vrijstellingen verlenen voor niet-ge- integreerde bedrijven. De regering heeft thans gekozen vooi :n „derde weg": alleen een integratie- heffing in werkelijk extreme gevallen. Deze worden nu reeds aanwezig geacht bij de textielindustrie, de oliën, ten-industrie, de industrie van haarden, kachels, fornuizen en gascomforen en bij de schoenen en handschoenenindu9trie. Dit.lijstje kan uitgebreid worden bij al gemene maatregel van bestuur, achteraf b(j wet goed te keuren. De tot dusverre aan niet-geïntegreer- de bedrijven verleende vrijstellingen tegemoetkomingen in de vorm van terug gaaf van belasting zullen over het al gemeen na een overgangstijd worden in getrokken. Administratieve ver lichtingen 14. Kleinhandelaren zullen niet meei ten behoeve van de omzetbelasting hun ontvangsten behoeven te boeken. Slechts de verpliohting tot het inboeken van dc inkoopfacturen blijft bestaan. De klein handelaar. die ook grossier is of vooi anderen dan particulieren diensten ver richt en de fabrikant-detaillisten moeten, daar zij voor deze leveringen en diensten onder de omzetbelasting blijven vallen (zie echter hetgeen vermeld is onder punt 1), daarvan aantekening blijven houden. 15. De termijn, waarbinnen, kwartaal, aangifte van belasting moet worden gedaan, is verlengd van 14 dagen tot 2 maanden. Door de aangebrachte wijziging zal de belasting gemiddeld 3Yz maand na de uitreiking van de factuui pas behoeven te worden voldaan. Bestaat geen verplichting tot uitreiken van een factuur (bij levering van goede ren aan en het verrichten van diensten voor particulieren), dan ontstaat de be lastingschuld op het moment van de le vering en moet deze worden voldaan vóór het eind. van de tweede maand na he kwartaal, waarin de schuld ontstond. 16. De eis va«n vermelding op de fac tuur van het percentage der heffing er van het bedrag der belasting is verval len. tenzij de goederen belast zijn met 'n verhoogd tarief van 10 of 15 procent. 17. Een nieuwe bepaling is opgenomen, krachtens welke recht op teruggaaf van belasting ontstaat bij gebleken wanbeta ling door de afnemer of opdrachtgever. Dit was nodig, omdat in het systeem de belastingschuld ontstaat bij 't uitschrijven van. ae. factuur-en niet. zoals thans het'geval. is. hij he; ontvangen ;het geld'. Vrijstelling voor sociaal en cultureel werk 13- Wettelijk wordt geregeld de vrij stelling voor het verstrekken van kleu ter-, lager-, uitgebreid lager-, middel baar-, voorber. hoger-, hoger- en nijver heidsonderwijs. Bij algemene maat regel van bestuur zal de vrijstelling ook aan andere vomien van onderwijs kunnen worden gegeven, eventueel onder voor waarde. dat geen winst beoogd' of ge maakt wordt. Het is de bedoeling, in het algemeen het zgn- schriftelijk onderwijs vrij te stellen. 19. Aan de heffing van omzetbe lasting worden naast de reeds be staande vrijstelling voor het ver strekken van maaltijden e.d." in zie kenhuizen enz. onttrokken de leveringen en diensten van publiek rechtelijke lichamen e.d., die inter naten voor schipperskinderen, an- dere internaten, pensionaten, .semina ries, jeugdherbergen, kinderkampen, volkshogescholen, militaire tehuizen, cantines en dergelijke exploiteren. sten vair kunstenaars, schrijvers, lera- e.d. (nl- tot een omzet van niet meer dan f 8000 per jaar) wordit uitgebreid tot venplege-rs en verpleegsters. 