Tien vragen over Rusland en het communisme 5 VRIJDAG IJ MAART 1954 SOWJET-KENNER GILMORE ANTWOORDT Burgi gingen zich overtuigen of Stalin echt dood was ers nisme. zij kennen het." Dit was de grootsie ontdekking die Eddy Gilmore van Ass. Press heeft gedaan, toen hij een tournée maakte van ae Sugar-White Sands bij de Golf van Mexico tot de lieflijke, beboste heuvels van Seattle, de grote stad aan de Atlantic. Maar al kent het Amerikaanse volk het aangezicht van het communisme zoals het is, dit belet niet, dat de mensen er nog heel wat vragen over kunnen stellen. Die vragen doen duidelijk uitkomen, hoeveel zij werkelijk van het onder werp weten, want zeer, zeer weinigen er van zijn onbeduidend of dwaas. „Ik leg er altijd de nadruk op, dat ik geen deskundige in Russische c gelegenheden ben. Zo'n deskundige bestaat niet. Maar als men bijna twaalf jaar in Rusland heeft gewoond en gewerkt, verscheidene honder den Sowjetburgers heeft gekend en het hele land heeft bereisd, moet men echter wel heel wat gezien en gehoord hebben," aldus Gilmore. In dit artikel geeft Eddy Gilmore antwoord op de tien voornaamste vragen over Rusland en het communisme. Ik heb op deze tournee tot allerlei ten toehoorders gesproken: tot een grote protestantse kerkelijke groep in Detroit, tot de nationale Joodse vrouwenraad ii Cleveland, en tot het aardigste stel jonge vrouwen dat ik ooit onder een dak bij elkaar zag in Stephens College, Missouri. Hun vragen waren echter bijna altijd dezelfde. De ti door mij daarop gege- ren de volgende: Vraag: Hoe uit de pers te Moskou zich over Senator McCarthy? Antwoord: De Moskouse pers negi de Senator bijna volkomen. Van tijd tijd geeft zij hem drie of vier alinea's brandmerkt hem in het algemeen als „de leider der Amerikaanse fascisten' Boekbesprekingen Indonesië nu, Nieuwe indrukken, schrijver dr M- van Blamkenstein. Uitgeefster: N. V- Uitgeverij W van Hoeve. 's-Graven-hage, Aan tal pagina's: 122. prijs: f3.9 Het boekje van dr M. van Biarnkenetem ls reeds enige maanden oud en zijn door Indonesië enige jaren geleden. Toch blijft het al-tijd interessant te weien een journalist van zo grote bekw. tveid. een. man die zo veel landen en ken bezoch-t en hun zeden doorgrondde, over Indonesië schrijft. In een scherpe critiek geeft hij een opsomming van het vele dat somber stemt en ongerust maakt en hij tracht de oorzaken te ontdekken en de toekomst te schouwen, hoewel hij als voorzichtig man zich niet aan voor spellingen waagt. In het kort vat hij zijn -gedachten- over Indonesië samen met de opmerking dat Indonesië gelijkt op een man-, die uit een vliegtuig gesprongen ls en zijn parachute nog niet heeft ópen- getrokken. Hij .meende toen al de hand ie zien komen, die de parachute zou open trekken. Zou hij op het ogen-blik na een grondige peiling nog hetzelfde menen, of zou hij blijven zwijgen? De vele weeen ziet hij blijkens vei-schillende uitlatin gen iin zijn- boek als overgangsweeën-, die hij zo dikwijls za-g in narevolutionaire landen, waarvan hij Indonesië zeker niet het ergste geval vond- Veel nadruk legde hij op de verkie zingen. op de algemeen heersende ver wachting. dat ailles na de verkiezingen anders zou worden, waarbij hij veel ver trouwen had in de leiders der Masjoemi. Hoe zal hij nu oordelen, n-u de verkie zingen steeds naar verder toekomst wor den verschoven en mgjp enerzijds bewe gingen ziet, die hun massale aanhang mo biliseren om kort en goed ..democratie zonder verkiezingen" in te voeren en an derzijds het minder georganiseerde doch veel massaler verzet der Mohammedaan se bevolking- Bij de ondernemerskrinigen vond hij indlentijd vertrouwen in de toekomst. Sindsdien is het bergaf gegaan. Zou hel vertrouwen nu verdwenen zijn? Opmerkelijke analyses van verschillen de toestander, zijn: Dat de intellectuele bovenlaag te dun is, doch dat de