21. Vrijstelling wordt verleend voc veringen en diensten die door jeugdorga nisaties worden verricht, waarbij valt denken aan jeugdvortningswerk (kam- tTainingscursussen e-d), tenzij hei gaat om prestaties, die in dezelfde 'j ook door het bedrijfsleven worden richt Sportverenigingen 22. Vrijgesteld worden prestaties sportbonden en -verenigingen ten hoeve van hun leden. Hierdoor zullen inleggelden voor competities, kosten protesten, scheidsrechterskosten, vergoe dingen voor administratieve lasten enz. niet meer onder de omzetbelasting vallen. Van. de vrijstelling is uitdrukkelijk uitge sloten het verlenen van toegang tot wed strijden, demonstraties enz. Wel zijn vrijgesteld diensten, die sport verenigingen aan eigen leden bewijzen tegen een vergoeding, die niet in de ge wone contributie is begrepen, waarbij o.i gedacht wordt aan liggelden voor botei (Advertentie) VRAAfl DE JUISTE S00IT 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! Wannetr U zich onbehaaglijk voelt, doet oen enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. ln Oosterbeek Int. studieconferentie over maatschappelijk werk Van 1326 Juni a.s. zal op het confe rentie-oord De Pietersberg te Oosterbeek een internationale studieconferentie wor den gehouden over het maatschappelijk werk in bedrijven. De conferentie staat onder auspiciën van het Europese Bureau der Verenigde Naties en de Internationale Arbeidsorganisatie De voorbereidingen en de organisatie zijn in handen gegc van de Nederlandse Vereniging v Maatschappelijk werk in samenwerking met de ministeries van Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken en Volksgezond heid. 29. Aan boord van een van die jonken, die dicht voorbijkwam was de halfnaakte bemanning be zig onder rhythmisch gezang 't zeil te hijsen, dat aan de kaapstander van een klipper deed denken. Ik wenste, dat ik aan boord van die jonk was. Behalve deze zeilschepen, vulden klei nere vaartuigen, welke met palen werden voort- geboomd en op hun boeg rieten kajuiten droe gen, de rivier. Nu en dan kwam een dier bootjes hoopvol op de „Imoto Maru" af en een keer zag ik de eigenaar juist een net afval opvissen. Eerst later hoorde ik, dat ik een glimp had opgevangen van een van China's eigenaardighe den het rivierleven van China en de Water- Chinezen, die soms leven en sterven zonder voec aan wal te hebben gezet. Doch die eerste blik gaf een indruk van een land, overvloeiend van mensen die voor een deel in het water geduwd werden. Even later ontwaarde ik gebouwen en werven langs de oever. Naar de grootte van de plaats te oordelen moest het Shanghai zijn. en als Sonja de waarheid had gesproken, was het als ik mijn leven behouden wilde, voor mij tijd om te ver dwijnen. Met mijn toebereidselen was ik spoedig klaar, want die waren zeer eenvoudig Eerst schoof ik de grendel voor mijn deur: toen deed ik jas en schoenen uit en borg mijn pas en het weinige geld. dat ik bezat, ln mijn zeildoek tabakszak je Terwijl ik hiermede bezig was viel mijn blik op mijn veldfles en ik duwde die ook in mijn heupzak in de Overtuiging, dat een dronk te pas zou komen als ik koud cn vermoeid was. Daarop begon ik zo voorzichtig mogelijk de patrijspoort te openen. Iets ik ben nooit er achter gekomen wat moet de een of andere wachter voor mijn deur wantrouwend gemaakt hebben, want juist toen het raam halverwege omlaag was. hoorde ik de kruk omdraaien en er werd geklopt. Ik