veelheid der departementen en snelle wisseling der kabinetten, zelfs in gunstiger omstan digheden te veel van de krachten van het land zouvergen-. Voorts dat vele -bekwame krachten bui-ten de regering Voorts, dat gebrek reldwijsheid aan de top vaak gemakke lijker te verhelpen zijn dan de gevolgen van de onervarenheid der menigte. Een ernstige belemmering voor Indo nesië acht hij het ontbreken van een be kwame middell-aag. Op de oorzaken gaat hij te weinig ln. Voor de Indo-Europeanen heeft hy weinig hoop. Nieuw-Guinea acht hij al leen te ontginnen door Indonesische, Chi nese en Japanse krachten. Voorts ziet hij daarin een in financieel opzicht ruïne voor ons land en een belemmering om mot Indonesië tot goede betrekkin-gen te komen. Welke oplossing hij wenst, schrijft hij niet, maar dat kan men raden- Ondanks het vele sombere is het geen somber boek omdaft de schrijver de te genwoordige kwalen als een overgang voelt, als een smartelijke worsteling van Indonesië om zijn eigen wezen te vnnden- Te weinig vinden wij in dit boek een be wustheid. dat er nog andere dingen aan de hand zijn dan een worsteling om eigen wezen en dat veel ernstiger gevaren Indonesië bedreigen dan de weeën van een overgangstijd- Steeds groter wordt de zorg. dat we geen bloeiend Indonesië meer zullen zien. dat zijn eigen wetten gevonden heeft. Mr J. J- W. verklaring hiervoor is. dat de Senator, wat men ook van hem moge denken, een gevaarlijk onderwerp is voor de propa ganda van het hoofdbestuur der commu nistische partij. Want als de Sowjetpers iets van betekenis over McCarthy wi' zeggen, moet zij op zijn minst het woord „ondermijners" gebruiken en vertellen, dat er Amerikanen zijn. die xdoor Moskou gebruikt zijn en andere, die er van v dacht worden door Moskou gebruikt worden om te spionneren of op andere wijze de Sowjet-Unie te helpen en dit past niet bij het karakter van de partij zoals de Russen dat afschilderen als zij beweren, „dat de partij zich nooit be moeit met de binnenlandse aangelegen heden van een ander land." Vraag: Kan men te Moskou de „Voice of America", een bijzondere radio-uitzen ding, horen? Antwoord: Men kan de Engelse uitzen dingen van „The Voice" te Moskou be luisteren, maar de Russische niet. Die worden onverstaanbaar gemaakt door verscheidene honderden ik heb ze ge zien stoorzenders in en om de Sow- jet-hoofdstad. Maar ik heb vier zomers in een Russisch dorp op 40 km afstand van Moskou gewoond en daar kon ik bijna 24 uur per etmaal ook de Russische uitzendingen beluisteren. Soms waren ze even duidelijk als Radio-Moskou. Lieden van het ministerie van Buitenlandse Za ken, die het land bereisden met draag bare ontvangtoestellen, hebben me ''ook delenv an het land kan horen. Ik weet niet, in welke mote deze uit zendingen doel treffen en ik weet ook niet, hoe men dit zou kunnen vaststellen Ik herinner me echter, dat een Rus een tot mij zeide: „Gospodin (mijnheer) Gil more, ik heb gisteravond naar de „Voice of America" geluisterd en de omroeper heeft een grote leugen verteld. Hij dat de Sowjetregering tien millióen r concentratiekampen gevangen houdt. Welnu, gospodin, dat is helemaal Als hij gezegd had dat or regering 15 millioen mensen in concc tratiekampen gevangen houdt, zou ik hi geloofd hebben, maar niet. nu hij nu tien millioen heeft gezegd." Vraag: Bestaat er vrijheid van godsdienst en eredienst in Rusland' Antwoord: Gedurende de oorlog heeft Stalin in de Sowjet-Unie een aantal kerken geopend. Ik meen dat het er in Moskou 50 of 60 waren en ik heb ook in andere steden en dor pen kerken in gebruik gezien. Te Moskou is een kerk, die doorgaat voor Baptistisch, één die een synagoge en één, die een Rooms-Katholieke kerk heet te zijn, maar de grote meerder heid bestaat uit Russisch-Orthodoxe kerken. Ze worden alle goed bezocht werkelijk inspirerend er heen te gaan in de Paastijd, op de vooravond van het Russische Kerstfeest en op andere feest dagen van de Russische Kerk. De mensen zitten er dan opeengepakt als kaviaar in een blikje, zó groot is de belangstelling. De patriarch van Moskou en geheel Rusland (het hoofd van de Orthodoxe Kerk) is drager van de Orde van Lenin en heeft openbare gebeden uitgeschreven toen Stalin stervende was. Maar het volk dat naar de kerk gaat, offert zijn kaai sen, zegt zijn gebeden en luistert naj de mooie muziek. De priesters praten nooit over de politieke, maar ik betwijfel, of zij dat onder de Tsaren wel zouden hebben durven doen. De communisten hebben ontdekt, dat God niet ondergedoken zou blijven zelfs niet in hun land en daarom heb- »n zij de kerken geopend en besloten het oog op te houden. Vraag: Is er werkelijk iets veranderd, sinds Stalin is overleden en Malenkof de macht is gekomen? wezen niet. Er is een „New Look", r ik vrees, dat alle oude aspiraties het communisme nog bestaan. De we heersers hebben een paar dingen lan, die hun erg weinig of niets ge kost hebben om de indruk te wekken, dat alles anders is geworden. Misschien dat sommige naïevelingen in verschillende delen der wereld hun ge loven, maar ik denk dat ze te zijner tijd wel anders zullen leren. Vraag: Wat denkt het Russische volk over de Ver. Staten en het Amerikaanse Antwoord: Ik geloof dat ik zo ongeveer 400 Sowjetburgers met name heb gekend, maar ik herinner me niet. dat één van hen ooit iets onvriendelijks over ons heeft gezegd. Een vrouw in een dorp heeft eens tot mij gezegd: „Gospodin Gilmore, gedurende de jongste wereldoorlog heeft w land ons vele dingen gezonden er ij waarderen dit. Gij hebt ons levens- liddelen gestuurd. Ik weet het. Mijn dr» kinderen hebben ze gegeten en ik zelf rlog met U zouden krijgen wat God verhoede (zij sloeg kruis), zult gij ons geen levensmid delen zenden maar bommen op ons we pen. Ik ben bang dat wij allen zoudt Vraag: Denkt u dat wij binnen niet lange tijd oorlog met Rusland zulle krijgen? Antwoord: Neen. De Sowjets wille ïen oorl"* beginnen als zij er niet zeki an zijn t zij die kunnen winnen. 1 heb veel gezien, dat mij er van heeft ertuigd dat zij. van mening zijn, dat het er moeilijk zou zijn ons te verslaan, at wil niet zeggen, dat ik ook maar één weer zou willen weggooien, want als er ts is, waarvoor deze lieden eerbied heb ben, dan is dat macht en als er iets is, dat zij minachten, dan is het zwakheid. Vraag: Gelooft U, dat, er enige kans het de at Rusland rond ogenblik liiiif i IIIII ii ii 'Bïr© ballpoints Q90 Die kans lijkt gering. Als er werkelijk o loven, is dit, dat ons een verschrikkelijke depressie te wachten sta. bij welke vergeleken de ran welvaart zal lijken. Zij denken dat vij dan uit de hele wereld onze troept :ullen terugtrekken en onze invloeds sferen zullen opgeven en dan zullen zij komen. Vervolgens zal een binnenland: ineenstorting bij ons slechts een kwestie tijd zijn. Hoe kunnen wij, zolang o over denken, verwachten, dat zij bereid zullen zijn tot een compi Vraag: Was het Russische volk bedroefd oen Stalin stierf? Antwoord: Ik heb duizenden langs zijn :toffelljk overschot zien defileren en en kelen van hen zien wenen, maar de grote derheid scheen mij meer uit nieuws gierigheid te zijn gekomen en om er zeker in te zijn dat hij dood was. Vraag. Hebben de Russen de atoom- en waterstofbom? Antwoord: Ik kan dit niet met zeker heid zeggen, maar als men zou vragen, wat ik denk, zou ik zeggen, dat ik ge loof dat zij een atoombom hebben, dat het mij zeer teou verbazen, als zij ook ?rr bruikbare waterstofbom hadden. Vraag: Waarom werd Bcria uit de weg geruimd? Antwoord: Beria werd terechtgesteld in m verbitterde en slechts licht gecamou fleerde strijd om de macht. Als Malenkof eria niet uit de weg had geruimd, zou eria het Malenkof hebben gedaan. Schenk geen aandacht