antwoordde niet op dat klop pen. Nooit is een hutraam zo vlug geopend als het mijne en een ogenblik later had ik mijn schouders erdoor gewrongen en staarde omlaag in tr*t klotsende gele water. Duiken was onmo gelijk. Een rechte val van ruim twintig voet van de scheepswand, was het beste wat ik be reiken kon. En ook die val kwam geen minuut te vroeg, want halverwege hoorde ik een kreet, welke verried dat iemand mij had gezien. Ik kwam plat op het water neer met een slag. die mij bijna verdoofde, gelukkig zonder mij het bewustzijn te doen verliezen. Ik bleef onder wa- DE JACHT NAAR HET marine-document Kort na eerste Wereldoorlog 1911'18 ter tot mijn longen dreigden te barsten. Toen ik eindelijk bovenkwam om adem te scheppen, ving ik een glimp op van de boot achter mij. Men had mij gezien. Ik hoorde kreten en zag mensen over de verschansing hangen. Iemand trok een revolver en ik dook ten tweeden male. Toen ik weer bovenkwam, had de stroming mij weggevoerd van het schip misschien een hon derd meter. Ik hijgde naar adem en worstelde tegen de stroom, toen Ik een dier bootjes vlak naast mij zag. Juist op dat ogenblik begon ik te beseffen, dat ik niet de kracht zou hebben om de wal te bereiken: dus zwom ik daarheen en greep mij eraan vast. Een magere, gespierde arm greep mij in de kraag, vervolgens een tweede en ik werd half gewurgd aan boord getrokken. Een opgewonden stemmengegons omgaf mij, vermengd met kin dergeschreeuw, kuikengepiep en varkensgeknor Ik bevond mij op één dier bootjes, welke ik 'het schip had zien achternavaren. Ik lag op mijn rug in de laadruimte, voor de ingang van een met riet gedekte kajuit. Het aantal perso nen aan boord van deze notedop verbaasde mij Het moeten minstens drie generaties geweest zijn van één familie, die mij aanstaarden, oude man met een schrale, grijze druipsnor, kei gekleed in een haveloze broek, stelde mij een vraag. Vrouwen gluurden naar mij vanach ter de matten. Drie jonge mannen hadden hun roeispaan laten vallen en schreeuwden opgewon den tegen de oude bloedverwant, terwijl uit alle hoeken en gaten kinderen schenen te kruipen, jongens en meisjes in gescheurde katoenen kleren, met ronde gezichtjes en donkere spleet- ogen. De oude wees over de verschansing er schreeuwde teger. mij. Uit zijn gebaren kon ik opmaken, dat hij mij aan boord van de „Imoto Maru" terug wilde brengen. Ik schudde het hoofd. ..Nee, nee!", riep ik, maar het baatte niet. Ineens viel mij de naam in de naam, die zo wel Ma als Sonja genoemd had. Mijn hoesten oedwingend, richtte ik mij half op. .Nee, nee!", riep ik tegen hen. „Wu Lai-fu!" Nog nooit zag ik drie lettergrepen een der gelijke uitwerking hebben. De oude man keek verschrikt. De jonge mannen zwegen, en van de gelegenheid gebruik makend, stak ik de hand in de zak, haalde een handvol geld te voorschijn en wees naar de wal. „Wu Lai-fu!" herhaalde ik. Een geheimzinnig symbool kon geen andere uitwerking heober. De oude man nam het geld aan. De jonge mannen vlogen naar de riemen en begonnen strandwaarts te roeien Ik richtte mij wankelend op en keek over het water naar de romp van de „Imoto Maru". BeroepingswerJr Ned. Herv. Kerk •oepen: te Oosternijkerk J. v. d. Heide, cand te Gaast; te Rotterdam-Delfs- haven (vac. A. Adriani) J. J. Siezen te Peize. ikt: voor Waddinxveen (vac. J. J. Moll) H. G. Abma te Rotterdam- Delfshaven; voor Hillegom, G. W. Kwant