aan de officiële redenen die voor zijn arrestatie naar in zijn gebracht. Het was een strijd de macht. Een van hen moest dwijnen. Dat is alles. Tien vragen Eddy Gilmore, die bijna twaalf jaar a!s correspondent van Ass. Press in de Sowjet-Unie heeft ver toefd en met een Russische is ge trouwd. heeft in de Ver. Staten een reeks lezingen over Rusland gehouden en daarbij geconstateerd, dat bij zijn toehoorders steeds weer dezelfde vragen opkwamen. In het hieronder volgende artikel geeft hij op de tien voornaamste van die vragen zijn antwoord en aangezien dezelfde vragen zeker ook de krantenlezers in Nederland bezighouden, zal bij hen ongetwij feld ook voor de antwoorden van een man. die zolang onder de Rus sen heeft geleefd en gewerkt en zovelen van hen persoonlijk heeft gekend, belangstelling bestaan. Warme-luchlkamer boven de hal „Autokachel" verwarmt huizen in Enschede De arbeiderswoning meer gemakken geven zonder de uitgaven van het gezin te verzwaren dit ideaal denkt men een grote stap genaderd te zijn met een nieuw stelsel voor centrale verwarming, waarvan Enschede voor ons land de pri meur heeft. De vinding werkt volgens het principe van een auto-kachel; luch», die langs warmwaterbuizen strijkt, stijgt in temperatuur en wordt daarna door de te verwarmen ruimten geleid. Het systeem, dat Domotherm gedoopt is. vindt in Nederland voor het eerst toe passing in 176 woningen, die in het Twekkelerveld te Enschede in opdracht van twee plaatselijke woningbouwvereni gingen worden neergezet onder architec tuur van het bureau Klomp. Van dit com plex zes blokken in twee en drie woon lagen zijn nu veertig woningen betrok ken en de bewoners, die de koudste winterdagen zonder haard moesten door komen, zijn er dik tevreden over. De „auto-kachel" is aangebracht in de hal tegen het plafond. Het is een buizen spiraal, waar water door stroomt met een temperatuur van negentig graden. In het tweede plafond, dat twintig centimeter onder het eerste is aangebracht, is een opening uitgespaard recht onder de bui zenspiraal. Door deze opening wordt met behulp van een ventilator lucht aange zogen naar de ruimte tussen de twee hal-plafonds, waar het buizenstelsel er voor zorgt, dat de lucht verwarmd wordt. Het Domothermstelsel is een Duitse vinding, die in Duitsland reeds op grote schaal is toegepast, aldus de Vkrt. Dames met baggerlaarzen Turken en Italianen ploeteren in de modder op Schouwen Schoonmaakploeg van studenten vecht tegen de chaos CINDS MAANDEN werken zij nu reeds op Schouwen en Duiveland, de mannen en vrouwen, jongens en meisjes van de C.C.H., net „coor dination committee Holland". Met „werken" is hetgeen deze mensen op het eiland doen, eigenlijk niet juist uitgedrukt. Zwoegen, sloven en ploe teren is beter. Op alle plaatsen waar dit nodig was, hebben de leden van de C.C.H.-groep gewapend met allerlei schoonmaakgereedschap. de strijd aangebonden tegen de chaos, die het water hier met zijn vernielende kracht heeft aangericht. Het C.C.H.-korps is een bonte menge- ng van mensen van de meest uiteen lopende nationaliteiten, allen evenwel be zield met één ideaal: hulp bieden waai dit nodig is. Zowel in Schouwen als in de Vierbannenpolder hebben zij gezwoegd in de modder en viezigheid. Het werh eiste hier de volle mens. Voor ontspan ning was weinig tijd en volkomen be grijpelijk was de weinige zorg, die soini het toilet werd besteed, een lange dag van hard werken on moeilijke omstandigheden zijn de C.C.H.-werkers blij, 's avonds eens flink kunnen rusten en na het lezen schrijven van brieven van en naar huis kruipen ze vroeg in de kooi, want nieuwe zware dag wacht. Aanvankelijk schreven zij naar huis over Gevaarlijke infiltraties Communisme breidt zich uit in Midden en Zuid-Amerika In de zwaar bewaakte universiteits wij k van Caracas, de hoofdstad van :ucla, is op het ogenblik de Pan- Amcrikaanse Conferentie bijeen. Alle landen van Noord-, Zuid- en Midden- Amerika zijn er vertegenwoordigd. Een de belangrijkste gespreksthema's is de strijd tegen het communisme. Het is door de delegatie van de Verenigde Sta voren geschoven en dat is geen toeval. De gehele Latijns-Amerikaanse wereld bevindt zich zoals zovele andere eco nomisch onderontwikkelde gebieden i sociale revolutie. Daarop nader gaan is in dit korte commentaar niet mogelijk. Genoeg zij te zeggen, dat het in Azië het „Britse kolonialis- is, dat de schuld krijgt van alle armoede en achterlijkheid, in Midden- Zuid-Amerika het Amerikaanse „dol- Iar-imperiahsme tot zondebok is maakt. n dergelijke situatie de jmunistische propagandisten automatisch aantrekt is duidelijk. Verwonderlijker is, Idat zij in Latijns-Amerika eigenlijk niet (Advertentie). alvorens Uw beslissing te nemen over belegging van tijdelijk overtollige gelden, onze DEPOSITO-CONDITIES ZUIDHOLLANDSE BANK N.V. ROTTERDAM VGRAVENHAGE De Prins aan stuurknuppel van een Super DC-3 Besprekingen over behoefte aan een licht gèvechtsvliegtuig Prime Bombard heeft gisteren een Douglas Super DC-3 bestuurd tijdens ?n vlucht van San-ta Monica, Californaë. aar Long Beach. Califomië, vice-versa. Tot zijn passagiers behoorden Donald Douglas, de president va-n de Douglas- Vliegt uigf abri eken. verscheidene autori teiten van de Amerikaanse luchtmacht, John Martin, de mede-piloot van de een bezoek aan grote luchtvaart- fabrieken in Caflifornië heeft de Prins aan de pers meegedeeld1, dat hij met Ameri kaanse vliegtuigbouwers besprekingen over de behoefte die de N.AT.O- heeft aan een licht gevechtsvliegtuig. Hij weigerde echter commentaar te ge- ïn op een bericht, dat hij pogingen doet om de vliegtuig! a brik anten te interesse ren voor het ontwerpen van een Euro pese straaljager voor onderscheppings doeleinden op korte afstand, die in Ne derland gebouwd zou moeten worden. Een woordvoerder voor de luchtvaart industrie heeft verklaard, dat Prins Bernhard in Amerika de belangen van Fokker behartigt. Deze woordvoerder zei te bedoelen, dat Fokker over een aantal vakbekwame arbeiders beschikt en dat de Prins naar een methode zoekt om deze arbeiders in dienst der geallieerde naties aan het werk te krijgen. Prins Bernhard zal op 26 Maart een bezoek brengen aan de fabriek van de Republic Aviation te Farmingdale in New York. Deze onderneming heeft vele weken geleden een contract met Avio- Diepen getekend voor het onderhoud van vliegtuigen in Europa. Ifonden in Huizen stierven aan vergif Zes honden, waarvan er inmiddels vier van zijn gestorven, zijn Woensdag het slachtoffer geworden V3n vergiftiging. Het zijn honden van bewoners uit de streek rond Huizen cn Naarden. Men neemt aan dat de dieren gegeten hebben van roekeloos neergeworpen strychnine-eieren die ln de broedtijd gebruikt worden om schadelijke vogels te vernietigen. het succes hebben, dat men zou ver wachten. Dat gedeeltelijk falen is te wij ten aan het feit, dat de Spaans- en Por tugeessprekende Amerikaan een gebo ren individualist is. op wie het commu nisme. dat van zijn aanhangers strikte gehoorzaamheid aan een centrale lei ding eist, weinig vat heeft. Toch zy'n er in Latijns-Amerika enige gevaarlijke communistische infiltraties. Guatemala, eens het domein van de Boston Pruit Company, heeft een com munistische regering: in Mexico, het be langrijke Brazilië en "dh'll zijn machtige communistische bewegingen actief. De Verenigde Staten vragen nu van de andere Amerikaanse landen om te zamen de communistische infiltraties te bestrijden. Maar het uitwisselen van gegevens over communistische activiteit, zoals door de V.S. voorgesteld, kan op zich zelf niet veel baat brengen. Het enige afdoende bestrijdingsmiddel is opvoering van de welvaart in Latijns- Amerika. En het is juist op dit