te 's-Gravenzande. Geref. Kerken tal: te Amsterdam-W. (vac. F. Guillaume) dr J. C, Aalders te Leeuwar den, A. Brouwer te Barneveld en J. W. Colenbrander te Apeldoorn. roepen: te Wateringen, cand. H. Duinen te Wassenaar. Baptisten Gemeenten roepen te Workum-Makkum, F. G. J. Hofhuis te Drachten. Kirchentag dit jaar toch in Leipzig? Grotewohl wil er over praten Premier Otto Grotewohl heeft de Ev gelische kerk medegedeeld, dat hij bereid met afgevaardigden van de kerk te spreken, over een plan om deze zomer in Leipzig de Kirchentag te houden. De ker kelijke autoriteiten hadden, zoals mer weet, reeds voorbereidingen getroffen om deze Kirchentag in Leipzig te houden om de nadruk te leggen op de eenheid var de 40.000 000 Duitse protestanten ondanks het IJzeren Gordijn, waardoor het land in tweeën verdeeld wordt. Grotewohl had toen echter bezwaren vanwege „t portmoellijkheden". Toestand ds De Kluis onveranderd In de toestand van ds A. T. W. Kluis, hoofdlegerpredikant. die zoals men weet. in het Haagse Diaconessenhuis een ope ratie heeft ondergaan, heeft zich na eer aanvankelijk herstel nog geen verande ring voor gedaan. Ds W. v. d. Waal (Soestdijk) overleden In de ouderdom van 85 jaar is te Soest dijk overleden de emeritus predikant var de Ned. Herv. Kerk, ds W. van der Waal Jzn. Ds Van der Waal is de vader de Haagse Hervormde predikant ds I. P. van der Waal. Op 15 Januari 1893 aanvaardde ds W. v. d. Waal het predikambt te Moercapelle, ln 1895 te Wijk bij Heusden, in 1897 te Overschie, in 1917 te Slijk-Ewijk, in 1927 te Nieuw Loosdrecht, alwaar hij op 1 October 1934 met emeritaat ging om zich metterwoon te Soestdijk te vestigen. Zendingsgedelegeerde Van Beyma gaat naar Genève De huidige gedelegeerde van de Ned Zendingsraad in Indonesië, dr U. H. van Beyma. zal binnenkort verbonden wor de staf van het Department of interchurch Aid and Help to Refugees (interkerkelijke hulp aan vluchtelingen) van de Wereldraad' van Kerken e Internatrionale Zendingsraad'- Zijn stand plaats zal Genève zijn. Dr Van Beyma zal zich voora'l gaan bezighouden met de opbouw van het bureau Azië van deze afdeling- Geref. predikanten geestelijk verzorger emigranten De Geref. predikanten W-' H. J d«€ Boer te Heerenveen. B- Bouma te Noord- wijk aan Zee. M. W. J. C. de Kluis te Santpoort en P. Warmenihoven. te Bad- noevedorp zullen een emigrantenreis meemaken, ds De Kluis naar Zuid-Afrika en de anderen naar Canada. De Ned. immigranten Ook de Geref. Kerken in Zuid-Afrika bezorgd Men schrijft ons: Uit berichten, die de laatste week in de pers circuleerden, zou kunnen worden afgeleid, dat alleen de Nederduits Her- •ormde Kerk in Zuid-Afrika met grote zorg ver.vuld is over Nederlandse immi- t. Van de zijde der Gereformeer de Kerken aldaar bereiken ons evenwel ook berichten, die getuigen van grote Niet dat daarbij po'itieke kwesties op de voorgrond treden. In de eerste plaats bezorgd voor de opleving en ver dieping van het gereformeerde belijden leven in Zuid-Afrika. De kerken me- i, dat dit alleen voor politek en school gezegend werken zal. De synode der Gereformeerde Kerken - - - - -- ;ds in 1952 de rh een vereni- HIMMMH(gereformeerde Nedérlanders (niet alleen in kerkelijke opwekken, zich in Zuid-Afrika te vestigen, en hun alle mogelijke bij stand te verlenen ter verkrijging van woning. Deze vereniging is toen dadelijk opgericht, namelijk „Die Gere formeerde Immigrasie Vereniging van Suid Afrika", Posbus 1847, Pretoria. Thans heeft zij reeds over heel het land „takken" (plaatselijke afdelingen) en staat in contact met vele en grote bedrijven. En de regering van Zuid-Afrika slaat aar werk met grote sympathie gade. Ook inzake de grootscheepse werving an jonge Nederlanders voor de Afri kaanse Spoorwegen is zij gekend en zij staat klaar om advies en bijstand te ver lenen. terwijl de Gereformeerde Kerken bijzondere maatregelen zullen nemen om deze jonge mensen en de andere immi granten de nodige geestelijke verzorging te geven. groot bedrljf-in-oprlchting, in Transvaal, zal binnenkort zowel hoger als lager personeel nodig hebben. En ook hiervoor wil de vereniging adviseren, medewerken en bemiddelen. Het is duidelijk, dat alle emigratie-for maliteiten in Nederland zélf moeten wor den geregeld, waarvoor o.a. de Chr. Emi gratie Centrale in Den Haag alle ge gevens kan verstrekken. Gereformeerd Zuid-Afrika verlangt aar gereformeerde Nederlanders, die willen meebouwen aan Kerk en volk in Calvinistische zin. En het ziet door de immigratie evenals de Hervormde Kerk met zorg het aantal niet-protes- tanten groeien en ook het aantal van hen, die slechts protestant-in-naam zijn. Vandaar de grote activiteit van ge noemde vereniging om Nederlanders, die de aloude gereformeerde belijdenis willen beleven, aan te trekken en te doen in leven in het volk van Zuid-Afrika. proefschrift: Angiocardiographic in de Diagnostiek van de Longafwijkingen. J. W. Koch, geb. te Brabant. \V. Glasbergen, geb. te Noordwij] cum laude. DELFT. Op 24 Maart promoveert tot doct< in de technische wetenschap op proefschrift; Onderzoekingen over de Theologische Eigen, ahapenp van Klei ir Tan TJong Kie. AMSTERDAM. 17 Maart. G.U. Geslaagd >or doet. ex. economie K W Meyer, Alk- aar. en P H van Beem. Amsterdam. Cand opvoedkunde J Bakker. Alkmaar, psychologie Camilla D M Jacobs. and. Amsterdar ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN 17 Maart. Geslaagd doet. e logic mevr. L R Smleder—Berkenbc Lelden mej. N Croln Michielsen. Den en de heer A B Stam. Den Haag. Geslaagd cand. ex. K Wis- en Natuurkunde de heer J J M L Crombach. Zoeterwoudi Geslaagd cand. ex. A Wis- Gesehiedenis Kuyer, Öen Haag. Kindierhoest. fr Bedenk, dat uit een onver- c (X zorgde kinderhoest «en A £5c zwakke borst kan over- X? njX blijven.* Bescherm AA XXX Uw kleine met jóoO 's werelds beste hoestsiroop vergoedingen voor het gebruik douches, meetlonen e.d. 23- Bij al/gemene maatregel van bestuui kunnen vrijstellingen worden verleena voor andere prestaties op sociaal en cul tureel terrein. Hierbij wordt gedacht aat comité's voor vacantiebezngheid. speel- tuinverendgingen e-d. Onderzocht wordt, of naar analogie van de voor de sport bonden voorgestelde bepaling ook d< prestaties ven verenigingen en bonden van kunstenaars aan hun leden dienen te worden vrijgesteld. De uitbreiding van dit. soort vrij stellingen zal gebonden zijn aan drie restricties: de leveringen of diensten moeten van culturele of sociale aard zijn, er mag geen winst beoogd of gemaakt worden en de aard der le veringen of diensten mag niet zo danig zijn, dat deze overeenkomt met prestaties, die normaal worden verricht door ondernemers, die wel winst beogen of maken. Het lied dei aethergolven DONDERDAG 18 MAART Hilversum I 402 m. AVRO 7.00 nieuws 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO 8.00 nieuws 8.15 Gram. 8.45 ld. 9.00 Morgenwij ding 9.15 Gram. 9.25 De groent Gram. 10.50 T ---- -- Europa" 12.00 onnetje 12.30 12 33 Gram. 12.50 Uit het Bedrijfsleven 1.00 Nieuws 1 15 Meded. 