punt. dat de Zuid-Amerikaanse klacht tegen de sterke Noordelijke buurman niet geheel ongerechtvaardigd schijnt. Want het is bij voorbeeld waar. dat de V.S. aan de vroegere vijand Duitsland aanzienlijk meer economische hulp hebben leend, dan aan alle AmeriRaanse landen tezamen. En het is waarschijnlijk ook r. dat de V.S. een industrialisatie Latijns-Amerika. welks grondstof fen zij nodig hebben, niet gaarne zou- Frans-Vielnamees gesprek niet in impasse De besprekingen die in Parijs worden gevoerd tussen Frankrijk en Vietnam onafhankelijkheid voor deze Indo-Chinese deelstaat, verkeren beslist niet in een impasse. Men heeft niet besloten, de be sprekingen op te schorten of te verdagen. Dit is vandaag officieel in Parijs bekend gemaakt naar aanleiding van desbetref fende geruchten. In deze bekendmaking wordt met de meeste nadruk verklaard dat geen van beide partijen pessimistisch ntrent het verloop van de bespre- Groot aantal arrestaties in de Sowjet-zone De Westberlijnse „Strijdgroep tegen Onmenselijkheid" deelt mede, dat in de afgelopen dagen ruim 400 personen in verschillende Oostduitse steden zijn ge arresteerd. De arrestaties volgen op de kortgeie- sn door Ernst Wollweber, het hoofd van de Oostduitse veiligheidspolitie, aange kondigde actie tegen anti-communisti sche verzetsstrijders in Oost-Duitsland. Holland-Huis te Frankfort Binnenkort zal te Frankfort een Hol land-Huis geopend worden, aldus meldt De Tel. Het gebouw wordt gefinancierd door het Nederlandse en Duitse be drijfsleven en zal dienen tot ontvangst- contactcentrum voor het bedrijfsleven van beide landen. tingen op het eiland, die een diepe in druk op hen maakten. Maar men raakt aan alles gewoon, ook aan de bemodder- de laarzen, waarop een buitenlandse stu dente van het korps nu reeds net zo woon is te lopen als voorheen op haar beste Zondagse schoentjes. Kerkwerve en Sirjansland. Ouwerkerk en Nieuwerkerk. het zijn stuk voor stuk plaatsen waar de buitenlandse helpsters helpers hun veelzijdige werkzaam heden hebben verricht. Waar zij kwamen, waren nog slechts weinig bewoners aan wezig en onder degenen die er waren, wilden de gesprekken niet altijd evengoed lotten. Wie spreekt er Italiaans op Sir jansland? Weinigen op Nieuwerkerk kun- en zich ook onderhouden met de wer- ers uit Turkije cn Zuid-Amerika. Toch staan deze taalmoeilijkheden de goede verstandhouding met de bewoners van Schouwen en Duiveland niet in de weg. Allerwegen wordt het werk van „de vreemden" uitermate gewaardeerd en iedereen heeft bewondering voor die vreemde mensen, die echter een aanwijs baar ding met de eilandbevolking ge meen hebben, namelijk het streven naar het herstel van ^houwen en Duiveland. Practisch belangeloos hebben zij zich hiervoor ingezet, wroeten thans in de puinhopen en modder, trachten huizen, die met dikke lagen modder zijn bedekt, eer bewoonbaar te maken. Wanneer het laatste werk gedaan zal zijn, gaan zij terug naar hun eigen om geving, veraf of dichtbij, waar zij zullen kunnen vertellen over de dan volbrachte taak op Schouwen en Duiveland. het eiland dat door de nood weinig voor zijn helpers kan doen, maar w e 1 zeer dank baar is en de „aanpakkers" van de C.C H. niet gemakkelijk zal vergeten. HUSCJ-SF Voor beide een opkikkeitje Op Schouwen kan weer gezaaid worden Op Schouwen en Duiveland k jaar weer gezaaid worden. De Dienst Landbouwhcrstel heeft de boeren aange raden over te gaan tot inzaai percelen, die met paarden of machines zijn te bereiken. Tengevolge van kreek- vorming en de slechte toestanden van de wegen is dit in sommige gevallen vrijwel onmogelijk. Op de verwoeste gronden kunnen niet alle producten worden ingezaaid; zal vooral gerst en hier en daar i zijn. Een probleem apart vormer gronden die tengevolge van overspoeling met een dikke zandlaag zijn bedekt Evenwel is het advies gegeven, percelen