1.20 Metropole-ork. 2.00 6.00 Nieuws. 6.15 Sport - problemen 6.25 V. d. jeugd 6.40 Rep. of gram. 6.45 Pijploos orgel 7.0P J '"'jg 7.05 Gesprok* kind. brief uït Londen 7.10 Jazz- 7.40 Rondetafelparlem 8.05 Omr. ging voc 8.00 Nleui „De postbode j". hoorsp. 10.15 Dansmuz. 10 45 Sportact. 11.00 Nieuws 11.15 Jazz-competitie .00 Gra Hilversum II 298 m. KRO 7.00 Neuws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7 30 Gram. 7.45 Morgenge bed 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 9 00 V. d. vrouw 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 V. d. zieken 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus 12.03 Lunchconc. 12 30 Land- en tuinb.meded. 12.3312.40 Wij van het land) 12.55 Zonnewijzer 1.00 Nieuws 1.20 Pianorecital 1.45 NCRV: 2.00 Gram. 2.20 Zang V. d. 3.15 ark. i «oordr. 2 45 solist :ing 4.30 Gram. 4.40 Vocaal soliste 5.00 V. d. jeugd 5.30 Viool en Plano 6.00 Banjo-ork. 6.35 Raadhuispraat 6.45 Le ger des Heilskwartler 7.00 Nieuws 7.10 V: d. jeugd 7.30 Gram. 8.00 Radiokrant 8.20 Ge- var. progr. 9.45 Gram. 9.50 „Ik denk f" U?" 0.00 Orgelkunst" 10.45 Avond- erdenklng 11.00 Nieuws 11.15—12.00 Gram. Engeland BBC 330 m. 1.00 Orgelsp. 1.25 d. arb. 1.55 Weerber. 2.00 Nieuws 2.10 3.00 V. d. tolen .00 V. d. kinc Weerber. 7.00 Nieuws 7.15 Caus. 7.25 Sport 7.30 Gram. 8 00 Hoorsp. 8.30 Concert 9.15 Amerikaanse Nws. brief 9.30 Gevar. progr. 10.00 Nieuws 10.15 Discussie 10.45 Gevar. muz. 11.30 Wetenschappelijk overz. 11.45 Pari. overz. 12.00—12.03 Nieuws. Engeland BBC 1500 en 247 m. 12.00 Mrs. Dale s Dagb. 12.15 Concert 12.45 Voordr. 1 00 Pari. overz. 1.15 Dansmuz. 1.45 Concert 2.45 V. d. kind. 3.00 V. d. vrouw 4.00 Gevar. muz. 4.30 Gram. 4.45 Lichte muz. 5.15 Mrs Dale's Dagb. 5.30 Caus. 5.45 Mil. ork. 6.30 Concert 7.15 V. d. jeugd 7.45 Hoorsp. 8.00 Nieuws en journ. 8.25 Sport 8.30 Geva. progr. 9.00 Vra gen bcantw. 9.30 Hoorsp. 10.00 Hoorsp. met muz. 10.30 Gevar. progr. 11.00 Nieuws 11.15 Sport 11.30 Lichte muz. 1205 Voordr. 12.20 Gevar. muz. 12.56—1.00 Nieuws. Brussel 324 m. 11.45 Gram. 12.00 Omr. ork. se les 2.45 Pianorecital 3.30 Koorzang 4.00 Gram. 5.00 Nieuws 5.10 Gram. 5.15 V. d. kind. 6.15 Omr. ork. 6.30 V. d. sold. 7.00 Nieuws 7.40 Gram. 7.50 Caus. 8.00 Panorama Digest. 9.15 Ethnologische muz. 10.00 Nieuws 10.15 Kamermuz. 10.55—11.00 Nieuws. Brussel 484 m. 12.00 Omr.ork. 1.00 Nieuws 1.15 en 2.30 Gram. 3.00 Symph. ork. 3.40 Gram. 4.05 Lichte muz. 5.00 Nieuws 5.15. 6.30. 6.45 en 7.15 Gram. 7.30 Nieuws 8.00 Hoorsp. 10.00 Nieuws 10.15 Gram. 10.55 Nws. BBC Ultz. voor Nederland: 10.00—10.30 N. M. Nieuws „Beste allemaal". Engelse li- Puzzle ook eens met ons mee Magisch vierkant TT chocolade: voedzaam en smakelijk t Horizontaal en verticaal dezelfde woor den invullen. 1. Deel van het hoofd, 2. Hulpstelling, 3. Delriekende hars. 4 Een korte tijdruimte, 5. Stad in Frankrijk. Oplossing vorige puzzle No. 13: Horizontaal: 6. Onderwerp, 7. Aan gedaan. 12, As, 13. Re, 14. Kwaal. 17. Meesteres. Verticaal: 1. Bokaal, 2. Odin. 3. Drie, 4. Sela, 5. Spinel, 8. As, 9. Gewest, 10. Dwalen, 11. Ar, 15. Wet, 16. Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 2