met een zandlaag variërend van 7 tot 30 centimeter met rogge in te zaaien; de grond die tot 7 centimeter met zand be dekt is, kan gerst hebben. Expositie over New York in Amsterdam De tentoonstelling over het 300-jarig bestaan van New York. die van 16 Maart tot 3 April in gebouw Gerzon te Amster dam wordt gehouden, zal op 15 Maart worddh geopend door burgemeester Arn. J. d'Ailly. De expositie, die onlangs in verschei dene Belgische plaatsen is gehouden, geeft aan de hand van op panelen gemonteerd fotomateriaal een overzicht van de groei en ontwikkeling van New York, van de kleine Nederlandse nederzetting (Nieuw Amsterdam) tot de metropolis van thans. Behalve uit deze panelen, die zijn voor zien van teksten in het Nederlands en Frans, bestaat de tentoonstelling uit een maquette van het hoofdkwartier van de organisatie der Verenigde Naties, dat zich e New York bevindt. Bestolen politieman op dievenjacht Enkele weken geleden hebben een paar brutale inbreker» hun slag geslagen bij een Eindhovense inspecteur van politie. Terwijl de politieman sliep haaloen ae inbrekers kleden, koperwerk, antiek cn andere mooie spullen weg. De hilariteit op het politiebureau was groot. Om kort te gaan: gisteren zaten twee Emdtiove- i. de 23-jarige B. en de 31-jarige Van de cel op het politiebureau. De bestolen inspecteur heeft een groot aan deel geleverd in de ontknoping van deze misdaad- Hij is zijn huisraad zelf gaan terug halen- „We wisten echt niet, dat •en politieman hadden ingebro ken". wilden de geknipte inbrekers zich nog verontschuldigen- ..Blij jullie te leren kennen", zei de inspecteur, die de lachers het Eindhovense politiekorps weer op zijn hand heeft. Grootste boerderij van Hooqeveen afgebrand De grootste boerderij uit de gemeente Hoogcveen. die van landbouwer Klooster man. is Woensdag in één uur tijds in vlammen opgegaan. De boer startte ir de schuur een tractor welke in brand vloog en de boerderij in lichte laaie Twee paarden en 4 stuks rundvee den de dood. Schade wordt op 2'.i ton geraamd. Ook in Enschede ging gistermiddag een boerderij, van de heer Scharenborg. door brand teloor. Een gezin van 8 per sonen werd hiermede dakloos. De oor zaak van de brand is onbekend. Geen vrouwenkiesrecht in Egypte Militairen en vrouwen zuilen niet deel nemen aan ae verkiezingen voor de nieuwe Egyptische wetgevende vergade ring. aldus heeft de voorzitter van de commissie van redactie van öc grondwet. Ali Maher. meegedeeld De mededeling volgde op een verzoek aan president Nnguib van de vooraan staande Egyptische suffragette Doria Sjafik. J Zweeds bezoek in Rheden I Inktpot uitgegoten over ambtenaar rpWEE AMBTENAREN van het ■*- Rhedense raadhuis hebben dc schrik van hun leven gehad. Er kwam een dame. die met een Zweeds beambte van de Edyfabrle- ken milde trouwen, de huwelijks- stukken (haar aanstaande eega betref fend) overleggen. Deze bleken cen ter niet aan alle eisen te volaoen. Dit was de reden waarom de echtnenotc- in-spé de ambtenaren de nip toe keerde en naar haar a.i. man toóg. Even later kwam deze zijn woede koelen. Nadat de Zweed de stukken 9an flarden had gescheurd, zag hij kans een gevulde inktpot te grijpen, die hij door de afieling burgerlijke Een der ambtenaren kreeg een stroom infcf ouer hef hoofd, een deel kwam op een smetteloos geboorte register terecht, terwijl de rest over de pantalon van de afdelingschef ging. benevens over de tafel cn het nieuwe behang. Toen vond de Zweed het blijkbaar welletjes cn ping hij tr op zijn fiets van door. De beide amb tenaren, beïnkt en beteuterd, waar schuwden een juisr luisterende apenf, die de Zweed in Dieren te pakken kreeg, nog vóór de gealarmeerde Velpse politie, die er met een over valwagen op uit was getrokken. Tijd. om tot kalmte te komen heeft de Zweed nu genoeg. Italiaans schip omhoog op de Westerschelde Bij Ritthem ter hoogte van de Srhone Waardin is Woensdag op de Wester schelde het Italiaanse stonmschi: Mon- aan de grond gelopen. De sleepboten Goeree uit Vlissingen en Walvis uit Ter en zijn ter assistentie uitgevaren. De Monfiore is 5498 b.r.t. groot. Door dochter van Hollmann Film over aanslag op Hitier Na de genicbtmaker.de semi-documen- aire film over Hitier. Vijf minuten over waalven, is er mt een andere film over e ..Führer" op komst. Deze za; een beeld even van de bekende samenzwering welke resulteerde in een bijna geslaagde aanslag op 20 Juli 1944. Het plan voor deze film gaat uit van de vroegere echt genote van de voormalige jeugdleider idur vcm Sehirach. Zij is In 1950 ven Srhirach. die in de Spandeu-gevargenis 20 jaar wegens oorlogsmisdaden uitzit, gescheiden en hertrouwd met de pro ductie-leider uit de Duitse filmindustrie, Jacob. Mevrouw Henriëtte Jacob, die de dochter is van Hitiers lyffotograaf Hcin- rich Hoffmann, is eigenaresse van het klei".? filmkantoor Paris-Fi.m. Zii dee'de mede. dat een aanvrage voor goedkeuring van de-ze film, die „Unter- nehmen Walkürc" (Ooeratie Walkure» zal heten, reeds bij de Duitse filmnaad in Wiesbaden is gedeponeerd. Een woordvoerder van de Paris-Film zeide: Wij voeren op het ogenblik onder handelingen met de overlevende deelne mers aan he; Juli-complot. Of de film wordt gemaakt, hangt geheel van de uit- s.'ag dezer besprekingen af. Toch is het zo! yERSCHILLENDE psychiaters heb ben getracht onze bijkans onover winnelijke afkeer van slangen te ver klaren door er op te wijzen dat deze angst wellicht een erfenis is Uit lang vervlogen perloden, toen de grote reptielen een ernstige bedreiging voor de mens vormden. Hoe aanlokke.ijk ook, erg overtuigend klinkt dit opper vlakkig gebabbel niet. Er rijn nog wel enkele andere dieren die een voort durend gevaar voor de natuurmens hebben gevormd, doch desondanks hebben we daar geen afkeer van over gehouden. Integendeel, jonge beertjes of jonge leeuwtjes zijn werkelijk om te knuffelen, ook al mogen we dan bang zijn voor hun gevaarlijke ouders. Neen, de erfenis waarmee de psy chiater ons wil opschepen ter verkla ring van onze afkeer van slangen, wordt niet geaccepteerd. Een bioloog wil deze afkeer ver oorzaakt zien door het gewe.dige aan tal griezelverhalen dat over slangen in omloop is. Kinderen zegt hij hebben geen instinctieve angst voor slangen, maar treden hen op dezelfde wijze tegemoet als zij een jong katje of een jonge hond doen. Eerst later, wanneer deze kinderen bedorven zijn door griezelige vertelsels en angst wekkende beschrijvingen van dat kruipend gedierte, worden ook bij hen angstgevoelens opgewekt. Het is moeilijk te beoordelen of deze visie juist is, omdat de meeste ouders een ontmoeting tussen hun baby en het slangcngebrocd trachten te ver hinderen. Immers, niet a-l.e jongge borenen zijn bij machte reeds in de wieg een slang te wurgen, gelijk de Griekse held Hercules deed. Maar goed, het gaat hier eigenlijk om het merkwaardige verschijnsel dat de meesten van ons een levende slang van enige afmeting beslis; r.iet met de volle hand durven aanpakken, „omdat het zo'n griezelig glibberig beest is". Duidelijker dan iets anders toont deze uitspraak hoe vooringeno men we tegen de slang zijn. Want dat dier is helemaa.' niet glibberig, maar in tegendeel zo droog als boomschors. Heef. het dier door het natte gras ge kropen. of is hij op een vochtige plaats geweest, dan zal zijn huid wellicht wat vochtig aanvoelen, maar in nor male omstandigheden is de s'.angen- huid droog en zeer zeker nie; glibbe rig. Dft in tegenstelling tot de paling. Ja. nu we toch over paling spreken, moeten we toch ook eens vertellen hoe dit dier door onzichtbare draden met de Sargassoeee is verbonden. Daarover morgen (Nadruk verboden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1954 | | pagina 5